Cool materiał. Tabelkę z wagą pocisków wytatuuję sobie na przedramieniu. Już teraz wiem dlaczego nie mogłem trafić w "Dychę Kwiatka" na 100m. Dzięki :)
Dziękuje kolego za tą cenną wiedzę, teraz wiem dlaczego mam w swoim karabinku przymocowane urządzenie wylotowe na stałe- lufa 14,5 cala a chciałem dokupić tłumik huku no i jest problem, oczywiście sprzedawca skłamał, że można zamontować tłumik wystarczy tylko zmienić urządzenie wylotowe a ja taki janek bez wiedzy uwierzyłem. Powinien teraz dostać gonga w łeb za kłamstwo.
Jesteście bardzo dobrymi fachowcami, wszyscy was chwalą, ja się od was uczę. Nieraz się zastanawiałem jaka była by najbardziej uniwersalna długość lufy oglądając wypowiedzi operatorów navy seals, green berets i czytając na forach USA tam mówili 11.5 a 14.5 ale ogólnie najwięcej fachowców wybrało 12.5-13cali z waszego filmu wnioskuję 14.5cali. Ale oczywiście zadanie określa broń. Pozdrawiam serdecznie
Fajny przekrojowy materiał. Było wszystkiego po trochu, każdy skorzysta. Natomiast co zwraca uwagę: - Błąd w tabelce bruzdowania / wagi dla 1:9 >77grs (zielony zamiast czerwony). - Było o dwell time, było o tłumikach, zabrakło że tłumik efektywnie "zwiększa dwell time" (wydłuża czas utrzymywania ciśnienia w lufie) co warto skompensować w konstrukcjach dedykowanych pod tłumik np. zmniejszeniem odległości od portu gazowego do wylotu lufy, zmniejszeniem średnicy portu gazowego, ewentualnie regulowanym portem. - Zbyt duże uproszczenie, że stabilizacja pocisku zależy od skoku bruzdowania i ciężaru pocisku. Zależy przede wszystkim od stosunku długości pocisku do jego średnicy, co przyjmując średnicę jako constans (w oprzybliżeniu 5,56 mm) oznacza zależność głównie od jego długości (co często przekłada się także na ciężar, ale nie zawsze, np pociski smugowe są długie lecz lekkie) i od prędkości obrotowej (na który wpływ ma nie tylko skok bruzdowania, lecz także prędkość wylotowa pocisku, zasadniczo warunkowana długością lufy). Dlatego np. pociski smugowe M856 wymagają bezwzględnie bruzdowania 1:7, chociaż ważą tylko 63,7 grs, ale są długie. Z kolei na prędkość obrotową ma bezpośredni wpływ prędkość wylotowa z lufy, czyli pośrednio długość lufy. Dlatego strzelając z lufy 20" 1:8 55grs otrzymamy taką samą stabilizację pocisku (SG stability factor) co strzelając z lufy 11,5" 1:7 55grs. Ergo dla krótkich luf należy odpowiednio zmniejszyć skok bruzdowania.
1. Dziękujemy za spostrzeżenie, poprawimy tabelkę. 2. O tłumikach oraz konsekwencjach doboru sprzętu pod tłumik będzie w filmie o tłumikach. 3. Bardzo techniczna uwaga. Dziękujemy, zgłębimy temat. /Mat
W końcu sensownie. łapka w górę. Pierwszy odcinek bardzo po łepkach i chaotycznie. Obecnie do PL chamburgery pchają wszystko w 1/7. 1/8 rzadkość a 1/9 to święty gral ;)
Super materiał, merytorycznie bez pajacowania. Ale mam jedną uwagę odnosnie skoku gwintu, choć w praktyce nie zmienia wiele. Mianowicie: Po pierwsze aby ustabilizować pocisk potrzeba nadać mu odpowiedniej prędkości obrotowej - ta prędkość jest zależna jak wspomniałeś od skoku gwintu, ale również o czym nie wspomniałeś OD PRĘDKOŚCI POCISKU A CO ZA TYM IDZIE OD DŁUGOŚCI LUFY. Co to oznacza? Oznacza to, że karabinek z lufą gwint 1/9 i długość 20 cali będzie nadawał większą prędkości obrotową pociskowi ( a więc bardziej go stabilizował) niż karabinek z lufą 1/9 ale 16 calową. Dlatego w krótkich lufach 10,5 cala czy 11,5 chyba zawsze są lufy 1/7, a w nieco dłuższych można spotkać 1/8 czy 1/9. Też dlatego starsze konstrukcje na 5,56 x 45 mm, z długimi lufami, które mają relatywnie wolne gwinty mogą stabilizować relatywnie ciężkie pociski jak np. pełnowymiarowy Sig 550 (wersja uzywana w wojsku szwajcarskim gwint 1:10). Po drugie to czy pocisk wymaga większej czy mniejszej stabilizacji nie zależy stricte od jego wagi ale od jego długości! (dlatego USA uzywa gwintu 1/7 bo historycznie chcieli taki aby stabilizować długo poicisk od amunicji smugowej, mimo, że amunicja standardowa, szczególnie w 20 calowej lufie takiego gwintu nie wymagała) W praktyce ofc jest to ze sobą powiązane jeśli używamy ołowianej amunicji. Ale np. nowych pociskach z jednego rodzaju stopu np. z miedzi są sytuacje, że pocisk jest relatywnie lekki ale długi i wymaga gwintu takiej jak cięzki pocisk. Możn dodac, że im większy skok gwintu tym prędkośc jest nieco mniejsza. Ale z pamięci nie powiem jakie są to wartości dla np. 1/7 vs 1/9 - raczej niezbyt duże. Ale już przy 1/12 jeśli strzelamy z 55gr może to mieć jakieś znaczenie (varmiterzy się w takie detale bawią w USA u nas nie ma to znaczenia) Osobiście w karabinkowej długości lufy jestem fanem gwintu 1/8 bardzo uniwersalny gwint.
Końcówka 2024 r. Co polecasz teraz jako pierwsze/jedyne AR15. Początkowy strzelec posiada pistolet glock i strzelbę. coś z 16"? NA zawodowcach strzelałem z Ar15 z magazynu broni - i dla mnie było to bardzo przyjemne wrażenie.
Witam. Proces kucia stali jest procesem bardziej skomplikowanym, ale bardziej naturalnym. Należy dodać iż następuje tutaj jakby naturalne dopasowywanie tzw. ziarnistości stali. Pozwolę sobie przytoczyć na tzw. chłopski rozum. Otóż podczas procesu kucia na zimno, cząsteczki stali mocno wciskają się między siebie, tworząc zbite cząsteczkowo tworzywo, a jednocześnie są przesuwane do przodu w swej spoistości. Do tego każde uderzenie tzw. młota powoduje odprężenie materiału, co ma istotne znaczenie do jakości, jak i trwałości produktu i nie ma to znaczenia, czy chodzi tu o lufę karabinka, czy kadłub statku. Przecież przez wieki kowale wyrabiali kształt wyrobu metodą kucia, ale na gorąco. Stal jednak, prócz żeliwa nie bardzo lubi obróbkę termiczną wewnątrz jej struktury. Niestety jednak rzeczony kowal, mimo, iż miał krzepę, nie był w stanie kuć na zimno. Od czasu gdy zaczęły powstawać prasy o nacisku wielu kg/mm2 proces ten zaczął być bardziej dostępny. Podczas rozciągania proces wewnętrznej struktury stali znacznie się zmienia, tzn. cząsteczki są na siłę rozciągane, a materiał jest naprężony i mniej spójny. Oczywiście nie mówię tu o tzw .przeciągnięciu do granic możliwości. Druga sprawa, to chromowanie lufy i zespołu zamka, które wielokrotnie wydłużają żywotność broni. Pozdrawiam. Ps. Piszę tutaj jako metalurg.
Po przesłuchaniu fragmentu o lufach zacząłem szukać czy ktoś coś napisze. Nie zawiodłem się. Dodam tylko, oprócz tego co napisał przedmówca, że azotowanie to proces utwardzenia powierzchniowego lufy, z kolei chromowanie to galwaniczne pokrycie stali chromem. Oba procesy wydłużają żywotność elementu który został w ten sposób przygotowany. Czy któryś jest lepszy? Mat świetnie odpowiedział. Zaufajmy technologii renomowanego producenta.
Z tym SBR to chyba pomyliłeś, SBR to jest Short Barrel Rifle, to akurat termin z przepisów w US. To mylone "R" ("rifle" z "receiver") znajduje się w nazwie Mk18 CQBR - Close-Quarters Battle Receiver, który niektórzy błędnie tłumaczyli (tzw backronym, skrótowiec rzekomy) w "Close-Quarters Battle Rifle"
A co odnośnie systemu stosowanego w PWS serii MK1*** ? Ponoć są polecane bardziej do supressed aniżeli do unsupressed, mieliście może z nim do czynienia?
Petarda oby więcej takich materiałów. Mat mowisz, ze dla ogolnodostepnych kulek zalecasz skok 1:8 i 1:9 ale wiekszosc aerow na rynku szczególnie z wyzszej półki ma 1:7 . Jezeli planuje strzelać tanio to lepiej szukac jednak 1:8/ 1/9 ? Czy 1:7 też da rade?
Witam serdecznie , jakie skoki gwintów są w tych karabinkach , z tego co widzę skupienie na 100 m są zbliżone , domniemywam że do 14,5 cala skok 1:7 i lekkie ammo 55gr fajnie lata na 100 m? Pozdr serdecznie.
Ja polecam zestaw 10.5" i drugi "upper" z 16" lufą. Taka parka z tym samym "lowerem" (a więc ten sam spust, chwyt i kolba) zrobi robotę w każdych warunkach (czyt. zdjęcie taktyczne w warunkach CQB z 10.5" jak i zdjęcie taktyczne a'la snajper leżący w środku pola w krowim łajnie z 16" :) :) )
Dwell time to chyba raczej czas przebywania pocisku w lufie PO przekroczeniu portu gazowego, a nie ogólny czas przebywania pocisku w lufie. Popraw mnie Mat, jeśli się mylę
To o czym mówisz to zmienna, która jest częścią dwell time. :) PS. To właśnie ta zmienna, o której piszesz ma największe znaczenie w "gazowaniu" AR15, ale przyjęto się mówić pełnym terminem. Czas przebywania pocisku w lufie po przekroczeniu portu gazowego, oblicza się na podstawie dwell time. To jest po prostu jego część.
Mam pytanie dotyczące tabeli skoku gwintu a stosowanej amunicji. Większość karabinków na rynku takich jak, pac15, sig mcx, aeroprecision m4e1, właściwie każdy BCM, oraz stag arms mają lufy ze skokiem 1/7. Gdzie więc kupować taką jak zalecana w tabeli amunicja? Większość sklepów oferuje tylko 55g lub 62g. Jeśli już znalazłem gdzieś cięższą to kosztowała ponad 3 zł za sztukę.
Ale po co Ci taki skok gwintu? Co zamierzasz z nim robic? Dynamika? strzelanie do papieru? 100, 200, 300 metrów? Jak więcej to masz staga varminta lufa 24 całe. Kup sobie takiego aera jaki ci pasuje i na jakiego Cię stać takiego jaki jest obecnie dostępny czyli bardzo niewiele. 300m obskoczysz z każdą lufą.
Z tym skokiem gwintu. Nie jest przypadkiem też tak że wszystkie (a przynajmniej takie mam wrażenie) króciaki mają 1:7? Żeby ta kulka miała możliwość zrobienia tego półtora obrotu w lufie? I z tego co wiem wszystkie żrą 55grs aż miło. Bo sporo osób patrząc na załączoną tabelkę zaczyna mieć wątpliwości.
Tak, krótkie lufy 10,5 i 11,5 zawsze mają 1/7 bo prędkości obrotowa pocisku a więc jego stabilizacja zalezy od skoku gwintu i jego prędości - a więc długości lufy. Jak masz krotka lufe musisz miec szybszy gwint. np. Broń 20 calowa z 1/9 będzie lepiej stabilizować pociski niż 16 calowa z 1/9. Ten sam gwint, ale prędkości obrotowe pocisku będą rożne bo 20 cali nada mu większej prędkości.
Witaj. Planuje kupić swój pierwszy karabin AR15.Wpadł mi w oko savage msr-15 recon 2.0. Lufę ma pokrytą powłoką Melonite QPQ . To dobre rozwiązanie ? Może znasz jakieś opinie o tym karabinku ? Dopiero zaczynam przygodę ze strzelectwem i nie za bardzo wiem na co zwracać uwagę a nie chciałbym kupić jakiegoś słabego sprzętu no i też nie chciałbym przepłacić. Pozdrawiam.
Dzieki za video! Pytanie troche idiotyczne...mam wybor Diamondback db15 (low gas block z magpul stock, magpul handguard) czy S&W ar15 sport 2 (standartowa military versja) ? Jaki wybrac? Za DB 15 +100€ niz s&w.
Z tabeli wynika, że lekki pocisk 55 gr w lufie o skoku 1:7 nie da najlepszych osiągów. Czy na to jak daleko będą one odbiegać od ideału ma wpływ długość lufy? Jeżeli dobrze rozumiem, to niedopasowany, za lekki pocisk będzie miał over-spin, ale czy ów "over" zależy od długości lufy? Czyli dla 20" cali będzie bardziej over niż dla 12,5" czy też 10" bo dłużej przyspiesza swój ruch obrotowy? A może długość lufy nie ma tu znaczenia?
Masz poniekąd rację. Prędkości obrotowa pocisku a więc jego stabilizacja zalezy od skoku gwintu i jego prędkości pocisku - a więc długości lufy. Jak masz krotka lufe musisz miec szybszy gwint (dlatego krotkie lufy 10 cali zawwzze mają 1/7). np. Broń 20 calowa z 1/9 będzie lepiej stabilizować pociski niż 16 calowa z 1/9. Ten sam gwint, ale prędkości obrotowe pocisku będą rożne bo 20 cali nada mu większej prędkości.
@@ktosleczniewiadomokto5008 poczytaj o awaryjności luf w ar poniżej 10,5 , w skrócie niesamowity syf po strzelaniu, awaryjność, duże ciśnienie, niska żywotność.
Jak miło posłuchać skondesowanej wiedzy przekazywanej pięknym j. polskim. Dziękuje za te wiedzę.
Powinniście już zamiast tych 7,8k widzów, minimum 250k mieć! Jak zwykle, ciekawy materiał! Nareszcie w Polsce coś rusza! Pozdrawiam
No niestety w Polsce nie ma aż tylu strzelców, a co dopiero takich pasjonatów konstrukcji ameryķańskich
@@sizar6994 w tym roku to się zmieni ;)
Nie ilość a jakość się liczy. Wolę towarzystwo 20-tu miłośników Mozarta niż 2 tyś fanów Zenka.
Jestem zaskoczony ilością praktycznej wiedzy zawartej w tym poradniku. Pozdrawiam
Miło posłuchać kogoś, kto wie co mówi.
Cool materiał. Tabelkę z wagą pocisków wytatuuję sobie na przedramieniu. Już teraz wiem dlaczego nie mogłem trafić w "Dychę Kwiatka" na 100m. Dzięki :)
Zanim wytatuujesz to zmień kolor dla 1:9 >77grs na czerwony, bo jest błąd ;-)
W jednym miejscu to, co można znaleźć skacząc po niezliczonych wątkach na różnych forach. Materiał z konkretną wiedzą.
Pozdrawiam!
W końcu ktoś sensownie to wytłumaczył... brawo!
To był bardzo dobrze spędzony z wami czas. Wiele się dowiedziałem.
Dziękuje kolego za tą cenną wiedzę, teraz wiem dlaczego mam w swoim karabinku przymocowane urządzenie wylotowe na stałe- lufa 14,5 cala a chciałem dokupić tłumik huku no i jest problem, oczywiście sprzedawca skłamał, że można zamontować tłumik wystarczy tylko zmienić urządzenie wylotowe a ja taki janek bez wiedzy uwierzyłem. Powinien teraz dostać gonga w łeb za kłamstwo.
Komentarz taktyczny. Dobra robota. 👍
Film bardzo przydatny i zawiera bardzo dużo wiedzy dzięki czemu nie trzeba szukać po forach strzępków informacji.
Jesteście bardzo dobrymi fachowcami, wszyscy was chwalą, ja się od was uczę. Nieraz się zastanawiałem jaka była by najbardziej uniwersalna długość lufy oglądając wypowiedzi operatorów navy seals, green berets i czytając na forach USA tam mówili 11.5 a 14.5 ale ogólnie najwięcej fachowców wybrało 12.5-13cali z waszego filmu wnioskuję 14.5cali. Ale oczywiście zadanie określa broń. Pozdrawiam serdecznie
Mistrzowskie prowadzenie wykładu. Duży szacun.
super powiedziane, na 100% pozwoli mi bardziej świadomie wybrać mi moją pierwszą sztukę :)
Wiedza ! Ważna i dobrze przekazana. Super
Super materiał, mam nadzieję że zrobicie kiedyś szkolenie w Małopolsce
Zajebisty materiał, astrologowie przewidują że poziom polskich produkcji o broni rośnie xD
Dział wyobraźni wymiata 👍
Dziękuję za kolejny materiał!!!!
Tak, to czołówka która właśnie mówi co czuje. Odgrzebane z czeluści internetu, ale to właśnie ten czas
Świetny, profesjonalny materiał!
Doskonały materiał 😍
Świetny materiał. Wiedza przekazana w idealny sposób.
Bardzo fajny, skondensowany materiał. Dzięki i do zobaczenia na szkoleniu.
Mi się podobało ..
Czas nie był zmarnowany. Nazwijmy to EDUKACJĄ.
w końcu ktoś wyjaśnił mi zasade działania tego kompleksowo.
widać tutaj wiedzę nie tylko strzelecką ale też inżynieryjną :)
Skondensowana wiedza w krótkim czasie super 👍 ps więcej takich filmów
Fajny przekrojowy materiał. Było wszystkiego po trochu, każdy skorzysta. Natomiast co zwraca uwagę:
- Błąd w tabelce bruzdowania / wagi dla 1:9 >77grs (zielony zamiast czerwony).
- Było o dwell time, było o tłumikach, zabrakło że tłumik efektywnie "zwiększa dwell time" (wydłuża czas utrzymywania ciśnienia w lufie) co warto skompensować w konstrukcjach dedykowanych pod tłumik np. zmniejszeniem odległości od portu gazowego do wylotu lufy, zmniejszeniem średnicy portu gazowego, ewentualnie regulowanym portem.
- Zbyt duże uproszczenie, że stabilizacja pocisku zależy od skoku bruzdowania i ciężaru pocisku. Zależy przede wszystkim od stosunku długości pocisku do jego średnicy, co przyjmując średnicę jako constans (w oprzybliżeniu 5,56 mm) oznacza zależność głównie od jego długości (co często przekłada się także na ciężar, ale nie zawsze, np pociski smugowe są długie lecz lekkie) i od prędkości obrotowej (na który wpływ ma nie tylko skok bruzdowania, lecz także prędkość wylotowa pocisku, zasadniczo warunkowana długością lufy). Dlatego np. pociski smugowe M856 wymagają bezwzględnie bruzdowania 1:7, chociaż ważą tylko 63,7 grs, ale są długie. Z kolei na prędkość obrotową ma bezpośredni wpływ prędkość wylotowa z lufy, czyli pośrednio długość lufy. Dlatego strzelając z lufy 20" 1:8 55grs otrzymamy taką samą stabilizację pocisku (SG stability factor) co strzelając z lufy 11,5" 1:7 55grs. Ergo dla krótkich luf należy odpowiednio zmniejszyć skok bruzdowania.
1. Dziękujemy za spostrzeżenie, poprawimy tabelkę.
2. O tłumikach oraz konsekwencjach doboru sprzętu pod tłumik będzie w filmie o tłumikach.
3. Bardzo techniczna uwaga. Dziękujemy, zgłębimy temat.
/Mat
W końcu sensownie. łapka w górę. Pierwszy odcinek bardzo po łepkach i chaotycznie.
Obecnie do PL chamburgery pchają wszystko w 1/7. 1/8 rzadkość a 1/9 to święty gral ;)
Mega film. Klasa! Dzięki!
Dobrze wykonany i przydatny film. Dobra robota
To oczywiste! im większa odległość, tym dłuższa lufa! wtedy kula ma najkrótszą drogę do pokonania ;) trudniej jest spudłować :D
Łapka w górę za Bazinga .
Dziękuję bardzo, za ten interesujący materiał. Pozdrawiam serdecznie z Fr.
Zajebiscie.
Super materiał, merytorycznie bez pajacowania. Ale mam jedną uwagę odnosnie skoku gwintu, choć w praktyce nie zmienia wiele. Mianowicie: Po pierwsze aby ustabilizować pocisk potrzeba nadać mu odpowiedniej prędkości obrotowej - ta prędkość jest zależna jak wspomniałeś od skoku gwintu, ale również o czym nie wspomniałeś OD PRĘDKOŚCI POCISKU A CO ZA TYM IDZIE OD DŁUGOŚCI LUFY. Co to oznacza? Oznacza to, że karabinek z lufą gwint 1/9 i długość 20 cali będzie nadawał większą prędkości obrotową pociskowi ( a więc bardziej go stabilizował) niż karabinek z lufą 1/9 ale 16 calową. Dlatego w krótkich lufach 10,5 cala czy 11,5 chyba zawsze są lufy 1/7, a w nieco dłuższych można spotkać 1/8 czy 1/9. Też dlatego starsze konstrukcje na 5,56 x 45 mm, z długimi lufami, które mają relatywnie wolne gwinty mogą stabilizować relatywnie ciężkie pociski jak np. pełnowymiarowy Sig 550 (wersja uzywana w wojsku szwajcarskim gwint 1:10).
Po drugie to czy pocisk wymaga większej czy mniejszej stabilizacji nie zależy stricte od jego wagi ale od jego długości! (dlatego USA uzywa gwintu 1/7 bo historycznie chcieli taki aby stabilizować długo poicisk od amunicji smugowej, mimo, że amunicja standardowa, szczególnie w 20 calowej lufie takiego gwintu nie wymagała) W praktyce ofc jest to ze sobą powiązane jeśli używamy ołowianej amunicji. Ale np. nowych pociskach z jednego rodzaju stopu np. z miedzi są sytuacje, że pocisk jest relatywnie lekki ale długi i wymaga gwintu takiej jak cięzki pocisk.
Możn dodac, że im większy skok gwintu tym prędkośc jest nieco mniejsza. Ale z pamięci nie powiem jakie są to wartości dla np. 1/7 vs 1/9 - raczej niezbyt duże. Ale już przy 1/12 jeśli strzelamy z 55gr może to mieć jakieś znaczenie (varmiterzy się w takie detale bawią w USA u nas nie ma to znaczenia)
Osobiście w karabinkowej długości lufy jestem fanem gwintu 1/8 bardzo uniwersalny gwint.
Super merytoryczny materiał.
Pełna Profeska jak zawsze!👏
Przydatny materiał!💪 Pozdro😎
kompendium wiedzy
pzdr
Końcówka 2024 r. Co polecasz teraz jako pierwsze/jedyne AR15. Początkowy strzelec posiada pistolet glock i strzelbę. coś z 16"? NA zawodowcach strzelałem z Ar15 z magazynu broni - i dla mnie było to bardzo przyjemne wrażenie.
Miło posłuchac experta - szacun. Nie wiesz przypadkiem jaką technika robili lufy w LFA?
Świetny materiał !
Przydatny materiał 👍. Pozdrawiam
Jedna mała rzecz, "Dwell time" to nie czas pobytu pocisku w lufie a czas w którym pocisk pokonuje drogę od bloku gazowego do końca lufy :)
Witam. Proces kucia stali jest procesem bardziej skomplikowanym, ale bardziej naturalnym. Należy dodać iż następuje tutaj jakby naturalne dopasowywanie tzw. ziarnistości stali. Pozwolę sobie przytoczyć na tzw. chłopski rozum. Otóż podczas procesu kucia na zimno, cząsteczki stali mocno wciskają się między siebie, tworząc zbite cząsteczkowo tworzywo, a jednocześnie są przesuwane do przodu w swej spoistości. Do tego każde uderzenie tzw. młota powoduje odprężenie materiału, co ma istotne znaczenie do jakości, jak i trwałości produktu i nie ma to znaczenia, czy chodzi tu o lufę karabinka, czy kadłub statku. Przecież przez wieki kowale wyrabiali kształt wyrobu metodą kucia, ale na gorąco. Stal jednak, prócz żeliwa nie bardzo lubi obróbkę termiczną wewnątrz jej struktury. Niestety jednak rzeczony kowal, mimo, iż miał krzepę, nie był w stanie kuć na zimno. Od czasu gdy zaczęły powstawać prasy o nacisku wielu kg/mm2 proces ten zaczął być bardziej dostępny. Podczas rozciągania proces wewnętrznej struktury stali znacznie się zmienia, tzn. cząsteczki są na siłę rozciągane, a materiał jest naprężony i mniej spójny. Oczywiście nie mówię tu o tzw .przeciągnięciu do granic możliwości. Druga sprawa, to chromowanie lufy i zespołu zamka, które wielokrotnie wydłużają żywotność broni. Pozdrawiam. Ps. Piszę tutaj jako metalurg.
Dzięki za rzeczowy komentarz.
Po przesłuchaniu fragmentu o lufach zacząłem szukać czy ktoś coś napisze. Nie zawiodłem się. Dodam tylko, oprócz tego co napisał przedmówca, że azotowanie to proces utwardzenia powierzchniowego lufy, z kolei chromowanie to galwaniczne pokrycie stali chromem. Oba procesy wydłużają żywotność elementu który został w ten sposób przygotowany. Czy któryś jest lepszy? Mat świetnie odpowiedział. Zaufajmy technologii renomowanego producenta.
Bardzo fachowo i miło. Dlatego wybrałem Saige 5,45 ;) 16 cali
Jesteś zadowolony z zakupu? Jak wyglada jakość wykonania?
ciekawy materiał! dzięki za wiedzę!
W końcu..Długo trzeba było czekać..😎
no ciekawy materiał...
Dobry odcinek!
zajebisty wstęp :D
Z tym SBR to chyba pomyliłeś, SBR to jest Short Barrel Rifle, to akurat termin z przepisów w US. To mylone "R" ("rifle" z "receiver") znajduje się w nazwie Mk18 CQBR - Close-Quarters Battle Receiver, który niektórzy błędnie tłumaczyli (tzw backronym, skrótowiec rzekomy) w "Close-Quarters Battle Rifle"
Super video dzieki
Tylko jaki ar 15 kupić ? Dużo tego na rynku. Jaki polecacie?
Kiedy kolejny film o ARach?
MAT, gdzie dostanę pas nośny DTF MCS?
Możesz polecić jakieś pasy nośne do broni? Konkretnie do beryla C
Od kiedy stal nierdzewna jest łatwiejsza w obróbce?
Majster a co powiesz na ten temat AR15 Sig Sauer M400 SWITCHBLADE 11.5″
A co odnośnie systemu stosowanego w PWS serii MK1*** ? Ponoć są polecane bardziej do supressed aniżeli do unsupressed, mieliście może z nim do czynienia?
Ciekawy materiał, ile kręcicie takie 23 minuty materiału po przycieciu?
Petarda oby więcej takich materiałów. Mat mowisz, ze dla ogolnodostepnych kulek zalecasz skok 1:8 i 1:9 ale wiekszosc aerow na rynku szczególnie z wyzszej półki ma 1:7 . Jezeli planuje strzelać tanio to lepiej szukac jednak 1:8/ 1/9 ? Czy 1:7 też da rade?
Da radę.
Jaka długość lufy bierzesz na Lekką Piechotę? Zakładając tłumik.
Witam serdecznie , jakie skoki gwintów są w tych karabinkach , z tego co widzę skupienie na 100 m są zbliżone , domniemywam że do 14,5 cala skok 1:7 i lekkie ammo 55gr fajnie lata na 100 m? Pozdr serdecznie.
Dobra Mateusz, to mam kupić 10,5 czy 14,5 bo już sam nie wiem z którym będę wyglądać bardziej taktycznie na zdjęciach 🧐😁
Ja polecam zestaw 10.5" i drugi "upper" z 16" lufą. Taka parka z tym samym "lowerem" (a więc ten sam spust, chwyt i kolba) zrobi robotę w każdych warunkach (czyt. zdjęcie taktyczne w warunkach CQB z 10.5" jak i zdjęcie taktyczne a'la snajper leżący w środku pola w krowim łajnie z 16" :) :) )
Tobie żadna długość nie pomoże
Dwell time to chyba raczej czas przebywania pocisku w lufie PO przekroczeniu portu gazowego, a nie ogólny czas przebywania pocisku w lufie. Popraw mnie Mat, jeśli się mylę
To o czym mówisz to zmienna, która jest częścią dwell time. :)
PS. To właśnie ta zmienna, o której piszesz ma największe znaczenie w "gazowaniu" AR15, ale przyjęto się mówić pełnym terminem. Czas przebywania pocisku w lufie po przekroczeniu portu gazowego, oblicza się na podstawie dwell time. To jest po prostu jego część.
Dobry materiał. Ale to wyuczone machanie rękami ja pierd@le.....mam uczulenie.
Mam pytanie dotyczące tabeli skoku gwintu a stosowanej amunicji. Większość karabinków na rynku takich jak, pac15, sig mcx, aeroprecision m4e1, właściwie każdy BCM, oraz stag arms mają lufy ze skokiem 1/7. Gdzie więc kupować taką jak zalecana w tabeli amunicja? Większość sklepów oferuje tylko 55g lub 62g. Jeśli już znalazłem gdzieś cięższą to kosztowała ponad 3 zł za sztukę.
Ewentualnie może polecisz jakiegoś sensownego AR dostępnego w Polsce ze skokiem 1:9
Ale po co Ci taki skok gwintu? Co zamierzasz z nim robic? Dynamika? strzelanie do papieru? 100, 200, 300 metrów? Jak więcej to masz staga varminta lufa 24 całe. Kup sobie takiego aera jaki ci pasuje i na jakiego Cię stać takiego jaki jest obecnie dostępny czyli bardzo niewiele. 300m obskoczysz z każdą lufą.
Bazinga! xDxDxD
Z tym skokiem gwintu. Nie jest przypadkiem też tak że wszystkie (a przynajmniej takie mam wrażenie) króciaki mają 1:7? Żeby ta kulka miała możliwość zrobienia tego półtora obrotu w lufie? I z tego co wiem wszystkie żrą 55grs aż miło. Bo sporo osób patrząc na załączoną tabelkę zaczyna mieć wątpliwości.
Tak, krótkie lufy 10,5 i 11,5 zawsze mają 1/7 bo prędkości obrotowa pocisku a więc jego stabilizacja zalezy od skoku gwintu i jego prędości - a więc długości lufy. Jak masz krotka lufe musisz miec szybszy gwint. np. Broń 20 calowa z 1/9 będzie lepiej stabilizować pociski niż 16 calowa z 1/9. Ten sam gwint, ale prędkości obrotowe pocisku będą rożne bo 20 cali nada mu większej prędkości.
Witaj. Planuje kupić swój pierwszy karabin AR15.Wpadł mi w oko savage
msr-15 recon 2.0. Lufę ma pokrytą powłoką Melonite QPQ . To dobre
rozwiązanie ? Może znasz jakieś opinie o tym karabinku ? Dopiero
zaczynam przygodę ze strzelectwem i nie za bardzo wiem na co zwracać
uwagę a nie chciałbym kupić jakiegoś słabego sprzętu no i też nie
chciałbym przepłacić. Pozdrawiam.
Kupiłeś?
@@jerzym2783 Tak kupiłem. I póki co jestem zadowolony. Dobra jakość wykonania
@@grkonrad4068 też się nad nim zastanawiam oraz nad IMI
Już myślałem że ta "seria" skończy sie na jednym odcinku
Dzieki za video! Pytanie troche idiotyczne...mam wybor Diamondback db15 (low gas block z magpul stock, magpul handguard) czy S&W ar15 sport 2 (standartowa military versja) ? Jaki wybrac? Za DB 15 +100€ niz s&w.
DB15 raczej. Jakieś linki do obu? Nie mamy ani tego ani tego, ciężko coś powiedzieć. /Mat
@@DTFSolutions www.dekaise.be/produit/diamond-back-db15/
www.bliki.net/product-page/smith-wesson-new-m-p-15-sport-ii
Z tabeli wynika, że lekki pocisk 55 gr w lufie o skoku 1:7 nie da najlepszych osiągów. Czy na to jak daleko będą one odbiegać od ideału ma wpływ długość lufy? Jeżeli dobrze rozumiem, to niedopasowany, za lekki pocisk będzie miał over-spin, ale czy ów "over" zależy od długości lufy? Czyli dla 20" cali będzie bardziej over niż dla 12,5" czy też 10" bo dłużej przyspiesza swój ruch obrotowy? A może długość lufy nie ma tu znaczenia?
Masz poniekąd rację. Prędkości obrotowa pocisku a więc jego stabilizacja zalezy od skoku gwintu i jego prędkości pocisku - a więc długości lufy. Jak masz krotka lufe musisz miec szybszy gwint (dlatego krotkie lufy 10 cali zawwzze mają 1/7). np. Broń 20 calowa z 1/9 będzie lepiej stabilizować pociski niż 16 calowa z 1/9. Ten sam gwint, ale prędkości obrotowe pocisku będą rożne bo 20 cali nada mu większej prędkości.
10:50 co to za uroczy handstop? Pozdrawiam
Arisaka kupiony w Mex Armory
@@DTFSolutions dzięki!! 💪💪
Mat, jakbyś swoją wiedzę przelał na kartkę papieru to byś zawojował nie tylko na strzelnicy, ale również na półkach księgarni
good nice gan
Co z AR 7,5 ?
Lufa Lufie nierówna ?! Kto by pomyślał :P
+
Portatywność ???
Owszem, jest takie słowo.
Mateusz, proszę ogarnij się lub nie nagrywaj
Mała uwaga. Nie ma czegoś takiego jak technologia produkcji
Kto pytał
Czemu ani słowa o lufach krótszych niż 10 cali? Przecież sa ary z lufami nawet 7,5cala.
Może dla tego, że lufy poniżej 10,5 w ar to jakieś nieporozumienie i marketing ???
@@szeryf215 mógłbyś jakoś rozwinąć mysl. Powiedz coś więcej dlaczego tak uważasz.
@@ktosleczniewiadomokto5008 poczytaj o awaryjności luf w ar poniżej 10,5 , w skrócie niesamowity syf po strzelaniu, awaryjność, duże ciśnienie, niska żywotność.
Profesjonalne zabawne i pouczające 😉
Super podane)