Jak na lepší mix : 5 zásadních kroků

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 6 січ 2025

КОМЕНТАРІ • 18

  • @martinhlavac1657
    @martinhlavac1657 29 днів тому +2

    Moc díky Tome, těchto 19 minut je úžasně zjednodušená a syrová pravda o fundamentu mixování hudby. Kéž bych tohle video mohl vidět před 20 lety! Úplně závidím začinajícím kolegům :)

    • @oTomanStudio
      @oTomanStudio  29 днів тому +1

      Paráda:) Tak příště si o 20 let pospíším:)

  • @bennyrekordsstudio9659
    @bennyrekordsstudio9659 29 днів тому +1

    Opět skvělý videjko🙂

  • @PreziOfficiallity
    @PreziOfficiallity 12 днів тому +1

    Dobrý den lze v Cubase změnit tempo jen pro danou stopu ? Bez toho aby to ovlivnilo další stopy v projektu ? Jde o to že mixují skladbu v projektu kde je nastavené tempo 120 a až teď mi byl dodán instrumental ve WAV který má 95 BPM takže to nesení jakmile změním tempo projektu tak se mi zase rozhazou a posunou volali :( jak toto prosím vyřešit ?

    • @oTomanStudio
      @oTomanStudio  10 днів тому

      Já bych zvolil asi time stretch, což je funkce kterou naleznete v jednom z módu označovacího nástroje (šipka) který umožňuje měnit délku klipu. Mrkněte na video; tam se to ukazuje. ua-cam.com/video/0CITlN8bumQ/v-deo.htmlsi=KsWA4Al-WDB396d_

  • @vlasta4939
    @vlasta4939 29 днів тому +1

    Díky Tome to se vždycky hodí.

  • @arpadduna1296
    @arpadduna1296 29 днів тому +1

    super

  • @verdi260
    @verdi260 29 днів тому +1

    Nie je teda logicke nahravat raw tracky a potom v ramci postprodukcie ich spracovat? Niektori zvukari uz pri nahravani pouzivaju FXs.

    • @oTomanStudio
      @oTomanStudio  29 днів тому +1

      Zdravím; ideální je nahrávat tak; aby stopy byly co nejblíže podobné finálnímu mixu. A raw track je stále výchozí surovina pro další zpracování. Např. umístění mikrofonu je v podstatě první ekvalizace v mixu. Proč to tedy neudělat rovnou tak; aby nebylo bylo nutné upravovat tolik v postprodukci?

    • @verdi260
      @verdi260 29 днів тому

      @@oTomanStudio Urcite ano ak mate celu kapelu naraz/spolu. Ak ale robite postupne dnes AG zajtra EG pozajtra keys atd ... tak preferujem nahravat raw lebo nikto nevie ako to moze vypalit. A Ak mam rw tak sa mozem vratit nazaciatok i ked je to pracne ale lahsie ako volat muzikanta naspat do studia...
      Ale dik za info.

    • @oTomanStudio
      @oTomanStudio  29 днів тому

      ​@@verdi260 Tenhle přístup pouze znamená; že na začátku nevíte jak má ta skladba znít a to rozhodnutí ( které stejně musíte udělat) pouze odsouváte na později. V tom digitálním nahrávání máte samozřejmě možnost nahrát nekonečno stop ; nekonečno variant; ale podle mě je lepší i v tom digitalu uvažovat analogově; což znamená mít jasno od začátku jak to má vypadat.

    • @martinhlavac1657
      @martinhlavac1657 28 днів тому

      @@oTomanStudio Faktem je, že tady se trochu klouže po hraně dvou světů :) Je super vědět dopředu, jak to asi celé bude, ale někdy je "překvápko" ku prospěchu věci. IMHO se to musí vybalancovat, aby se člověk neutopil v moři možností, a zároveň se nějak moc rigidně neomezoval :)

    • @oTomanStudio
      @oTomanStudio  28 днів тому +1

      @@martinhlavac1657 Samozřejmě, že ten proces sám o sobě inspiruje a někdy člověk dojde jinam než kam původně mířil. Ve studiu slyší člověk ty písničky jinak než ve zkušebně. V tomto smyslu souhlasím, že není dobře se svazovat pouze jedním přístupem. Ale to není pointa toho co jsem chtěl. Ten přístup, že si nechám ty rozhodnutí až do poslední chvíle je podle mě (hlavně v domácím studiu) k neprospěchu věci. Jen to oddaluje to, co stejně rozhodnout musím. Smyslem přece není trávit nadbytečné hodiny u výběru, který z xy presetů kytarového zvuku vyberu, nebo jakou z 24 verzí vokálu nakonec použiju. Když to vynásobím 10 písničkami na albu, je to neskutečné bago času navíc, než když si nastavím dobře zvuk do záznamu a vím to jak to má vypadat. Jinak samozřejmě není jedna správná cesta, někdy se musí experimentovat a hledat.