zabpiotrek127 Czyli jak się skupisz to usłyszysz co mówiła i co oznacza ten wzór? :D Tak na serio to chemia jest super sprawą, z tym, że prawdziwa frajda pojawia się, gdy masz już pewien zasób wiedzy :)
Jak tylko zobaczyłem tytuł... to się szeroko usmiechnalem. przeprowadziłem najpierw na przyrodzie (moja inicjatywa) a potem na chemii (jedyny eksperyment jaki przeprowadziliśmy w gimnazjum, również moja inicjatywa) i dalej jak coś się z kapusty robi, zostawiam wodę i lubię się tym bawić, sprawdzać
człowieku jesteś wielki! wykorzystam Twój filmik w sprawozdaniu, idealnie trafiłeś z tematem (no, może poza tym, że ja mam wodę o odczynie 1 i 13pH i muszę to zneutralizować z użyciem NaOH - 1=0,1Moli, 0,25, 2 oraz 4 Mole; HCl - 0,5, 1, 2Mole oraz 35-37% stężony roztwór HCl) niestety nie mam jak przeprowadzić doświadczenia - ale może kiedyś wykonasz :)
Jakby moja nauczycielka chemii z podstawówki miała choć 10% tego zapału i talentu do prowadzenia zajęć, no i jeśli oczywiście nie przychodziłaby na lekcję na baniaku to pewnie coś z tej chemii bym wiedział...
+Robert Wysocki Zostały mi do wypuszczenia 3 eksperymenty. Akurat wyjdą w tym tygodniu. Rehabilitacja dobrze idzie, więc w ciągu kilku dni wrócę z innymi formami. Póki co ze względów "zdrowotnych" tylko to mam do zaoferowania. Sorry.
Pytania o odczyn PH cytryny wynikają najpewniej z ostatnio dosyc spopularyzowanej właściwości cytryny - odkwaszanie orgaznimu :P (ludzie łatwo wnioskują że skoro odkwasza to ma odczyn zasadowy ) :P
1:54 wkradła się literówka "roztworem" a nie "rzotworem" Pozdrawiam i życzę motywacji do tworzenia dalszych odcinków bo odwalasz naprawdę kawał dobrej roboty jeśli chodzi o przekazywanie wiedzy w dostępny i interesujący sposób! :)
i wlasnie w ten sposob moja mama chomiczka pokazala mi jaka chemia jest ciekawa - niestety na tej probie sie skonczylo i moja fascynacja chemia sie skonczyla... wolalam przedmioty humanistyczne :D pozdrawiam!
A gdyby włożyć do wody elektrodę, a do pojemnika przyłożyć z obu stron magnesy (nie ustawione tymi samymi biegunami do środka/na zewnątrz)? Wodór zacznie się ulatniać, ale można nałożyć przykrywkę, zakleić szczelnie i wówczas część się powinna rozpuścić w wodzie, a my powinniśmy uzyskać upośledzoną tęczę, którą możemy manipulować. Zrób to proszę.
Ja chcę odcinek o "Głupim Jasiu". I czego anestezjologowie używają do narkozy? Dlaczego czasem trudno wybudzić pacjenta? Jakie skutki uboczne? Chciałem znaleźć coś o tym w internecie, ale mało tego było i podawali głównie fennatyl midazolam morfinę i jakieś benzo. A jak zapytałem anestezjologa co mi podają to pierwszy raz słyszałem taką nazwę. Pamiętam tylko, że to było na bazie jakiś opioidów
+PanHowie Jest cała specjalizacja medycyny na ten temat, a Ty w internecie chcesz skrót znaleźć? Głupi Jaś (dziś już nie używany-obecnie podaje się tabletki o podobnym działaniu) to silny środek uspokajający i przeciwlękowy, podawany domięśniowo, pomagający przetrwać noc przed zabiegiem bez strachów i koszmarów. Z znieczuleniem nie ma nic wspólnego. Pojedyncze podanie nie grozi uzależnieniem. Głównym działaniem ubocznym jest spadek ciśnienia i tętna oraz zaburzania równowagi itp (jak po wódce) Leków używanych do narkozy jest wiele- trzeba przeczytać podręcznik do anestezjologii. w samej indukcji używa się kilkunastu rożnych substancji (do wyboru i w połącznikach) , w podtrzymaniu kolejnych kilku i kilku (w większości gazy znieczulające) . Każda z tych substancji ma swoje odrębne listy działań ubocznych. Anestezjolog wykorzystuje je na korzyść pacjenta. Np podaje środek, który może podnieść ciśnienie, jeżeli pacjent ma tendencje do jego spadków. Oczywiście nie zawsze się tak da. "Problemy z wybudzeniem" są właśnie przyczyną, dla której zajmuje się tym odrębny lekarz specjalista. W skrócie- ciężko jest w trakcie znieczulenie powiedzieć ile trzeba dawać leku, żeby pacjent się nie obudził, nie czół bólu, nie miał przykrych snów itp. To jest bardzo od zbyt wielu czynników. Środki znieczulające mogą się magazynować w tłuszczu, w mózgu, w gazie w przestrzeni otrzewnowej podczas laparoskopii... Dodatkowo im dłużej trwa zabieg tym więcej środka znieczulającego otrzymuje pacjent. Słowem przykro mi, ale nie ma drogi na skróty- trzeba skończyć medycynę i zrobić specjalizację z anestezjologii, a nawet wtedy odpowiedź brzmi "to skomplikowane".
+Gustaw Knitter Dziękuję za odpowiedź, ale zdaję sobie sprawę, że to jest baardzo rozległy temat. Chciałbym jednak, żeby Pan Dawid powiedział pokrótce co Anestezjologowie stosują najczęściej. Domyślam się, że w polskich szpitalach nie ma dostępnej całej masy tych środków i raczej jest ich ograniczona ilość. Ostatnio była seria o śnie i myślę, ze po części ten temat może być podobny. Może jeszcze coś o środkach nasennych? Panie Dawidzie? :)
Czym różnią się poparzenia zasadowe od kwasowych? I dlaczego jedno jest gorsze od drugiego, na czym polega różnica? Kwas spali skórę do kości a zasadowa substancja co zrobi? Pytam się gdyż są to różnice o stopniu 180 stopni czyli coś zupełnie innego. Zawsze myślałem iż kwas pali a im bardziej coś jest zasadowe tym bardziej jest dla nas obojętne.
można tak robić barwniki spożywcze? :D znaczy podejrzewam, że galaretka z krata chyba nie smakowałaby, ale taka czerwona lub fioletowa, to już coś. tylko czy są jakieś zasadowe spożywcze substancje? i jeszcze chciałem zapytać, czy podobnie działa sok z buraka?
Czy to prawda że herbata również jest substancją wskaźnikową i to dla tego zmienia kolor na "jasny" po dodaniu cytryny, która ma odczyn kwaśny? Gdzieś coś takiego słyszałem.
Mam nadzieję, ze nie zapomniałeś o filmiku o nieskończoności który był zapowiadany? :D Oby pomysł na ten filmik nie skończył się tylko na pomyśle filmik taki byłby ciekawy.
+Uwaga! Naukowy Bełkot Super, bo od zeszłej soboty odświeżam dosyć często youtuba i czekam aż się ten filmik pojawi :D Kocham matematykę i oczywiście o nieskończoności wiem dużo ale lubię Cię słuchać i słuchać jak opowiadasz o rzeczy którą kocham będzie bardzo przyjemnie... Tak wiem, robi się już troche niebezpiecznie zatem kończę już ten komentarz, pozdrawiam :D
+Uwaga! Naukowy Bełkot Co warunkuje tą ilość H+ i OH- ? Znaczy się jak zmieszam dwie ciecze to skąd te cząsteczki wiedzą ile mają np. oddać lub dodać, skoro ich ilości są zawsze jednakowe. Czy to jakaś pojemność elektryczna roztworu, czy też sama jego ilość? Może działają tu inne prawa - jak w skali mikro? Jeśli tak to można na tej zasadzie zbudować niesamowite urządzenia.
bardzo lubię Twój kanał zdawałem chemię na maturze, po pierwszym semestrze inżynierii biomedycznej wiem że nie czyni mnie to chemikiem, wbrew temu co myślą o mnie niektórzy znajomi, ale po tym wstępie mam ochotę dać unsuba za założenie że nie wiem co to jest ph :D
Cytryna jest kwasem, ale jest pewna sztuczka. Łącząc się z enzymem w ustach robi się zasadowa (słodka). Dla tego wiele ludzi dziwi dla czego używa się cytryn do odkwaszania organizmu. Osobiście piłem przez wiele dni po ok. dużej szklanki soku z cytryn dziennie, a podczas badania moczu miałem odczyn bardziej zasadowy.
+Uwaga! Naukowy Bełkot Nie wiem jak w wypadku antocyjanów, ale warto było dodać, że lepiej dodawać taką samą objętość odczynnika, bo niektóre zmieniają barwę w zależności od stężenia w jakim występują :)
Ja słyszałem, że jak pH osiąga wartość ujemną, to nie powinno się go używać, bo traci to sens fizyczny. Dla zera woda jest zdysocjowana w 100% do H3O+, (H+), i nie może dać jeszcze więcej tych jonów bo ich nie ma, (to chyba wynika z sensu matematycznego logarytmu), więc dla tzw. superkwasów, używa się skali pKa.
z tą cytryną to chyba chodziło o to, że owszem ma pH kwaśne ale zawiera składniki mineralne zasadotwórcze występujące w postaci soli kwasów - kwasy się później łatwo utleniają w organizmie, ale kationy zostają
Użyłem ostatnio tego awaryjnie do pomiaru pH wody w akwarium. Jaka jest dokładność takiego testu? Czy wyniki mogę odczytać za pomocą dostępnych w internecie kolorowych skal pH?? Dzięki za pomoc!
+piomar123 Nie wiem. Można spróbować go oczyścić przez węgiel aktywny, ale jest ryzyko utraty antocyjanin. W każdym razie ja nie oczyszczam, bo nie przechowuję. Przygotowanie z ostudzeniem zajmuje kilkadziesiąt minut, więc idzie wytrzymać. Przynajmniej dla mnie.
+Uwaga! Naukowy Bełkot Dzięki za odpowiedź. Spróbuję z węglem, jak będzie mi się kończyć filtr do wody (: Kiedyś zrobiłem zapas, to po paru dniach trzymania w lodówce, po otwarciu słoika nie szło wytrzymać :D
ja używam mnóstw soku z kapusty i żeby się nie psuł to albo zamrażam, albo zamiast wody używam alkoholu (najlepiej spirytusu), wtedy jest niemal nieśmiertelny ;)
Jakiego piwa użyłeś koncerniaka czy rzemieślniczego, może być jakaś zauważalna różnica w odczynie ph? O co chodzi z zakwaszonym organizmem to prawda czy mit na, którym chce zarobić forum farmaceutyczne?
Mit. Słyszałem, że nasz organizm jest za mało zakwaszony, a te reklamowe leki typu "eliminacid" wzmogą całą masę schorzeń począwszy od refluksu żołądkowego, po zaburzenia wchłaniania pokarmów. A od złego trawienia tylko krok do poważnych chorób :-)
Ciekawi mnie jedna rzecz, a że kation H+ był tu wspomniany to dobre miejsce- Wodór ma tylko jeden elektron i jeden proton (nie patrząc na izotopy), po usunięciu elektronu czyli powstaniu kationu H+ zostaje sam proton... Czy każdy pojedynczo występujący proton to wodór? Jakby np. czysto teoretycznie (za duze zapotrzebowanie energii) rozczepić dowolny atom i wywalać z niego protony, to każdy z nich byłby właśnie kationem wodoru?
Nie do końca jest jak piszesz - jony wodorowe "H+" to uproszczenie. W rzeczywistości w roztworze wodnym występują one w postaci związanej z cząsteczką wody - "H3O+". Samodzielnie pływające protony nie istnieją.
Zrób odcinek na temat dodawania soku z cytryny do herbaty w której są fusy. Niby Kwas cytrynowy wydobywa fusów Glin, a to żelazo przyczynia się do szybszego rozwoju alzheimera. Prawda? :)
a czy andocyjany można oddzielić od wody np: odparować czy są trwałe tylko w roztworach wodnych. Wiele wskaźników jak or. metylowy, lakmus itp. są przecież proszkami
A co jeśli chciałbym zmierzyć pH w winie, jest to możliwe tym sposobem ? chodzi mi o kolor jaki otrzymamy, jeśli chodzi o wino białe to może problemu nie będzie, a co z czerwonym
+Marek Mazurkiewicz I tak i nie. Skalę pH wynaleziono po to, żeby mierzyć kwaśność piwa. Poważnie mówię. Wynalazł ją producent piwa. Tak więc na ogół kwasy są w smaku kwaśne. Tyle, że nasz język nie bada tak dokładnie stężenia jonów wodoru, a bardziej reszt kwasowych różnych kwasów.
Jakub Trela Nie do końca. Owszem często kwasy są kwaśne, ale kwas solny jest słony, etanol z pewnością nie jest kwaśny (a jest słabym kwasem), kwas palmitynowy nie ma smaku.... Kubki smakowe nie badają stężenia protonów, jonów hydroksylowych ani potencjału do przyjęcia elektronu z roztworu.
Kret + woda do tego pocięta w kwadraciki rurka od starego namiotu, na buteleczkę palec od lateksowej rękawiczki, taki balonik do Czerniejówki i płonącym kijkiem. Ahh miało się za dzieciaka fantazję i odwagę.
Wywar z czerwonej kapusty zawsze trzymała moja była nauczycielka od chemii w tej szafie z odczynnikami. Najgorsze jest to, że on strasznie śmierdział :D
O ile dobrze pamiętam, robiłem za szczeniaka omlet z jagodami, czy jajecznicę z czerwoną cebulą. Matka uczyła chemii w klasach 7-8, to mnie uspokoiła :)
+melancholia_ Tutaj chodzi chyba o autodysocjację wody, to znaczy woda potrafi sama w sobie dysocjować, w małym stopniu, ale jednak. Daje wtedy kation wodoru i anion hydroksylowy, w elektrolizie natomiast wytworzyłby się cząsteczkowy wodór, który ulotnił by się po prostu, gdyż w normalnych warunkach to gaz (można wtedy przyłożyć palącą się zapałkę do bąbelków, usłyszymy charakterystyczny trzask). Także tu jest różnica, w elektrolizie atomy wodoru, w autodysocjacji kation wodoru, w zwykłej wodzie także są jony H+ i OH- :)
+Magdalena Butkiewicz Wiem czym jest elektroliza. Dziwiło mnie po prostu że wodór potrafi się odizolować bez udziału energii. Pierwsze co mi przyszło do głowy to to czy można jakoś "zmusić" wodę do oddawania wodoru i tlenu w sposób bardziej ekonomiczny niż rażenie jej kilowatogodzinami prądu. Fajnie byłoby dożyć czasów kiedy do silników leje się wodę ..nie chodzi mi o parowozy haha:)
+melancholia_ Wodór sam sie nie izoluje, to czasteczki wody rozrywaja czasteczke wody, jednak zachodzi to w bardzo małym stopniu. A gwoli ścisłości, nie ma w roztworze jonów H+ tylko są jony H3O+ :P
Nie myślałeś by zrobić odcinka o super kwasach/zasadach. Intryguje mnie bo jakiekolwiek dostępne dla laika książki chemiczne kończą dyskusję na granicy skali pH. A dużo jest jeszcze poza nią. Np taki kwas fluoroantymonowy czy karboranowy według Wikipedii jest miliony razy mocniejszy od 100% kwasu siarkowego.
Panie Chemik... a słyszał pan o reakcji : 2 H2O H3O+ + OH- ? Rozumiem, że teoria kwasów wg Arrehuniusa miała tutaj duże znaczenie dla uproszczenia, ale... to w oczy kole. Pomijając fakt, ze H+ to w istocie sam wolny proton...
Piwo będzie kwasowe, bo zawiera alfa kwasy, które odpowiadają za goryczkę (tak w skrócie). Ale ja nic nie mówię, bo 90% (tak obstawiam) oglądających uważa, że piwo robi się z chmielu :D.
+kitej18 A piwo z gruitem? :> Przecież już przy zacieraniu słodu, powinno być lekko kwaśne pH, żeby enzymy miały lepsze warunki do działania. Ciemne słody obniżają pH (o słodzie zakwaszającym nie wspominając) :)
+Filip Kołodziejczyk On nie jest nagrany w takiej jakości... on tylko potrzebuje czasu zeby "załadować" jakość HD, po prostu jutuby tak przetwarzają :P
Dzisiaj o skali pH, zasadowości i kwasowości nauczyłem się więcej niż przez całe gimnazjum. Dzięki!
+Jarosław Glegoła Widzisz:) Wystarczyło się skupić :D
+morota1000 skupić się gdy widzisz na tablicy jakieś C1O5U3J5E6, nauczycielka ledwo co mówi a w okół szaleje klasa :D
zabpiotrek127 Czyli jak się skupisz to usłyszysz co mówiła i co oznacza ten wzór? :D Tak na serio to chemia jest super sprawą, z tym, że prawdziwa frajda pojawia się, gdy masz już pewien zasób wiedzy :)
7:06 oto co chemia robi z ludźmi :d
co UA-cam robi z ludźmi :p
tso
następny odcinek przewidywany o tematyce skrajnych odczynów sięgających poza skalę Ph. z chęcią bym obejrzał
Jak tylko zobaczyłem tytuł... to się szeroko usmiechnalem. przeprowadziłem najpierw na przyrodzie (moja inicjatywa) a potem na chemii (jedyny eksperyment jaki przeprowadziliśmy w gimnazjum, również moja inicjatywa) i dalej jak coś się z kapusty robi, zostawiam wodę i lubię się tym bawić, sprawdzać
No i jest doskonały temat na kolejny odcinek! Przykłady roztworów o ph mniejszym od 1 i większym od 14 :)
Najlepszy kanał naukowy na YT!!!!!!! Dzięki
Najfajniejsze doświadczenie w każdym wieku :)
Niby się ma 20 lat a na zajęciach robi się milion zdjęć, bo tak ładnie wychodzi :)
dla hajsu z youtube, bo Ci się należy! obejrzę jeszcze raz
Bardzo chętnie dowiedziałabym się więcej o pH w kontekście skóry i wnętrza organizmu - jakie są normy, dlaczego to ważne, jak działa i jak o to dbać 😁
człowieku jesteś wielki!
wykorzystam Twój filmik w sprawozdaniu, idealnie trafiłeś z tematem (no, może poza tym, że ja mam wodę o odczynie 1 i 13pH i muszę to zneutralizować z użyciem NaOH - 1=0,1Moli, 0,25, 2 oraz 4 Mole; HCl - 0,5, 1, 2Mole oraz 35-37% stężony roztwór HCl)
niestety nie mam jak przeprowadzić doświadczenia - ale może kiedyś wykonasz :)
Jak zwykle wspaniała robota!
Jakby moja nauczycielka chemii z podstawówki miała choć 10% tego zapału i talentu do prowadzenia zajęć, no i jeśli oczywiście nie przychodziłaby na lekcję na baniaku to pewnie coś z tej chemii bym wiedział...
4:38 FOOD EMPEROR approved :D
Ale zwykłą, czerwoną, polską, dobrą a nie jakies tam no
Więcej odcinków merytorycznych!
+Robert Wysocki Zostały mi do wypuszczenia 3 eksperymenty. Akurat wyjdą w tym tygodniu. Rehabilitacja dobrze idzie, więc w ciągu kilku dni wrócę z innymi formami. Póki co ze względów "zdrowotnych" tylko to mam do zaoferowania. Sorry.
+Uwaga! Naukowy Bełkot Spokojnie, zanim ludzie posprawdzają wszystko przy pomocy czerwonej kapusty to trochę czasu minie :) Lecę testować!
+Uwaga! Naukowy Bełkot zdrowia życzymy.
+Uwaga! Naukowy Bełkot Życzę szybkiego powrotu do zdrowia
+Uwaga! Naukowy Bełkot Jak dla mnie wszystkie odcinki są super i nie ma za co przepraszać.
Pytania o odczyn PH cytryny wynikają najpewniej z ostatnio dosyc spopularyzowanej właściwości cytryny - odkwaszanie orgaznimu :P (ludzie łatwo wnioskują że skoro odkwasza to ma odczyn zasadowy ) :P
Fajne podoba mi się, lubię to!
Życzę Ci drogi kolego miliona subów i szerokiej drogi do szczytu kariery.
Zrób coś jeszcze o świadomych snach :D
1:54 wkradła się literówka "roztworem" a nie "rzotworem" Pozdrawiam i życzę motywacji do tworzenia dalszych odcinków bo odwalasz naprawdę kawał dobrej roboty jeśli chodzi o przekazywanie wiedzy w dostępny i interesujący sposób! :)
i wlasnie w ten sposob moja mama chomiczka pokazala mi jaka chemia jest ciekawa - niestety na tej probie sie skonczylo i moja fascynacja chemia sie skonczyla... wolalam przedmioty humanistyczne :D pozdrawiam!
Zrób odcinek o tym, co ma płeć człowieka do rozpoznawania kolorów, pomijając takie aspekty jak wiedza lub doświadczenie. :D
+Keepercraft Było o tym w którymś odcinku o mózgu chyba, nie pamiętam, ale wiem że było :D
A gdyby włożyć do wody elektrodę, a do pojemnika przyłożyć z obu stron magnesy (nie ustawione tymi samymi biegunami do środka/na zewnątrz)?
Wodór zacznie się ulatniać, ale można nałożyć przykrywkę, zakleić szczelnie i wówczas część się powinna rozpuścić w wodzie, a my powinniśmy uzyskać upośledzoną tęczę, którą możemy manipulować.
Zrób to proszę.
To jakimi zasadami można się bardzo poparzyć? Jakie substancje wywołują najgroźniejsze poparzenia?
Ja chcę odcinek o "Głupim Jasiu". I czego anestezjologowie używają do narkozy?
Dlaczego czasem trudno wybudzić pacjenta? Jakie skutki uboczne?
Chciałem znaleźć coś o tym w internecie, ale mało tego było i podawali głównie fennatyl midazolam morfinę i jakieś benzo. A jak zapytałem anestezjologa co mi podają to pierwszy raz słyszałem taką nazwę. Pamiętam tylko, że to było na bazie jakiś opioidów
+PanHowie Jest cała specjalizacja medycyny na ten temat, a Ty w internecie chcesz skrót znaleźć?
Głupi Jaś (dziś już nie używany-obecnie podaje się tabletki o podobnym działaniu) to silny środek uspokajający i przeciwlękowy, podawany domięśniowo, pomagający przetrwać noc przed zabiegiem bez strachów i koszmarów. Z znieczuleniem nie ma nic wspólnego. Pojedyncze podanie nie grozi uzależnieniem. Głównym działaniem ubocznym jest spadek ciśnienia i tętna oraz zaburzania równowagi itp (jak po wódce)
Leków używanych do narkozy jest wiele- trzeba przeczytać podręcznik do anestezjologii. w samej indukcji używa się kilkunastu rożnych substancji (do wyboru i w połącznikach) , w podtrzymaniu kolejnych kilku i kilku (w większości gazy znieczulające) . Każda z tych substancji ma swoje odrębne listy działań ubocznych. Anestezjolog wykorzystuje je na korzyść pacjenta. Np podaje środek, który może podnieść ciśnienie, jeżeli pacjent ma tendencje do jego spadków. Oczywiście nie zawsze się tak da.
"Problemy z wybudzeniem" są właśnie przyczyną, dla której zajmuje się tym odrębny lekarz specjalista. W skrócie- ciężko jest w trakcie znieczulenie powiedzieć ile trzeba dawać leku, żeby pacjent się nie obudził, nie czół bólu, nie miał przykrych snów itp. To jest bardzo od zbyt wielu czynników. Środki znieczulające mogą się magazynować w tłuszczu, w mózgu, w gazie w przestrzeni otrzewnowej podczas laparoskopii... Dodatkowo im dłużej trwa zabieg tym więcej środka znieczulającego otrzymuje pacjent.
Słowem przykro mi, ale nie ma drogi na skróty- trzeba skończyć medycynę i zrobić specjalizację z anestezjologii, a nawet wtedy odpowiedź brzmi "to skomplikowane".
+Gustaw Knitter Dziękuję za odpowiedź, ale zdaję sobie sprawę, że to jest baardzo rozległy temat. Chciałbym jednak, żeby Pan Dawid powiedział pokrótce co Anestezjologowie stosują najczęściej. Domyślam się, że w polskich szpitalach nie ma dostępnej całej masy tych środków i raczej jest ich ograniczona ilość.
Ostatnio była seria o śnie i myślę, ze po części ten temat może być podobny. Może jeszcze coś o środkach nasennych? Panie Dawidzie? :)
Gdyby ten odcinek pojawił się dwa dni wcześniej, nie musiałbym ściągać na kolosie z ph.
O wreszcie się czegoś dowiedziałem!!!
Czym różnią się poparzenia zasadowe od kwasowych? I dlaczego jedno jest gorsze od drugiego, na czym polega różnica? Kwas spali skórę do kości a zasadowa substancja co zrobi? Pytam się gdyż są to różnice o stopniu 180 stopni czyli coś zupełnie innego. Zawsze myślałem iż kwas pali a im bardziej coś jest zasadowe tym bardziej jest dla nas obojętne.
Herbata to też odczyn...
Morzesz sprawdzić😁
można tak robić barwniki spożywcze? :D znaczy podejrzewam, że galaretka z krata chyba nie smakowałaby, ale taka czerwona lub fioletowa, to już coś. tylko czy są jakieś zasadowe spożywcze substancje?
i jeszcze chciałem zapytać, czy podobnie działa sok z buraka?
Czy używając zmieszanych już roztworów jesteśmy w stanie wrócić z powrotem do koloru przezroczystego, np. w pierwszym eksperymencie? Pozdrawiam!
można dodać wybielacza do zobojętnionego roztworu zabarwionego sokiem z kapusty
Akurat test PH do akwarium mi się skończył:D
A mógłbyś pokazać ph-metrem że pH może być ujemne? Np. na kwasie nadchlorowym? Wielkie dzięki
Czy to prawda że herbata również jest substancją wskaźnikową i to dla tego zmienia kolor na "jasny" po dodaniu cytryny, która ma odczyn kwaśny?
Gdzieś coś takiego słyszałem.
Czy będzie seria o fizyce kwantowej?
Ciekawe czy po wrzuceniu gumy do żucia "znanej firmy", która teoretycznie poprawia pH w ustach, zmieni się kolor w tych naczynkach :) Może mały test?
dzięki za inspirację :D
Teraz już wiem, jak przygotowywane są wiedźmińskie eliksiry!
Fajny film,ale i tak nic nie rozumiem xd Chemia to dla mnie czarna magia ^^
W sumie fajnie ale łatwiej było podprowadzić trochę papierków wskaźnikowych z katedry biochemii w trakcie zajęć :))
Zajebiste!
Mam nadzieję, ze nie zapomniałeś o filmiku o nieskończoności który był zapowiadany? :D Oby pomysł na ten filmik nie skończył się tylko na pomyśle filmik taki byłby ciekawy.
+michał luj Nie zapomniałem. Spokojnie :)
+Uwaga! Naukowy Bełkot Super, bo od zeszłej soboty odświeżam dosyć często youtuba i czekam aż się ten filmik pojawi :D Kocham matematykę i oczywiście o nieskończoności wiem dużo ale lubię Cię słuchać i słuchać jak opowiadasz o rzeczy którą kocham będzie bardzo przyjemnie... Tak wiem, robi się już troche niebezpiecznie zatem kończę już ten komentarz, pozdrawiam :D
+Uwaga! Naukowy Bełkot Co warunkuje tą ilość H+ i OH- ? Znaczy się jak zmieszam dwie ciecze to skąd te cząsteczki wiedzą ile mają np. oddać lub dodać, skoro ich ilości są zawsze jednakowe. Czy to jakaś pojemność elektryczna roztworu, czy też sama jego ilość? Może działają tu inne prawa - jak w skali mikro? Jeśli tak to można na tej zasadzie zbudować niesamowite urządzenia.
Co do piwa - w zależności od gatunku nie będzie się różnie zachowywać? Są kwasy, są super goryczkowe piwa, są mocno białkowe, są też słone piwa itd.
bardzo lubię Twój kanał zdawałem chemię na maturze, po pierwszym semestrze inżynierii biomedycznej wiem że nie czyni mnie to chemikiem, wbrew temu co myślą o mnie niektórzy znajomi, ale po tym wstępie mam ochotę dać unsuba za założenie że nie wiem co to jest ph :D
Moja nauczycilka zawsze mówiła że szkoły nie stać na wskaźniki wiec robimy wywar z czerwonej kapusty
Może zrobisz jakieś doświadczenie widowiskowe czy coś w tym stylu żebym nie musiał znowu poprawiać chemii ? :D
W szkole miałem ten eksperyment, odcinek świetny jak zawsze
jejku, extra!
Cytryna jest kwasem, ale jest pewna sztuczka. Łącząc się z enzymem w ustach robi się zasadowa (słodka). Dla tego wiele ludzi dziwi dla czego używa się cytryn do odkwaszania organizmu. Osobiście piłem przez wiele dni po ok. dużej szklanki soku z cytryn dziennie, a podczas badania moczu miałem odczyn bardziej zasadowy.
+Uwaga! Naukowy Bełkot Nie wiem jak w wypadku antocyjanów, ale warto było dodać, że lepiej dodawać taką samą objętość odczynnika, bo niektóre zmieniają barwę w zależności od stężenia w jakim występują :)
Czy to prawda że herbata/esencja również jest wskaźnikiem.
Ja słyszałem, że jak pH osiąga wartość ujemną, to nie powinno się go używać, bo traci to sens fizyczny. Dla zera woda jest zdysocjowana w 100% do H3O+, (H+), i nie może dać jeszcze więcej tych jonów bo ich nie ma, (to chyba wynika z sensu matematycznego logarytmu), więc dla tzw. superkwasów, używa się skali pKa.
z tą cytryną to chyba chodziło o to, że owszem ma pH kwaśne ale zawiera składniki mineralne zasadotwórcze występujące w postaci soli kwasów - kwasy się później łatwo utleniają w organizmie, ale kationy zostają
Skąd pomysł, że cytryna może mieć odczyn zasadowy?
"Odczyn kwaśny" pamięta ktoś jeszcze jak się tak mówiło?
Herbata również może służyć jako wskaźnik pH ale tylko kwasow
+Łukasz Sagan - Co widać na przykładzie herbaty z cytryną :)
po dodaniu zasady ciemnieje i robi się zielonkawa
Zbadałem prędkość światła, przy pomocy soku z kapusty. Czy to powszechnie znany eksperyment?
Czy są podobne testy by zmierzyć KH i GH roztworów?
Użyłem ostatnio tego awaryjnie do pomiaru pH wody w akwarium. Jaka jest dokładność takiego testu? Czy wyniki mogę odczytać za pomocą dostępnych w internecie kolorowych skal pH?? Dzięki za pomoc!
Są jakieś substancje lub sposoby, które zmniejszyłyby wydzielaną woń przez wywar?
+piomar123 Nie wiem. Można spróbować go oczyścić przez węgiel aktywny, ale jest ryzyko utraty antocyjanin. W każdym razie ja nie oczyszczam, bo nie przechowuję. Przygotowanie z ostudzeniem zajmuje kilkadziesiąt minut, więc idzie wytrzymać. Przynajmniej dla mnie.
+Uwaga! Naukowy Bełkot Dzięki za odpowiedź. Spróbuję z węglem, jak będzie mi się kończyć filtr do wody (: Kiedyś zrobiłem zapas, to po paru dniach trzymania w lodówce, po otwarciu słoika nie szło wytrzymać :D
Chlorek sodu i etanol.
ja używam mnóstw soku z kapusty i żeby się nie psuł to albo zamrażam, albo zamiast wody używam alkoholu (najlepiej spirytusu), wtedy jest niemal nieśmiertelny ;)
Opowiedz o tych rzadkich przypadkach poza skalą ph ;)
Jakiego piwa użyłeś koncerniaka czy rzemieślniczego, może być jakaś zauważalna różnica w odczynie ph? O co chodzi z zakwaszonym organizmem to prawda czy mit na, którym chce zarobić forum farmaceutyczne?
Mit. Słyszałem, że nasz organizm jest za mało zakwaszony, a te reklamowe leki typu "eliminacid" wzmogą całą masę schorzeń począwszy od refluksu żołądkowego, po zaburzenia wchłaniania pokarmów. A od złego trawienia tylko krok do poważnych chorób :-)
Czyli skala pH jest wyrażona logarytmem dziesiętnym?
+Kuba Spodniewski tak, ph= log(stezenie jonów wodorowych [mol/dm3]
+Kuba Spodniewski pH to po prostu skrót od -log10[H+] więc jest dokładnie jak mówisz :)
Ciekawi mnie jedna rzecz, a że kation H+ był tu wspomniany to dobre miejsce- Wodór ma tylko jeden elektron i jeden proton (nie patrząc na izotopy), po usunięciu elektronu czyli powstaniu kationu H+ zostaje sam proton... Czy każdy pojedynczo występujący proton to wodór? Jakby np. czysto teoretycznie (za duze zapotrzebowanie energii) rozczepić dowolny atom i wywalać z niego protony, to każdy z nich byłby właśnie kationem wodoru?
+Stomolko Jeden pierwiastek może mieć różną ilość neutronów ale zawsze stałą protonów...
Znaczy... jeden samotny proton to zawsze wodór.
Nie do końca jest jak piszesz - jony wodorowe "H+" to uproszczenie. W rzeczywistości w roztworze wodnym występują one w postaci związanej z cząsteczką wody - "H3O+". Samodzielnie pływające protony nie istnieją.
Zrób odcinek na temat dodawania soku z cytryny do herbaty w której są fusy. Niby Kwas cytrynowy wydobywa fusów Glin, a to żelazo przyczynia się do szybszego rozwoju alzheimera. Prawda? :)
a czy andocyjany można oddzielić od wody np: odparować czy są trwałe tylko w roztworach wodnych. Wiele wskaźników jak or. metylowy, lakmus itp. są przecież proszkami
*antocyjany
A co jeśli chciałbym zmierzyć pH w winie, jest to możliwe tym sposobem ? chodzi mi o kolor jaki otrzymamy, jeśli chodzi o wino białe to może problemu nie będzie, a co z czerwonym
zrób sobie intro w stylu breaking bad bo pasuje do kanału :D
SUB'łem!
a dlaczego czerwona kapusta barwi bialko kurzych jaj na niebiesko? rowniez z tego samego powodu?
czy właśnie zmieszałeś dwa wskaźniki phmetryczne i zdziwiłeś że słabo działa?
dlaczego trzeba kapustę poddać wysokiej temperaturze aby wydobyć z niej barwnik? jak to sie dzieje?
te film jest przykładem jak zrobić eksperyment z kwasami i nie otrzymać nagrody Darwina
Fajne są te wstawki komiczne. Pokazują, że jednak jesteś człowiekiem a nie jakimś cyborgiem :V
Czy odczuwanie kwaśnego smaku ma związek z odczynem kwaśnym?
+Marek Mazurkiewicz I tak i nie. Skalę pH wynaleziono po to, żeby mierzyć kwaśność piwa. Poważnie mówię. Wynalazł ją producent piwa. Tak więc na ogół kwasy są w smaku kwaśne. Tyle, że nasz język nie bada tak dokładnie stężenia jonów wodoru, a bardziej reszt kwasowych różnych kwasów.
+Gustaw Knitter Ale powiem Ci że mi ryj skręca podobnie po oblizaniu cytryny jak i po wypiciu wody gazowanej, więc coś z tym pH żarcia jest.
+Marek Mazurkiewicz Tak. Kwasy smakują kwaśno.
Jakub Trela Nie do końca. Owszem często kwasy są kwaśne, ale kwas solny jest słony, etanol z pewnością nie jest kwaśny (a jest słabym kwasem), kwas palmitynowy nie ma smaku....
Kubki smakowe nie badają stężenia protonów, jonów hydroksylowych ani potencjału do przyjęcia elektronu z roztworu.
Gustaw Knitter
Ktoś próbował kwasu solnego?
Dobrze że wreszcie chemia a nie matma albo fizyka.
Kret + woda do tego pocięta w kwadraciki rurka od starego namiotu, na buteleczkę palec od lateksowej rękawiczki, taki balonik do Czerniejówki i płonącym kijkiem. Ahh miało się za dzieciaka fantazję i odwagę.
Wywar z czerwonej kapusty zawsze trzymała moja była nauczycielka od chemii w tej szafie z odczynnikami. Najgorsze jest to, że on strasznie śmierdział :D
jak mogłeś tak piwo potraktować :D
+piotr84 Powstało mi piwo o smaku kapusty, nadal da sie wypić, a wrecz bedzie lepsze. Gdzie problem?
O ile dobrze pamiętam, robiłem za szczeniaka omlet z jagodami, czy jajecznicę z czerwoną cebulą. Matka uczyła chemii w klasach 7-8, to mnie uspokoiła :)
„dowolną *liczbę* kationów”, „dowolną *liczbę* anionów”
Nie rozumiem.. woda potrafi samoczynnie pozbyć się jednego wodoru? Jak to się odbywa? Da się bez elektrolizy w "domowych warunkach"?
+melancholia_ Tutaj chodzi chyba o autodysocjację wody, to znaczy woda potrafi sama w sobie dysocjować, w małym stopniu, ale jednak. Daje wtedy kation wodoru i anion hydroksylowy, w elektrolizie natomiast wytworzyłby się cząsteczkowy wodór, który ulotnił by się po prostu, gdyż w normalnych warunkach to gaz (można wtedy przyłożyć palącą się zapałkę do bąbelków, usłyszymy charakterystyczny trzask). Także tu jest różnica, w elektrolizie atomy wodoru, w autodysocjacji kation wodoru, w zwykłej wodzie także są jony H+ i OH- :)
+Magdalena Butkiewicz Wiem czym jest elektroliza. Dziwiło mnie po prostu że wodór potrafi się odizolować bez udziału energii. Pierwsze co mi przyszło do głowy to to czy można jakoś "zmusić" wodę do oddawania wodoru i tlenu w sposób bardziej ekonomiczny niż rażenie jej kilowatogodzinami prądu. Fajnie byłoby dożyć czasów kiedy do silników leje się wodę ..nie chodzi mi o parowozy haha:)
+melancholia_ Wodór sam sie nie izoluje, to czasteczki wody rozrywaja czasteczke wody, jednak zachodzi to w bardzo małym stopniu. A gwoli ścisłości, nie ma w roztworze jonów H+ tylko są jony H3O+ :P
+Chlorek11 racja, H3O+ ;) +melancholia_ byłoby super, tylko żeby starczyło nam tej do picia :D
Magdalena Butkiewicz W przyrodzie nic nie ginie:D Zresztą.. wydawało mi się że produktem spalania mieszaniny tlenu i wodoru jest para wodna:)
4 osoby, które zminusowały to wegetarianie!
To nie musi być akurat czerwona kapusta. Może też być sok z jagód, czarnek porzeczki lub malin.
Na chemii używaliśmy soku z czerwonej kapusty jako wskaźnika,pisało się w czym się jak barwi
Nie myślałeś by zrobić odcinka o super kwasach/zasadach. Intryguje mnie bo jakiekolwiek dostępne dla laika książki chemiczne kończą dyskusję na granicy skali pH. A dużo jest jeszcze poza nią. Np taki kwas fluoroantymonowy czy karboranowy według Wikipedii jest miliony razy mocniejszy od 100% kwasu siarkowego.
Panie Chemik... a słyszał pan o reakcji :
2 H2O H3O+ + OH- ?
Rozumiem, że teoria kwasów wg Arrehuniusa miała tutaj duże znaczenie dla uproszczenia, ale... to w oczy kole.
Pomijając fakt, ze H+ to w istocie sam wolny proton...
+Leceroy Oj kombinowanie...
Dla mnie można nawet zapisać wodę amoniakalną jako NH4OH.
O_O HERETYK ! ! !
:D
Mocz to zasada :x
4:43 zaleciało mi food emperorem :P
Piwo będzie kwasowe, bo zawiera alfa kwasy, które odpowiadają za goryczkę (tak w skrócie). Ale ja nic nie mówię, bo 90% (tak obstawiam) oglądających uważa, że piwo robi się z chmielu :D.
CO2 pomijam, bo to jest oczywiste (poza przypadkami, że pijemy młodego Lambica lub piwo w trakcie fermentacji).
+kitej18 a co z wódką? :D
+kitej18 A piwo z gruitem? :> Przecież już przy zacieraniu słodu, powinno być lekko kwaśne pH, żeby enzymy miały lepsze warunki do działania. Ciemne słody obniżają pH (o słodzie zakwaszającym nie wspominając) :)
Martwię się o Ciebie... Zmieniłeś proszki? ;-)
co z słowem na sobotę
Cytryne trzeba potraktowac kwasem takim samym ktory wystepuje w zoladku. Wtedy tworzy sie zasada.
+1000fantomas Nieee.
Jakub Trela sprobuj to zobaczysz
Jakub Trela tak samo dzieje sie z kapusta kiszona i ogorkami bo nasz organizm ma funkcje alkalizowania kwasow.
1000fantomas Organizm. Reakcje w organiźmie są dużo bardziej skomplikowane niż zwykłe zalanie kwasem.
Jakub Trela Jedyny problem to jama ustna dlatego nie nalezy obierac cytryny z tej bialej skorki. Mozna rowniez wyplukac jame ustna mlekiem.
Food Emperor!?
dlaczego nagrałeś ten odcinek w 360p ?
+Filip Kołodziejczyk On nie jest nagrany w takiej jakości... on tylko potrzebuje czasu zeby "załadować" jakość HD, po prostu jutuby tak przetwarzają :P
Ok
+Filip Kołodziejczyk - Już jest HD :)
4:38 to jakieś nawiązanie do Food Emperor?
4:37 Empire coś tam, ten co gotuje
Malujesz usta na różowo?
Nie, po prostu popił piwo sokiem z czerwonych buraków :p
3:45 mowa jest o fenoloftaleinie, a potem o przyjmowaniu kationów wodorowych... ja czegoś nie wiem, czy źle zrozumiałem? xD
+Radosław Waligóra
najwyraźniej
Kto odpowie jakie dokładnie ph powinna mieć krew u człowieka ,można pomylić się tylko o 0,1PH .
Sok z czerwonej kapusty śmierdzi jak Bóg wie co XD
Popiol z cytryny ma odczyn zasadowy.