Az első sématartomány, az elszakítottság-elutasítottság élményeinek sémái

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 16 жов 2024
  • Az első sématartomány sémái mind gyermek mód sémák: sérülékeny/sebezhető/magányos gyermek mód alapélményei és érzései. Ezek az első alapszükséglet, a kapcsolati szükségletek sebződése következtében alakulnak ki, jellemzően kora gyermekkorban. A videóban egy képbe kerülnek a könyvben külön tárgyalt sémák és sémamódok, hiszen ezek mindig kéz a kézben járnak: ha egy séma beaktiválódott, akkor biztosan valamilyen sémamódban vagyunk!
    Az első sématartomány sémái sokszor bizonyos szülő mód sémákat is beaktiválnak, hiszen e kettő párhuzamos működése az egyik út arra, hogy ezek a sémák fennmaradjanak (ez a módváltások 2 típusát magyarázza el nektek).
    Miről lesz szó: elhagyatottság-instabilitás séma, érzelmi depriváció séma, bizalmatlanság-abúzus séma, csökkentértékűség-szégyen séma, társas izoláció-elidegenedettség séma, és az ezeket sokszor erősítő-fenntartó szülő módok 2 sémája: a könyörtelen mércék-hiperkritikusság séma és a büntető készenlét séma.
    Tartsatok velem, kérdezzetek, dobjatok fel témákat, amik felvetődnek bennetek a videó nézése közben!
    Ha tetszik a videó, érdekesnek találod a sémákat, akkor csatlakozz a Sématerápiáról Mindenkinek Facebook csoportomhoz is!

КОМЕНТАРІ • 9

  • @krisztagadzsa4096
    @krisztagadzsa4096 Рік тому

    Köszönöm szépen 💜

  • @gaborhilzinger2921
    @gaborhilzinger2921 6 днів тому

    Életem legjobb könyve a Sémáink fogságában!

  • @miklospetromarko5240
    @miklospetromarko5240 9 місяців тому +1

    Mi a helyzet akkor ha az élet folyamatosan ráerősít az adott sémára? Tehát a szorongás tárgya végül beigazolódik így nem csak egy gyerekkori berögződés, hanem újra át kell élni annak traumatikus élményét. Vagy ennyire meghatározzák a gondolataink azt a világot ami körénk képződik?

  • @micike798
    @micike798 2 роки тому

    Nagyon köszönöm !

  • @beaviczko4698
    @beaviczko4698 3 місяці тому

    🙏

  • @Hun0r.2002
    @Hun0r.2002 9 місяців тому

    S akinél ez aktiv , pl parkapcsolatban jött ez a trigger nagyon magamra ismerek. Hogyan lehetne ezt javítani? Visszakerülni a felnőtt részembe? Jelenleg egy olyan kapcsolatban vagyok ahol ez aktiválódott mindkettőnkben nem ugyanúgy. Ellenben szeretnénk közösen ezt megoldani , ellenben így a videó megnézése után elég reménytelenül állunk egymás előtt.
    Esetleg valamilyen elindulási pont , tipp lenne? A terápia jelenleg nem opcio anyagi vonatkozás végett
    Nagyon köszönöm

  • @ritamatrahalmi9094
    @ritamatrahalmi9094 2 роки тому +1

    Kedves Petra! Koszonom a videokat. Haladok a konyvben 😊Kerdesem: Adott semara adott megkuzdesi mod a kor elorehaadtaval valtozhat,ugye? Pl. korabban (gyerek-fiatalkorban, mikor kiszolgaltatottabb az ember) onalaveto coping, kesobb idosebbkent inkabb elkerulo coping lehet jellemzo "kezelesi modja" ugyanazon semanak?

    • @vagyipetra-sematerapeuta3613
      @vagyipetra-sematerapeuta3613  2 роки тому +10

      Kedves Rita, köszönöm a kérdést. Igen, abszolút változhat. A lényeg ezen megküzdésekről való gondolkodáskor az, hogy mennyire hozzák/adják meg az egyénnek azt, amiért elkezdtük csinálni, azaz amiért úgy kezdtünk reagálni. Amíg azt a választ kapjuk magunktól erre, hogy sajnos csak rövid távon hozza az eredményt, és hosszú távon nem, vagy akár még nehezíti is az egészet, addig maladaptív megküzdésben vagyunk még mindig. Az egészséges felnőtt mód megküzdése sokszor újszerű-hiszen a szituációhoz és a saját aktuális állapotokhoz is adaptívan alkalmazkodik. Sokszor nem ad még eredményt, de mutat egy irányt, ami egyébként a hibákból tanulva rajzolódik ki, és segíti módosítást az újrapróbálkozásnál. Az egészséges felnőtt mód használva tapasztalatait és tudását, akár segítséget is kér, és rugalmasan próbálgat: így tanul új dolgokat önmagáról és a világról/másokról.

  • @evagalaczi2002
    @evagalaczi2002 2 роки тому

    💝