Ugięty strop żelbetowy powyżej 7cm Wzmocnienie Stropu Taśmami z włókien węglowych

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 15 вер 2024
  • Wzmocnienie stropu żelbetowego o zbyt niskiej grubości. Strop żelbetowy o grubości 10 cm ugiął się do wartości prawie 75mm czyli ponad czterokrotnie więcej niż normowo wg. SGU. W ramach różnych propozycji wzmocnienia stropu, inwestor wybrał rozwiązanie prewencyjne, czyli wzmocnienie stropu poprzez przyklejenie taśm z włókien węglowych na odciążonym stropie w celu zmniejszenia naprężeń i odkształceń zbrojenia dolnego stropu. Po wystąpieniu obciążeń stałych i zmiennych na stropie, w pierwszej kolejności naprężenia zostaną przejęte przez taśmy węglowe. Wybrano system taśm z włókien węglowych firmy S&P. Taśmę S&P CFK Lamellen 50/1,4 o standardowym module sprężystości. Do przyklejenia taśm użyto kleju Resin 220. Przed przystąpieniem do klejenia taśm wykonano badanie przyczepności podłoża metoda pull-off. Taśmy z uwagi na bardzo duże wytężenie w trakcie obciążenia po wcześniejszym doborze obliczeniowym zakotwiono mechanicznie w systemie blach oporowych. Blachy przyklejono przy użyciu kleju Resin 220 i następnie zastosowane śruby w klasie 10.9 sprężono z odpowiednim momentem.
    Wzmocnienie stropu
    taśmy z włókien węglowych
    Wzmacnianie stropu
    Ugięty strop
    Zarysowany strop
    taśmy węglowe

КОМЕНТАРІ • 13

  • @ffab6717
    @ffab6717 4 місяці тому

    Czy nie lepszym i tanszym rozwiazaniem byłoby w przypadku takiego pomiedzczenia zastodowanie np. dwóch dwuteownikow heb zamontowanych na ścianach pod sufitem ?

    • @TopBuilding1
      @TopBuilding1  4 місяці тому

      Oczywiście jest to jedno z rozwiązań, jednak nie każdy w salonie chce mieć dwuteowniki i obniżoną wysokość kondygnacji poniżej 250cm.

    • @ffab6717
      @ffab6717 4 місяці тому

      Jakiej powierzchni było to pomieszczenie? Jeśli inwestor zdecydował by się na dwuteowniki to jakie najczęściej są stosowane w takich przypadkach? Wiem że musi to policzyć konstruktor ale pytam o najczęstsze przypadki. Czy w pokoju np. 4x5,5 zastosowanie 2x HEB 120 na krótszej ścianie jest ok?

    • @TopBuilding1
      @TopBuilding1  4 місяці тому +1

      Około 40m2, jeśli wybieramy sposób wzmocnienia istniejącego stropu jako podparcie, to dwuteowniki wymiaruje się nie tylko na nośność, bo ta wyszła by najprawdopodobniej dla HE120B , ale na brak ugięcia , bo element wzmacniający, żeby mógł przenieść obciążenia od stropu i na nim obciążeń stałych i zmiennych nie może ulec odkształceniu. Po obliczeniu SGU (stanu granicznego użytkowalności) i w nim redukując ugięcie np. do 1mm wyjdzie nam HE180B lub nawet HE200B dla takich danych stropu jak Pan/i pisze. Dodatkowo należy pamiętać, że jeśli wzmacniany strop nie ma zbrojenia górnego to nad miejscem podparcia belką kształtową powstaną lokalnie duże naprężenia rozciągające i w efekcie pęknięcia/rysy, dlatego zawsze na sposób wzmocnienia trzeba wykonać opinię techniczną lub projekt bo możemy jeszcze bardziej uszkodzić element konstrukcyjny.

  • @zbigniewguzniczak6770
    @zbigniewguzniczak6770 4 місяці тому

    Widać jakość, jakie koszty naprawy takiego stropu?

    • @TopBuilding1
      @TopBuilding1  4 місяці тому

      Samo przyklejenie taśm to koszt około 180 PLN za jeden metr taśmy.

  • @user-mk4fs1xu4p
    @user-mk4fs1xu4p 4 місяці тому

    Co bylo przyczyną tak dużego ugięcia? Jak później to zamaskować? Płyty gk?

    • @TopBuilding1
      @TopBuilding1  4 місяці тому

      Zbyt cienka płyta stropowa, tak można wykonać zabudowę g-k.

  • @ffab6717
    @ffab6717 4 місяці тому

    Czy taki strop moze sie zarwac? Czy raczej przy zastosowamiu obecnego zbrojenia nie ma szans?

    • @TopBuilding1
      @TopBuilding1  4 місяці тому

      Bardzo ciekawe pytanie :) , nie dojdzie do uszkodzenia bo stan graniczny nośności jest zapewniony , a stan graniczny użytkowalności jest niespełniony czyli ugięcia i rozwarcie rys.

    • @Juzekcfr
      @Juzekcfr 2 місяці тому

      @@TopBuilding1 To ile możne ugiąć się taki stop zanim zbrojenie ulegnie zerwaniu ? Pewnie zależny od rozpiętości i grubości, ale 7 cm to i tak bardzo dużo, norma to zdaje się 0.5 cm na metr, skąd wiadomo ze zbrojenie nie przekroczyło granicy sprężystości, nie uległo uplastycznieniu ?

    • @TopBuilding1
      @TopBuilding1  2 місяці тому

      Oczywiście wszystko zależy jak strop będzie użytkowany, w przypadku zwiększenia obciążeń powyżej projektowanych może zostać przekroczony również stan graniczny nośności stropu

    • @TopBuilding1
      @TopBuilding1  2 місяці тому +1

      Zgodnie z normą Eurokod każda konstrukcja obliczana jest pod względem Stanu Granicznego Użytkowalności czyli ugięciu i rozwarciu rys, oczywiście zgodnie z tą normą ten strop nie miał spełnionego tego warunku. W zależności od rodzaju elementu czyli, belka żelbetowa, płyta żelbetowa, itp. dopuszczalne ugięcie oblicza się indywidulanie. Oczywiście możemy stosować prostsze i przybliżone wzory dla płyt typu leff/250 jednak przy złożonych schematach po zamodelowaniu stropu oblicza się ugięcia dla całej powierzchni. Zbrojenie praktycznie nie ulegnie zniszczeniu tylko element ulegnie dużemu odkształceniu co go uczyni niemożliwym do użytkowania. Stan wytężenia zbrojenia i betonu uzyskuje się wymiarując dany element żelbetowy, oczywiście projektuje się tylko na stan sprężysty. Proszę poszukać badań laboratoryjnych na zginanie belki w youtubie, tam widać po próbach obciążenia do maksymalnych możliwych obciążeń że element ugina się np. na 50cm, beton jest miażdżony w strefie ściskanej jednak belka cały czas na podporach jest utrzymana.