Най - важното за пчелите през Февруари. Силни пчелни семейства!

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 3 лют 2025

КОМЕНТАРІ • 22

  • @kostadinmi525
    @kostadinmi525 4 дні тому +1

    Благодаря за видеото,беше ми полезно!❤

  • @ПЧЕЛИНКАЙНАКРАВНОГОР

    Браво колега, много точно и подредено. Видеата Ви са уникални и на разбираем език. Вие сте благодат за начинаещите. Дано Ви намерят още повече хора ,защото ще им бъдете много полезни. Завиждам им на начинаещите, защото когато ние прохождахме , нямаше такива хора като Вас. Желаем Ви здраве, успехи и пълни магазини с ЗАПЕЧАТАН мед.

    • @Отпетъкдонеделя
      @Отпетъкдонеделя  10 днів тому +3

      Благодаря за хубавите думи. Опитвам се да давам максимално стойност. Най - важното е всеки да споделя опит. От всеки има какво да се научи и да си взмем нещо което да е много полезно за нас. Ако не от това видео може да е от друго да е от някое старо или да дойде след време, но трябв да се учим и да споделяме. На мнение съм, че е много грешно и вредно всеки да си крие занаята и да не казва нищо, разбира се всичко чуто трябва да се гледа през собствената призма на личните условия и възможности.

  • @antonzaprianov5081
    @antonzaprianov5081 10 днів тому +3

    Браво, Цвети- кратко, точно и ясно!

  • @ХристоЗахариев-л8д
    @ХристоЗахариев-л8д 10 днів тому +2

    Здравей Цвети, имам въпроси, кога се премахват мишепредпазителите и кога е добре да се почистят дъната на кошерите? Благодаря предварително!

    • @Отпетъкдонеделя
      @Отпетъкдонеделя  10 днів тому +3

      Привет Христо, Предпазителите се махат края на Март началото на Април. Аз лично съм запомнил и практикувам нещо много просто от месец "А" до месец "А". Какво имам в предвид.
      Тъй като работя с кошерна система Фарар при мен е задължително използването на Ханеманова решетка (ХР). Отварям повече входовете началото на месец Април и слагам ХР. Края на Август махам ХР и слагам предпазителите. Това е системата А-А :-). Разбира се може да варира с една две седмици в зависимост от климата и активността на пчелите, важно е да не им пречим и да сме ограничили входовете а те да са намерили паша, тогава започват да се струпват на входа, да се бавят и не са пълноценни. От друга страна аз използвам препазителите да стеснявам отворите колкото искам за да намаля и вероятността за кражби в началото на есеннта (малък вход се охранява по - лесно). Така, че е малко индивидуално но А-А трябва да върши работа и при теб с малка вероятност за грешка (зависи и от района къде пчеларстваш).
      Относно втория въпрос кога е най - подходящо да почистиш кошера, това също е индивидуално, но правилото е следното:
      Задължително трябва да са разпуснали кълбото! Значи трябва и нощните температури вече да са над 10 крадуса!. Това започва да се случва края на Март началото на април. Тогава аз правя и ротацията на корпусите при Фарар системата и "изтръсквам" каквото има в дъното. Хубаво е да си подготвиш едно резервно дъно и ако сметнеш, че ще ти отнеме повече време почистването да поставиш оборотното, да почистиш сваленото и така на следващия кошер, за да не е кошера много време отворен.
      Ако мога да съм полезен с още нещо на всички Вас питайте, ще отговарям стига да съм го изпитал и да знам отговора :-)!

  • @DimitarStamenov
    @DimitarStamenov 10 днів тому +2

    Здравей Цвети, какво имаш предвид под "въглехидратна и протеинова храна" - как приготвяш такива питки, с какви съставки?

    • @Отпетъкдонеделя
      @Отпетъкдонеделя  10 днів тому +2

      Привет Митко, храната на пчелите, както и на хората трябва да е максимално разнообразна. Въглехидратна храна е всичкия нектар който събират от растенията, инвертирания сироп от магазина както и захарния който ние им приготвяме при нужда (захар + вода). Това е храна която е богата предимно на въглехидратни молекули (поли, моно и т.н.). Няма да навлизам в органичната химия, че ще стане отегчително :-). Въглехидрати са и повечето нишестета и брашна! Това са молекули който са съставени от ВЪГЛЕРОД, ВОДОРОД, И КИСЛОРОД. Те дават бърза енергия на организма и без тях не може.
      Протеиновите (белтъчни) храни от своя страна са с доста по сложна молекула и състав, и там са включени много аминокиселини, пептидни вериги и ........ като белтъчна храна и протеинова храна са синоними. Това при пчелите е ПЧЕЛНИЯ ПРАШЕЦ. Заедно с него пчелите получават и множество микро и макро елементи който са полезни за тях, като различни количества и състав има в различния прашец от различни растения. Затова разнообразието е много важно. Всички те обаче са изключително важни за физическото изграждане на организма, оформяна на хитиновата обвивка при пчелите, мускули нерви и т.н.
      Когато имам налични съставки (стремя се да имам винаги, но тази година нещо обърках за което ще ви разкажа скоро), приготвям следната храна:
      3 тегловни части мед (може захаросан)
      1 тегловна част замразен пчелен прашец
      загрявам меда на водна баня да стане течен, като е важно да не превишава 40 градуса, защото тогава се скапват полезните му съставки.
      при непрекъснато бъркане добавям пчелния прашец който е хубаво да стрием колкото можем по наситно (не е задължително). За да не се "маже" по съда някак успявам да уцеля момента на размразяване (да не е напълно).
      Това нещо го пълня в найлонови пликове и непосредствено преди слагането в кошера ги надупчвам по нагъсто с една голяма игла (да не започва да капе мед). Поставяш върху рамките напосредствено над кълбото или пчелите.
      Прашеца го замразявам защото ми е по лесно. Не произвеждам масово прашец и нямам сушилня, затова във фризера. Ако е сушен обаче трябва да се коригира количеството макар, че не виждам начин или проблем да се предозира :-). Просто вероятно ще им е по трудно да го взимат пчеличките. Чувал съм, че някои колеги им го дават и директно както е сушен, в купичка и те сами си го внасят в кошера (това последното обаче не съм го пробвал) :-), но мисля да го пробвам съвсем скоро.

    • @Отпетъкдонеделя
      @Отпетъкдонеделя  10 днів тому +2

      Пропуснах да споделя, че можете да се снабдите с инвертиран сироп, питки с въглехидратна храна както и с питки с пчелен прашец от всеки пчеларски магазин. Аз лично съм пробвал преди години и да, вършат работа но резултата е много по - добър с домашна храна :-).

    • @DimitarStamenov
      @DimitarStamenov 10 днів тому

      @@Отпетъкдонеделя Благодаря ти за разясненията, а може ли заедно с меда да размесим и захаросан инвертиран сироп, останал от миналата година? И втория ми въпрос - за зимно подхранване за допълване на запасите - добре ли е ако нямаме прашец да добавим заместител, като например мляко, сухо мляко, соево брашно и прочее, или по-добре чист мед?

    • @Отпетъкдонеделя
      @Отпетъкдонеделя  10 днів тому +2

      При тотална липса на прашец както в кошера така и при пчеларя може да се опита със соево брашно размесено с мед. Пчелите не са особенно фенове на сухото мляко но може моите да са по различни. Като цяло това са различни протеинови заместители и е по - добре с тях отколкото без тях (когато няма прашец). Коя точно добавка ще използваш зависи повече от самите пчели отколкото от пчеларя. Тази седмица ще ходя отново до пчелина и ще снимам едно видео което нагледно да покаже до какво води липсата на прашец (протеин) в един кошер.
      Дали да използваш останалия инвертиран сироп, не мога да ти дам адекватен отговор, защото рядко използвам такъв. Само по себе си обаче би следвало да е направен от захар и ензима инвертаза. Ако няма други добавки би трябвало да няма проблем с даването му, НО ако количеството е малко аз бих го изхвърлил. Според мен рисковете са повече от плюсовете, ако са тръгнали някакви ферментационни процеси в него (ако не е инвертиран докрай и качествено) рискуваш да докараш на пчелите най - малкото диария или нещо по лошо. Това в сегашното време би ги убило. Ако държиш да го използваш поне го направи на няколко контролни кошера да не пострадат всички :-).

    • @DimitarStamenov
      @DimitarStamenov 9 днів тому +1

      @@Отпетъкдонеделя Да, ясно, значи за днешното подхранване ще използвам само чист мед, имам и малко прашец, ще го сложа за всеки случай. И ще оставя захаросания инвертиран сироп за по-добро време, че да не стане беля сега. Много ти благодаря за съветите!

  • @ДамянДамянов-п5и
    @ДамянДамянов-п5и 8 днів тому +1

    И аз да питам как се справяш с роевия инстикт по време на акацията😅😅😅

    • @Отпетъкдонеделя
      @Отпетъкдонеделя  8 днів тому +3

      Привет Дамян, честно казано се справям както мога :-). 2024г. положението както казах и във видеото беше много "на кантар". Заради провалена паша и много силни кошери и малко забавяне от моя страна положението стана трагично (ама много). От един кошер направих 5 отводки (два пъти по 2 и накрая оше една). Направо му разказах играта на този кошер, но бях решил да не пусна нито една пчела да излезе от пчелина. Всеки път когато взимах пчели от него останалите ги изтръсквах до една пред кошера на един бял фазер подпрян на прелката, само и само да се приберат и да им минат мераците за бягане. С този обаче явно бях закъснял и майката беше спряла да снася и положението беше критично. Останалите кошери ги хванах по - навреме и с правене на отводки с открито пило и яйца , махане на първите маточници нещата се получават. Даже не ми се налагаше да ги тръскам пред кошера. Общо взето ако не закъснея и разширя с корпус навреме, нещата се оправят, ако закъснея с разширението правя отводки, като отсега нататък ще им симулирам роене на оставащите като ги тръскам задължително пред кошера (този който ще рои). До сега понякога тръсках понякога не и няколко пъти се налагаше да правя втори път отводка след една седмица и тогава вече тръскам :-(. По този начин обаче тотално скапвам кошерите, този който ще рои остава с малко пчели, няма яйца и млади ларви и започва да буксува и повечето пъти може и да не хване слънчоглед. Отводките пък понеже бяха 5 на брой, от конкретния примерен кошер, накрая нямаше и много пчели за тях да не говорим, че се налгаше да местя и пити от други кошери с яйца/пило, мед и прашец в отводките и в кошера дето изпуснах. Трябва да се внимава и разширява навреме. Ако видим роеви маточници значи вече сме на границата да ги изпуснем а може и да сме закъснели вече. Ако ги изпуснем, вече с отводки и тръскане.
      Ако често сме на пчелина и видим, че някой кошер е по силен от друг и силния може да изпадне в роево, можем да го "отслабим" малко като му вземе няколко пити с пило пред излюпване без пчели (в никакъв случай не всички или много) и ги сложим в по - слаб кошер. Така пчелите няма да се увеличат и мястото няма да намалее в силния кошер и пчелите ще останат в работно положение на границата на роенето. Ако няма запаси от храна когато са толкова развити можем да ги задържим и с умерено подържащо подхранване със сироп/разреден мед. Ако са много и нямат храна също могат да решат да хващат влака.
      Пчелите искат да имат работа, ако нямат с какво да се занимават мислят за глупости, точно като човека :-)!

    • @ДамянДамянов-п5и
      @ДамянДамянов-п5и 6 днів тому

      Благодаря за изчерпателният договор колега.😊😊😊

  • @nikizhelyaskov9926
    @nikizhelyaskov9926 9 днів тому

    Като прочетох коментарие явно сте запознат с химията , но практиката малко куца . Инвентираният сироп е 90% пчелен мед без полезни вещества той се ползва късно ссен и зимно време защото не предизвиква яйцеснасяне . Друго белтъчните храни колкото са полезни токова и вредни , процента прекалено малък и сеполучава белтъчно натравяне и нозематоза .

    • @Отпетъкдонеделя
      @Отпетъкдонеделя  9 днів тому

      Привет, никога не съм казвал, че съм топ пчелар (на практика или теория) :-). Относно инвертирания сироп смятам, че ако имате възможност да се снабдите с такъв направен от 90 % мед, то това би било направо чудесно. За съжаление при промишленото производство на инвертиран сироп се използва обикновенна бяла кристална захар! Препоръчва се да е цвеклова, но това не винаги се спазва. От тук насетне инвертазата е тази която го прави инвертиран (разделя на глюкоза и фруктоза). Може да се инвертира обикновен захарен сироп и с добавяне на мед (заради съдържащата се в него инвертаза) в определени количества и технология, но количеството не е 90%.
      Относно белтъчното натравяне съм чел и чувал за такова, признавам, че има логика, но до момента не съм се сблъсквал с него.
      Прав сте и за това, че въглехидратната храна не предизвиква яйцеснасяне, затова към края на февруари аз добавям белтъчна за да го стимулирам и да стартирам пролетта със силни кошери.

    • @nikizhelyaskov9926
      @nikizhelyaskov9926 4 дні тому

      @@Отпетъкдонеделя Не исках да кажа , че инверта е мед , че прилича на меда и се открива само по липсата на полен и наличието на инвертаза . Така какго и мед и инверта не подпомагат и предизвикват снасяне , това се получава от захарта .Темата пчеларство е необятна и непозната за нея от повече то 1000 години знаеп не повече от 10 % . Ако сте любопитен потърсете за размера на пчелната килйка .

    • @Отпетъкдонеделя
      @Отпетъкдонеделя  4 дні тому

      Явно не съм разбрал смисъла за което се извинявам! Поздрави!