Ja nie dokońca, pierwsze to głośniki średnio tonowe gdm 10 i gdm 12 są prawie takie same maja te same cewki i magnes różnią się jedynie membraną i koszem, po drugie altus 110 wcale nie brzmi aż tak źle jeśli chodzi o bass po wystrojeniu rurką jak na zdjęciach jest znośnie. Szkoda tylko że nie wspomniano o altusach 60, 65, 100, i dokładniej o 120 to udane kolumny do tego do czego zostały stworzone
Jest mnóstwo Tonsili grających nieporównywalnie lepiej od Altusów (szczególnie II serii), a z nich z kolei nieco modeli, które mimo starej technologii grają wyjątkowo ciekawie.
ZG-40C z membraną bierną jako zestaw podłogowy??? U nas (45 lat temu) to występowało jako zestaw nameblościankowy, kładziony poziomo. :-) Na tej meblościance.
A ja uwielbiam ten altusowy sopran. Miałem zestaw 110, od nowości od 1997 roku do 2008 roku, wraz z wieżą składaną Technics. W 2008 r. sprzedałem koledze. Do dziś żałuję. Przez te 11 lat nic mi się nie zepsuło. Spadł o mi tylko logo Tonsil po kilku latach. Grały czysto z przerysem sopranu, a że słucham i słuchałem i Black Sabbath, poprzez Pink Floyd, Kraftwerk na Modern Talking kończąc. Przy oryginalnych Cd grało to czy na rocku czy italo disco świetnie. Ale ja lubie przerysy. Teraz mam magnaty i aż takiego sopranu nie mają. Jak ktoś lubi ciepłe brzmienie bez loudnessu, to niech kupuje tam jakieś inne tam. Marzę o Teuflach Ultima 40, ale żona trochę jest na nie. A to najlepsze kolumny w swej klasie.
9.25..kolumny odwrócone do góry nogami...parkiet na syficie...zastanawiałem się czy taki model istniał, a miałem te stojące na parkiecie...zauważyliście?
Diora tosca 303 i Altus 110 do dzisiaj lata i nadal jest rewelacja po lekkich modyfikacjach jak się wie co się robi😁 Opisaliście w filmie wszystko idealnie o 110,niestety ma to swój urok, dużo czasu, wiedzy, pieniędzy,ale jak się wszystko porobi to radocha ogromna
ahh miło usłyszeć pozytywne komentarze na temat moich zgc 50 :) kupiłem je za 60zł z podziurawionymi membranami, sam je naprawiałem co dało mi dużo frajdy i wyszły mi bardzo dobrze, przyznaje przyjemnie się ich słucha, a co do wyglądu to nie są najgorsze wieczorową porą ładnie wyglądają z ciepłym oświetleniem. Posiadam jasną wersje co pasuje mi do mebli :)
Sporo na rynku zamieszania wprowadziły magnetofony "jamniki" z napisem na głośnikach 1000W lub 2000W , zamontowane były głośniki 0,5W lub max 1W. Ale ludzie uwielbiali ten napis 1000W.
Świetny odcinek :) Ponad rok temu chciałem kupić używane kolumny Tonsil Bolero 200, ale właściciel chciał za nie takie pieniądze i nie dopuszczał żadnej negocjacji, że wolałem dołożyć jeszcze raz tyle i kupić coś nowego.
W modelu 110, który posiadam do dzisiaj, przy podbiciu basów słychać było świst powietrza z otworów bas refleks bo na froncie była tam umieszczona siatka z czarnego drutu z drobnymi oczkami, :)
Panie Reduktorze. W opisie kolumny ZG-80C-115 w 13:10 wspomina Pan, że w torze średniotonowym znajduje się pułapka w postaci filtra RC. Miał Pan na myśli pułapkę rezonansową, czy korektor impedancji ? Na mój rozum filtr RC, to korektor impedancji, a pułapki rezonansowe realizowane są jako układy LC. Albo coś pomyliłem.
Niestety nie mogę się zgodzić. Popularne i praktycznie nic nie warte. Słaba jakość wykonania (nawet jak na tonsil). Grają słabo bez wyrazu. Nie warto regenerować i kupować.
Z całym szacunkiem dla autora filmu , który jak mówi cyt . ,, nigdy nie byłem posiadaczem tych zestawów ,, jestem posiadaczem wszystkich trzech i mam nieco odmienne zdanie przemawiające na ich korzyść . Nie mniej jednak jestem mu wdzięczny za obszerną prezentację dorobku rodzimej produkcji . Pozdrawiam
Byłem posiadaczem Dynamic Speaker HX80 - eksportowej wersji Altusów 110. Zamiast tuby była kopułka, a zamiast otworów stratnych, tunele bass-reflex. Grało to u mnie z Altusem V600 od HGS Eletronic (eksportowa WSH-205). Nie piaszczyły w wysokich częstotliwościach tak jak 110, ogólnie miło je wspominam, ale niestety to straszne kloce jak na dzisiejsze warunki. Szkoda, że zawalili sprawę z dolnym rejestrem, dziś ze świecą szukać budżetowych kolumn z takim głośnikiem niskotonowym, zmarnowany potencjał.
Hehe... .Mam tak: Space 86', ZGC 50 (ostatecznie w sumie identyczne do space 86'...), Alton 70, ZGC 30, Centralka z voyagera bo mi się jakoś spodobała i ... eksportową wersję kolumn zgc 20 które kryją się pod nazwą Thompson :) Posiadam również unitre diore, prawie całe zestawy.. hm i NOWY korektor fs 042 w orgynalnym pudełku z 89' :D Pozdrawiam miłośników.
Ahhh Altusy 140 do dziś je mam:d pięknie grają. Jedyny problem jaki z nimi miałem to zniszczone Membrany i nie działające głosniki wysokich tonów a le po remoncie na częściach oryginalnych które sporo kosztowały do dziś grają bez zarzutu. Kiedyś miałem jeszcze altony 80 ale niestety po jednej z imprez 18 nastkowych po ostrym przy czadowaniu wyzionęły ducha dosłownie
Zgoda w 100%. Wymieniłem tylko basy na 80 w moich altusach 140. Amplituner Radmor 5102 + korektor Radmor 5471 dziesięć punktów na kanał robi cuda z tym zestawem. Opini, tych negatywnych, nie jestem w stanie zrozumieć.
@@chingachgook4455 Jest nieco racji w Materiale Autora bo na dłuższą Metę słuchanie jest męczące i audio file na pewno będą się czepiać ale na takie odpalenie od czasu do czasu czy oglądanie na tym filmów to jest to świetny sprzęt a i też na jakąś większą imprezę też się nadają.
miałem Altusy 140 na 6m2 ... jak to jebło to sąsiadce drzwi wyrywało z futryny ... przesada była ... dało się tym nagłośnić 400m2 salę na imprezie ...i poszlo za psie vdolce
Mam do dzis altus 75 i graly mi 30 minut .W Latsch 80tych byla moda na wysonkie i czyste dzwieki.dlatego szybko padly.wyglag jest fajny jakosc dzwieku fatalna.W kolumnach swiatowych to altus jest na 140 miejscu.niemozna poröwnac do JBL.pieknie pan opowiada.pozdrowienia z niemiec.bochum
Co do zg40c osobiścię posiadam pod wzmacniaczem technics su 700 mają piekny bass średnio tonowy wymienilem na 12/8/2 zamiast 12/5/2 u muszę przyznać że grają czyściej wymieniam ruwnież wysokotonowe na tytanowe gdyż niestety spaliłem je ale nawet bez wysokotonowych grają pięknie
Ostatnio zakupiłem za 100zł Mildtony 80w bez zawieszeń. Za kolejne ponad 100zł zakupiłem oryginalne zawieszenia tonsila i je zamontowałem. Co sądzicie o takim zakupie?
Mam takie ZgC-50-8-44 Pierwsza rzecz jaką trzeba było zrobić, to wymiana zawieszenia w dużym i średnim głośniku. To kosztowało chyba ze 200zł (jakieś 10 lat temu). Druga rzecz to nowa okleina (obecnie dąb sonoma) żeby pasowało mi do mebli. Oryginalnie była znacznie ciemniejsza od tych prezentowanych na filmie. Te jasne wyglądają fatalnie. Miło mi słyszeć że mają lepszą opinię od Altusów.
Cześć. Dzięki za konkretny materiał. Mam pytanie, obecnie posiadam kolumny ZG30C114. Czy wspomniane w filmie kolumny ZG25C będą grały lepiej? Zakładając, że Porównujemy jedne i drugie z oryginalnymi głośnikami. Czy lepiej pozostać przy tych co mam?
Witam, chciałem spytać czy może słuchałeś kolumn ZG-20c ? Posiadam takowe. W filmie ich zdjęcie jest na 0:36 . Na swoim kanale mam filmik jak wymieniam w nich głośniki oryginalne. Maja głośniki GDN 10 na kobaltach. Jak dla mnie pięknie i miękko grają i maja cudowne trwałe zawieszenie z dużym wychylem. Czekam na odpowiedz i dodam ze piękny odcinek ! :)
Witam serdecznie, ciekawy film zresztą jak pozostałe które do tej pory obejrzałem. Jako że temat dotyczy kolumn firmy Tonsil,w związku z tym mam pytanie jeśli można . Posiadam od nowości kolumny Altus 70, grają jak grają jednak mam do nich sentyment i nie chcę się ich pozbywać. Postanowiłem je w jakimś niewielkim stopniu zmodyfikować,aby poprawić brzmienie. Pierwszą modyfikacją trochę nieświadomą była wymiana głośnika niskotonowego na GDN 25/80/1 8 Ohm ( w 2002 roku zakupione w sklepie firmowym Tonsil we Wrześni,po sugestii pracownika sklepu). Muszę przyznać że bas stał się zdecydowanie głębszy i mięsisty, zniknęło charakterystyczne dudnienie. Po latach postanowiłem wymienić głośnik wysykotonowy,i tu moje pytanie, który z n/w głośników kopułowych będzie najlepszym wyborem: GDWK 9/80/1 8 Ohm, GDWK 9/80 8 Ohm, GDWK 9/120 8 Ohm,czy GDWK 9/120/4 8 Ohm. www.skleptonsil.pl/wysokotonowe,c206.html Czy będzie konieczna modyfikacja zwrotnicy ? zmieniając głośnik niskotonowy nic nie zmieniałem. Przy okazji chcę wymienić okablowanie wewnątrz kolumny,jakiej grubości przewody zastosować? Czy 1,5 wystarczą czy lepiej zastosować 2,5? Jestem laikiem w elektronice , choć z lutownicą sobie poradzę. Z góry dziękuję za pomoc.
Zg 40 nie były jedynymi zestawami z membraną bierną. Był jeszcze zestaw Zg 30c 201 grały o niebo lepiej niestety zostały pojedyńcze egzemplarze nie dłubane na chińskich częściach
U mnie oryginalne gdwt szybko się paliły i zastąpiła je gdwt 9/100 fp i jest o niebo lepiej. ja nie wiem jak można tak przezywać altusy według mnie grają świetnie mam je przez 30 lat od nowości i znam je na pamięć
Zg40c9 nie były jedynymi zestawami z membraną bierną produkcji unitry, były również zg30c201 bardzo chwalone za brzmienie jak i ccały typoszereg C201. Szkoda że nie było wspomniane o zestawie np, fonica A-17. Posiadam wersję eksportową na GDN-ach 16/10 i kondensatorach olejowych w zwrotnicy z czym się jeszcze nie spotkałem wcześniej. Co do altusów również nie miałem okazji ich posłuchać i nie żałuję, jak wspominał reduktor budowa ich jest kontrowersyjna i nie nastawiona na jakość brzmienia lecz na głośność.
altusy to chyba dochodziły do 18KHz jak pamiętam !!!! brzmienie jak najbardziej poprawne i od połowy mniej więcej głośności zaskakująca dynamika,miałem robione wg schematu oryg. altusy 110 - coś pieknego dopóki dziciaki się nimi nie zajeły :D .Dziwie się że tkak padła opinia w filmie ale cóż....
Co do serii Altus to tak nie słusznie były ocienione. Chyba że opisanie w filmie Altusy były inaczej wykonane niż Altus 200. Posiadam ten model i mogę o nich powiedzieć że grają wybitnie. Bass jest mocny, czuć tą moc, wysokie tony w A200 są bardzo czyste i przyjemne. Codziennie godzinami słucham na nich muzyki, także dobrze nadają się do filmów. Mają bardzo specyficzne brzmienie ale dobre. Też dużo zależy od wzmacniacza/amplitunera który napędza zestaw. Co do zawieszeń w A200 są wytrzymałe, musiałem je wymienić po około 20 latach. I to tylko dlatego że materiał zmurszał. Wygląd też jest przepiękny, z maskownicą i bez. Także fakt że ten model produkowany jest do dziś i że można od Tonsila kupić oryginale głośniki do wymiany to też coś świadczy o jakości. Podsumowując, moim zdaniem Altusy trochę niesłusznie były ocienione chyba że naprawdę różnią się od Altus 200. Co do Tonsila, moim zdaniem najsolidniejsza firma w Polsce. Odcinek udany jak każdy, milo się oglądało, łapka w górę leci. Pozdrawiam.
Altus 200 to sa zupelnie inne kolumny zaprojektowane od nowa na nowych zwrotnicach i na dobrych nowoczesnych glosnikach.Nie maja one nic wspolnego z poprzednimi seriami z PRLu.Ost z moim kolegą z lat szkolnych testowalismy altusy 140 z PRL i nowsze Altusy 300.Roznice slychac juz nawet na cichutkim wolumie przy klasycznych utworach.Nowe maja mieciutki bas,góra juz nie kłuje w uszy jak w 140,a srodek jest wyrazny.W 140 srodek sie zlewal z caloscia.Po za tym 140 graja pudełkowo.W 300 tego nie ma.Tak wiec twoje 200 to mniejsze wersje 300 i graja na prawde przyzwoicie.A to dlatego ze to sa zupelnie inne konstrukcje ktore nie maja nic wspolnego poprzednikami z PRL.Pozdrawiam
@@jacekcb Też mam Altus 300 już z tej nowej generacji i dla mnie grają ok. Może zależy też do jakiej muzyki. Ja słucham głównie rock, metal itp. ogólnie muzyka gitarowa i brzmienie jest ok. Jeżeli chodzi o bas, to tak jak piszesz jest miękki i fajnie też słychać stopę perkusyjną:) jest uderzenie.
Kawał polskiej, akustycznej historii. Zdaje sobie sprawę o odmienności zestawów serii bodajże TON 200 i 400. Przydało by się coś o nich napomnieć.Choć sam posiadam z krytykowane Altusy 140, to i tak wielki kciuk w górę.
Prawdą jest, co mowi autor, że Altusy grały, grają slabo. Bas to generalnie, zwyczajnie dramat, srednie ok, a wysokie przeważnie wypadaly cudownie....dla miłośników dźwięków dochodzących z hali frezarek. Jednak wysokie, można było modulowac nieco źródłami i w pewnych konfiguracjach brzmiały ok. Mimo wszystko, ja osobiscie przez lata używałem Atusów 75 z zadowoleniem! Wytłumiłem dodatkowo skrzynie wg własnego uznania, zamieniłem tuby na również tonsilowskie kopułki (jeszcze chciał mnie całować zamieniacz, co był z sssyczącego klubu) i w efekcie, nawet w połączeniu z moim niewyszukanym technicsem zaczęło grać, a nie hałasować! Dodam jeszcze, że po wspomnianych Altusach zbudowalem sobie zestaw 5-drozny oparty na projekcie Re i głośnikach stosowanych w Atusach. W zestawie tym, najwyższe pasmo przetwarzała kopułka, a nieco niższe wysokie, altusowa tuba. Powiem krótko - wg mnie, wysokie tony w tej konfiguracji były znakomite!
Jeśli chodzi o obudowę z membraną bierną to pamiętam że był zestaw głośnikowy o nazwie HI FI VOX , ponoć były to kolumny produkowane na eksport do Francji ale miałem je w swoim użytkowaniu przez rok i wiem że coś takiego istniało , zapytam ludzi którzy je kupili ode mnie czy coś jeszcze z nich zostało . Ich właścicielem zostałem w połowie lat osiemdziesiątych - kupione w sklepie firmowym Tonsila we Wrześni , kolumny w czarnej obudowie przednia ściana minimalnie przypominała Altusy 110 bo głośniki tak jak w Altusah miały aluminiowe pierścienie dookoła tyle że pod dużym głośnikiem niskotonowym był niewiele mniejszy głośnik dynamiczny i o ile mnie pamięć nie myli to głośniki średnio i wysoko tonowy były w osi pionowej (w altusah z boku ) oczywiście kolumny te były znaczne wyższe od wspomnianych sto dziesiątek ale ściana przednia podobnej szerokości .
A gdzie kolumny Saba Continental Edison 75 Watt . Miałem te kolumny kupiłem w Wejherowie w kartonach na których było napisane Altus 200 . Jakie było moje zdziwienie gdy otworzyłem kartony .
Może dla ciebie nie ciekawy wygląd dla mnie bardzo ładne czy jasne czy ciemne grają ładnie nisko a jedyną wadą tych kolumn jest zwrotnica poprostu kaszana pogarszająca jakość dźwięku grzyby na drzewie opieńki na sredniotonowym głośniku założyć tylko kondensator jako zwrotnice i zagrają głośno i mocno
sam mam aktualnie altusy 110 początkowo moje uszy krwawily ale po zamianie biegunowosci na gwizdkach jest lepiej a po pewnym czasie sie przyzwyczaiłem, ogólnie sporo braków nadrabia amplituner.
@@tomwodz2 Sprzedałem to w cholerę i kupiłem belkę 5.1 Wiem że zdania są podzielone ale ja jestem bardzo zadowolony. Nie mam nadzwyczajnie gdzie postawić kolumn. Oprogramowanie robi cuda.
Szkoda, że odcinek jest tak krótki i zabrakło w nim miejsca na jeszcze kilka zestawów. Chętnie bym posłuchał co ma Pan do powiedzenia na temat takich serii głośników jak choćby Voyagery czy nowsze Maestro.
***** Zgoda , to już nie Unitra ale ... może warto by kiedyś zrobić odcinek o tym co dziś jest , jeśli jest jeszcze co , produkowane w Polsce . Sam byłbym zainteresowany , bo mam zestawy " Duet " Tonsilu z 2005 roku i rad bym znać Wasza opinię o nich .
Ciekawy jestem co by ReduktorSzumu powiedział na temat kolumn Perfect. Niedawno miałem przez chwilę w domu Altusy 110, które poniosły porażkę w porównaniu z moimi Perfectami. I taki mały epizod chyba z początku lat 80. Koledze rodzice kupili ZG30C, te 2-drożne z przełącznikiem. Ja mu pozazdrościłem, kupiłem u stolarza przycięte płyty wiórowe, kupiłem głośniki, zrobiłem zwrotnice wg książki Witorta i skopiowałem te kolumny. Zrobiliśmy porównanie. Kolega był bardzo niepocieszony bo moje okazały sie lepsze.
Wszystko ok poza paroma rzeczami: a) na zdjęciach to nie jest ZG40C9 ale C5 z tubką z szerokim kołnierzem. b)ZgC 50-8-44 maja z tego co widzę GDWK 9/80/1 zamiast 9/80, to bardzo duża różnica. 9./80/1 (ten z pianką na kopułce) gra znacznie spokojniej, ma o wiele bardziej zrównoważone brzmienie. Altusy z kopułkami często były pod nazwą Dynamic Speaker HX [cyferki]. Często tam zakładano właśnie GDWK 9/80/1. Z obserwacji swoich zestawów HX 80 stwierdzam, że względem Altusa 110 zmieniono również w sporym stopniu na + zwrotnice jak i dorzucono bass-reflex. W mojej opinii tak skompletowany brzmi znacznie lepiej od, myślę niezbyt słusznie, kultowego ZG40C/9 - który oczywiście też posiadam. Aczkolwiek te drugie nieźle grają, średnie tony jak na GD 12/5 są ładne, tubka na wysokich jednak trochę drażni... Co do reszty - prawda, z końcówką się oczywiście w 100% zgadzam. Tonsil to jednak marka i nie bez powodu nawet w latach 90 na całym świecie montowano nasze przetworniki. :) Z Tonsila jestem naprawdę dumny.
Dobrze jest, /5 wyróżniają się inną tabliczką i można je przez to łatwo rozróżnić, dodatkowo różnica w zwrotnicy. Naklejka z tyłu kolumny wyjaśni wszystko, wersje starsze z "wpuszczanym" frontem miały oznaczenie 40c/2, 40c/5, 40c/8, 40c/9 i rzadsze 40c201. Ostatnia seria z "gładkim" frontem i małą wystającą tubką była oznaczana zawsze jako /9. Do zobaczenia takie /5 u mnie na kanale. Co może się nie podobać w tubce w 40c, skoro to jest korektor rozproszenia poprawiający ogólną charakterystykę głośniczka? To nie GDWT.
damian3416 ™ Tabliczki mogły być montowane jak leci - u mnie jest na niej C5 i o ile pamiętam C8. Raczej piątki z tyłu nie mam. Może właśnie moje to C8? Ale tuba u mnie wystaje. W każdym bądź razie jakakolwiek różnica w brzmieniu między tymi dwiema tubkami może być zupełnie niezauważalna. Słyszałem też, że były wersje ZG40C bez tubek, mowa o odmianie z GDWK (bo wiem, że i GDW 6,5 tez montowano na początku). A co do brzmienia to może za dużo 9/80/1 się nasłuchałem i dlatego dla mnie nieco te tubkowe 9/80 wyostrzają...
hk570i to mówisz o zg40c/2 - wersji wcześniejszej bez ścianki frontowej ozdobnej oraz innym układem głośników. Maskownica na metalowym stelażu o fakturze tabliczki czekolady. Te wersje w których tubka wystaje to 40c/9 i 40c201. W wersji na francję były też podwójne tubki na wysoko-tonowym, mniejsza i większa (delikatnie zmodyfikowana) na raz.
damian3416 ™ Kojarzę je. Był tam fabrycznie jak wspominałem GDW 6,5, w dodatku u mnie były jeszcze pierścienie na GDN i UB. Możliwe, że te obręcze to była "radosna radość użytkownika", bowiem te dwie kolumny trafiły do mnie w opłakanym stanie... Jakieś pokrętła, bass-reflexy, głośniki pomieszane, brak GDW, GDM tylko w jednej kolumnie z głośnika megafonowego, ale bez tej stalowej tuby. Rozmontowałem te ZG40 i ok. tydzień temu sprzedałem te poszatkowane obudowy na Allegro, resztę sobie zostawiłem. A ja faktycznie mam /C9. Teraz przypomniało mi się, że ściankę przednią mam zlicowaną z bokami, natomiast tylna jest w głębi. Z tą moja uwagą co do GDWK w ZG40C to raczej miałeś rację - co jakiś czas słucham grający na żywo zespół i talerz ostatnio wydawał mi się strasznie ostry... Zbytnio się przyzwyczaiłem do tego łagodnego brzmienia moich HX. Za bardzo to poszło w stronę mocno ocieplonego brzmienia.
Altusy grają dobrze :D jeśli ktoś tak twierdzi to warto by wybrać się do dobrego laryngologa, miałem altusy 75 i szału nie było, kolega ma 140 -stki w oryginale więc wiem jak to gra ostatnimi czasy zrobiłem mu tanie pseudo-estradówki na jakichś tanich głośnikach chyba dibeisi o ile pamiętam , litraż i konstrukcja mniej więcej pokrywała się z tym co tam powinno być ale nicjakoś specjalnie dokładnie nie liczyłem mając na uwadze że chinole i tak podali na karteczkach dane "z dupy" mimo to te samoróby grają i tak lepiej niż altus 140 i mają znacznie niższe zejście, jedynie góra podobnie wkurza jak w altusach bo też tam z taniości władowałem tubową wysokotonówkę. Rozumiem nostalgię i szacunek dla rodzimych produktów ale nie ma co opowiadać że coś jest super skoro nie jest.
Odczucie dźwięku jest kwestią osobistą to raz i dwa - zupełnie subiektywną. Miałem kilka tych zestawów, altusów 75-tek się nie pozbyłem i to nie jest nostalgia:) kiedy czytam, że mają zbyt wysoką "górę" albo niski "dół"... to nie wiem jak to komentować, może też powinienem zachwycić się bardziej "płaskim" zakresem. Dla każdego coś... Wiem, że każdy powinien posłuchać. Nie chińczyka, tylko oryginał w tej obudowie. Uwierzcie, w oryginale grają naprawdę ok, ale sprawdźcie, być może sami zmienicie zdanie :) I jeszcze jedno, laryngolog (podobno ten dobry) powiedział, że porównywanie dibeisi do czegokolwiek to nie jest jego zakres :) pozdrawiam i... zdrowia życzę :)
Nie zgadzam się co do przełączników w altusach , na pewno lepsze niż potencjometry w mildton/alton. U mnie wiele razy altusy 75 czy 110 wytrzymywały 200W estradowej końcówki mocy ( grałem na migającym clipie) po 10 godzin nagłaśniając spore sale i nic się nie spaliło.
Witam. - Podstawową zmorą głośników Tonsil, - są korodujące szczeliny magnetyczne. Słaby bas głośników 25 i 30 centymetrowych powoduje zbyt mała średnica cewki i faza sygnału znosi się już na samej membranie, która nieproporcjonalnie się odkształca. GDN 16/12 posiadają najlepiej dobraną średnicę cewki do membrany dlatego ich brzmienie jest O.K. - Wyjątkowo udane były GD 12/10 z płóciennymi resorami, ale też rdzewiały.
Dobry temat👍 Wpadły mi w ręce gratis dwa zestawy 110 i 75. Szkoda mi było wyrzucić więc ten 110 doprowadziłem do użytku a ten 75 myślałem stuningować ale niestety nie mam pojęcia o tym. Czy mògłbym liczyć na jakąś pomoc? Nie muszą to być komponenty z najwyższej półki, ale żeby były dobre. Słucham prawie wszystkiego. Sporadycznie muzyka poważna. W zasadzie można ją pominąć w doborze brzmienia. Byłbym bardzo wdzięczny za jakieś porady. Pozdrawiam.
Trochę to zniszczyło moje plany i opinię o krajowych głośnikach , zastanawiam się czy zestaw Mbl 101 Xtreme będzie dobrym zamiennikiem dla wymarzonych altusów , jak myślicie ? Może ktoś ma porównanie jakości dzwięku jak i tego czy relacja cena /cena daje dobrą alternatywę. Z góry dziękuję za wszystkie opinie .
Te kolumny które posiadam kupiłem w dziwnym stanie jedna była z głośnikami z zawieszeniem piankowym druga z zawieszeniem płóciennym . Dałem za nie 40 złoty brakowało im gwizdków a zawieszenia piankowe rozwalone. Z pomocą przyjaciela postawiliśmy je na nogi i grają pięknie
ZG40 to nie jest jedyna konstrukcja Tonsilu z membraną bierną. Jest jeszcze zg30c201 które posiadam w prawie idealnym stanie (skrzynki, zwrotnica, wysokotownowy), ale szukam do nich GDN 20/30/1 i właśnie membran biernych MB20/30. Swoją drogą wg wielu zg30c201 gra lepiej od zg40. Ciężko to jednak zweryfikować ze względu na rzadkość zg30c201.
Poszukaj w Tonsilu.gdzie maja membrany bierne wciaz w ofercie. www.skleptonsil.pl/tonsil-glosniki-montazowe,c54.html i sa bierne www.skleptonsil.pl/oryginalny-uklad-tonsil-gdn-25-60-gdn-25-55,id873.html
Reduktorze drogi! Dzięki tobie zakupiłem ZG25C(w 100% oryginalne), moje zaufanie do twoich opinii się opłaciło! Mam odczucia podobne do twoich, co do tych kolumn, z tym że moje, zapewne mniej wymagające ucho, oczarowały one już totalnie! Bardzo się polubiły z Radmorem 5102 czy Merkurym. Dziękuję!
@@robertgorecki594 jeśli masz na myśli fakt, że słoń mi nadepnął na ucho to nic z tych rzeczy 😁 Sam obecnie używam zestawu Tonsil ZG30C114 Hi fi tylko że zmienionymi głośnikami niskotonowymi i też nie gra to najgorzej.
Mam pytanko ,altusy zadomowily sie czy zostaly sprzedane?Jezeli zostaly w domu to przypuszczam ze zostaly poddane modyfikacjom, jezeli tak to mozna wiedziec jakim?
Panie ReduktorzeSzumu, co pan myśli o kolumnach a-17, które są bardzo podobne do zg-25c? Różnicą jest to, że są 8ohm i mają dwa głośniki wysokotonowe, ale kiedyś się one spaliły i wymieniłem je na jeden kopułkowy. Czy trzeba zmienić zwrotnice? Z góry dziękuje za odpowiedź i pozdrawiam.
TheMajster007 Nie pamietam tytułu, na pewno jak wpiszesz np "zamknięta wytwórnia instrumentów" lub "opuszczona wytwórnia instrumentów" to ci wyskoczy jakiś wynik.
Miałem od rodziców kolumny ZG30C i pracowały one z amplitunerem Elizabeth Hi-Fi. Byłem z tego zestawu bardzo zadowolony. Później przesiadłem się na już swoje Altusy 110 ze wzmacniaczem WS 504 i niestety była to zmiana na gorsze. Nie rozumiałem jak to możliwe, że tamte małe kolumny potrafiły tak ładnie grać. Może uda mi się kiedyś zgromadzić cały ten sprzęt w jednym miejscu i zrobić porównanie.
Szukam Pomocy! Mam zestaw ZG25C i zabieram się do regeneracji zawieszeń bo oczywiście nie dotrwały do dnia dzisiejszego. Okazało się że w moim zestawie są GDN 16/15. Raczej nie były zmieniane. Mam naprawić te czy zakupić GDN 16/12 już pewnie po regeneracji.
Posiadam do dzisiaj "Altusy 110" kupione w latach 80-tych . Powiem krótko; "grają" wspaniale ,nic się nie sypie ,zawieszenie membran bez zmian zaś jakość brzmienia zależy przede wszystkim od źródła dźwięku , pomieszczenia w którym jest odsłuch i odpowiednim rozmieszczeniu kolumn. Nigdy też nie zamieniłbym tychże na ... jak kolega wspomniał - produkcji zachodniej. Należy tu dodać markowe ale Made in China ,gdzie zawsze jest coś do poprawienia i jest to reguła .Poza tym, zewnątrz owszem efektowne lecz w środku szrot tzw. chińska byle jakość. A to drucik niedokładnie przylutowany, gdzie po kilku latach drgań membrany odpadnie ,a to uszczelnienie niedokładne i coś gdzieś syczy itd.itd. Takie są właśnie chińskie produkty ,włącznie z markowymi kolumnami. A czy były one poddawane dokładnym pomiarom i testom jak to miało miejsce u Tonsila to mam dużą wątpliwość. Dlatego następne kolumny, które teraz kupię też będą polskie.
Będziesz na Wybrzeżu to wpadnij do mnie .Pokażę Tobie moje Altusy z połowy lat 80-tych... Natomiast, gdy trochę dłużej na tym świecie pożyjesz i więcej zobaczysz to przekonasz się jak wykonane są produkty w Chinach, gdzie większość krajów przeniosła się z produkcją ,bo tam taniej. A gdzie tanio i ekonomicznie to na wysoką jakość produktu nie należy liczyć. I o tym musisz pamiętać.
Byłem na produkcji (i nie tylko) w Tonsilu przy Daszyńskiego we Wrześni, jeśli masz Altusy w takim stanie jak opisujesz, to masz wyjątkowe egzemplarze. Z reguły było w nich mnóstwo niedoróbek, słabej jakości płyta wiórowa, która się sypała, klej, który nie przypominał dzisiejszego wikolu, tylko klej perełkowy (z rybich skór) i okleina, która odłaziła, jak to w PRL. Zwrotnica była zaprojektowana na inne częstotliwości podziału, ale trzeba by było importować części, więc dobrali najbliższe wartości elementów z produkcji krajowej (wystarczy zmierzyć kolumnę w komorze bezechowej, aby się o tym przekonać :) ). Kontrola jakości, to podłączenie zestawów do generatora, przekręcenie gały po całym zakresie (z ograniczeniem od 50Hz) i jak nie charczało, to wysyłka na magazyn. Poza tym to konstrukcja zerżnięta z japońskich zestawów głośnikowych Pionieera i nie tylko. Przypominają też bardzo np.: AKAI SW187 (gdzie Akai zamknęło 30 cm głośnik o podobnych parametrach w mniejszej obudowie zamkniętej), tyle, że w Tonsilu przedobrzyli z tymi rurami basreflex. Głośnik GDN 30/100 nie nadaje się do obudowy bas-reflex, tylko do obudowy zamkniętej (parametry Thiele Smalla). Zawieszenie piankowe tych głośników padało po 20 latach użytkowania. W latach '90 poprawiono te zawieszenia. Uwierz mi, wśród fanów Altusów krążą naprawdę dziwne legendy o Tonsilu. Mi brzmienie większość zespołów głośnikowych typu Bass Reflex z Tonsilu się nie podoba. Robili za to fajne obudowy zamknięte.
Czy do nowego sprzętu (Yamaha R-N3803-D) warto trzymać starsze głośniki - model to chyba UNITRA TONSIL ZG 25/8 ? Czy lepiej jednak kupić coś nowego? Czy dzisiejsze piankowe zawieszenia nadal są tak kiepskie pod względem trwałości? Myślę o Wharfedale Diamond :) i to zawieszenie mnie powstrzymuje...
@@tomaszcz.6949 Ja bym polecił Polską produkcję czyli STX a model to quant 300 (lub electrino ale to zależy od gustu brzmienia) rn803 da na spokojnie radę
Wreszcie ktoś miał odwagę powiedzieć prawdę o Altusach.Zgadzam się w całej rozciągłości.😊👍
Seria "HGS" jest okropna. Dobrze że ktoś ten temat poruszył.
Ja nie dokońca, pierwsze to głośniki średnio tonowe gdm 10 i gdm 12 są prawie takie same maja te same cewki i magnes różnią się jedynie membraną i koszem, po drugie altus 110 wcale nie brzmi aż tak źle jeśli chodzi o bass po wystrojeniu rurką jak na zdjęciach jest znośnie. Szkoda tylko że nie wspomniano o altusach 60, 65, 100, i dokładniej o 120 to udane kolumny do tego do czego zostały stworzone
Kolumny pomyłka pod każdym względem nawet niedbałość o montaż jest nr 1!
@@arekkuryata6406 też tak uważam .
Jest mnóstwo Tonsili grających nieporównywalnie lepiej od Altusów (szczególnie II serii), a z nich z kolei nieco modeli, które mimo starej technologii grają wyjątkowo ciekawie.
Wiedziony poradą Reduktora kupiłem za grosze ZG 25c i muszę przyznać, że jestem w szoku. Głęboki bas, przyjemny środek i czyste wysokie.
Miałem za nastolatka, chciałem kupić ale są 4om. Na czym pan ja gra?
ZG-40C z membraną bierną jako zestaw podłogowy??? U nas (45 lat temu) to występowało jako zestaw nameblościankowy, kładziony poziomo. :-) Na tej meblościance.
A ja uwielbiam ten altusowy sopran. Miałem zestaw 110, od nowości od 1997 roku do 2008 roku, wraz z wieżą składaną Technics. W 2008 r. sprzedałem koledze. Do dziś żałuję. Przez te 11 lat nic mi się nie zepsuło. Spadł o mi tylko logo Tonsil po kilku latach. Grały czysto z przerysem sopranu, a że słucham i słuchałem i Black Sabbath, poprzez Pink Floyd, Kraftwerk na Modern Talking kończąc. Przy oryginalnych Cd grało to czy na rocku czy italo disco świetnie. Ale ja lubie przerysy. Teraz mam magnaty i aż takiego sopranu nie mają. Jak ktoś lubi ciepłe brzmienie bez loudnessu, to niech kupuje tam jakieś inne tam. Marzę o
Teuflach Ultima 40, ale żona trochę jest na nie. A to najlepsze kolumny w swej klasie.
Bardzo dobry odcinek :)
Fajny odcinek co do Zg 25C pełna zgoda znajomy je miał i nie mogłem uwierzyć jak potrafią grać te stare obdarte kolumny....
Pierwsze odsłuchy w tonsilu na dachu fabryki i tyko przy pewnej pogodzie i cisnieniu ... potem zrobili komore odsluchową :)
Muzyka z altusa, coś pięknego, słuchałeś muzy i całe osiedle też.
9.25..kolumny odwrócone do góry nogami...parkiet na syficie...zastanawiałem się czy taki model istniał, a miałem te stojące na parkiecie...zauważyliście?
Diora tosca 303 i Altus 110 do dzisiaj lata i nadal jest rewelacja po lekkich modyfikacjach jak się wie co się robi😁
Opisaliście w filmie wszystko idealnie o 110,niestety ma to swój urok, dużo czasu, wiedzy, pieniędzy,ale jak się wszystko porobi to radocha ogromna
Altusy można fajnie przerobić dać mocniejszy głośnik niskotonowy i zamknąć basreflex
ahh miło usłyszeć pozytywne komentarze na temat moich zgc 50 :) kupiłem je za 60zł z podziurawionymi membranami, sam je naprawiałem co dało mi dużo frajdy i wyszły mi bardzo dobrze, przyznaje przyjemnie się ich słucha, a co do wyglądu to nie są najgorsze wieczorową porą ładnie wyglądają z ciepłym oświetleniem. Posiadam jasną wersje co pasuje mi do mebli :)
Sporo na rynku zamieszania wprowadziły magnetofony "jamniki" z napisem na głośnikach 1000W lub 2000W , zamontowane były głośniki 0,5W lub max 1W. Ale ludzie uwielbiali ten napis 1000W.
Świetny odcinek. Z ciekawości znalazłem aktualne ogłoszenie ZG-80 C-115, cena 6200zł !!!
Dej se z nimi spokoj
Świetny odcinek :) Ponad rok temu chciałem kupić używane kolumny Tonsil Bolero 200, ale właściciel chciał za nie takie pieniądze i nie dopuszczał żadnej negocjacji, że wolałem dołożyć jeszcze raz tyle i kupić coś nowego.
szkoda że nie wspomniałeś o space 86
W modelu 110, który posiadam do dzisiaj, przy podbiciu basów słychać było świst powietrza z otworów bas refleks bo na froncie była tam umieszczona siatka z czarnego drutu z drobnymi oczkami, :)
Ciekaw jestem czy ZG-40C-115 wypadają tak samo dobrze jak ostatni tutaj przedstawiony model ZG-80C-115 ?
W końcu ktoś w konstruktywny sposób wytłumaczył brzmienie Altusów / Altonów. Każdy fan Unitry powinien to obejrzeć i sobie wbić do głowy.
:)
Oczywiście, a o gustach się nie dyskutuje.
Czyli mamy podążać za gustem innych osób, zamiast słuchać tego co się nam podoba?
SlashButcher
Cieplutko czy dudniąco?Liniowo czy z górkami i z dołami
Altony o wiele lepsze od altusów :)
Panie Reduktorze. W opisie kolumny ZG-80C-115 w 13:10 wspomina Pan, że w torze średniotonowym znajduje się pułapka w postaci filtra RC. Miał Pan na myśli pułapkę rezonansową, czy korektor impedancji ? Na mój rozum filtr RC, to korektor impedancji, a pułapki rezonansowe realizowane są jako układy LC. Albo coś pomyliłem.
Witam. Jeszcze jeden znany zestaw głośnikowy został pominięty mianowicie SPACE 86. Mam je do dziś. Bardzo fajne kolumny.
Niestety nie mogę się zgodzić. Popularne i praktycznie nic nie warte. Słaba jakość wykonania (nawet jak na tonsil). Grają słabo bez wyrazu. Nie warto regenerować i kupować.
Z całym szacunkiem dla autora filmu , który jak mówi cyt . ,, nigdy nie byłem posiadaczem tych zestawów ,, jestem posiadaczem wszystkich trzech i mam nieco odmienne zdanie przemawiające na ich korzyść . Nie mniej jednak jestem mu wdzięczny za obszerną prezentację dorobku rodzimej produkcji . Pozdrawiam
Byłem posiadaczem Dynamic Speaker HX80 - eksportowej wersji Altusów 110. Zamiast tuby była kopułka, a zamiast otworów stratnych, tunele bass-reflex. Grało to u mnie z Altusem V600 od HGS Eletronic (eksportowa WSH-205). Nie piaszczyły w wysokich częstotliwościach tak jak 110, ogólnie miło je wspominam, ale niestety to straszne kloce jak na dzisiejsze warunki. Szkoda, że zawalili sprawę z dolnym rejestrem, dziś ze świecą szukać budżetowych kolumn z takim głośnikiem niskotonowym, zmarnowany potencjał.
Hehe... .Mam tak: Space 86', ZGC 50 (ostatecznie w sumie identyczne do space 86'...), Alton 70, ZGC 30, Centralka z voyagera bo mi się jakoś spodobała i ... eksportową wersję kolumn zgc 20 które kryją się pod nazwą Thompson :) Posiadam również unitre diore, prawie całe zestawy.. hm i NOWY korektor fs 042 w orgynalnym pudełku z 89' :D Pozdrawiam miłośników.
Ahhh Altusy 140 do dziś je mam:d pięknie grają. Jedyny problem jaki z nimi miałem to zniszczone Membrany i nie działające głosniki wysokich tonów a le po remoncie na częściach oryginalnych które sporo kosztowały do dziś grają bez zarzutu. Kiedyś miałem jeszcze altony 80 ale niestety po jednej z imprez 18 nastkowych po ostrym przy czadowaniu wyzionęły ducha dosłownie
Zgoda w 100%. Wymieniłem tylko basy na 80 w moich altusach 140. Amplituner Radmor 5102 + korektor Radmor 5471 dziesięć punktów na kanał robi cuda z tym zestawem. Opini, tych negatywnych, nie jestem w stanie zrozumieć.
@@chingachgook4455 Jest nieco racji w Materiale Autora bo na dłuższą Metę słuchanie jest męczące i audio file na pewno będą się czepiać ale na takie odpalenie od czasu do czasu czy oglądanie na tym filmów to jest to świetny sprzęt a i też na jakąś większą imprezę też się nadają.
miałem Altusy 140 na 6m2 ... jak to jebło to sąsiadce drzwi wyrywało z futryny ... przesada była ... dało się tym nagłośnić 400m2 salę na imprezie ...i poszlo za psie vdolce
Na ZG 40 nie jedną impreze sie obskoczyło,mam,stoją czekająna dobre czasy,posiadają oryginalne głośniki i prawda-nic ich jeszcze nie bierze :)
Może odcinek jak to głośniki tonsila były stosowane w konstrukcjach innych producentów np. Totem czy sonata/denon...
A nawet tesla, westra continental edison itd
Mam do dzis altus 75 i graly mi 30 minut .W Latsch 80tych byla moda na wysonkie i czyste dzwieki.dlatego szybko padly.wyglag jest fajny jakosc dzwieku fatalna.W kolumnach swiatowych to altus jest na 140 miejscu.niemozna poröwnac do JBL.pieknie pan opowiada.pozdrowienia z niemiec.bochum
Co do zg40c osobiścię posiadam pod wzmacniaczem technics su 700 mają piekny bass średnio tonowy wymienilem na 12/8/2 zamiast 12/5/2 u muszę przyznać że grają czyściej wymieniam ruwnież wysokotonowe na tytanowe gdyż niestety spaliłem je ale nawet bez wysokotonowych grają pięknie
7:07 Nie jedyne. :-) Są jeszcze ZG30C201. Mam je w posiadaniu.
Słuszna uwaga. Były takie
Ja w swoich Altonach potencjometry (które zaczęły trzeszczeć) zastąpiłem na stałe opornikami (odpowiadającym połowie ustawień tych potencjometrów)
Witam, rok temu kupiłem nówki Altus 300 Tonsil grają super. A mina bezcenna kiedy odwiedzają mnie znajomi.
Ostatnio zakupiłem za 100zł Mildtony 80w bez zawieszeń. Za kolejne ponad 100zł zakupiłem oryginalne zawieszenia tonsila i je zamontowałem. Co sądzicie o takim zakupie?
zajebisty
Proszę o recenzje kolumn Tonsil 200 bo o nich chyba nikt nie pamięta ?
hahahah początek mocne :D dobry opiernicz :D
gdzie altony?
Nie ma
Mam takie ZgC-50-8-44
Pierwsza rzecz jaką trzeba było zrobić, to wymiana zawieszenia w dużym i średnim głośniku. To kosztowało chyba ze 200zł (jakieś 10 lat temu).
Druga rzecz to nowa okleina (obecnie dąb sonoma) żeby pasowało mi do mebli. Oryginalnie była znacznie ciemniejsza od tych prezentowanych na filmie. Te jasne wyglądają fatalnie.
Miło mi słyszeć że mają lepszą opinię od Altusów.
Cześć. Dzięki za konkretny materiał. Mam pytanie, obecnie posiadam kolumny ZG30C114. Czy wspomniane w filmie kolumny ZG25C będą grały lepiej? Zakładając, że Porównujemy jedne i drugie z oryginalnymi głośnikami. Czy lepiej pozostać przy tych co mam?
Witam, chciałem spytać czy może słuchałeś kolumn ZG-20c ? Posiadam takowe. W filmie ich zdjęcie jest na 0:36 . Na swoim kanale mam filmik jak wymieniam w nich głośniki oryginalne. Maja głośniki GDN 10 na kobaltach. Jak dla mnie pięknie i miękko grają i maja cudowne trwałe zawieszenie z dużym wychylem. Czekam na odpowiedz i dodam ze piękny odcinek ! :)
Witam serdecznie, ciekawy film zresztą jak pozostałe które do tej pory obejrzałem.
Jako że temat dotyczy kolumn firmy Tonsil,w związku z tym mam pytanie jeśli można .
Posiadam od nowości kolumny Altus 70, grają jak grają jednak mam do nich sentyment i nie chcę się ich pozbywać. Postanowiłem je w jakimś niewielkim stopniu zmodyfikować,aby poprawić brzmienie. Pierwszą modyfikacją trochę nieświadomą była wymiana głośnika niskotonowego na GDN 25/80/1 8 Ohm ( w 2002 roku zakupione w sklepie firmowym Tonsil we Wrześni,po sugestii pracownika sklepu). Muszę przyznać że bas stał się zdecydowanie głębszy i mięsisty, zniknęło charakterystyczne dudnienie.
Po latach postanowiłem wymienić głośnik wysykotonowy,i tu moje pytanie, który z n/w głośników kopułowych będzie najlepszym wyborem:
GDWK 9/80/1 8 Ohm,
GDWK 9/80 8 Ohm,
GDWK 9/120 8 Ohm,czy
GDWK 9/120/4 8 Ohm.
www.skleptonsil.pl/wysokotonowe,c206.html
Czy będzie konieczna modyfikacja zwrotnicy ? zmieniając głośnik niskotonowy nic nie zmieniałem.
Przy okazji chcę wymienić okablowanie wewnątrz kolumny,jakiej grubości przewody zastosować? Czy 1,5 wystarczą czy lepiej zastosować 2,5? Jestem laikiem w elektronice , choć z lutownicą sobie poradzę.
Z góry dziękuję za pomoc.
Zg 40 nie były jedynymi zestawami z membraną bierną. Był jeszcze zestaw Zg 30c 201 grały o niebo lepiej niestety zostały pojedyńcze egzemplarze nie dłubane na chińskich częściach
U mnie oryginalne gdwt szybko się paliły i zastąpiła je gdwt 9/100 fp i jest o niebo lepiej. ja nie wiem jak można tak przezywać altusy według mnie grają świetnie mam je przez 30 lat od nowości i znam je na pamięć
Film obejrzałem z ciekawością. Teraz idę wynieść na śmietnik moje Altusy 75.
Gdybym wcześniej tu zajrzał to zaproponowałbym Tobie, abyś przyniósł je na śmietnik pod moim domem.
Idziesz wynieść, bo nie masz swojego zdania?
Nie powielaj głupot które są na temat tych kolumn wypowiadane. Zapraszam do siebie - usłyszysz jak potrafią zagrać bez jakichkolwiek przeróbek.
Zg40c9 nie były jedynymi zestawami z membraną bierną produkcji unitry, były również zg30c201 bardzo chwalone za brzmienie jak i ccały typoszereg C201. Szkoda że nie było wspomniane o zestawie np, fonica A-17. Posiadam wersję eksportową na GDN-ach 16/10 i kondensatorach olejowych w zwrotnicy z czym się jeszcze nie spotkałem wcześniej. Co do altusów również nie miałem okazji ich posłuchać i nie żałuję, jak wspominał reduktor budowa ich jest kontrowersyjna i nie nastawiona na jakość brzmienia lecz na głośność.
altusy to chyba dochodziły do 18KHz jak pamiętam !!!! brzmienie jak najbardziej poprawne i od połowy mniej więcej głośności zaskakująca dynamika,miałem robione wg schematu oryg. altusy 110 - coś pieknego dopóki dziciaki się nimi nie zajeły :D .Dziwie się że tkak padła opinia w filmie ale cóż....
Co do serii Altus to tak nie słusznie były ocienione. Chyba że opisanie w filmie Altusy były inaczej wykonane niż Altus 200. Posiadam ten model i mogę o nich powiedzieć że grają wybitnie. Bass jest mocny, czuć tą moc, wysokie tony w A200 są bardzo czyste i przyjemne. Codziennie godzinami słucham na nich muzyki, także dobrze nadają się do filmów. Mają bardzo specyficzne brzmienie ale dobre. Też dużo zależy od wzmacniacza/amplitunera który napędza zestaw. Co do zawieszeń w A200 są wytrzymałe, musiałem je wymienić po około 20 latach. I to tylko dlatego że materiał zmurszał. Wygląd też jest przepiękny, z maskownicą i bez. Także fakt że ten model produkowany jest do dziś i że można od Tonsila kupić oryginale głośniki do wymiany to też coś świadczy o jakości. Podsumowując, moim zdaniem Altusy trochę niesłusznie były ocienione chyba że naprawdę różnią się od Altus 200. Co do Tonsila, moim zdaniem najsolidniejsza firma w Polsce. Odcinek udany jak każdy, milo się oglądało, łapka w górę leci. Pozdrawiam.
Altus 200 to sa zupelnie inne kolumny zaprojektowane od nowa na nowych zwrotnicach i na dobrych nowoczesnych glosnikach.Nie maja one nic wspolnego z poprzednimi seriami z PRLu.Ost z moim kolegą z lat szkolnych testowalismy altusy 140 z PRL i nowsze Altusy 300.Roznice slychac juz nawet na cichutkim wolumie przy klasycznych utworach.Nowe maja mieciutki bas,góra juz nie kłuje w uszy jak w 140,a srodek jest wyrazny.W 140 srodek sie zlewal z caloscia.Po za tym 140 graja pudełkowo.W 300 tego nie ma.Tak wiec twoje 200 to mniejsze wersje 300 i graja na prawde przyzwoicie.A to dlatego ze to sa zupelnie inne konstrukcje ktore nie maja nic wspolnego poprzednikami z PRL.Pozdrawiam
@@jacekcb Też mam Altus 300 już z tej nowej generacji i dla mnie grają ok. Może zależy też do jakiej muzyki. Ja słucham głównie rock, metal itp. ogólnie muzyka gitarowa i brzmienie jest ok. Jeżeli chodzi o bas, to tak jak piszesz jest miękki i fajnie też słychać stopę perkusyjną:) jest uderzenie.
@@materna5572 dokładnie :-)
W Altus 140 naaaajbardziej mi sie sopran i bass podobal - KRYSZTAL. i zrobione ze zwyklej plyty wiorowej 18mm
Kawał polskiej, akustycznej historii. Zdaje sobie sprawę o odmienności zestawów serii bodajże TON 200 i 400. Przydało by się coś o nich napomnieć.Choć sam posiadam z krytykowane Altusy 140, to i tak wielki kciuk w górę.
W tym odcinku - tylko Unitra
Witam macie jakiś materiał na temat głośników Tonsil Rondo 300
Prawdą jest, co mowi autor, że Altusy grały, grają slabo. Bas to generalnie, zwyczajnie dramat, srednie ok, a wysokie przeważnie wypadaly cudownie....dla miłośników dźwięków dochodzących z hali frezarek. Jednak wysokie, można było modulowac nieco źródłami i w pewnych konfiguracjach brzmiały ok. Mimo wszystko, ja osobiscie przez lata używałem Atusów 75 z zadowoleniem! Wytłumiłem dodatkowo skrzynie wg własnego uznania, zamieniłem tuby na również tonsilowskie kopułki (jeszcze chciał mnie całować zamieniacz, co był z sssyczącego klubu) i w efekcie, nawet w połączeniu z moim niewyszukanym technicsem zaczęło grać, a nie hałasować!
Dodam jeszcze, że po wspomnianych Altusach zbudowalem sobie zestaw 5-drozny oparty na projekcie Re i głośnikach stosowanych w Atusach. W zestawie tym, najwyższe pasmo przetwarzała kopułka, a nieco niższe wysokie, altusowa tuba. Powiem krótko - wg mnie, wysokie tony w tej konfiguracji były znakomite!
Jeśli chodzi o obudowę z membraną bierną to pamiętam że był zestaw głośnikowy o nazwie HI FI VOX , ponoć były to kolumny produkowane na eksport do Francji ale miałem je w swoim użytkowaniu przez rok i wiem że coś takiego istniało , zapytam ludzi którzy je kupili ode mnie czy coś jeszcze z nich zostało . Ich właścicielem zostałem w połowie lat osiemdziesiątych - kupione w sklepie firmowym Tonsila we Wrześni , kolumny w czarnej obudowie przednia ściana minimalnie przypominała Altusy 110 bo głośniki tak jak w Altusah miały aluminiowe pierścienie dookoła tyle że pod dużym głośnikiem niskotonowym był niewiele mniejszy głośnik dynamiczny i o ile mnie pamięć nie myli to głośniki średnio i wysoko tonowy były w osi pionowej (w altusah z boku ) oczywiście kolumny te były znaczne wyższe od wspomnianych sto dziesiątek ale ściana przednia podobnej szerokości .
A gdzie kolumny Saba Continental Edison 75 Watt . Miałem te kolumny kupiłem w Wejherowie w kartonach na których było napisane Altus 200 . Jakie było moje zdziwienie gdy otworzyłem kartony .
Jak wypada Waszym zdaniem zestaw ZgC 50-8-44 wobec Space '86? Które brzmią lepiej?
Mam te altusy 120 szkoda że nie powiedziałeś o nich zbyt wiele. Pozdro
Szkoda,że ten film jest taki krótki :) pozdrawiam
Miałem - i 110 i 140 ... Ale pianka membran padała... I gwizdki... Pamiętam, że miały bardzo twarde, nieprzyjemne basy. Fajna recenzja.
pamiętam jak gnałem po cewki do gwizdków do wrześni - kupiłem 20 sztuk połowa pewnie gdzieś jeszcze leży w garażu ;-)
Jak byś mógł to wypowiedz się na temat kolumn estradowych zg603 i zg602
Może dla ciebie nie ciekawy wygląd dla mnie bardzo ładne czy jasne czy ciemne grają ładnie nisko a jedyną wadą tych kolumn jest zwrotnica poprostu kaszana pogarszająca jakość dźwięku grzyby na drzewie opieńki na sredniotonowym głośniku założyć tylko kondensator jako zwrotnice i zagrają głośno i mocno
sam mam aktualnie altusy 110 początkowo moje uszy krwawily ale po zamianie biegunowosci na gwizdkach jest lepiej a po pewnym czasie sie przyzwyczaiłem, ogólnie sporo braków nadrabia amplituner.
Szukaj laryngologa! Póki czas!!! Altusów z 2 serii nie da się słuchać, bez przeróbek. (Mówię o poważnych zmianach w zwrotnicy). XD
@@tomwodz2 Sprzedałem to w cholerę i kupiłem belkę 5.1
Wiem że zdania są podzielone ale ja jestem bardzo zadowolony. Nie mam nadzwyczajnie gdzie postawić kolumn.
Oprogramowanie robi cuda.
Ja z moich Mildtonów 70 jestem zadowolony ładnie grają po regeneracii
Szkoda, że odcinek jest tak krótki i zabrakło w nim miejsca na jeszcze kilka zestawów. Chętnie bym posłuchał co ma Pan do powiedzenia na temat takich serii głośników jak choćby Voyagery czy nowsze Maestro.
Przecież to już nie Unitra...
*****
Zgoda , to już nie Unitra ale ... może warto by kiedyś zrobić odcinek o tym co dziś jest , jeśli jest jeszcze co , produkowane w Polsce .
Sam byłbym zainteresowany , bo mam zestawy " Duet " Tonsilu z 2005 roku i rad bym znać Wasza opinię o nich .
Oj wycieczki się robiło do Wrześni po głośniki. Lecz same kolumny wykonywałem sam.
Firmy w Anglii kupowały głośniki Tonsil , budowały kolumny głośnikowe i sprzedawali jako angielskie.
Ciekawy jestem co by ReduktorSzumu powiedział na temat kolumn Perfect. Niedawno miałem przez chwilę w domu Altusy 110, które poniosły porażkę w porównaniu z moimi Perfectami.
I taki mały epizod chyba z początku lat 80. Koledze rodzice kupili ZG30C, te 2-drożne z przełącznikiem. Ja mu pozazdrościłem, kupiłem u stolarza przycięte płyty wiórowe, kupiłem głośniki, zrobiłem zwrotnice wg książki Witorta i skopiowałem te kolumny. Zrobiliśmy porównanie. Kolega był bardzo niepocieszony bo moje okazały sie lepsze.
lepsze :-) jasne
Nic o Altonach? A szkoda, były lepsze od Altusów...
Przydałby się wpis o "palących" się wysokotonówkach, kiedyś się ich "porobiło" - i to sporo :)
Właśnie miałem pisać
@ziomal2004 To się nadaje tylko na tanią dyskotekę i nie zaczaruje się tego niczym.
@@mariuszrusak4354 Teraz bie ma dyskotek ...cipty siedza w domach ,a jak juz to się nie bawią ,a chlaja i ćpają ...:D
Wszystko ok poza paroma rzeczami:
a) na zdjęciach to nie jest ZG40C9 ale C5 z tubką z szerokim kołnierzem.
b)ZgC 50-8-44 maja z tego co widzę GDWK 9/80/1 zamiast 9/80, to bardzo duża różnica. 9./80/1 (ten z pianką na kopułce) gra znacznie spokojniej, ma o wiele bardziej zrównoważone brzmienie.
Altusy z kopułkami często były pod nazwą Dynamic Speaker HX [cyferki]. Często tam zakładano właśnie GDWK 9/80/1. Z obserwacji swoich zestawów HX 80 stwierdzam, że względem Altusa 110 zmieniono również w sporym stopniu na + zwrotnice jak i dorzucono bass-reflex. W mojej opinii tak skompletowany brzmi znacznie lepiej od, myślę niezbyt słusznie, kultowego ZG40C/9 - który oczywiście też posiadam. Aczkolwiek te drugie nieźle grają, średnie tony jak na GD 12/5 są ładne, tubka na wysokich jednak trochę drażni...
Co do reszty - prawda, z końcówką się oczywiście w 100% zgadzam. Tonsil to jednak marka i nie bez powodu nawet w latach 90 na całym świecie montowano nasze przetworniki. :) Z Tonsila jestem naprawdę dumny.
Dobrze jest, /5 wyróżniają się inną tabliczką i można je przez to łatwo rozróżnić, dodatkowo różnica w zwrotnicy. Naklejka z tyłu kolumny wyjaśni wszystko, wersje starsze z "wpuszczanym" frontem miały oznaczenie 40c/2, 40c/5, 40c/8, 40c/9 i rzadsze 40c201. Ostatnia seria z "gładkim" frontem i małą wystającą tubką była oznaczana zawsze jako /9. Do zobaczenia takie /5 u mnie na kanale.
Co może się nie podobać w tubce w 40c, skoro to jest korektor rozproszenia poprawiający ogólną charakterystykę głośniczka? To nie GDWT.
damian3416 ™
Tabliczki mogły być montowane jak leci - u mnie jest na niej C5 i o ile pamiętam C8. Raczej piątki z tyłu nie mam. Może właśnie moje to C8? Ale tuba u mnie wystaje. W każdym bądź razie jakakolwiek różnica w brzmieniu między tymi dwiema tubkami może być zupełnie niezauważalna.
Słyszałem też, że były wersje ZG40C bez tubek, mowa o odmianie z GDWK (bo wiem, że i GDW 6,5 tez montowano na początku).
A co do brzmienia to może za dużo 9/80/1 się nasłuchałem i dlatego dla mnie nieco te tubkowe 9/80 wyostrzają...
hk570i to mówisz o zg40c/2 - wersji wcześniejszej bez ścianki frontowej ozdobnej oraz innym układem głośników. Maskownica na metalowym stelażu o fakturze tabliczki czekolady. Te wersje w których tubka wystaje to 40c/9 i 40c201. W wersji na francję były też podwójne tubki na wysoko-tonowym, mniejsza i większa (delikatnie zmodyfikowana) na raz.
damian3416 ™ Kojarzę je. Był tam fabrycznie jak wspominałem GDW 6,5, w dodatku u mnie były jeszcze pierścienie na GDN i UB. Możliwe, że te obręcze to była "radosna radość użytkownika", bowiem te dwie kolumny trafiły do mnie w opłakanym stanie... Jakieś pokrętła, bass-reflexy, głośniki pomieszane, brak GDW, GDM tylko w jednej kolumnie z głośnika megafonowego, ale bez tej stalowej tuby. Rozmontowałem te ZG40 i ok. tydzień temu sprzedałem te poszatkowane obudowy na Allegro, resztę sobie zostawiłem.
A ja faktycznie mam /C9. Teraz przypomniało mi się, że ściankę przednią mam zlicowaną z bokami, natomiast tylna jest w głębi.
Z tą moja uwagą co do GDWK w ZG40C to raczej miałeś rację - co jakiś czas słucham grający na żywo zespół i talerz ostatnio wydawał mi się strasznie ostry... Zbytnio się przyzwyczaiłem do tego łagodnego brzmienia moich HX. Za bardzo to poszło w stronę mocno ocieplonego brzmienia.
Altusy grają dobrze :D jeśli ktoś tak twierdzi to warto by wybrać się do dobrego laryngologa, miałem altusy 75 i szału nie było, kolega ma 140 -stki w oryginale więc wiem jak to gra ostatnimi czasy zrobiłem mu tanie pseudo-estradówki na jakichś tanich głośnikach chyba dibeisi o ile pamiętam , litraż i konstrukcja mniej więcej pokrywała się z tym co tam powinno być ale nicjakoś specjalnie dokładnie nie liczyłem mając na uwadze że chinole i tak podali na karteczkach dane "z dupy" mimo to te samoróby grają i tak lepiej niż altus 140 i mają znacznie niższe zejście, jedynie góra podobnie wkurza jak w altusach bo też tam z taniości władowałem tubową wysokotonówkę. Rozumiem nostalgię i szacunek dla rodzimych produktów ale nie ma co opowiadać że coś jest super skoro nie jest.
Zapraszam - usłyszysz jak grają altusy 75 bez jakichkolwiek przeróbek, zapewniam że zmienisz zdanie.
Odczucie dźwięku jest kwestią osobistą to raz i dwa - zupełnie subiektywną. Miałem kilka tych zestawów, altusów 75-tek się nie pozbyłem i to nie jest nostalgia:) kiedy czytam, że mają zbyt wysoką "górę" albo niski "dół"... to nie wiem jak to komentować, może też powinienem zachwycić się bardziej "płaskim" zakresem. Dla każdego coś... Wiem, że każdy powinien posłuchać. Nie chińczyka, tylko oryginał w tej obudowie. Uwierzcie, w oryginale grają naprawdę ok, ale sprawdźcie, być może sami zmienicie zdanie :) I jeszcze jedno, laryngolog (podobno ten dobry) powiedział, że porównywanie dibeisi do czegokolwiek to nie jest jego zakres :) pozdrawiam i... zdrowia życzę :)
Nie zgadzam się co do przełączników w altusach , na pewno lepsze niż potencjometry w mildton/alton. U mnie wiele razy altusy 75 czy 110 wytrzymywały 200W estradowej końcówki mocy ( grałem na migającym clipie) po 10 godzin nagłaśniając spore sale i nic się nie spaliło.
Witam. - Podstawową zmorą głośników Tonsil, - są korodujące szczeliny magnetyczne. Słaby bas głośników 25 i 30 centymetrowych powoduje zbyt mała średnica cewki i faza sygnału znosi się już na samej membranie, która nieproporcjonalnie się odkształca. GDN 16/12 posiadają najlepiej dobraną średnicę cewki do membrany dlatego ich brzmienie jest O.K. - Wyjątkowo udane były GD 12/10 z płóciennymi resorami, ale też rdzewiały.
Super przypomnienie starych dobrych czasów eeh.. z tą kiepską jakością brzmienia altusów to bym nie przesadzał tak fatalnie nie było.
Dobry temat👍
Wpadły mi w ręce gratis dwa zestawy 110 i 75. Szkoda mi było wyrzucić więc ten 110 doprowadziłem do użytku a ten 75 myślałem stuningować ale niestety nie mam pojęcia o tym. Czy mògłbym liczyć na jakąś pomoc? Nie muszą to być komponenty z najwyższej półki, ale żeby były dobre. Słucham prawie wszystkiego. Sporadycznie muzyka poważna. W zasadzie można ją pominąć w doborze brzmienia. Byłbym bardzo wdzięczny za jakieś porady. Pozdrawiam.
Dzięki za info...
Wszyscy mają Altusy 140, Mam i ja! ^^ Pozdrawiam wspaniały odcinek :)
Brzmienie fatalne, wyglada zajebisty.
Trochę to zniszczyło moje plany i opinię o krajowych głośnikach , zastanawiam się czy zestaw Mbl 101 Xtreme będzie dobrym zamiennikiem dla wymarzonych altusów , jak myślicie ? Może ktoś ma porównanie jakości dzwięku jak i tego czy relacja cena /cena daje dobrą alternatywę.
Z góry dziękuję za wszystkie opinie .
Na większości zdjęć są głośniki zregenerowane na chinie!
Niestety, nie posiadamy innych zdjęć, te otrzymaliśmy od naszych Widzów i tylko na nich możemy się oprzeć. Prawa autorskie, niestety.
ReduktorSzumu Podaj mi na bazie jakich firm TONSIL wypadł tak fatalnie jeśli chodzi o brzmienie?
Te kolumny które posiadam kupiłem w dziwnym stanie jedna była z głośnikami z zawieszeniem piankowym druga z zawieszeniem płóciennym . Dałem za nie 40 złoty brakowało im gwizdków a zawieszenia piankowe rozwalone. Z pomocą przyjaciela postawiliśmy je na nogi i grają pięknie
Ostatnie kolumny jakie bym chciał posiadać w mojej kolekcji to Altusy. Zapytacie dlaczego? A dlatego, że są lepiej grające głośniki.
ZG40 to nie jest jedyna konstrukcja Tonsilu z membraną bierną. Jest jeszcze zg30c201 które posiadam w prawie idealnym stanie (skrzynki, zwrotnica, wysokotownowy), ale szukam do nich GDN 20/30/1 i właśnie membran biernych MB20/30.
Swoją drogą wg wielu zg30c201 gra lepiej od zg40. Ciężko to jednak zweryfikować ze względu na rzadkość zg30c201.
deXter2 w tonsilu 65zl za sztuke nawet regeneruja jesli chcesz
Poszukaj w Tonsilu.gdzie maja membrany bierne wciaz w ofercie.
www.skleptonsil.pl/tonsil-glosniki-montazowe,c54.html
i sa bierne
www.skleptonsil.pl/oryginalny-uklad-tonsil-gdn-25-60-gdn-25-55,id873.html
Reduktorze drogi! Dzięki tobie zakupiłem ZG25C(w 100% oryginalne), moje zaufanie do twoich opinii się opłaciło! Mam odczucia podobne do twoich, co do tych kolumn, z tym że moje, zapewne mniej wymagające ucho, oczarowały one już totalnie! Bardzo się polubiły z Radmorem 5102 czy Merkurym. Dziękuję!
Słuchałem Altus 100 i wcale nie brzmiały tak źle. A podłączone pod Radmor 5102 brzmiały bardzo fajnie.
@@robertgorecki594 jeśli masz na myśli fakt, że słoń mi nadepnął na ucho to nic z tych rzeczy 😁
Sam obecnie używam zestawu Tonsil ZG30C114 Hi fi tylko że zmienionymi głośnikami niskotonowymi i też nie gra to najgorzej.
@@robertgorecki594 sorki tak teraz patrzę po zdjęciach że to chyba jednak były altusy 75, a nie 100.
Posiadam ZG-25C i były rewelacyjne niestety rozsypały się zawieszenia głośników. Ale razem z amplitunerem Unitra zodiak robiły swoje.
Mogę je zregenerować na oryginalnych częściach z Tonsilu.
Będę grał jak nowe ;)
Kolumny bardzo fajne ale 4ohm. Zodiak nie lubi 4ohm więc trzeba uważać z głośnościa bo go usmażysz
Mi tam dobrze się słucha muzyki z altusow
Mam pytanko ,altusy zadomowily sie czy zostaly sprzedane?Jezeli zostaly w domu to przypuszczam ze zostaly poddane modyfikacjom, jezeli tak to mozna wiedziec jakim?
sam mam dwa altusy 75 ale po przerobkach w zasadzie tylko obudowa jest z altusa reszte wymienilem bo brzmienie mi nie pasowalo ech
Panie ReduktorzeSzumu, co pan myśli o kolumnach a-17, które są bardzo podobne do zg-25c? Różnicą jest to, że są 8ohm i mają dwa głośniki wysokotonowe, ale kiedyś się one spaliły i wymieniłem je na jeden kopułkowy. Czy trzeba zmienić zwrotnice? Z góry dziękuje za odpowiedź i pozdrawiam.
to prawda że wystarczy zamienić kable przy wysokotonówce i przestanie tak walić po uszach?
BĘDA kiedyś wyroby gitarowe Tonsilu?
ksantyp77 To byłoby naprawdę ciekawe!!
Ee, a takie były?
TheMajster007
Była w PL/PRL wytwórnia gitar, relacja jest na URBEXie, niejaki Sietra oprowadza.
Michal S Sietre znam,jaki odcinek?
TheMajster007
Nie pamietam tytułu, na pewno jak wpiszesz np "zamknięta wytwórnia instrumentów" lub "opuszczona wytwórnia instrumentów" to ci wyskoczy jakiś wynik.
ZG 80 C 115 zestaw po renowacji na Allegro wystawiony za 5200.
Coś pięknego, dzięki bardzo!
Miałem od rodziców kolumny ZG30C i pracowały one z amplitunerem Elizabeth Hi-Fi. Byłem z tego zestawu bardzo zadowolony. Później przesiadłem się na już swoje Altusy 110 ze wzmacniaczem WS 504 i niestety była to zmiana na gorsze. Nie rozumiałem jak to możliwe, że tamte małe kolumny potrafiły tak ładnie grać. Może uda mi się kiedyś zgromadzić cały ten sprzęt w jednym miejscu i zrobić porównanie.
Szukam Pomocy! Mam zestaw ZG25C i zabieram się do regeneracji zawieszeń bo oczywiście nie dotrwały do dnia dzisiejszego. Okazało się że w moim zestawie są GDN 16/15. Raczej nie były zmieniane. Mam naprawić te czy zakupić GDN 16/12 już pewnie po regeneracji.
Co z kolumnami Zg 20 8 44? Jak wygląda ich brzmienie
Nie ma nic o alton ach ?
Posiadam do dzisiaj "Altusy 110" kupione w latach 80-tych . Powiem krótko; "grają" wspaniale ,nic się nie sypie ,zawieszenie membran bez zmian zaś jakość brzmienia zależy przede wszystkim od źródła dźwięku , pomieszczenia w którym jest odsłuch i odpowiednim rozmieszczeniu kolumn. Nigdy też nie zamieniłbym tychże na ... jak kolega wspomniał - produkcji zachodniej. Należy tu dodać markowe ale Made in China ,gdzie zawsze jest coś do poprawienia i jest to reguła .Poza tym, zewnątrz owszem efektowne lecz w środku szrot tzw. chińska byle jakość. A to drucik niedokładnie przylutowany, gdzie po kilku latach drgań membrany odpadnie ,a to uszczelnienie niedokładne i coś gdzieś syczy itd.itd. Takie są właśnie chińskie produkty ,włącznie z markowymi kolumnami. A czy były one poddawane dokładnym pomiarom i testom jak to miało miejsce u Tonsila to mam dużą wątpliwość.
Dlatego następne kolumny, które teraz kupię też będą polskie.
Będziesz na Wybrzeżu to wpadnij do mnie .Pokażę Tobie moje Altusy z połowy lat 80-tych... Natomiast, gdy trochę dłużej na tym świecie pożyjesz i więcej zobaczysz to przekonasz się jak wykonane są produkty w Chinach, gdzie większość krajów przeniosła się z produkcją ,bo tam taniej. A gdzie tanio i ekonomicznie to na wysoką jakość produktu nie należy liczyć. I o tym musisz pamiętać.
Byłem na produkcji (i nie tylko) w Tonsilu przy Daszyńskiego we Wrześni, jeśli masz Altusy w takim stanie jak opisujesz, to masz wyjątkowe egzemplarze. Z reguły było w nich mnóstwo niedoróbek, słabej jakości płyta wiórowa, która się sypała, klej, który nie przypominał dzisiejszego wikolu, tylko klej perełkowy (z rybich skór) i okleina, która odłaziła, jak to w PRL. Zwrotnica była zaprojektowana na inne częstotliwości podziału, ale trzeba by było importować części, więc dobrali najbliższe wartości elementów z produkcji krajowej (wystarczy zmierzyć kolumnę w komorze bezechowej, aby się o tym przekonać :) ). Kontrola jakości, to podłączenie zestawów do generatora, przekręcenie gały po całym zakresie (z ograniczeniem od 50Hz) i jak nie charczało, to wysyłka na magazyn. Poza tym to konstrukcja zerżnięta z japońskich zestawów głośnikowych Pionieera i nie tylko. Przypominają też bardzo np.: AKAI SW187 (gdzie Akai zamknęło 30 cm głośnik o podobnych parametrach w mniejszej obudowie zamkniętej), tyle, że w Tonsilu przedobrzyli z tymi rurami basreflex. Głośnik GDN 30/100 nie nadaje się do obudowy bas-reflex, tylko do obudowy zamkniętej (parametry Thiele Smalla). Zawieszenie piankowe tych głośników padało po 20 latach użytkowania. W latach '90 poprawiono te zawieszenia. Uwierz mi, wśród fanów Altusów krążą naprawdę dziwne legendy o Tonsilu. Mi brzmienie większość zespołów głośnikowych typu Bass Reflex z Tonsilu się nie podoba. Robili za to fajne obudowy zamknięte.
Czy do nowego sprzętu (Yamaha R-N3803-D) warto trzymać starsze głośniki - model to chyba UNITRA TONSIL ZG 25/8 ? Czy lepiej jednak kupić coś nowego? Czy dzisiejsze piankowe zawieszenia nadal są tak kiepskie pod względem trwałości? Myślę o Wharfedale Diamond :) i to zawieszenie mnie powstrzymuje...
Rn803 ma 100w na kanał przy 8ohm i około 120 przy 4 ohm a zg25 to max 40w więc do 1/4 regulacji głośności git a później palisz cewki i zwrotnicę
@@JanKowalski-vh1rg jakie głośniki byś polecił do R-N803D?
@@tomaszcz.6949 Ja bym polecił Polską produkcję czyli STX a model to quant 300 (lub electrino ale to zależy od gustu brzmienia) rn803 da na spokojnie radę
Taka dosyć ciekawostka.
Mojemu ojcowi trafiły się 110U (Wersja eksportowana prawdopodobnie na Francję)
Co najciekawsze? Okazało się że to są 140 :D
Moje zg60 w filmiku :D Dzięki :D
Mam Zg-40c tylko zamiast głośnika szerokopasmowego jest średniotonowy o tej samej wielkości.