Głębia ostrości, ale o co chodzi?

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 15 жов 2024
  • Zastanawiałeś się skąd bierze się głębia ostrości na zdjęciu? Od czego dokładnie zależy?
    Następny film: "Jak dobrać właściwą przysłonę?" • Jak dobrać właściwą pr...

КОМЕНТАРІ • 41

  •  2 роки тому +1

    Zobacz koniecznie: "Jak dobrać właściwą przysłonę?" ua-cam.com/video/tmoS109DlB4/v-deo.html

  • @nemezix5983
    @nemezix5983 2 роки тому +2

    Ale merytoryczny materiał, bardzo dobrze wyjaśnione jak to wszystko działa :D

    •  2 роки тому

      Cieszę się, że nie zawiodłem Twoich oczekiwań 🥰😎

  • @fifitoja
    @fifitoja 2 роки тому

    Noo w końcu fachowiec który wyjaśnił mi fachowo ale jasnym językiem o co chodzi z głębią ostrości,szacun 👏👏👍👍

    •  2 роки тому +1

      Bardzo się cieszę, że mam takich pojętnych studentów na kanale 🔥🔥 aż się chce kręcić kolejne filmy 😎

    • @fifitoja
      @fifitoja 2 роки тому

      @ O to będzie oglądane :)

  • @ryszardorowski7409
    @ryszardorowski7409 2 роки тому

    Jacku można w kółko maglować tematy za którymś razem wejdzie i zostanie na właściwej półce, czasem trudno zrozumieć z goła proste tematy a czasem nie, ale jakoś zaczyna do mnie docierać ale ze słuchania nic aparaty w dłoń i ćwiczenia bo ze słuchania jak sie nie poćwiczy to tylko echo praktyka super ze robisz takie materiały.

    •  2 роки тому

      Dzięki za docenienie, nadal mam wrażenie, że mógłbym częściej i więcej filmów wrzucać, ale ciągle coś innego wyskakuje do roboty...

  • @dwplsk
    @dwplsk 2 роки тому +2

    Swiatłosiła inaczej Otwór względny obiektywu to stosunek średnicy otworu obiektywu (apertury) do jego ogniskowej, który informuje o ilości światła, jaką przepuszcza obiektyw do wnętrza aparatu fotograficznego, przypadającej na jednostkę powierzchni materiału światłoczułego.
    Istotny jest tutaj fragment ilość światła przypadająca na jednostkę materiału światłoczułego, co zostało pominięte w filmie.
    Przeliczanie wartości przysłony między różnymi formatami: ff, apsc, m43 jest jak najbardziej zasadne jeśli kogoś interesuje porównanie, gdzie pada taka sama ilość światła na całą matrycę, a nie na np. 1mm2 (Jak wiadomo powierzchnie matryc formatów: ff, apsc, m43 znacząco się różnią)
    Dobrą metodą porównawczą obiektywów, o takim samym kącie widzenia dla różnych formatów matryc, pod kątem ilości światła jakie padnie na matrycę jest porównywanie średnicy źrenicy wejściowej obiektywu. Obiektywy o tym samym kącie widzenia i tej samej źrenicy wejściowej przepuszczą tą samą ilość światła na całą powierzchnię matrycy.
    I tak przykładowo obiektyw 50mm f/2 (o kole obrazowym kryjącym ff) dostarczy tyle samo światła do matrycy ff, co obiektyw 25mm f/1 (o kole obrazowym kryjącym m43) do matrycy m43.
    (Aby nie komplikować, zakładam zbliżoną technologię wykonania obiektywów i pomijam tutaj aspekt winietowania czy też transmisji samego obiektywu, co oczywiście też ma znaczenie)

    •  2 роки тому

      Ciekawe uzupełnienie, ale z tego by wynikało że przy obiektywach o tej samej jasności musiałbyś mieć inną ekspozycję dla ff i np 4/3 a przecież tak nie jest.

    • @ShwarcArnold
      @ShwarcArnold 2 роки тому

      @ jest. Zauważ, że on napisał ilość światła na całych powierzch matryc, a nie na jednostce powierzchni oraz kole obrazowania kryjącym dany rozmiar. Ta informacja ma ogromne znaczenie. W tym przykładzie zestaw FF będzie wymagał podniesienia iso i/lub wydłużenia czasu naświetlania, by wyrównać ekspozycję na danej jednostce powierzchni (aparaty liczą ekspozycję dla jednostki powierzchni).
      Jesli jednak przymkniesz obiektyw m43 do f2, to tego robić nie trzeba, nie trzeba zwiekszać iso w FF, bo ilość swiatła na mm2 będzie już identyczna (mniejsza). Tylko w tym przypadku nie może już być mowy o identycznej GO. Dla tego jak rozpatrywać ekwiwalent, to nie tylko ogniskową, ale także przysłonę, a w konsekwencji i czas oraz iso.

    • @dwplsk
      @dwplsk 2 роки тому

      @ Najpierw należy ustalić co rozumiesz przez ekspozycję, bywa, że jest ona różnie interpretowana. Jeśli przyjmiemy, że ekspozycja to całkowita ilość światła jaka pada na matrycę, to wg tej definicji ekspozycja zależy od czasu naświetlania, otworu względnego obiektywu i powierzchni matrycy.
      Natomiast jeśli ekspozycję zdefiniujemy jako ilość światła jaka pada na jednostkę powierzchni, to wg tej definicji, ekspozycja zależy od czasu naświetlania i otworu względnego obiektywu. Domyślam się, że tą definicje masz na myśli. I tak, w myśl takiej definicji ekspozycja nie zależy od powierzchni matrycy i dla ff jak i m4/3 będzie taka sama.
      Ale niezależnie od tego jak sobie zdefiniujemy czym jest ekspozycja, to i tak nie zmienia to faktu, że ilość światła (rozumiana jako policzalna ilość fotonów; luminous energy; quantity of light) jaka pada na całą powierzchnie matrycy zależna jest od czasu naświetlania, otworu względnego obiektywu i powierzchni tejże matrycy.
      A zatem jeśli interesuje nas porównanie różnych systemów, gdzie pada taka sama ilość światła na całą powierzchnię matrycy, to przeliczanie wartości przysłony między różnymi formatami: ff, apsc, m43 ma jak najbardziej sens.

  • @p.foto100-westlux8
    @p.foto100-westlux8 2 роки тому

    jak zwykle świetny film .

    •  2 роки тому

      Dzięki wielkie!

  • @gamerxs_
    @gamerxs_ 2 роки тому

    na taki materiał czekałem

    •  2 роки тому +1

      Bardzo się cieszę :)

  • @golemczternasty
    @golemczternasty 2 роки тому +1

    Ok, bardzo dobry materiał. Pytanko. Czyli w przykładzie z clownani w 5:39, aby uzyskać na aparacie 4/3 takie samo rozmycie jak na FF trzeba by zastosować przesłonę f/2.8 (co wynika ze standardowego szeregu wielkości przesłony) czy może f/4 - co oznacza, że na sensor wpada 2 razy więcej światła (a cropp w tej relacji równy jest 2)

    •  2 роки тому +2

      Przy 4/3 musisz wtedy dać na f/2.8 (pamiętaj jednak żeby dostosować czas otwarcia migawki bo wpuszczasz 4x światła), dla apsc w tym przykładzie podobne rozmycie da f/4

    • @golemczternasty
      @golemczternasty 2 роки тому

      @ Bardzo serdecznie dziękuje. O czasie bym zapomniał! No chyba, że bym focił w programie z priorytetem przesłony.

    • @ShwarcArnold
      @ShwarcArnold 2 роки тому

      @ lub nie ruszaj czasu jeśli sytuacja tego wymaga, a zwiększ iso ;)

  • @pete.mitchell
    @pete.mitchell 2 роки тому +3

    Czyli reasumując, jesli mam aparat z matrycą aps-c (crop x1,5) i chcę uzyskać taki sam efekt głębi ostrości jak na FF 50mm f1.8 to musiałbym użyć obiektywu 35mm f1.2?

    •  2 роки тому

      F/1.8 to nie jest klasyczna wartość przysłony. Polecam film z wyjaśnieniem
      ua-cam.com/video/tmoS109DlB4/v-deo.html
      Co do pytania to tak, 1.2 da podobny efekt. Zaznaczam jednak, że ciężko znaleźć 35mm f/1.2, częściej trafisz 35mm f/1.4 czyli klasyczną wartość.

    • @pete.mitchell
      @pete.mitchell 2 роки тому

      @ Jacku w pełni się z Tobą zgadzam, chodziło mi tylko o sposób przeliczenia 😉

  • @dariuszdrozdowski5736
    @dariuszdrozdowski5736 Рік тому

    Czy matryca apsc będzie troszkę przydatniejsza jeśli chodzi o większą głębie ostrości i crop do zdjęć macro? Canon R7 versus canon R np. ???

  • @sonykl9354
    @sonykl9354 2 роки тому

    No tak ale np ustawiamy Sony F2,8 w obiektywach FE90 2.8 a np jakiś tam dajmy na to sigma 35FE 1.4 oba obiektywy można powiedzieć z z innych światów i jednak głębia podejście zupełnie inne. To moim zdaniem trzeba trenować i czuć bo tak naprawdę zestaw obiektyw -body- "pstryk" a dalej inne tysiące czynników
    Każdy co sobie sprawił jakiś tam obiektyw powinien zrobił około 3 tyś prób aby cokolwiek zajarzył a jak mało to dalej niech próbuje
    Fajnie robisz ten kanał a najbardziej lubię to że szanujesz sprzęt nie machasz "otwartymi" obiektywami i body
    Z pomysłów do porad proponuje choć to widzę nie twój klimat, dlaczego canon ma ładniejsze kolory w krajobrazach od sony...
    A co do gdym zaczynał to....zaczynałem od marki druh wybuchających lamp żarowych zorka5 Smiena 8m Zenit itd A tylko jestem strasznym, strasznym pasjonatem
    Bardzo Cię lubię masz najfajniejszy przyswajalny dla wszystkich przekaz tak naprawdę moim zdaniem marnujesz się tu...
    Przepraszam może pierniczę głupoty, nadal jestem jednak amatorem i dużo się od ciebie nauczyłem więc nie ner-wuj się tak ja mam to już w życiu bo stary piernik jestem
    Czekam na nowe pomysły...

  • @fotoveer
    @fotoveer 2 роки тому

    Bardzo fachowo, właściwie - jak zwykle :) ale czemu po f11 maleje ostrość na zdjęciu?

    •  2 роки тому

      Chodzi o dyfrakcję ua-cam.com/video/tmoS109DlB4/v-deo.html

  • @karolandrzejewski3968
    @karolandrzejewski3968 2 роки тому

    Mam pytanie lepiej kupić sony a6100 czy a6300 bo sony a6300 nie ma stabilizacji

    •  2 роки тому

      Karolu, stabilizacja zawsze pomaga. Lepiej mieć, ale pamiętaj, że stabilizacja pomaga tylko przy zdjęciach statycznych, to nie jest odpowiedź na wszystkie problemy tego świata :) więcej o stabilizacji: ua-cam.com/video/BFtkcG8sqsw/v-deo.html

  • @jpffjp6681
    @jpffjp6681 2 роки тому

    w fotografii otworkowej zdjecia sa tak miekkie, ze sie czlowiek zastanawia: co tu jest ostro. Otworkowa fotografia przy wiekszych formatach niz 24x36,, to juz jest cos. Mimo wszystko zabawa jest warta czasy..

    •  2 роки тому

      Tak, ale chodzi o głębię a nie ostrość rozumianą w dzisiejszych kategoriach 🤦🏼‍♂️🙃

  • @Bizon-q2u
    @Bizon-q2u Місяць тому

    Nic z tego nie rozumiem. Ustawiłem przysłonę f4 na aparacie Panas fz 1000 z matrycą 1" oraz f4 na Canon 1300d Apsc oraz ustawiłem tą samą ogniskową przeliczając na FF 50mm. Wyrównałem kadr i uzyskałem niemalże tą samą głębię ostrości

    •  Місяць тому

      Dałeś tę samą oginiskową czy ekwiwalent tej samej ogniskowej?

    • @Bizon-q2u
      @Bizon-q2u Місяць тому

      Ekwiwalent:)
      Dlaczego się twierdzi, że na pełnej klatce dużo łatwiej rozmyć tło, skoro to jasność obiektywu oraz odległość jest istotna?

  • @jakubjakub7672
    @jakubjakub7672 2 роки тому

    Ja nie wiem o co chodzi z moim aparatem ale po powiększeniu zdjęcia widać że zdjęcie są nieostre

  • @wspaniaahistoriaomanku3712
    @wspaniaahistoriaomanku3712 2 роки тому +1

    Jak ja bym chciała Cię rozumieć

    •  2 роки тому

      A czego konkretnie nie rozumiesz? Może warto jeszcze raz odtworzyć wideo, a potem jeszcze raz? Gwarantuję, że wtedy wszystko stanie się jasne :)

  • @shado30a
    @shado30a 2 роки тому

    Robimy otwór, a nie dziurę😉

    •  2 роки тому +3

      Dziura to synonim otworu. Choć widzę, że rozmowa wchodzi na niebezpieczny grunt :)

    • @maryoosh-com
      @maryoosh-com 2 роки тому

      @ No nie do końca 🙂 Synonim bierze pod uwagę kontekst. Tutaj jednak użyłbym otwór bo jest na wylot. Np na wykopaną w ziemi dziurę nigdy nie powiedziałbym otwór bo ma dno i nie jest przelotowa 🤔☺️
      Dzięki za ten filmik i komentarze użytkowników 👍

  • @pawestobinski8140
    @pawestobinski8140 2 роки тому

    Cześć, wysłałem ci prośbę o pomoc przy doborze odpowiedniego sprzętu na maila. Jakbyś miał wolną chwilę to będę wdzięczny za odpowiedź ;)