Ta ,,Stonka" z Warszawy przyjeżdża do Nas i wycina nam opieńki: potem świecą ...oczami i zostawiają ,,małpki" w naszych lasach...I mówią, że Oni są Miastowi...a ja jestem ,,Wsiowy" - nie ,,sram" byle gdzie...Mazowsze 20241024 :) AjatoLAH :)
Nie sądziłem że może mnie tak wciągnąć film o opieńkach 😂 , a o pijanych osach, Stano ten gość to mistrzostwo, wujek gawędziarz… widać w kanale zero ludzi z pasją i słychać i czuć !!! Trzymajcie tak dalej !
jest polityka bo aktualnym rządzącym bardzo nie w smak wspominanie, że łysiejące polskie i czeskie góry to efekt sztucznego zalesiania przez Niemcy nieodpowiednim gatunkiem. Teraz poprawna jest narracja o global warming effect, a ratunek jest na to tylko jeden: przesiadka do używanego auta elektrycznego i prąd z wiatraków Siemiensa. No całkiem przypadkiem obie te rzeczy również są z Niemiec. Czyżby Szkopy były tak cwane już sadząc te drzewa ?? :) Pozdrawiam.
Niepyskujmitu założył swój kanał 12 września 2024 zrobił 0 filmów ma 2 subskrypcje i jest spamerem, osobą niestabilną potrzebującą natychmiastowej opieki psychiatry i wdrożenia leczenia za pomocą farmakologicznych substancji bądź nawet elektrowstrząsów. Zdecydowanie należy mu odebrać dostęp do Internetu!
Bardzo ciekawe! Ja potrafię czytać w świetle ksieżyca i nie musi być w pełni. Podczas pełni jest wręcz komfortowo. Dlatego potrafię sobie wyobrazić, że przy takiej grzybowej katerence też mogło sievdawac. Warto zdać sobie sprawę, że dawniej ludzie młodzi mieli lepszy od nas wzrok, nienadwyrężony ekranami.
Od dwóch lat badam Królestwo Grzybów pod kątem możliwości barwierskich. To jest fantastyczny surowiec farbujący tkaniny i przędze. Prawdopodobnie grzybnia opienki ma zdolności przeniknąć do włókna, które potem można użyć jako ostrzegawcze w ubraniach. Badam i eksperymentuję. Pozdrawiam serdecznie, dzięki za materiał... miło się ogląda...
Wow mega fajny odcinek i dużo ciekawostek które zmieniają postrzeganie tego grzyba. Jak będę zbierał opieńki to na pewno przypomni mi się ten materiał i kilka rzeczy sobie na żywo zobaczę. Świetna robota jakaś premia dla tego Pana się należy 😊
Materiały są super ciekawe i zawsze czekam na kolejny. Czy można prosić o materiał ogólnie o grzybach (czym są czemu to ani rośliny ani zwierzęta) i może coś o tzw. „Blobie”…? :)
Bardzo fajny odcinek. Co do tych listów czytanych w okopach I Wojny Światowej to trzeba, by sprawdzić na butelkach z tamtej epoki. Stare butelki mają inną grubość szkła i może to się przenosić na dawane przez nie światło. Druga sprawa, iż listy te mogli czytać w wyciemnieniu całkowitym i ta butla z opieńkami dawała odczuwalnie więcej światła. Trzeba sprawdzić.
Słyszałem kiedyś taką historię od osoby pracującej na zachodzie przy konserwacji kompleksów parkowych że spotkał się z praktyką bezwzględnego usuwania drzewa wraz z korzeniami jak zauważono na nim opieńki - myślałem wtedy że to tylko taki pragmatyzm - po co czekać aż uschnie jak można od razu usunąć i posadzić nowe zyskując w ten sposób kilka lat - teraz rozumiem że sens był głębszy.
Każdy jest jadalny. Przykład. Muchomor sromotnikowy w 50 gramach zawiera śmiertelna dawkę toksyn. W jednym gramie już nie więc? Czy ten jeden gram mnie otruje?
Będąc dzieckiem ktoś ze starszych osób mówił, że ma świecące drewno. Robiliśmy rzeźby. Po wielu latach dzięki temu filmowi dowiedziałem się co to było. Dzięki. Ciekawy film.
Świetny odcinek. O naszych zwykłych polskich lasach, a oglądając go wrażenia jak z filmu sciene-fiction, olbrzymie organizmy pasożyty opanowują drzewa i jeszcze świecą w ciemności. Jeszcze ciekawiej się to ogląda, wiedząc, że wczoraj opieńki wylądowały u nas nas stole😅
Pyszne są także opieńki kiszone, po ugotowaniu przekładamy je sporą porcją kamiennej soli, liśćmi laurowymi, ziarenkami czarnego pieprzu, zielem angielskim i dużą ilością pokrojonej cebuli. Na wierzch trochę oleju. Stawiamy na talerzyku, bo trochę solanki wykipi i po kilku dniach gotowe!
Co to jest filmik o opienikach bez opieńki, oczywiście wszystko zjedzone i zniszczone przez grzyby których na filmiku nie widać, i jeszcze tyle pozytywnych komentarzy, szok.
Pomysł na odcinek: Do kogo po pomoc? Kto i jak zajmuje się w Polsce dzikimi zwierzętami, do kogo się zgłosić jeśli takie znaleźliśmy. CO robić jeśli ranne zwierzę to np. gatunek inwazyjny i my o tym nie wiemy? Można opowiedzieć o przykładzie potrąconego wilka który potrzebował godzin by sprowadzić mu prawdziwą pomoc, bo okoliczny myśliwy uznał, że lepiej dobić. Co sie dzieje ze zwierzęciem niezdatnym do powrotu na wolność?
Pięknie! Dziękuję! Proszę podzielić na dwie części: po 10 minut: metro, autobus, samochód do pracy...oraz XXI wiek: stosunkowo szybki i prostacki odbiór: raz dwa i wszystko wiedzą...Z jednej strony to dobrze. Mózg mączy się naturalnie: koncentracja...lepiej dwa razy posłuchać ...proces nauczania: satysfakcja dla pana....Ma pan zdolności i szkoda aby przepadły: lepszy niż ,,Sztuczna Inteligencja" :) Dal tych szukających perfekcji, głębi ...będą podnosić kciuki do góry i ,,króciaki" Pozdrawiam AjatoLAH 20241024 Mazowsze
Są lepsze metody. Bakterie świecące spotykane na mięsie lub na solonych śledziach. Kiedyś u sąsiada widziałem takie śledzie, bo sąsiad mnie zawołał aby zapytać co to jest, które poleżały zbyt długo i świeciły dość mocno. Istnieje przepis na pożywkę do hodowania takich bakterii i wtedy można zrobić ze słoika lampę na kilka dni. Oświetlić za jej pomocą może się nie da ale podobno świeci efektownie. Trzeba jednak najpierw znaleźć na odpowiednio preparowanym kawałku mięsa takie bakterie i sterylizowaną w płomieniu igłą przenieść je na taką wysterylizowaną termicznie pożywkę.
Nie sądzę by życie w sąsiedztwie grzybów było zdrowe. Może już zauważyliście że gdy zaczyna się sezon grzybowy to ludzie zaczynają chorować na choroby układu oddechowego.
@@nok64 Ale chyba wiesz, że drożdże też są grzybami? Większość antybiotyków to produkty metabolizmu grzybów choć obecnie nieco się je poprawia, a niektóre syntetyzuję. Grzyby to bardzo rozległe pojęcie. Sezon grzybowy przy odpowiedniej pogodzie zaczyna się w maju.
Hmmmmmm... To mi teraz dałeś do myślenia.🤔 Posadziłem na podwórku 2 orzech włoskie. Jeden miał mniejsze orzeszki i bardzo mocną skorupkę, a drugi miał wielkie orzechy i skorupkę można było miażdżyć dłoniami to chyba tak zwany "królewski". Mniejsze orzechy były w miarę zdrowe i na jesieni można ich było nazbierać by mieć na zimę. Natomiast ten drugi, jeszcze orzechy nie dojrzały, a już na owocu było widać brązowe przebarwienia, taka zgnilizna. Jak spadały i się wzięło orzech rozłupało to wewnątrz był taki podgnity i był zawsze tam taki meszek. W pierwszych latach jeszcze coś można było wybrać z tych orzechów królewskich by ucieszyć podniebienie, ale później z roku na rok coraz gorzej. Po 14 latach w zeszłym roku je wyciąłem i posadziłem klona czerwonego. Moje pytanie brzmi: czy to mogła spowodować opieńka???🤔🤔 Czy mogła tak zainfekować drzewo, że owoce gniły na drzewie jak jeszcze nie dojrzały??? 🤔🤔 Rosną u mnie na podwórku opieńki, co jakiś czas się pokarzą to się je zbiera. Od dziecka jak pamiętam to zawsze rosły. Jak rosły orzech to w tygodniu liście zgrabiało się pod drzewo i na weekendzie zazwyczaj się je wywoziło na ognisko za stodołą. Ale właśnie jak były liście zgrabione pod drzewem to w tych liściach potrafiły wyrastać opieńki i zazwyczaj to była cała łubianka z pod jednego drzewka. Czy opieńka może doprowadzić do takiego stanu rzeczy??? Pozdrawiam. PS: Nie dawno wróciłem z grzybów. Piękne, małe, twarde, tęgie podgrzybki, idealne do słoiczka. Nie całe 3 godzinki piętania po lesie i cała łubianka + koszyczek 15L górowaty. Ale mi się fartnęło, piękną miejscóweczke trafiłem. 👌W domu się ucieszyli, ale łzy w oczach stały bo trzeba to przerobić. Jem kolację i słucham jak słoiczki dzwonią i jedzie octem w całym mieszkaniu. 😁 Pakowane są w słoiczki takie jakieś 300ml to myślę, że może wyjść około 30 słoiczków. 😎
Jeżeli rosną u Ciebie Opieńki, to oznacza, że drzewa rosnące w okolicy są przez nią zaatakowane, pod korą są czarne "nici", pokazane jest to na filmie, w nim na martwym drzewie, ale grzyb atakuje też rosnące rośliny i w krótkim czasie, kilka lat, doprowadza do ich obumarcia, te nici po roztarciu mają charakterystyczny "grzybowy" zapach, na grzyba raczej nie działają żadne fungicydy, robiłem próby, owocniki obumierały, ale w nowym sezonie wegetacyjnym pojawiały się w tych samych miejscach, leśnicy mogą stosować mało ciekawy sposób z użyciem Glifosatu i pewnie do wykonania maszyną, możliwe, że jest sposób na likwidację grzyba z ryzomoformami, bo w tym sezonie nie mam owocników Opieńki, pojawiły się inne grzyby przy drzewach- mikoryza(?) i Jabłoń ma więcej owoców, krótkotrwała zwyżka jest też u drzew porażonych, ale brak owocników Opieńki w miejscach, gdzie dotychczas wyrastały
W NATURZE nie ma niczego zbędnego... Oby człowiek nie okazał się tym nie na miejscu... Opieńka jest super wiem od dziecka od ,,przodków'' - czcili LAS Wiedza i przekaz OK
Młoda opieńka po obgotowaniu , mniam .sos lub w marynacie w słoikach . Duży kapelusz zrobiony jaj sznycel,mniam. Suszona jest mega ,póżniej obgotowana na farsz,,,mniammm :) a czerwony muchomor w tle jest rewelacyjny, np na odbudowę kory mózgowej ....... szukajcie w sieci na ten temat . I przepis z Syberii na bóle stawów itd . Chyba nie ma lepszego lekarstwa na Ziemi
Chyba najlepsza seria. Nie ma dram, politykow, pospiechu tylko natura i garsc rewelacyjnych informacji. Bardzo przyjemnie sie slucha pana Darka.
Niby bez polityków, ale nadal o pasożytach ;)
Podpisuje sie oburącz.
@@adamlange2710 hahahahahahahaha:):):):) 20241024 Mazowsze koło wsi W-wa:)
Ta ,,Stonka" z Warszawy przyjeżdża do Nas i wycina nam opieńki: potem świecą ...oczami i zostawiają ,,małpki" w naszych lasach...I mówią, że Oni są Miastowi...a ja jestem ,,Wsiowy" - nie ,,sram" byle gdzie...Mazowsze 20241024 :) AjatoLAH :)
Bardzo przyjemny program. Miło się ogląda
Nie sądziłem że może mnie tak wciągnąć film o opieńkach 😂 , a o pijanych osach, Stano ten gość to mistrzostwo, wujek gawędziarz… widać w kanale zero ludzi z pasją i słychać i czuć !!! Trzymajcie tak dalej !
Pan Darek klasycznie wjechał ze świetnym odcinkiem. Dziękuję!
Ten program jest najlepszy ponieważ nie ma tu polityki ;) Dziękuję Panie Prowadzący;)
dokladnie, bez wchodzenia w 4 litery zymianom
Jakoś za PIS-u opieńka nikomu nie przeszkadzała :)
jak to nie ma polityki? Jest Polityka przyrody. W dzisiejszym odcinku polityka destrukcyjnej egzystencji grzyba
jest polityka bo aktualnym rządzącym bardzo nie w smak wspominanie, że łysiejące polskie i czeskie góry to efekt sztucznego zalesiania przez Niemcy nieodpowiednim gatunkiem. Teraz poprawna jest narracja o global warming effect, a ratunek jest na to tylko jeden: przesiadka do używanego auta elektrycznego i prąd z wiatraków Siemiensa. No całkiem przypadkiem obie te rzeczy również są z Niemiec. Czyżby Szkopy były tak cwane już sadząc te drzewa ?? :) Pozdrawiam.
Jest tu polityka. Bezrozumna polityka wielohektarowych monokultur leśnych.
Miałam przyjemność zjeść pierogi z farszem z opieniek i to były niezapomniane pierogi, niezapomniany smak. Mój wujek leśniczy je zbierał.
Opieńka nie oświetla, ale wskazuje drogę. Norwescy skauci coś o tym wiedzą. Znowu ciekawy odcinek. Dzięki.
Gdy byłem pod namiotem to spotkałem takie świecące kawałki drzew. Musiało minąć 25 lat żebym się dowiedział co to było. Dziękuję.
Stanowski!!! dajcie im jakąś kamerę 4k! Przecież to jest program przyrodniczy ujęcia natury powinny być ostre i w wysokiej rozdzielczości...
True, na co idzie półtora miliona miesięcznie 😂
4k jest tylko w apk, w przeglądarce YT nie emituje takiego obrazu
Kamery- widzą owocniki a, nie " Grzybnie"...
Kompresja YT jest niestety nieznośna. Odcinki są nagrywane źródłowo w 6K
@@AdamRudaRozniakowskia jednak, tylko na premium.
Niesamowita wiedza, nigdy bym opieńki o to nie podejrzewał :)
@@piodzi112 bez paniki, grzyby są na całym świecie ich sznurami podłączone jak żadne inne rośliny. Proszę posłuchać innych Medii też.
Gdy jechałem przez las,
Usłyszałem krzyki.
Przyleciały do nas
WTYKI Z AMERYKI.
(syszki sosny w tym roku dramat)
Dzięki.
Darz Bór.
Uwielbiam ten kontent przyrodniczy. Darek wchodzi do lasu i opowiada. Uczta dla osób zainteresowanych przyrodą :) dzięki!
Program jest super i ukłony dla prowadzącego :)
Cieszy mnie jako leśnika to, że upowszechniasz część wiedzy dla zwykłych ludzi 😊
Nigdzie tak dobrze się nie czuje, jak w lesie. Idę na grzyby☺👍
Jak zwykle 100% przyjemnosci z ogladania i sluchania ❤
Ależ bym obejrzal taki odcinek ale ogolnie o grzybach jadalnych. Jak zbierac, gdzie i w jakich warunkach atmosferycznych lubią rosnąć itd.
Na kanale "pawel i grzyby " jest tego sporo
Niepyskujmitu założył swój kanał 12 września 2024 zrobił 0 filmów ma 2 subskrypcje i jest spamerem, osobą niestabilną potrzebującą natychmiastowej opieki psychiatry i wdrożenia leczenia za pomocą farmakologicznych substancji bądź nawet elektrowstrząsów.
Zdecydowanie należy mu odebrać dostęp do Internetu!
Najlepsza jest nauka samodzielna. W koncu sie nauczysz, ktore są jadalne, a ktore trujące
@@SramNaLgbt.i.upadlinu Polecam zgłaszać typa za spam. Zarówno komentarze jak i konto.
Justyn Kołek
Bardzo ciekawe! Ja potrafię czytać w świetle ksieżyca i nie musi być w pełni. Podczas pełni jest wręcz komfortowo. Dlatego potrafię sobie wyobrazić, że przy takiej grzybowej katerence też mogło sievdawac.
Warto zdać sobie sprawę, że dawniej ludzie młodzi mieli lepszy od nas wzrok, nienadwyrężony ekranami.
Jak zwykle brawo dla prowadzących kanał zero, ciekawostki jak ja to lubię. tak jak i opieńkę mniam
Opienki to moi ulubiency,po kaniach. Bardzo chetnie cos sie jeszcze o nich dowiem.
To jest najbardziej wartościowy blok na całym kanale Zero
Dziękuję za odcinek Panie Darku
Super materiał ! Uwielbiam opieńki - zupa, sos, pierogi, słoiki 😊😊
Od dwóch lat badam Królestwo Grzybów pod kątem możliwości barwierskich. To jest fantastyczny surowiec farbujący tkaniny i przędze. Prawdopodobnie grzybnia opienki ma zdolności przeniknąć do włókna, które potem można użyć jako ostrzegawcze w ubraniach. Badam i eksperymentuję. Pozdrawiam serdecznie, dzięki za materiał... miło się ogląda...
Wow, to jest temat na rozmowę!
@@gxeswron9939 to, co potrafi natura w tym temacie przechodzi tzw. " ludzkie pojęcie " a grzyby to Mistrzowie farbowania naturalnego ... 👋
Chińscy producenci koszulek odblaskowych z poliestru już Cię namierzają po IP.
@@yacoob79 kocham Cię ... dzięki za dobry żart 😘 a może nie ???😉
Nareszcie cos mąderego i konkretnego na tym kanale! Bardzo dziekuje!
Super odcinek!! Prowadzący rewelacyjny.
Więcej takich spokojnych programów
Świetny materiał.
Wow mega fajny odcinek i dużo ciekawostek które zmieniają postrzeganie tego grzyba. Jak będę zbierał opieńki to na pewno przypomni mi się ten materiał i kilka rzeczy sobie na żywo zobaczę. Świetna robota jakaś premia dla tego Pana się należy 😊
Bardzo cieszy wzrost wyświetleń ostatnich odcinków! A w dodatku to jedyny program, przy którym wszystkie komentarze są zawsze pozytywne.
Taki pyszny grzyb a taka podstępna kanalia, dziękuję bardzo za przedstawienie jej
Świetny materiał. Więcej o grzybach proszę.
Dobrze się tego słucha
Zawsze ciekawie. Dziękuję.
Materiały są super ciekawe i zawsze czekam na kolejny.
Czy można prosić o materiał ogólnie o grzybach (czym są czemu to ani rośliny ani zwierzęta) i może coś o tzw. „Blobie”…? :)
DanVid założył swój kanał 22 września 2011 roku zrobił 3 filmy 1 subskrypcji 368 wyświetleń i 1 komentarz na kanale kanał zero
@@Niepyskujmitu super umiesz odczytywać YT Mama musi być z Ciebie dumna 🥹
Wielkie dzieki za mega ciekawy material :)
Bardzo lubię montaż odcinków gatunku zero, przyjemnie się to ogląda
Niesamowicie ciekawe!
Gatunek Zero to obowiązkowa pozycja. Rewelacja! Gratuluję i czekam na więcej.
proszę o więcej tego typu odcinków
Piękne te nasze lasy, spacery tam bezcenne ❤
Bardzo fajny odcinek. Co do tych listów czytanych w okopach I Wojny Światowej to trzeba, by sprawdzić na butelkach z tamtej epoki. Stare butelki mają inną grubość szkła i może to się przenosić na dawane przez nie światło. Druga sprawa, iż listy te mogli czytać w wyciemnieniu całkowitym i ta butla z opieńkami dawała odczuwalnie więcej światła. Trzeba sprawdzić.
Świetna robota panie Darku, bardzo dziękuję za dzielenie się prawdziwą pasją
Słyszałem kiedyś taką historię od osoby pracującej na zachodzie przy konserwacji kompleksów parkowych że spotkał się z praktyką bezwzględnego usuwania drzewa wraz z korzeniami jak zauważono na nim opieńki - myślałem wtedy że to tylko taki pragmatyzm - po co czekać aż uschnie jak można od razu usunąć i posadzić nowe zyskując w ten sposób kilka lat - teraz rozumiem że sens był głębszy.
Bardzo ciekawy materiał. Chętnie obejrzałbym taki ogólnie o grzybach jadalnych.
Każdy jest jadalny. Przykład. Muchomor sromotnikowy w 50 gramach zawiera śmiertelna dawkę toksyn. W jednym gramie już nie więc? Czy ten jeden gram mnie otruje?
Dzieki że w tle filmu zbiórkę wstawiliscien noi za bardzo pouczający i ciekawy odcinek .
Super podcasty. Proszę więcej o grzybach w sezonie :)
O matko 😮nie wiedziałam połowę z tych rzeczy, choć kocham opieńki❤ sosik z opieniek, jajecznica z opieńkami, a szczególnie opeńki marynowane w occie ❤
Bardzo dobry program :>
Cieszę się że cały czas wychodzi a prowadzący jest naprawdę dobry w tym co robi.
Pozdrawiam :)
Niesamowite! Dzięki za kolejny świetny odcinek!!! Super wyglada ta zielona latarenka!
Jak zwykle bardzo ciekawy program.
Będąc dzieckiem ktoś ze starszych osób mówił, że ma świecące drewno. Robiliśmy rzeźby. Po wielu latach dzięki temu filmowi dowiedziałem się co to było. Dzięki. Ciekawy film.
Uwielbiam Gatunek Zero, strasznie wartościowe i przyjemne :)
Świetny odcinek. O naszych zwykłych polskich lasach, a oglądając go wrażenia jak z filmu sciene-fiction, olbrzymie organizmy pasożyty opanowują drzewa i jeszcze świecą w ciemności. Jeszcze ciekawiej się to ogląda, wiedząc, że wczoraj opieńki wylądowały u nas nas stole😅
Podobają mi się buty tego pana.👏😍Do lasu tylko w takich👍👏
Podobaja mi sie rekalmy na tym kanale. Krotkie, zwiezle i rzeczowe. Odcinek bardzo fajny
Opieńki.... Bardzo smaczne ze słoiczka..... I do tego 50......
Świetny program , dziękuję Panie Darku👍
Jeden z najlepszych formatów ❤️❤️❤️
Najlepsza seria, pozdrawiam
Jak zwykle bardzo ciekawy film. Czekam na następne odcinki.
Pyszne są także opieńki kiszone, po ugotowaniu przekładamy je sporą porcją kamiennej soli, liśćmi laurowymi, ziarenkami czarnego pieprzu, zielem angielskim i dużą ilością pokrojonej cebuli.
Na wierzch trochę oleju.
Stawiamy na talerzyku, bo trochę solanki wykipi i po kilku dniach gotowe!
Uwielbiam Kanal Zero za Gatunek Zero
Coś niesamowitego! Zaskakujące fakty i znakomita narracja.
Dzisiaj zrobiłam sos z opieniek. Smaczny.
Jak zwykle świetny materiał.
Świetny program 😊
Super informacje! Dzięki!
Co to jest filmik o opienikach bez opieńki, oczywiście wszystko zjedzone i zniszczone przez grzyby których na filmiku nie widać, i jeszcze tyle pozytywnych komentarzy, szok.
Opieńki bardzo dobre grzyby, co roku mam miejsca gdzie rośnie ich mnóstwo. Ponoć opłaca się jeść dlatego że ma dużo właściwości zdrowotnych.
@@Niepyskujmitu
Zamknij w końcu pysk cholero!
Super wiadomość
Marynowane w cebuli i sosie pomidorowym są the best.
Wrzucisz bardziej szczegółowy przepis?
Świetny odcinek. Czekam teraz na odcinek o muchomorze czerwonym o którym jak to co roku jest głośno.
Dzięki za materiał.
Dzięki , super materiał
Zbierałem kiedyś opieńki po zmroku i nie zwróciłem uwagi. Ciekawa sprawa.
Przed 26 kwietnia 1986 roku nie świeciły jeszcze
Wow 😮 niesamowity grzyb. 3 razy opadła mi kopara podczas oglądania :) super odcinek :)
Jak zawsze super materiał.
Świetna seria. Dzięki wielkie.
Pomysł na odcinek: Do kogo po pomoc? Kto i jak zajmuje się w Polsce dzikimi zwierzętami, do kogo się zgłosić jeśli takie znaleźliśmy. CO robić jeśli ranne zwierzę to np. gatunek inwazyjny i my o tym nie wiemy? Można opowiedzieć o przykładzie potrąconego wilka który potrzebował godzin by sprowadzić mu prawdziwą pomoc, bo okoliczny myśliwy uznał, że lepiej dobić. Co sie dzieje ze zwierzęciem niezdatnym do powrotu na wolność?
Ciekawy materiał.
Fajne ciekawostki, akurat dziś zbierałem opieńki.
Super odcinek Dziękuję
Fantastyczny materiał 🙂
Brawo👏🏻
Kolejny świetny odcinek.
Pięknie! Dziękuję! Proszę podzielić na dwie części: po 10 minut: metro, autobus, samochód do pracy...oraz XXI wiek: stosunkowo szybki i prostacki odbiór: raz dwa i wszystko wiedzą...Z jednej strony to dobrze. Mózg mączy się naturalnie: koncentracja...lepiej dwa razy posłuchać ...proces nauczania: satysfakcja dla pana....Ma pan zdolności i szkoda aby przepadły: lepszy niż ,,Sztuczna Inteligencja" :) Dal tych szukających perfekcji, głębi ...będą podnosić kciuki do góry i ,,króciaki" Pozdrawiam AjatoLAH 20241024 Mazowsze
Super program
Jeszcze kiedyś będziemy oświetlać nimi nasze mieszkania.
Są lepsze metody. Bakterie świecące spotykane na mięsie lub na solonych śledziach. Kiedyś u sąsiada widziałem takie śledzie, bo sąsiad mnie zawołał aby zapytać co to jest, które poleżały zbyt długo i świeciły dość mocno. Istnieje przepis na pożywkę do hodowania takich bakterii i wtedy można zrobić ze słoika lampę na kilka dni. Oświetlić za jej pomocą może się nie da ale podobno świeci efektownie. Trzeba jednak najpierw znaleźć na odpowiednio preparowanym kawałku mięsa takie bakterie i sterylizowaną w płomieniu igłą przenieść je na taką wysterylizowaną termicznie pożywkę.
Nie sądzę by życie w sąsiedztwie grzybów było zdrowe. Może już zauważyliście że gdy zaczyna się sezon grzybowy to ludzie zaczynają chorować na choroby układu oddechowego.
@@nok64 Ale chyba wiesz, że drożdże też są grzybami? Większość antybiotyków to produkty metabolizmu grzybów choć obecnie nieco się je poprawia, a niektóre syntetyzuję. Grzyby to bardzo rozległe pojęcie. Sezon grzybowy przy odpowiedniej pogodzie zaczyna się w maju.
@@bladlogiczny7711 wiem to wszystko doskonale. Maja nie tykam.
Hmmmmmm... To mi teraz dałeś do myślenia.🤔
Posadziłem na podwórku 2 orzech włoskie. Jeden miał mniejsze orzeszki i bardzo mocną skorupkę, a drugi miał wielkie orzechy i skorupkę można było miażdżyć dłoniami to chyba tak zwany "królewski". Mniejsze orzechy były w miarę zdrowe i na jesieni można ich było nazbierać by mieć na zimę.
Natomiast ten drugi, jeszcze orzechy nie dojrzały, a już na owocu było widać brązowe przebarwienia, taka zgnilizna. Jak spadały i się wzięło orzech rozłupało to wewnątrz był taki podgnity i był zawsze tam taki meszek. W pierwszych latach jeszcze coś można było wybrać z tych orzechów królewskich by ucieszyć podniebienie, ale później z roku na rok coraz gorzej.
Po 14 latach w zeszłym roku je wyciąłem i posadziłem klona czerwonego.
Moje pytanie brzmi: czy to mogła spowodować opieńka???🤔🤔 Czy mogła tak zainfekować drzewo, że owoce gniły na drzewie jak jeszcze nie dojrzały??? 🤔🤔
Rosną u mnie na podwórku opieńki, co jakiś czas się pokarzą to się je zbiera. Od dziecka jak pamiętam to zawsze rosły. Jak rosły orzech to w tygodniu liście zgrabiało się pod drzewo i na weekendzie zazwyczaj się je wywoziło na ognisko za stodołą. Ale właśnie jak były liście zgrabione pod drzewem to w tych liściach potrafiły wyrastać opieńki i zazwyczaj to była cała łubianka z pod jednego drzewka.
Czy opieńka może doprowadzić do takiego stanu rzeczy???
Pozdrawiam.
PS: Nie dawno wróciłem z grzybów. Piękne, małe, twarde, tęgie podgrzybki, idealne do słoiczka. Nie całe 3 godzinki piętania po lesie i cała łubianka + koszyczek 15L górowaty. Ale mi się fartnęło, piękną miejscóweczke trafiłem. 👌W domu się ucieszyli, ale łzy w oczach stały bo trzeba to przerobić. Jem kolację i słucham jak słoiczki dzwonią i jedzie octem w całym mieszkaniu. 😁 Pakowane są w słoiczki takie jakieś 300ml to myślę, że może wyjść około 30 słoiczków. 😎
Jeżeli rosną u Ciebie Opieńki, to oznacza, że drzewa rosnące w okolicy są przez nią zaatakowane, pod korą są czarne "nici", pokazane jest to na filmie, w nim na martwym drzewie, ale grzyb atakuje też rosnące rośliny i w krótkim czasie, kilka lat, doprowadza do ich obumarcia, te nici po roztarciu mają charakterystyczny "grzybowy" zapach, na grzyba raczej nie działają żadne fungicydy, robiłem próby, owocniki obumierały, ale w nowym sezonie wegetacyjnym pojawiały się w tych samych miejscach, leśnicy mogą stosować mało ciekawy sposób z użyciem Glifosatu i pewnie do wykonania maszyną, możliwe, że jest sposób na likwidację grzyba z ryzomoformami, bo w tym sezonie nie mam owocników Opieńki, pojawiły się inne grzyby przy drzewach- mikoryza(?) i Jabłoń ma więcej owoców, krótkotrwała zwyżka jest też u drzew porażonych, ale brak owocników Opieńki w miejscach, gdzie dotychczas wyrastały
Uśmiałem się, bo podniosłem oczy na monitor w 0:30 słysząc "marzysz o lepszej pracy" i nie wiem, czego się spodziewałem, chyba rozmarzonej miny xD
Dziekuje!
113 tysięcy wyświetleń w 1 dzień, bardzo dobry wynik
super, dzięki za odcinek
W NATURZE nie ma niczego zbędnego...
Oby człowiek nie okazał się tym nie na miejscu...
Opieńka jest super wiem od dziecka od ,,przodków'' - czcili LAS
Wiedza i przekaz OK
Super 👌🏻
Młoda opieńka po obgotowaniu , mniam .sos lub w marynacie w słoikach . Duży kapelusz zrobiony jaj sznycel,mniam. Suszona jest mega ,póżniej obgotowana na farsz,,,mniammm :) a czerwony muchomor w tle jest rewelacyjny, np na odbudowę kory mózgowej ....... szukajcie w sieci na ten temat . I przepis z Syberii na bóle stawów itd . Chyba nie ma lepszego lekarstwa na Ziemi
Rekord wyświetleń pobity. Bravo 🎉🎉🎉
Świetny odcinek :) pozdrawiam
Mega program
Niedawno nazbierałem opieniek, smaczne grzyby, kosz w pół godziny :)