Dziękuję za filmik,zawsze miałem problem z trzonkiem siekiery oprawiali mi stolarze, teraz zrobię sam. Bardzo cenię ludzi, którzy dzielą się swoją wiedzą.
Amerykańscy naukowcy obliczyli, że stosunek powierzchni skrzydeł do wagi ciała trzmiela jest taki, że nie powinien on latać. Trzmiel na szczęście o tym nie wie.
Stara świetna szkoła , pracowałem jako modelarz odlewniczy ( wtajemniczeni wiedzą o co chodzi ;) ) w drewnie oraz metalu i ten film był dla mnie przyjemnością ! Pozdrawiam
Dziękuję Dziadku Pawle :) filmik zaj...ty ;) Poprostu konkret widać że miałeś w rękach nie jedną siekierę i nie jedną oprawiłeś i poprawiłeś. Bardzo przydatny a w szczególności z tym rozmiarem ucha, i trik aby powiększyć ucho od góry. Dziękuję i Pozdrawiam
Jazz Bass - Hehe - cieszę się niewymownie! Faktycznie - niejedną siekierę oprawiałem...Trick także polega na piłowaniu dołu ucha, a nawet jeśli ścianki są grubsze - na rozpiłowaniu także boków. Ale wiadomo o co chodzi! Pozdrowinki!
taran - Oczywiście! Nie ma siły na klin! Rozpieprzy wszystko! Ale nie klin alkoholowy. Na kaca najlepszy jest miód! Oczywiście będą filmiki - jak chociażby pokaz tej siekiery w pracy. Zobaczycie co robi długie stylisko! Pozdróweczki!
Mocarny Knur - Niestety - kupiłem, dostałem - mam trzy mikrofoniki i żaden nie działa z Sony xperia Z3. Mimo iż mam mikrofony najnowsze Sony. A tak w ogóle nikt poza Tobą nie zgłaszał uwag. U mnie głos otwiera się bardzo dobrze, na połowie głośności komputera.Więc może coś u Ciebie nie teges...? Pozdrówki!
Fajnie to zrobiłeś. Ja ostatnio osadzam młotki i siekiery na kleju dwuskładnikowym. Taka nowa technologia, myślę że lepsza bo powierzchnia przylegania jest w stu procentach.
Matt Marshall - Ależ oczywiście! Na pewno się przyda. Wiedza - to jest coś takiego - że jak ją już masz - nikt Ci jej nie zabierze. A porzekadło M Kochańskiego - im więcej wiesz - tym mniej nosisz - jest dowodem mocnym! Pozdrowajki!
Bardzo przydatne wskazówki. Niech pan zakupi jakąś lepszą piłę, polecam niedrogą stanley jetcut. Ten dźwięk podczas cięcia był łoookropny. Fajnie pracuje się piłą japońską, lepsza kontrola itd. I znowu stanley robi niedrogie dwustronne (duży i mały ząb)
Obsadzałem i klina nie dało się wbić ale wbiłem 2 te okrągłe kliny i zalałem to klejem na ciepło rombie cholera nie pęka nie trzonek hikorowy siekiera yuko 1,5kg polerowana i ostrzona na pasie papier tnie jak tapeciak. Pęknie to robię z metalu na wieczność.
Big MF - Można przyjechać nawet w środku tygodnia, po uprzednim zawiadomieniu. Jeśli chodzi o warsztaty - to koszt trzech dni wynosi 300 złotych razem z jedzeniem. Pozdrówki!
Do trzonka osadzanego w siekierze wstawiam dokładnie dopasowaną blachę grubości 1,5 mm. Blacha ta ochrania trzonek i znakomicie przedłuża życie toporzyska.
Mój pradziadek był kowalem a dziadek uczył mnie obsadzać, zawsze mi mówił, że ucho dobrze wykutej siekiery czy młotka powinny w pośrodku zwężone (czyli coś a`la klepsydra ale nie taki glut tylko powinno być płaskie) i faktycznie obrabiał pilnikiem ucho aby to uzyskać. Po wbiciu klina głownia nie ma prawa spaść.
Wszystko ok, ale te nogo od stołu tak się kiwają, że przykro patrzeć. Przydał by się porządny stół warsztatowy. I jestem pewien, że mistrz na pewno poradziłby sobie z tym problemem 😉😉
Panie Pawle, w jaki sposób rozpoznać strony? Np. w tym Hultaforsie, który miał ucho wyjściowe węższe, co świadczy o tym, które ucho jest które? Jeśli sam kształt nie pozwala tego odróżnić, to sprawdza się z której strony jest wybity napis, czy jeszcze inny sposób?
Jarosław Pe - Dobre pytania. Czasem po mierzeniu ucha młotków - osadzałem trzonek odwrotnie. Przez chwilę chciałem tak postąpić z tą siekierą na filmie. Ale w końcu wypiłowałem! Ale zawsze kształt wskazuje nam strony. Zawsze strona od trzonka ma TK dłuższe. Tak mają niektóre siekiery skandynawskie i amerykańskie. Inne - mają bardzo charakterystyczny "siekierowy" kształt - tak że o pomyłce nie może być mowy. Pozdrowinki!
Witaj Zacny Druhu! Ustawowo należy Ci się dobre słowo od Brata Centuriona! Fajnie przy kolacji popatrzeć, jak Dziadek Paweł siłą i godnością osobistą czyni swą prelekcję o tym, co sprawia radość i przyjemność użytkownikom tego znakomitego kanału, he, he, he! Starczy tych "cukierków", bo pomówią jeszcze o czołobitność lub inne włazidupstwo. Niemniej jednak, tak poważnie, to DZIĘKUJĘ Ci Pawle, za niesamowity klimat, jaki wytwarzasz, jako Gospodarz tego kanału. Dziękuję Ci, tak od serca. Wszak Brat Centurion pielęgnuje nie tylko swoje nożyki Mora, ale również wdzięczność wobec tych, którzy coś mi dają lub pozwalają brać. Ty jesteś takim Człowiekiem, toteż szacun i wdzięczność wyrażona w ten sposób, jest czymś stosownym. Pozdrawiam Cię Kochany Dziadku Pawle, Zacny Druhu! 🌲☺🌲
Centurion - Ojojoj! Tak nasłodziłeś zacny Druhu że słuchać hadko...Musiałem to zrobić, bo bardzo ważne jest dobre osadzenie siekiery, żeby nie było wypadków...Podobnie osadzanie wszystkich narzędzi i ich szanowanie - baardzo ważne jest. Bo jak masz narzędzia i umiesz się nimi posłużyć - to potrafisz zrobić zadziwiające rzeczy. Muszę to przypominać. Dzięki Centurionie że doceniasz i rozumiesz to co robię! Pozdrawiam serdecznie!
Pawel Dudzinski Będziesz miał dzięki temu słowu zachęty PAŁER, do działania! Poza tym, jeśli intencje człowieka udzielającego zachęt są czyste, a ten do którego są kierowane bez uprzedzenia je przyjmie, to może skutkować tym, że będzie slużyć jako PAŁER. To działa tak, że przychodzi w różnych niespodziewanych chwilach. Czlowiek się uśmiecha i działa! I to dobrze działa, a jego działanie nie nosi znamion nikczemności, jakże powszedniej dzisiaj. A to chleb miał być powszedni, a nie nikczemność! A jedno słowo może stanowić jedną nadzieję, a jedna nadzieja ma wiekszy PAŁER niż dziesięć marzeń i dziesięć wspomnień...jakoś tak. Ja z dobrego mego słowa mam to, że towarzyszy mi świadomość, że mogę w miły sposób dać się komuś zapamiętać. A tak poza tym, to sprawiłem sobie Morę Pathfinder. Fajny nożyk.
Super filmik Dziadku Pawle akurat jestem w trakcie renowacji starej siekiery nie jest to szwedzka siekiera zwykła siekiera Juco i pana nowy filmik jak oprawidż siekiere jest nagrany w idealnym momencie musze tylko dokupić stylisko większe i będziem działac a pańskie porady napewno sie przydadza pozdrawiam serdecznie i zdrówka życzę.
Jacek Jokiel - Hehe - cieszę się że się przyda ten filmik. Powodzenia w pracy! A skontroluj wlot i wylot ucha, żeby nie było niespodzianek. Pozdrowinki!
Dzięki Dziadku Pawle. Właśnie dzisiaj mierzyłem suwmiarką i o dziwo wylot jest troszeczke szerszy od wlotu czyli dokładnie tak jak powinno być, jak na zwykłą siekierę to sam jestem zdziwiony że jest prawidlowo. Pozdrowinki.
Jacek Jokiel - Hehe - to znaczy że Polski Produkt jest OK! Bardzo mnie to qźwa cieszy! Mam siekierkę JUCO 600 gramów. Całą zimę ostro nią naparzałem, nawet w dębie do kominka - i nic! Mimo że trzonek buczynowy - nic nie dygnęło! A na ich filmie widać jak hartują siekiery. Dobrze jest! Solidna firma za śmieszne pieniądze. W ofercie mają siekierkę turystyczną z trzonkiem z jesionu i pokrowcem. Pozdrowajki!
Paweł Dudziński -Czyli wychodzi na to że nie tylko Skandynawowie robią dobre siekiery ale Polacy także.Wiadoma sprawa iż zapewne stal Szwedzka dużo lepszej jakości co nie znaczy że nasza trzeba skreślić skoro sam pan mówi że sporo wytrzymują.Jutro własnie wybieram się do znanego marketu Jula celem zakupu nowego styliska coby oprawić ową siekierę i cieszyć się z jej pracy w domowych zajęciach kto wie może i rzeżbiarstwa spróbuje Pozdrówki. A mam pytanko do Pana. Chce zabezpieczyć żeleziec przed kolejnym rdzewieniem i tu nasuwa sie moje pytanie pomalować je zwykłą farbą na czarno czy coś innego by mi Pan doradził?
Paweł Dudziński - Faktycznie ma pan rację z tym trzonkiem jest inny niż w naszych siekierach. Na całe szczęście moja wyprawa do Juli nie doszła dzisiaj do skutku he he czyli jest czas aby sprawę trzonka przemyśleć. Tylko te nasze są strasznie prostokątne i żle sie je trzyma w dłoni w porównaniu z trzonkami z chicory które są bardziej zaoblone.No cóż nie pozostaje nic innego jak troszkę pogłówkować i podjąć dobrą decyzje he he.Dziękuję za miłą konwersację z Panem i oczywiście za Pana wiedzę i porady które są bezcenne a olej lniany akurat posiadam gdyż zabezczałem trzonek toporka chusqvarna ktory to posiadam o niedawna. Pozdrowajki serdeczne.
Panie, mam może głupie pytanie, ale może pan mi odpowie. Kupiłem deskę do krojenia, taką do kuchni i chciałem, żeby wilgoć i grzyb jej nie zjadły. Czym i jak to zaimpregnować (nasączyć)?
Pracuję siekierą już 30 lat i nigdy nie widziałem żeby ktoś piłował garb w otworze .Jest on potrzebny by siekiera nie przesuwała się po trzonku po zablokowaniu klinem . Klin natomiast trzeba wbić pod skosem tak aby drewno rozeszło się na wszystkie strony a nie tylko na boki siekiery . To takie proste i wypraktykowane przez lata. Lubię oglądać Twoje filmy . Pozdrawiam .
Jak ktoś chce poratować wyrobiony drewniany trzonek, który ma luzy w części metalowej to polecam stary dobry klej distal. Ma konsystencje miodu, powoli zalewa wszelkie szpary a po związaniu bardzo mocno trzyma. Robie tak z siekierami, młotkami i działa to idealnie.
kovalsky - Ano tak - błysnął. Ten nóż zrobiłem dla mego syna jakieś 30 lat temu. No i się trzyma do tej pory. Muszę zrobić mu nową pochewkę. Nie - nie był pokazywany. Mogę to zrobić na przykład przy szyciu do niego pochewki. Pozdrówki!
Nic niestety nie doszło. Chętnie bym skorzystał z zaszczytnej waść propozycji... jednak na chwilę obecną groszem nie śmierdzę niestety i nie pozostaje nic innego jak cieszyć się z wysłużonej Mory.
Super film, ale według mnie użyto tu za mało siły. Jest ok jak robisz dla siebie, ale ludzie to takie rzeczy wyprawiają z siekierami że głowa mała, no i wtedy przydaje się ta ''idiotoodporność''. No i niestety tylko raz spotkałem się z polską siekierą która miałaby ucho szersze u góry. No ale to też nie szkodzi, wystarczy dać większy wypust i siedzi jak zamurowana. Chętnie obejrzałbym film z jakimś patentem na osłonę toporzyska.
tatra1134 - Faktycznie - tak to z ludziskami jest...Na osłonę toporzyska jest tylko jeden patent: trzeba się nauczyć rąbać! Czyli qźwa ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć! Pozdrowajki!
Duże uznanie za wiedzę i fachowość, sam też trochę majstruję. Ale pierwszą rzecz, którą bym zrobił na twoim miejscu, to naprawił bym ten gamgający się stół i pomyślał bym nad sposobem mocowania trzonka w imadle, bo ten sposób na filmie jak widać nie do końca zdał egzamin. Warto było by też posmarować klejem również te poprzeczne kliny, wpuszczając klej również do szczelin. Pozdrawiam
Powie mi ktoś jakiej długości powinna być siekiera do rąbania dużych kloców drzewa? Nie wiem jakiej średnicy ale takich co ledwo można podnieść. I jaka jest najlepsza siekiera do kupienia w sklepach. Nie od kowala. Pozdrawiam
Te dwa nożyki firmy Heller, pękły przy wykonywaniu tzw betonowania, gdy koleś uderzał w klingę w pobliżu ostrza. A pękły dlatego, że trzpień w tym miejscu był za wąski. To były Egen i Viking.
nie wiem co to ma znaczyć STARY DZIADU nie znasz Gościa a ubliżasz ty kiedyś będziesz także starym jeszcze gorszym dziadem życie płata figle dla mnie Pan Paweł jest człowiekiem z klasą nie powtarzalnym
Dziękuję za filmik,zawsze miałem problem z trzonkiem siekiery oprawiali mi stolarze, teraz zrobię sam. Bardzo cenię ludzi, którzy dzielą się swoją wiedzą.
Zawsze robiłem na odwrót z uchem wejściowym i wyjściowym. I zawsze mi spadała. Niby taki detal a bardzo ważny. Czegoś sie nauczyłem dziękuję
Panie Pawle bardzo dziękuję za przekazanie cennej wiedzy.
Super nigdy nie myślałem że ktoś może podchodzić do oprawy siekiery z taką pasją 🙋👌
Wiedza, pasja i zdolności gawędziarskie - mistrz !!! Serdeczne podziękowania i dużo zdrowia Panie Pawle. Szacun !!! 👍💪👋🥰
Oglądałem to z pół roku temu kilka razy i teraz znów i nadal się uśmiecham jak cudownie się tego słucha 😃
Hehe...! Dzięki że się podobało!
Amerykańscy naukowcy obliczyli, że stosunek powierzchni skrzydeł do wagi ciała trzmiela jest taki, że nie powinien on latać. Trzmiel na szczęście o tym nie wie.
7
Dzięki tym obliczeniom odkryli nowy efekt nośny o którym wcześniej nie wiedzieli...
@@merwinmckee3901 101
Super nauka, nigdy jej za wiele. Pozdrawiam Pana...
Zajrzałem tutaj pierwszy raz i już jestem zachwycony, pozdrawiam i Wesołych świąt Bożego Narodzenia 🎅👋🎄🎁
Gość wymiata świetny fachowiec widać że wie o co kaman
Dużo zdrowia życzę Dzidku Pawle. Zawsze można dowiedzieć się czegoś nowego z Twoich filmów. Pozdrawiam serdecznie wspólnie z synami.
Veter Severnyy - Hejhej! Cieszę się bardzo na takie komplementy! Przekażę oczywiście Żonie tę wypowiedź! Pozdrawiam serdecznie!
Skvelé, bratia Poliaci, máte majstrov.
Dziękuję!
Stara świetna szkoła , pracowałem jako modelarz odlewniczy ( wtajemniczeni wiedzą o co chodzi ;) ) w drewnie oraz metalu i ten film był dla mnie przyjemnością ! Pozdrawiam
Dzięki i pozdrawiam!
Jest Pan moim Mentorem do siekier.....dziękuję🙂
Jest mi bardzo miło. Dumny jestem.
Dziękuję Dziadku Pawle :) filmik zaj...ty ;) Poprostu konkret widać że miałeś w rękach nie jedną siekierę i nie jedną oprawiłeś i poprawiłeś. Bardzo przydatny a w szczególności z tym rozmiarem ucha, i trik aby powiększyć ucho od góry. Dziękuję i Pozdrawiam
Jazz Bass - Hehe - cieszę się niewymownie! Faktycznie - niejedną siekierę oprawiałem...Trick także polega na piłowaniu dołu ucha, a nawet jeśli ścianki są grubsze - na rozpiłowaniu także boków. Ale wiadomo o co chodzi! Pozdrowinki!
Tego filmiku mi było trzeba. Mam siekierę w której uchu są same garby. Teraz wiem jak to naprawić, dziękuję.
Dzięki że się przydało. Powodzenia.
Pozdrawiam Panie Pawle to bardzo pouczające i przydatne co Pan pokazuje i mówi.
Szwedzka siekiera ,trzonek!! niemiecki klej,burdel jak na ukrainie tylko dziad zjarany ale chyba swojski.
W końcu zabrałem się za moje siekiery, dzięki za inspiracje!
Grzegorz Szyszko - Hehehe! No to się cieszę ☺! Że moje filmiki inspirują! Pozdrawiam!
a ja cale życie wbijałem młotki siekiery na odwrót i się dziwiłem że tak mało wytrzymują dziekuje za filmik
W nietorych siekierach tak sie nabija
no tak klin w odpowiednim miejscu i czasie to jeest to dzieki za fajne filmiki czekam naaa wiecej pozdrawiam
taran - Oczywiście! Nie ma siły na klin! Rozpieprzy wszystko! Ale nie klin alkoholowy. Na kaca najlepszy jest miód! Oczywiście będą filmiki - jak chociażby pokaz tej siekiery w pracy. Zobaczycie co robi długie stylisko! Pozdróweczki!
Idealny materiał widać pasję dziękuję za przekazanie wiedzy
Dzięki że się podobało.
Dwa dni temu żem oglądał film i do dziś japa rozdziawionia mi została z wrażenia
Bardzo cieszy to że pojawiają się nowe filmy oby tak dalej Pozdrawiam😀
Piotr Herman - Cieszę się że się cieszysz! Będą jeszcze filmiki! Spokojnie. Pozdróweczki!
Bardzo ciekawy i pomocny instruktaż
M S - Dzięki że się podoba! Pozdrawiam!
Oglądanie dziadka Pawła to obcowanie ze sztuką!
Wesołych świąt Pawełku i szczęśliwego nowego roku😍😘
Oryginalny trzonek, tez trzeba często poprawić. W siekierach kutych i oprawianych ręcznie, są małe nie równości.
Dziadku Pawle :) Niech Pan zakupi siłą i godnością osobistą mały mikrofon taki na żabkę przypinany do koszulki :)
Mocarny Knur - Niestety - kupiłem, dostałem - mam trzy mikrofoniki i żaden nie działa z Sony xperia Z3. Mimo iż mam mikrofony najnowsze Sony. A tak w ogóle nikt poza Tobą nie zgłaszał uwag. U mnie głos otwiera się bardzo dobrze, na połowie głośności komputera.Więc może coś u Ciebie nie teges...? Pozdrówki!
u mnie tez troche za cicho wszystko na full ,a moze ja gluchy jestem
Wyjmij korki chlebowe z uszu ; ) 2:42 - słyszę jak mucha lata
@ w minucie 19:00 tez lata mucha
ty też wyjmij to trzmiel nie mucha!
Fajnie to zrobiłeś. Ja ostatnio osadzam młotki i siekiery na kleju dwuskładnikowym. Taka nowa technologia, myślę że lepsza bo powierzchnia przylegania jest w stu procentach.
23;04. 31,11,2020 Katowice. Pawle, dużo zdrowia.
Panie Pawle jest Pan de best jest to normalnie oczywiste że siekera nie musi być super tylko trzeba się umieć się ją posługiwać szacunek.!!!!
Jeszcze lepiej gdy i facet umie no i siekiera jest dobra. Pozdróweczki!
Wiedza przekazana w filmie na pewno się przyda. Pozdrawiam :D
Matt Marshall - Ależ oczywiście! Na pewno się przyda. Wiedza - to jest coś takiego - że jak ją już masz - nikt Ci jej nie zabierze. A porzekadło M Kochańskiego - im więcej wiesz - tym mniej nosisz - jest dowodem mocnym! Pozdrowajki!
To tak jak z młotkiem murarskim wylot jest szerszy i nigdy nie spada pozdrawiam
Jak coś nigdy nie wbija się metalowych klinow w poprzek Ale przydatny materiał pozdrawiam!
Jak coś, to nie masz racji :) Kliny poprzeczne, mniejsze i metalowe wbija się poprzek. Nawet masz miejsca zaznaczone na trzonku.
Bardzo dziękuje panie Pawle za cenny materiał
Bardzo przydatne wskazówki. Niech pan zakupi jakąś lepszą piłę, polecam niedrogą stanley jetcut. Ten dźwięk podczas cięcia był łoookropny. Fajnie pracuje się piłą japońską, lepsza kontrola itd. I znowu stanley robi niedrogie dwustronne (duży i mały ząb)
Ehh, widać te słowiańskie geny🤗 "porządek" w szopie i używanie czegokolwiek zamiast młotka, też tak mam, nawet już nie próbuje walczyć z tym 🤣
Niesamowita wiedza, a to drewno na klin o którym Pan wspomniał że bardzo dobre to jakie to drzewo ?
Obsadzałem i klina nie dało się wbić ale wbiłem 2 te okrągłe kliny i zalałem to klejem na ciepło rombie cholera nie pęka nie trzonek hikorowy siekiera yuko 1,5kg polerowana i ostrzona na pasie papier tnie jak tapeciak. Pęknie to robię z metalu na wieczność.
No i świetnie! Pozdrawiam serdecznie.
Panie Pawle, noc jest od spania ;-)
Jorund Perun - Hehe - oczywiście! Noc jest do spania. Ale filmiki lepiej się przesyłają wtedy na YT. Pozdrowinki!
Świetna robota Panie Pawle :)
Pozdrawiam !
Joey Dwa X=X - Cieszę się że się podobało! Niech służy. Pozdróweczki!
Dobra robota.
Ciągle czekam na pokaz działania siekierki. :)
Super bo dwa kliny.
Gdyby tak cofnąć czas ,chciałbym zostać dziadka czeladnikiem 🤗,pozdrawiam
Big MF - Nie trzeba chyba cofać czasu - możesz już teraz zostać moim czeladnikiem. Zresztą już jesteś - przez i ternet! Pozdróweczkki!
Pawel Dudzinski mogę wiec mówić,ze praktykuje u samego MISTRZA 🤗
Big MF - Oj nie mów tak - bo hejterzy będą mieć używanie...Ale możesz przyjechać do mnie na warsztaty. Kiedy chcesz. Pozdróweczki!
Pawel Dudzinski dziekuje za zaproszenie .na pewno skorzystam gdy tylko czas pozwoli.Pozdrawiam
Big MF - Można przyjechać nawet w środku tygodnia, po uprzednim zawiadomieniu. Jeśli chodzi o warsztaty - to koszt trzech dni wynosi 300 złotych razem z jedzeniem. Pozdrówki!
Bardzo fajny i pomocny filmik.
Stolarstwo & Bushcraft - Cieszy mnie Twoje uznanie. Pozdrówki!
Nieźle,pozdrawiam Wesołka.
Świetny film. Przy okazji miałbym pytanie, czy trzonek do młota 5kg można oprawić w ten sam sposób jak do siekiery? Z góry dzięki. Pozdrawiam
Przydatny filmik
Pyk I pyk, śmieszne filmik. Pozdrówki.
Dziadku Pawle, jeśli nie hikora to co? Które z rosnących w Polsce drzew najlepiej nadaje się ma trzonki?
Super dzięki
Dziadku Pawle,jeżeli jest "ucho" to jest topór a jak "ucha" nie ma to mamy siekierę, takie nazewnictwo obowiązuje od epoki neolitu )). Pozdrawiam/
@Columbo Bumbo
Do ociosywania służy ciosło.
Pisząc wprost, taki niesymetryczny topór z ostrzem przesuniętym w lewo lub prawo.
Do trzonka osadzanego w siekierze wstawiam dokładnie dopasowaną blachę grubości 1,5 mm. Blacha ta ochrania trzonek i znakomicie przedłuża życie toporzyska.
Wspawujesz to w siekere? I stanowi jedną całość 😊
nie no w porządku
No i pięknie 👍🍻🍻🍻 pozdrawiam
Tomasz Paleczny - Oczywiście się zgadzam i popieram! Hehehe! Cieszę się że się podoba! Pozdrawiam!
Sprawnie poszło Pawle
Mati Polska - O tak - dzięki! Serdecznie pozdrawiam!
Mój pradziadek był kowalem a dziadek uczył mnie obsadzać, zawsze mi mówił, że ucho dobrze wykutej siekiery czy młotka powinny w pośrodku zwężone (czyli coś a`la klepsydra ale nie taki glut tylko powinno być płaskie) i faktycznie obrabiał pilnikiem ucho aby to uzyskać. Po wbiciu klina głownia nie ma prawa spaść.
No qśwa właśnie!!!
Ja robie trzonek przewlekany od przodu bez klina i spoko. Od 40 lat.
Dziś dostałem siekier taka i zastanawiam się czym ja nasmarować ? Olejem zwykłym ?
Witam.
Fajny film ale co Pan wyprawia z tym klejeniem i klinowaniem. Ratunku.
Pozdrawiam PEACE!
Wszystko ok, ale te nogo od stołu tak się kiwają, że przykro patrzeć. Przydał by się porządny stół warsztatowy. I jestem pewien, że mistrz na pewno poradziłby sobie z tym problemem 😉😉
pilnik sie odnawia w occie w ocet moczy sie w otcie/// jak czonek wylatuje wsadza sie do wody na 15 minut pred uzytkiem
nie słyszałem o tym sposobie Jak długo moczyć pilnik w tym occie?
@@adamostrowski265 4 lata do 4 i pół./
Panie Pawle, w jaki sposób rozpoznać strony? Np. w tym Hultaforsie, który miał ucho wyjściowe węższe, co świadczy o tym, które ucho jest które? Jeśli sam kształt nie pozwala tego odróżnić, to sprawdza się z której strony jest wybity napis, czy jeszcze inny sposób?
Jarosław Pe - Dobre pytania. Czasem po mierzeniu ucha młotków - osadzałem trzonek odwrotnie. Przez chwilę chciałem tak postąpić z tą siekierą na filmie. Ale w końcu wypiłowałem! Ale zawsze kształt wskazuje nam strony. Zawsze strona od trzonka ma TK dłuższe. Tak mają niektóre siekiery skandynawskie i amerykańskie. Inne - mają bardzo charakterystyczny "siekierowy" kształt - tak że o pomyłce nie może być mowy. Pozdrowinki!
Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam :)
posiadam taki trzonek a gdzie mogę dokupić samą głownie tj. hultafors 0,8kg ? pozdrawiam
Witaj Zacny Druhu! Ustawowo należy Ci się dobre słowo od Brata Centuriona! Fajnie przy kolacji popatrzeć, jak Dziadek Paweł siłą i godnością osobistą czyni swą prelekcję o tym, co sprawia radość i przyjemność użytkownikom tego znakomitego kanału, he, he, he! Starczy tych "cukierków", bo pomówią jeszcze o czołobitność lub inne włazidupstwo. Niemniej jednak, tak poważnie, to DZIĘKUJĘ Ci Pawle, za niesamowity klimat, jaki wytwarzasz, jako Gospodarz tego kanału. Dziękuję Ci, tak od serca. Wszak Brat Centurion pielęgnuje nie tylko swoje nożyki Mora, ale również wdzięczność wobec tych, którzy coś mi dają lub pozwalają brać. Ty jesteś takim Człowiekiem, toteż szacun i wdzięczność wyrażona w ten sposób, jest czymś stosownym. Pozdrawiam Cię Kochany Dziadku Pawle, Zacny Druhu! 🌲☺🌲
Centurion - Ojojoj! Tak nasłodziłeś zacny Druhu że słuchać hadko...Musiałem to zrobić, bo bardzo ważne jest dobre osadzenie siekiery, żeby nie było wypadków...Podobnie osadzanie wszystkich narzędzi i ich szanowanie - baardzo ważne jest. Bo jak masz narzędzia i umiesz się nimi posłużyć - to potrafisz zrobić zadziwiające rzeczy. Muszę to przypominać. Dzięki Centurionie że doceniasz i rozumiesz to co robię! Pozdrawiam serdecznie!
Pawel Dudzinski Będziesz miał dzięki temu słowu zachęty PAŁER, do działania! Poza tym, jeśli intencje człowieka udzielającego zachęt są czyste, a ten do którego są kierowane bez uprzedzenia je przyjmie, to może skutkować tym, że będzie slużyć jako PAŁER. To działa tak, że przychodzi w różnych niespodziewanych chwilach. Czlowiek się uśmiecha i działa! I to dobrze działa, a jego działanie nie nosi znamion nikczemności, jakże powszedniej dzisiaj. A to chleb miał być powszedni, a nie nikczemność! A jedno słowo może stanowić jedną nadzieję, a jedna nadzieja ma wiekszy PAŁER niż dziesięć marzeń i dziesięć wspomnień...jakoś tak. Ja z dobrego mego słowa mam to, że towarzyszy mi świadomość, że mogę w miły sposób dać się komuś zapamiętać. A tak poza tym, to sprawiłem sobie Morę Pathfinder. Fajny nożyk.
Centurion - "jedno słowo"...Dzięki Ci! Pozdrowinki serdeczne!
Pawel Dudzinski Dużo dobrego, Pawle!
Centurion - Dzięki dzięki!
Super filmik Dziadku Pawle akurat jestem w trakcie renowacji starej siekiery nie jest to szwedzka siekiera zwykła siekiera Juco i pana nowy filmik jak oprawidż siekiere jest nagrany w idealnym momencie musze tylko dokupić stylisko większe i będziem działac a pańskie porady napewno sie przydadza pozdrawiam serdecznie i zdrówka życzę.
Jacek Jokiel - Hehe - cieszę się że się przyda ten filmik. Powodzenia w pracy! A skontroluj wlot i wylot ucha, żeby nie było niespodzianek. Pozdrowinki!
Dzięki Dziadku Pawle. Właśnie dzisiaj mierzyłem suwmiarką i o dziwo wylot jest troszeczke szerszy od wlotu czyli dokładnie tak jak powinno być, jak na zwykłą siekierę to sam jestem zdziwiony że jest prawidlowo. Pozdrowinki.
Jacek Jokiel - Hehe - to znaczy że Polski Produkt jest OK! Bardzo mnie to qźwa cieszy! Mam siekierkę JUCO 600 gramów. Całą zimę ostro nią naparzałem, nawet w dębie do kominka - i nic! Mimo że trzonek buczynowy - nic nie dygnęło! A na ich filmie widać jak hartują siekiery. Dobrze jest! Solidna firma za śmieszne pieniądze. W ofercie mają siekierkę turystyczną z trzonkiem z jesionu i pokrowcem. Pozdrowajki!
Paweł Dudziński -Czyli wychodzi na to że nie tylko Skandynawowie robią dobre siekiery ale Polacy także.Wiadoma sprawa iż zapewne stal Szwedzka dużo lepszej jakości co nie znaczy że nasza trzeba skreślić skoro sam pan mówi że sporo wytrzymują.Jutro własnie wybieram się do znanego marketu Jula celem zakupu nowego styliska coby oprawić ową siekierę i cieszyć się z jej pracy w domowych zajęciach kto wie może i rzeżbiarstwa spróbuje Pozdrówki. A mam pytanko do Pana. Chce zabezpieczyć żeleziec przed kolejnym rdzewieniem i tu nasuwa sie moje pytanie pomalować je zwykłą farbą na czarno czy coś innego by mi Pan doradził?
Paweł Dudziński - Faktycznie ma pan rację z tym trzonkiem jest inny niż w naszych siekierach. Na całe szczęście moja wyprawa do Juli nie doszła dzisiaj do skutku he he czyli jest czas aby sprawę trzonka przemyśleć. Tylko te nasze są strasznie prostokątne i żle sie je trzyma w dłoni w porównaniu z trzonkami z chicory które są bardziej zaoblone.No cóż nie pozostaje nic innego jak troszkę pogłówkować i podjąć dobrą decyzje he he.Dziękuję za miłą konwersację z Panem i oczywiście za Pana wiedzę i porady które są bezcenne a olej lniany akurat posiadam gdyż zabezczałem trzonek toporka chusqvarna ktory to posiadam o niedawna. Pozdrowajki serdeczne.
Panie, mam może głupie pytanie, ale może pan mi odpowie. Kupiłem deskę do krojenia, taką do kuchni i chciałem, żeby wilgoć i grzyb jej nie zjadły. Czym i jak to zaimpregnować (nasączyć)?
Olej lniany
@@zawiasc
Dziękuję.
Adam Słodowy by się nie powstydził:)
Przepraszam co stało się Outriderem Tomaszem ? Nie mogę znaleźć kanału... Przepraszam że zadaję pytanie tutaj.
Pracuję siekierą już 30 lat i nigdy nie widziałem żeby ktoś piłował garb w otworze .Jest on potrzebny by siekiera nie przesuwała się po trzonku po zablokowaniu klinem . Klin natomiast trzeba wbić pod skosem tak aby drewno rozeszło się na wszystkie strony a nie tylko na boki siekiery . To takie proste i wypraktykowane przez lata.
Lubię oglądać Twoje filmy . Pozdrawiam .
Bajzel masz na stole aż milo!
Jak ktoś chce poratować wyrobiony drewniany trzonek, który ma luzy w części metalowej to polecam stary dobry klej distal. Ma konsystencje miodu, powoli zalewa wszelkie szpary a po związaniu bardzo mocno trzyma. Robie tak z siekierami, młotkami i działa to idealnie.
Chyba nie idzie już go kupić.
Świetny filmik ale wole jak pan noze i rękojeśći robi pozdrawiam
war szuba - Ja też to wolę, ale musiałem pokazać ten sposób. To bardzo ważne jest jeśli chodzi o dobre osadzanie narzędzi. Pozdróweczki!
Ciekawy kształt bowie mi błysnął przez moment przycinania klina. Był może już ten nóż gdzieś pokazywany ?
kovalsky - Ano tak - błysnął. Ten nóż zrobiłem dla mego syna jakieś 30 lat temu. No i się trzyma do tej pory. Muszę zrobić mu nową pochewkę. Nie - nie był pokazywany. Mogę to zrobić na przykład przy szyciu do niego pochewki. Pozdrówki!
Ja bardzo chętnie bym zobaczył. Pozdrawiam
kovalsky - Wysłałem mailem. Mogę Ci taki zrobić. Pozdróweczki!
kovalsky - Właściwie nie jest to rasowy bowie...No ale jest! A dostałeś fotę mailem? Pozdro!
Nic niestety nie doszło. Chętnie bym skorzystał z zaszczytnej waść propozycji... jednak na chwilę obecną groszem nie śmierdzę niestety i nie pozostaje nic innego jak cieszyć się z wysłużonej Mory.
Tak właśnie ma być znawco 😂 to jest pod klina robione, żeby miało się gdzie rozejść
Oczywiście że tak! Pozdrawiam serdecznie!
Ten stoliczek troszku chybotliwy :D
Dobry wieczór 😀
Łukasz Sierant - Dzień dobry! Pozdrowinki serdeczne!
Świetny film. Ps kim Pan jest z zawodu??
Z jakiego drzewa te kliny
Z tego samego co trzonek. Z orzesznika.
Super film, ale według mnie użyto tu za mało siły. Jest ok jak robisz dla siebie, ale ludzie to takie rzeczy wyprawiają z siekierami że głowa mała, no i wtedy przydaje się ta ''idiotoodporność''. No i niestety tylko raz spotkałem się z polską siekierą która miałaby ucho szersze u góry. No ale to też nie szkodzi, wystarczy dać większy wypust i siedzi jak zamurowana. Chętnie obejrzałbym film z jakimś patentem na osłonę toporzyska.
tatra1134 - Faktycznie - tak to z ludziskami jest...Na osłonę toporzyska jest tylko jeden patent: trzeba się nauczyć rąbać! Czyli qźwa ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć! Pozdrowajki!
Bawi i uczy :D
Owskio groh - Bawiąc uczyć - ucząc bawić...Pozdróweczki!
Niezły bajzel tam masz ! Ja bym nie mógł tam pracować...
Dzięki za film
24:34 ale czy od takich uderzeń nie będzie pękać siekiera?
Spoko. Siekiery są przygotowane na takie działania. Pęknąć może tylko ostrze. Ale rzadko.
@@44szaman Chodziło mi o to czy trzonek nie pęknie. Dzięki za odpowiedź po 3 latach 😂
😊😊😊
Dzięki!
Fajny stół mam taki
Pozdrowienia dla stolarza, który wykonał ten stół.
No tak bo sto lat temu były suwmiarki
Suwmiarkami posługiwali się budowniczowie piramid...
Duże uznanie za wiedzę i fachowość, sam też trochę majstruję. Ale pierwszą rzecz, którą bym zrobił na twoim miejscu, to naprawił bym ten gamgający się stół i pomyślał bym nad sposobem mocowania trzonka w imadle, bo ten sposób na filmie jak widać nie do końca zdał egzamin. Warto było by też posmarować klejem również te poprzeczne kliny, wpuszczając klej również do szczelin. Pozdrawiam
Słuszne spostrzeżenia, które oczywiście naprawię. Dzięki!
Nie ma mowy o żadnym "błędzie w sztuce" wejście klinu zmniejsza się do wyjścia żeby lepiej trzonek się trzymał
Bredzisz
@@Marcin_Kostrzewa Nie prawda
@@adamnowak4884 wyjście ma się zwiększać, tak aby było miejsce na klin
@@Marcin_Kostrzewa W każdym razie na pewno nie ma być z dwóch stron identyczne
@@Marcin_Kostrzewa zresztą napisałeś to co ja tylko na odwrót
Dobre tylko grasz na czas!!!!
👍👍👍
Powie mi ktoś jakiej długości powinna być siekiera do rąbania dużych kloców drzewa? Nie wiem jakiej średnicy ale takich co ledwo można podnieść. I jaka jest najlepsza siekiera do kupienia w sklepach. Nie od kowala. Pozdrawiam
najlepsza do klocow jest fiskars x25 lub jesli jestes wysoki to x27
Kup sobie siekierę do łupania a nie rąbania. Zdziwisz się,że ona nie jest ostra. Jak użyjesz to zrozumiesz zasadę jej funkcjonowania.
;-) 🤝
Tak ,a jak pękł
Te dwa nożyki firmy Heller, pękły przy wykonywaniu tzw betonowania, gdy koleś uderzał w klingę w pobliżu ostrza. A pękły dlatego, że trzpień w tym miejscu był za wąski. To były Egen i Viking.
No jest syto
Jak dziadek Paweł wypunktował Szwedów
Hehe...No cóż!
Z jakiego drewna jest ten klin ,
Z papierzaka
Jakos watpie za takie oprawienie dlugo wytrzyma
Na razie się trzyma. Kilka siekier oprawiałem w taki sposób i się trzymają. Tak że spoko.
jest syto
Siema Stary Dziadu!!!! :)))
nie wiem co to ma znaczyć STARY DZIADU nie znasz Gościa a ubliżasz ty kiedyś będziesz także starym jeszcze gorszym dziadem życie płata figle dla mnie Pan Paweł jest człowiekiem z klasą nie powtarzalnym
Taki stół to marzenie ale do 'piłowania' czyjejś baby na nim, he