Pozdrawiam z Międzyrzeckiego Rejonu Umocnień . Bardzo mądrze Pan o tych bunkrach opowiada , ogromna wiedza . Porównuje Pana do Pana Bogusława Wołoszańskiego .
Bardzo interesujący film. Człowiek uczy się całe życie. Nie miałam pojęcia o istnieniu tych schronów. Jestem pod wrażeniem. Opowiadał Pan tak ciekawie , jestem zachwycona. Pozdrawiam cieplutko.
Witam. Bardzo ciekawy odcinek. Miejsce jest niesamowite, dobrze,że ktoś dba o nie bo to kawałek historii. Może kiedyś wybiorę się tu. Pozdrawiam serdecznie.
Dzieki za pokazanie tego miejsca ,które jest mi znane. Opodal jest miejscowość Matłak ,w 1944 Niemcy podczas odwrotu z Szelmętu tu dostali też łomot od rosjan
Przemku, jak zwykle fantastyczny odcinek. Zawsze oglądam przedstawioną przez Ciebie historię i miejsca z prawdziwą przyjemnością. Zwłaszcza, jako mieszkaniec Warmii. To zupełnie co innego, niż czytanie suchych encyklopedycznych faktów.
Noo Nooo....nareszcie ktoś nakręcił film z bliskich mi okolic. Proponowałem innym osobom to miejsce...jednak nikt nie zdecydował się nakręcać materiału! Pozdrawiam z Olecka!!!!!!!!!!
Nie jestem fanem tematu budowli wojskowych, ale jestem wielkim fanem filmów Księdza, Szanowny Księże Przemysławie. Chylę czoła wiedzy i pracy nad każdym odcinkiem. Ten też obejrzałem z ogromną przyjemnością. Pozdrawiam serdecznie i już czekam na następny film 😀
Przemek występuje tam jako Przemek. Słowa o swej profesji nie mowi i to jest właśnie piękne. Jako księdza można Go napotkac w sytuacjach o zgoła innej tematyce.
Szczerze mówiąc, to chciałem powiedzieć, że są to "żabie pyszczki", ale uciekło mi słowo i tak powstały "żabie mordki" 😉czasami sam nie mogę uwierzyć w pewne sformułowania, które stworzyłem podczas nagrania😀
z tymi dzielonymi drzwiami bardziej chodziło o to, że gdyby gruz zablokował możliwość ich otworzenia zawsze można było otworzyć tylko górę. Samego dołu bez otworzenia góry nie dało się otworzyć ;)
Idealny teren w koło do zrobienia jakiejś rekonstrukcji bitwy lub ataku na ten bunkier....... Super miejsce, jest klimat. Poza tym piękne okolice do letniego wypoczynku zdala od turystycznego chaosu........ Byłem, zwiedziłem i odpocząłem nad jeziorem.
To super miejsce na rekonstrukcję bitwy TAK Od lat właściciel do tego namawia wladze gm.itd.bez rezultatu niestety a sam z własnej kieszeni nie pociadnie.Swoje lata już ma. A jeszcze to co w dzisiejszych czasach wszystkich traki ZDROWKO Ale jakoś dajemy radę właściciel swoje marzenie życia spełnił a, sila napędową jest wiadomo ŻONA Pozdrawiam i zapraszam nowy sezon tuż tuż mam nadzieję:)
NIEWĄTPLIWIE bardzo ciekawy materiał ;) A tak zupełnie na serio, to z ogromną przyjemnością pochłaniam każdy nowy film. Pozdrawiam serdecznie i czekam na kolejne historie.
Dobry kanał i ciekawe historie 👍, kiedyś była w radiu Olsztyn audycja Niedziela Odkrywców i właśnie tam między innymi mówiono o tym obiekcie, pozdrawiam
Bardzo mi się podoba Twój program. Świetnie merytorycznie opowiadasz o historii. Konkretnie, ciekawie i na temat! Dawaj Pan więcej!! (PS informacja o molibdenie w stopie stali z jakiej wykonano kopułę bunkru MEGA ATOM!) Właśnie takie programy cenię!
Panie Marcinie, dzięki Panu dowiedziałem się jak nazywają się te buty, że Adidas no to wiadomo, ale Terrex Swift Solo - Wow! To robi wrażenie 😀Nie ukrywam, że już jedną parę zajeździłem, ale faktycznie świetnie się sprawdzają w terenie.
Robiłem już różne eksperymenty, aby było częściej, ale doba ma tylko 24 h, a rok zazwyczaj 365 dni. I biorąc pod uwagę, że kanał to tylko hobby, to sam rozumiesz :)
Super, podobne bunkry są w miejscowości Jeże, ale nie w tak dobrym stanie. Niższy poziom jest zalany wodą, zawsze byłem ciekaw co tam jest. Dzięki temu filmowi już wiem.
Trzeba napisy dodać kiedyś w przyszłosći, mam znajomego z USA który nie mówi po naszemu ale interesuje się fortyfikacjami, ogląda filmy na tym kanale i chciałby więcej zrozumieć. Super kanał i filmy, pozdrawiam.
Kolejny film który utwierdza mnie coraz bardziej żeby z Krajny przenieść się na Mazury. Brawo Panie Sokół ;) hehe. A tak na serio ciekawe gdyby Was obu tak samo uczesac i ubrać i co któreś cięcie zamieniać osoby...
Dobra robota, materiał profesjonalny tylko za krótko , jak wygląda zwiedzanie? Trzeba umówić się ? Druga sprawa wyposażenie oryginalne ? Dziwne że Sowieci i czas PRL-u nie usunął metalowych elementów wyposażenia, hmm 🤔
Zwiedzanie w sezonie turystycznym jest możliwe każdego dnia. Poza sezonem właściciel schronu mieszka na Śląsku, więc pewnie tylko telefonicznie można się proozumieć. Schrony przetrwały, bo miały pełnić rolę schronów przeciwatomowych (z tego co pamiętam z opowieści właściciela) i przez pewien czas należały do Wojska Polskiego. Wojsko je zabezpieczyło i dbało o nie, dlatego przetrwały kopuły, drzwi, pancerze no i nie zostały wysadzone.
Poproszę schrony w olecku i w nowym młynie są tam schrony typu MG-schartenstand D.w olecku schron znajduje się na górce na obrzeżach lasku od strony obwodnicy oleckiej
@@muratyakupoglu1041 za dzieciaka łaziło sie po ruinach tych bunkrów , jeszcze w połowie lat 90 ubiegłego wieku pamietam kopułe która lezała w poblizu miedzy rzeczka Rospuda a scieżka w kierunku wsi Szafranki , a ktora jak powróciłem z misji z b. Jugosławii został troche popalona palnikiem przez amatora złomu, jak to obecnie wygłada trudno mi powiedziec .
Może podczas opisywania poszczególnych pozycji obronnych mógłby pan zarzucić jakąś mapkę z mniej wiecej wyrysowanymi bunkrami abyśmy mogli lepiej zrozumieć sens tej pozycji?
@@MAZURSKIETAJEMNICE Niestety rozumiem... Ale wybaczam ponieważ filmy niesamowicie ciekawe i klimatyczne. Gdy tylko zrobi się ciepło planuje sie wybrać w ten rejon polski. Mimo że dzieli mnie ponad 400 kilometrów to dzięki pana filmom wiem że jest tam bardzo dużo atrakcyjnych miejsc dla takiego człowieka jak ja. Pozdrawiam i zdrowia życzę!
Szanowny autorze, Ciekawy materiał, dowiedziałem się więcej z tego filmu niż od gospodarza bunkra, który wydaje się "być zmęczony turystami"... Jeżeli w dodatku jesteś księdzem no to już całkowity szacun... Przydałoby się w Twoich filmach trochę więcej dat i faktów z przebiegu wydarzeń, walk itp. z omawianych miejsc. Ale i tak jest spoko. Pasjonat z południa.
Dziękuję za słowa uznania 🙂Nie ukrywam, że większość wiadomości o tym miejscu mam właśnie od właściciela schronu pana Andrzeja Stróżyka. Osobiście mam do pana Andrzeja duży szacunek i sympatię, może akurat trafiliście na gorszy dzień 😉Każdemu się zdarza, ale osobiście byłem świadkiem jak chłop cały dzień oprowadzał po schronie - grupa za grupą - i nawijał jak najęty 🙂.
@@MAZURSKIETAJEMNICE Byłem w Bakałarzewie pierwszy raz zaraz po tym jak właściciel przeją obiekt i wtedy opowiadał naprawdę z pasją. Byłem też tam dwa lata temu i chyba z gospodarza "powietrze uszło" to nie ten sam gość. A może faktycznie miał gorszy dzień...😁 Codziennie odoglądam jakiś Twój film, zapewne niedługo się wyczerpią... Oj mielibyśmy o czym podyskutować! 👍 Pozdrawiam
@Lucjan Goliasz bardzo mi przykro. Zmęczenie... To parędziesiąt lat pasji mojego Taty. Pozdrawiam serdecznie i zapraszam ponownie. Co roku nowe eksponaty. A może i w tym roku córka oprowadzi 😉 Sabina Stróżyk
A właściciel-opiekun tego terenu mieszka na Śląsku, w mieście z którego i ja pochodzę. Spotkaliśmy się w Bakałarzewie w tym roku pierwszy raz. I pewnie nie ostatni...
Masonerii już nie ma. Masoni zostali zgladzeni w czasie rewolucji. Carowie arystokraci inżynierowie rzemieślnicy fabrykanci. Wszyscy. Nazwa została ukradziona.
Akurat ten bunkier, jak i ten typowo artyleryjski pól kilometra na lewo, wraz z pozycją ryglującą... następny kilometr na lewo..., nie stanowią dla mnie tajemnicy ;) Przyjemny widok, że uprzątnięto w końcu te resztki po granatach. Dolina Rospudy to naprawdę urocze miejsce. Ps: Dalej na lewo były już tylko pola minowe i umocnienia ziemne, ciekawe czy nadal są widoczne;) Pss: To już chyba suwalskie ;)
Dzięki za ciekawy komentarz. Bakałarzewo i Rospuda to oczywiście woj. Podlaskie, ale Borawskie, a jak wiemy tak nazywał się ten punkt oporu w terminologii niemieckiej, to ciągle jeszcze warmińsko-mazurskie 😉Natomiast, jak przekonali mnie moi niemieccy koledzy, wbrew temu co można znaleźć w wielu publikacjach, ta część Mazurskiej Pozycji Granicznej, była niezależną pozycją i nosiła nazwę: Suwałki - Shnen Stellung. Można się tu trochę pogubić, ale sens pozostaje niezmienny, pozycje zostały wzniesione celem obrony granic Prus Wschodnich, które w dużej części pokrywały się z granicami Mazur.
To ciekawe, bo przez pewien czas ten schron był własnością Wojska Polskiego. Być może później wrzucano tam wszystko co zostało po wojnie. Często w schronach detonowano również niewypały, starą amunicję itd. Słyszałem kilka takich relacji.
@@MAZURSKIETAJEMNICE Ten bunkier nie był wysadzony, a raczej wypalony. Ryflowane skorupy granatów trzonkowych nie były rozerwane, a pogięte od temperatury. Przy betonie znalazłem wtedy lekko okopcony zapalnik i to była jedyna rzecz jaka wyniosłem na zewnątrz;) Łuski o których napisałem były wystrzelone i raczej nie pochodziły od WP. Ten bunkier przez pewien czas służył również jako zagroda dla kóz;) Ps: Z opowieści które ja słyszałem, te czołgi forsowały bród na Rospudzie w celu obejścia tych stanowisk. Jeden zatrzymano na brodzie, a drugi odbił na lód skuwający jezioro, tam został zatrzymany i tam został. W końcu linie obeszli i dlatego jest w tak dobrym stanie.
A może Pan podać mniej więcej lata, w jakich Pan widział opisane rzeczy? (Chodzi mi oczywiście o wnętrze schronu). Z dostępnej mi wiedzy, wszystkie punkty oporu były wysadzane już po wojnie. Bakałarzewo nie zostało wysadzone w wyniku zmiany sytuacji politycznej na świecie i potrzeby przygotowania się do wojny atomowej. Na kopule widnieje nawet słabo widoczny napis - własność LWP. W tym czasie obiekt musiał być zabezpieczony i doglądany przez wojsko. Podobnie zresztę było w mojej rodzinnej okolicy, czyli na Pozycji Olsztyneckiej. Schrony były ogrodzone i doglądane przez LWP. Kilka lat później, kiedy znowu nastąpiła zmiana kursu schrony znowu stały bez opieki. I być może w tym czasie, dzieci, dorośli - ktokolwiek - znosił do tego schronu amunicję, której pewnie w okolicy leżało mnóstwo, rozpalał tam ogniska i czekał na eksplozje. Mój ojciec opowiadał mi, że to była jedna z ulubionych zabaw w jego dzieciństwie :) A co do przebiegu walki pod Bakałarzewem - to zarejestrowałem Pana wiadomości i podpytam przy okazji właściciela schronu, czy zna taką wersję zdarzeń. Z takich drobnych elementów często można poskładać cały obraz danego epizodu.
Przyjemnie się ogląda i słucha. Pełna profeska. Dzięki
Profesjonalnie przygotowany materiał .
Piękny podkład muzyczny nie koliduje z komentarzem jest super.
Takie wartościowe materiały mogę oglądać codziennie. Robi Pan filmy profesjonalnie. Pasja,hobby godne podziwu.Dziekuje,pozdrawiam serdecznie!💚
Przemek jak zwykle klasa. Bezdyskusyjnie nr 1 w Polsce.
A o pkt dozoru słyszał?
Dozór komin dwa palce w prawo krótkimi seriami ognia!
Super,, miło posłuchać Pana,, 👍👏👏
Pozdrawiam z Międzyrzeckiego Rejonu Umocnień . Bardzo mądrze Pan o tych bunkrach opowiada , ogromna wiedza . Porównuje Pana do Pana Bogusława Wołoszańskiego .
Świetne miejsce, profesjonalny przekaz prowadzącego.Brawo opiekunom tego miejsca.
Wracam sobie do starych pańskich filmów bardzo chetnie. To mozna ogldac bez końca, pozdrawiam z Berlina
Paczę kolejny raz. Przemek - rewelacja. Nawet mimika i gestykulacja na miejscu. Warto też bardzo docenić kamerzystę i montaż.
Zarąbista muzyka
Robi Pan dobra robote,szacunek ,pozdrawiam serdecznie
Pamietam 30 lat temu bawilismy sie na tych bunkrach. Piwnica byla zalana....swietna robota w rekonstrukcji obiektow.
Nowa Mazurska lekcja histori .Dzięki pozdrawiam.
Obejrzałem ten materiał kolejny raz i kolejny raz się zachwyciłem ! 👍👋😁
Więcej takich filmów pozdrawiam 🇵🇱👍
Bardzo interesujący
film.
Człowiek uczy się całe życie.
Nie miałam pojęcia o istnieniu tych schronów.
Jestem pod wrażeniem.
Opowiadał Pan tak ciekawie , jestem zachwycona.
Pozdrawiam cieplutko.
Dziękuję i pozdrawiam
Bardzo lubię oglądać. Pozdrawiam
Z wielkim zainteresowaniem oglądam Mazurskie Tajemnice, świetne filmy 👍👌. Pozdrawiam Robert ze Szczecina
Witam. Bardzo ciekawy odcinek. Miejsce jest niesamowite, dobrze,że ktoś dba o nie bo to kawałek historii. Może kiedyś wybiorę się tu. Pozdrawiam serdecznie.
Jak nie będzie przewodnika, to odpalę sobie ten filmik;) Zresztą nie pierwszy raz, idąc, błądząc śladami MT;)
Filmik jak zawsze rewelacja
Oprawa muzyczna pańskich dokumentów , to majstersztyk ! Brawo !!! Świetny materiał !!! 👍😉🤟
Na pewno obejrze wszystkie odcinki chyba ze sie pomyle i obejrze dwa razy lub po pijanemu nie bede pamietac polecam wszystkim
Dzieki za pokazanie tego miejsca ,które jest mi znane. Opodal jest miejscowość Matłak ,w 1944 Niemcy podczas odwrotu z Szelmętu tu dostali też łomot od rosjan
Jak zwykle, super !!!
i tu raz byłem to po drodze w Litwy na Mazury te Bakałarzewo , dziękuję za ciekawe opowiadanie
Super materiał. Pozdrawiam z Suwałk.
Przemku, jak zwykle fantastyczny odcinek. Zawsze oglądam przedstawioną przez Ciebie historię i miejsca z prawdziwą przyjemnością. Zwłaszcza, jako mieszkaniec Warmii. To zupełnie co innego, niż czytanie suchych encyklopedycznych faktów.
Świetny materiał. Dziękuję ⭐⭐⭐⭐⭐
Poterna. Miło usłyszeć hehe
Niesamowite wiadomości i bardzo dobrze przekazane.
Świetny materiał. Super się to ogląda. Pozdrawiam i łapka!
pięknie cudo materiał
Dzięki za kolejny zajefajny materiał
Noo Nooo....nareszcie ktoś nakręcił film z bliskich mi okolic. Proponowałem innym osobom to miejsce...jednak nikt nie zdecydował się nakręcać materiału! Pozdrawiam z Olecka!!!!!!!!!!
Samo Olecko też jest w planach. Tym razem zabrakło czasu.
@@MAZURSKIETAJEMNICE Bardzo się cieszę! To fantastyczne. Dajcie znać kiedy będziecie w moim mieście😊👍
Zapraszam :)
Pozdrowienia z Olecka i czekamy na kolejny ciekawy film. Dostarczyliśmy kiedyś do tego muzeum czesc gąsienic od czołgu znalezionego w okolicy.
Nie jestem fanem tematu budowli wojskowych, ale jestem wielkim fanem filmów Księdza, Szanowny Księże Przemysławie. Chylę czoła wiedzy i pracy nad każdym odcinkiem. Ten też obejrzałem z ogromną przyjemnością. Pozdrawiam serdecznie i już czekam na następny film 😀
Przemek występuje tam jako Przemek. Słowa o swej profesji nie mowi i to jest właśnie piękne. Jako księdza można Go napotkac w sytuacjach o zgoła innej tematyce.
"żabie mordki" wymiatają :-) Świetny materiał. Mogę oglądać non-stop
Szczerze mówiąc, to chciałem powiedzieć, że są to "żabie pyszczki", ale uciekło mi słowo i tak powstały "żabie mordki" 😉czasami sam nie mogę uwierzyć w pewne sformułowania, które stworzyłem podczas nagrania😀
Byłem zwiedzałem, dzięki za inspiracje, na żywo obiekty jeszcze lepiej wygladaja
Przemysław ,jak zwykle świetny materiał !
Bunkier muzeum. Niedawno tam byłem. Pogadaliśmy sobie z opiekunem muzeum a jego piesek oprowadził nas po tym obiekcie...
Piesek hybryda ?😉
Królowa bunkrowa, nasza Wera. Cudnie turystów witała i "oprowadzała".
Niestety już jej z nami nie ma...
@@inka2496 głaskałem ją chyba 3~ 4 lata temu... I zawsze była krok przed nami na spacerze po obiekcie...... :)
@@inka2496 Żal, zwierzęta zmiękczają naszą codzienność
Jak zwykle z zainteresowaniem obejrzałam i wysłuchałam 👍
Pozdrawiam serdecznie 🖐😊
Bardzo ciekawy material. Obejzalam z wielkie zainteresowaniem. 😊pozdrawiam serdecznie
DZIEKUJE ZA NASTEPNY CIEKAWY FILM
Super materiał
Świetny materiał, oby częściej pojawiał sie na kanale nowe odc...
Świetny film, żal, że się skończył:)
Jak zawsze piekny materiał👍
z tymi dzielonymi drzwiami bardziej chodziło o to, że gdyby gruz zablokował możliwość ich otworzenia zawsze można było otworzyć tylko górę. Samego dołu bez otworzenia góry nie dało się otworzyć ;)
To prawda. Połówki nie były niezależne. Na mru to widać.
Panowie, dzięki za ważne dopowiedzenie.
Idealny teren w koło do zrobienia jakiejś rekonstrukcji bitwy lub ataku na ten bunkier....... Super miejsce, jest klimat. Poza tym piękne okolice do letniego wypoczynku zdala od turystycznego chaosu........ Byłem, zwiedziłem i odpocząłem nad jeziorem.
To super miejsce na rekonstrukcję bitwy TAK
Od lat właściciel do tego namawia wladze gm.itd.bez rezultatu niestety a sam z własnej kieszeni nie pociadnie.Swoje lata już ma.
A jeszcze to co w dzisiejszych czasach wszystkich traki ZDROWKO
Ale jakoś dajemy radę właściciel swoje marzenie życia spełnił a, sila napędową jest wiadomo ŻONA
Pozdrawiam i zapraszam nowy sezon tuż tuż mam nadzieję:)
@@barbarabarbara259 super tam odpocząłem, w ostatnim domku nad jeziorem gdzie łąka schodzi do wody....
Znakomity materiał, Podkarpacie pozdrawia!
Bardzo fajny kolejny odcinek... pozdrawiam
bardzo dobry film.jak zawsze.
Świetny stan,umocnień.
NIEWĄTPLIWIE bardzo ciekawy materiał ;) A tak zupełnie na serio, to z ogromną przyjemnością pochłaniam każdy nowy film.
Pozdrawiam serdecznie i czekam na kolejne historie.
To jest to pozdrawiam👏👍
Dobry kanał i ciekawe historie 👍, kiedyś była w radiu Olsztyn audycja Niedziela Odkrywców i właśnie tam między innymi mówiono o tym obiekcie, pozdrawiam
Byłem tam... Fajne miejsce....
Bardzo mi się podoba Twój program. Świetnie merytorycznie opowiadasz o historii. Konkretnie, ciekawie i na temat! Dawaj Pan więcej!!
(PS informacja o molibdenie w stopie stali z jakiej wykonano kopułę bunkru MEGA ATOM!) Właśnie takie programy cenię!
Stop chromowo molibdonowy :)pozdrawiam i zapraszam
Poza tym robiasz wspaniala robote! Szacun :)
Pozdrawiam film kozAcki
Wszystko ukradzione.
Może czas oddać właścicielom.
Nie?
@@alexanderjabonowski9952 ?????
@@rafalarchacki Nie oddawać?
Zatrzymać ukradzione i zrujnowac?
Dzięki za film 🤳👍, nie zdążyliśmy zwiedzić 🥇 schronu
Nic nie szkodzi niedługo nowy sezon mam nadzieję i zapraszam:)
Bardzo fajny i ciekawy odcinek.
Czekam na następne.
Pozdrawiam
🤝👍😎
Jak zawsze super!👍🏻
Oooo Adidas Terrex Swift Solo , mega fajne buty do wędrówek (nie żebym reklamował) ;))) Pozdro Panie Przemku.
Panie Marcinie, dzięki Panu dowiedziałem się jak nazywają się te buty, że Adidas no to wiadomo, ale Terrex Swift Solo - Wow! To robi wrażenie 😀Nie ukrywam, że już jedną parę zajeździłem, ale faktycznie świetnie się sprawdzają w terenie.
Super materiał... pozdrawiam z UK
2 dni temu miałem tam zajechać jeśli czas pozwoli.Niestety nie pozwolił,a dzisiaj Twój film jest i jest pięknie 😀😀😀
Dzięki bardzo!!!
Jak nigdy nie byłeś to żałuj.... Małe ale fajne i ciekawe miejsce.....
Małe czy duże to zależy z ktorego miejsca .Dla duetu to i tak masa roboty :)ZAPRASZAM
Kolejny rewelacyjny materiał kolego
Sehr guter Film mein Freund!
Hallo, gibt es die offenbar interessanten Filme auch in deutscher Sprache?
@@christianrimek8408 Servus. Leider nicht😪
Jak zwykle ciekawy materiał. Tak trzymaj!!!
Jak zawsze 👍
OOO... Goścu jesteś wielki. Masz talent na miarę Wołoszańskiego.
A śmiem twierdzić ze może nawet większy.
Pięknie to robisz. Uwielbiam Twoje programy. Ale mam też słowo krytyczne. DLACZEGO TAK RZADKO !!!!!!!!!!!!
Robiłem już różne eksperymenty, aby było częściej, ale doba ma tylko 24 h, a rok zazwyczaj 365 dni. I biorąc pod uwagę, że kanał to tylko hobby, to sam rozumiesz :)
Piękna okolica, wychowywałem się tam.
Super, podobne bunkry są w miejscowości Jeże, ale nie w tak dobrym stanie. Niższy poziom jest zalany wodą, zawsze byłem ciekaw co tam jest. Dzięki temu filmowi już wiem.
Trzeba napisy dodać kiedyś w przyszłosći, mam znajomego z USA który nie mówi po naszemu ale interesuje się fortyfikacjami, ogląda filmy na tym kanale i chciałby więcej zrozumieć. Super kanał i filmy, pozdrawiam.
Jak uruchomimy Patronite to może będzie nas stać, aby zapłacić komuś kto się tym zajmie.
Kawał dobrej roboty
Toż to dzwon 🔔 👌 👍 😉 😀😁😂
Fajna jakość filmu jakbym tam był
Kolejny film który utwierdza mnie coraz bardziej żeby z Krajny przenieść się na Mazury.
Brawo Panie Sokół ;) hehe. A tak na serio ciekawe gdyby Was obu tak samo uczesac i ubrać i co któreś cięcie zamieniać osoby...
Pamiętam samolot niemiecki między pogorzelem a kozakami kierunek Gołdap ładne są tam tereny pełne ciekawych historii
Dobra robota, materiał profesjonalny tylko za krótko , jak wygląda zwiedzanie? Trzeba umówić się ? Druga sprawa wyposażenie oryginalne ? Dziwne że Sowieci i czas PRL-u nie usunął metalowych elementów wyposażenia, hmm 🤔
Zwiedzanie w sezonie turystycznym jest możliwe każdego dnia. Poza sezonem właściciel schronu mieszka na Śląsku, więc pewnie tylko telefonicznie można się proozumieć. Schrony przetrwały, bo miały pełnić rolę schronów przeciwatomowych (z tego co pamiętam z opowieści właściciela) i przez pewien czas należały do Wojska Polskiego. Wojsko je zabezpieczyło i dbało o nie, dlatego przetrwały kopuły, drzwi, pancerze no i nie zostały wysadzone.
Poproszę schrony w olecku i w nowym młynie są tam schrony typu MG-schartenstand D.w olecku schron znajduje się na górce na obrzeżach lasku od strony obwodnicy oleckiej
W OLECKU JEST SUPER
ZAPRASZAM na Bunkry kto kolwiek widział kto kolwiek wie:)
Nie wiem dlaczego ale prowadzący stylem wypowiedzi kojarzy mi się z Makłowiczem.
tak, też mi się tak skojarzyło tyle, że raczej intonacją i barwą głosu
W Filipowie jest jeszcze 5, w okolicy też jest kilka.
Te w filipowie wysadzone. Jeden ciekawy z kopułą..
@@muratyakupoglu1041 dwa w filipowie tak,i jeden za cmentarzem w kierunku na Bakałarzewo i tam swego czasu nad rzeczką leżała kopuła, ale trzy nie .
@@muratyakupoglu1041 za dzieciaka łaziło sie po ruinach tych bunkrów , jeszcze w połowie lat 90 ubiegłego wieku pamietam kopułe która lezała w poblizu miedzy rzeczka Rospuda a scieżka w kierunku wsi Szafranki , a ktora jak powróciłem z misji z b. Jugosławii został troche popalona palnikiem przez amatora złomu, jak to obecnie wygłada trudno mi powiedziec .
Wszystko zrujnowane....
Nasi tu byli.
29:47 jeden element jest w ocynku?
Też zauważyłem podczas montowania filmu, że jeden element nieskorodował :)
Stal chromowomolipdenowa nie koroduje...zapraszam:)
Super! Mógłbyś kiedyś nakręcić coś o starych liniach kolejowych i zapomnianych stacyjkach 🚂🚂🚂
W niektórych odcinkach coś tam już wspominaliśmy.
byłem tu, ale czy Bakałarzewo to Mazury? Bo jadąc dalej już test tablica ze zaczyna się warmińsko Mazurskie
Bakałarzewo nie. Tu gdzie bunkry już tak. Choć sama część tego odcinka nazwana jest na mapach niemieckich pozycja suwalską z tego co pamiętam
@@MAZURSKIETAJEMNICE Będę wiedział, dziękuję za wyjaśnienie
👍👍👍
Może podczas opisywania poszczególnych pozycji obronnych mógłby pan zarzucić jakąś mapkę z mniej wiecej wyrysowanymi bunkrami abyśmy mogli lepiej zrozumieć sens tej pozycji?
To pomysł który siedzi ciągle gdzieś z tyłu głowy, ale niedobory czasowe powodują, że czasami trzeba iść na kompromisy :)
@@MAZURSKIETAJEMNICE Niestety rozumiem... Ale wybaczam ponieważ filmy niesamowicie ciekawe i klimatyczne. Gdy tylko zrobi się ciepło planuje sie wybrać w ten rejon polski. Mimo że dzieli mnie ponad 400 kilometrów to dzięki pana filmom wiem że jest tam bardzo dużo atrakcyjnych miejsc dla takiego człowieka jak ja. Pozdrawiam i zdrowia życzę!
No to serdecznie zapraszamy właściciel ma 530 km na mieście więc to nic strasznego a koleją to 12h kiedyś tak bylo.Nowy sezon tuż tuż mam nadzieję:)
Szanowny autorze,
Ciekawy materiał, dowiedziałem się więcej z tego filmu niż od gospodarza bunkra, który wydaje się "być zmęczony turystami"...
Jeżeli w dodatku jesteś księdzem no to już całkowity szacun...
Przydałoby się w Twoich filmach trochę więcej dat i faktów z przebiegu wydarzeń, walk itp. z omawianych miejsc. Ale i tak jest spoko.
Pasjonat z południa.
Dziękuję za słowa uznania 🙂Nie ukrywam, że większość wiadomości o tym miejscu mam właśnie od właściciela schronu pana Andrzeja Stróżyka. Osobiście mam do pana Andrzeja duży szacunek i sympatię, może akurat trafiliście na gorszy dzień 😉Każdemu się zdarza, ale osobiście byłem świadkiem jak chłop cały dzień oprowadzał po schronie - grupa za grupą - i nawijał jak najęty 🙂.
@@MAZURSKIETAJEMNICE Byłem w Bakałarzewie pierwszy raz zaraz po tym jak właściciel przeją obiekt i wtedy opowiadał naprawdę z pasją. Byłem też tam dwa lata temu i chyba z gospodarza "powietrze uszło" to nie ten sam gość. A może faktycznie miał gorszy dzień...😁
Codziennie odoglądam jakiś Twój film, zapewne niedługo się wyczerpią... Oj mielibyśmy o czym podyskutować! 👍
Pozdrawiam
@Lucjan Goliasz bardzo mi przykro.
Zmęczenie... To parędziesiąt lat pasji mojego Taty.
Pozdrawiam serdecznie i zapraszam ponownie. Co roku nowe eksponaty.
A może i w tym roku córka oprowadzi 😉
Sabina Stróżyk
👍
A właściciel-opiekun tego terenu mieszka na Śląsku, w mieście z którego i ja pochodzę. Spotkaliśmy się w Bakałarzewie w tym roku pierwszy raz. I pewnie nie ostatni...
Pozdrówka od córki z Lublińca;)
@@inka2496 super inka tak trzymać bez personalizacji buziaczki:)
💪👍
👌
Bardzo fajne filmy. Jedna uwaga. Mówi się albo żelazobeton albo krócej: żelbet. Forma żelbeton jest niepoprawna.
Siła przyzwyczajenia. Ciągle nie mogę się oduczyć 😉, ale pracuję nad tym.
I już wiem gdzie będzie otwarcie sezonu motocyklowego. Zresztą korzystam z tego kanału.
To serdecznie zapraszamy i pozdrawiamy motocyklistów:)
jak zwykle super,mucha nie siada:)
kiedyś obiecał ksiądz materiał o pruskiej masonerii ....bedzie co z tego? pozdrawiam gorąco
Czytam i zbieram materiały. Ale terminu realizacji nie odważę się teraz podać 😉
@@MAZURSKIETAJEMNICE W Srokowie k.Ketrzyna jest dom na którym widnieje symbol cyrkla i kątownicy...
Masonerii już nie ma. Masoni zostali zgladzeni w czasie rewolucji. Carowie arystokraci inżynierowie rzemieślnicy fabrykanci. Wszyscy. Nazwa została ukradziona.
@@niepoprawnahistoriaurbex Cyrkla się boisz. I kątownicy.
Bez cyrkla nic się nie da zrobić.
Bez kątownicy nic nie zbudujesz.
@@alexanderjabonowski9952 Dobre 👍
Akurat ten bunkier, jak i ten typowo artyleryjski pól kilometra na lewo, wraz z pozycją ryglującą... następny kilometr na lewo..., nie stanowią dla mnie tajemnicy ;) Przyjemny widok, że uprzątnięto w końcu te resztki po granatach. Dolina Rospudy to naprawdę urocze miejsce.
Ps: Dalej na lewo były już tylko pola minowe i umocnienia ziemne, ciekawe czy nadal są widoczne;)
Pss: To już chyba suwalskie ;)
Dzięki za ciekawy komentarz. Bakałarzewo i Rospuda to oczywiście woj. Podlaskie, ale Borawskie, a jak wiemy tak nazywał się ten punkt oporu w terminologii niemieckiej, to ciągle jeszcze warmińsko-mazurskie 😉Natomiast, jak przekonali mnie moi niemieccy koledzy, wbrew temu co można znaleźć w wielu publikacjach, ta część Mazurskiej Pozycji Granicznej, była niezależną pozycją i nosiła nazwę: Suwałki - Shnen Stellung. Można się tu trochę pogubić, ale sens pozostaje niezmienny, pozycje zostały wzniesione celem obrony granic Prus Wschodnich, które w dużej części pokrywały się z granicami Mazur.
@@MAZURSKIETAJEMNICE Kiedyś, pod tą kopułą na betonie leżało pełno łusek i nie były to tylko łuski od MG;) O ile sobie przypominam to od 20mm.
To ciekawe, bo przez pewien czas ten schron był własnością Wojska Polskiego. Być może później wrzucano tam wszystko co zostało po wojnie. Często w schronach detonowano również niewypały, starą amunicję itd. Słyszałem kilka takich relacji.
@@MAZURSKIETAJEMNICE Ten bunkier nie był wysadzony, a raczej wypalony. Ryflowane skorupy granatów trzonkowych nie były rozerwane, a pogięte od temperatury. Przy betonie znalazłem wtedy lekko okopcony zapalnik i to była jedyna rzecz jaka wyniosłem na zewnątrz;) Łuski o których napisałem były wystrzelone i raczej nie pochodziły od WP.
Ten bunkier przez pewien czas służył również jako zagroda dla kóz;)
Ps: Z opowieści które ja słyszałem, te czołgi forsowały bród na Rospudzie w celu obejścia tych stanowisk. Jeden zatrzymano na brodzie, a drugi odbił na lód skuwający jezioro, tam został zatrzymany i tam został. W końcu linie obeszli i dlatego jest w tak dobrym stanie.
A może Pan podać mniej więcej lata, w jakich Pan widział opisane rzeczy? (Chodzi mi oczywiście o wnętrze schronu). Z dostępnej mi wiedzy, wszystkie punkty oporu były wysadzane już po wojnie. Bakałarzewo nie zostało wysadzone w wyniku zmiany sytuacji politycznej na świecie i potrzeby przygotowania się do wojny atomowej. Na kopule widnieje nawet słabo widoczny napis - własność LWP. W tym czasie obiekt musiał być zabezpieczony i doglądany przez wojsko. Podobnie zresztę było w mojej rodzinnej okolicy, czyli na Pozycji Olsztyneckiej. Schrony były ogrodzone i doglądane przez LWP. Kilka lat później, kiedy znowu nastąpiła zmiana kursu schrony znowu stały bez opieki. I być może w tym czasie, dzieci, dorośli - ktokolwiek - znosił do tego schronu amunicję, której pewnie w okolicy leżało mnóstwo, rozpalał tam ogniska i czekał na eksplozje. Mój ojciec opowiadał mi, że to była jedna z ulubionych zabaw w jego dzieciństwie :) A co do przebiegu walki pod Bakałarzewem - to zarejestrowałem Pana wiadomości i podpytam przy okazji właściciela schronu, czy zna taką wersję zdarzeń. Z takich drobnych elementów często można poskładać cały obraz danego epizodu.
Pod Fromborkiem też jest taki bunkier z tym że z obracana kopułą