Polski Fiat 126p BOMBEL czy COMBI? Który prototyp był lepszy? Odkrywamy Ciekawostki

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 15 гру 2024

КОМЕНТАРІ • 30

  • @krzysztofl9340
    @krzysztofl9340 22 години тому +5

    Malucha kombi widziałem w Giżycku w latach 90 - ktoś normalnie nim jeździł i z niego korzystał. Kolor taki, jak na filmie - żółty.

  • @Yakuzabrze
    @Yakuzabrze День тому +2

    Zdecydowanie lokalizacja 3 oraz zdjęcie z tego miejsca. Mistrzostwo 😮

  • @SwPiotrek
    @SwPiotrek 20 годин тому +2

    Kombiak jest ekstra, szkoda że nie wszedł do produkcji.

  • @arecki8193
    @arecki8193 День тому +1

    Jak zawsze super odcinek Oglądając filmik , zastanawiałem sie czemu w Bąblu nikt nie zastosował silnika z PF 126P Kombi. , Wszak te rozwiazanie znane z poprzednika Fiat 600 . To by znaznie poprawilo walory użytkowe Bąbla . Niemniej jednak jeszcze raz ogromne gratulacje za pieknie wykonany prototyp.

    • @tombouu
      @tombouu 22 години тому +1

      Dlatego że bąbel powstał zaraz na samym początku w 73 roku czyli zaraz po rozpoczęciu produkcji modelu 126p. Nie było wtedy jeszcze koncepcji przygotowania 126 z silnikiem leżącym. Kombi powstało dopiero przed latami 80 gdyby bąbel jako prototyp powstał po kombi albo równocześnie z nim to wtedy być może zastosowano by to rozwiązanie z silnikiem poziomym.

  • @Artur-t4w
    @Artur-t4w Годину тому

    Fajnie by było zobaczyć fiata 126p Combi na chodzie.

  • @adamrozwadowski4128
    @adamrozwadowski4128 День тому +1

    Piękny ten Maluch Kombi

  • @BrianerPL
    @BrianerPL День тому +2

    lokalizacja nr 3 wygrywa!

  • @sawomirdoraczynski9685
    @sawomirdoraczynski9685 22 години тому +1

    Kombi podobne do kombi włoskiego Fiata 500. Zapomniałem nazwy (związana z ogrodem; Guardinella?).

  • @wojker1234
    @wojker1234 День тому

    Fajny odcinek i Fiat 126p bombel combio pozdrawiam Daman

  • @Maciej026A
    @Maciej026A День тому +1

    1:20 O kurczę ale fajny pokrowiec (?) na tym maluchu kombi

    • @DamianKurcz
      @DamianKurcz  День тому +2

      Powinni takie sprzedawać, wziąłbym kilka 😀

    • @Maciej026A
      @Maciej026A День тому +1

      Dokładnie, myślę że szły by jak ciepłe bułeczki

    • @witeksza915
      @witeksza915 День тому +1

      Zróbcie kopie maluch kombi ryjek

  • @Wariad126p3
    @Wariad126p3 День тому +1

    Jest już możliwość wejścia do bosmala zwiedzić prototypy? Było tam kilka ciekawych projektów😄 byłem chyba 10lat temu w bosmalu firmowo

    • @DamianKurcz
      @DamianKurcz  День тому +2

      Chyba jest, trzeba zebrać grupę osób, pojedynczo nie można, ale jak zorganizowana grupa to mówili że chętnie pokazują :)

  • @luk5476
    @luk5476 День тому +1

    Damian !
    W starym motorze widziałem malucha longa + 10cm między drzwiami a tylną osią.
    Podobno lepiej się prowadził, nie galopował, no i więcej miejsca.
    Słyszałeś coś o nim?

    • @DamianKurcz
      @DamianKurcz  День тому +1

      Tak, Grzegorz nawet nabył takiego :) wrzucił zdjęcia na FB 126collection :)

  • @grzegorczykgrzegorz
    @grzegorczykgrzegorz 9 годин тому

    zestawcie wszystkie prototypy bosmala razem ;)

  • @MrKaniusza
    @MrKaniusza День тому

    Miałem malucha licencyjnego 1978r. w 1998 zrobiłem przekładkę na wąskie śruby (lepsze hamulce).

  • @adifi9289
    @adifi9289 День тому +1

    dawaj postępy przy 1000KM 🥰

    • @DamianKurcz
      @DamianKurcz  День тому +1

      Po świętach wrzucam odcinek 😁

  • @lordweiter9382
    @lordweiter9382 День тому

    Jaka była przyczyna że Fiat 126p combi nie wszedł do masowej produkcji ?

    • @luk5476
      @luk5476 День тому

      Nie mieli wytłoczki na dłuższy dach

    • @tombouu
      @tombouu 22 години тому +1

      Generalnie powodem był duży koszt przewidywanych inwestycji ponieważ zmiany w stosunku do pierwowzoru było bardzo dużo. Zarówno w zakresie nadwozia podwozia jak i silnika. Policzono wtedy że jego cena musi aby być znacznie wyższa projekt powstania malucha powstawał dość późno gdyż w tamtym czasie przewidywano że za kilka lat produkcja malucha się zakończy za kilka lat a nie dopiero w roku 2000.

    • @lordweiter9382
      @lordweiter9382 5 годин тому +1

      @luk5476 i @tombouu Dziękuję za odpowiedzi i Pozdrawiam

    • @tombouu
      @tombouu 5 годин тому +1

      @@lordweiter9382 projekt malucha kombi powstawał w okolicy roku 77 i 78 a po cichu była nadzieja na to że za kilka lat czyli w okolicach roku 82 83 będziemy produkować następcy malucha czyli Fiata Pandę którego Fiat zaprezentował w 1980 roku kropka. Nawet silnik 652 cm czyli ten o zwiększonej pojemności powstał z myślą właśnie o Fiacie Panda. Gdyż Fiat Panda gdy został zaprezentowany w 1980 roku w podstawowej wersji właśnie miał ten silnik tylko o mocy zwiększonej do 30 koni mechanicznych. A w Maluchu ten silnik jak wiadomo miał cały czas 24 konie mechaniczne. Przewidywano wówczas że Fiat Panda zastąpi Fiata 126p A produkcja malucha zostanie wygaszona gdzieś w okolicy połowy lat 80. Więc rzeczywiście potężne nakłady na malucha kombi który miałby być sprzedawany zaledwie przez kilka lat a musiałby być siłą rzeczy znacznie droższy takie nadzieje zostały niestety zniwelowane. Gdyby wówczas ktoś w najśmielszych myślach przewidywał że za kilka lat będzie największy w historii Polski kryzys gospodarczy który będzie trwał przez całe lata 80 i że maluch siłą rzeczy przetrwa całe lata 80 a nawet 90 wręcz do roku 2000 to z pewnością decyzja o wdrożeniu do produkcji kombi zostałaby podjęta. Bo przez ten kryzys w latach 80 nie było nas stać na nic na zakup jakiegokolwiek projektu Zachodniego samochodu. Zamiast tego mniejszym nakładem środków powstał Fiat 126 Bis i to tylko dzięki temu że Fiat przygotowywał silnik z myślą o przyszłości rozpoczynał projekt następcy Fiata Pandy i malucha czyli Fiata Cinquecento. Była połowa lat 80 a produkcję nowego Fiata Cinquecento przewidywano na początek lat 90. I dzięki temu powstał Fiat 126p Bis z silnikiem poziomym chłodzonym cieczą o troszkę większej mocy znacznie większym momencie obrotowym ale za to był o wiele bardziej oszczędny od silnika malucha gdyż palił co najmniej litr mniej. Trzeba też pamiętać że tam że były to czasy lata 70 i 80 kiedy u nas wszystkiego brakowało i żaden samochód nie musiał o nic z nikim konkurować, ponieważ rynek był cały czas wygłodzony i nienasycony. Więc po co ryzykować i wydawać masę pieniędzy na 126p kombi skoro zwykłe maluchy i tak sprzedawały się jak Ciepłe bułeczki wręcz był ich niedobór i trzeba było stosować ciągle przedpłatę. A jeżeli masz towar i o nic nie musisz się starać który się sam sprzedaje wręcz jest rozchwytywany to nie tworzysz siłą rzeczy nowych wersji bo po co. Nie masz potrzeby zwiększenia sprzedaży gdyż i zwykłe wersję schodzą jak Ciepłe bułeczki i sprzedają się wyśmienicie a przez kryzys lat 80 i tak nie było możliwości zwiększenia produkcji nawet zwykłego malucha.

    • @tombouu
      @tombouu 4 години тому +1

      @@lordweiter9382 projekt malucha kombi powstawał w okolicy roku 77 i 78 a po cichu była nadzieja na to że za kilka lat czyli w okolicach roku 82-83 będziemy produkować następcę malucha czyli Fiata Pandę którego Fiat zaprezentował w 1980 roku. Nawet silnik 652 cm czyli ten o zwiększonej pojemności powstał z myślą właśnie o Fiacie panda. Gdyż Fiat panda gdy został zaprezentowany w 1980 roku w podstawowej wersji właśnie miał ten silnik tylko o mocy zwiększonej do 30 koni mechanicznych. A w maluchu ten silnik jak wiadomo miał cały czas 24 konie mechaniczne. Przewidywano wówczas że Fiat panda zastąpi Fiata 126p a produkcja malucha zostanie wygaszona gdzieś w okolicy połowy lat osiemdziesiątych. Więc rzeczywiście potężne nakłady na malucha kombi który miałby być sprzedawany zaledwie przez kilka lat musiałyby być siłą rzeczy znacznie droższy takie nadzieje zostały niestety zniwelowane. Gdyby wówczas ktoś w najśmielszych myślach przewidywał że za kilka lat będzie największy w historii Polski kryzys gospodarczy który będzie trwał przez całe lata 80 i że maluch siłą rzeczy będzie przetrwał całe lata 80 a nawet 90 wręcz do roku 2000 to z pewnością decyzja o wdrożeniu do produkcji kombi zostałaby podjęta. Bo przez ten kryzys w latach 80 nie było nas stać na nic na zakup jakiegokolwiek projektu zachodniego samochodu. Zamiast tego mniejszym nakładem środków powstał Fiat 126 bis i tylko dzięki temu że Fiat przygotowywał silnik z myślą o przyszłości rozpoczynał projekt następcy Fiata Pandy i malucha czyli Fiata Cinquecento.

  • @stanisawkrzyzycki8569
    @stanisawkrzyzycki8569 13 годин тому

    Te maluszki na kołach powinny jechać