Изкуствен интелект: Бъдещето на медицината?

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 8 лис 2024
  • В каква степен медицината може да бъде автоматизирана чрез AI модели и анализ на данни? Като хуманитарна специалност медицината едва ли ще изгуби зависимостта си от човешкия фактор и вземането на решения. Но новите технологии и алгоритмите помагат за вземането на по-добри решения от страна на лекарите.
    За немедицинските лица е трудно да си представят колко много информация трябва да вземе предвид един лекар, преди да вземе решение или да постави диагноза. Изкуственият интелект променя всичко това заради възможността да анализира огромни обеми информация. „Изкуственият интелект може да подобри вземането на пробабалистични решения в здравеопазването“, казва Николай Николовски. управляващ съдружник в софтуерната компания Childish.AI
    „Един лекар няма как да прочете информацията, съдържаща се само в един геном - смята Борис Колев, управляващ партньор и съосновател на Nutri-Gen. - Изкуственият интелект и анализът на големи данни дадоха възможност на медицината възможност да намира зависимости в генома и да дава информация кой ген какво значи.“ Nutri-Gen е една от малкото компании в България, които правят генетични изследвания, с които могат да се открият хронични и тежки заболявания в ранен стадий.
    Алгоритмите разпознават не само геноми; те могат да разчетат и промени в психичното здраве. В този смисъл те могат да се използват като барометър за емоционалното състояние на пациентите в определени моменти. Един такъв пример е платформата Feia, която може да разпознава различни състояния, свързани с раждането на дете, като следродилна депресия. „Чрез изоползването на AI модели се надяваме да успеем да предотвратим ментални проблеми, свързани с бременността и раждането на дете“, казва Христо Пенчев, съосновател на Feia.bg.
    Панелът беше модериран от Милена Стойчева, изпълнителен директор на JA Bulgaria, председател на Съвета по иновации към Министерството на иновациите и растежа.
    акцент: „Изкуственият интелект може да подобри вземането на пробабалистични решения в здравеопазването.“

КОМЕНТАРІ •