Hetkinen 😉 käsitin että kysymyksessä on nimenomaan Linna ja Oulun seudulta. Koistisia on runsaasti mm. Etelä-Karjalassa ja Savossa heitä on vielä enemmän. Mielestäni Valoo on ihan ok, myös meille Tsenon Mörkölään tulee lopouvuodesta valokuitu. Yhteistyökumppanuus on ok ja rahalle on aina tarvetta. Myös Heikelä ja Koskelo tarvitsevat lisätuloja, kaikki on perin kallista.
Et osaa sitten ohjelman kuvausta lukea? Mistä tänne on yht'äkkiä kaikki Suomen idiootit tulleet. Pakkohan se on tältä kanavalta kohta poistua tai ainakaan ei voi kommentoida, kun vastakommentit on täyttä paskaa, kuten ruplahuora nimitykset. Idioottien leikkikenttä...
Nojoo mutta jos häiritsee niin subscriptionia vaan. Jostain se raha pitää tulla. Olkoon mainostusta, mutta oli ihan mielenkiintoista asiaa siitä huolimatta. Kaveri on kumminkin firman toimari ja alaa selkeästi hyvin tunteva.
Hankin valokuidun vasta kun sen dataliittymän kuukausihinta alittaa 20€. Nykyisillä kk-hinnoilla on turha luulla että kännykän 5g:n lisäksi alkaisin maksaa yli 50€/kk marginaalisesta hyödystä, kun yksi 5g liittymä kuitenkin jaksaa pyörittää 4 hengen talouden tuubeja ja etätyöyhteyksiä ongelmitta kännykän nettijaon kautta.
Aikasemmat sponssijaksot just menny, mut tämä oli jo liikaa. 688 jaksoa joista melkein kaikki pitäny kuunnella useampaan otteeseen et jos vielä ois jotain mitä en ehkä ekalla kerralla kuullu, mut tätä ei jaksanut kuunnella edes loppuun asti.
Valokuidun teknisen kapasiteetin nosto tapahtuu vaihtamalla tehokkaammat laserit, joilla tietoa kaapelissa välitetään. Talon infran päivittäminen on luonnollisesti täysin eri asia.
@@TommiLinna Jep. Jos asuntoihin tulee entuudestaan valokuitu sisään esim sähkökeskukseen, nopeuden nosto on vaivatonta. Kotona saa myös edullisesti nostettua nopeuden 2.5-5G vielä vanhoilla Cat 5b kaapeleilla ja uudemmilla kaapeleilla helposti 10G asti kohtuu halvalla. Nopeampien reitittimien/kytkinten hinta on tullut jo kohtuu alas. Ennemmin kerralla kuituyhteys kuntoon, kun aina uusia kalliita mobiililaitteita. Pidemmän päälle parempi ratkaisu.
Kyllähän nopeita yhteyksiä tarvitaan mutta niiden tarpeellisuushan liittyy vain yhtiöiden ja yritysten mainostamiseen ja kuluttajien käyttötottumusten ja tietojen seuraamiseen. Niiden johdosta kuluttajien netti hidastuu ja kuluttaja "tarvitsee" nopeampaa yhteyttä. Miksei tästä puhuta?
Mobili riittää sen aikaa, kun riittää. Osalla se toimii, osalla ei. Kyllä tuvankin voi edelleen valaista öljylampulla tai kynttilällä. Mihin kaikkeen nettiä tulevaisuudessa tarvitaankaan, sitä emme tiedä. Mutta sen tiedämme, että vain valokuidussa riittää kykyä palvella kaikkia tarpeita - nyt ja tulevaisuudessa.
Höpö höpö. Myyntimiehen mainospuhetta. Omasta puhelimesta 4G mobiililiittymällä oon jakanu nettiä iät ja ajat. Aivan kaikki tarvittavat suoratoistot ym. pyörii moitteetta; netflixit, disneyt, areenat, tubet...
Omat kokemukset samoja, kännykkään pitää ostaa kokoajan nopeampaa liittymää, mutta käytän nopeus esim suoratoistoa katsoessa, On käytännössä aina n5mt sec? Outoa on.
Tähän asti on aina pystytty tarjoamaan vaihtoehtoisilla tekniikoilla riittäviä nopeuksia. Nopeuksien kasvaessa kilpailevat teknologiat yksinkertaisesti putoavat kelkasta. Radiotaajuksia ei riitä ja niiden toimivuus suurissa nopeuksissa on erittäin virheherkkää. Jokainen voi itse valita, haluaako sinnitellä epävarmoilla ja tukkoisilla mobiiliyhteyksillä vai suosiolla siirtyä valokuituun jo varhaisessa vaiheessa vai taisteleeko aikansa tutkainta vastaan. Enitenhän siinä aiheuttaa itselleen ongelmia, mistä Jussin kanssa jaksossa juteltiinkin.
Selventäisitkö vähän? Tottakai myyntipuhetta pukkaa, mutta itsekin epäilen vahvasti mobiiliverkkojen luotettavuutta pidemmällä aikavälillä. Täydentävänä hyvä ja juurikin mobiililaitteille, mutta kyllä kiinteistöihin pitäisi mielestäni ehdottomasti saada kiinteät liittymät.
@@jarirepo1172 Samaa itsekin ihmettelen. Myyntipuhetta, mutta siltikin kohtalaisen asiallista. Tulee mieleen pari vuotta sitten, kun valtiot (esim. EU) velvoittivat UA-cama ja Netflixiä rajoittamaan dataa isolla kädellä, kun nämä veivät liikaa kaistaa yhteyksiltä. Samaa ongelmaa ei olisi, jos kaikilla olisi kuituyhteys käytössä. Voin kuvitella miten tuskaista olisi, kun kerrostaloalueella kaikkilla on 5G yhteys ja samaan aikaan kaikki haluisivat katsoa laitteillaan parhaalla laadulla videoita (ilman keinotekoista laadun rajoutusta). Kuidulla tätä ongelmaa ei pääse muodostumaan.
Joo, alussa olisi voitu mainita, että koko jakso on maksettua mainosta. Kun jaksoa alkoi katsomaan: "Jaahas alussa on mainos, mainos jatkuu,jatkuu, kai se kohta loppuu ja tulee muutakin, mutta ei mainos jatkuu jatkuu, jakson loppuun asti.
Kuuntelin tätä spotifyllä samalla kun lämmitin pannua ja oli pakko laittaa pois. Piti ihan asioikseen vielä tulla katsomaan youtuben puolelle oliko vika minussa 😄
@@japi246 Olen tästä samaa mieltä. Jakson otsikon alkuun voisi kirjoittaa vaikka "Mainos" tai joku vastaava etuliite, eikä yrittää piilotella niitä "normaalien" jaksojen sekaan.
Kiva lukea näitä "kyllä mun 4g mokkula toimiii tosi hyvin" kommentteja. Mites ne teidän 2G puhelimet toimii? 3G verkkoja ollaan ajamassa alas ja sitä rataa. Jossain tuolla on varmasti joku Raimo ja se rystyset valkoisena puristelee sitä NMT-puhelintaan.
Eipä tunnu yhdelläkään operaattorilla (ei myöskään Valoo) olla halua tuoda valokuitua pientalovaltaiselle alueelle Espoossa. Toisilla operaattoreilla 5G on ruuhkautunut ja toisilla ei kuulu ollenkaan. Kuparin kautta saa max 75/8mbps, jolla juuri ja juuri pärjää vielä, mutta ei paljoa 4k streamata ja pelata samaan aikaan. Tietoliikenneyhteydet on kyllä uskomattoman huonolla tolalla ottaen huomioon, että alue on kehäIII:n sisäpuolella suurten liikenneväylien varrella, joten pitkää vetoa ei varmasti tarvittaisi. Todella omituista, kun ei ainakaan asiakkaiden määrästä eikä maksukyvystä pitäisi olla kiinni.
Nyt tässä 4-5 minuuttia katsottuani, tulee mieleen että kaveri ihan innoissaan asiastaan, mutta minulla esimerkiksi täällä päin ei ole 5g verkkoa lähelläkään. Ja 4g ja 3g ja H tai E yhteyskin joskus työhommissa on kiven alla. Teen metsissä töitä ja joillain aluilla ei oikeasti ole ole mitään kenttää edes puhelimella soittamiseen. Ja koko ajan töiden takia tarvitsisin karttoja ja ilmakuvia alueelta. Siinä mielessä hyvällä paikalla asun, että tässä 4g toimii hyvin, vaikka ihan lähialueilla ei mitään kuuluvuutta silläkään. Ja mitenkä se valokuitu sitten saadaan kaikille? Vähän epäilen, mutta jatketaan katselua.
Mainos tai ei, niin kyllä herra oikeassa on. Kaistan tarve tulee vain kasvamaan tulevaisuudessa. Omakohtainen kokemus mobiiliverkoista on, että jossain kohtaa tökkii aina. Siksipä itsellä kotona aina ollutkin kiinteä yhteys. Aika vahvasti uskoisin itselläni 5g yhteydenkin alkavan kotona tökkimään kun on 2 pientä lasta mitkä jossain kohtaa alkaa sitä kaistaa kuluttamaan.
Itse siirryin jo aiemmin gigan kuituun, eikä ole ikävä 5G tai 4G mobiili yhteyksiä. Datan määrä kasvaa koko ajan + etätyöt lisääntyy, eikä pysty luottamaan mobiiliverkkoon 100%. Kuidun luotettavuus on puolestaan aivan omaa luokkaa. Päivitin itse samalla kotiverkon ja laitteet 2.5/10Gbit. Sain operaattorin 5G reitittimen hinnalla ostettua kuidulle 2x 2.5Gbit reitittimen (WAN/LAN + WiFi 6e), 2.5/10G kytkimen, 10G verkkokortin serverille + johdot. Kun tulee nopeampia yhteyksiä tarjolle, niin ei tarvitse tehdä juuri mitään. Koko kämpässä jo langaton nopeus per laite 1 - 2.4Gbit. Operaattorit vain hankaavat vastaan, kun eivät tarjoa nopeampia vaihtoehtoja. Ainoa tapa tällä hetkellä on laittaa samaan reitittimeen tupla yhteys. Vaatii toki reitittimeltä tekniikan tukemisen.
Mutta tuo hänen presentaationsa hakee surkeudessa vertaansa. Ei osannut yhtään havainnollistaa mistä se valokuidun erinomaisuus tulee langattomaan tiedonsiirtoon nähden. Olettaa kuuntelijan tietävän, mutta lähes kaikki tuntemani normaalit ihmiset jäisivät tämän kuunneltuaan edelleen epätietoisuuteen mistä on kyse ja miksi langaton ei muka ole hyvä.
@@mikakorhonen5715 Suuri osa kunkin alan ammattilaisista olettaa perus käyttäjien tietävän asioista. Tässä jäi tosissaan väliin aivan perusasiat ja käytännön esimerkit päivittäiseen käyttöön. Mietin ainakin itse heti helpompia tapoja esittää hyviä/huonoja puolia, jolla saisi samalla laadukkaampaa keskustelua aiheesta. Sponsorointi menee myös paremmin läpi kuuntelijoille, kun keskustelu on kiinnostavaa ilman "pakkomyyntiä".
Oikeassahan hän on toki että teknologia kehittyy. Kokoajan on tarvittu tehokkaampaa konetta ja nopeampaa nettiä. Tämä ei ole mielenkiintoista ja vielä itsestäänselvää. Sama kuin joku Mersun edustaja tulisi kertomaan että kyllä heidän auto on parempi kuin pösö. Pointtina. Se että puhuu totta ei välttämättä tee 23minuutin mainoksesta mielenkiintoista.
Haluatko avata tarkemmin, mikä kohta esiintymisessäni ärsytti näin voimakkaasti? Otan mielelläni palautetta ja kehitysehdotuksia vastaan. Olen reilut 10 vuotta puhunut valokuidun puolesta, tehnyt tuhansia tunteja työtä vapaaehtoisesti valokuituhankkeiden eteen ja yrittänyt kertoa ihmisille, miksi valokuitu on niin paljon parempi kuin kilpailevat teknologiat. Myönnän, että suhtaudun asiaan intohimoisesti ja se varmasti näkyy ulosannissani. Itselläni oli tässä jaksossa ensisijaisesti tarkoituksena tuoda valokuituasiaa ihmisten tietoisuuteen. Jos koet sen myyntipuheena, pahoittelut siitä. Toivottavasti teillä on kotona jo tietoliikenneasiat hyvässä reilassa 😊
@@TommiLinna Tuli ihan mieleen verkostomarkkinointitapahtuman puhuja. Ei se valokuitu ole mikään autuaaksi tekevä asia vuonna 2023. Tällä hetkellä Ultra4k pyörii meidän taloudessa neljässä vehkeessä ja pojun pelit päälle normikaapelilla ilman mitään ongelmia. Ja jotkut nettiin liitettävät kotitaloulaitteet, vaikka niitä olisi tuhat, vievät äärimmäisen vähän kaistaa.
@@tiialarissanykanen Kiitos vastauksestasi. Tarkoitatko normikaapelilla KTV-liittymää? Arvaan näin. On totta, että sillä pystytään saamaan jopa gigaluokan nopeuksia. DOCSIS-teknologian ongelmana on se, että se kuluttaa energiaa jopa yli sata kertaa enemmän siirrettyä bittiä kohden kuin moderni XGSPON-tekniikka valokuidussa. DOCSIS on myös väistyvä tekniikka eli monin paikoin operaattorit ovat jo luopumassa siitä ja siirtyneet puhtaasti valokuitupohjaiseen teknologiaan. Eli toimii kyllä toistaiseksi, mutta pitkän ajan ratkaisuksi siitä(kään) ei ole valokuituun verrattuna. Kiitos myös palautteestasi esiintymiseeni johtuen, intohimoni asiaa kohti siis näyttäytyy kriittisin silmin katsottuna tuollaiselta ja tältä osin osaan kehittää jatkossa esiintymistäni ☺
Kohta 5 vuotta puhelimesta jaettu 4g netti pyörittäny telkkaria ja tietokonetta. Ikinä mitään ongelmia ollu. Nauran tälläsille "ilman tätä et kohta voi elää" mainoksille. Jäi jakso kesken, ei pysty kuuntelemaan tollasta puhelinmyyjää.
Valokuidun markkinointi on kyllä aika villiä. Pahin esimerkki on eräs suuri toimija, joka markkinoi koaksiaalikaapelia nimellä Valokuitu plus, vaikka tekniikalla ei ole mitään tekemistä valokuidun kanssa.
Olet aivan oikeassa. Itseä on ihmetyttänyt jo pitkään, että Voimariinia ei saanut enää myydä vaan nimi piti vaihtaa Oivariiksi, koska nimessä esiintyi sana "voi". Valokuitu Plus on paljon suuremman luokan sumutus ja koskee satoja tuhansia suomalaisia, mutta sitä on katsottu jo vuosia läpi sormien.
Nyt oli pakko luovuttaa kesken, puoleenväliin sinnittelin tätä ostos-tv propagandalähetystä, tais jäädä näkemättä mitä muuta saa ilmaiseksi kaupanpäälle kun tilaat heti 😆.
Ymmärrän että mainos ,mutta maailmalla tapahtuu mielenkiintoisia asioita. Olis ollut kiinnostavampaa pohdiskella tuota Wagnerin juhannusajelua Moskovaan.
Mietin et jos jonnekin korveen vedetään valokuitu eikö sen kuituverkon pidä mennä maailman ääriin asti sillä eikö ensimmäinen pullonkaula ole siinä jos valokuitu päättyy johonkin lennätinlankaan.
Että tämmöistä. Jos olisin jaksanut viisiminuuttia pidempään katsoa, niin ehkä olisi saanut vastauksen seuraaviin. 1) Mihin sitä kuitua tarvitsee, jos ei tarvitse ja miksi 2) valokuitufirmat ovat jatkuvasti epäasiallisen markkinoinnin takia viranomaisten hampaissa. Myös ja erityisesti Valoo. Ymmärrän kanavan tarpeen sponsoreille ja valuutalle, mutta ymmärtääkö kanava katsojien tarpeen olevan muualla kuin mainoksissa.
Valokuitu on toki nopea, mut ei se ongelmaton ole. Harvemmin asuttu suomi ei tule valokuistumaan, kun se rakentaminen tuottas tappiota rajusti. Ihmisille myydään "tarve" jota harva todellakaan ei tarvitse. 8K liveä ei ole tarjolla, kuin ehkä jaappanissa, suomessa pelkkä HD kuva tuottaa jakelu ongelmia. PS. Runkoverkko, jonne pitää myös päästä, niin olisi kiva tietää keneltä Valo ostaa tämän ja miten isolla kaistalla liikennettä saa käyttää?
Suomessa on aika isolla joukolla toimijoita oma runkoverkkonsa ja lisää rakennetaan. Ja ihan sen takia, että ei tarvitse ostaa kapasiteettia kilpailijalta. Rakentamista toki tehdään sitten yhteisurakkana. Samalla vedetään maahan useamman toimijan kaapeleita.
Maksaisin heti kymppi tonnin,jos saisin ostettua valokuitu liittymän. 5 ja 4g liittymien kauppa se vasta on täyttä rosvousta. Vaikka asuisi maston vieressä, liittymän teho on korkeintaan muutamia kymmeniä megoja, useimmin vain muutamia megoja erittäin pätkivää yhteyttä,. Yritä siinä sitten pitää toiminnassa vaikkapa kamera systeemiä tai yrityksen tekoäly pohjaisia tuotannon hallinta ohjelmia. Sama jos litran maito purkissa olisi vain alle desi tavaraa. ANTAA VALOKUITU MIEHEN MAINOSTAA, KUN ON KUNNON TAVARAA KAUPAN.
Kyllä niitä halvemmallakin saa. Täällä oli aluksi hintana 1490. Sitten se putosi 690:een ja lopulta pelkkä kytkentämaksu (150€) riitti. Nopeus on 250Mb/s ja hinta 23€/kk. Aiempi kupariliittymä oli 24/10Mb/s, mutta ei yltänyt lähellekään sitä. Silti hinta oli sama.
Kukaan oikeasi ei tarvi okt lankoja, paitsi sähkölangan. .Kyllä 5g ja tuleva 6g ovat ihan riittäviä. Ei se arvo siitä nouse, että sulla on kiinteä netti talossa. minä en ainakaan osta 200 000-500 000 euron talon, jossa jo määritellään, mitä nettiä minä haluan käyttää.
Starlink on hyvä ratkaisu tiettyihin tarpeisiin. Ei sen ole tarkoitus ratkaista kotien tietoliikennetarpeita vuosikymmeniksi, jota varten tarvitaan valokuitu. Rajallisen ajan takia kommentoin asiaa vain lyhyesti. Toivon, että ymmärrät tämän.
No miten helevetin korvessa siellä oikeen asutaan , ite asun pohjois-pohjanmaan etelä osassa haja-asutus alueella ja ollu kuitu seinässä kohta ~10 vuotta nyt vaan sitte enään lisäillään kaistan nopeutta . Tällä hetkellä oman operaattorin max ; taitaa olla 100 gigaa . Eli ongelmana ei ole kuidun nopeus vaan siihen kytketyn puolijohde infran hitaus ( IMO ).
EU rahoittanut korpimaita ja haja-asutusalueita, mutta kuten videossa sanottiin, ongelma on lähinnä omakotilähiöiden kuidut, joihin vasta nyt alkaa tulemaan kaupallista kannattavuutta. Kukaan kuluttaja ei tee 100Gbps yhteydellä tällä hetkellä mitään. Nopeutta rajoittaa myös operaattoreiden väliset yhteydet, joissa tekniikan lisäksi puhutaan rahasta. Tuskin tälläinen pieni operaattori kovin kummoista ulkomaankaistaa on ostanut (se kaista jaetaan kaikkien asiakkaiden kesken). Kuituinfran käyttöiästä en osaa sanoa muuta kuin että ns. multimode-kuidut on jo käytännössä historiaa, eikä niiden käyttöikä nyt ihan sataa vuotta ollut.
ite muutettiin 7v sitte taloyhtiöön johon tulee valokuitu, oli ero kuu yöllä ja päivällä toimintaan vaik aiemmassa mainittiin et valokuitu tuli puhelinkeskukseen.. loppu tuli kumminki kuparilla :D
Jos on jotain putkitusta jo valmiiksi vedetty tontille, niin ei kuitua varten tarvitse kaivella uusia reittejä. Kaivaminen on voitu tehdä jossain liitoskohdassa ja sieltä vaan vetää kaapeli. Siksi nuo tiedustelee koko alueen ihmisten tarpeita, koska ne kaapelit voidaan sitten vetää kerralla.
Alkaa olemaan valokuitufirmoilla löysät housuissa kun ei pystytä kilpailemaan mobiililiittymien kanssa nopeudessakaan. Lisäksi Starlink kehittyy koko ajan ja mihin nopeuksiin se tulee lopulta pääsemään on vain ajan kysymys. Myyntimiehen väitteistä huolimatta 3G ja 4G ei ole mennyt tukkoon vaan tekniikka on kehittynyt ja nopeus on kasvanut joka muutoksessa 100 kertaiseksi. 4G pystyi 300Mbpt, 5G pystyy 10Gbps ja 6G tulee pystymään 1000Gbps nopeuksiin. Nyt on viimeiset vuodet aikaa myydä valokuitua ennen kun voitte naulata firmojenne ovet kiinni.
Yleinen elämänkokemus on osoittanut, että vanhemmat mobiiliverkot ovat menneet varsin tukkoisiksi. 5G:n nopeutena pidetään yleisesti 1 Gbps:ää, mutta varmaan tämä hieman seuraavissa versioissa paranee. Suuremmat nopeudet tarvitsevat korkeampia taajuuksia, jotta saadaan enemmän kaistanleveyttä. 6G:ssä puhutaan 95 GHz:stä jopa 3 THz taajuuksiin, jolloin toki saadaan enemmän dataa kulkemaan, mutta tukiasemien kantama lyhenee radikaalisti ja ne ovat entistä alttiimpia erilaisten ulkoisten tekijöiden vaikutteille eli ne ovat olennaisesti virheherkempiä. Nopeat tulevaisuuden verkot nojaavat täysin valokuiturunkoyhteyksiin eli saadakseen näitä käyttöön kodeissa valokuitu on välttämätön.
Pitäisiköhän tämä äijä ihan hetken aikaa miettiä netin käyttöä. Meitä on Suomessa noin 6 miljoonaa netin käyttäjää joiden netin käyttö on tulevaisuudessa vakio ja liikkuvaa. Käytännössä siis netti on käytössä teslassa, sen takapenkillä, veneessä, kuorma-autossa ja älyrannekeessa lenkillä. Eli valokuitu on tukiasemakaapeli ja asiakas ei halua olla kaapelissa kiinni. Toki 🏠 voi olla oma yhteys mutta ei sekään välttämättä tartte olla piuha. On naivia ajatella että koko maan kattava maanalainen kaapelisto olisi mitenkään ongelmaton. Nytkin kaivaminen on pirullista taajamissa kun johtoa menee joka suuntaan.
Ahaa! 23 minuuttia on täysiaikainen mainoskanava nykyään! Olen harkinnut siirtymistä valokuitukaapelista mobiiliverkkoihin. Vuosimaksuissa ja kuukausimaksuissa tulee 500 euron säästö.
Teistäkin ketkä kommentoi, että "minä en ainakaan tarvitse valokuitua päläpälä" iso osa tulee vaan olemaan siinä valokuidussa ajan saatossa. Minusta oli ihan asiallinen jakso ja jokainen voi varmaan valita, että katsooko vai ei, tai että ottaako sitä valokuitua vai ei? Miten jaksaa olla noin negatiivinen, no kai se muutosvastarinta on vaan vakio, on sitten kyse mistä tahansa. 😄
Minulle on muuten tarjottu useasti valokuitua puhelimeen langattoman mobiiliverkon tilalle. Monesti tosin luuri on lyöty korvaan kun kysyn että miten se valokuitu toimii puhelimessa enkä ole vieläkään saanut selville että miksi se valokuitu olisi puhelimessa parempi kuin mobiililiittymä.
Koska kuulun näemmä Valoon kohderyhmään niin todettava on että pitäisi kyllä perustella huomattavasti paremmin miksi minun pitäisi hommata omakotitaloon 5G liittymän sijaan valokuitu. Toisena asiana minua häiritsee myyntimiehet ja -naiset, jotka eivät pysy rauhallisena kun tuotettaan myyvät ja heittelevät erikoisia vertauksia. Ja kolmantena asiana, yhteistyökumppanit ja niiden tuotteiden/palveluiden mainostaminen lyhyesti on ok, mutta koko jakso on melko pitkä veto.
Hyvä nosto. 23 minuuttia on sen verran lyhyt aika, että olisimme voineet käyttää koko jakson käydäksemme perusteluja, miksi #valokuitu-yhteys on ylivoimainen vaihtoehto koteihin. Koitin muutaman esimerkin avulla valottaa sitä, joten tarkempi argumentaatio vaikkapa seuraavalla kerralla, kun kutsu taas käy. Pahoittelut siitä, jos olet kokenut viestini liian markkinointihenkiseksi, olen puhunut valokuidun puolesta jo pitkälti toistakymmentä vuotta, eikä intohimoni asiaa kohtaan näytä laantumisen merkkejä. Tarkoituksenani on ollut nostaa tietoisuutta valokuidun eduista, joten parannan jatkossa tältä osin viestintääni.
Jos sulla on kiinteistö sellaisessa paikassa että sillä on jälleenmyyntiarvoa. Sulla on valokuitu. Naapurilla ei. Arvaapa kummasta saa paremman hinnan myytäessä. Ja kumpi menee paremmin kaupaksi.
@@TommiLinnakiitos vastauksesta👍 jonkun toisen firman ärhäkkä myyntimies kävi taannoin pihalla melko agressiivisesti myymässä. Jäi ehkä näppyjä siitä. Häneen nähden sinun myyntipuhe oli asiallinen ja ehkä hieman tuunaamalla absoluuttisesti asiallinen. Hyvää kesää😎
@@romppaukkovoi olla että jollekin kuidun puute on deal breaker. Sitten taas toisaalta esim. kännykällä kotona tiedonsiirtonopeus keskm. 300/150 Mbps. Langalla reippaasti enemmän. Nämä riittää oman talouden tarpeisiin. Ehkä moni arvostaa enemmän hyvässä kunnossa olevaa energiatehokasta kiinteistöä hyvällä paikalla ym. juttuja. Eräs asia mikä kiinnostaisi olisi analyysi siitä minkälaisia vaatimuksia tiedonsiirrolle tulee esim. älykkäistä sähköverkoista.
Missä vaiheessa asennetut valokuidut ovat luonnollinen monopoli ja myydään austraalialaisille rahastoille? Tuleeko näihin ennen pitkään samanlainen kun sähköverkoissa että ostat Internetin yhdeltä toimijalta ja kuituvuokran toiselta? Meille on jo opetettu että jos saat jotain ilmaiseksi niin kauppatavara olet sinä.
Valokuitu olisi kiva, mutta toimitusaika tuntuu olevan tuolla firmalla melko pitkä kun yli vuosi sitten tilattu eikä taida tälle vuodelle tulla. Toiseenkin osoitteeseen tilaisin, mutta eivät vastaa.
Melkosta pelottelua ja sammuvaan hiileen puhaltamista.😂 Vain todella harjaantunut silmä erottaa 4k ja 8k eron, jos edes se. Eihän perus käyttäjä huomaa eroa edes 90-120hz näyttöjen kohdalla. Myynti puheillahan noita myydään alunperinki. Eikä koko Suomi oo ihan hetkeen uusimassa kodinkoneita semmosiks, jotka ois yhdistettynä nettiin. Markkinoillakin vielä todella rajallisesti ylipäätään. Muutenki mobiili käy taivaalla ja tulee valokuiturunkoverkkoon. En kyllä lähtis hankkimaan hajaasutus alueelle, jos ei etätyöt sitä vaadi. Haisee pahasti sille, että yritetään puristaa viimeset rahat, ennen kun on liian myöhästä.
Resoluutiota ei huomaa, mutta esim nelinkertaisen bitraten kasvun kyllä. Tuntuu todella typerältä kuulla kommentteja streamaus laaduista resoluutioilla. Resoluutio ei nosta varsinaista videon laatua. Tämän tekee lähetetty bitrate. Itse katson esim kaikki UA-cam lähetykset 4k:lla, vaikka käytössä olisi 1080p näyttö. Laadun ero on massiivinen, vaikka edes tämä 4k ei tarjoa pakattuna lähellekään alkuperäistä laatua. Full HD lähetys rajoittaa tajuttomasti laatua kaikissa streamauspalveluissa, vaikka oikeasti pakkaamaton Full HD näyttää reilusti paremmalta mitä streamattu 4k video. Samaan tapaan pelkästään 4k streamaus rajoittaa alkuperäistä esim. 4k UHD Blu-ray laatua yli kymmenkertaisesti. Jos haluttaisiin oikeasti alkuperäistä täyttä laatua, ihmisillä ei verkon kaistat riittäisi mihinkään. Älkää katsoko resoluutioita, vaan katsokaa millä laadulla (bitrate) se tulee palvelusta telkkariin ja mitä pakkausmenetelmää käytetään. Laatua joudutaan keinotekoisesti rajoittamaan, kun kaistat ei mitenkään riitä. Edit. Tarkistin juuri. Netflixin 4k bitrate heittelee jossain 19Mbit/s ja UA-cam 8K HDR vaihtelee siinä 150-300Mbit/s välillä. Tämän eron huomaa kyllä jokainen ruudulta. Jos Netflix tarjoisi 300Mbit/s 4k sisältöä, ei kukaan huomaisi eroa 4k tai 8k välillä.
@@Monsux varmasti näin ja osalle sillä on väliä. Suurimmalle osalle ei. Elämänsä kuvaputki telkkareita kattelleille on melko sama, kunhan kuvasta saa selvää. En jaksa uskoa, että uusivat mitään, ennen kun pakko ja näin ollen sitä kaistan leveys ei tule pullon kaulaksi mobiilissa. Lähinnä kritiikki kohdistui tähän helvetin mainos paskaan, jota jaksoin katsoa sen muutaman minuutin. Ymmärrän kyllä, että tämäkin ohjelma pitää jollain rahoittaa, mutta nyt oli kyllä niin agressiivista myyntiä, että meni maku tosissaan.
@@jokuraja4337 Lähinnä niille tärkeää, jotka tekevät esim. etätyötä tai tarvitsevat vakaata nettiä ilman katkoja/hidastelua ruuhka-aikaan. Helpompi myös päivittää jatkossa, kun ei tarvitse murehtia uusista mobiilistandardeista ja laitteista.
mobiilidatassa on muutenkin outoa se että vaikka sun nopeus olis mitä se pätkii silti eikä monilla aulueilla tarvi olla kun yksi kauppa mihin kaikki ihmiset pakkautuu niin se on jo alhaalla.
Hyvä tietää valokuidusta ja tietysti panee miettimään mitä ihmisten kannattaa tehdä näiden yhteyksien kanssa....eikä kuunnella hyvää mainospuhujaa.......
Hyvähyvä! Noin 20v sitten tuli valokuitu, oli hintavahko, mutta onneksi vanhemmatkaan eivät ole mitään verenpunaisia perussosialisteja 👍🏻 Hämmästyttää välillä lukea Suomi -uutisia, luulin tätä valokuituhypeä jonkinsortin satiiriksi, kohta saa varmaan lukea kuinka siellä tulee uusia innovaatioita markkinoille mukaanlukien kapselikeittimet (kahvi) ja kannettavat tietokoneet. 10v päästä saatetaan olla niinkin pitkällä ja radikaalien muutosten äärellä, että viinejä tai kenties viinaa saa myydä valtion ulkopuoliset toimijat! Jokatapauksessa hyvä, että valaistaan kuluttajia, turha välittää näistä, jotka katsovat kakskolmosta aina viimeistäkertaa mikäli fuhrer/Putler ei ole ko. asiaa hyväksynyt. Parhaana esimerkkinä lienee 5G, joka oli maailman vaarallisin karsinogeeni ja tappava jokatoisen käyttäjän kunnes yhdessä yössä kaikki kääntyi, koska "suuri" johtaja päätti pistää paukkuja 5G (valtion)yhtiöön 🤣🤭
Sähkökentät on aina haitallisia. Kun voimakkuudet ovat tarpeeksi pieniä, ei havaittavaa haittaa synny. Radioaallot on myös sähkökenttä. Suurilla voimakkuuksilla haitat on suuria ja pienillä myös haitat suuria. Ensimmäinen haitta liittyy fysiologiaa ja jälkimmäinen haitta tiedonsiirtosingnaaliin. Niiden välillä vaan pitää löytää sopiva kompromissi.
Nyt ei taida Tommi oikee ymmärtää asioita. Se että tehdään niitä pieni viiltoja maahan vaan niin se on ok jossain yksityisen tontilla. Mutta sitten kun niitä kaapeleita aurataan kiviseen maahan niin ne kivet painuu aikaa myöden siihen kaapelia tai heidän mikrokuituputkea vasten ja routa kun niitä kiviä siinä aikansa heiluttelee niin sitten käykin koistinen.. Lakkaa sähkö ja tieto liikkumasta. Ne nimenomaan pitää kaivaa kunnolla ja ympäriltä täyttää kunnolla hienorakeisella kivituhkalla tai hiekalla. 30cm siihen päälle ja sit se varoitusnauha siihen niin se on edes jotenkin turvassa. Myös seuraavan kaivajan on se helpompi löytää. Sähköverkon maahanvetäminen onkin täysi farssi jota ei kukaan edes vielä tajua. Vielä kun on halvimmat urakoitsijat otettu eikä työnjälki ole se pääasia niin ihan järjettömän huonosti vedetty kaapeleita maahan.
Tosta kuidun vetämisestä on vähän erilaisia kokemuksia, ku toimitusjohtaja antaa ymmärtää. Meillä piti olla liittymä käytössä syyskuussa 2022, mut projekti keskeyty viime syksynä, koska lupa ELY-keskuksen alittavan tien kaivamisesta tuli niin myöhään, mutta lohduteltiin, että nyt se lupa on silti olemassa ja kaivuutyö tullaan tekemään heti keväällä. Keväällä odoteltiin vappuun asti roudan sulamista ja sanottiin, että touko-kesäkuussa pitäisi olla liittymä käytössä. Kun mitään ei kuulunut, kävin kyselemään ja kerrottiin, että kyseisen tien alittamiselle on vasta haettu lupaa ja nyt odotellaan siis taas samaa lupaa joka asiakaspalvelun lähettämässä sähköpostissa kerrottiin tulleen marraskuussa. 🙃
Nyt tavoite on tämän vuoden lopussa, mutta ei mulla ole enää aikoihin ollut mitään uskoa siihin, että sitä ikinä saisin. Somekeskustelun mukaan, tällä yrityksellä on tapana vitkutella hankalia paikkoja ja toivoa, että ”asiakas” kyllästyy valittamaan asiasta ja lopettaa sen perään kyselyn.
Haisi kyllä mainosmiehen jekut ja pahaa teki. Eikö se ollu niinki että kaapelin rakentaja voi ainoastaan tarjota palveluita jatkossa eikä sitä voi edes kilpailuttaa kenenkään kanssa. Hinnat voi olla aluksi edullisia ja myöhemmin sitten revitellään hinnat kattoon kun ei muitakaan vaihtoehtoja kuluttaja saa ja eläkelläiset mökeissään on ihmeissään jonku gigasen netin kans vaikkei sitä mihkään tarvi
Tommi-poju ei tajua, että siirrettävä data pakataan huomenna tiiviimmin/paremmin, jolloin gigoja ja megoja ei tarvita niin paljon vaikka kaikki on it-ohjattua.
On totta, että pakkausalgoritmit paranevat, mutta tästä huolimatta nettiliikenteen määrä kasvaa hurjaa tahtia koko ajan. Silloin tarvitaan nopeampia yhteyksiä ja tähän tarpeeseen pystyy pitkässä juoksussa vastaamaan vain valokuitu. Maailma ei ole vielä valmis ja muutoksen tahti kiihtyy alati. 5G:llä pärjää varmasti kohtuullisen hyvin tällä hetkellä, mutta niin pärjäsi joku vuosi sitten 4g:lläkin, kunnes verkot menivät tukkoon. Radiotaajuuksia on vain rajallisesti, joten voidaan melkoisella varmuudella todeta, että vain valokuitu pystyy vastaamaan tarpeisiin nyt ja tulevaisuudessa. Kuten Jussikin jaksossa toi esille, osa ihmisistää on ludiitteja ja taistelee muutosta vastaan ja se mahdollisuus heille suotakoon. Mielestäni se on kuitenkin vain tuulimyllyjä vastaan taistelemista, joten miksi tyytyä huonompiin vaihtoehtoihin, kun paraskin on tarjolla?
Täyttä asiaa puhui. Meidän perälläkin on jo tarjottu asennusta ilmaiseksi eikä osa siltikään ota. Käsittämätöntä. Lujassa on asenteet. Varmaan kannattaa se uusi autokin edelleen dieselinä ottaa tai vaihtoehtoisesti jäädä odottamaan, että joku keksii miten vetyä saataisiin tuotettua sähköä puhtaammin tai edes lähellekään yhtä edullisesti plus jokin taho vielä rakentaisi nollasta helevetin kalliin jakeluinfran
Tosin kun katselin kuitua edelliseen asuntooni, se olisi ollut reilu 1000 euroa liittyminen, laitteisiin jotain euroja ja sen jälkeen 100 e/kk 50 megaisesta liittymästä. 5G yhteydellä sain 100 megaa 30 eurolla kuukaudessa. Nykyiseen asuntoon kuitua ei tule saamaan koskaan, se on varma. Tosin en kaipaakaan moista, koska 5G:llä teen työni ja katson juutuubia.
Sitä juuri ollaan tekemässä. Se vain pitää huomata, että jos halukkaita liittyjiä ei ole tarpeeksi, niin ei sitä rakenneta. Aikoinaan 50-luvulla vedettiin mun isän kotitalon vierestä 20kV sähkölinja naapurikylälle. Isoisäni oli teidustellut sähköjen saantia hänen maatilalleen. Oli tyrmätty mahdottomana. Isäni teki sitten 60-luvulla päätöksen ostaa kokonaan toinen tila jotta päästihin sähköjen äärehen. Se sama sähkölinja kulkee samalla paikalla vieläkin. Vain sillä erolla, että 80-luvulla sai sähköt naapuritalohon. Me ei sitä enää tarvittu. Näin se menee teleyhyeyksienkin kanssa. Vasta sitten sen saisi kun ihmiset on kadonneet seudulta.
Oíkealla asialla, mutta liian biased. Itse sain onneksi kuidun, eikä tartte enää katolla käydä LTE-antennia suuntailemassa. Monille LTE/5G riittää edelleen mainiosti kiinteäksi yhteydeksi, varsinkin jos sattuu asumaan sopivalla paikalla ja tukarilla on vapaata kaistaa 24/7. Kuitu nostaa kiinteistön arvoa ainakin tulevaisuudessa. Jos joku tarjoaa kuidun kaivamista ok-alueella edullisesti, eikä pakota ottamaan ikuista nettisopimusta, niin ilman muuta kannattaa kuitu ottaa. Voi olla ettei myyntimiestä näy enää vuosikymmeneen ja jälkitoimituksena hinta voi olla ihan muuta. "Teemme alueellasia ikkunaremontteja edullisesti" on huijausta, mutta kuitukaupittelijaa kannattaa oikeasti kuunnella. Elon Muskin Starlinkin viiveet ovat maltillisia, toisin kuin mainoksessa sanottiin. Perinteiset tietoliikennesatelliitit menee GEO-radalla, jonne valolla kestää yli 100ms. Muskin satelliitit sen sijaan pyörii 500km korekudella. Tuskimpa nuo kuitenkaan Suomessa kotitalouksiin yleistyy jo ihan kalliin hintansa takia.
Starlink on ihan hyvä paikkoihin joihin ei muuta saa. Viive oman kokemuksen mukaan on viimeviikoilta siinä 300-400 ms välissä. Kyllä tuo videon katsomisessa yms on ihan ok mutta muussa aiheuttaa jo vähän ongelmia.
Ei rakennusten kiinteät yhteydet ole valtaosalla meistä mitenkään vertailtavissa 5G ja varsinkin 6G langattomaan tiedonsiirtoon, käyttötarkoitus on aivan eri. Harvaanasutussa Suomessa vaan moni kotitalous on pakotettu tyytymään 4G ja 5G yhteyteen, kiinteän kaapeliyhteyden sijaan mutta kukaan ei harjoita hyväntekeväisyyttä tällä alalla ja kaapelin tarjoajat ottavat kyllä omansa, korkojen kera.
isän luona ollut jo 15 vuotta valokuitu (suomen ensimmäisiä) ja itelläkin oli ensimmäisessä vuokra kämpässä ja kyllä sitä kuitua on nyt ikävä kun on asunut muutaman vuoden ilman. Mutta nyt vihdoinkin toinen operaatori laittoi kuidun taloyhtiön keskukselle niin nyt vaihtuu liitymä ja operaattori heti kun nykyinen määräaikaan päättyy.
Miljoona suomalaista, ei ole vielä puolet suomalaisista tuollaisen, kun sanoo on välittömästi pelle mun silmissä. Muutenkin aika paljon gagaa puhui tämä mies, hänen mielestään sähkö on hitaampaa, kuin valo menisi nyt takaisin kouluun. Kolmekymmentä vuotta jo puhunut gaggaa tuo mies.
Ehkä kuitenkin kotitalouksista olisi pitänyt puhua. Se on lähempänä totuutta. Mutta myös pienet yritykset pitää ottaa lukihun. Niitä on paljon eripuolilla Suomea.
@@romppaukko no, joo. Pointti oli lähinnä siinä, että toi jauhaa aika paljon savea. Jos on vähän epärehellinen, niin miksi tekisi poikkeuksen silloin, kun hyötyy paljolti?
Kyllä, se on keksitty jo 1960-luvulla. Tekninen käyttöikä kaapeleilla on noin sata vuotta eli se kestää isältä pojalle, ja pojanpojalle, ja pojanpojantyttärelle ja.. Eli helposti myös ensi vuosisadalle. Valokuitu on ainoa teknologia, jonka tiedetään pystyvän vastaavan tulevaisuuden tarpeisiin, koska sen kapasiteetti on (lähes) rajaton.
Nämä yhteistyökumppaneiden kanssa tehdyt täysmittaiset mainokset jättävät aina pahan maun suuhun.
Sitten vaa kättä taskuun ja sisältö maksulliseksi
tärkeä tietenki saaha yhteistyökumppaneita, mutta kyllä tämä oli nyt koistinen.
Puniikit ei tykkää
Täähän oli hyvä! Piuha on valinnut kumppanin 😂
Olen samaa mieltä. Toisaalta näitä voi antaa anteeksi jos ei käy liian useasti koistisia.
Putinismia kritisoida 23:sta
Hetkinen 😉 käsitin että kysymyksessä on nimenomaan Linna ja Oulun seudulta. Koistisia on runsaasti mm. Etelä-Karjalassa ja Savossa heitä on vielä enemmän.
Mielestäni Valoo on ihan ok, myös meille Tsenon Mörkölään tulee lopouvuodesta valokuitu. Yhteistyökumppanuus on ok ja rahalle on aina tarvetta. Myös Heikelä ja Koskelo tarvitsevat lisätuloja, kaikki on perin kallista.
Vieraina nykyään vain 23:sen sponssit. Jätän jakson väliin suosiolla.
Ketään tuskin kiinnostaa jos pari kaltaistasi punatoveria sekoavat sosialismipäissään kaikesta kaupallisesta
Nyyh
Ensimmäinen kerta kun jätän 23 kesken. Ei pysty, liian hapokasta.
Kysymys : miksi on tärkeää että jääkaappi on netissä vastaus : ei mitenkään
mun jääkaappi on ainaki keittiössä
Oikeasti kannattaa miettiä, paljonko voi tilaajiaan aliarvioida!?
Lisätkää otsikkoon ”Mainos”!! Näin osaa välttää avaamasta, kiitos.
Et osaa sitten ohjelman kuvausta lukea? Mistä tänne on yht'äkkiä kaikki Suomen idiootit tulleet.
Pakkohan se on tältä kanavalta kohta poistua tai ainakaan ei voi kommentoida, kun vastakommentit on täyttä paskaa, kuten ruplahuora nimitykset.
Idioottien leikkikenttä...
Olihan tuossa disclaimer alussa😊
Ihme mainosta koko jakso.
Nojoo mutta jos häiritsee niin subscriptionia vaan. Jostain se raha pitää tulla. Olkoon mainostusta, mutta oli ihan mielenkiintoista asiaa siitä huolimatta. Kaveri on kumminkin firman toimari ja alaa selkeästi hyvin tunteva.
Hankin valokuidun vasta kun sen dataliittymän kuukausihinta alittaa 20€. Nykyisillä kk-hinnoilla on turha luulla että kännykän 5g:n lisäksi alkaisin maksaa yli 50€/kk marginaalisesta hyödystä, kun yksi 5g liittymä kuitenkin jaksaa pyörittää 4 hengen talouden tuubeja ja etätyöyhteyksiä ongelmitta kännykän nettijaon kautta.
idän sunnalla tapahtui viikonloppuna joku hässäkkä mutta valokuiduthan meitä kiinnostaa!
Tää on etukäteen nauhoitettu pöljät!😂
@@hepatiitus kaikki nämä jaksot on etukäteen nauhoitettu, mutta tälläinen ohjelma on just niin hyvä, ku sen tarttumapinta ajankohtaisiin aiheisiin.
Aikasemmat sponssijaksot just menny, mut tämä oli jo liikaa. 688 jaksoa joista melkein kaikki pitäny kuunnella useampaan otteeseen et jos vielä ois jotain mitä en ehkä ekalla kerralla kuullu, mut tätä ei jaksanut kuunnella edes loppuun asti.
Jätin myös katsomatta tällaisen sponssivideon.
Nyt oli aikamoinen riman alitus.
Äijä kuulostaa aivan puhelinmyyjältä. ”Muutaman kymmenen euron juttu” vaihtaa koko talon infra tukemaan esim. 10 gigan yhteyksiä. Huutista.
Muutama kymppi bro
Valokuidun teknisen kapasiteetin nosto tapahtuu vaihtamalla tehokkaammat laserit, joilla tietoa kaapelissa välitetään. Talon infran päivittäminen on luonnollisesti täysin eri asia.
Asiaahan tuo on. Mutta ei se yksittäisen käyttäjän kannalta ole merkityksellistä. Sillä on merkitystä, että bittivirta on tasainen ja katkoton.
@@TommiLinna Jep. Jos asuntoihin tulee entuudestaan valokuitu sisään esim sähkökeskukseen, nopeuden nosto on vaivatonta. Kotona saa myös edullisesti nostettua nopeuden 2.5-5G vielä vanhoilla Cat 5b kaapeleilla ja uudemmilla kaapeleilla helposti 10G asti kohtuu halvalla. Nopeampien reitittimien/kytkinten hinta on tullut jo kohtuu alas. Ennemmin kerralla kuituyhteys kuntoon, kun aina uusia kalliita mobiililaitteita. Pidemmän päälle parempi ratkaisu.
@@TommiLinna Ehkä sitten ei pitäisi mainostaa kapasiteetin lisäämistä "muutaman kympin juttuna".
Kyllähän nopeita yhteyksiä tarvitaan mutta niiden tarpeellisuushan liittyy vain yhtiöiden ja yritysten mainostamiseen ja kuluttajien käyttötottumusten ja tietojen seuraamiseen. Niiden johdosta kuluttajien netti hidastuu ja kuluttaja "tarvitsee" nopeampaa yhteyttä.
Miksei tästä puhuta?
Onko valokuitu parempi kuin mobiilinetti? On. Riittääkö mobiilinetti valtaosalle käyttäjistä? Riittää. Oliko tämä jakso raskasta katsottavaa? Oli.
Mobili riittää sen aikaa, kun riittää. Osalla se toimii, osalla ei. Kyllä tuvankin voi edelleen valaista öljylampulla tai kynttilällä. Mihin kaikkeen nettiä tulevaisuudessa tarvitaankaan, sitä emme tiedä. Mutta sen tiedämme, että vain valokuidussa riittää kykyä palvella kaikkia tarpeita - nyt ja tulevaisuudessa.
Sama suomeksi. Osta minulta tulevaisuus, josta kumpikaan ei osaa mitään sanoa.
Kohta kaikki on kytkettynä piuhaan, oli sitä piuhaa tai ei?
23min mainoksia. taidampa kohta jättää tämän shown välistä aamuisin.
Jakoin katsoa paskaa 2 minuuttia. Palataan jaksojen pariin 2 viikon jäähyn jälkeen.
Höpö höpö. Myyntimiehen mainospuhetta. Omasta puhelimesta 4G mobiililiittymällä oon jakanu nettiä iät ja ajat. Aivan kaikki tarvittavat suoratoistot ym. pyörii moitteetta; netflixit, disneyt, areenat, tubet...
Omat kokemukset samoja, kännykkään pitää ostaa kokoajan
nopeampaa liittymää, mutta käytän nopeus esim suoratoistoa katsoessa,
On käytännössä aina n5mt sec? Outoa on.
Tähän asti on aina pystytty tarjoamaan vaihtoehtoisilla tekniikoilla riittäviä nopeuksia. Nopeuksien kasvaessa kilpailevat teknologiat yksinkertaisesti putoavat kelkasta. Radiotaajuksia ei riitä ja niiden toimivuus suurissa nopeuksissa on erittäin virheherkkää. Jokainen voi itse valita, haluaako sinnitellä epävarmoilla ja tukkoisilla mobiiliyhteyksillä vai suosiolla siirtyä valokuituun jo varhaisessa vaiheessa vai taisteleeko aikansa tutkainta vastaan. Enitenhän siinä aiheuttaa itselleen ongelmia, mistä Jussin kanssa jaksossa juteltiinkin.
@@TommiLinna Ok. No vielä ei ole aiheutunut. Katsotaan sitten asiaa jos niitä ongelmia ilmaantuu.
Aiheet vähissä, kun tuli ihan mainos väliin?
Katsojien/kuuntelijoiden tuntemukset aamulla tämän nähtyä 2:49
Äijän argumentointi on epärehellistä. Miksi tuollainen valehtelija pääsi studioon?
Eikähän pojat vain halua lisää rahaa. Ei paljon katselu kerroista tule.
Haluatko tarkentaa, mitä tarkoitat?
Olipa pitkä mainos!
Nyt oli kyllä rimanalitus. Toivottavasti tästä opitaan jatkoa ajatellen.
Selventäisitkö vähän? Tottakai myyntipuhetta pukkaa, mutta itsekin epäilen vahvasti mobiiliverkkojen luotettavuutta pidemmällä aikavälillä. Täydentävänä hyvä ja juurikin mobiililaitteille, mutta kyllä kiinteistöihin pitäisi mielestäni ehdottomasti saada kiinteät liittymät.
@@jarirepo1172 Samaa itsekin ihmettelen. Myyntipuhetta, mutta siltikin kohtalaisen asiallista. Tulee mieleen pari vuotta sitten, kun valtiot (esim. EU) velvoittivat UA-cama ja Netflixiä rajoittamaan dataa isolla kädellä, kun nämä veivät liikaa kaistaa yhteyksiltä. Samaa ongelmaa ei olisi, jos kaikilla olisi kuituyhteys käytössä.
Voin kuvitella miten tuskaista olisi, kun kerrostaloalueella kaikkilla on 5G yhteys ja samaan aikaan kaikki haluisivat katsoa laitteillaan parhaalla laadulla videoita (ilman keinotekoista laadun rajoutusta). Kuidulla tätä ongelmaa ei pääse muodostumaan.
Joo, alussa olisi voitu mainita, että koko jakso on maksettua mainosta.
Kun jaksoa alkoi katsomaan: "Jaahas alussa on mainos, mainos jatkuu,jatkuu, kai se kohta loppuu ja tulee muutakin, mutta ei mainos jatkuu jatkuu, jakson loppuun asti.
Kuuntelin tätä spotifyllä samalla kun lämmitin pannua ja oli pakko laittaa pois. Piti ihan asioikseen vielä tulla katsomaan youtuben puolelle oliko vika minussa 😄
@@japi246 Olen tästä samaa mieltä. Jakson otsikon alkuun voisi kirjoittaa vaikka "Mainos" tai joku vastaava etuliite, eikä yrittää piilotella niitä "normaalien" jaksojen sekaan.
Mikä ihmeen lobbauskanava tästä on tullut?
aina ollut
Katsoin tämän 4G yhteydellä. Missä ongelma?
Miten säteily ja 5G vs valokuitu terveyshaitat?
Kiva lukea näitä "kyllä mun 4g mokkula toimiii tosi hyvin" kommentteja. Mites ne teidän 2G puhelimet toimii? 3G verkkoja ollaan ajamassa alas ja sitä rataa. Jossain tuolla on varmasti joku Raimo ja se rystyset valkoisena puristelee sitä NMT-puhelintaan.
Eipä tunnu yhdelläkään operaattorilla (ei myöskään Valoo) olla halua tuoda valokuitua pientalovaltaiselle alueelle Espoossa. Toisilla operaattoreilla 5G on ruuhkautunut ja toisilla ei kuulu ollenkaan. Kuparin kautta saa max 75/8mbps, jolla juuri ja juuri pärjää vielä, mutta ei paljoa 4k streamata ja pelata samaan aikaan. Tietoliikenneyhteydet on kyllä uskomattoman huonolla tolalla ottaen huomioon, että alue on kehäIII:n sisäpuolella suurten liikenneväylien varrella, joten pitkää vetoa ei varmasti tarvittaisi. Todella omituista, kun ei ainakaan asiakkaiden määrästä eikä maksukyvystä pitäisi olla kiinni.
Nyt tässä 4-5 minuuttia katsottuani, tulee mieleen että kaveri ihan innoissaan asiastaan, mutta minulla esimerkiksi täällä päin ei ole 5g verkkoa lähelläkään. Ja 4g ja 3g ja H tai E yhteyskin joskus työhommissa on kiven alla. Teen metsissä töitä ja joillain aluilla ei oikeasti ole ole mitään kenttää edes puhelimella soittamiseen. Ja koko ajan töiden takia tarvitsisin karttoja ja ilmakuvia alueelta. Siinä mielessä hyvällä paikalla asun, että tässä 4g toimii hyvin, vaikka ihan lähialueilla ei mitään kuuluvuutta silläkään. Ja mitenkä se valokuitu sitten saadaan kaikille? Vähän epäilen, mutta jatketaan katselua.
23 minuutin mainos, huh huh
Mainos tai ei, niin kyllä herra oikeassa on.
Kaistan tarve tulee vain kasvamaan tulevaisuudessa.
Omakohtainen kokemus mobiiliverkoista on, että jossain kohtaa tökkii aina. Siksipä itsellä kotona aina ollutkin kiinteä yhteys.
Aika vahvasti uskoisin itselläni 5g yhteydenkin alkavan kotona tökkimään kun on 2 pientä lasta mitkä jossain kohtaa alkaa sitä kaistaa kuluttamaan.
sama täällä kaapeli seinässä ni ei pätki wlan tai mobiili
Itse siirryin jo aiemmin gigan kuituun, eikä ole ikävä 5G tai 4G mobiili yhteyksiä. Datan määrä kasvaa koko ajan + etätyöt lisääntyy, eikä pysty luottamaan mobiiliverkkoon 100%. Kuidun luotettavuus on puolestaan aivan omaa luokkaa. Päivitin itse samalla kotiverkon ja laitteet 2.5/10Gbit.
Sain operaattorin 5G reitittimen hinnalla ostettua kuidulle 2x 2.5Gbit reitittimen (WAN/LAN + WiFi 6e), 2.5/10G kytkimen, 10G verkkokortin serverille + johdot. Kun tulee nopeampia yhteyksiä tarjolle, niin ei tarvitse tehdä juuri mitään. Koko kämpässä jo langaton nopeus per laite 1 - 2.4Gbit. Operaattorit vain hankaavat vastaan, kun eivät tarjoa nopeampia vaihtoehtoja. Ainoa tapa tällä hetkellä on laittaa samaan reitittimeen tupla yhteys. Vaatii toki reitittimeltä tekniikan tukemisen.
Mutta tuo hänen presentaationsa hakee surkeudessa vertaansa. Ei osannut yhtään havainnollistaa mistä se valokuidun erinomaisuus tulee langattomaan tiedonsiirtoon nähden. Olettaa kuuntelijan tietävän, mutta lähes kaikki tuntemani normaalit ihmiset jäisivät tämän kuunneltuaan edelleen epätietoisuuteen mistä on kyse ja miksi langaton ei muka ole hyvä.
@@mikakorhonen5715 Suuri osa kunkin alan ammattilaisista olettaa perus käyttäjien tietävän asioista. Tässä jäi tosissaan väliin aivan perusasiat ja käytännön esimerkit päivittäiseen käyttöön. Mietin ainakin itse heti helpompia tapoja esittää hyviä/huonoja puolia, jolla saisi samalla laadukkaampaa keskustelua aiheesta. Sponsorointi menee myös paremmin läpi kuuntelijoille, kun keskustelu on kiinnostavaa ilman "pakkomyyntiä".
Oikeassahan hän on toki että teknologia kehittyy. Kokoajan on tarvittu tehokkaampaa konetta ja nopeampaa nettiä. Tämä ei ole mielenkiintoista ja vielä itsestäänselvää. Sama kuin joku Mersun edustaja tulisi kertomaan että kyllä heidän auto on parempi kuin pösö.
Pointtina. Se että puhuu totta ei välttämättä tee 23minuutin mainoksesta mielenkiintoista.
Nyt oli kyllä aikamoinen jakso😒
Olin valmistautunut katsomaan 23 minuuttia 23 minuuttia. Se kesti kuitenkin 23.38. Eli 38s jäi katsomatta. Tapahtuiko siinä vielä jotain...?
Onpa ärsyttävä myyntimies. Tiedän ainakin, mistä EN tilaa ko palvelua.
Olipa kivasti sanottu :(
Haluatko avata tarkemmin, mikä kohta esiintymisessäni ärsytti näin voimakkaasti? Otan mielelläni palautetta ja kehitysehdotuksia vastaan. Olen reilut 10 vuotta puhunut valokuidun puolesta, tehnyt tuhansia tunteja työtä vapaaehtoisesti valokuituhankkeiden eteen ja yrittänyt kertoa ihmisille, miksi valokuitu on niin paljon parempi kuin kilpailevat teknologiat. Myönnän, että suhtaudun asiaan intohimoisesti ja se varmasti näkyy ulosannissani. Itselläni oli tässä jaksossa ensisijaisesti tarkoituksena tuoda valokuituasiaa ihmisten tietoisuuteen. Jos koet sen myyntipuheena, pahoittelut siitä. Toivottavasti teillä on kotona jo tietoliikenneasiat hyvässä reilassa 😊
@@TommiLinna Tuli ihan mieleen verkostomarkkinointitapahtuman puhuja. Ei se valokuitu ole mikään autuaaksi tekevä asia vuonna 2023. Tällä hetkellä Ultra4k pyörii meidän taloudessa neljässä vehkeessä ja pojun pelit päälle normikaapelilla ilman mitään ongelmia. Ja jotkut nettiin liitettävät kotitaloulaitteet, vaikka niitä olisi tuhat, vievät äärimmäisen vähän kaistaa.
@@tiialarissanykanen Kiitos vastauksestasi. Tarkoitatko normikaapelilla KTV-liittymää? Arvaan näin. On totta, että sillä pystytään saamaan jopa gigaluokan nopeuksia. DOCSIS-teknologian ongelmana on se, että se kuluttaa energiaa jopa yli sata kertaa enemmän siirrettyä bittiä kohden kuin moderni XGSPON-tekniikka valokuidussa. DOCSIS on myös väistyvä tekniikka eli monin paikoin operaattorit ovat jo luopumassa siitä ja siirtyneet puhtaasti valokuitupohjaiseen teknologiaan. Eli toimii kyllä toistaiseksi, mutta pitkän ajan ratkaisuksi siitä(kään) ei ole valokuituun verrattuna. Kiitos myös palautteestasi esiintymiseeni johtuen, intohimoni asiaa kohti siis näyttäytyy kriittisin silmin katsottuna tuollaiselta ja tältä osin osaan kehittää jatkossa esiintymistäni ☺
Kohta 5 vuotta puhelimesta jaettu 4g netti pyörittäny telkkaria ja tietokonetta. Ikinä mitään ongelmia ollu. Nauran tälläsille "ilman tätä et kohta voi elää" mainoksille.
Jäi jakso kesken, ei pysty kuuntelemaan tollasta puhelinmyyjää.
Valokuidun markkinointi on kyllä aika villiä. Pahin esimerkki on eräs suuri toimija, joka markkinoi koaksiaalikaapelia nimellä Valokuitu plus, vaikka tekniikalla ei ole mitään tekemistä valokuidun kanssa.
Olet aivan oikeassa. Itseä on ihmetyttänyt jo pitkään, että Voimariinia ei saanut enää myydä vaan nimi piti vaihtaa Oivariiksi, koska nimessä esiintyi sana "voi". Valokuitu Plus on paljon suuremman luokan sumutus ja koskee satoja tuhansia suomalaisia, mutta sitä on katsottu jo vuosia läpi sormien.
Sen takia niiltä "suurilta" ei sitä kannata hankkia, koska se ei muutoinkaan pääsääntöisesti heitä kiinnosta.
jep. Itsellä se DNA valokuitu plus just...
Nyt oli pakko luovuttaa kesken, puoleenväliin sinnittelin tätä ostos-tv propagandalähetystä, tais jäädä näkemättä mitä muuta saa ilmaiseksi kaupanpäälle kun tilaat heti 😆.
Ymmärrän että mainos ,mutta maailmalla tapahtuu mielenkiintoisia asioita. Olis ollut kiinnostavampaa pohdiskella tuota Wagnerin juhannusajelua Moskovaan.
Ehkä tää jakso on nauhoitettu ennen juhannusta, voisin veikata. Eiköhän sieltä Wagnerit tuu tällä viikolla 😊
Jos tää olis tehty juhannuksen jälkeen nii poijjaat olis eri sävyisiä naamaltaan 😂😂 Mä oikeesti päättelin tän siitä.
Niin se taitaa olla. Olivat muistaakseni lomalla myös silloin kun sota alkoi ja ihmettelin kun höpöttivät viikon aivan muista asioista.
Mietin et jos jonnekin korveen vedetään valokuitu eikö sen kuituverkon pidä mennä maailman ääriin asti sillä eikö ensimmäinen pullonkaula ole siinä jos valokuitu päättyy johonkin lennätinlankaan.
4k pyöri mulla ihan hyvin 2 megasella netillä ja hyvällä laadulla
Milloin 23 alkaa näyttää videota spotifyssa?
Että tämmöistä. Jos olisin jaksanut viisiminuuttia pidempään katsoa, niin ehkä olisi saanut vastauksen seuraaviin. 1) Mihin sitä kuitua tarvitsee, jos ei tarvitse ja miksi 2) valokuitufirmat ovat jatkuvasti epäasiallisen markkinoinnin takia viranomaisten hampaissa. Myös ja erityisesti Valoo.
Ymmärrän kanavan tarpeen sponsoreille ja valuutalle, mutta ymmärtääkö kanava katsojien tarpeen olevan muualla kuin mainoksissa.
23min mainos👎
Olipa semmoinen reppuri kylässä, että piti keskeyttää
Valokuitu on toki nopea, mut ei se ongelmaton ole. Harvemmin asuttu suomi ei tule valokuistumaan, kun se rakentaminen tuottas tappiota rajusti. Ihmisille myydään "tarve" jota harva todellakaan ei tarvitse. 8K liveä ei ole tarjolla, kuin ehkä jaappanissa, suomessa pelkkä HD kuva tuottaa jakelu ongelmia. PS. Runkoverkko, jonne pitää myös päästä, niin olisi kiva tietää keneltä Valo ostaa tämän ja miten isolla kaistalla liikennettä saa käyttää?
Suomessa on aika isolla joukolla toimijoita oma runkoverkkonsa ja lisää rakennetaan. Ja ihan sen takia, että ei tarvitse ostaa kapasiteettia kilpailijalta. Rakentamista toki tehdään sitten yhteisurakkana. Samalla vedetään maahan useamman toimijan kaapeleita.
Maksaisin heti kymppi tonnin,jos saisin ostettua valokuitu liittymän. 5 ja 4g liittymien kauppa se vasta on täyttä rosvousta. Vaikka asuisi maston vieressä, liittymän teho on korkeintaan muutamia kymmeniä megoja, useimmin vain muutamia megoja erittäin pätkivää yhteyttä,. Yritä siinä sitten pitää toiminnassa vaikkapa kamera systeemiä tai yrityksen tekoäly pohjaisia tuotannon hallinta ohjelmia. Sama jos litran maito purkissa olisi vain alle desi tavaraa. ANTAA VALOKUITU MIEHEN MAINOSTAA, KUN ON KUNNON TAVARAA KAUPAN.
Kyllä niitä halvemmallakin saa. Täällä oli aluksi hintana 1490. Sitten se putosi 690:een ja lopulta pelkkä kytkentämaksu (150€) riitti. Nopeus on 250Mb/s ja hinta 23€/kk. Aiempi kupariliittymä oli 24/10Mb/s, mutta ei yltänyt lähellekään sitä. Silti hinta oli sama.
Ei tämmöstä.
Tuli niin likanen olo tän kuuntelusta et taidanpa mennä suihkuun. 💩
Joo ja mä haluan nähdä koska valokuitu kaivetaan tänne mettään. Vai ajetaanko kaikki lähoäiöhin ennen sitä.
Katsoin minuutin. Nyt pojat tarkkana, ei tälle linjalle.
Huvitti jo etukäteen vilkaista mitäs sieltä on pitkän viikonlopun jälkeen tulossa. Ehkä tämä maanantai kaipailisi vielä pientä aivoriihtä.
Ekan kerran jätin jakson kesken. Ei tämmöstä enää koskaan. Kiitos.
Sama
Kukaan oikeasi ei tarvi okt lankoja, paitsi sähkölangan. .Kyllä 5g ja tuleva 6g ovat ihan riittäviä. Ei se arvo siitä nouse, että sulla on kiinteä netti talossa. minä en ainakaan osta 200 000-500 000 euron talon, jossa jo määritellään, mitä nettiä minä haluan käyttää.
Sellainen koistinen sitten tähän jussin jälkeiseen maanantaihin. Katsoin 1min..
Mulla on 10mbit ja sillä pärjää ihan hyvin. Mulla ei oo mitään 4k telkkareita missä katsotaan jotain miljardin pikselin 1000fps kuvaa.
Siis tää on pelkkä valokuidun myyntijakso, ei jatkoon.
Starlinkkiäkin vähäteltiin parilla lauseella
Starlink on hyvä ratkaisu tiettyihin tarpeisiin. Ei sen ole tarkoitus ratkaista kotien tietoliikennetarpeita vuosikymmeniksi, jota varten tarvitaan valokuitu. Rajallisen ajan takia kommentoin asiaa vain lyhyesti. Toivon, että ymmärrät tämän.
No miten helevetin korvessa siellä oikeen asutaan , ite asun pohjois-pohjanmaan etelä osassa
haja-asutus alueella ja ollu kuitu seinässä kohta ~10 vuotta nyt vaan sitte enään lisäillään
kaistan nopeutta . Tällä hetkellä oman operaattorin max ; taitaa olla 100 gigaa . Eli ongelmana
ei ole kuidun nopeus vaan siihen kytketyn puolijohde infran hitaus ( IMO ).
EU rahoittanut korpimaita ja haja-asutusalueita, mutta kuten videossa sanottiin, ongelma on lähinnä omakotilähiöiden kuidut, joihin vasta nyt alkaa tulemaan kaupallista kannattavuutta. Kukaan kuluttaja ei tee 100Gbps yhteydellä tällä hetkellä mitään. Nopeutta rajoittaa myös operaattoreiden väliset yhteydet, joissa tekniikan lisäksi puhutaan rahasta. Tuskin tälläinen pieni operaattori kovin kummoista ulkomaankaistaa on ostanut (se kaista jaetaan kaikkien asiakkaiden kesken). Kuituinfran käyttöiästä en osaa sanoa muuta kuin että ns. multimode-kuidut on jo käytännössä historiaa, eikä niiden käyttöikä nyt ihan sataa vuotta ollut.
Huh, 23:n minuutin mainos on pikkasen liikaa näin aamusta. Harvoin jää jakson katsominen puolitiehen.
Vanhemmat ottivat tuon valokuidun ja on kyllä hyvä. Ihmettelin myös, että mistä se tulee, kun ei kaivuujälkiä ollut pihassa. 👍🏻
ite muutettiin 7v sitte taloyhtiöön johon tulee valokuitu, oli ero kuu yöllä ja päivällä toimintaan vaik aiemmassa mainittiin et valokuitu tuli puhelinkeskukseen.. loppu tuli kumminki kuparilla :D
kaivuri vetää sen suoraan maan alle. . ei jälkiä kuin voi veitsellä
Ne käy yöllä salaa asentamassa valokuidun jokaisen persläpeen, ei tartte kaivaa.
Meillä oli Telian 4G hybridi ja nyt on Telian mobiili. Selvästi hidastui. Ilmeisesti imaisivat kaapelin pois.
Jos on jotain putkitusta jo valmiiksi vedetty tontille, niin ei kuitua varten tarvitse kaivella uusia reittejä. Kaivaminen on voitu tehdä jossain liitoskohdassa ja sieltä vaan vetää kaapeli. Siksi nuo tiedustelee koko alueen ihmisten tarpeita, koska ne kaapelit voidaan sitten vetää kerralla.
Pallo tippui hyvinkin tyylikkäästi mainokseen :D tilaus lähti pois luikauksella
Alkaa olemaan valokuitufirmoilla löysät housuissa kun ei pystytä kilpailemaan mobiililiittymien kanssa nopeudessakaan. Lisäksi Starlink kehittyy koko ajan ja mihin nopeuksiin se tulee lopulta pääsemään on vain ajan kysymys. Myyntimiehen väitteistä huolimatta 3G ja 4G ei ole mennyt tukkoon vaan tekniikka on kehittynyt ja nopeus on kasvanut joka muutoksessa 100 kertaiseksi. 4G pystyi 300Mbpt, 5G pystyy 10Gbps ja 6G tulee pystymään 1000Gbps nopeuksiin. Nyt on viimeiset vuodet aikaa myydä valokuitua ennen kun voitte naulata firmojenne ovet kiinni.
Yleinen elämänkokemus on osoittanut, että vanhemmat mobiiliverkot ovat menneet varsin tukkoisiksi. 5G:n nopeutena pidetään yleisesti 1 Gbps:ää, mutta varmaan tämä hieman seuraavissa versioissa paranee. Suuremmat nopeudet tarvitsevat korkeampia taajuuksia, jotta saadaan enemmän kaistanleveyttä. 6G:ssä puhutaan 95 GHz:stä jopa 3 THz taajuuksiin, jolloin toki saadaan enemmän dataa kulkemaan, mutta tukiasemien kantama lyhenee radikaalisti ja ne ovat entistä alttiimpia erilaisten ulkoisten tekijöiden vaikutteille eli ne ovat olennaisesti virheherkempiä. Nopeat tulevaisuuden verkot nojaavat täysin valokuiturunkoyhteyksiin eli saadakseen näitä käyttöön kodeissa valokuitu on välttämätön.
Pitäisiköhän tämä äijä ihan hetken aikaa miettiä netin käyttöä. Meitä on Suomessa noin 6 miljoonaa netin käyttäjää joiden netin käyttö on tulevaisuudessa vakio ja liikkuvaa. Käytännössä siis netti on käytössä teslassa, sen takapenkillä, veneessä, kuorma-autossa ja älyrannekeessa lenkillä.
Eli valokuitu on tukiasemakaapeli ja asiakas ei halua olla kaapelissa kiinni. Toki 🏠 voi olla oma yhteys mutta ei sekään välttämättä tartte olla piuha.
On naivia ajatella että koko maan kattava maanalainen kaapelisto olisi mitenkään ongelmaton. Nytkin kaivaminen on pirullista taajamissa kun johtoa menee joka suuntaan.
Passaan tämän mainoksen täysin.
🤔 ei... no huomenna tulee varmaan jännä jakso
Ahaa!
23 minuuttia on täysiaikainen mainoskanava nykyään!
Olen harkinnut siirtymistä valokuitukaapelista mobiiliverkkoihin.
Vuosimaksuissa ja kuukausimaksuissa tulee 500 euron säästö.
Eikös valokaapeli yhteyden voi laittaa tauolle, jos haluaa kokeilla langattomia yhteyksiä?
Kannattaa vaihtaa operaattoria valokuidussakin.
@@jyrkikuutti521 varmaan voi, eikä maksa kuin liittymismaksun jos päätyy takaisin valokuituun. Siis ehkä 150 euroa.
Höpö höpö. Ei mitään järkeä kaivaa johtoja maastoon. Data liikkuu ilmassa, viime kädessä Muskin satelliiteista.
Teistäkin ketkä kommentoi, että "minä en ainakaan tarvitse valokuitua päläpälä" iso osa tulee vaan olemaan siinä valokuidussa ajan saatossa. Minusta oli ihan asiallinen jakso ja jokainen voi varmaan valita, että katsooko vai ei, tai että ottaako sitä valokuitua vai ei? Miten jaksaa olla noin negatiivinen, no kai se muutosvastarinta on vaan vakio, on sitten kyse mistä tahansa. 😄
Minulle on muuten tarjottu useasti valokuitua puhelimeen langattoman mobiiliverkon tilalle. Monesti tosin luuri on lyöty korvaan kun kysyn että miten se valokuitu toimii puhelimessa enkä ole vieläkään saanut selville että miksi se valokuitu olisi puhelimessa parempi kuin mobiililiittymä.
Osta lankapuhelin. Eivät ne tosin kaupassa tiedä mikä se on.
Koska kuulun näemmä Valoon kohderyhmään niin todettava on että pitäisi kyllä perustella huomattavasti paremmin miksi minun pitäisi hommata omakotitaloon 5G liittymän sijaan valokuitu. Toisena asiana minua häiritsee myyntimiehet ja -naiset, jotka eivät pysy rauhallisena kun tuotettaan myyvät ja heittelevät erikoisia vertauksia. Ja kolmantena asiana, yhteistyökumppanit ja niiden tuotteiden/palveluiden mainostaminen lyhyesti on ok, mutta koko jakso on melko pitkä veto.
Hyvä nosto. 23 minuuttia on sen verran lyhyt aika, että olisimme voineet käyttää koko jakson käydäksemme perusteluja, miksi #valokuitu-yhteys on ylivoimainen vaihtoehto koteihin. Koitin muutaman esimerkin avulla valottaa sitä, joten tarkempi argumentaatio vaikkapa seuraavalla kerralla, kun kutsu taas käy. Pahoittelut siitä, jos olet kokenut viestini liian markkinointihenkiseksi, olen puhunut valokuidun puolesta jo pitkälti toistakymmentä vuotta, eikä intohimoni asiaa kohtaan näytä laantumisen merkkejä. Tarkoituksenani on ollut nostaa tietoisuutta valokuidun eduista, joten parannan jatkossa tältä osin viestintääni.
Jos sulla on kiinteistö sellaisessa paikassa että sillä on jälleenmyyntiarvoa. Sulla on valokuitu. Naapurilla ei. Arvaapa kummasta saa paremman hinnan myytäessä. Ja kumpi menee paremmin kaupaksi.
@@TommiLinnakiitos vastauksesta👍 jonkun toisen firman ärhäkkä myyntimies kävi taannoin pihalla melko agressiivisesti myymässä. Jäi ehkä näppyjä siitä. Häneen nähden sinun myyntipuhe oli asiallinen ja ehkä hieman tuunaamalla absoluuttisesti asiallinen. Hyvää kesää😎
@@romppaukkovoi olla että jollekin kuidun puute on deal breaker. Sitten taas toisaalta esim. kännykällä kotona tiedonsiirtonopeus keskm. 300/150 Mbps. Langalla reippaasti enemmän. Nämä riittää oman talouden tarpeisiin. Ehkä moni arvostaa enemmän hyvässä kunnossa olevaa energiatehokasta kiinteistöä hyvällä paikalla ym. juttuja. Eräs asia mikä kiinnostaisi olisi analyysi siitä minkälaisia vaatimuksia tiedonsiirrolle tulee esim. älykkäistä sähköverkoista.
@@Mikkis2010 Kiitos palautteesta ja mukavaa kesää myös sinulle ☀
Mihin meillä on kiire? 4g liittymät toimii viä hyvi 🎉
Muutama minuutti pysty kattoon.
Hyi hyi mitä tuubaa
Missä vaiheessa asennetut valokuidut ovat luonnollinen monopoli ja myydään austraalialaisille rahastoille? Tuleeko näihin ennen pitkään samanlainen kun sähköverkoissa että ostat Internetin yhdeltä toimijalta ja kuituvuokran toiselta? Meille on jo opetettu että jos saat jotain ilmaiseksi niin kauppatavara olet sinä.
huh mitä hevonpa....... melkein jaksoi kuunnella paskaa hetken mutta kun paskaa tulee paskan perään niin.... juu heippa...
Valokuitu olisi kiva, mutta toimitusaika tuntuu olevan tuolla firmalla melko pitkä kun yli vuosi sitten tilattu eikä taida tälle vuodelle tulla. Toiseenkin osoitteeseen tilaisin, mutta eivät vastaa.
Melkosta pelottelua ja sammuvaan hiileen puhaltamista.😂 Vain todella harjaantunut silmä erottaa 4k ja 8k eron, jos edes se. Eihän perus käyttäjä huomaa eroa edes 90-120hz näyttöjen kohdalla. Myynti puheillahan noita myydään alunperinki. Eikä koko Suomi oo ihan hetkeen uusimassa kodinkoneita semmosiks, jotka ois yhdistettynä nettiin. Markkinoillakin vielä todella rajallisesti ylipäätään. Muutenki mobiili käy taivaalla ja tulee valokuiturunkoverkkoon. En kyllä lähtis hankkimaan hajaasutus alueelle, jos ei etätyöt sitä vaadi. Haisee pahasti sille, että yritetään puristaa viimeset rahat, ennen kun on liian myöhästä.
oon ollu lukevinani et esmes suurempi virkistystaajuus rasittas silmiä vähemmän
Vain todella harjaantunut silmä erottaa kuinka Netflixin kuvanlaatu tippuu ja latauskuva ilmestyy ruutuun.
Resoluutiota ei huomaa, mutta esim nelinkertaisen bitraten kasvun kyllä. Tuntuu todella typerältä kuulla kommentteja streamaus laaduista resoluutioilla. Resoluutio ei nosta varsinaista videon laatua. Tämän tekee lähetetty bitrate. Itse katson esim kaikki UA-cam lähetykset 4k:lla, vaikka käytössä olisi 1080p näyttö. Laadun ero on massiivinen, vaikka edes tämä 4k ei tarjoa pakattuna lähellekään alkuperäistä laatua. Full HD lähetys rajoittaa tajuttomasti laatua kaikissa streamauspalveluissa, vaikka oikeasti pakkaamaton Full HD näyttää reilusti paremmalta mitä streamattu 4k video.
Samaan tapaan pelkästään 4k streamaus rajoittaa alkuperäistä esim. 4k UHD Blu-ray laatua yli kymmenkertaisesti.
Jos haluttaisiin oikeasti alkuperäistä täyttä laatua, ihmisillä ei verkon kaistat riittäisi mihinkään. Älkää katsoko resoluutioita, vaan katsokaa millä laadulla (bitrate) se tulee palvelusta telkkariin ja mitä pakkausmenetelmää käytetään. Laatua joudutaan keinotekoisesti rajoittamaan, kun kaistat ei mitenkään riitä.
Edit. Tarkistin juuri. Netflixin 4k bitrate heittelee jossain 19Mbit/s ja UA-cam 8K HDR vaihtelee siinä 150-300Mbit/s välillä. Tämän eron huomaa kyllä jokainen ruudulta. Jos Netflix tarjoisi 300Mbit/s 4k sisältöä, ei kukaan huomaisi eroa 4k tai 8k välillä.
@@Monsux varmasti näin ja osalle sillä on väliä. Suurimmalle osalle ei. Elämänsä kuvaputki telkkareita kattelleille on melko sama, kunhan kuvasta saa selvää. En jaksa uskoa, että uusivat mitään, ennen kun pakko ja näin ollen sitä kaistan leveys ei tule pullon kaulaksi mobiilissa. Lähinnä kritiikki kohdistui tähän helvetin mainos paskaan, jota jaksoin katsoa sen muutaman minuutin. Ymmärrän kyllä, että tämäkin ohjelma pitää jollain rahoittaa, mutta nyt oli kyllä niin agressiivista myyntiä, että meni maku tosissaan.
@@jokuraja4337 Lähinnä niille tärkeää, jotka tekevät esim. etätyötä tai tarvitsevat vakaata nettiä ilman katkoja/hidastelua ruuhka-aikaan. Helpompi myös päivittää jatkossa, kun ei tarvitse murehtia uusista mobiilistandardeista ja laitteista.
mobiilidatassa on muutenkin outoa se että vaikka sun nopeus olis mitä se pätkii silti eikä monilla aulueilla tarvi olla kun yksi kauppa mihin kaikki ihmiset pakkautuu niin se on jo alhaalla.
Hyvä tietää valokuidusta ja tietysti panee miettimään mitä ihmisten kannattaa tehdä näiden yhteyksien kanssa....eikä kuunnella hyvää mainospuhujaa.......
Espanjassa valokuitu pitkällä? 😅 mutta silti eivät saa "toimimaan" maksupäätteitä ravintoloissa kunnolla.
Hyvähyvä! Noin 20v sitten tuli valokuitu, oli hintavahko, mutta onneksi vanhemmatkaan eivät ole mitään verenpunaisia perussosialisteja 👍🏻 Hämmästyttää välillä lukea Suomi -uutisia, luulin tätä valokuituhypeä jonkinsortin satiiriksi, kohta saa varmaan lukea kuinka siellä tulee uusia innovaatioita markkinoille mukaanlukien kapselikeittimet (kahvi) ja kannettavat tietokoneet. 10v päästä saatetaan olla niinkin pitkällä ja radikaalien muutosten äärellä, että viinejä tai kenties viinaa saa myydä valtion ulkopuoliset toimijat!
Jokatapauksessa hyvä, että valaistaan kuluttajia, turha välittää näistä, jotka katsovat kakskolmosta aina viimeistäkertaa mikäli fuhrer/Putler ei ole ko. asiaa hyväksynyt.
Parhaana esimerkkinä lienee 5G, joka oli maailman vaarallisin karsinogeeni ja tappava jokatoisen käyttäjän kunnes yhdessä yössä kaikki kääntyi, koska "suuri" johtaja päätti pistää paukkuja 5G (valtion)yhtiöön 🤣🤭
Sähkökentät on aina haitallisia. Kun voimakkuudet ovat tarpeeksi pieniä, ei havaittavaa haittaa synny. Radioaallot on myös sähkökenttä. Suurilla voimakkuuksilla haitat on suuria ja pienillä myös haitat suuria. Ensimmäinen haitta liittyy fysiologiaa ja jälkimmäinen haitta tiedonsiirtosingnaaliin. Niiden välillä vaan pitää löytää sopiva kompromissi.
Nyt ei taida Tommi oikee ymmärtää asioita. Se että tehdään niitä pieni viiltoja maahan vaan niin se on ok jossain yksityisen tontilla. Mutta sitten kun niitä kaapeleita aurataan kiviseen maahan niin ne kivet painuu aikaa myöden siihen kaapelia tai heidän mikrokuituputkea vasten ja routa kun niitä kiviä siinä aikansa heiluttelee niin sitten käykin koistinen.. Lakkaa sähkö ja tieto liikkumasta. Ne nimenomaan pitää kaivaa kunnolla ja ympäriltä täyttää kunnolla hienorakeisella kivituhkalla tai hiekalla. 30cm siihen päälle ja sit se varoitusnauha siihen niin se on edes jotenkin turvassa. Myös seuraavan kaivajan on se helpompi löytää. Sähköverkon maahanvetäminen onkin täysi farssi jota ei kukaan edes vielä tajua. Vielä kun on halvimmat urakoitsijat otettu eikä työnjälki ole se pääasia niin ihan järjettömän huonosti vedetty kaapeleita maahan.
Tosta kuidun vetämisestä on vähän erilaisia kokemuksia, ku toimitusjohtaja antaa ymmärtää.
Meillä piti olla liittymä käytössä syyskuussa 2022, mut projekti keskeyty viime syksynä, koska lupa ELY-keskuksen alittavan tien kaivamisesta tuli niin myöhään, mutta lohduteltiin, että nyt se lupa on silti olemassa ja kaivuutyö tullaan tekemään heti keväällä. Keväällä odoteltiin vappuun asti roudan sulamista ja sanottiin, että touko-kesäkuussa pitäisi olla liittymä käytössä.
Kun mitään ei kuulunut, kävin kyselemään ja kerrottiin, että kyseisen tien alittamiselle on vasta haettu lupaa ja nyt odotellaan siis taas samaa lupaa joka asiakaspalvelun lähettämässä sähköpostissa kerrottiin tulleen marraskuussa. 🙃
Nyt tavoite on tämän vuoden lopussa, mutta ei mulla ole enää aikoihin ollut mitään uskoa siihin, että sitä ikinä saisin. Somekeskustelun mukaan, tällä yrityksellä on tapana vitkutella hankalia paikkoja ja toivoa, että ”asiakas” kyllästyy valittamaan asiasta ja lopettaa sen perään kyselyn.
Mitäs jos on pelkkä älyluuri käytössä niin miten valokuitu liittymä siihen saadaan eiköhän nää 5g ja 6g liittymät ole niihin parhaita
Ootko kuullut wi-fi yhteydestä?
Wifillä? Mutta moni on ottanut kuidun pelkän kaapelitv:n takia vaikkei nettiä käytäkkään. Kuidun kautta saa kaapelitv:n talon kaikille telkkareille.
Myönnän olevan mainosten uhri 😊 Nyt lähti Valoo heti tilaukseen!
Lämmin kiitos tilauksesta!
Aamuinen kahvihetkeni 23 minuuttisen parissa on pilattu. Surkea jakso
Haisi kyllä mainosmiehen jekut ja pahaa teki. Eikö se ollu niinki että kaapelin rakentaja voi ainoastaan tarjota palveluita jatkossa eikä sitä voi edes kilpailuttaa kenenkään kanssa. Hinnat voi olla aluksi edullisia ja myöhemmin sitten revitellään hinnat kattoon kun ei muitakaan vaihtoehtoja kuluttaja saa ja eläkelläiset mökeissään on ihmeissään jonku gigasen netin kans vaikkei sitä mihkään tarvi
Tommi-poju ei tajua, että siirrettävä data pakataan huomenna tiiviimmin/paremmin, jolloin gigoja ja megoja ei tarvita niin paljon vaikka kaikki on it-ohjattua.
On totta, että pakkausalgoritmit paranevat, mutta tästä huolimatta nettiliikenteen määrä kasvaa hurjaa tahtia koko ajan. Silloin tarvitaan nopeampia yhteyksiä ja tähän tarpeeseen pystyy pitkässä juoksussa vastaamaan vain valokuitu. Maailma ei ole vielä valmis ja muutoksen tahti kiihtyy alati. 5G:llä pärjää varmasti kohtuullisen hyvin tällä hetkellä, mutta niin pärjäsi joku vuosi sitten 4g:lläkin, kunnes verkot menivät tukkoon. Radiotaajuuksia on vain rajallisesti, joten voidaan melkoisella varmuudella todeta, että vain valokuitu pystyy vastaamaan tarpeisiin nyt ja tulevaisuudessa. Kuten Jussikin jaksossa toi esille, osa ihmisistää on ludiitteja ja taistelee muutosta vastaan ja se mahdollisuus heille suotakoon. Mielestäni se on kuitenkin vain tuulimyllyjä vastaan taistelemista, joten miksi tyytyä huonompiin vaihtoehtoihin, kun paraskin on tarjolla?
Kaveri tekee maailmanluokan virheen, kun tulee kommenttikenttään perustelemaan, miksi eskimoiden olisi tärkeä ostaa häneltä lisää jäätä. 😂
Unsubbed
Olihan helppoheikki, ei jaksanut kattoo, rasittava kun puhelinmyyjä.
Täyttä asiaa puhui. Meidän perälläkin on jo tarjottu asennusta ilmaiseksi eikä osa siltikään ota. Käsittämätöntä. Lujassa on asenteet. Varmaan kannattaa se uusi autokin edelleen dieselinä ottaa tai vaihtoehtoisesti jäädä odottamaan, että joku keksii miten vetyä saataisiin tuotettua sähköä puhtaammin tai edes lähellekään yhtä edullisesti plus jokin taho vielä rakentaisi nollasta helevetin kalliin jakeluinfran
Koko jakso oli yksi pitkä mainos, hyvin vedetty. Tai sit ei.
Sitten kun tänne korpeen saa valokuidun, olen nähnyt kaiken.
Saiskin
Tosin kun katselin kuitua edelliseen asuntooni, se olisi ollut reilu 1000 euroa liittyminen, laitteisiin jotain euroja ja sen jälkeen 100 e/kk 50 megaisesta liittymästä. 5G yhteydellä sain 100 megaa 30 eurolla kuukaudessa. Nykyiseen asuntoon kuitua ei tule saamaan koskaan, se on varma. Tosin en kaipaakaan moista, koska 5G:llä teen työni ja katson juutuubia.
Sitä juuri ollaan tekemässä. Se vain pitää huomata, että jos halukkaita liittyjiä ei ole tarpeeksi, niin ei sitä rakenneta. Aikoinaan 50-luvulla vedettiin mun isän kotitalon vierestä 20kV sähkölinja naapurikylälle. Isoisäni oli teidustellut sähköjen saantia hänen maatilalleen. Oli tyrmätty mahdottomana. Isäni teki sitten 60-luvulla päätöksen ostaa kokonaan toinen tila jotta päästihin sähköjen äärehen. Se sama sähkölinja kulkee samalla paikalla vieläkin. Vain sillä erolla, että 80-luvulla sai sähköt naapuritalohon. Me ei sitä enää tarvittu. Näin se menee teleyhyeyksienkin kanssa. Vasta sitten sen saisi kun ihmiset on kadonneet seudulta.
Kyllä tulee bitille hintaa sitten 😀 Mutta tervetuloa vaan. Katsotaan sitten mikä sen hinta on että vaihdanko. Lähimpään asumuskeskukseen on 30+ km 😁
Oíkealla asialla, mutta liian biased. Itse sain onneksi kuidun, eikä tartte enää katolla käydä LTE-antennia suuntailemassa. Monille LTE/5G riittää edelleen mainiosti kiinteäksi yhteydeksi, varsinkin jos sattuu asumaan sopivalla paikalla ja tukarilla on vapaata kaistaa 24/7. Kuitu nostaa kiinteistön arvoa ainakin tulevaisuudessa. Jos joku tarjoaa kuidun kaivamista ok-alueella edullisesti, eikä pakota ottamaan ikuista nettisopimusta, niin ilman muuta kannattaa kuitu ottaa. Voi olla ettei myyntimiestä näy enää vuosikymmeneen ja jälkitoimituksena hinta voi olla ihan muuta. "Teemme alueellasia ikkunaremontteja edullisesti" on huijausta, mutta kuitukaupittelijaa kannattaa oikeasti kuunnella. Elon Muskin Starlinkin viiveet ovat maltillisia, toisin kuin mainoksessa sanottiin. Perinteiset tietoliikennesatelliitit menee GEO-radalla, jonne valolla kestää yli 100ms. Muskin satelliitit sen sijaan pyörii 500km korekudella. Tuskimpa nuo kuitenkaan Suomessa kotitalouksiin yleistyy jo ihan kalliin hintansa takia.
Starlink on ihan hyvä paikkoihin joihin ei muuta saa. Viive oman kokemuksen mukaan on viimeviikoilta siinä 300-400 ms välissä. Kyllä tuo videon katsomisessa yms on ihan ok mutta muussa aiheuttaa jo vähän ongelmia.
Mikä tahansa g, ni sedillä on piuha hukassa. 😁
Ei rakennusten kiinteät yhteydet ole valtaosalla meistä mitenkään vertailtavissa 5G ja varsinkin 6G langattomaan tiedonsiirtoon, käyttötarkoitus on aivan eri. Harvaanasutussa Suomessa vaan moni kotitalous on pakotettu tyytymään 4G ja 5G yhteyteen, kiinteän kaapeliyhteyden sijaan mutta kukaan ei harjoita hyväntekeväisyyttä tällä alalla ja kaapelin tarjoajat ottavat kyllä omansa, korkojen kera.
isän luona ollut jo 15 vuotta valokuitu (suomen ensimmäisiä) ja itelläkin oli ensimmäisessä vuokra kämpässä ja kyllä sitä kuitua on nyt ikävä kun on asunut muutaman vuoden ilman. Mutta nyt vihdoinkin toinen operaatori laittoi kuidun taloyhtiön keskukselle niin nyt vaihtuu liitymä ja operaattori heti kun nykyinen määräaikaan päättyy.
En tarvitse 5g
Miljoona suomalaista, ei ole vielä puolet suomalaisista tuollaisen, kun sanoo on välittömästi pelle mun silmissä. Muutenkin aika paljon gagaa puhui tämä mies, hänen mielestään sähkö on hitaampaa, kuin valo menisi nyt takaisin kouluun. Kolmekymmentä vuotta jo puhunut gaggaa tuo mies.
Ehkä kuitenkin kotitalouksista olisi pitänyt puhua. Se on lähempänä totuutta. Mutta myös pienet yritykset pitää ottaa lukihun. Niitä on paljon eripuolilla Suomea.
@@romppaukko no, joo. Pointti oli lähinnä siinä, että toi jauhaa aika paljon savea. Jos on vähän epärehellinen, niin miksi tekisi poikkeuksen silloin, kun hyötyy paljolti?
Valokuitu on viime vuosisataa.
Kyllä, se on keksitty jo 1960-luvulla. Tekninen käyttöikä kaapeleilla on noin sata vuotta eli se kestää isältä pojalle, ja pojanpojalle, ja pojanpojantyttärelle ja.. Eli helposti myös ensi vuosisadalle. Valokuitu on ainoa teknologia, jonka tiedetään pystyvän vastaavan tulevaisuuden tarpeisiin, koska sen kapasiteetti on (lähes) rajaton.
🤐🤐