Medzinárodný maratón mieru 2022: Mužský traťový rekord nepadol, ženský bol však opäť pokorený

• Опубліковано 1 жов 2022
  • Tisícky bežcov sa dnes ráno a dopoludnia postavili na štart maratónskej trate v Košiciach. Deviata hodina patrila už tradične maratónu a štafete, o pol jedenástej sa na štart postavili aj polmaratónci.
    Nielen divákov, ale najmä bežcov potešilo príjemné slnečné počasie s teplotou približne 16 stupňov. Disciplíne maratón opäť dominovali elitní bežci z Kene a Etiópie. Očakávania z prekonania mužského traťového rekordu spred desiatich rokov sa však nenaplnili. Reubena Keria, ktorý do cieľa dobehol ako prvý, delilo od prekonania rekordu len 15 sekúnd.
    Košickému maratónu kraľoval už po tretí krát, naposledy minulý rok. Aktuálny 99. ročník vyhral s časom 2:07:16 hod.
    ,,Som šťastný, že som vyhral a dúfam, že budúci rok sa sem opäť vrátim.’’ prezradil na tlačovej konferencii Kerio. 24 minút a 4 sekundy po 11-tej hodine prebehla cieľom Keňanka Margaret Agaiová. S časom 2:24:04 hod tak vytvorila nový ženský traťový rekord a domov si odniesla výhru 20 000 eur.
    ,,Som šťastná, že som vyhrala tohtororčný maratón. Vôbec som nečakala, že zabehnem nový traťový rekord.’’ okomentovala svoje víťazstvo Agaiová.
    Skvelé výsledky bežcov sa podpíšu aj na postupe košického maratónu v tabuľkách.
    Približne 21 minút po dobehnutí víťaza Keria, prebehol cieľom aj prvý Slovák. Tento rok to však nebol favorit Tibor Sahajda. Tibor z pretekov nečakane odstúpil.
    O majstrovský titul bude chcieť na košickom maratóne zabojovať opäť o rok. Práve budúci rok bude veľkolepý - organizátori, ale aj bežci a diváci sa už teraz tešia na jubilejný stý ročník.