Doplnenie k videu: V rámci výchovy a výcviku je veľmi dôležité vyjasniť si so šteňaťom, že o jeho chovaní rozhoduje majiteľ. Šteňa sa musí tento fakt naučiť akceptovať. Musí sa vyrovnať s frustráciou, odmietnutím a s tým, že občas nedostane to, čo chce. A tu sa dostávame k tomu, že je veľa spôsobov, ako to dosiahnuť. Postup vo videu je jeden z nich. Považujem ho za veľmi rýchly a veľmi účinný. Nie vždy má totiž šteňa o pamlsky záujem a nie vždy chcem pamlsky použiť. Vo videu išlo o: 1) ukázanie aktívneho odporu (útek, vrčanie a náznaky kúsania) 2) ako si s ním poradiť v kľude a bez použitia trestov (!) (tzv. bez ztráty kytičky) 3) ukázanie dôslednosti (povely a zákazy nejde porušiť - ak niečo poviem, tak to platí) 4) šteňa sa učí, že zastrašovanie a napádanie nikam nevedie (preto s tým prestane) 5) štěňa vidí, že akceptovanie pravidiel je oceňované (kľudne aj pamlskami) 6) šteňa sa učí zvládať frustráciu, odmietnutie, manipuláciu a kontrolu (viem, že to neradi vidíte, ale je to tak) 7) rastie moja autorita a rešpekt šteňaťa (šteňa vidí moju fyzickú aj psychickú prevahu) 8) je to prevencia a precedens pre ďalšie podobné situácie (raz vyjasnené pravidlá platia všade) Moja láska k šteňaťu sa nijak nezmenila. Náš vzťah, moju autoritu, ale hlavne poslušnosť šteňaťa, by to malo naopak posilniť. Veľmi rada si prečítam, ako riešite podobné situácie s vašimi šteňatami. A čo ste si vzali z tohto videa. Čo vytýkate tomuto postupu. Čo by ste urobili lepšie. Alebo horšie. Napíšte a diskutujme, priatelia! 😊
Myslím že oveľa jednoduchšie a aj s menším trápením by bolo keby sa to robí cez žradlo . Pred týždňom som mala tento problém ale v podstate problém bol v tom že pes mi dostatočne neveril nemal dôvod. Po pár dňoch spol tréning a zbližovania už pes problémov s ňou môžem akokoľvek manipulovať . Samozrejme vaša metóda je správna ale myslím že kým malé šteniatko pochopí povel tak vás to bude stáť viac nervov😉
Dobrý deň, moc ďakujem za komentár! Vždy si rada vypočujem alebo prečítam, ako cvičia ostatní. V prvom rade treba povedať, že vždy existuje viac ciest k tomu istému cieľu. Takže aj tu bolo možné použiť iný postup. Dúfam, že moje videá nepôsobia dojmom, že moje riešenie prezentujem ako jediné správne. V tomto videu som chcela ukázať presne tento postup v tejto situácii na tomto psovi. Šteňa sa ma nebojí, je to veľmi sebaistá a spokojná fenka. Takže nemusíme mať strach, že dôjde k újme na jej psychike alebo našom vzťahu. Má už 4 mesiace a teda to už nie je malinké šteniatko. Rozmýšľam, či nechýba videám nejaký úvod, kde by som povedala viac k situácii a prečo som zvolila v danej chvíli konkrétny postup? Dajte vedieť, môžem to pridať do ďalších videí.
Ešte ma zaujíma, čo ste myslela tým trápením? Že ja sa s tým moc natrápim, pretože je to príliš pracný postup? Alebo šteňa sa trápi? Alebo je to trápenie šteňaťa a neetický postup? Dajte vedieť! Zuzana 👍 (Ak to bolo myslené tak, že je to moc pracný postup, tak pre mňa určite nie. Vlastne je to veľmi rýchly a funkčný spôsob, ako si so šteňaťom vyjasniť hranice a aké stratégie bude voči mne používať.)
Joj veľmi rada sa o takých veciach rozprávam 😁☺️ a áno je veľmi veľa spôsobov. Moje šteniatko tiež malo aj má takéto podobne maniere že sa ide vzpierať ale samozrejme hierarchia musí byť 🙂. A keďže som nechcela ísť na ňu štýlom že ,,teraz je to medzi tebou a mnou a vedz je ja určite vyhrajem,, tak som sa jej agresiu snažila presmerovať alebo aby ju ani nenapadlo že na mňa sa dá útočiť. Začínala som s manipuláciou postupne dala som si do misky menšie množstvo granúl a kým šteňa jedlo ja som ho hladkala , nadvihovala a chytala všade samozrejme iba do takej miery aby nestratila pozornosť a nezaútočila alebo nezdrhla . Váš spôsob je v podstate dobrý len príde mi že tam chýba ten medzi krok postupného dvíhania a dotýkania sa . Šteňa vlastne áno pochopilo že vzpierat sa je zbytočne ale ako potom docielite aby sa na rukách cítilo dobre a bezpečne keď ste mu to vysvetľovala štýlom že mu obmedzujeme slobodu a musí sa s tým vyrovnať . Šteňa by sa v našej náruči málo cítiť príjemne a mať v ňom istotu bezpečia . Táto metóda bude neskôr vyzerať ako zle naučený povel miesto ( prepravka, klietka) pes tam síce je a je ticho ale necíti sa tam bezpečne . ( Aby sme sa nepochopili zle toto nesmie presiahnuť bod kedy sa šteniatko nedá zložiť z rúk ) Som rada za vašu odpoveď tiež sa rada učím nové veci a práve ste ma zrejme inšpirovali k tomu by som natočila nejaké tie moje pokroky vo výcviku na UA-cam . Aby keď sa na niektoré veci pozriem spätne tak sa môžem zasmiať že čo som tam robila blbo 😅😅 .
Toto video nie je ukážka toho, ako šteňa zvyknúť na manipuláciu a zdvíhanie na ruky. Postup, ako na to, popisujem na blogu: www.hodnestene.cz/manipulace-se-souhlasem/ alebo priamo tu na UA-cam v albume Manipulace se souhlasem. Tu šteňa proste chcelo ísť niekam inam a ja som mu to nedovolila. Zdvíhanie na ruky bola aktivita, ktorú v bežnom živote zvláda bez problémov, ale tu ho rušila (mohla to byť akákoľvek iná aktivita). Šteňa mi v podstate hovorilo: "Ja chcem odísť a ty mi v tom nebudeš brániť. O sebe rozhodujem ja, nie ty. Ak ma nepustíš, kusnem ťa." Ja som ho naučila, že o ňom rozhodujem ja a že zastrašovanie nefunguje. V kľude, bez použitia trestov. Možno by sme si túto hru so šteňaťom zahrali ešte pár krát. Ale potom by mi stačilo šteňaťu oznámiť, že nechcem, aby niekam išlo, a ono by to akceptovalo. To je výsledok, ktorý týmto postupom dosiahnem. Šteňa uzná, že mám prevahu, kontrolu nad ním a jeho chovaním a že moje príkazy a zákazy nejde obísť.
Taktiež na videu je vidno že keď už sa konečne ukľudní a nejako začne tolerovať to že je na rukách potom sa totknete obojka alebo zatiahnete a je opäť agresívne čiže tu by to chcelo asi samostatný tréning na manipuláciu na vodítku a na pridržiavanie za obojok 😉
Doplnenie k videu:
V rámci výchovy a výcviku je veľmi dôležité vyjasniť si so šteňaťom, že o jeho chovaní rozhoduje majiteľ. Šteňa sa musí tento fakt naučiť akceptovať. Musí sa vyrovnať s frustráciou, odmietnutím a s tým, že občas nedostane to, čo chce. A tu sa dostávame k tomu, že je veľa spôsobov, ako to dosiahnuť. Postup vo videu je jeden z nich. Považujem ho za veľmi rýchly a veľmi účinný. Nie vždy má totiž šteňa o pamlsky záujem a nie vždy chcem pamlsky použiť.
Vo videu išlo o:
1) ukázanie aktívneho odporu (útek, vrčanie a náznaky kúsania)
2) ako si s ním poradiť v kľude a bez použitia trestov (!) (tzv. bez ztráty kytičky)
3) ukázanie dôslednosti (povely a zákazy nejde porušiť - ak niečo poviem, tak to platí)
4) šteňa sa učí, že zastrašovanie a napádanie nikam nevedie (preto s tým prestane)
5) štěňa vidí, že akceptovanie pravidiel je oceňované (kľudne aj pamlskami)
6) šteňa sa učí zvládať frustráciu, odmietnutie, manipuláciu a kontrolu (viem, že to neradi vidíte, ale je to tak)
7) rastie moja autorita a rešpekt šteňaťa (šteňa vidí moju fyzickú aj psychickú prevahu)
8) je to prevencia a precedens pre ďalšie podobné situácie (raz vyjasnené pravidlá platia všade)
Moja láska k šteňaťu sa nijak nezmenila. Náš vzťah, moju autoritu, ale hlavne poslušnosť šteňaťa, by to malo naopak posilniť.
Veľmi rada si prečítam, ako riešite podobné situácie s vašimi šteňatami. A čo ste si vzali z tohto videa. Čo vytýkate tomuto postupu. Čo by ste urobili lepšie. Alebo horšie.
Napíšte a diskutujme, priatelia! 😊
Myslím že oveľa jednoduchšie a aj s menším trápením by bolo keby sa to robí cez žradlo .
Pred týždňom som mala tento problém ale v podstate problém bol v tom že pes mi dostatočne neveril nemal dôvod. Po pár dňoch spol tréning a zbližovania už pes problémov s ňou môžem akokoľvek manipulovať .
Samozrejme vaša metóda je správna ale myslím že kým malé šteniatko pochopí povel tak vás to bude stáť viac nervov😉
Dobrý deň, moc ďakujem za komentár!
Vždy si rada vypočujem alebo prečítam, ako cvičia ostatní. V prvom rade treba povedať, že vždy existuje viac ciest k tomu istému cieľu. Takže aj tu bolo možné použiť iný postup. Dúfam, že moje videá nepôsobia dojmom, že moje riešenie prezentujem ako jediné správne.
V tomto videu som chcela ukázať presne tento postup v tejto situácii na tomto psovi. Šteňa sa ma nebojí, je to veľmi sebaistá a spokojná fenka. Takže nemusíme mať strach, že dôjde k újme na jej psychike alebo našom vzťahu. Má už 4 mesiace a teda to už nie je malinké šteniatko.
Rozmýšľam, či nechýba videám nejaký úvod, kde by som povedala viac k situácii a prečo som zvolila v danej chvíli konkrétny postup? Dajte vedieť, môžem to pridať do ďalších videí.
Ešte ma zaujíma, čo ste myslela tým trápením? Že ja sa s tým moc natrápim, pretože je to príliš pracný postup? Alebo šteňa sa trápi? Alebo je to trápenie šteňaťa a neetický postup? Dajte vedieť! Zuzana 👍
(Ak to bolo myslené tak, že je to moc pracný postup, tak pre mňa určite nie. Vlastne je to veľmi rýchly a funkčný spôsob, ako si so šteňaťom vyjasniť hranice a aké stratégie bude voči mne používať.)
Joj veľmi rada sa o takých veciach rozprávam 😁☺️ a áno je veľmi veľa spôsobov. Moje šteniatko tiež malo aj má takéto podobne maniere že sa ide vzpierať ale samozrejme hierarchia musí byť 🙂. A keďže som nechcela ísť na ňu štýlom že ,,teraz je to medzi tebou a mnou a vedz je ja určite vyhrajem,, tak som sa jej agresiu snažila presmerovať alebo aby ju ani nenapadlo že na mňa sa dá útočiť.
Začínala som s manipuláciou postupne dala som si do misky menšie množstvo granúl a kým šteňa jedlo ja som ho hladkala , nadvihovala a chytala všade samozrejme iba do takej miery aby nestratila pozornosť a nezaútočila alebo nezdrhla . Váš spôsob je v podstate dobrý len príde mi že tam chýba ten medzi krok postupného dvíhania a dotýkania sa .
Šteňa vlastne áno pochopilo že vzpierat sa je zbytočne ale ako potom docielite aby sa na rukách cítilo dobre a bezpečne keď ste mu to vysvetľovala štýlom že mu obmedzujeme slobodu a musí sa s tým vyrovnať . Šteňa by sa v našej náruči málo cítiť príjemne a mať v ňom istotu bezpečia . Táto metóda bude neskôr vyzerať ako zle naučený povel miesto ( prepravka, klietka) pes tam síce je a je ticho ale necíti sa tam bezpečne . ( Aby sme sa nepochopili zle toto nesmie presiahnuť bod kedy sa šteniatko nedá zložiť z rúk )
Som rada za vašu odpoveď tiež sa rada učím nové veci a práve ste ma zrejme inšpirovali k tomu by som natočila nejaké tie moje pokroky vo výcviku na UA-cam .
Aby keď sa na niektoré veci pozriem spätne tak sa môžem zasmiať že čo som tam robila blbo 😅😅 .
Toto video nie je ukážka toho, ako šteňa zvyknúť na manipuláciu a zdvíhanie na ruky. Postup, ako na to, popisujem na blogu: www.hodnestene.cz/manipulace-se-souhlasem/ alebo priamo tu na UA-cam v albume Manipulace se souhlasem.
Tu šteňa proste chcelo ísť niekam inam a ja som mu to nedovolila. Zdvíhanie na ruky bola aktivita, ktorú v bežnom živote zvláda bez problémov, ale tu ho rušila (mohla to byť akákoľvek iná aktivita). Šteňa mi v podstate hovorilo: "Ja chcem odísť a ty mi v tom nebudeš brániť. O sebe rozhodujem ja, nie ty. Ak ma nepustíš, kusnem ťa." Ja som ho naučila, že o ňom rozhodujem ja a že zastrašovanie nefunguje. V kľude, bez použitia trestov.
Možno by sme si túto hru so šteňaťom zahrali ešte pár krát. Ale potom by mi stačilo šteňaťu oznámiť, že nechcem, aby niekam išlo, a ono by to akceptovalo. To je výsledok, ktorý týmto postupom dosiahnem. Šteňa uzná, že mám prevahu, kontrolu nad ním a jeho chovaním a že moje príkazy a zákazy nejde obísť.
to je krasavec ! Netroufnu si napsat, co to je, tak jen hádám - velký špic? Akita určitě ne?
Je to shiba inu.
@@zuzanatrenujepsy děkuji:-)
Taktiež na videu je vidno že keď už sa konečne ukľudní a nejako začne tolerovať to že je na rukách potom sa totknete obojka alebo zatiahnete a je opäť agresívne čiže tu by to chcelo asi samostatný tréning na manipuláciu na vodítku a na pridržiavanie za obojok 😉
Konečně někdo bez pamlsků .👌
@@jakubkratochvil6829 Ale mám aj kopec videí s pamlskami... 😁
@@zuzanatrenujepsy Tak bez pamlsků to nejde ??
@@jakubkratochvil6829 Základná poslušnosť sa najľahšie trénuje s pamlskami. Aj polícia trénuje šteňatá s pamlskami.