Widac że dużo roboty, niektórym testerom na kanale x-kom czy morele nie chce się sprawdzać 3 AiO a ty jeszcze zrobiłeś 3 zestawy z samochodów. wow> Gratki
No bez kitu- niezły projekt :D Okazuje się, że części samochodowe w komputerze to nie aż taka abstrakcja (pomijając hałas). Z pewnością jest to też kwestia dobrego wykonania. Czapy z głów! :D
@@Jobak96 wariant 1 był źle podłączony. z blokopompki 2 przewody do chłodnicy (nagrzewnicy) i na przewodzie zasilającym blokopomkę trójnik w najwyższym miejscu, 3 przewód z trójnika do dolnego kroćca w zbiorniczku wyrównawczym. Górny krócieć na zbiorniczku zostaje otwarty,/ nie podłączony. W samochodzie masz zamknięty układ ciśnieniowy który działa trochę inaczej. do pompki z cpu układ otwarty z naczynkiem wyrównawczym jak w domu ogrzewanie kaloryferami.
@@KomUrczakPlay A ja cię zaskoczę i w domu przy CO nie mam naczynia otwartego a zbiornik ciśnieniowy z membraną . ( Działa tak samo) Ale dziękuję ci za treściwy komentarz :)
Ja takie coś robiłem jak w sklepach szło kupić celerona 1x 300MHz to był chyba 1998rok mam ten sprzęt do teraz, na chłodnicy z samochodu. Był podkręcony do 600MHz, a blok wodny lutowałem z miedzi w garażu z kumplem, 2x kopnąłem wiadro z wodą i powódz miałem. Chłodnica była na tyle dobra że nie potrzeba było wiatraka :). Tyle że wtedy youtuba nie było :)
Robiłem takie rzeczy w 2001 roku z moim Athlonem 1800 XP. Wtedy nie było AIO :-). W przypadku chłodnicy samochodowej jak i nagrzewnicy lepiej sprawdzało się horyzontalne ułożenie promiennika, dodatkowo bardzo dobrze sprawdzały się pompki akwarystyczne (do 2000 l/min) - dawało to bardzo ciche chłodzenie. Problem to połączenie aluminium i miedzi, no ale na borygo może w dłuższej perspektywie nie byłoby problemu. Dobra robota :-)
Szukałem tego rozwiązania na anglojęzycznym YT parę lat temu bo jak coś się da zrobić nawet jak to głupie to ktoś na to wpadnie i zrobi i mało tego było chyba ze 2 filmy ale szczerze powiem że byłem nimi zawiedziony Twój projekt był na tyle wyczerpujący i miał moim zdaniem najwięcej wspólnego z tematem np używanie samochodowych wentylatorów a nie doczepianie pierdyliarda komputerowych na chłodnicy jak w filmie który znalazłem... :) Teraz czekam na chłodzenie procesora agregatem z klimatyzacji/lodówki :D
Powracają wspomnienia. Wczesne custom loopy, z braku dostępnych rozwiązań fabrycznych, to czasami były dzieła sztuki. Ludzie robili bloki, rezerwuary, shroud'y na nagrzewnice... Nagrzewnice miedziane z opla, forda czy nawet z naszego żuka, miały świetne wydajności. królowały pompy akwarytyczno-ogrodowe zatapialne - do dziś dostępne i polecane Eheim. Do dziś mam i jeszcze miałem zamontowany rok temu swój zestawik - własnej roboty blok lutowany, nagrzewnica ze swifta, 2 wentylatory bequiet silent wings 3, pompka zatapialna aquaszut. Cisza, wydajność - niestety estetyka już nie koniecznie.
Za czasow pierwszych athlonow zrobilem takie cos, z tym ze pompka wodna to byla pompa C.O. (zupelnie bezglosna), a za chlodnice robila nagrzewnica z poloneza., na niej 2 wiatraki 120mm puszczone na 5V. Wtedy nie bylo zestawow fabrycznych w sklepach. Chodzilo to pieknie, wydajnie, bezglosnie. Potem poszedlem w miniaturyzacje, wiec ciecz odeszla w zapomnienie, a teraz by mi sie nie chcialo.
To jest Super! Zabawa i szukanie rozwiązań problemów technicznych na jednym video! Brawo! :-) PS Za oknem coraz zimniej, ciekawe jak by się chłodził komputer wystawiony za okno /zabezpieczony przed wilgocią/
Robiłem. Był bardzo zimny, tempy bardzo nisko chodziły jak robiłem dwa lata temu ale bardzo łatwo o zaparowanie bo przez mini nieszczelności potrafią robić się przy gorących miejscach "mniejsze opory cieplne" i kończy się na skropleniu wody. Dlatego pisałem w czasie przeszłym bo pierdyknął. Dostał zwarcie na mobo i połowa poszła się.... kochać. lol. Nie nagrywałem żadnego filmiku z tego bo ja nie z tych że wszystko tylko żeby na YT, robić widzów i zarabiać na nich kasę... Robiłem to dla siebie.
Wszyscy Ci co mówią, że to coś nowego i nowatorskiego to chyba urodzeni po 2000 roku. Zanim zestawy lub części do chłodzenia wodnego zaczęły pojawiać się w sklepach to trzeba było sobie radzić samemu. Wszyscy, którzy w temacie chłodzenia wodnego siedzą od lat to zaczynali na chłodnicach, a dokładniej nagrzewnicach samochodowych. Ja osobiście swoją przygodę z water colingiem zaczynałem od nagrzewnicy od fiata. To były piękne czasy. Teraz wszystko dostępne od ręki, pasujące do każdego kompa. Kiedyś trzeba było się nakombinować. :)
Zdecydowanie dobrze byłoby zobaczyć to całe zestawienie jeszcze raz, ale współpracując z nieco wydajniejszym procesorem typu: 12900K albo 5900X. Wszystko to oczywiście na jakimś sensownym mobo. Mam nadzieję, że Intel albo AMD podaruje Ci coś ze swojego asortymentu dla celów naukowych. Btw. dobra robota!
@@wacek4001 Jeśli chłodnica by była za oknem a byłby wietrzyk lub mroźny dzień to owszem. Po kilku godzinach pracy przecież cieć się nagrzeje, 8-10h pracy, gdy podczas 2h nagrzało się aż do 40 stopni w stresie czyli za kolejne 2h mogło by być już 80 stopni.
@@lesnydziad7905 Możliwe, że przy tej powierzchni i przepływie cieczy sama konwekcja by załatwiła sprawę. Przecież mamy pasywne chłodzenia procesorów, co prawda to kawał alu, ale są chłodnica właśnie takim kawałem alu jest. W ostateczności dać włącznik termiczny który by załączył wiatrak przy danej temperaturze, lub regulować obroty, tak aby nie chodził na maksa przez cały czas.
@MatiK na przykładzie samochodu. gdy nagrzany jest do temperatury pracy i jedziesz to temperatura stoi w miejscu, wentylator jest wyłączony, a gdy się zatrzymasz i nie ma podmuchu powietrza od prędkości od razu temperatura rośnie i załącza się wentylator, który chodzi dosłownie chwilę i się wyłącza i włącza cały czas. sama chłodnica nie wystarczy, musi być podmuch powietrza
Świetnie kombinujesz. Też zamierzam kiedyś zrobić podobny projekt, który siedzi mi w bani od dawna. Zrobię to inaczej. Zastosuję chłodnice od klimy z gwintami 600x400. Gwinty ułatwią montaż do rur a rozmiar odpowiada dla 6 wentylatorów 200x200x30 od noctuy. Pompa magnetyczna. Kosztorys to grubo ponad 2k ale w ten sposób można stworzyć jednego z najlepszych customów. Fajnie zobaczyć, że w końcu ktoś się za to wziął.
Kiedy pierwszy raz zobaczyłem chłodzenie wodne do komputerów od razu skojarzyło mi się to z chłodnicą samochodową. Od tamtego momentu zastanawiałem się, czy chłodnica samochodowa dałaby radę schłodzić komputer. Dziś trafiłem na Twój film, który uświadomił mi, że takie rozwiązanie miałoby rację bytu. Dzięki za zrobienie tak nietypowego testu. Pozdrawiam
Ciekawy pomysł jak najbardziej na plus. Gdyby tą samorobke jakoś wyciszyć, żeby zbliżyć się bardziej do gotowców to już byłby ogromny sukces. Jeszcze dodatkowo łapka w górę za czas poświęcony na przygotowanie tego wszystkiego 👍
Wariant 1 bardzo ciekawy tylko mniejsza średnica wężyków wklejonych na ciepło zmniejszyła by ilość cieczy i zrezygnował bym z zbiorniczka. A jeden duży wentylator komputerowy na chłodnicy byłby bardziej cichy ;) Ale i tak super filmik oby więcej takich
Wow, sporo pracy w to włożyłeś w połączeniu z pasją. Ciekawe wyniki, super. Pozdrawiam. Ja na Twoim miejscu jeszcze spróbowałbym podłączyć wiatraczki komputerowe do tych chłodnic samochodowych - byłoby ciszej.
Stary ale ciekawy patent :) już 15lat temu ze starej chłodnicy od Astry, pompek akwariowych i kilku wentylatorów 12cm zrobiliśmy z kumplem podobnego frankensteina. Rezerwuar to też jakiś zbiorniczek wyrównawczy. Z tą różnicą że głośność nie przekraczała 45dB (na fullRPM wentylatorach) i chłodzone były podkręcone procesor i k.graficzna. Koszt całości zamknął się jakoś w 400zł vs 1500-2000 za customa (o AiO mało kto wtedy słyszał) więc zdecydowanie bardziej opłacalnie. Temperatury bardzo zbliżone do tych zaprezentowanych, ale kultura pracy o wiele lepsza - dało się używać tego PC pod pełnym obciążeniem gdzie słyszalny był tylko szum pompek i chrobot dysków a temperatury nie przekraczały 70st latem, no a zimą nieocenione ogrzewanie nóg pod biurkiem :D
Uprzedziłeś mnie z tym filmikiem ;p Jakiś czas temu myślałem o dużym chłodzeniu samochodowym i kilku wentylach od noctua czy coś. No ale dobra robota. Masz plusa.
Witam bardzo ciekawy projekt. nie spodziewałem się że tak dobrze sobie poradzą. A z hałasem można sobie poradzić szukając pompki o mniejszej prędkości albo montując potencjometr i ręcznie ustawiając obroty. Pozdrawiam
Takie eksperymenty robiono już[ 20 lat temu, a nawet umieszczano zbiornik z wodą w ............ lodówce :) Podstawowe błędy jakie popełniłeś: 1 - blok wodny ma za dużą średnicę rurek 2 - za grube rurki doprowadzające wodę/płyn 3 - pompa ma zbyt dużą wydajność, o poborze prądu nie wspomnę :) Woda ma przechodzić przez blok wodny powoli (lepiej odbierze ciepło z bloku). Do tego pojemnik z wodą na zewnątrz, tak minimum 5L i nie będziesz potrzebować chłodnicy ani wentylatorów. Pompa wodna do 400L/H max, zależy w jakiej odległości od kompa będzie zbiornik z wodą. Szacunek za pracę i poświęcony czas. P.S. Gdy to piszę, mam 15 stopni na procku i zero db :)
Całość zrobiona na wyrost, wystarczyło na małej chłodnicy zamontować 12cm wentylatory od kompa to i głośność była by porównywalna do fabrycznych zestawów. Można śmiało użyć pompki akwariowej która jest bezgłośna.
Naprawdę ciekawy test. Warto było czekać:) Miałem CM 240mm light i do końca nie byłem zadowolony, ponieważ w układzie było powietrze i same wentylatory były głośne.
chłopie jesteś moim guru haha. takie myśli już od lat chodzą mi po glowie haha. jeszcze sprężarkę z lodówki chciałbym założyć w kompie ( mam wiedzę,z chłodnictwa) no ale hałas... jeszcze gdybyś widział co w moim kompie za druty są :D jesli chodzi o wentylator chłodnicy to powinieneś zbudować ramę dla czterech małych wentylatorów z komputera i ustawić je na małą predkość i to by już dało radę pod względem niskiego hałasu. teoretycznie przy tak dużym wymienniku o ile nie mamy w pokoju piekarnika to i nawet bez wentylatorów wymiana ciepła powinna być wystarczająca.
Pierwsza opcja miała Błąd konstrukcyjny, zbiorniczek jest tylko do utrzymania stałego poźom cieczy. Ciecz powina krążyć tylko między chłodnica a pompka, a zbiorniczek na trójniku i od chłodnicy rura odpowieczajca układ 😀
No i jestem zadowolony z Twojego filmu . Przynajmniej wiem że można podpinać śmiało wszystko pod podłogówkę i grzejniki montować z chłodnicy ^.^ Wpadłem na podobny pomysł, zacząłem kompletować zestaw i dziwnym trafem, YT pokazuje mi Ciebie. Tak Przypadek.
Miałeś cierpliwość i chęci łapka do góry! 1 Samochodowa chłodnica była używana - to oddaje mniej ciepła, można było podłączyć 2 lub 3 i dać bez wentylatora, w poziomie może lepiej działać bez wentylatora 2 Pompka jest najtańsza temu taki hałas 3 Niestety na takie chłodnice trzeba dużo miejsca
Pomysł świetny, wykonanie świetne, konstruktywna krytyka: jak dla mnie to można by było sparować chłodnicę od samochodu z 6-9 wentylatorami do obudów PC, było by ciszej a przepływ powietrza jakiś by był. Ja generalnie uważam, że jak chłodzenie powietrzne wystarcza, to jest lepsze (bezpieczniejsze) od wodnego 🙃. Może kiedyś jak będę miał czas i fundusze to zrobię coś podobnego 😍
Widzę jedną przewagę wariantu 3 nad wszystkimi innymi. Jest to skalowalność :) Innym ciekawym rozwiązaniem może być zastosowanie układu klimatyzacji z samochodu :)
Tak wyglądały początki WC w pc. Na początku lat 2000nych w pl popularne były stosowanie nagrzewnic od żuka gdyż te były miedziane co likwidowało problem korozji. Aluminium z miedzią się nie lubi. Jako pompek używalo się akwariowych.
Ciekawy pomysł z takim chłodzeniem. Jednak sporo większy jak i głośniejszy oraz więcej kombinowania co i jak połączyć w porównaniu do normalnego chłodzenia wodnego
5:53 nie rozumiem ... zasilanie w płyn pompy Enermax (jak z resztą każdej pompy) powinno być od DOŁU ... z zasad termodynamiki także wynika, że GÓRNY wąż jest wypływowy (jesteś mechanikiem to wiesz że zawsze górny wąż jest ciepły a dolny chłodny). Według tego co widzę, to w tym układzie jest źle podpięty zbiorniczek. Zamień przewody przy pompie i jeśli jest sprawna to magicznie ożyje (jeśli nie przepompuje płynu do zbiorniczka to ma za niską wysokość słupa płynu - czytaj musisz umieścić zbiorniczek niżej żeby silnik Enermaxa miał siłę przepchnąć płyn). W 6:53 ten bąbel powietrza co widać w dolnym wężu to jest problem wynikły z nieodpowiedniego odpowietrzenia ... a ten problem wyniknął z tego, że pompa jest najwyższym punktem, i to że nad pompą jest płyn ... to nic nie znaczy. Wie o tym każdy kto odpowietrzał hamulce czy (nie daj Boże) sprzęgło :) Ogólnie mega materiał zrobiłeś :) Fajnie to wyszło finalnie :) A efekty zaskakują .... w sumie na minus - tak jak sam zauważyłeś w podsumowaniu. Ale jakby coś pokombinować z opornikami żeby ograniczyć prędkość wentylatorów "samochodowych" do poziomu Db z zestawów i wtedy sprawdzić temperatury .... tego mi zabrakło.
Dzięki za tak rozbudowany komentarz. Poza kamerą bawiłem się pompą Enermaxa i po zamienieniu węży było tragicznie ( wyła strasznie). Co do bąbla powietrza to jest ma to wytłumaczenie. Do ujęć musiałem wyłączyć i włączyć pompę żeby był efekt, przed testami chłodzenie chodziło kilkanaście minut i bąbli brak. Mój układ wymaga usprawnień, ale to może sobie zostawię na następny raz :) ( Wymiana pompy z zanurzeniowej, na przepływową)
@@Jobak96 Walcz - a skoro Enermaź wył strasznie tzn że blokopompa była zdechnięta :) Bo wiesz jak pisaliśmy "Ty mechanik, ja mechanik" i też miałem pomysł na Custom Loop na gratach motorsportowych - za chłodnicę chciałem założyć chłodnicę oleju, węże w oplocie nierdzewnym zakuwane w "kolorowe złączki", tylko u mnie to jest tylko pomysł na razie. Wstępnie rozrysowany, kosztorys jest zrobiony, tylko nie znam jeszcze zdolności oddawania tak niskiego ciepła przez chłodnicę oleju ... Może się okazać że ścianki z jakich jest zbudowana chłodnica są tak grube, że zanim będzie ona oddawała ciepło, to cały układ będzie musiał osiągnąć 80 - 90 stC. :D Ale to taki mój plan na projekt .... na razie mam 3 miesiące roboty zawodowej :D
@@Jobak96 nie no odpada ... na to nawet nie da rady założyć wentyla 120mm :D A mam do schłodzenia Ryzena 2700X :D Ja myślałem nad taką chłodnicą 24 rzędową - ona ma wymiary około 280/280mm po zewnątrz, więc rdzeń będzie większy od od 360mm o 25%. Do tego 4 wentyle 120mm, całość umieszczona za płytą główną - coś jak Ty ustawiłeś chłodnicę od Corsy tylko z drugiej strony. Zbiorniczek na płyn to przerobiłbym Oil catch can bo kilka chińczyków mi leży co nie działało bo sobie pękło od drgań. Przewody sam sobie zakuwam za grosze ... Drukarki 3d mam 3 sztuki - budżetowe za kilka stów ale są i robią. :) Więc tak to wygląda mniej więcej z mojej strony ten mój plan na budżetowy Custom loop :)
W takim układzie, wysokość na jakiej jest założony zbiorniczek nie ma znaczenia (słup wody wynosi zero). Istotna jest całkowita długość węży i związane z tym opory przepływu.
Wentylatory od kompa założyć,a wentylatory od samochodu można zastosować uklad do obnizania napiecia przez co zmniejszą się obroty,lepsze niż ogromne rezystory ale cena inna od paru zl do 30-40zl za układ elektoniczny. Sprzet do kopania wysmienity i można podłączyć parę kart pod takie chłodzenie:)
Pompkę warto zamienić na taką do oczka wodnego (120-180L/h zależy od modelu w cenie 30-40zł) jest wielkościowo podobna do zwykłej blokopompki a na nagrzewnicę zwyczajnie założyć z obu stron wentylatory 140mm lub 4szt 80mm jeśli się mieszczą. Blok wodny też można podmienić na aluminiowy (na allegro za 25zł) lub standardowy do chłodzenia wodnego za 80zł.
Wygrywa wariant 3 bez wentylatora. Temperatura 34 czyli lepiej od 240 i hałas 49 czyli tylko o 7 db więcej niż 240. Wszystko da się załatwić lepszej jakości pompka czy odpowiednim wyciszeniem. Wentylatory zawsze można dać od komputera skuteczniej jeszcze zbijemy temperatury ale głośność nie powinna się podnieść. Przetestuj te chłodnice samochodowe z wentylatorami od tych gotowych AIO. Jestem ciekaw porównań temperatur i głośności. No i dołącz jeszcze OC :D
ta chłodnica jest spoko tylko cały myk polega na tym żeby znaleźć cichą pompę i będzie git, no i mogłeś jeszcze zamontować normalne wentylatory na te chłodnice do porównania
Przypomniałeś mi czasy, kiedy sam bawiłem się w chłodzenie wodne - miałem nagrzewnicę od Lublina, pompkę Eheima i podobny blok (chyba pierwszy dostępny w Polsce) - było to jakieś 20 lat temu i kosztowało ok. 800zł. Potem weszły heatpipe'y i takie chłodzenie przestało mieć większy sens bez ekstremalnego oc (no i było za drogie). Teraz widzę, że i gotowe rozwiązania są tańsze. To co mnie zastanawia w Twoich testach, to bardzo niskie temperatury - 20 stopni w idle, przy 19 na zewnątrz jest po prostu niemożliwe - blok nie jest w stanie tak efektywnie odbierać ciepła - czujnik musi zaniżać.
Jeśli masz piwnice zaraz pod pokojem to możesz zrobić przebitkę z przewodami, chociaż szybciej pewnie by było Tunderboltem. I zostawić to w piwnicy. A co do wentylatora samochodowego to już od dawna używam w warsztacie jako wywietrznik na 6V(trzeba przyznać że troche niezły przeciąg robi na 12V). Trzeba też pamiętać że możesz dowalić kartę graficzną do tego i masz już nawet super temperatury na GPU. W cenie 360 najprawdopodobniej.
Jeden z najbardziej przyjemnych filmików jakie oglądałem w tym miesiącu :) Można spróbować podłączyć szeregowo dwie chłodnice od samochodu zamontowane w jakimś dedykowanym stojaku bez dodatkowych wentylatorów. Koszty za druga chłodnicę zwróciły by się z czasem. Drukowanie plastikowych redukcji na drukarce 3D to chyba nie najlepszy pomysł. Z czasem płyn chłodniczy mógłby zacząć degradować te drukowane elementy, co doprowadziłoby do wycieków. Pozdrawiam
A jakbyś użył patentu klimatyzatora do punktowego chłodzenia radiatora karty/procesora czy całego komputera wewnątrz? Owinąć spiralnie przód wentylatora (najlepiej 200mm) cienką, miedzianą rurką. Do niej podłączyć wężyki, które będą wychodzić z dużego termosu/lodówki przenośnej. Do lodówki wrzucasz pompkę obiegu wody i wlewasz zimną wodę oraz zamrożone butelki z wodą. Wężyki podłączasz do tej pompki wewnątrz tworząc obieg zimnej wody. Teoretycznie w rurkach będzie wytwarzać się niska temperatura I wentylator będzie dmuchał dość zimnym powietrzem chłodząc komputer/kartę/procesor.
Test byłby wiarygodniejszy gdy dać dłuższe węże i chłodnice ustawić w drugim pokoju. Ja bym jeszcze spróbował wariant: pompa basenowa + węże prosto do basenu ogrodowego.
Jest jeszcze opcja odprowadzenie ciepła grawitacyjnie przez otwarty zbiornik przelewowy (tak działa CO w kamienicach) bez pomp:-) Tyle że zasilanie do chłodnicy od góry, natomiast powrót z drugiej strony na dole w kierunku do procesora. Jest to sprytne rozwiązanie bo tak jak pisałem działa bez pomp i prądu :-)
Dobra opcja jest podłączyć grzejnik do cpu i gpu, nawet nie potrzeba wentylatorów, pasywnie da radę schłodzić na lajcie, a i ciepło wieczorami przy graniu :P:P:P
Wariant 3 bez wentylatora też miał najlepszą wydajność, a szukając lepszej pompki to i może da się zejść z głośnością. Co do większej średnicy wejścia w chłodnicy to właśnie dobrze, że woda zwalnia. wolniej płynie = więcej czasu na ochłodzenie, a po wyjściu z chłodnicy znowu nam przyspiesza.
Ech... testowałem takie zabawy na początku XXI wieku i powiem szczerze że do chłodnicy samochodowej wystarczy shroud z kartonu a na nim wiatraki od kompa. Dostaje się wersję 3cią tyle że jest i wydajnie i cicho. Dlatego łącząc moto i kompy warto pomyśleć o tym co się da ulepszyć ;) O chłodnicy na trytytkach nie wspomnę bo wciskając ją między finy chłodnicy mogły się uszkodzić kanały wodne i pojawić się wyciek (testowane xD). A pompę którą miałem to był używaby DAB taki jak w instalacjach CO. Układ chłodził CPU, NB i GPU. Wszystko było bardzo ciche. Proponowałbym remake tylko z naciskiem na wydajność i ciszę czyli zbudować osłonę chłodnicy, wentyle od PC na jakimś kontrolerze (120-140) i porządną cichą pompę. Wtedy jest jazda ;)
@@Jobak96 Jak coś to nadal mam swoją chłodnicę z tamtych lat i chyba w jakimś kartonie bloki. Fotki też są ale powiedzmy sobie w tamtych czasach robione kartoflem ;)
Gdyby krypto były w miarę stabilne to kupiłbym 2 koparki i do każdej karty robił chłodzenie wodne z doprowadzeniem płynu do boilera, a z niego ciecz do drugiego ogrzewającego wodę w kranach i kaloryferach. Przy 2 koparkach raczej byłoby to rozwiązanie na lato, ale jakby zestaw pozwalał mi zarabiać na + (nawet te 100-500zł na koparkę) to pokusiłbym się o system z większą ilością, trzymający wodę w +/-60*C. Wtedy miałbym "0 emisyjne" ogrzewanie, które nie ponosi kosztów, a nawet daje zysk.
U mnie jeszcze większe DIY blok zrobiony ze starego chłodzenia OEM obłożony plexą, pompka z akwarium i nagrzewnica ale nie pamiętam z czego 😂 chłodzi to phenoma ii X4 b55 i uwaga działa bardzo dobrze już jakieś 3 miesiące 🤣
Drogie dzieci :) Kiedyś, jak jeszcze nie było tych wszystkich podzespołów do WC, to szukało się nagrzewnic od samochodów, robiło shroud i na takim czymś zakładało chłodzenie.
Widac że dużo roboty, niektórym testerom na kanale x-kom czy morele nie chce się sprawdzać 3 AiO a ty jeszcze zrobiłeś 3 zestawy z samochodów. wow> Gratki
Ciekawe jak by to wyszło z wiatrakami komputerowymi jeden obok drugiego. Są ciche więc może dało by to efekt
@@zombi24k przy i9 myślałem
Ja zamiast tej dmuchawy z Fiata, bym wziął z innego auta, albo cały osprzęt ze ścigacza typu Kawasaki Ninja, łącznie z chłodnicą... .
No bez kitu- niezły projekt :D Okazuje się, że części samochodowe w komputerze to nie aż taka abstrakcja (pomijając hałas). Z pewnością jest to też kwestia dobrego wykonania.
Czapy z głów! :D
Cześć saper :P
Saper teraz ty
Kilka/kilkanaście lat temu takie chłodzenia to norma. Z tego co pamiętam to chyba taniej wychodziło.
Ja zamiast tej dmuchawy z Fiata, bym wziął z innego auta, albo cały osprzęt ze ścigacza typu Kawasaki Ninja, łącznie z chłodnicą... .
Przy takim chłodzeniu DIY, czasami chodzi o satysfakcję zrobienia czegoś samemu, a nie o cenę :-)
Miałem banana na twarzy jak to pierwszy raz odpaliłem :)
@@Jobak96 wariant 1 był źle podłączony. z blokopompki 2 przewody do chłodnicy (nagrzewnicy) i na przewodzie zasilającym blokopomkę trójnik w najwyższym miejscu, 3 przewód z trójnika do dolnego kroćca w zbiorniczku wyrównawczym. Górny krócieć na zbiorniczku zostaje otwarty,/ nie podłączony. W samochodzie masz zamknięty układ ciśnieniowy który działa trochę inaczej. do pompki z cpu układ otwarty z naczynkiem wyrównawczym jak w domu ogrzewanie kaloryferami.
@@KomUrczakPlay A ja cię zaskoczę i w domu przy CO nie mam naczynia otwartego a zbiornik ciśnieniowy z membraną .
( Działa tak samo)
Ale dziękuję ci za treściwy komentarz :)
I nie liczy się zbytnio wygląd 😅
@@mokry4325 przy odrobinie pomysłowości i chęci można zrobić i coś co w miarę dobrze wygląda :-) .
prawdziwa szkoła druciarstwa , wreszcie coś nowego na tym you tube
Ja takie coś robiłem jak w sklepach szło kupić celerona 1x 300MHz to był chyba 1998rok mam ten sprzęt do teraz, na chłodnicy z samochodu. Był podkręcony do 600MHz, a blok wodny lutowałem z miedzi w garażu z kumplem, 2x kopnąłem wiadro z wodą i powódz miałem. Chłodnica była na tyle dobra że nie potrzeba było wiatraka :). Tyle że wtedy youtuba nie było :)
Fenomenalny odcinek ze świetnym wykonaniem całości, szacun ogromny za ilość włożonej pracy. Brawo!
Robiłem takie rzeczy w 2001 roku z moim Athlonem 1800 XP. Wtedy nie było AIO :-). W przypadku chłodnicy samochodowej jak i nagrzewnicy lepiej sprawdzało się horyzontalne ułożenie promiennika, dodatkowo bardzo dobrze sprawdzały się pompki akwarystyczne (do 2000 l/min) - dawało to bardzo ciche chłodzenie. Problem to połączenie aluminium i miedzi, no ale na borygo może w dłuższej perspektywie nie byłoby problemu. Dobra robota :-)
Pomysł na film:
Podkręcanie procesora na ulepszonym 3 wariancie ( zamiast dmuchawy zamontować pare wentylatorów od obudowy )
Szukałem tego rozwiązania na anglojęzycznym YT parę lat temu bo jak coś się da zrobić nawet jak to głupie to ktoś na to wpadnie i zrobi i mało tego było chyba ze 2 filmy ale szczerze powiem że byłem nimi zawiedziony Twój projekt był na tyle wyczerpujący i miał moim zdaniem najwięcej wspólnego z tematem np używanie samochodowych wentylatorów a nie doczepianie pierdyliarda komputerowych na chłodnicy jak w filmie który znalazłem... :) Teraz czekam na chłodzenie procesora agregatem z klimatyzacji/lodówki :D
Kiepski pomysł. Za duża różnica temperatur. Na płycie będą skropliny wilgoci a dalej to już wiadomo.
super to wyszło, wszystko przemyślane i zrobione z głową :) no i ten rym w 8:30 xD
Powracają wspomnienia. Wczesne custom loopy, z braku dostępnych rozwiązań fabrycznych, to czasami były dzieła sztuki. Ludzie robili bloki, rezerwuary, shroud'y na nagrzewnice... Nagrzewnice miedziane z opla, forda czy nawet z naszego żuka, miały świetne wydajności. królowały pompy akwarytyczno-ogrodowe zatapialne - do dziś dostępne i polecane Eheim. Do dziś mam i jeszcze miałem zamontowany rok temu swój zestawik - własnej roboty blok lutowany, nagrzewnica ze swifta, 2 wentylatory bequiet silent wings 3, pompka zatapialna aquaszut. Cisza, wydajność - niestety estetyka już nie koniecznie.
Za czasow pierwszych athlonow zrobilem takie cos, z tym ze pompka wodna to byla pompa C.O. (zupelnie bezglosna), a za chlodnice robila nagrzewnica z poloneza., na niej 2 wiatraki 120mm puszczone na 5V. Wtedy nie bylo zestawow fabrycznych w sklepach. Chodzilo to pieknie, wydajnie, bezglosnie. Potem poszedlem w miniaturyzacje, wiec ciecz odeszla w zapomnienie, a teraz by mi sie nie chcialo.
To jest Super! Zabawa i szukanie rozwiązań problemów technicznych na jednym video! Brawo! :-) PS Za oknem coraz zimniej, ciekawe jak by się chłodził komputer wystawiony za okno /zabezpieczony przed wilgocią/
Robiłem. Był bardzo zimny, tempy bardzo nisko chodziły jak robiłem dwa lata temu ale bardzo łatwo o zaparowanie bo przez mini nieszczelności potrafią robić się przy gorących miejscach "mniejsze opory cieplne" i kończy się na skropleniu wody. Dlatego pisałem w czasie przeszłym bo pierdyknął. Dostał zwarcie na mobo i połowa poszła się.... kochać. lol. Nie nagrywałem żadnego filmiku z tego bo ja nie z tych że wszystko tylko żeby na YT, robić widzów i zarabiać na nich kasę... Robiłem to dla siebie.
nieszczelności w sensie w obudowie customowej (plexi budka z otworkami na wciąg i wywiew powietrza)
ewentualnie w totalnie szczelnej, zamkniętej obudowie mogło by dłużej chodzić, ale ciepło by się wtedy wygenerowało na pewno
na minusie dużym jak -10 czy coś pewnie by chodziło, nie wiem, drugiego kompa na zmarnowanie z gtx 1080 nie mam xD
@@term0s Dziękuję że podzieliłeś się swoimi doświadczeniami.
Wszyscy Ci co mówią, że to coś nowego i nowatorskiego to chyba urodzeni po 2000 roku. Zanim zestawy lub części do chłodzenia wodnego zaczęły pojawiać się w sklepach to trzeba było sobie radzić samemu. Wszyscy, którzy w temacie chłodzenia wodnego siedzą od lat to zaczynali na chłodnicach, a dokładniej nagrzewnicach samochodowych. Ja osobiście swoją przygodę z water colingiem zaczynałem od nagrzewnicy od fiata. To były piękne czasy. Teraz wszystko dostępne od ręki, pasujące do każdego kompa. Kiedyś trzeba było się nakombinować. :)
Piekne czasy custom lc juz nie wroca, wystarczy powiedziec ze nawet forum pclab przestalo istnieć 🥺
Zdecydowanie dobrze byłoby zobaczyć to całe zestawienie jeszcze raz, ale współpracując z nieco wydajniejszym procesorem typu: 12900K albo 5900X. Wszystko to oczywiście na jakimś sensownym mobo. Mam nadzieję, że Intel albo AMD podaruje Ci coś ze swojego asortymentu dla celów naukowych. Btw. dobra robota!
Wariant nr2. Wygląda jak 120-140mm(może 200-280mm) można by wiatraczek zwykły podniego podpiąć
Wariant 3 to pierwsze godne chłodzenie do i9 12900k (chętnie zobaczyłbym test na takim procku) 😅
PS. Dogadaj się z intelem 🤣
Chciałbym zobaczyć taki film
@@kieleccyelektrozomiarze i w porównaniu do tych AIO xD
Intel zasponsoruje usunięcie kanału xD
A do podkręconego to tylko to chłodzenie ogarnie.
Dobra, zrobię xD
Od dawna mnie ciekawiło jak działaby taki zestaw z chłodnicą samochodową. Fajne, że też wpadłeś na ten pomysl i nagrałeś materiał. Super!
Dzięki, ale sam na to nie wpadłem. Ten pomysł podsunął mi jeden z komentujących :)
najlepiej wypada wariant nr3, chłodnica za okno i problem z hałasem z głowy.
Prawdę mrowiąc wentylator jest niepotrzebny
@@wacek4001 Jeśli chłodnica by była za oknem a byłby wietrzyk lub mroźny dzień to owszem.
Po kilku godzinach pracy przecież cieć się nagrzeje, 8-10h pracy, gdy podczas 2h nagrzało się aż do 40 stopni w stresie czyli za kolejne 2h mogło by być już 80 stopni.
@MatiK Wiesz ty w ogóle jak działa chłodnica xD?
@@lesnydziad7905 Możliwe, że przy tej powierzchni i przepływie cieczy sama konwekcja by załatwiła sprawę. Przecież mamy pasywne chłodzenia procesorów, co prawda to kawał alu, ale są chłodnica właśnie takim kawałem alu jest. W ostateczności dać włącznik termiczny który by załączył wiatrak przy danej temperaturze, lub regulować obroty, tak aby nie chodził na maksa przez cały czas.
@MatiK na przykładzie samochodu. gdy nagrzany jest do temperatury pracy i jedziesz to temperatura stoi w miejscu, wentylator jest wyłączony, a gdy się zatrzymasz i nie ma podmuchu powietrza od prędkości od razu temperatura rośnie i załącza się wentylator, który chodzi dosłownie chwilę i się wyłącza i włącza cały czas. sama chłodnica nie wystarczy, musi być podmuch powietrza
Najbardziej wyczekiwany materiał
Byku dobra robota i fajny film :D szacun, że czas włożony w projekt :)
Świetnie kombinujesz. Też zamierzam kiedyś zrobić podobny projekt, który siedzi mi w bani od dawna. Zrobię to inaczej. Zastosuję chłodnice od klimy z gwintami 600x400. Gwinty ułatwią montaż do rur a rozmiar odpowiada dla 6 wentylatorów 200x200x30 od noctuy. Pompa magnetyczna. Kosztorys to grubo ponad 2k ale w ten sposób można stworzyć jednego z najlepszych customów. Fajnie zobaczyć, że w końcu ktoś się za to wziął.
Nie no film wyszedł profesjonalnie
Kiedy pierwszy raz zobaczyłem chłodzenie wodne do komputerów od razu skojarzyło mi się to z chłodnicą samochodową. Od tamtego momentu zastanawiałem się, czy chłodnica samochodowa dałaby radę schłodzić komputer.
Dziś trafiłem na Twój film, który uświadomił mi, że takie rozwiązanie miałoby rację bytu. Dzięki za zrobienie tak nietypowego testu. Pozdrawiam
Rozrywka powiadasz, cel osiągnięty w 100% :D
Świetna robota
Pozdrawiam serdecznie
Ciekawy pomysł jak najbardziej na plus. Gdyby tą samorobke jakoś wyciszyć, żeby zbliżyć się bardziej do gotowców to już byłby ogromny sukces. Jeszcze dodatkowo łapka w górę za czas poświęcony na przygotowanie tego wszystkiego 👍
Kurde, gościu. Jesteś niesamowity! Oby tak dalej! :D
Gratulacje, szacun, robisz zajebistą robote!
Wariant 1 bardzo ciekawy tylko mniejsza średnica wężyków wklejonych na ciepło zmniejszyła by ilość cieczy i zrezygnował bym z zbiorniczka. A jeden duży wentylator komputerowy na chłodnicy byłby bardziej cichy ;) Ale i tak super filmik oby więcej takich
Swietny experyment.
Przejrzalem szybko kanal i widze duzo interesujacych mnie rzeczy.
Zdecydowałem ze warto tu zostac wiec daje suba.
Wow, sporo pracy w to włożyłeś w połączeniu z pasją. Ciekawe wyniki, super. Pozdrawiam. Ja na Twoim miejscu jeszcze spróbowałbym podłączyć wiatraczki komputerowe do tych chłodnic samochodowych - byłoby ciszej.
Szacunek za profesjonalizm i ogrom pracy
Stary ale ciekawy patent :) już 15lat temu ze starej chłodnicy od Astry, pompek akwariowych i kilku wentylatorów 12cm zrobiliśmy z kumplem podobnego frankensteina. Rezerwuar to też jakiś zbiorniczek wyrównawczy. Z tą różnicą że głośność nie przekraczała 45dB (na fullRPM wentylatorach) i chłodzone były podkręcone procesor i k.graficzna. Koszt całości zamknął się jakoś w 400zł vs 1500-2000 za customa (o AiO mało kto wtedy słyszał) więc zdecydowanie bardziej opłacalnie. Temperatury bardzo zbliżone do tych zaprezentowanych, ale kultura pracy o wiele lepsza - dało się używać tego PC pod pełnym obciążeniem gdzie słyszalny był tylko szum pompek i chrobot dysków a temperatury nie przekraczały 70st latem, no a zimą nieocenione ogrzewanie nóg pod biurkiem :D
Świetna robota, zawsze byłem ciekaw jak sprawdzą się takie pomysły w praktyce, tylko nie każdy ma odwagę, czas, czy chęci żeby to realizować :)
Uprzedziłeś mnie z tym filmikiem ;p
Jakiś czas temu myślałem o dużym chłodzeniu samochodowym i kilku wentylach od noctua czy coś.
No ale dobra robota. Masz plusa.
Swietny film jak zawsze, naprawdę zasługujesz na sporo więcej wyświetleń patrząc ile czasu wkładasz w produkcje Swoich wideo. Pozdrawiam cieplutko
Witam bardzo ciekawy projekt. nie spodziewałem się że tak dobrze sobie poradzą. A z hałasem można sobie poradzić szukając pompki o mniejszej prędkości albo montując potencjometr i ręcznie ustawiając obroty. Pozdrawiam
japierdziele najlepszy film na kanale jak do tej pory Pozdro cudaku niezwykły (i najlepszy)
Takie eksperymenty robiono już[ 20 lat temu, a nawet umieszczano zbiornik z wodą w ............ lodówce :)
Podstawowe błędy jakie popełniłeś:
1 - blok wodny ma za dużą średnicę rurek
2 - za grube rurki doprowadzające wodę/płyn
3 - pompa ma zbyt dużą wydajność, o poborze prądu nie wspomnę :)
Woda ma przechodzić przez blok wodny powoli (lepiej odbierze ciepło z bloku).
Do tego pojemnik z wodą na zewnątrz, tak minimum 5L i nie będziesz potrzebować chłodnicy ani wentylatorów.
Pompa wodna do 400L/H max, zależy w jakiej odległości od kompa będzie zbiornik z wodą.
Szacunek za pracę i poświęcony czas.
P.S.
Gdy to piszę, mam 15 stopni na procku i zero db :)
takich głupot dawno nie czytałem XDDDDD
Całość zrobiona na wyrost, wystarczyło na małej chłodnicy zamontować 12cm wentylatory od kompa to i głośność była by porównywalna do fabrycznych zestawów. Można śmiało użyć pompki akwariowej która jest bezgłośna.
@@Pawel-zn3eb ua-cam.com/video/5O3EGym2nmk/v-deo.html
Naprawdę ciekawy test. Warto było czekać:) Miałem CM 240mm light i do końca nie byłem zadowolony, ponieważ w układzie było powietrze i same wentylatory były głośne.
juz przed obejrzeniem daje like bo wiem ile przy tym roboty bylo
chłopie jesteś moim guru haha. takie myśli już od lat chodzą mi po glowie haha. jeszcze sprężarkę z lodówki chciałbym założyć w kompie ( mam wiedzę,z chłodnictwa) no ale hałas... jeszcze gdybyś widział co w moim kompie za druty są :D
jesli chodzi o wentylator chłodnicy to powinieneś zbudować ramę dla czterech małych wentylatorów z komputera i ustawić je na małą predkość i to by już dało radę pod względem niskiego hałasu. teoretycznie przy tak dużym wymienniku o ile nie mamy w pokoju piekarnika to i nawet bez wentylatorów wymiana ciepła powinna być wystarczająca.
Pierwsza opcja miała Błąd konstrukcyjny, zbiorniczek jest tylko do utrzymania stałego poźom cieczy. Ciecz powina krążyć tylko między chłodnica a pompka, a zbiorniczek na trójniku i od chłodnicy rura odpowieczajca układ 😀
No i jestem zadowolony z Twojego filmu .
Przynajmniej wiem że można podpinać śmiało wszystko pod podłogówkę i grzejniki montować z chłodnicy ^.^
Wpadłem na podobny pomysł, zacząłem kompletować zestaw i dziwnym trafem, YT pokazuje mi Ciebie. Tak Przypadek.
Następny filmik "Robimy OC Intela i9 kute tłoki i dwie turbosprężarki czy dają radę?"
Miałeś cierpliwość i chęci łapka do góry!
1 Samochodowa chłodnica była używana - to oddaje mniej ciepła, można było podłączyć 2 lub 3 i dać bez wentylatora, w poziomie może lepiej działać bez wentylatora
2 Pompka jest najtańsza temu taki hałas
3 Niestety na takie chłodnice trzeba dużo miejsca
mogłeś jeszcze sprawdzić chłodnicę z wentylatorem z komputera, może by wystarczył a cicho by było w miarę
+1 albo dokupić wentylator komputerowy ~200mm.
Pomysł świetny, wykonanie świetne, konstruktywna krytyka: jak dla mnie to można by było sparować chłodnicę od samochodu z 6-9 wentylatorami do obudów PC, było by ciszej a przepływ powietrza jakiś by był. Ja generalnie uważam, że jak chłodzenie powietrzne wystarcza, to jest lepsze (bezpieczniejsze) od wodnego 🙃. Może kiedyś jak będę miał czas i fundusze to zrobię coś podobnego 😍
Widzę jedną przewagę wariantu 3 nad wszystkimi innymi. Jest to skalowalność :) Innym ciekawym rozwiązaniem może być zastosowanie układu klimatyzacji z samochodu :)
Tak wyglądały początki WC w pc. Na początku lat 2000nych w pl popularne były stosowanie nagrzewnic od żuka gdyż te były miedziane co likwidowało problem korozji. Aluminium z miedzią się nie lubi. Jako pompek używalo się akwariowych.
Ciekawy pomysł z takim chłodzeniem. Jednak sporo większy jak i głośniejszy oraz więcej kombinowania co i jak połączyć w porównaniu do normalnego chłodzenia wodnego
szanuje za alex skrindo - jumbo w tle:) film jak zwykle zajebisty:D
Super materiał, najlepiej wygląda chyba 3 wariant
5:53 nie rozumiem ... zasilanie w płyn pompy Enermax (jak z resztą każdej pompy) powinno być od DOŁU ... z zasad termodynamiki także wynika, że GÓRNY wąż jest wypływowy (jesteś mechanikiem to wiesz że zawsze górny wąż jest ciepły a dolny chłodny). Według tego co widzę, to w tym układzie jest źle podpięty zbiorniczek. Zamień przewody przy pompie i jeśli jest sprawna to magicznie ożyje (jeśli nie przepompuje płynu do zbiorniczka to ma za niską wysokość słupa płynu - czytaj musisz umieścić zbiorniczek niżej żeby silnik Enermaxa miał siłę przepchnąć płyn). W 6:53 ten bąbel powietrza co widać w dolnym wężu to jest problem wynikły z nieodpowiedniego odpowietrzenia ... a ten problem wyniknął z tego, że pompa jest najwyższym punktem, i to że nad pompą jest płyn ... to nic nie znaczy. Wie o tym każdy kto odpowietrzał hamulce czy (nie daj Boże) sprzęgło :) Ogólnie mega materiał zrobiłeś :) Fajnie to wyszło finalnie :) A efekty zaskakują .... w sumie na minus - tak jak sam zauważyłeś w podsumowaniu. Ale jakby coś pokombinować z opornikami żeby ograniczyć prędkość wentylatorów "samochodowych" do poziomu Db z zestawów i wtedy sprawdzić temperatury .... tego mi zabrakło.
Dzięki za tak rozbudowany komentarz. Poza kamerą bawiłem się pompą Enermaxa i po zamienieniu węży było tragicznie ( wyła strasznie). Co do bąbla powietrza to jest ma to wytłumaczenie. Do ujęć musiałem wyłączyć i włączyć pompę żeby był efekt, przed testami chłodzenie chodziło kilkanaście minut i bąbli brak. Mój układ wymaga usprawnień, ale to może sobie zostawię na następny raz :)
( Wymiana pompy z zanurzeniowej, na przepływową)
@@Jobak96 Walcz - a skoro Enermaź wył strasznie tzn że blokopompa była zdechnięta :) Bo wiesz jak pisaliśmy "Ty mechanik, ja mechanik" i też miałem pomysł na Custom Loop na gratach motorsportowych - za chłodnicę chciałem założyć chłodnicę oleju, węże w oplocie nierdzewnym zakuwane w "kolorowe złączki", tylko u mnie to jest tylko pomysł na razie. Wstępnie rozrysowany, kosztorys jest zrobiony, tylko nie znam jeszcze zdolności oddawania tak niskiego ciepła przez chłodnicę oleju ... Może się okazać że ścianki z jakich jest zbudowana chłodnica są tak grube, że zanim będzie ona oddawała ciepło, to cały układ będzie musiał osiągnąć 80 - 90 stC. :D Ale to taki mój plan na projekt .... na razie mam 3 miesiące roboty zawodowej :D
@@stawiniakpol2891 Polecam chłodnicę oleju z motorowerów z silnikiem 139fmb. Podobno dobrze oddają ciepło.
@@Jobak96 nie no odpada ... na to nawet nie da rady założyć wentyla 120mm :D A mam do schłodzenia Ryzena 2700X :D Ja myślałem nad taką chłodnicą 24 rzędową - ona ma wymiary około 280/280mm po zewnątrz, więc rdzeń będzie większy od od 360mm o 25%. Do tego 4 wentyle 120mm, całość umieszczona za płytą główną - coś jak Ty ustawiłeś chłodnicę od Corsy tylko z drugiej strony. Zbiorniczek na płyn to przerobiłbym Oil catch can bo kilka chińczyków mi leży co nie działało bo sobie pękło od drgań. Przewody sam sobie zakuwam za grosze ... Drukarki 3d mam 3 sztuki - budżetowe za kilka stów ale są i robią. :) Więc tak to wygląda mniej więcej z mojej strony ten mój plan na budżetowy Custom loop :)
W takim układzie, wysokość na jakiej jest założony zbiorniczek nie ma znaczenia (słup wody wynosi zero). Istotna jest całkowita długość węży i związane z tym opory przepływu.
Świetny film, w niczym nie zawiodles :) miła dykcja, ciekawy pomysł na film, wszystko z humorem:) pozdro
11:24 mały błąd się wkradł, wariant drugi zamieniony z trzecim, lub ich głośność. Poza tym mega szacun za robotę :D
Takich materiałów mi brakowało. Props!
Wentylatory od kompa założyć,a wentylatory od samochodu można zastosować uklad do obnizania napiecia przez co zmniejszą się obroty,lepsze niż ogromne rezystory ale cena inna od paru zl do 30-40zl za układ elektoniczny. Sprzet do kopania wysmienity i można podłączyć parę kart pod takie chłodzenie:)
Kurła przerwałeś moje grzebania przy PS3 :D Jeszcze nigdy tak szybko nie klikłem w film
Pompkę warto zamienić na taką do oczka wodnego (120-180L/h zależy od modelu w cenie 30-40zł) jest wielkościowo podobna do zwykłej blokopompki a na nagrzewnicę zwyczajnie założyć z obu stron wentylatory 140mm lub 4szt 80mm jeśli się mieszczą. Blok wodny też można podmienić na aluminiowy (na allegro za 25zł) lub standardowy do chłodzenia wodnego za 80zł.
Takk na to czekałem !! jesteś super!
Wygrywa wariant 3 bez wentylatora. Temperatura 34 czyli lepiej od 240 i hałas 49 czyli tylko o 7 db więcej niż 240. Wszystko da się załatwić lepszej jakości pompka czy odpowiednim wyciszeniem. Wentylatory zawsze można dać od komputera skuteczniej jeszcze zbijemy temperatury ale głośność nie powinna się podnieść. Przetestuj te chłodnice samochodowe z wentylatorami od tych gotowych AIO. Jestem ciekaw porównań temperatur i głośności. No i dołącz jeszcze OC :D
Chyba nie oglądałeś filmu do końca, na samym końcu jest porównanie do gotowych Aio :)
@@Jobak96 chodzi mi o to żeby na te chłodnice samochodowe założyć wentylatory od AIO i wtedy porównać temperatury :)
@@dragonifos a dobra
Bardzo ciekawy test. Dobra robota :)
ta chłodnica jest spoko tylko cały myk polega na tym żeby znaleźć cichą pompę i będzie git, no i mogłeś jeszcze zamontować normalne wentylatory na te chłodnice do porównania
Przypomniałeś mi czasy, kiedy sam bawiłem się w chłodzenie wodne - miałem nagrzewnicę od Lublina, pompkę Eheima i podobny blok (chyba pierwszy dostępny w Polsce) - było to jakieś 20 lat temu i kosztowało ok. 800zł. Potem weszły heatpipe'y i takie chłodzenie przestało mieć większy sens bez ekstremalnego oc (no i było za drogie). Teraz widzę, że i gotowe rozwiązania są tańsze.
To co mnie zastanawia w Twoich testach, to bardzo niskie temperatury - 20 stopni w idle, przy 19 na zewnątrz jest po prostu niemożliwe - blok nie jest w stanie tak efektywnie odbierać ciepła - czujnik musi zaniżać.
Świetny test :D. Więcej takich xD.
Czekałem na ten film 🙂
Wreszcie jakiś konkret zrobił. 👍👍👍👍👍👍👍👍
Jeśli masz piwnice zaraz pod pokojem to możesz zrobić przebitkę z przewodami, chociaż szybciej pewnie by było Tunderboltem. I zostawić to w piwnicy. A co do wentylatora samochodowego to już od dawna używam w warsztacie jako wywietrznik na 6V(trzeba przyznać że troche niezły przeciąg robi na 12V). Trzeba też pamiętać że możesz dowalić kartę graficzną do tego i masz już nawet super temperatury na GPU. W cenie 360 najprawdopodobniej.
Bardzo ciekawy materiał którego wyczekiwałem
Jeden z najbardziej przyjemnych filmików jakie oglądałem w tym miesiącu :)
Można spróbować podłączyć szeregowo dwie chłodnice od samochodu zamontowane w jakimś dedykowanym stojaku bez dodatkowych wentylatorów.
Koszty za druga chłodnicę zwróciły by się z czasem.
Drukowanie plastikowych redukcji na drukarce 3D to chyba nie najlepszy pomysł.
Z czasem płyn chłodniczy mógłby zacząć degradować te drukowane elementy, co doprowadziłoby do wycieków.
Pozdrawiam
Jobak zrobił to dla was tylko dlatego żebym ja nie musiał tego robić 🤔😎 chylę czoła za pomysł, realizację oraz poświęcony na wszystko czas i środki!
A jakbyś użył patentu klimatyzatora do punktowego chłodzenia radiatora karty/procesora czy całego komputera wewnątrz? Owinąć spiralnie przód wentylatora (najlepiej 200mm) cienką, miedzianą rurką. Do niej podłączyć wężyki, które będą wychodzić z dużego termosu/lodówki przenośnej. Do lodówki wrzucasz pompkę obiegu wody i wlewasz zimną wodę oraz zamrożone butelki z wodą. Wężyki podłączasz do tej pompki wewnątrz tworząc obieg zimnej wody. Teoretycznie w rurkach będzie wytwarzać się niska temperatura I wentylator będzie dmuchał dość zimnym powietrzem chłodząc komputer/kartę/procesor.
Na twoim kanale zawsze znajdzie się cos nietuzinkowego. Jesteś gość super film
Myślę, że aio 360 z trzema wentylatorami 3000 rpm miałoby podobne temperatury jak Wariant 3 i byłoby cichsze.
Ale film sam w sobie interesujący 👌
Dobra robota. Podziwiam!
Szacuneczek za pomysł i wykonanie :P
Fajny pomysł, też kiedyś miałem pomysł, by zbudować chłodzenie kompa z wykorzystaniem części samochodowych, ale finalnie mam AiO 240 od SPC.
Teraz czekamy na wariant 4 z podłączeniem do taniego grzejnika 😅 Świetny materiał 👍
6:19 Łoo Panie, jak już zrobiłeś taki zacny blok chłodzący to grzechem by było nie podłączyć tego do podłogówki 😉
xD
Bardzo dobra robota ot co👊
Kocham twoje filmy
Takie filmy to po prostu złoto :D
Głośne niczym mój pierwszy komputer w obudowie Codegena z zasilaczem z czarnej listy 🤣
Test byłby wiarygodniejszy gdy dać dłuższe węże i chłodnice ustawić w drugim pokoju. Ja bym jeszcze spróbował wariant: pompa basenowa + węże prosto do basenu ogrodowego.
Jest jeszcze opcja odprowadzenie ciepła grawitacyjnie przez otwarty zbiornik przelewowy (tak działa CO w kamienicach) bez pomp:-) Tyle że zasilanie do chłodnicy od góry, natomiast powrót z drugiej strony na dole w kierunku do procesora. Jest to sprytne rozwiązanie bo tak jak pisałem działa bez pomp i prądu :-)
Polecam zaopatrzyć się w grzebień do prostowania lamel chłodnic - fajna i tania sprawa + chłodnice wyglądają o wiele lepiej i są bardziej wydajne.
Świetny pomysł i filmik.
Dobra opcja jest podłączyć grzejnik do cpu i gpu, nawet nie potrzeba wentylatorów, pasywnie da radę schłodzić na lajcie, a i ciepło wieczorami przy graniu :P:P:P
haha, taki wariant 2 robiłem w swoim kompie ponad 10lat temu w gimnazjum. tylko na pompce od akwarium i nagrzewnicy z tico.
Pozdrawiam ;)
Genialne chłodzenie na miarę moich potrzeb jeszcze bym podłączył do kaloryfera w lecie chłodzenie
Szacun za włożoną pracę.
Wariant 3 bez wentylatora też miał najlepszą wydajność, a szukając lepszej pompki to i może da się zejść z głośnością.
Co do większej średnicy wejścia w chłodnicy to właśnie dobrze, że woda zwalnia. wolniej płynie = więcej czasu na ochłodzenie, a po wyjściu z chłodnicy znowu nam przyspiesza.
Ech... testowałem takie zabawy na początku XXI wieku i powiem szczerze że do chłodnicy samochodowej wystarczy shroud z kartonu a na nim wiatraki od kompa. Dostaje się wersję 3cią tyle że jest i wydajnie i cicho. Dlatego łącząc moto i kompy warto pomyśleć o tym co się da ulepszyć ;) O chłodnicy na trytytkach nie wspomnę bo wciskając ją między finy chłodnicy mogły się uszkodzić kanały wodne i pojawić się wyciek (testowane xD). A pompę którą miałem to był używaby DAB taki jak w instalacjach CO. Układ chłodził CPU, NB i GPU. Wszystko było bardzo ciche.
Proponowałbym remake tylko z naciskiem na wydajność i ciszę czyli zbudować osłonę chłodnicy, wentyle od PC na jakimś kontrolerze (120-140) i porządną cichą pompę. Wtedy jest jazda ;)
Takie komentarze zachęcają mnie do zrobienia drugiego, bardziej dopracowanego i estetycznego wariantu :)
@@Jobak96 Jak coś to nadal mam swoją chłodnicę z tamtych lat i chyba w jakimś kartonie bloki. Fotki też są ale powiedzmy sobie w tamtych czasach robione kartoflem ;)
@@Jobak96 btw jak byś się zabierał za kolejną wersję to daj znać ;) Chyba mam jeszcze trochę "starych śmieci" ;)
ZAjebiaszczy Materiał! dziwne że chłodzonko z dużą chłodnicą tak słabo wypadło :D
Czekałem ❤
Nawet konstruktywnie krytykować nie wypada. Sam pomysł, zaangażowanie, ilość pracy i mimo wszystko przyzwoity efekt jest godny podziwu :-)
Gdyby krypto były w miarę stabilne to kupiłbym 2 koparki i do każdej karty robił chłodzenie wodne z doprowadzeniem płynu do boilera, a z niego ciecz do drugiego ogrzewającego wodę w kranach i kaloryferach. Przy 2 koparkach raczej byłoby to rozwiązanie na lato, ale jakby zestaw pozwalał mi zarabiać na + (nawet te 100-500zł na koparkę) to pokusiłbym się o system z większą ilością, trzymający wodę w +/-60*C. Wtedy miałbym "0 emisyjne" ogrzewanie, które nie ponosi kosztów, a nawet daje zysk.
U mnie jeszcze większe DIY blok zrobiony ze starego chłodzenia OEM obłożony plexą, pompka z akwarium i nagrzewnica ale nie pamiętam z czego 😂 chłodzi to phenoma ii X4 b55 i uwaga działa bardzo dobrze już jakieś 3 miesiące 🤣
Drogie dzieci :) Kiedyś, jak jeszcze nie było tych wszystkich podzespołów do WC, to szukało się nagrzewnic od samochodów, robiło shroud i na takim czymś zakładało chłodzenie.
Czegoś takiego jeszcze nie widziałem :D Mega materiał :D subik zostawiony
trzeba było wziąć chłodnice ze skutera, np yamaha aerox 50- seryjnych jest dużo na sprzedaż a byłaby idealna :)