Szkicowanie - 21

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 18 лис 2024

КОМЕНТАРІ • 9

  • @-migniht-2974
    @-migniht-2974 Місяць тому +2

    Ale super tobie wyszło!!!
    Jestem pod wrażeniem. Ja sama nie do końca odnajduje się w digitalu, a to co ty robisz mnie zadziwia

    • @anna_helena_szymborska
      @anna_helena_szymborska  Місяць тому +2

      Dzięki, cieszę się, że Ci się podoba!:) W sumie sama jeszcze nie czuję się tak dobrze w digitalu jak w technikach analogowych, ale da się przyzwyczaić;)

  • @szufladamART
    @szufladamART Місяць тому +1

    Ciekawy temat, czy nie boisz się, że w czasie świadomego snu dokopiesz się do jakiejś mrocznej części podświadomości i bardzo się przestraszysz?

    • @anna_helena_szymborska
      @anna_helena_szymborska  Місяць тому

      Jako dziecko miałam przez parę lat co noc koszmary i to dzięki nim nauczyłam się świadomego śnienia. Także nie mam takich obaw:)

  • @mundanitymedzik8318
    @mundanitymedzik8318 Місяць тому +1

    Bardzo podoba mi się tematyka twojego kanału, niestety ze względu na szkołę, egzaminy zawodowe i praktyki nie zawsze mam czas, żeby przysiąść na spokojnie i posłuchać twoich "wykładów" czego strasznie żałuję bo naprawdę treści które przekazujesz zmieniły moje patrzenie na niektóre sprawy.
    Od dziecka dręczą mnie koszmary które dość mocno odbijają się mi na psychice, nigdy jednak nie wpadłam na to by poszerzać jakoś bardziej swoją wiedzę w zakresie właśnie śnienia. Co prawda często miałam przemyślenia na ten temat, i wiedziałam, że sny są takim odzwierciedleniem naszego stanu psychicznego. Starałam się analizować co te koszmary mogły symbolizować, jednak zazwyczaj taka interpretacja średnio mi wychodziła.
    W zasadzie bardziej sny były dla mnie inspiracją przy tworzeniu rysunków czy opowiadań a nie metodą samorozwoju, ale bardzo chciałabym to zmienić, zyskać jakąś fachową wiedzę i popracować nad sobą bo wiem, że mój obecny stan psychiczny jest daleki od ideału, ale też nie uważam, że czuje się jakoś źle. Zwyczajnie brakuje mi wiedzy w zakresie dbania o własny umysł i emojce i taka wiedza też by mi się przydała. Więc jeśli cię to interesuje to z chęcią posłucham.
    Myślę, że dzięki twoim filmom zacznę rozwijać się w tym kierunku. Bardzo zaciekawiłaś mnie tym tematem snów i świadomości, zwłaszcza jeśli chodzi o świadome śnienie. Zdażało mi się mieć świadome sny, ale przez mój brak wiedzy na ten temat, oraz odpowiedniego podejścia zazwyczaj były one niestabilne i bardzo szybko się z nich budziłam.
    Tak jak wspominiałam wcześniej niestety nie miałam czasu by zapoznać się ze wszystkimi fimami na twoim kanale, ale jestem ciekawa czy zrobiłaś może film na temat tego jak zacząć śnić świadomie lub czy planujesz taki właśnie film zrobić, ponieważ nie wiem od czego zacząć i chętnie posłychałabym rady kogoś bardziej doświadczonego. Np. o jakie aspekty życia pwoinnam zabdać by zacząć śnić świadomie. Czy np medytacja może pomóc itp. A może masz jakieś sprawdzone źrudła naukowe/wiedzy w tym zakresie które mogłabyś polecić by lepiej zapoznać się z tematem świadomego śnienia?
    Kolejna sprawa która bardzo mnie zainteresowała to temat dbania o siebie fizycznie by poprawić swój stan psychiczny, napewno też chętnie obejżałabym film w tym zakresie. Osobiście borykam się z dużymi problemami z koncetracją, i problemami z pamięcią. Często o czymś zapominam i zastanawiam się czym może być to spowodowane. Czy trybem życia, stresem czy jakimiś niedoborami, a jeśli tak to jakie niedobory mogą to być. Co prawda byłam z tym u lekarza ale jak jak wspomniałaś, mam wrażenie, że oni nie zawsze są w stanie stwierdzić co nam dolega i trzeba samemu o siebie zadbać, by coś zmienić. Chciałabym lepiej panować nad swoimi myślami i lepiej poznać siebie, więc jeśli też posiadasz jakąś wiedze na taki właśnie temat odkrywania siebie i pokonywania codziennych psychicznych trudności to również z chęcią o tym posłycham.
    Z góry przepraszam, że aż tak się rozpisałam, ale od dawna szukałam kogoś z zainteresowaniami i wiedzą w takim zakresie kogo mogłabym podpytać o takie tematy. Przepraszam też jeśli pojawiły się jakieś błędy ale niesety kiedy szybko pisze to wychodzi na wieszch moja dysortografia (staram się jednak pisać jak najbardziej poproawnie i składnie, ale czasem zdania wychodzą bez sensu).
    Pozdrawiam cieplutko, i życzę dalszego rozwoju kanału 😁

    • @anna_helena_szymborska
      @anna_helena_szymborska  Місяць тому

      Cześć!
      Dzięki za komentarz! Nie przejmuj się błędami, sama mam dysleksję i dysortografię, a to nie jest kanał o poprawnej polszczyźnie - ważne żeby dało się zrozumieć sens wypowiedzi:)
      Postaram się odpowiedzieć akapitowo:
      "Od dziecka dręczą mnie koszmary które dość mocno odbijają się mi na psychice, nigdy jednak nie wpadłam na to by poszerzać jakoś bardziej swoją wiedzę w zakresie właśnie śnienia. Co prawda często miałam przemyślenia na ten temat, i wiedziałam, że sny są takim odzwierciedleniem naszego stanu psychicznego. Starałam się analizować co te koszmary mogły symbolizować, jednak zazwyczaj taka interpretacja średnio mi wychodziła."
      - zależy jaki to typ koszmarów, czy chodzi o jakieś strachy, czy też o stresujące sytuacje. Strachy najlepiej jest wykorzystać jako trigger do wybudzenia świadomości we śnie. Czyli przypominasz sobie sen w którym pojawił się jakiś potwór i wizualizujesz sobie, że tym razem w tym samym śnie to powoduje wybudzenie Twojej świadomości. Koszmary są jednym z najlepszych sposobów na uzyskiwanie LD.
      Odnośnie sytuacji stresujących (np. społecznych), to już coś z czym można popracować przez uświadomienie sobie czemu dana sytuacja jest stresująca i co można zrobić, żeby odebrać jej takie znaczenie. Tzn. i takie sytuacje można potraktować jak triggery do wybudzenia świadomości, bo triggerem może być dosłownie wszystko;)
      " W zasadzie bardziej sny były dla mnie inspiracją przy tworzeniu rysunków czy opowiadań a nie metodą samorozwoju, ale bardzo chciałabym to zmienić, zyskać jakąś fachową wiedzę i popracować nad sobą bo wiem, że mój obecny stan psychiczny jest daleki od ideału, ale też nie uważam, że czuje się jakoś źle. Zwyczajnie brakuje mi wiedzy w zakresie dbania o własny umysł i emojce i taka wiedza też by mi się przydała. Więc jeśli cię to interesuje to z chęcią posłucham."
      - Myślę, że dbanie o własny umysł i emocje to coś czego się uczymy bez końca całe życie, więc nie ma na to magicznych wytrychów i jest potrzebne zdobywanie doświadczenia i wiedzy np. z zakresu psychologii. Aczkolwiek oczywiście świadome śnienie może znacznie przyspieszyć chociaż część tego procesu:)
      "Myślę, że dzięki twoim filmom zacznę rozwijać się w tym kierunku. Bardzo zaciekawiłaś mnie tym tematem snów i świadomości, zwłaszcza jeśli chodzi o świadome śnienie. Zdażało mi się mieć świadome sny, ale przez mój brak wiedzy na ten temat, oraz odpowiedniego podejścia zazwyczaj były one niestabilne i bardzo szybko się z nich budziłam."
      - baaardzo mnie to cieszy, że moje materiały zachęciły Cię do poznawania tematu LD!:)
      Szybkie budzenie się ze świadomych snów wynika z fizjologii śnienia. W fazie rem mózg nie jest tak 'nieprzytomny' jak w innych fazach snu i im bliżej końca tej fazy snu, tym mocniej się aktywują płaty skroniowe i płat czołowy, które są czynne w trakcie okresów dziennej aktywności i są odpowiedzialne za logiczne myślenie. Więc pod sam koniec fazy rem znacznie wzrasta szansa na LD, ale też często zwiastuje to rychłe przebudzenie.
      Sposobem na zbyt szybkie wybudzanie, jest uzyskiwanie świadomości na początku fazy rem i korzystanie z porannych faz rem, które są najdłuższe (im więcej goddzin się śpi, tym dłuższe są fazy rem).
      Niestabilność LD, może mieć podłoże w wielu czynnikach i sama badam ten temat, ale na pewno jest duża zalezność między ilością świadomości jaką ma się na codzień w ciągu dnia (czyli bycie świadomym danej chwili i nie odpływanie myślami), podobnie jak bycie świadomym zmysłów i zwyczajna uwazność na otaczającą rzeczywistość (jak padają cienie, jakie dźwięki Cię otaczają, jakie zapachy czujesz, temperatury etc). To trochę bardziej złożony temat i raczej praktyka go najlepiej rozwiązuje:)
      " Tak jak wspominiałam wcześniej niestety nie miałam czasu by zapoznać się ze wszystkimi fimami na twoim kanale, ale jestem ciekawa czy zrobiłaś może film na temat tego jak zacząć śnić świadomie lub czy planujesz taki właśnie film zrobić, ponieważ nie wiem od czego zacząć i chętnie posłychałabym rady kogoś bardziej doświadczonego. Np. o jakie aspekty życia pwoinnam zabdać by zacząć śnić świadomie. Czy np medytacja może pomóc itp. A może masz jakieś sprawdzone źrudła naukowe/wiedzy w tym zakresie które mogłabyś polecić by lepiej zapoznać się z tematem świadomego śnienia? "
      - tak, planowałam nagranie takiego odcinka jeszcze przed przerwą, czyli w lipcu, także mam zamiar to nadrobić w najbliższym czasie. Zastanawiam się czy dam radę to upchnąć w jednym odcinku. Medytacja jak najbardziej pomaga, ale najlepiej taka, która polega na obserowaniu swojego ciała i np. przełączaniu uwagi między zmysłami, lub rozszerzaniu percepcji od stóp w górę aż do głowy, tak żeby poczuć całe swoje ciało. Jako ciekawostkę dodam, że dziś przypadkiem przetestowałam jak to jest medytować w czasie świadomego snu i to dało naprawdę ciekawy efekt!:)
      "Kolejna sprawa która bardzo mnie zainteresowała to temat dbania o siebie fizycznie by poprawić swój stan psychiczny, napewno też chętnie obejżałabym film w tym zakresie. Osobiście borykam się z dużymi problemami z koncetracją, i problemami z pamięcią. Często o czymś zapominam i zastanawiam się czym może być to spowodowane. Czy trybem życia, stresem czy jakimiś niedoborami, a jeśli tak to jakie niedobory mogą to być. Co prawda byłam z tym u lekarza ale jak jak wspomniałaś, mam wrażenie, że oni nie zawsze są w stanie stwierdzić co nam dolega i trzeba samemu o siebie zadbać, by coś zmienić. Chciałabym lepiej panować nad swoimi myślami i lepiej poznać siebie, więc jeśli też posiadasz jakąś wiedze na taki właśnie temat odkrywania siebie i pokonywania codziennych psychicznych trudności to również z chęcią o tym posłycham. "
      - przyczyn tego co opisujesz może być cała masa, więc trudno tak na chybił trafił strzelać. Planowałam raczej nagrać taki luźny odcinek na temat ciekawostek na które trudniej trafić, ale też nie wiem kiedy bym to zrealizowała, także postaram się tutaj rzucić parę sugestii tego o czym możesz poczytać. Najpopularniejszym niedoborem na naszej szerokości geograficznej jest niedobór wit D3, więc może to warto sprawdzić. Jej niedobory potrafią prowadzić do hadrocowych objawów ze strony psychiki i w ogóle mózgu. W odcinku wspominałam o kwasach omega-3 i faktycznie jest to również częste, że mamy w polskiej kuchni mało tłustych ryb morskich i warto zadbać o to, żeby więcej ich jeść lub jeśli z jakiegoś powodu to niemożliwe suplementować omega-3, ale w jakich dawkach to już trzeba poczytać badania i samemu ocenić lub skorzystać z pomocy dietetyka.
      Ze wspomagaczy osobiście bardzo sobie chwalę soplówkę jezowatą - cudownie działa na mózg i szczerze go polecam, czy jako suplement czy też jako jedzenie. Jest w ogóle grupa grzybów określanych mianem grzybów funkcjonalnych i jesli nie znasz tematu to polecam - może znajdziesz tam cos poza soplówką jeżowatą dla siebie:)
      Z czynników, które sprzyjają problemom z koncentracja i pamięcią, bardzo istotnym jest stres. Długotrwały dosłownie uszkadza mózg robiąc z niego ser szwajcarski, dlatego tak wazne jest dbanie o ograniczanie stresu. Poza tym stres pożera zapasy magnezu, a to też nie wpływa dobrze na mózg, zresztą to tez obniża poziom potasu. Do tego czasy w których żyjemy niesamowicie piorą nam mózgi, przebodźcowanie, nadmiar informacji i nadużywanie dopaminy przez scroloowanie - to masakra dla mózgu i na pewno nie sprzyja LD, ale w ogóle zdrowemu funkcjonowaniu, więc też warto to mieć na uwadze. Istotne też jest wysypianie się, aktywność fizyczna i zwyczajnie zdrwa dieta - wszystko to jest bardzo istotne dla utrzymania zdrowia mózgu. Są bardzo ciekawe badania pokazujące jak styl życia wpływa na degenerację mózgu u osób starszych. W ogóle to temat rzeka i tak naprawdę, moge próbowac coś podpowiadać, ale trudno powiedzieć czy trafię. Z doświadczenia wiem, że dbanie o swoje zdrowie i siebie to jest trochę jak praca badacza, który bacznie siebie obserwuje, ale trochę też praca detektywistyczna wymagająca dobrych analitycznych umiejętności. W końcu każdy organizm się trochę różni. I tutaj dodam, że nawet nie zdiagnozowana celiaklia, lub nietolerancja np. laktozy, lub histaminy, mogą dawać objawy rozkojarzenia.
      Jeszcze dodam, ze oczywiście przyczyna może być też np. ADHD, co nie znaczy, że sugeruję, że je masz po prostu przyczyn może być masa i bez wnikliwszej analizy, trudno je namierzyć;)
      -
      Na koniec dodam, że kiedy będę opracowywać materiały do odcinka/odcinków na temat technikaliów LD, postaram się zebrać do kupy trochę materiałów, które uważam za warte polecenia i zaserwuję je w linkach. Na tę chwilę już mogę Ci polecić Lucidologię: www.lucidologia.pl/
      Pozdrawiam!:)

    • @mundanitymedzik8318
      @mundanitymedzik8318 Місяць тому +1

      @@anna_helena_szymborska Bardzo dziękuje za tak wyczerpującą odpowiedź, przyznam się że ostatnio miałam kilka trudniejszych sytuacji i dość mocno byłam wystawiona na stres. Jeśli chodzi o niedobór witaminy D3 to obecnie ją suplementuje i wyniki są dość dobre więc myśle, że to nie to a faktycznie może być to stres i przebodźcowanie.
      Zastanawiałam się też nad magnezem i zamierzam zrobić badania pod tym kontem, a jeśli chodzi o ryby to je kocham i napewno planuje wprowadzić ich więcej do mojej diety. Zmagam się też z problemami z tarczycą ale na to również mam leki i wyniki też są okej więc myśle, że to nie jest też koniecznie przyczyna moich dolegliwości. W każdym razie przez te stresujące sytuacje które wystąpiły u mnie w życiu mój organizm sporo ucierpiał. Dlatego stwierdziłam, że muszę się wziąć za sb i szukam różnych rad co można by zmienić.
      Np teraz wróciłam do regularnych treningów jeździeckich. Jeżdżę konno od 3 lat i zauważyłam że to pozytywnie wpływa na moje samopoczucie a co nawet ważniejsze jest to forma wysiłu fizycznego i może nawet hipoterapi. Chciałabym się też zapisać na tanieć ponieważ muzyka również mnie uspokaja i sama sporo tańczę, że tak powiem jako hobby w zaciszu domowym.
      Jeśli chodzi o radzenie sobie z emocjami, to nwm czm ale zapomniałam wspomnieć w poprzedniej wiadomości, że zaczęłam interesować się psychologią i zawet rozwarzam poważnie by iść na medycyne a następnie robić specjalizację jako psychiatra. Ponieważ temat ludzkiego mózgu uważam, za jeden z najbardziej ciekawych tematów w jakim można się kształcić. Jeśli z medycyną nie wyjdzie to może pójdę poprostu na psychologa 😁.
      Moim problemem jest chyba to, że mam strasznie dużo rzeczy w których chciałabym się rozwijać. Czy to rysunek, modelowanie 3D, psychologia, warsztat pisarski a nawet łacina której ostatnio zaczęłam się uczyć. Bardzo interesują mnie wszystkie te dziedziny i zaczynam się już w tym gubić bo ciężko jest uczyć się wszytskiego na raz a jednocześnie nie chce z niczego rezygnować, do tego dochodzi jeszcze szkoła i egzaminy które z koleji są w zakresie informatyki i programowania, więc dochodzi kolejna dziedzina której muszę się uczyć. I przez to wszystko mam wrażenie jakby doba była za króta a ja nie miała na nic czasu. + gdzie tu jeszcze zmieścić czas na relaks, treningi i relacje mędzy ludzkie (które z reszą ostatnio nieźle zaniedbałam, o co wiele moich znajomych miało do mnie pretensje. Cóż jednak mg poradzić jeśli wiem, że ciągnie mnie bardziej by w każdej wolnej chwili rozwijać się we wspomnianych przezemnie dziedzinach). Z tego właśnie powodu bardzo chciałabym zacząć świadomie śnić bo może to rozładowałoby trochę mój dzień i ilość rzeczy które chce zrobić.

    • @anna_helena_szymborska
      @anna_helena_szymborska  Місяць тому

      ​@@mundanitymedzik8318 Z tego co opisujesz wynika, że masz bardzo dużo zajęć i może faktycznie to po prostu przebodźcowanie. Jazda konna powinna się tutaj bardzo fajnie sprawdzać podobnie jak taniec. Jako porpozycję dorzucę jeszcze medytację - nawet paruminutowa potrafi ładnie wyciszać.
      Zainteresowanie psychologią to swietna sprawa, niezależnie od tego w jakim kierunku masz zamiar dalej się rozwijać:)
      Odnośnie zainteresowań i wyboru studiów, to faktycznie masz ich dużo. Miałam podobny dylemat przez lata ale nie żałuję, że ostatecznie wybrałam rysowanie. Natomiast nic nie stoi na przeszkodzie ukończenia paru kierunków - mój partner tak zrobił i to też jest fajna opcja.
      Co do świadomych snów, to z tego co piszesz to faktycznie mogłaby to być dobra przestrzeń do odprężenia i rozładowania emocji. Moim zdaniem na pewno warto spróbować i dopiero wtedy zdecydować czy to coś co chce się ciągnąć czy też nie:)
      Zanim nagram następny odcinek, w którym powiem więcej o technikaliach LD to polecam zajrzyj tutaj, to kopalnia wiedzy w temacie i tak naprawdę niewiele więcej można do tego dodać: lucid.fandom.com/pl/wiki/Strona_G%C5%82%C3%B3wna

    • @mundanitymedzik8318
      @mundanitymedzik8318 Місяць тому +1

      @@anna_helena_szymborskadziękuje napewno zajrzę pod ten link w wolnej chwili 😅