A czemu zmieniłeś zapłon? Jest lepiej ? Ma jakieś minusy? Ja mam orginalny, ale nie jestem przeciwnikiem innowacyjnych ulepszeń jeśli faktycznie ulepszają. A jaki koszt takiego zabiegu? Trudno to zrobić ? Tzn wykonać samemu taka zamianę ? Czy trzeba jakoś trwałe ingerować w budowę silnika ?
Ingerować nie trzeba, to jest zrobione tak żeby w miejsce oryginalnego aparatu pasowało, na cewkę trzeba sobie tylko mocowanie dorobić. Lepsze jest na pewno to, że nie ma przerywacza, więc się on też nie zużywa, zmiana kąta wyprzedzenia jest realizowana mikroprocesorem(fabrycznie Rusek ma chyba regulator odśrodkowy), nie wiem jak tu ale w aparatach tej samej firmy do Jaw można sobie nawet mapy wyprzedzenia zmieniać, iskra też jest mocniejsza niż przy aparacie przerywaczowym. A wszystko to za śmieszne pieniądze, trzeba się tylko pospieszyć bo z przyczyn obiektywnych dni istnienia producenta są raczej policzone...
@@mariuszka5040 Słyszałem o kiepskich Sovkach i to podobno podróby... Swój kupiłem u Janki w Krakowie , twarzą w twarz. Podobno dobrą praktyką jest wozić zapasowy. W kwesti oryginału zajrzyj na forum kolyaska, było tam całkiem niedawno o tym jak rozpoznać oryginał. Wojtek wrzucił też linka do strony producenta.
Masz namiary na dane techniczne budowy silnika i instalacji elektrycznej ja mam K-750 Rozebrałem silnik nie zrobiłem żadnych zdj i ogólnie Ciężko znaleźć materiały jak to zrobione. Tzn dużo jest ale po ruskiemu , a ja jestem z lat gdzie ruski w szkole już nie istniał ;p tak że tego ;)
Hej Na kolyasce masz biblioteke dobrze zaopatrzoną. Ponadto jak poświecisz 2 minuty czasu to "wyguglasz" instrukcje do Kaśki. Na soviet moto masz rysunki złozeniowe. Pozdrawiam :)
@@emmapowraca8599 hej no właśnie znalazłem kilka informacji na temat kaśki , ale koleszka mnie ubiegł i wydrukował mi ze 3 książki bo miałem urodziny kilka dni temu ;) więc jestem zaopatrzony . Teraz tylko studiować . Powodzenia w składaniu . Wrzuć filmik jak już odpalisz maszynę ;) pozdro
@@chefmamoto W sumie najważniejsze są rysunki złożeniowe a one nie wymygają tłumaczenia. Ten filmik był robiony zimą , Emma ma się dobrze i jeździ elegancko. Na moim kanale możesz zobaczyć więcej filmów , również takie na których motor jeździ;) Teraz szykuje się na jakiś rajd:) Pozdrawiam;)
Tłok w gmp ,zapala się dioda.krecisz na wózek aż zgaśnie.odpslasz i ma hulać.tylko on ma małe wyprzedzenie zapłonu.i pamiętać trzeba że inny kąt jest dla paliwa 95.bledem jest ustawianie zapłonu jak w instrukcji.
@@kamilmotocyklezabytkowekur4531 Witam - otoz to, bo dzisiejsi posiadacze 'starych motocykli' - sa czesto 'za mlodzi' i nie pamietaja benzyn 72 / 74 / 78 Oktan [ szybko spalajacych sie przy malym sprezaniu 5 - 7 : 1 ]... M 72 byla w latach 40-stych budowana na benzyne 65/66 Oktan, a w latach 50-tych na 66 - 68 / maksymalnie do 70 Oktan - dla stopnia sprezania 5,5 : 1. Takie benzyny spalaly sie wowczas do pozycji tlokow 10 - 15 stopni po ZZ, zgodnie z zalozeniami konstruktorow silnikow, do tych 10 - 15 stopni po ZZ cykl spalania musial byc juz zakonczony i rozpoczynal sie suw pracy. Tylko takie - niskooktanowe benzyny 65 - 70 Oktan to zapewnialy - na nich silniki M 72 mialy moc 22 / 23 KM. Natomiast benzyny ponad 82 / 85 Oktan - byly przeznaczone wylacznie do silnikow sportowych, o sprezaniu co najmniej 8 - 8,5 - 9 : 1, bo tylko przy takim sprezaniu - spalaly sie takze do tych 10 - 15 stopni po ZZ. Zastosowane natomiast w silnikach ponizej sprezania 7 : 1 - przegrzewaja stare silniki, bo spalaja sie najczesciej do polowy suwu pracy lub nawet [ w silnikach SV ] / do 120 - 130 stopni po ZZ, czyli az do otwarcia zaworow wydechowych, niestety... W latach 60/70-tych - jak ktos chcial jezdzic na 'zoltej 94 Oktan' - to musial rozpilowac 'fasolki regulacyjne' na plytce przerywacza az o ok. 4,5 - 6 mm / do calkowitej dlugosci 'fasolki / 19 - 20 mm', zeby dalo sie przyspieszac zaplon do bardzo powoli spalajacego sie paliwa '94 Oktan'... Bez 'drastycznie duzego / wiekszego o 4,5 - 6mm' wyprzedzenia zaplonu / ponad fabryczne wartosci - jazda na 'zoltej 94 Oktan' grozila nawet stopieniem tlokow, przez jej bardzo dlugi cykl spalania przy niskim stopniu sprezania, ktory to cykl siegal az do 120 - 130 stopni po ZZ tlokow, przez co silniki M 72 byly skrajnie przegrzane i o 'mocy - zaledwie 11 / 12 / 13 KM' na hamowni... Jak jezdzilismy M 72 i K - 750 w latach 70/80-tych i byla jeszcze dostepna benzyna 78 Oktan, to juz do niej trzeba bylo powiekszyc 'fasolki' regulacyjne - o ok. 1,5 - 2 - 2,5mm, zeby 'nadrobic 8-10 Oktan za duzo' w paliwie / przyspieszyc do niej odpowiednio zaplon. Pozdrawiam.
Bardzo przydatny film! Dziękuję. Problem w tym, że nie mam iskry :(
😀👍🍺
Czy pod moduł zapłonowy nie trzeba dać izolującej go termicznie od silnika podkładki?
Ja nie dałem i spoko. Wiem że inni dają.
😁
A jaką masz inastalacje 6v czy 12v ?
Mam 6v. Sovek pracuje też na 12v.
A czemu zmieniłeś zapłon?
Jest lepiej ?
Ma jakieś minusy?
Ja mam orginalny, ale nie jestem przeciwnikiem innowacyjnych ulepszeń jeśli faktycznie ulepszają.
A jaki koszt takiego zabiegu? Trudno to zrobić ? Tzn wykonać samemu taka zamianę ?
Czy trzeba jakoś trwałe ingerować w budowę silnika ?
Zapłon zmieniłem bo uznałem to za fajne usprawnienie. Wymiana jest prosta , nie trzeba ingerować w konstrukcje.
Ingerować nie trzeba, to jest zrobione tak żeby w miejsce oryginalnego aparatu pasowało, na cewkę trzeba sobie tylko mocowanie dorobić. Lepsze jest na pewno to, że nie ma przerywacza, więc się on też nie zużywa, zmiana kąta wyprzedzenia jest realizowana mikroprocesorem(fabrycznie Rusek ma chyba regulator odśrodkowy), nie wiem jak tu ale w aparatach tej samej firmy do Jaw można sobie nawet mapy wyprzedzenia zmieniać, iskra też jest mocniejsza niż przy aparacie przerywaczowym. A wszystko to za śmieszne pieniądze, trzeba się tylko pospieszyć bo z przyczyn obiektywnych dni istnienia producenta są raczej policzone...
Tym systemem to uda są dwa. Albo się uda albo się nie uda :)
Po Śląsku można też powiedzieć że się "udo" :)
@@emmapowraca8599 i jak się zapłon sprawuje po roku? Nie ma problemu z cewką schowaną pod deklem?
@@mariuszka5040 Zapłon sprawuje się znakomicie. A możesz mi wierzyć że było ciepło pod deklem...
@@emmapowraca8599 możesz podesłać sklep z którego kupiłeś? Podobno są podróbki jakieś 😀
@@mariuszka5040
Słyszałem o kiepskich Sovkach i to podobno podróby... Swój kupiłem u Janki w Krakowie , twarzą w twarz. Podobno dobrą praktyką jest wozić zapasowy. W kwesti oryginału zajrzyj na forum kolyaska, było tam całkiem niedawno o tym jak rozpoznać oryginał. Wojtek wrzucił też linka do strony producenta.
Masz namiary na dane techniczne budowy silnika i instalacji elektrycznej ja mam K-750
Rozebrałem silnik nie zrobiłem żadnych zdj i ogólnie Ciężko znaleźć materiały jak to zrobione.
Tzn dużo jest ale po ruskiemu , a ja jestem z lat gdzie ruski w szkole już nie istniał ;p tak że tego ;)
Hej
Na kolyasce masz biblioteke dobrze zaopatrzoną. Ponadto jak poświecisz 2 minuty czasu to "wyguglasz" instrukcje do Kaśki.
Na soviet moto masz rysunki złozeniowe.
Pozdrawiam :)
@@emmapowraca8599 hej no właśnie znalazłem kilka informacji na temat kaśki , ale koleszka mnie ubiegł i wydrukował mi ze 3 książki bo miałem urodziny kilka dni temu ;) więc jestem zaopatrzony .
Teraz tylko studiować .
Powodzenia w składaniu . Wrzuć filmik jak już odpalisz maszynę ;) pozdro
@@chefmamoto W sumie najważniejsze są rysunki złożeniowe a one nie wymygają tłumaczenia.
Ten filmik był robiony zimą , Emma ma się dobrze i jeździ elegancko. Na moim kanale możesz zobaczyć więcej filmów , również takie na których motor jeździ;)
Teraz szykuje się na jakiś rajd:)
Pozdrawiam;)
Będzie film na moim kanale jak złożyć cały silnik
Ok tłoki gmp i pali się dioda zapłonu .A wyprzedzenie
Tłok w gmp ,zapala się dioda.krecisz na wózek aż zgaśnie.odpslasz i ma hulać.tylko on ma małe wyprzedzenie zapłonu.i pamiętać trzeba że inny kąt jest dla paliwa 95.bledem jest ustawianie zapłonu jak w instrukcji.
@@kamilmotocyklezabytkowekur4531
Witam - otoz to, bo dzisiejsi posiadacze 'starych motocykli' - sa czesto 'za mlodzi' i nie pamietaja benzyn 72 / 74 / 78 Oktan [ szybko spalajacych sie przy malym sprezaniu 5 - 7 : 1 ]...
M 72 byla w latach 40-stych budowana na benzyne 65/66 Oktan, a w latach 50-tych na 66 - 68 / maksymalnie do 70 Oktan - dla stopnia sprezania 5,5 : 1.
Takie benzyny spalaly sie wowczas do pozycji tlokow 10 - 15 stopni po ZZ, zgodnie z zalozeniami konstruktorow silnikow, do tych 10 - 15 stopni po ZZ cykl spalania musial byc juz zakonczony i rozpoczynal sie suw pracy.
Tylko takie - niskooktanowe benzyny 65 - 70 Oktan to zapewnialy - na nich silniki M 72 mialy moc 22 / 23 KM.
Natomiast benzyny ponad 82 / 85 Oktan - byly przeznaczone wylacznie do silnikow sportowych, o sprezaniu co najmniej 8 - 8,5 - 9 : 1, bo tylko przy takim sprezaniu - spalaly sie takze do tych 10 - 15 stopni po ZZ.
Zastosowane natomiast w silnikach ponizej sprezania 7 : 1 - przegrzewaja stare silniki, bo spalaja sie najczesciej do polowy suwu pracy lub nawet [ w silnikach SV ] / do 120 - 130 stopni po ZZ, czyli az do otwarcia zaworow wydechowych, niestety...
W latach 60/70-tych - jak ktos chcial jezdzic na 'zoltej 94 Oktan' - to musial rozpilowac 'fasolki regulacyjne' na plytce przerywacza az o ok. 4,5 - 6 mm / do calkowitej dlugosci 'fasolki / 19 - 20 mm', zeby dalo sie przyspieszac zaplon do bardzo powoli spalajacego sie paliwa '94 Oktan'...
Bez 'drastycznie duzego / wiekszego o 4,5 - 6mm' wyprzedzenia zaplonu / ponad fabryczne wartosci - jazda na 'zoltej 94 Oktan' grozila nawet stopieniem tlokow, przez jej bardzo dlugi cykl spalania przy niskim stopniu sprezania, ktory to cykl siegal az do 120 - 130 stopni po ZZ tlokow, przez co silniki M 72 byly skrajnie przegrzane i o 'mocy - zaledwie 11 / 12 / 13 KM' na hamowni...
Jak jezdzilismy M 72 i K - 750 w latach 70/80-tych i byla jeszcze dostepna benzyna 78 Oktan, to juz do niej trzeba bylo powiekszyc 'fasolki' regulacyjne - o ok. 1,5 - 2 - 2,5mm, zeby 'nadrobic 8-10 Oktan za duzo' w paliwie / przyspieszyc do niej odpowiednio zaplon.
Pozdrawiam.