Děkuji za super video, bez něj bych se toho asi nepustil. Jen pozor u XT 12s (M8100) nejde vyndat ten vnitřní čep, jde sundat jen raménko a pružina. Snažil jsem se ho dostat ven trochou násilí, a kolem čepu mi to prasklo. Škoda, u přehazovačky v záruce :( ale tak alespoň vím pro příště, že nemám být líny zajet do servisu :D
Díky za přínosné video. Čepy paralelogramu jsem teda vždycky mazal, někde jsem kdysi zahlédl, že to doporučovali. Jinak mi ve videu chybí i údržba té třecí spojky, což je věc, kterou já dělám třeba relativně často. Navíc na to má Shimano speciální vazelínu. Pokud není spojka správně namazaná a seřízená, tak řazení i napínání řetězu jde do řitě...
Pavel Tion varoval před mazáním styků kolíků pantografu, řekl - NIKDY! Přitom svůj výrok nezdůvodnil proč. Jestli by argumentoval že na mastné plochy se nachytá nečistota a pak může docházet k většímu opotřebení, vymletí otvorů i čepů - je a není to úplně pravda a zdůvodnění proč zásadně nemazat tyto stále pohybující místa, slovem NIKDY! Ono ve skutečnosti záleží jaký druh maziva oleje je použito a zda je pak vše dostupné mimo styk očištěno do sucha. Zásadně bych se nebránil řídkým olejem čepy samozřejmě namazat, protože i u nového zadního měniče čepy pantografu takto výrobce ošetřuje. Nabádání cyklistům čepy ZÁSADNĚ NEMAZAT považuju za nesprávný a pomýlený.
Ahoj, člověk má tendenci logicky mazat to co se o sebe "šoupe". Tady to skutečně nemá význam, jelikož mazivo na sebe nalepí prach a vznikne brusná pasta, která zvětšuje vůle v čepech a následně nepřesnost. Zatížení čepů je tak nízké (minimální pohyb v kloubu) že to skutečně nedává žádný smysl. Co se týče té spojky, na to většina lidí nemá tu Shimano vazelínu a tudíž jsem se do rozboru nepouštěl a může to být námět na další díl.
Nepostrada to odůvodnění logiku? Od výrobce jsou cepy ošetřené vazelinou, takže ta brusna pasta tam po nekolika tisicich km bude i bez primazavani. Sh hazky nemazu, jelikoz ty kvalitní maj dobré těsnící kroužky, ale devitkovy Sram X.0, Campagnolo tam jdou cepy vyndat. Jednou za rok rozebrat a vycistit řazení a několikrát hazku dle provozu a podminek užívání má dramatický vliv na funkcnost a životnost.
Video hezké, ale je tam chyba.Pouzdro spojky se maže jenom zvenku, nikdy uvnitř, tím že se namaže i vnitřní část se ztratí velká část tření a nefunguje tak dobře.Vše je to podrobně popsané v servisním manuálu.
Super video, stejně jako spousta ostatních. Škoda, že jsem jej nenašel zhruba před půl rokem (možná taky ještě nebylo postnuto), kdyz jsem dělal komplet repas na svém Ravenu, kde bylo XT. Našel jsem sice jiné, ale ne tak dobře popsané a vysvětlen popis (třeba na co bacha), takze osvědčený pokus/omyl, že 🤷. Směl bych mít prosbu? Kdyz děláš součástku konkrétního typu, tak to hoď do názvu toho videa. Mám takový dojem, že ta spojka měla jezdit nasucho, ale jistej si nejsem. Jinak já dávám kapku lepidla do všech závitů, kde původně bylo, ale věřím, že by to drželo i bez přidaného, když tam jsou ještě zbytky toho staršího, že. Jinak respekt a veliký dík za nás všechny vděčné domácí kutily, kterým to ušetří mraky času a zjišťování.
Kde se prosím Vás nachází napínací pružina u přahazovačky Sram NX (11x1)? Nikdy jsem se v přehazovačce nevrtal, nyní bych to ale potřeboval vědět... Je v závitu, kde se vodítko montuje k samotnému tělu přehazovačky, prosím?
Dobrá práce, jen u tý pružiny jsme se měli dobře podívat do jaké poziční dírky byla daná, ale při skládání dohromady byla dána do jiné pozice, nic proti jen postřeh.
😀 Vám nic neuteče ;-) Jasně, vrátil jsem jí do původní pozice ve které byla od výroby. Dejte na to pozor, protože to může negativně ovlivnit funkci řazení. U mě to fungovalo v obou pozicích. Paradoxně v té, co řetěz napíná méně lépe! Máme zkušenosti, že pokud je napínací síla příliš velká, začne to špatně řadit. U jiných typů přehazovaček tam těch otvorů (i v těle přehazovačky, nikoli jen na ramínku) může být více a pokud si to člověk neprohlédne je ztracen!
Proč nemazat čepy? Má to nějaký důvod být nemazané? Myslel jsem si že když budou suché, tak se budou postupně obrušovat a časem tam bude vůle. Jinak pěkné video. Díky Martin
Pavel Tion varoval před mazáním styků kolíků pantografu, řekl - NIKDY! Přitom svůj výrok nezdůvodnil proč. Jestli by argumentoval že na mastné plochy se nachytá nečistota a pak může docházet k většímu opotřebení, vymletí otvorů i čepů - je a není to úplně pravda a zdůvodnění proč zásadně nemazat tyto stále pohybující místa, slovem NIKDY! Ono ve skutečnosti záleží jaký druh maziva oleje je použito a zda je pak vše dostupné mimo styk očištěno do sucha. Zásadně bych se nebránil řídkým olejem čepy samozřejmě namazat, protože i u nového zadního měniče čepy pantografu takto výrobce ošetřuje. Nabádání cyklistům čepy ZÁSADNĚ NEMAZAT považuju za nesprávný a pomýlený.
Ešte by som odporučil borcom ktorí sa pustia do rozoberania prehadzovačky prvý krát aby si radšej cele rozoberanie natočili. Stačí mobil a malý stojan. Môže to ušetriť kopu nervov a času. Verte mi a poučte sa z chyby druhého :)
Az na to, že experti je nedoporucuji, jelikož ten super odpor bez časté údržby je vyšší než u originálních. V cem si myslíš, ze je ten rozdíl? Skoro jen v mazivu a těsnící krouzkach.
@@robertbrunclik7110 aha, tak to kolu opravdu moc nerozumis. Jen na kole máš hromadu bezudrzbovych součástí a funguje to. Bez si piridit keramickej řetěz
Velmi kvalitní postřeh o použití jiného otvoru při sestavování, než byla původně pružina uložená. Pavel Tión nás extra upozorňoval na to si zapamatovat do jaké dírky byla pružina v napínáku kladek vložena, byla v dolním otvoru, pak ji při montáži dal bez zapamatování si do horní dírky. Očekával bych při tomto popletení otvorů, že by mohla být tendence napínací nohu kladek více předpružit. Když ale omylem popletl dírky a pak dal háček pružiny při montáži do horní dírky, jestli to dobře vnímám, tak předpětí pružiny ještě proti původnímu stavu uvolnil. Videa od Pavla Tióna jsou polotovary, které si musí i amatér ohlídat a doladit. Chválím to že mnohé přivede k vyčištění a promazání měniče i dobrou optiku kamery a blízkost detailních záběrů.
Hezký den Petře, nemohl jsem si nevšimnout vaší permanentní nespokojenosti s mnou podávanými informacemi. Prvně bych Vám osvětlil proč nemazat NIKDY čepy přehazovačky čímkoliv. Je to prosté. Jakékoliv mazivo vzlíná a LEPÍ nečistoty které pak urychlují opotřebení. V těchto místech je mazivo kontraproduktivní. To jsou zkušenosti. Ohledně instalace napínací pružiny v přehazovačce, myslím že je to řečeno jasně. Dejte pozor aby jste pružinu nainstalovali tak, jak byla! Může se stát, že na vašem kole bude druhá (někdy i třetí) pozice negativně ovlivňovat funkci. Na mém nikoliv. Pružinu jsem (nikoliv omylem a netuším proč tvrdíte že jsem se zmýlil, když to je jen a pouze Vaše domněnka!) vrátil do původní polohy v níž byla od výroby, ano, do jiného otvoru. Jen ale nerozumím, jak toto ovlivňuje fakt, že by jste si na toto měli dávat pozor! Pokud by jste měl nějaké nápady jak mé, cituji vás: "polotovary" vylepšit, budu rád když se za mnou zastavíte na prodejně, nabídnu vám kávu a každou radu uvítám. Pokud by jste mě na prodejně poptával, chtějte pana Tiona. Řečeno jak přečteno, tzn. s krátkým o. Hezký den a šup od klávesnice radši na kolo ;-) Pavel
@@paveltion4283 Ahoj Pavle Tione. Omlouvám se za přidanou čárku na příjmení. Nechápeš kritiku, která je konstruktivní. To je ovšem problém Tvůj. Na ukázkových videích jak co ošetřovat, bylo video s Tebou s kotouč. brzdami a určitě na takovém radícím laikům bys neměl osahávat brzdový kotouč přímo rukama, protože jak jistě víš, na rukách je mastnota. Tady ses konečně vyjádřil proč podle Tebe nemazat čepy pantografu měniče, použil jsi přesně mou teorii kterou jsem Ti už napsal. Mastnota chytá nečistoty. Stačilo napsat, ano je to tak jak jste napsal. Píšeš že mazivo, sprejové oleje vzlínají. Když tohle víš, tak bys mohl vědět že vzlínání není na roky, ale pouze na transport oleje na místo. Vzlínající složka je dopravní médium, které v krátké době odprchá - a na místě zůstane jen mazivo, které se přebytečné dobře otře, odstraní. Také bys měl vědět, že existují dnes různá maziva, která jsou na nemastné bázi, která rozhodně nechytají nečistoty jako mastná. V neposlední řadě přecházíš fakt, že výrobci měničů, ať zadních či středových /předních/ - kolíky pantografů mažou mazivem z výroby. Na mastná maziva je třeba dávat pozor také u řetězů, aby byl řetěz namazaný uvnitř, kolíčky, klínky článků - a na povrchu byl důkladně očistěn pokud možno nemastný! Je to stejný princip jako u 4 čepů pantografu měniče, naprosto! Jeden, spíš víc příspěvků pochybovalo o Tvém NIKDY, a za mě právem. Naprosto správně zapochybovali, že na sucho jde vše tíž a dochází k vydírání materiálu. Mazat - Nemazat může být polemika, ale za sebe jednoznačně mám názor MAZAT, DOBŘE OTŘÍT a POUŽÍT VHODNÉ NEMASTNÉ MAZIVO, např. PLASTICKÉ, TEFLONOVÉ aj. To které je méně mastné nebo vůbec není. Máš pravdu, že mám s Tebou opakovaně ne moc dobrou zkušenost. Zbrklost, divokost, namyšlenost, ta Ti kvete, bohužel i na dni Otevřených dveří při dotazu na radu, jak se následně ukázalo Tvou neodbornost. Když vzpomenu zpětně na Tvé pozitivum, tak se mi líbila jemnůstka, aby za jízdy necinkal otvor brzd. destiček do pojistky - vymyslel jsi potáhnout dřík pojistky tenkou smršťovací bužírkou a lehce zatavit horkovzdušnou pistolí, tím se průměr bužírky zeštíhlil. A už nejde kov na kov, je ticho. Další a fakt dobré i praktické video. Když se cokoliv dělá kolem kotouče mastným hadrem, ne vždy se podaří se lehce jím nedotknout kotouče. Pak samozřejmě brzda nebrzdí, klouže. Kamera umístěná hned nad destičkami za jízdy při stisknuté brzdě a šlapání z dlouhého kopce ukázala po cca 2 minutách kouření, spalovala se mastnota a rychle byla pryč. Pak brzda "šlajfuje" hámuje jen se na páku podívá. Tento způsob je velmi praktický a za mě je dokonce lepší než odmaštění, protože už může být zamaštěná i destička (odmaštění kotouče čímkoliv, techn. benzínem, acetonem před takovou brzdící jízdou se jen doporučuje, úkon bude rychlejší). Odmaštění brzděním se současným šlapáním je 100% a krátce nato funguje. Dokonale se osvědčilo. Nemáš jen polotovary, mylné rady, které musíme uvézt na správnou míru, ale i inspiraci a pozitiva. Měj se dobře.
To jsou věci teda, kolega z práce ma horské kolo které dostal ke 14 narozeninám. Nedávno na něm vyjel a přehazovačka normálně fungovala. je mu 31 let. 😂
Coby ne, jestli to obcas umyl tak neni duvod proc by to zdechlo. Mam nejaky kola z pocatku 90 a 80 let a vsechny maj puvodni saltry a makaj porad dobre
Pavel Tion varoval před mazáním styků kolíků pantografu, řekl - NIKDY! Přitom svůj výrok nezdůvodnil proč. Jestli by argumentoval že na mastné plochy se nachytá nečistota a pak může docházet k většímu opotřebení, vymletí otvorů i čepů - je a není to úplně pravda a zdůvodnění proč zásadně nemazat tyto stále pohybující místa, slovem NIKDY! Ono ve skutečnosti záleží jaký druh maziva oleje je použito a zda je pak vše dostupné mimo styk očištěno do sucha. Zásadně bych se nebránil řídkým olejem čepy samozřejmě namazat, protože i u nového zadního měniče čepy pantografu takto výrobce ošetřuje. Nabádání cyklistům čepy ZÁSADNĚ NEMAZAT považuju za nesprávný a pomýlený.
Super video, díky za něj.
Děkuji za super video, bez něj bych se toho asi nepustil. Jen pozor u XT 12s (M8100) nejde vyndat ten vnitřní čep, jde sundat jen raménko a pružina. Snažil jsem se ho dostat ven trochou násilí, a kolem čepu mi to prasklo. Škoda, u přehazovačky v záruce :( ale tak alespoň vím pro příště, že nemám být líny zajet do servisu :D
Skvělá práce!
Díky za poučné video 👍
Díky za přínosné video. Čepy paralelogramu jsem teda vždycky mazal, někde jsem kdysi zahlédl, že to doporučovali. Jinak mi ve videu chybí i údržba té třecí spojky, což je věc, kterou já dělám třeba relativně často. Navíc na to má Shimano speciální vazelínu. Pokud není spojka správně namazaná a seřízená, tak řazení i napínání řetězu jde do řitě...
Pavel Tion varoval před mazáním styků kolíků pantografu, řekl - NIKDY!
Přitom svůj výrok nezdůvodnil proč.
Jestli by argumentoval že na mastné plochy se nachytá nečistota a pak může docházet k většímu opotřebení, vymletí otvorů i čepů - je a není to úplně pravda a zdůvodnění proč zásadně nemazat tyto stále pohybující místa, slovem NIKDY!
Ono ve skutečnosti záleží jaký druh maziva oleje je použito a zda je pak vše dostupné mimo styk očištěno do sucha.
Zásadně bych se nebránil řídkým olejem čepy samozřejmě namazat, protože i u nového zadního měniče čepy pantografu takto výrobce ošetřuje.
Nabádání cyklistům čepy ZÁSADNĚ NEMAZAT považuju za nesprávný a pomýlený.
Ahoj, člověk má tendenci logicky mazat to co se o sebe "šoupe". Tady to skutečně nemá význam, jelikož mazivo na sebe nalepí prach a vznikne brusná pasta, která zvětšuje vůle v čepech a následně nepřesnost. Zatížení čepů je tak nízké (minimální pohyb v kloubu) že to skutečně nedává žádný smysl. Co se týče té spojky, na to většina lidí nemá tu Shimano vazelínu a tudíž jsem se do rozboru nepouštěl a může to být námět na další díl.
Nepostrada to odůvodnění logiku? Od výrobce jsou cepy ošetřené vazelinou, takže ta brusna pasta tam po nekolika tisicich km bude i bez primazavani. Sh hazky nemazu, jelikoz ty kvalitní maj dobré těsnící kroužky, ale devitkovy Sram X.0, Campagnolo tam jdou cepy vyndat. Jednou za rok rozebrat a vycistit řazení a několikrát hazku dle provozu a podminek užívání má dramatický vliv na funkcnost a životnost.
Ahoj dá se sehnat ten doraz proti protočení ramínka? Ztratil sem ho.
Video hezké, ale je tam chyba.Pouzdro spojky se maže jenom zvenku, nikdy uvnitř, tím že se namaže i vnitřní část se ztratí velká část tření a nefunguje tak dobře.Vše je to podrobně popsané v servisním manuálu.
Super video, stejně jako spousta ostatních. Škoda, že jsem jej nenašel zhruba před půl rokem (možná taky ještě nebylo postnuto), kdyz jsem dělal komplet repas na svém Ravenu, kde bylo XT. Našel jsem sice jiné, ale ne tak dobře popsané a vysvětlen popis (třeba na co bacha), takze osvědčený pokus/omyl, že 🤷. Směl bych mít prosbu? Kdyz děláš součástku konkrétního typu, tak to hoď do názvu toho videa. Mám takový dojem, že ta spojka měla jezdit nasucho, ale jistej si nejsem. Jinak já dávám kapku lepidla do všech závitů, kde původně bylo, ale věřím, že by to drželo i bez přidaného, když tam jsou ještě zbytky toho staršího, že. Jinak respekt a veliký dík za nás všechny vděčné domácí kutily, kterým to ušetří mraky času a zjišťování.
Skvělá videa, díky za ně!
Chci se zeptat jak často doporučujete toto čištění, případně jak poznám, že už bych to měl udělat? :)
Super video i když 90% lidí si koupí raději novou 👍😉💪
Krásná práce!
Kde se prosím Vás nachází napínací pružina u přahazovačky Sram NX (11x1)? Nikdy jsem se v přehazovačce nevrtal, nyní bych to ale potřeboval vědět... Je v závitu, kde se vodítko montuje k samotnému tělu přehazovačky, prosím?
Dobrá práce, jen u tý pružiny jsme se měli dobře podívat do jaké poziční dírky byla daná, ale při skládání dohromady byla dána do jiné pozice, nic proti jen postřeh.
😀 Vám nic neuteče ;-) Jasně, vrátil jsem jí do původní pozice ve které byla od výroby. Dejte na to pozor, protože to může negativně ovlivnit funkci řazení. U mě to fungovalo v obou pozicích. Paradoxně v té, co řetěz napíná méně lépe! Máme zkušenosti, že pokud je napínací síla příliš velká, začne to špatně řadit. U jiných typů přehazovaček tam těch otvorů (i v těle přehazovačky, nikoli jen na ramínku) může být více a pokud si to člověk neprohlédne je ztracen!
Proč nemazat čepy? Má to nějaký důvod být nemazané? Myslel jsem si že když budou suché, tak se budou postupně obrušovat a časem tam bude vůle. Jinak pěkné video.
Díky Martin
Pavel Tion varoval před mazáním styků kolíků pantografu, řekl - NIKDY!
Přitom svůj výrok nezdůvodnil proč.
Jestli by argumentoval že na mastné plochy se nachytá nečistota a pak může docházet k většímu opotřebení, vymletí otvorů i čepů - je a není to úplně pravda a zdůvodnění proč zásadně nemazat tyto stále pohybující místa, slovem NIKDY!
Ono ve skutečnosti záleží jaký druh maziva oleje je použito a zda je pak vše dostupné mimo styk očištěno do sucha.
Zásadně bych se nebránil řídkým olejem čepy samozřejmě namazat, protože i u nového zadního měniče čepy pantografu takto výrobce ošetřuje.
Nabádání cyklistům čepy ZÁSADNĚ NEMAZAT považuju za nesprávný a pomýlený.
Napínavé 😊
Ešte by som odporučil borcom ktorí sa pustia do rozoberania prehadzovačky prvý krát aby si radšej cele rozoberanie natočili. Stačí mobil a malý stojan. Môže to ušetriť kopu nervov a času. Verte mi a poučte sa z chyby druhého :)
Ten pojišťovák závitů bych určitě použil 😜
Vetsina lidi, co ma penize na xtr to nikdy asi repasovat nebude, ale my chudy co si to pak od nich zraseny koupime to muzeme upotrebit😂
Za mne hodně povedené video, ještě by nebylo špatné natočit video o klasické přehazovače co má pružinu i na nosném čepu.
Prosím o objasnění, jak může byt vazelina od rezi, kdyz ta loziska jsou z nerez oceli? To je zahada 8-0
Kladky jednoznačně s keramickými ložisky. Nemažou se super se točí nemají téměř žádný valivý odpor.
Az na to, že experti je nedoporucuji, jelikož ten super odpor bez časté údržby je vyšší než u originálních. V cem si myslíš, ze je ten rozdíl? Skoro jen v mazivu a těsnící krouzkach.
@@markar3516: Logicky, bez údržby nefunguje skoro nic.😀 Mě jsou experti 🥸ukradený. Funguje to sakra skvěle🤩 a už bych neměnil.
@@robertbrunclik7110 aha, tak to kolu opravdu moc nerozumis. Jen na kole máš hromadu bezudrzbovych součástí a funguje to. Bez si piridit keramickej řetěz
@@markar3516 Kyselý hrozny 😂
Velmi kvalitní postřeh o použití jiného otvoru při sestavování, než byla původně pružina uložená.
Pavel Tión nás extra upozorňoval na to si zapamatovat do jaké dírky byla pružina v napínáku kladek vložena, byla v dolním otvoru, pak ji při montáži dal bez zapamatování si do horní dírky.
Očekával bych při tomto popletení otvorů, že by mohla být tendence napínací nohu kladek více předpružit.
Když ale omylem popletl dírky a pak dal háček pružiny při montáži do horní dírky, jestli to dobře vnímám, tak předpětí pružiny ještě proti původnímu stavu uvolnil.
Videa od Pavla Tióna jsou polotovary, které si musí i amatér ohlídat a doladit.
Chválím to že mnohé přivede k vyčištění a promazání měniče i dobrou optiku kamery a blízkost detailních záběrů.
Hezký den Petře, nemohl jsem si nevšimnout vaší permanentní nespokojenosti s mnou podávanými informacemi. Prvně bych Vám osvětlil proč nemazat NIKDY čepy přehazovačky čímkoliv. Je to prosté. Jakékoliv mazivo vzlíná a LEPÍ nečistoty které pak urychlují opotřebení. V těchto místech je mazivo kontraproduktivní. To jsou zkušenosti.
Ohledně instalace napínací pružiny v přehazovačce, myslím že je to řečeno jasně. Dejte pozor aby jste pružinu nainstalovali tak, jak byla! Může se stát, že na vašem kole bude druhá (někdy i třetí) pozice negativně ovlivňovat funkci. Na mém nikoliv. Pružinu jsem (nikoliv omylem a netuším proč tvrdíte že jsem se zmýlil, když to je jen a pouze Vaše domněnka!) vrátil do původní polohy v níž byla od výroby, ano, do jiného otvoru. Jen ale nerozumím, jak toto ovlivňuje fakt, že by jste si na toto měli dávat pozor!
Pokud by jste měl nějaké nápady jak mé, cituji vás: "polotovary" vylepšit, budu rád když se za mnou zastavíte na prodejně, nabídnu vám kávu a každou radu uvítám.
Pokud by jste mě na prodejně poptával, chtějte pana Tiona. Řečeno jak přečteno, tzn. s krátkým o.
Hezký den a šup od klávesnice radši na kolo ;-)
Pavel
@@paveltion4283 Ahoj Pavle Tione.
Omlouvám se za přidanou čárku na příjmení.
Nechápeš kritiku, která je konstruktivní. To je ovšem problém Tvůj.
Na ukázkových videích jak co ošetřovat, bylo video s Tebou s kotouč. brzdami a určitě na takovém radícím laikům bys neměl osahávat brzdový kotouč přímo rukama, protože jak jistě víš, na rukách je mastnota.
Tady ses konečně vyjádřil proč podle Tebe nemazat čepy pantografu měniče, použil jsi přesně mou teorii kterou jsem Ti už napsal.
Mastnota chytá nečistoty.
Stačilo napsat, ano je to tak jak jste napsal.
Píšeš že mazivo, sprejové oleje vzlínají. Když tohle víš, tak bys mohl vědět že vzlínání není na roky, ale pouze na transport oleje na místo. Vzlínající složka je dopravní médium, které v krátké době odprchá - a na místě zůstane jen mazivo, které se přebytečné dobře otře, odstraní.
Také bys měl vědět, že existují dnes různá maziva, která jsou na nemastné bázi, která rozhodně nechytají nečistoty jako mastná.
V neposlední řadě přecházíš fakt, že výrobci měničů, ať zadních či středových /předních/ - kolíky pantografů mažou mazivem z výroby.
Na mastná maziva je třeba dávat pozor také u řetězů, aby byl řetěz namazaný uvnitř, kolíčky, klínky článků - a na povrchu byl důkladně očistěn pokud možno nemastný!
Je to stejný princip jako u 4 čepů pantografu měniče, naprosto!
Jeden, spíš víc příspěvků pochybovalo o Tvém NIKDY, a za mě právem.
Naprosto správně zapochybovali, že na sucho jde vše tíž a dochází k vydírání materiálu.
Mazat - Nemazat může být polemika, ale za sebe jednoznačně mám názor MAZAT, DOBŘE OTŘÍT a POUŽÍT VHODNÉ NEMASTNÉ MAZIVO, např. PLASTICKÉ, TEFLONOVÉ aj.
To které je méně mastné nebo vůbec není.
Máš pravdu, že mám s Tebou opakovaně ne moc dobrou zkušenost.
Zbrklost, divokost, namyšlenost, ta Ti kvete, bohužel i na dni Otevřených dveří při dotazu na radu, jak se následně ukázalo Tvou neodbornost.
Když vzpomenu zpětně na Tvé pozitivum, tak se mi líbila jemnůstka, aby za jízdy necinkal otvor brzd. destiček do pojistky - vymyslel jsi potáhnout dřík pojistky tenkou smršťovací bužírkou a lehce zatavit horkovzdušnou pistolí, tím se průměr bužírky zeštíhlil.
A už nejde kov na kov, je ticho.
Další a fakt dobré i praktické video. Když se cokoliv dělá kolem kotouče mastným hadrem, ne vždy se podaří se lehce jím nedotknout kotouče.
Pak samozřejmě brzda nebrzdí, klouže. Kamera umístěná hned nad destičkami za jízdy při stisknuté brzdě a šlapání z dlouhého kopce ukázala po cca 2 minutách kouření, spalovala se mastnota a rychle byla pryč.
Pak brzda "šlajfuje" hámuje jen se na páku podívá.
Tento způsob je velmi praktický a za mě je dokonce lepší než odmaštění, protože už může být zamaštěná i destička (odmaštění kotouče čímkoliv, techn. benzínem, acetonem před takovou brzdící jízdou se jen doporučuje, úkon bude rychlejší).
Odmaštění brzděním se současným šlapáním je 100% a krátce nato funguje. Dokonale se osvědčilo.
Nemáš jen polotovary, mylné rady, které musíme uvézt na správnou míru, ale i inspiraci a pozitiva.
Měj se dobře.
To jsou věci teda, kolega z práce ma horské kolo které dostal ke 14 narozeninám. Nedávno na něm vyjel a přehazovačka normálně fungovala. je mu 31 let. 😂
Coby ne, jestli to obcas umyl tak neni duvod proc by to zdechlo. Mam nejaky kola z pocatku 90 a 80 let a vsechny maj puvodni saltry a makaj porad dobre
Kolega asi nenajezdí 5-10tis.ročně.😁
Zvláštní, jednak 17 let odstavené kolo má i vyschlé mazivo
a docela zaráží, že od 14 let do 31 let nevyrostl a kolo mu bylo.
@@petrmares4778 je to prcek no
@@petrmares4778 opravdu se na tom kole dalo jet...nebylo to teda úplně ono co by jsi dnes očekával od dnešních kol, ale jelo to :D
Pavel Tion varoval před mazáním styků kolíků pantografu, řekl - NIKDY!
Přitom svůj výrok nezdůvodnil proč.
Jestli by argumentoval že na mastné plochy se nachytá nečistota a pak může docházet k většímu opotřebení, vymletí otvorů i čepů - je a není to úplně pravda a zdůvodnění proč zásadně nemazat tyto stále pohybující místa, slovem NIKDY!
Ono ve skutečnosti záleží jaký druh maziva oleje je použito a zda je pak vše dostupné mimo styk očištěno do sucha.
Zásadně bych se nebránil řídkým olejem čepy samozřejmě namazat, protože i u nového zadního měniče čepy pantografu takto výrobce ošetřuje.
Nabádání cyklistům čepy ZÁSADNĚ NEMAZAT považuju za nesprávný a pomýlený.