Halihó! Én sem szeretem a kompakt fénycsöveket, de itt egy tapasztalati adat: kompakt fénycsöves lámpatestek, 6 db, lámpatestenként 2 db kompakt fénycső. 2008 óta üzemel, vagyis 14 éve. egyik sem ment tönkre, fényereje még mindig jó. Úgyfest, hogy van ellenpélda is.
A hagyományos hosszú csöves fénycső világítást eredetileg ipari csarnok világításra és utcai világításra fejlesztették ki azaz olyan helyekre ahol egy felkapcsolás után legalább 8 üzemórát világít egyfolytában megszakítás nélkül. Ezeken a helyeken nagyon hosszú élettartammal lehet számolni ma is és simán hozza azt amit a gyártó ígér. A fénycső ugyanis nem szereti a gyakoribb kapcsolgatást akár elektronikus akár gyújtós tekercses tápja van! A gyakori kapcsolgatás az jelentősen csökkenti a cső élettartamát míg a folyamatos üzem akár meg is többszörözheti azt! Az otthoni háztartási használatban emiatt jelentősen csökken minden hagyományos fénycső élettartama és soha nem érheti el a gyártó által megadott értéket mivel az üzemi viszonyok nem optimálisak!!! Egyszerűen a fénycső nem otthoni használatra való, nem oda fejlesztették ki, a kompakt fénycső is csak egy kényszermegoldás volt. A LED technológia már sokkal jobban bírja a kapcsolgatást és ezért sokkal jobb otthoni használatra, viszont egyes olcsóbb gyengébb minőségű LED fényforrások fényerőssége és legfőképpen élettartama is elmaradhat még a korábbi megoldásoktól is ezért nagyon figyelni kell mit mivel helyettesítünk!
Létrehoztam egy Facebook csoportot EcoPityu műhelye néven, ott egymással és velem is könnyen megoszthatjátok véleményeiteket. A törzsközönségemet és az újakat is várom szeretettel!
Ha jól értem, a hagyományos csövek helyére ezt úgy is be tudom rakni, hogy kiiktaom a folytó trafót és a gyújtót. Simán behelyezem a foglalatba úgy, hogy a rövidzáras végét, ha kell, rövidre zárom. A betáp felére pedig direktbe mehet a 230V.?
Nálam már minden lámpa ledes. Kis Wattos, nagy fénnyel. A baja csak az, hogy hiába nagy a fénye, nem lehet olyat csinálni amit látni kell, nem lehet látni. Ki lehet próbálni. Akkor jöttem rá, amikor valamit babráltam és a nagy fény ellenére nem láttam semmit, oda kellett vinnem egy hagyományos asztali lámpát és annak fényénél már lehetett.
Valószínű 5600 K(elvin) fokos LED lámpád van. Azzal az a baj, hogy túl sok kék színt tarrtalmaz (ezért hideg fehér a színe) Az emberi szem inkább a vörös felé tolódó színeket látja, mert nappali életet él napfényben, nem az éjszakai csillag es holdfény kemény kékes árnyalatát, ezért a meleg fehér, (csont színű, vagy enyhén narancsos árnyalat) fények a szemet nyugtató, jó látást biztosító árnyalat az év milliók alatt kialakult színlátás minden nappali életmódú élőlénynek, így az embernek is a leg megfelelőbb. A világító testeknél ezért gyártanak meleg fehér 3600 K fok és 4000 párszáz K fokos tartományban. Az 5600, esetleg 6000 k fokos fény , már szembántóan, fárasztó, vakító kemény fehér szín, ami hiába fehér és erős, mégsem látsz megfelelően, és a szem könnyezés mellett a látás is romlik. Próbáld ki a monitorodnál, ha a gépedre feltelepíted az F:LUX apró kis ingyenes programot megtapasztalhatod a kellemes színhőmérsékletet, és a kellemetlen 6500K fokosat. Én a monitoromat több mint egy éve ezzel a programmal használom 3700 K fokon, és többé nem fárad el a szemem. A Ledes világító testeknél is a gyárilag a melegfehér 3700 K fokos a megfelelő, mert a nappali fehérnek mondott az már a fárasztő 5600, vagy a feletti Kelvin tartományban dolgozik. F. LUX letöltés: www.microsoft.com/hu-hu/p/flux/9n9kdphv91jt?activetab=pivot:overviewtab Vagy itt: download.cnet.com/f-lux/3000-2094_4-75447318.html
@@EcoPityuSzia! Szerintem ennél magasabb színőmérséklet felejtős, ez a felső határ, a szemet nem bántó, és a színlátást nem zavaró színhőmérsékletnek. Esetleg a mostanit világításod keverheted a 3700K -es társával, ami a szemet jobban kíméli, és a színek sem torzulnak, a kevert fényben. A mi szakmánkban a helyes színlátás nagyon fontos, amit Te is tapasztaltál a régi világításod szín torzítása alkalmával. Mint írtam a monitorom is amióta max 4200 K fokos, a szemem se fárad. Ha gondolod Te is telepítsd fel z F.LUX-ot, egy próbát megér, és nem bánnád meg. F. LUX letöltés: www.microsoft.com/hu-hu/p/flux/9n9kdphv91jt?activetab=pivot:overviewtab Vagy itt: download.cnet.com/f-lux/3000-2094_4-75447318.html Üdv: Robi
@Dávid Kis Nem akarok senkit meggyőzni, a különböző színhőmérséklet szín spektrumairól és azok hatásairól, a hitetlenkedők, túl okosak majd saját kárukon megtanulják, és akkor a szem orvos majd elmagyarárra (ha kérdezik), hogy a túl sok kék szín a spektrumban, ami az 5600 K, pláne a 6500 K-nál a lámpák sugároznak, amit ugyan már nem lát az emberi szem, de azért erősen irritálja azt. Jon a könnyezés szem fáradság, látás romlás, hosszú idő után (50-es évek tájékán súlyosbodó) szürke hályog.Ez atod egy óriási butaság, mert nem szabadít fel a semmi hormont a fürdőszobai túlzott kékes árnyalatú világítás, csak az előző mondatomban leírtakat okozza! "a kékes fény 10 perc alatt olyan hormonokat szabadít fel, ami felébreszt, felér egy kávéval." !!!Nem véletlen, hogy termelő üzemekben már igen régóta (több évtizede!) a kevert színű világítást használják, mert a kékes árnyalatú, szem fáredságot, e miatt fejfájást okoz, ami a termelékenység csökkenését idézi elő. Még az irodákban is a halogén izzóhoz hasonló színhőmérséklet a jobb a több vörös miatt, mint az energia takarékos, vagy más technológiájú kékes árnyalatúé.Ezt ki ajánlja? "konyhába 4000K, hálószobába meg 2700K... a hivatalos ajánlott..." Az biztos, hogy aki az emberi szem évmilliók alatt kialakult fiziológiáját ismeri, az ilyet nem ajánl. Legfeljebb a lámpagyártók és kereskedők nemzetközi szövetsége, az angliai tudósok felfedezése alapján! !!! Csaxólok, hogy szabvány létezik a világítás milyeségére, amit az előbb említett "tudósok" sem tudnak megcáfolni, hisz e szabvány ajánlása alapján a forgalmas kereszteződések közvilágításából a kékesfehér HGL lámpák helyett ( mert nem lehetett jól látni ebben a fényben!) natriumgőz lámpák narancsos fényében a bolha tökén a pattanás is észre vehető. A mai modern LED közvilágításra is (Elios ügy!) sorra mindenki panaszkodik az elsö perc óta, hogy szarabb a nappali fehérnek titulált kékes fénye mint a a korszerűsítés előttieké. Ha majd éjszaka vezetsz, pláne ha sokat vezetsz, megtudod, hogy a szembe jövő, ha az "acélkék" színű világítással jövő autó sokkal jobban vakít, mint a többi másiké, és ha te autódba ijen izzót teszel, jobban fárad a szemed, kevésbé látod az út széli bicajost, erdőből kiugró őzet stb...Ezzel együtt tisztelem a más meggyőződését, és nem erőltetem a tudásom rá. Mint írtam, mindenki a saját kárán tanul igazán, mert a más tudása, javaslata irreleváns számára. Ennek fényében kívánok jó egészséget a 6500 K fokos KV-hoz!!!! 😊
A lednek nem természetes a fénye, sok benne au UV frekvencia, es hiányzik belölök a természetes meleg. Ez lehet, hogy báthatja a szemet. Szólval lehet, hogy ezt még érdemes lehet fejleszteni. A lednek a fogyasztása jó és kapcsolásban is sokat birnak.
@@EcoPityu A színhőmérsékletre figyelni kell . A nappali fehérnek mondott 5600 Kelvin fokos szemrontóan vakító fehér, mert sok kéket tartalmaz , még az UV tartományból is. Ami a szemnek nem fárasztó, és a természetes látásnak is megfelel, az a 3600 K és 4000 párszáz kelvines színsávaba eső fényű LED/fénycső. Ez a színhőmérséklet (3600 K fok) a hagyományos izzószálas világítótest. A népbutítás netovábbja az energia takarékos fénycső ( E-14 és E27), mert az higany gőzölegtetésével hozza létre az UV fényt, amit báriumoxid (fehér por belső bevonat, ami extra mérgező) alakít át a látható tartományú fennyé. Ha eltörik, (kukában vagy szeméttelepen) súlyos nehézfén szennyezést okoz a talajvízben.
@@EcoPityu A probléma az ún. "sávos színképpel" van. A természetes nappali fény teljes, egyenletes spektrumú. Az izzólámpa fénye is egyenletes spektrumú (jóllehet a vörös összetevő erősebb benne, ugyanúgy, mint a naplementénél). Régen, a nyomdaiparban speciális kék bevonatú izzólámpa burákkal idézték elő az egyenletes spektrumú 5000 K-t, a színhelyesség vizsgálatánál. A bajt a fénycsövek és a LED-ek sávos színképe okozza, ami azt jelenti, hogy kiugróan magas keskeny görbe csúcsok vannak benne és a köztes helyeken pedig nincs is fény. A becsapás a LED bura színezékanyag adagolásával történik, ettől látszólag 5000 vagy 3000 K, de ettől még továbbra is hamis, mert nem kiegyenlített a teljes spektrum. (Gyártottak speciális, ún. "F7-es" neoncsöveket is régen ezt ugyan 5500 k-snak nevezték, de ettől még ez is becsapás volt, mert nem volt teljes a színképük. Az 5000 K-s ún, nappali fehér fényű LED-ek és fénycsövek kellemetlen élettani hatásúak is, mert ha este is ezzel világítunk , akkor megzavarjuk az agy bioritmusát és nehezebb lesz az elalvás, fejfájást is okozhat. Lakásban, este ezért mindenképpen a 3000 K meleg fényű javasolt. Az áruházakban, zöldségpultoknál ,húsboltokban gátlástalanul használják ki bizonyos fajta LED-s fényforrások sávos színképét, melyek bizonyos színeket felerősítenek és kiemelnek, ezáltal becsapják a szemet és így a vásárlót is.
Ezzel sajnos nagyrészt egyet tudok érteni, javítottam már egy párat, hol a led (kevés hűtés, tulhajtás), hol a kapacitív előtét (ritkán kapcsoló üzemű táp) adja meg magát (szintén hőre visszavezethető legtöbbször). De olyan is előfordul, hogy a megépítés/öszzeszerelés történt valami okádék kivitelben. Az eddigi leghoszabb élettartammal bíró led, idén lesz 5 éves, jelenleg is világít 😀
Szerintem direkt tervezik így, hogy ne bírjanak sokat. Ezáltal folyamatosan meg kell venni újra és újra. Nekünk van egy sokéves működő ledes körténk egy kültéri lámpában, még akkor lett véve, amikor bejött a ledes technológia. Akkor még meg tudták csinálni, de most ez már nem cél.
Igen valószínű direkt készülnek így, hiszen ha ténylegesen 25000h lenne az élettartamuk, akkor napi 6h használat mellett kb 11 év lenne az élettartamuk... Persze, így is tök jók, kevesebbet fogyasztanak, kevésbé melegszenek stb... De hogy ár-érték arányban milyenek hát... Nálunk megéri, mert a hálózati feszültség 248V (50m-re van a trafóház), így a sima izzók élettartama kb 2 hét - 3hónap 😅 A cfl egy szar,de az legalább elvislete, viszont a led is elviseli és így is jóval hoszabb az élettartama mimt a többinek)
Szia.Nállad mennyit birt egy led cső?Nállam 2 évet ment es most nézem hogy már 3 db kiment a 9 ből..Persze nem szerelhető csövek.A sima neon azért ev tizedekig használhato volt.Igaz szarabb is. De fogadjuk el a fogyasztó tarsadalom hozadekat......
Én ledes fénycsövet használtam, normál armatúrába tettem bele. Nem éri meg, 2 év alatt tönkrement, fénye sem volt jó, pedig nem volt olcsó. Kidobtam a fenébe az egész armatúrát és vettem egy cső árából a kínaitől egy komplett hosszú ledpanelt. A fénye nagyságrendekkel jobb, így nem is kellett vennem másikat. Ha tönkremegy kidobom és veszek egy ugyanolyat.
A ledeknél figyelni kell a CRI-értéket, vagyis a color rendering index-et! Ez a színvisszaadási képesség. Minőségibb gyártók leközlik a paraméterek közt ezt is! Minél nagyobb az érték, annál jobban hasonlít a fény minősége a régi izzókéhoz, csak 3000-4000 kelvin körül kell választani! Az 5000-6500 kelvines ledeket kerülni kell mindenképp, aránytalanul sok a kék fény menyisége, ami káros! A szem érzékeli az 50-60HZ-et is, csak nem látjuk, de érzékeljük, és rontja a szemet! A villogást ki kell iktatni mindenképp, csak folymamatos üzemmód, ezt aki jártas elektronikában, könnyen megoldhatja! Plusz tudni kell, hogy mindegyik gyártó egy kicsit túllövi a ledeket, vagy a hűtése kevés, vagy a fesz kicsit sok rajtuk, tapasztalat! 15-16éve foglalkozok ledekkel! A fogyasztói társadalmat fenn kel ltartani, így lesz folyamatos megrendelése a gyártóknak! Amúgy nehéz lenne, mert ledeknek ma már 100-150 ezer üzemórásak, ha optimálisan hajtanák a ledeket, telítődne a piac, és rendkívül sokára jönne a következő rendelés! Néhány watt levágásával, az élettartam megsokszorozható!
Sajnos van néhány ledes lámpa ami jó ha egy évet ki bírja, persze ki örizgeti a blokkot meg lehet a bolt sem létezik... 8 éve kerültem kapcsolatba ledekkel és első pár évben jó tapasztalataim voltak élettartam/fény. Utána jött néhány gagyi, alapjában előnye a fénye /fogyasztás meg talán bírja addig mint az izzó, persze abból is volt gagyi!
A fénycső kiszáradás okozta elektrolitkondi cseréjénél (22uF/400V) lettem volna olyan perverz, hogy motorindító kondikat teszek be (polipopilén 20-22uF/400V+ha kell mert nincs akkora párhuzamosan kötni vele). :Đ Fix hely, ráadásul műhely, nem egy vendégszoba valami burzsuj helyen, kit érdekel a mérete :Đ A fénycső fényhez kell a higanygőz bele -utálom azt a technológiát. Azt olvastam az izzó 2-3% hatásfokú. A halogén se éri el még a 4%-ot sem. A LED talán 12-20 fele lehet -a lényeg hogy ugyanúgy nagy a vesztesége, de a többi fényforrással ellentétben a veszteségének a 100%-hőelvezetés formában adja le-nincs hő sugárzása így folyanatosan biztosítani kell a hűtöttségét. A LED-ek ma mind ebbe döglenek bele szinte. Meg az arany árambevezető szál vassal helyettesítésébe, a hamisítványoknál. Most nekem is sarkalatos pont lett a világítás kérdése. Pici hűtőcsillagokra akarok SMD LED-eket forrasztani és a közös hűtőbordán, ha egy kiég csak egy csillagot kell csak kicserélni a rendszert meg áramgenerátor hajtja 1-2 -(kb 10W-860lm esetén marad 17 ép led, nem kell kidobni őket párhuzams kapcsolás okozta hőmegfutás és soros kapcsolás okozta szakadás miatt) nem kidobni az egészet. A 4000K LED-ed neutrális, én is abból építgetek majd. Am abból a fénycsőből szétszednék egyet a helyedben-ha a LED chip környéke 50°C felett van úgytudom nem érzik jól magukat. A tied valszeg kulrúráltabb(alura fóliázott SMD), de járt már a kezeim közt THT LED-es aminél a LED-ek NYÁKon voltak =0 hűtés.
Mi a baj a led lámpákkal? Az, hogy ( ez a leg) nem természetes fény, ez a legveszélyesebb világítás, vagy háttér-világítás a képernyőkben a szem szemszögéből.
A műhelyem elég nagy és sötét. Eredetileg 2 darab neon almatúra volt az egyikben 3 darab 24 W-os 150 cm-es darab csővel a másikban 2 darab 24W-os 150 cm-es csővel. Ez így nagyon gyenge fényt adott ezért felraktam 4 darab 10W-os ledes reflektort is az almatúrák mellé. A műhely másik részében ahol az ablakok vannak ott csak egy régi kompakt fénycső volt, ha jól emlékszem akkor olyan 40 W teljesítmény körül. Nagyon utáltam, mert nagyon sokára melegedett be és adta a fényt, ha bemelegedett akkor már elég fényt adott. Ezt lecseréltem egy piacon vásárolt kínai 200 ledes tükrös almatúrára amire nem volt ráírva a színhőmérséklete de saccolásom szerint olyan 5000 kelvin körüli lehet. Ez a műhely ennek a részében nagyon jó, mert itt alacsony is a mennyezet. A műhely hátsó sotét részbe most sikerült lecserélnem ledesre a neoncsöveket almatúrával eggyűtt, amit a munkahelyen szereltek le az átépítés során. Az újonnan felszerelt 2 csöves neon almatúrákat átalakítottam, mindent kiszedtem belőlük, csak a foglalatok maradtak, és a két almatúrába 2-2 darab 20W-os 150 cm-es 4500 kelvines ledcsöveket raktam. A 4 darab 10W-os led reflektort is leszereltem és még így is világosabb van a műhelyben mint a régi 5 darab neoncsővel + 4 led reflektorral. Az új almatúrák tükörreflexes kialakításúak, tükör rácsos fényterelővel, gyakorlatilag ingyen szereztem, csak a ledcsöveket kellett megvásárolnom hozzájuk. Sokkal jobb a fény most a hátsó részben is köszönhetően a tükörreflexes almatúráknak és így nem is vakítanak, a falak is jobban meg vannak világítva.
Világítás szimulációs programmal (pl. dialux, ingyenes) előre meg tudod határozni, hogy milyen teljesítményű lámpák hova kellenek a szükséges megvilágításhoz. Egy műhelybe én minimum tennék 500lux alapvilágítást, de a precíziós munkákhoz a munkaasztalnál több is kellhet. Meglepő, de egy kis helyiséghez is akár több tízezer lumen kell. A lámpákhoz szimulációs fájl kell, kanluxhoz meg egyéb noname-hoz nem fogsz találni, de ha hasonlóval szimulálsz, akkor nem lesz nagy eltérés, azonos teljesítményű fénycsövek között sincs nagy különbség.
Én nem.foglalkoztam ennyit vele, gyújtót kihajtottam ledet be semmilyen át kötések nélkül ment a dolog. Ez véletlen lehetett se 8 db van beszerelve így. Ezeknél bevált. Gondolom márka függő lehet ez a dolog.
Ha felkapcsolom, a legerősebb adók is "sissss", a gyengébbek csak akkor hallgathatóak, ha le van kapcsolva. A led meghajtó felőli végét talán, lehetne árnyékolni, sosem próbáltam!
Azért én annyira nem esek hanyatt a LED-től, mert pár évvel ezelőtt az új házba vagy 30 LED-es E14-es foglalattal szereltet és alig van pár amelyik túlélte az elmúlt 3 évet... de nagy része 1 év használat után kipurcant... igaz nem a legdrágább "izzókat" vettem... De az is érdemes volna hozzávenni, hogy mennyi az előállítási és szétszerelési költsége egy-egy ilyen izzónak.
Szia! E27-esek is túl vannak hajtva (had dögöljön), és valószínű az E14-esek is! Nagyon pici a hűtésük, és az is be van zárva! Most a "fénycsöves" beruházás megmutatja, mit tudnak közel 11.000-ért (a négy), 1 év garanciával!
you probably dont care but does anybody know of a method to get back into an instagram account?? I was stupid forgot my login password. I would love any help you can offer me.
:D Nekem furcsa volt megszokni hogy nem éget a ledes villanykörte. :D Ha égett mondjuk a konyhába, és valamilyen csoda folytán a szobába elszállt a világítás, csak lekapcsoltam, és kicsavartam. Kicsit meleg volt. De az a kellemes.
Rendes üveg csőben van? Ha igen akkor nem jön át rajta az UV , mert fényes felületen, vissza verődve, az bizony hosszútávon, tönkre teszi a szemet. Lásd az új hegesztő pajzsokon nincs üveg, és jobb ha nem használjátok, a polár szűrő ami benne van nem elegendő, meg mértem , nem hegyi beszéd !!!
Igen, igen a kompakt fénycsöveknek alapvetően nem az igazi a fényük, én is tapasztaltam, viszont egy típus bevált nálam az a Philips tornado, van belőle 10 év fölötti példányom is. Igaz ami igaz, hogy ára van, ahogy mondtad is. A GE kompakt fénycsövek rendkívül gyorsan adták meg magukat, a saját márkás VTAC kompaktok is ultra gyorsan mentek tönkre és gáz színei vannak, az olcsó áruházas fénycsövek színei borzalmasak nekem. Viszont a led színeivel sem vagyok még nagyon kibékülve. Lehet fénysznob vagyok 😁 vagy még nem találtam meg ami kielégítő számomra. A munkahelyen osram led fénycső van annak csarnok világításhoz rendkívül szép és jó fénye van. Az, 56w-os fénycső helyében használjuk. Cirka 2 év alatt a 180db-ból 2db ment tönkre. Talán itt is ha márkásabb és jobban zsebbenyúlós az használhatóbb...? Majd kiderül. Jók a videóid. Köszi!
Sajnos a V-Tac nevű márkához nekem is volt "szerencsém"..... katasztrófa! Mázlista akinél 2 hónapnál tovább világít.. Tökéletes tervezés abból a szempontból hogy süsse meg magát :D Mester, neked külön köszönet, hogy kitértél a részletekre(mükődés,story,hasznos tudnivalók)! *-*
Sziasztok! Nálunk Pila led csöveket használunk. Az élettartama még ok, de a fényereje érzetre fele lehet mint az azonos méretű fénycsőnek! Az osram otthon bevált mint kompakt fénycső, de otthon is ideje ledesìteni! A V-tac kis LED-es reflektorai nálam beváltak, biztos nem egy nagy minőségű motyó, de eddig csak egyet cseréltem.
Van egy 2006-os GE kompakt fénycsövem, mai napig működik. Ha bemelegszik, még fénye is van. Olyan 7 évet húzott le esti világításban. Igaz már nincs használatban. 2013-mas Tescos gömbkompakt mai napig megy, igaz a fénye katasztrófa. Ami van nekem kompakt fénycső eltéve régröl, azoknak a többsége üzemel(Panasonic, philips, Ge)
A Panasonic kompaktok viszonylag elég jól hozzák az üzemórát. Fényük is van. Régóta világít a sopában, az egyiket kicseréltem ledre, pefig még elfeketedve sem volt az alja, pedig van 9 éves. Mai napig megy, társával együtt.
Elég gagyi lehet ez a LED, ha gyárialg a másik vége nincs átkötve. Általában úgy van, hogy vagy egyik oldal és a másik oldal tüskére kell betolni a tápot, vagy ha fixen egy oldalon megy bele, akkor ott az átellenkezőn minden esetben rövidzárnak kell lennie. Szoktak mellé adni egy gyújtópatron szerű cuccot is abban van a bizti. Legalábbis amiket én raktam be az itthoni armatúrákba azokhoz volt mindhez. Ha a túloldalán nincs rövidre zárva akkor pont azt az értelmét veszti el, hogy egy régi lámpába bele tudd rakni átalakítás nélkül. :D Ha nem elektronikus az előtét akkor csak a fázisjavítót kell kikötni, a fojtó maradhat a helyén. :)
@@EcoPityu igen valami rémlik most hogy mondod nekem egy Life Light LED (leddiszkont) megy 13 óta a fürdőben és ott se járt hozzá hanem a két végén kapja a betápot a tüskék párhuzamosan vannak kötve. :) Az még a hűtőbordás hátú. :)
@@simpike Pontosan ahogy írtad! A legjobb a 6-6500 Kelvines. Akváriumoknál ez különösen kényes dolog, ott mindig 6500 Kelvin körüli fényforrásokat használunk, mert egy melegfehértől, még egy 4 ezrestől is olyan lesz a látvány mintha egy TV-ben letekered a színeket. Én amúgy nem hiszek a LED technikának Pár éve csináltam Power LED-ekből akvárium világítást, hűtőbordára voltak szerelve, ventilátoros hűtéssel, és megfelelő áramgenerátoros táppal. De így olyan 8 ezer órát bírtak ki. Átépítettem inkább T5-ös 6500 Kelvines fénycsövekre a lámpát.
@@retrobudapest amikor én azokat vettem, a "vas-müszaki" boltban vagy 20 éve (az első kettőt) nem volt csak két féle, a hideg fehér, és a meleg fehér, ezek párosításával számomra tökéletes színhatást értem el. Nem nyavajogtam, ez nekem tökéletesen megfelelt, a másik 4 szempont miatt cseréltem le!
Én kipróbáltam mindent,de maradtam a hagyományos izzós témánál. Ezt a fajta mesterséges fényt szeretem leginkább valamiért.Amikor egyre inkább reklámozták,hogy meg fognak szűnni ezek,bevásároltam és kb 150 darabbal úgy gondoltam sok sok évig bespájzoltam. Mint kiderült,sikerült valami gagyi sz@art venni,mivel a leghosszabb élettartamú 2 hétig működött. (legrövidebb élettartamú 1. kapcsolás után pukk.. és a 10 amperes megszakítót is lenyomta) Egy évig nem tartott ki a 150 darab... :D
Látod, én is izzó párti vagyok, de elvették a játékszerünket! Maradtak a csirkekeltetőbe való, "egy szál drót" nem is izzó, csak hőtermelő búra kivitelek! Örököltem régi jófajtát, egy 10db-ot, azzal itt ott még tudok fényt előállítani, de azok sem lesznek hosszú életűek a 240V-al és kapcsolgatással! :(
@@EcoPityu A 240V-on kicsit segíthetnél egy triakos teljesítményszabályzóval az a hatásfokot sem tolná el annyira veszteségbe nem? Anyámék bespájzoltak 100 izzóból anno, de a nappali csillárja alig van használva. Filóztam beteszek egy 100W-osat a szobámba a 60-as helyére egy fényerőszabályzóval.
@@laszloszeremlei7163 amúgy jó ötlet, de akkor is melegszik sajnos , ami csak télen jó! Most tapasztalom, hogy mennyivel kevesebbet fűtenek, amikor a 30-32°C-ból megyek be a kivilágított műhelybe.
köszi a részletes műszaki tartalmát!
Halihó! Én sem szeretem a kompakt fénycsöveket, de itt egy tapasztalati adat: kompakt fénycsöves lámpatestek, 6 db, lámpatestenként 2 db kompakt fénycső. 2008 óta üzemel, vagyis 14 éve. egyik sem ment tönkre, fényereje még mindig jó. Úgyfest, hogy van ellenpélda is.
A hagyományos hosszú csöves fénycső világítást eredetileg ipari csarnok világításra és utcai világításra fejlesztették ki azaz olyan helyekre ahol egy felkapcsolás után legalább 8 üzemórát világít egyfolytában megszakítás nélkül. Ezeken a helyeken nagyon hosszú élettartammal lehet számolni ma is és simán hozza azt amit a gyártó ígér. A fénycső ugyanis nem szereti a gyakoribb kapcsolgatást akár elektronikus akár gyújtós tekercses tápja van! A gyakori kapcsolgatás az jelentősen csökkenti a cső élettartamát míg a folyamatos üzem akár meg is többszörözheti azt! Az otthoni háztartási használatban emiatt jelentősen csökken minden hagyományos fénycső élettartama és soha nem érheti el a gyártó által megadott értéket mivel az üzemi viszonyok nem optimálisak!!! Egyszerűen a fénycső nem otthoni használatra való, nem oda fejlesztették ki, a kompakt fénycső is csak egy kényszermegoldás volt. A LED technológia már sokkal jobban bírja a kapcsolgatást és ezért sokkal jobb otthoni használatra, viszont egyes olcsóbb gyengébb minőségű LED fényforrások fényerőssége és legfőképpen élettartama is elmaradhat még a korábbi megoldásoktól is ezért nagyon figyelni kell mit mivel helyettesítünk!
Létrehoztam egy Facebook csoportot EcoPityu műhelye néven, ott egymással és velem is könnyen megoszthatjátok véleményeiteket.
A törzsközönségemet és az újakat is várom szeretettel!
Ha jól értem, a hagyományos csövek helyére ezt úgy is be tudom rakni, hogy kiiktaom a folytó trafót és a gyújtót. Simán behelyezem a foglalatba úgy, hogy a rövidzáras végét, ha kell, rövidre zárom. A betáp felére pedig direktbe mehet a 230V.?
Alapvetően csak a betáp végére kell a 230V, a többi hack mind a gyujtós módszer miatt kell!
@@EcoPityu Értem. Köszönöm!
A fojtót hogyan kell áthidalni? Csak egyszerűen elvágni a belemenő kábeleket, és egymással összekötni?
Én símán benne hagytam, azzal a 80mA-al szinte semmi nem esik rajta!
Nálam már minden lámpa ledes. Kis Wattos, nagy fénnyel. A baja csak az, hogy hiába nagy a fénye, nem lehet olyat csinálni amit látni kell, nem lehet látni. Ki lehet próbálni.
Akkor jöttem rá, amikor valamit babráltam és a nagy fény ellenére nem láttam semmit, oda kellett vinnem egy hagyományos asztali lámpát és annak fényénél már lehetett.
Ezért vagyok én is izzó párti, ez most tesztüzem, 4000K-es fényforrásom még nem volt, meglátom, hogy meglátom-e! :)
Valószínű 5600 K(elvin) fokos LED lámpád van. Azzal az a baj, hogy túl sok kék színt tarrtalmaz (ezért hideg fehér a színe) Az emberi szem inkább a vörös felé tolódó színeket látja, mert nappali életet él napfényben, nem az éjszakai csillag es holdfény kemény kékes árnyalatát, ezért a meleg fehér, (csont színű, vagy enyhén narancsos árnyalat) fények a szemet nyugtató, jó látást biztosító árnyalat az év milliók alatt kialakult színlátás minden nappali életmódú élőlénynek, így az embernek is a leg megfelelőbb. A világító testeknél ezért gyártanak meleg fehér 3600 K fok és 4000 párszáz K fokos tartományban. Az 5600, esetleg 6000 k fokos fény , már szembántóan, fárasztó, vakító kemény fehér szín, ami hiába fehér és erős, mégsem látsz megfelelően, és a szem könnyezés mellett a látás is romlik. Próbáld ki a monitorodnál, ha a gépedre feltelepíted az F:LUX apró kis ingyenes programot megtapasztalhatod a kellemes színhőmérsékletet, és a kellemetlen 6500K fokosat. Én a monitoromat több mint egy éve ezzel a programmal használom 3700 K fokon, és többé nem fárad el a szemem. A Ledes világító testeknél is a gyárilag a melegfehér 3700 K fokos a megfelelő, mert a nappali fehérnek mondott az már a fárasztő 5600, vagy a feletti Kelvin tartományban dolgozik.
F. LUX letöltés:
www.microsoft.com/hu-hu/p/flux/9n9kdphv91jt?activetab=pivot:overviewtab
Vagy itt:
download.cnet.com/f-lux/3000-2094_4-75447318.html
@@kessapa szia! A régi HCFL csöveim voltak párban, ezek a LED-esek 4000K-esek.
@@EcoPityuSzia! Szerintem ennél magasabb színőmérséklet felejtős, ez a felső határ, a szemet nem bántó, és a színlátást nem zavaró színhőmérsékletnek. Esetleg a mostanit világításod keverheted a 3700K -es társával, ami a szemet jobban kíméli, és a színek sem torzulnak, a kevert fényben. A mi szakmánkban a helyes színlátás nagyon fontos, amit Te is tapasztaltál a régi világításod szín torzítása alkalmával.
Mint írtam a monitorom is amióta max 4200 K fokos, a szemem se fárad. Ha gondolod Te is telepítsd fel z F.LUX-ot, egy próbát megér, és nem bánnád meg.
F. LUX letöltés:
www.microsoft.com/hu-hu/p/flux/9n9kdphv91jt?activetab=pivot:overviewtab
Vagy itt:
download.cnet.com/f-lux/3000-2094_4-75447318.html
Üdv: Robi
@Dávid Kis Nem akarok senkit meggyőzni, a különböző színhőmérséklet szín spektrumairól és azok hatásairól, a hitetlenkedők, túl okosak majd saját kárukon megtanulják, és akkor a szem orvos majd elmagyarárra (ha kérdezik), hogy a túl sok kék szín a spektrumban, ami az 5600 K, pláne a 6500 K-nál a lámpák sugároznak, amit ugyan már nem lát az emberi szem, de azért erősen irritálja azt. Jon a könnyezés szem fáradság, látás romlás, hosszú idő után (50-es évek tájékán súlyosbodó) szürke hályog.Ez atod egy óriási butaság, mert nem szabadít fel a semmi hormont a fürdőszobai túlzott kékes árnyalatú világítás, csak az előző mondatomban leírtakat okozza! "a kékes fény 10 perc alatt olyan hormonokat szabadít fel, ami felébreszt, felér egy kávéval." !!!Nem véletlen, hogy termelő üzemekben már igen régóta (több évtizede!) a kevert színű világítást használják, mert a kékes árnyalatú, szem fáredságot, e miatt fejfájást okoz, ami a termelékenység csökkenését idézi elő. Még az irodákban is a halogén izzóhoz hasonló színhőmérséklet a jobb a több vörös miatt, mint az energia takarékos, vagy más technológiájú kékes árnyalatúé.Ezt ki ajánlja? "konyhába 4000K, hálószobába meg 2700K... a hivatalos ajánlott..." Az biztos, hogy aki az emberi szem évmilliók alatt kialakult fiziológiáját ismeri, az ilyet nem ajánl. Legfeljebb a lámpagyártók és kereskedők nemzetközi szövetsége, az angliai tudósok felfedezése alapján! !!!
Csaxólok, hogy szabvány létezik a világítás milyeségére, amit az előbb említett "tudósok" sem tudnak megcáfolni, hisz e szabvány ajánlása alapján a forgalmas kereszteződések közvilágításából a kékesfehér HGL lámpák helyett ( mert nem lehetett jól látni ebben a fényben!) natriumgőz lámpák narancsos fényében a bolha tökén a pattanás is észre vehető. A mai modern LED közvilágításra is (Elios ügy!) sorra mindenki panaszkodik az elsö perc óta, hogy szarabb a nappali fehérnek titulált kékes fénye mint a a korszerűsítés előttieké. Ha majd éjszaka vezetsz, pláne ha sokat vezetsz, megtudod, hogy a szembe jövő, ha az "acélkék" színű világítással jövő autó sokkal jobban vakít, mint a többi másiké, és ha te autódba ijen izzót teszel, jobban fárad a szemed, kevésbé látod az út széli bicajost, erdőből kiugró őzet stb...Ezzel együtt tisztelem a más meggyőződését, és nem erőltetem a tudásom rá. Mint írtam, mindenki a saját kárán tanul igazán, mert a más tudása, javaslata irreleváns számára. Ennek fényében kívánok jó egészséget a 6500 K fokos KV-hoz!!!! 😊
A lednek nem természetes a fénye, sok benne au UV frekvencia, es hiányzik belölök a természetes meleg. Ez lehet, hogy báthatja a szemet. Szólval lehet, hogy ezt még érdemes lehet fejleszteni. A lednek a fogyasztása jó és kapcsolásban is sokat birnak.
Mondtam, hogy izzó párti vagyok!
A felsorolt pozitív tulajdonságai miatt cseréltem le a HCFL-eket!
@@EcoPityu A színhőmérsékletre figyelni kell . A nappali fehérnek mondott 5600 Kelvin fokos szemrontóan vakító fehér, mert sok kéket tartalmaz , még az UV tartományból is. Ami a szemnek nem fárasztó, és a természetes látásnak is megfelel, az a 3600 K és 4000 párszáz kelvines színsávaba eső fényű LED/fénycső. Ez a színhőmérséklet (3600 K fok) a hagyományos izzószálas világítótest.
A népbutítás netovábbja az energia takarékos fénycső ( E-14 és E27), mert az higany gőzölegtetésével hozza létre az UV fényt, amit báriumoxid (fehér por belső bevonat, ami extra mérgező) alakít át a látható tartományú fennyé. Ha eltörik, (kukában vagy szeméttelepen) súlyos nehézfén szennyezést okoz a talajvízben.
@@EcoPityu A probléma az ún. "sávos színképpel" van. A természetes nappali fény teljes, egyenletes spektrumú. Az izzólámpa fénye is egyenletes spektrumú (jóllehet a vörös összetevő erősebb benne, ugyanúgy, mint a naplementénél). Régen, a nyomdaiparban speciális kék bevonatú izzólámpa burákkal idézték elő az egyenletes spektrumú 5000 K-t, a színhelyesség vizsgálatánál.
A bajt a fénycsövek és a LED-ek sávos színképe okozza, ami azt jelenti, hogy kiugróan magas keskeny görbe csúcsok vannak benne és a köztes helyeken pedig nincs is fény. A becsapás a LED bura színezékanyag adagolásával történik, ettől látszólag 5000 vagy 3000 K, de ettől még továbbra is hamis, mert nem kiegyenlített a teljes spektrum. (Gyártottak speciális, ún. "F7-es" neoncsöveket is régen ezt ugyan 5500 k-snak nevezték, de ettől még ez is becsapás volt, mert nem volt teljes a színképük.
Az 5000 K-s ún, nappali fehér fényű LED-ek és fénycsövek kellemetlen élettani hatásúak is, mert ha este is ezzel világítunk , akkor megzavarjuk az agy bioritmusát és nehezebb lesz az elalvás, fejfájást is okozhat. Lakásban, este ezért mindenképpen a 3000 K meleg fényű javasolt.
Az áruházakban, zöldségpultoknál ,húsboltokban gátlástalanul használják ki bizonyos fajta LED-s fényforrások sávos színképét, melyek bizonyos színeket felerősítenek és kiemelnek, ezáltal becsapják a szemet és így a vásárlót is.
Sajnos a hagyományos izzók helyébe tekerhető LED lámpák sem hosszabb életűek, mint a normál izzók. Van még hová fejlődni.
Ezzel sajnos nagyrészt egyet tudok érteni, javítottam már egy párat, hol a led (kevés hűtés, tulhajtás), hol a kapacitív előtét (ritkán kapcsoló üzemű táp) adja meg magát (szintén hőre visszavezethető legtöbbször).
De olyan is előfordul, hogy a megépítés/öszzeszerelés történt valami okádék kivitelben.
Az eddigi leghoszabb élettartammal bíró led, idén lesz 5 éves, jelenleg is világít 😀
Szerintem direkt tervezik így, hogy ne bírjanak sokat. Ezáltal folyamatosan meg kell venni újra és újra. Nekünk van egy sokéves működő ledes körténk egy kültéri lámpában, még akkor lett véve, amikor bejött a ledes technológia. Akkor még meg tudták csinálni, de most ez már nem cél.
De legalább kevesebb a fogyasztása, olcsóbb lassan mint az izzó.
Igen valószínű direkt készülnek így, hiszen ha ténylegesen 25000h lenne az élettartamuk, akkor napi 6h használat mellett kb 11 év lenne az élettartamuk...
Persze, így is tök jók, kevesebbet fogyasztanak, kevésbé melegszenek stb...
De hogy ár-érték arányban milyenek hát...
Nálunk megéri, mert a hálózati feszültség 248V (50m-re van a trafóház), így a sima izzók élettartama kb 2 hét - 3hónap 😅 A cfl egy szar,de az legalább elvislete, viszont a led is elviseli és így is jóval hoszabb az élettartama mimt a többinek)
Szia.Nállad mennyit birt egy led cső?Nállam 2 évet ment es most nézem hogy már 3 db kiment a 9 ből..Persze nem szerelhető csövek.A sima neon azért ev tizedekig használhato volt.Igaz szarabb is.
De fogadjuk el a fogyasztó tarsadalom hozadekat......
@@cooper3415 szia, egy fél éve cseréltem le mindet.
@@EcoPityu köszi.Akkor kb ugyan annyit birtak.Remeljük az uj generacio már jobb lesz
@@cooper3415 kiszedtem a régiből a csíkot, jó lesz másra! :)
A táp nélküli vége alapból is rövidzár, vagy nem?
Nekem sem kellett rövidzárni. Csak kiberhelni a gyújtót-fojtót.
Kb. 5 éve lecseréltem minden régi féle villanykörtét ledesre, és eddig 1 db halt meg, a többi szépen teszi a dolgát
Természetes fehérnek hívják a 4000 - 4500 Kelvin közötti fényforrásokat.
Én ledes fénycsövet használtam, normál armatúrába tettem bele. Nem éri meg, 2 év alatt tönkrement, fénye sem volt jó, pedig nem volt olcsó. Kidobtam a fenébe az egész armatúrát és vettem egy cső árából a kínaitől egy komplett hosszú ledpanelt. A fénye nagyságrendekkel jobb, így nem is kellett vennem másikat. Ha tönkremegy kidobom és veszek egy ugyanolyat.
Szia!
Erre mertek adni 1 év garanciát a villamossági boltban, kiderül meddig bírja! "B" tervnek drót le, fénycső vissza!
A ledeknél figyelni kell a CRI-értéket, vagyis a color rendering index-et! Ez a színvisszaadási képesség. Minőségibb gyártók leközlik a paraméterek közt ezt is! Minél nagyobb az érték, annál jobban hasonlít a fény minősége a régi izzókéhoz, csak 3000-4000 kelvin körül kell választani! Az 5000-6500 kelvines ledeket kerülni kell mindenképp, aránytalanul sok a kék fény menyisége, ami káros! A szem érzékeli az 50-60HZ-et is, csak nem látjuk, de érzékeljük, és rontja a szemet!
A villogást ki kell iktatni mindenképp, csak folymamatos üzemmód, ezt aki jártas elektronikában, könnyen megoldhatja! Plusz tudni kell, hogy mindegyik gyártó egy kicsit túllövi a ledeket, vagy a hűtése kevés, vagy a fesz kicsit sok rajtuk, tapasztalat! 15-16éve foglalkozok ledekkel! A fogyasztói társadalmat fenn kel ltartani, így lesz folyamatos megrendelése a gyártóknak! Amúgy nehéz lenne, mert ledeknek ma már 100-150 ezer üzemórásak, ha optimálisan hajtanák a ledeket, telítődne a piac, és rendkívül sokára jönne a következő rendelés! Néhány watt levágásával, az élettartam megsokszorozható!
Sajnos van néhány ledes lámpa ami jó ha egy évet ki bírja, persze ki örizgeti a blokkot meg lehet a bolt sem létezik... 8 éve kerültem kapcsolatba ledekkel és első pár évben jó tapasztalataim voltak élettartam/fény. Utána jött néhány gagyi, alapjában előnye a fénye /fogyasztás meg talán bírja addig mint az izzó, persze abból is volt gagyi!
A fénycső kiszáradás okozta elektrolitkondi cseréjénél (22uF/400V) lettem volna olyan perverz, hogy motorindító kondikat teszek be (polipopilén 20-22uF/400V+ha kell mert nincs akkora párhuzamosan kötni vele). :Đ Fix hely, ráadásul műhely, nem egy vendégszoba valami burzsuj helyen, kit érdekel a mérete :Đ A fénycső fényhez kell a higanygőz bele -utálom azt a technológiát. Azt olvastam az izzó 2-3% hatásfokú. A halogén se éri el még a 4%-ot sem. A LED talán 12-20 fele lehet -a lényeg hogy ugyanúgy nagy a vesztesége, de a többi fényforrással ellentétben a veszteségének a 100%-hőelvezetés formában adja le-nincs hő sugárzása így folyanatosan biztosítani kell a hűtöttségét. A LED-ek ma mind ebbe döglenek bele szinte. Meg az arany árambevezető szál vassal helyettesítésébe, a hamisítványoknál. Most nekem is sarkalatos pont lett a világítás kérdése. Pici hűtőcsillagokra akarok SMD LED-eket forrasztani és a közös hűtőbordán, ha egy kiég csak egy csillagot kell csak kicserélni a rendszert meg áramgenerátor hajtja 1-2 -(kb 10W-860lm esetén marad 17 ép led, nem kell kidobni őket párhuzams kapcsolás okozta hőmegfutás és soros kapcsolás okozta szakadás miatt) nem kidobni az egészet. A 4000K LED-ed neutrális, én is abból építgetek majd. Am abból a fénycsőből szétszednék egyet a helyedben-ha a LED chip környéke 50°C felett van úgytudom nem érzik jól magukat. A tied valszeg kulrúráltabb(alura fóliázott SMD), de járt már a kezeim közt THT LED-es aminél a LED-ek NYÁKon voltak =0 hűtés.
Valahol egyszer valami face csopiban azt olvastam, hogy a ledek veszéjesek a szemre, mert a fotonok fénysebességgel érkeznek a szemünkbe... 🤣😂
Mi a baj a led lámpákkal? Az, hogy ( ez a leg) nem természetes fény, ez a legveszélyesebb világítás, vagy háttér-világítás a képernyőkben a szem szemszögéből.
Higany gőzlámpád van a műhelyben elfekvőben? :)
Van, asszem 250W-os.
Nekem meggyőző volt és tetszett a videó
A műhelyem elég nagy és sötét. Eredetileg 2 darab neon almatúra volt az egyikben 3 darab 24 W-os 150 cm-es darab csővel a másikban 2 darab 24W-os 150 cm-es csővel. Ez így nagyon gyenge fényt adott ezért felraktam 4 darab 10W-os ledes reflektort is az almatúrák mellé. A műhely másik részében ahol az ablakok vannak ott csak egy régi kompakt fénycső volt, ha jól emlékszem akkor olyan 40 W teljesítmény körül. Nagyon utáltam, mert nagyon sokára melegedett be és adta a fényt, ha bemelegedett akkor már elég fényt adott. Ezt lecseréltem egy piacon vásárolt kínai 200 ledes tükrös almatúrára amire nem volt ráírva a színhőmérséklete de saccolásom szerint olyan 5000 kelvin körüli lehet. Ez a műhely ennek a részében nagyon jó, mert itt alacsony is a mennyezet. A műhely hátsó sotét részbe most sikerült lecserélnem ledesre a neoncsöveket almatúrával eggyűtt, amit a munkahelyen szereltek le az átépítés során. Az újonnan felszerelt 2 csöves neon almatúrákat átalakítottam, mindent kiszedtem belőlük, csak a foglalatok maradtak, és a két almatúrába 2-2 darab 20W-os 150 cm-es 4500 kelvines ledcsöveket raktam. A 4 darab 10W-os led reflektort is leszereltem és még így is világosabb van a műhelyben mint a régi 5 darab neoncsővel + 4 led reflektorral. Az új almatúrák tükörreflexes kialakításúak, tükör rácsos fényterelővel, gyakorlatilag ingyen szereztem, csak a ledcsöveket kellett megvásárolnom hozzájuk. Sokkal jobb a fény most a hátsó részben is köszönhetően a tükörreflexes almatúráknak és így nem is vakítanak, a falak is jobban meg vannak világítva.
Világítás szimulációs programmal (pl. dialux, ingyenes) előre meg tudod határozni, hogy milyen teljesítményű lámpák hova kellenek a szükséges megvilágításhoz. Egy műhelybe én minimum tennék 500lux alapvilágítást, de a precíziós munkákhoz a munkaasztalnál több is kellhet.
Meglepő, de egy kis helyiséghez is akár több tízezer lumen kell.
A lámpákhoz szimulációs fájl kell, kanluxhoz meg egyéb noname-hoz nem fogsz találni, de ha hasonlóval szimulálsz, akkor nem lesz nagy eltérés, azonos teljesítményű fénycsövek között sincs nagy különbség.
Én nem.foglalkoztam ennyit vele, gyújtót kihajtottam ledet be semmilyen át kötések nélkül ment a dolog. Ez véletlen lehetett se 8 db van beszerelve így. Ezeknél bevált. Gondolom márka függő lehet ez a dolog.
A tiéd lehet, hogy a két végén kapta a "delejt", akkor gyujtó nélkül is megy!
Nálam is jól teszi a dolgát de nagyon zavarja FM rádió hallgatást! Valami tipp a kiküszöbölésre?
Ha felkapcsolom, a legerősebb adók is "sissss", a gyengébbek csak akkor hallgathatóak, ha le van kapcsolva.
A led meghajtó felőli végét talán, lehetne árnyékolni, sosem próbáltam!
Emos filament led e 27 6w 2700K használok 6 sor led van benne van 4 soros is de az nem ojan erős nálam ezek mindent visznek
Azért én annyira nem esek hanyatt a LED-től, mert pár évvel ezelőtt az új házba vagy 30 LED-es E14-es foglalattal szereltet és alig van pár amelyik túlélte az elmúlt 3 évet... de nagy része 1 év használat után kipurcant... igaz nem a legdrágább "izzókat" vettem...
De az is érdemes volna hozzávenni, hogy mennyi az előállítási és szétszerelési költsége egy-egy ilyen izzónak.
Szia!
E27-esek is túl vannak hajtva (had dögöljön), és valószínű az E14-esek is! Nagyon pici a hűtésük, és az is be van zárva!
Most a "fénycsöves" beruházás megmutatja, mit tudnak közel 11.000-ért (a négy), 1 év garanciával!
Márkásat érdemes venni, és nem a legnagyobb teljesítményűeket.
Egy 2w-os noname 12 éve világít nálam folyamatosan irányfényként.
Szupper! Jók ezek, csak ezekben nehezebb cserélni a kondit :D
you probably dont care but does anybody know of a method to get back into an instagram account??
I was stupid forgot my login password. I would love any help you can offer me.
@Tate Harlan Instablaster ;)
normálisabb ledes csövekhez adnak a gyujtópatron helyére egy rövidre zárt patront
Ehhez nem járt... :( (megoldottam)
:D Nekem furcsa volt megszokni hogy nem éget a ledes villanykörte. :D Ha égett mondjuk a konyhába, és valamilyen csoda folytán a szobába elszállt a világítás, csak lekapcsoltam, és kicsavartam. Kicsit meleg volt. De az a kellemes.
Rendes üveg csőben van? Ha igen akkor nem jön át rajta az UV , mert fényes felületen, vissza verődve, az bizony hosszútávon, tönkre teszi a szemet. Lásd az új hegesztő pajzsokon nincs üveg, és jobb ha nem használjátok, a polár szűrő ami benne van nem elegendő, meg mértem , nem hegyi beszéd !!!
Igen, igen a kompakt fénycsöveknek alapvetően nem az igazi a fényük, én is tapasztaltam, viszont egy típus bevált nálam az a Philips tornado, van belőle 10 év fölötti példányom is. Igaz ami igaz, hogy ára van, ahogy mondtad is. A GE kompakt fénycsövek rendkívül gyorsan adták meg magukat, a saját márkás VTAC kompaktok is ultra gyorsan mentek tönkre és gáz színei vannak, az olcsó áruházas fénycsövek színei borzalmasak nekem. Viszont a led színeivel sem vagyok még nagyon kibékülve. Lehet fénysznob vagyok 😁 vagy még nem találtam meg ami kielégítő számomra. A munkahelyen osram led fénycső van annak csarnok világításhoz rendkívül szép és jó fénye van. Az, 56w-os fénycső helyében használjuk. Cirka 2 év alatt a 180db-ból 2db ment tönkre. Talán itt is ha márkásabb és jobban zsebbenyúlós az használhatóbb...? Majd kiderül. Jók a videóid. Köszi!
Sajnos a V-Tac nevű márkához nekem is volt "szerencsém"..... katasztrófa! Mázlista akinél 2 hónapnál tovább világít.. Tökéletes tervezés abból a szempontból hogy süsse meg magát :D
Mester, neked külön köszönet, hogy kitértél a részletekre(mükődés,story,hasznos tudnivalók)! *-*
Sziasztok! Nálunk Pila led csöveket használunk. Az élettartama még ok, de a fényereje érzetre fele lehet mint az azonos méretű fénycsőnek! Az osram otthon bevált mint kompakt fénycső, de otthon is ideje ledesìteni! A V-tac kis LED-es reflektorai nálam beváltak, biztos nem egy nagy minőségű motyó, de eddig csak egyet cseréltem.
Van egy 2006-os GE kompakt fénycsövem, mai napig működik. Ha bemelegszik, még fénye is van. Olyan 7 évet húzott le esti világításban. Igaz már nincs használatban. 2013-mas Tescos gömbkompakt mai napig megy, igaz a fénye katasztrófa. Ami van nekem kompakt fénycső eltéve régröl, azoknak a többsége üzemel(Panasonic, philips, Ge)
A Panasonic kompaktok viszonylag elég jól hozzák az üzemórát. Fényük is van. Régóta világít a sopában, az egyiket kicseréltem ledre, pefig még elfeketedve sem volt az alja, pedig van 9 éves. Mai napig megy, társával együtt.
Nem mind így van bekötve. Van amelyikből csak a gyujtót kell kivenni és kész. Megy 12Voltról is ha kiveszed az elektronikát belőle.
Elég gagyi lehet ez a LED, ha gyárialg a másik vége nincs átkötve. Általában úgy van, hogy vagy egyik oldal és a másik oldal tüskére kell betolni a tápot, vagy ha fixen egy oldalon megy bele, akkor ott az átellenkezőn minden esetben rövidzárnak kell lennie. Szoktak mellé adni egy gyújtópatron szerű cuccot is abban van a bizti. Legalábbis amiket én raktam be az itthoni armatúrákba azokhoz volt mindhez. Ha a túloldalán nincs rövidre zárva akkor pont azt az értelmét veszti el, hogy egy régi lámpába bele tudd rakni átalakítás nélkül. :D Ha nem elektronikus az előtét akkor csak a fázisjavítót kell kikötni, a fojtó maradhat a helyén. :)
Ez egy 3 éves videó, rövidre zárt gyujtó sem járt hozzá annó.
@@EcoPityu igen valami rémlik most hogy mondod nekem egy Life Light LED (leddiszkont) megy 13 óta a fürdőben és ott se járt hozzá hanem a két végén kapja a betápot a tüskék párhuzamosan vannak kötve. :) Az még a hűtőbordás hátú. :)
4000k- napfényfehérnek is hívják. Műhelybe az a legjobb szerintem
Akkor jót vettem!
4000K semleges-fehér, 2700-3500K meleg-fehér, 5500K nappali fehér(napfény), 6000K hideg-nappali-fehér, felette hideg-fehér.
@@simpike Pontosan ahogy írtad! A legjobb a 6-6500 Kelvines. Akváriumoknál ez különösen kényes dolog, ott mindig 6500 Kelvin körüli fényforrásokat használunk, mert egy melegfehértől, még egy 4 ezrestől is olyan lesz a látvány mintha egy TV-ben letekered a színeket. Én amúgy nem hiszek a LED technikának Pár éve csináltam Power LED-ekből akvárium világítást, hűtőbordára voltak szerelve, ventilátoros hűtéssel, és megfelelő áramgenerátoros táppal. De így olyan 8 ezer órát bírtak ki. Átépítettem inkább T5-ös 6500 Kelvines fénycsövekre a lámpát.
Nem nyavajogni kellett volna hanem színhelyes nyomdaipari fénycsöveket venni ,mert nem igaz hogy ne léteztek volna 30 évvel ezelőtt.
Ezt most mihez írtad?
@@EcoPityu A videóban van hogy meleg meg hideg csövet tett be hogy lássa a színeket közbe lehet kapni színhelyes csöveket is.
@@retrobudapest amikor én azokat vettem, a "vas-müszaki" boltban vagy 20 éve (az első kettőt) nem volt csak két féle, a hideg fehér, és a meleg fehér, ezek párosításával számomra tökéletes színhatást értem el. Nem nyavajogtam, ez nekem tökéletesen megfelelt, a másik 4 szempont miatt cseréltem le!
Én kipróbáltam mindent,de maradtam a hagyományos izzós témánál. Ezt a fajta mesterséges fényt szeretem leginkább valamiért.Amikor egyre inkább reklámozták,hogy meg fognak szűnni ezek,bevásároltam és kb 150 darabbal úgy gondoltam sok sok évig bespájzoltam. Mint kiderült,sikerült valami gagyi sz@art venni,mivel a leghosszabb élettartamú 2 hétig működött. (legrövidebb élettartamú 1. kapcsolás után pukk.. és a 10 amperes megszakítót is lenyomta) Egy évig nem tartott ki a 150 darab... :D
Látod, én is izzó párti vagyok, de elvették a játékszerünket! Maradtak a csirkekeltetőbe való, "egy szál drót" nem is izzó, csak hőtermelő búra kivitelek! Örököltem régi jófajtát, egy 10db-ot, azzal itt ott még tudok fényt előállítani, de azok sem lesznek hosszú életűek a 240V-al és kapcsolgatással! :(
@@EcoPityu A 240V-on kicsit segíthetnél egy triakos teljesítményszabályzóval az a hatásfokot sem tolná el annyira veszteségbe nem? Anyámék bespájzoltak 100 izzóból anno, de a nappali csillárja alig van használva. Filóztam beteszek egy 100W-osat a szobámba a 60-as helyére egy fényerőszabályzóval.
@@laszloszeremlei7163 amúgy jó ötlet, de akkor is melegszik sajnos , ami csak télen jó!
Most tapasztalom, hogy mennyivel kevesebbet fűtenek, amikor a 30-32°C-ból megyek be a kivilágított műhelybe.
A halogének még talán egy fokkal jobbak élettartamban és ugyanolyan jó a színspektrumuk.
@Dávid Kis A CRI (colour rendering index) az mond valamit neked?