Połączenia rozjazdowe - zadania

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 8 січ 2025

КОМЕНТАРІ •

  • @waldekprezner4172
    @waldekprezner4172 4 роки тому +4

    Czekam z niecierpliwością 😎 pozdrawiam

  • @1212MrAhmad
    @1212MrAhmad 4 роки тому +2

    Panie Leszku, wzory przyswojone, rozjazdy rozrysowane. Biorę się za obliczanie wstawek i szerokości międzytorzy dla "prawdziwych" rozjazdów. Pozostaje jedno pytanie; czy i kiedy stosować pochylenie szyn (1:20 / 1:40) przy wstawkach dłuższych od 6m?

  • @tomkalina51
    @tomkalina51 10 місяців тому +1

    Witam. Mam takie pytanie panie Leszku. Jak już mamy wszystko policzone i chcemy przystąpić do montażu rozjazdu na segmencie to jak technicznie łączy się szyny zwrotnicy z pozostałymi odcinkami torów ?

    • @PMMH0
      @PMMH0  10 місяців тому +1

      Ja szyny łączę ze sobą poprzez podkłady podzłączowe. Sklejam trwale dwa podkłady pojedyncze ustalając ich położenie wsuniętymi kawałkami szyn. Następnie wyciągam te kawałki szyn i na jeden podkład wsuwam szyny od rozjazdu, a na drugi - szyny od toru. Połączenia elektryczne realizuję przewodami ułożonymi pod makietą i lutowanymi do stopek szyn.
      L.L.

    • @tomkalina51
      @tomkalina51 10 місяців тому +1

      To jeszcze dopytam. A same szyny się lutuje między sobą, czy tylko się stykają ? Pytam ponieważ jak przyglądam się torowisku na makiecie na filmach to nie widzę żadnych przerw w miejscach, gdzie rozjazdy łączą się z innymi odcinkami torów.

    • @PMMH0
      @PMMH0  10 місяців тому +1

      @@tomkalina51 To zależy, czy chcemy odtworzyć na makiecie tor stykowy (klasyczny), czy bezstykowy. Ja napisałem o wykonaniu styku klasycznego (stąd podkład podzłączowy). Przy modelu toru bezstykowego szyny należy polutować.
      L.L.

    • @tomkalina51
      @tomkalina51 10 місяців тому +1

      Tak też myślałem. Dziękuję za odpowiedź i serdecznie pozdrawiam.

  • @1212MrAhmad
    @1212MrAhmad 4 роки тому +4

    Jeszcze jedno pytanie do Pana Leszka, te rozjazdy modelarskie są przeważnie prod. niemieckiej, nie wiem czy oni mają wg parametrów takie same jak w Polsce (podejrzewam, że bardzo zbliżone), ale czy nie dałoby się produkować takich modułów u nas w kraju, przeskalowanych i odwzorowanych 1:1, w wielkości H0 na przykład?

    • @PMMH0
      @PMMH0  4 роки тому +2

      No, pewnie, że by się dało. Tylko kto miałby to zrobić w sytuacji, gdy rynek realistycznych modeli kolejowych w Polsce jest praktycznie żaden? Namawianie Księżnej Weinert na produkcję prawdziwej, skalowej 190-tki trwało kilka lat i bez pomocy naszego niemieckiego przyjaciela, uznanego eksperta w dziedzinie modelarstwa kolejowego, na pewno by się to nie udało. Ten rozjazd jest geometrycznie identyczny, a konstrukcyjnie - niemal identyczny jak nasz, polski. Niestety, przy próbach namówienia Księżnej do produkcji skalowych rozjazdów wąskotorowych usłyszeliśmy stanowcze NEIN!

    • @waldekprezner4172
      @waldekprezner4172 4 роки тому +2

      @@PMMH0 ciekawe dlaczego?

    • @PMMH0
      @PMMH0  4 роки тому +1

      @@waldekprezner4172 Księżna powiedziała nam, że jest już stara, nie ma następców do przejęcia fabryki i nie będzie się pchała w kosztowny projekt o dość wątpliwym powodzeniu w sprzedaży. Powiedziała to wprost.

    • @waldekprezner4172
      @waldekprezner4172 4 роки тому +1

      @@PMMH0 dzięki, pozdrawiam serdecznie

  • @WirnikPro
    @WirnikPro 4 роки тому +2

    Kolejna lekcja geometrii, czekam z niecierpliwością 😳

  • @jarekfranczyk880
    @jarekfranczyk880 4 роки тому +2

    Super, dzieki!

  • @TheDariuszo
    @TheDariuszo 4 роки тому +2

    P.Leszku ...wyśmienity z Pana wykładowca ...czekamy na kolejne odcinki...

  • @trainbrains
    @trainbrains 4 роки тому +3

    Czy w analizowanej sytuacji za rozjazdem a przed łukiem stosuje się (stosowało sie kiedyś) rownież krzywe przejściowe?

    • @PMMH0
      @PMMH0  4 роки тому +2

      Jeżeli byłby to rozjazd umożliwiający jazdę w kierunku zwrotnym ze znacznymi prędkościami rzędu 80, 100 i więcej km/h to oczywiście łuk wyrównawczy należałoby "wyposażyć" w krzywe przejściowe. W związku z tym, że w modelu zwykle układamy rozjazdy pozwalające na jazdę "na bok" z prędkością do 40 km/h to krzywe przejściowe przy łuku wyrównawczym są całkowicie zbędne.

    • @1212MrAhmad
      @1212MrAhmad 4 роки тому +1

      Przy tych prędkościach należałoby zastosować również w łuku za rozjazdem odpowiedniej przechyłki. (na kier. zwrotnym w Rz o promieniu 720 i 1200m).

    • @PMMH0
      @PMMH0  4 роки тому +1

      @@1212MrAhmad Tak, choć niekoniecznie. Przecież jeśli "kinematyka" spełnia wartości graniczne na łuku rozjazdowym (bez przechyłki), to spełniona będzie także na tym łuku. A nie tyle przechyłka, co rampy przechyłkowe, to elementy geometryczne, które zwykle są przyczyną kłopotów, zwłaszcza przy nichlujnym utrzymaniu nawierzchni kolejowej. (Kurcze, coraz trudniejsze i w ogóle nie modelarskie pytania; czuję się jak w pracy ;-)))...).
      Pozdrawiam. L.L.

  • @tomaszcz4688
    @tomaszcz4688 4 роки тому +1

    Pan Leszek wspomniał, że odległości między torami w rzeczywistości mają około 4,5 m. Pytanie czy jest możliwe łączenie rozjazdów EW6 w taki sposób, aby odcinek A był równy 2xP1 czyli wstawka była równa 0 ? Przy takim układzie odległość między osiami torów wychodzi na poziomie ca 5 metrów.

    • @PMMH0
      @PMMH0  4 роки тому

      No, właśnie... Proszę obliczyć. Co wychodzi? Zapewne 59mm w wielkości H0, czyli 5,13m w oryginale. Czyli dla międzytorza 4,5m (52mm w H0) się nie da???
      Da się! Ale to już nieco "wyższa szkoła jazdy". Rozjazdy EW6 mają krzyżownice proste, a wówczas można długość odcinka p1 skracać o tyle, na ile pozwala na to konstrukcja rozjazdu. Jeżeli chcemy połączyć na makiecie tory równoległe, ułożone w odległości 52mm (czyli 4,50 w oryginale), to z obliczeń uzyskamy informację, że długość p1 musi wynosić 235,5mm, czyli nasze modelowe rozjazdy należy skrócić po kierunku zwrotnym o 30,5mm każdy. Czy da się to zrobić? Oczywiście! Tak w modelu, jak i w oryginale (przypomnę - bo tor w przypadku rozjazdów EW6 jest tam PROSTY). Zatem: ucinamy szyny, przycinamy podrozjazdnice, wyznaczamy środki geometryczne tych rozjazdów, a później ich początki, układamy rozjazdy bez wstawki po kierunku zwrotnym i... gotowe. A wstawka prosta i tak tam jest!!! Przecież "nieobcięte" fragmenty prostych krzyżownic je tworzą.
      Cholera... zrobił się z tego cały wykład. Kto zainteresowany szczegółami - zapraszam na priv, czyli do kontaktu przez naszą skrzynkę pocztową. Wyjaśnię szczegóły, narysuję, podpowiem jak to zrobić na makiecie.
      Autorowi pytania gratuluję uwagi i celności.
      L.L.

  • @JacekAntosik-y5k
    @JacekAntosik-y5k Рік тому

    Mam pomysł na nowy odcinek na wyliczenia tylko nie wiem na jaki adres przesłać dane.

    • @PMMH0
      @PMMH0  Рік тому

      Adres mamy niezmiennie ten sam od 13 lat:
      poczta@pmmh0.pl