Fotowoltaika inaczej, czyli zrób to sam

Поділитися
Вставка

КОМЕНТАРІ • 18

  • @rafirafal
    @rafirafal 2 роки тому +4

    Jak zwykle fajny odcinek. Szkoda, ze 10 lat temu Youtub nie byl tak bogaty w wiedze. Ile to pozwala zaoszczedzic w skali wszystkich osob ktore maja taki stary stycznik.

  • @zigzig2477
    @zigzig2477 2 роки тому +3

    To będą ciekawe odcinki... Czekam i pozdrawiam 🙂

    • @srebrnaraczka
      @srebrnaraczka  2 роки тому +2

      Jest to możliwe, gdyż będę "tworzył" nie znając tematu. Żadnych filmów czy innych źródeł Tylko intuicja. Pewnie będą problemy ale będzie ciekawiej 😏

  • @mao100021
    @mao100021 2 роки тому +2

    Ciekawy temat! Czekam na kontynuację :-)
    Pozdrawiam

    • @srebrnaraczka
      @srebrnaraczka  2 роки тому

      Dzięki. Ponieważ mój warsztat jest w wynajętej placówce, system jest robiony jako możliwy do przeniesienia.

  • @TymexComputing
    @TymexComputing Рік тому

    Fajna muza -weselna - to już wiem dlaczego przemysłowa automatyka jest zrobiona z elementów które są odporne na korozję , przecież w skrzynce elektrycznej i tak nie może być wilgoci - chodzi o to żeby dało się to co roku umyć w wodzie z Ludwikiem :)

  • @TymexComputing
    @TymexComputing 9 місяців тому

    W tych 400zł za energię pewnie samo 100 brutto ceny to opłata transferowa nawet jakby niczego nie przesłali :) opłata za sprawdzenie licznika.

  • @instalo9247
    @instalo9247 Рік тому +1

    Dzięki, pozdrawiam. Czy taki podwójny stycznik zabezpieczy również na okoliczność sklejenia się styków?

    • @srebrnaraczka
      @srebrnaraczka  Рік тому +2

      Niestety nie. Problemy ze sklejaniem styków często pojawiają się w obwodach z przetwornicami tj oświetlenie ledowe, zasilacze. W falownikach kondensatory są wstępnie ładowane małym prądem czego nie ma np w zasilaniu LED. Przy kilku LED -ach prąd ładujący jest dość spory i może skleić styki. Zresztą nie tylko stycznik ale zwykły włącznik potrafi się skleić. Pewnym rozwiązaniem jest połączenie szeregowo styków w styczniku.

    • @instalo9247
      @instalo9247 Рік тому +2

      @@srebrnaraczka super, dziękuję.

  • @rycymer8786
    @rycymer8786 Рік тому +1

    Królu złoty co to za utwór leci od minuty 9:34 ? Wlazł mi do głowy a nie mogę go nigdzie znaleźć.

    • @srebrnaraczka
      @srebrnaraczka  Рік тому

      "Nut krople " zespół Six Point Six . Na mojej Play liście, są obecnie dwa utwory w całości tego zespołu. Ten utwór niebawem też tam znajdziesz ❤

    • @rycymer8786
      @rycymer8786 Рік тому +3

      @@srebrnaraczka Wielkie dzięki. Niech twe wielbłądy mają zawsze tłuste garby :)

  • @psdom100
    @psdom100 Рік тому +1

    I niestety temat padł. 😕 A robi się coraz bardziej potrzebny.

    • @srebrnaraczka
      @srebrnaraczka  Рік тому +3

      Nie padł. Jeszcze trochę proszę poczekać. Ponieważ mój kanał nie jest komercyjny a ja pracuję po 19 godzin na dobę to normalnie brakuje czasu.

    • @psdom100
      @psdom100 Рік тому +1

      @@srebrnaraczka Dziękuję za odpowiedź. Cieszę się, że temat żyję.
      Ale życzę więcej wypoczynku, nawet jeśli to spowoduje, że temat się przesunie jeszcze bardziej.
      W sumie zdrowie najważniejsze. Pozdrawiam.
      Podrzucam temat.
      Staram się kupić/wymyślić jakieś proste urządzenie pracujące jako stale podłączone do sieci energetycznej i do paneli słonecznych (wiatraka).
      Które czerpie maksymalną ilość energii ze słońca a co brakuje to pobiera z sieci.
      Możliwe stany to:
      - 100% ze słońca 0% z sieci energetycznej
      - 0% ze słońca i 100% z sieci energetycznej
      - wszystkie inne stany pośrednie między innymi taki 50% ze słońca i 50% z sieci.
      Dodatkowe założenia brak akumulatorów (albo opcjonalne) oraz brak zgód ze strony zakładów energetycznych, ja nie chcę wysyłać tej energii do sieci.
      Jeśli mam jej za dużo to trudno zmarnuje się.
      Urządzenie nie musi być dużej mocy tak od 0,5 kW do 2-3 kW to już jest OK.
      Nie interesuje mnie przełączanie, typu jak jest wystarczająco dużo energii ze słońca to bierzemy ze słońca jak jest za mało to bierzemy to z sieci.
      To jest raczej proste do wykonania. Ale wtedy urządzenie na siebie nie zarabia cały czas a mogłoby.
      Oczywiście można wykorzystać tzw. proste ładowarki słoneczne akumulatorów, działają one tak, że ładują akumulator z którego jednocześnie możemy pobierać energię.
      Wymagają one obecności akumulatorów, które są drogie i zawodne.
      Ponadto panele chcę mieć przewymiarowane bo w trakcie gorszej pogody też chcę aby to pracowało.
      Wtedy starają się one pompować akumulator jeszcze większym prądem.
      I jeśli to ma być z 1-2 kW to te akumulatory muszą być potężne tak aby mogły przyjąć potencjalne duże prądy ładowanie które w takiej instalacji występują.
      Przykład Panele 300W to prąd dla instalacji 12V ponad 20A i na to już potrzeba akumulatora 200Ah (dla ładowania 0,1C).
      Te 20A ładowania dla akumulatora to dużo, ale dla przetwornicy 12V DC - 230V AC to już tak nie jest bo to tylko 240W na wyjściu maksymalnie teoretycznie.
      Chcąc mieć więcej mocy w panelach to i ładowarka musi być większej mocy, podłączając akumulator zbyt mały szybko go zniszczę.
      A ja chcę tą energię pobierać na bieżąco a nie przechowywać w akumulatorze.
      Na razie wyobrażam sobie jako dość skomplikowaną przetwornicę ze sterowaniem mikroprocesorowym.
      Nie znalazłem gotowych rozwiązań mnie zadawalających.

    • @TymexComputing
      @TymexComputing Рік тому

      ​@@psdom100 Ciekawe zadanie ale takie trochę filozoficzne, lepiej nie obciążać ogniw słonecznych jak nie zużywamy energii bo się zużywają od tego - MPTT , jak ma nie być podłączone do energetycznej to musi być na osobnym obwodzie - po prostu musi być rozłączone. Opcji magazynowania (zużywania) energii tez nie ma wiele jesli nie akumulatory kwasowe - to albo np. bojler 5m^3 z gorącą wodą, odizolowany - i tak się kiedyś coś ogrzewa lub coś myje (jak się nie ma zmywarki) - albo np. ogniwa wodorowe :), albo rakieta na księżyc i tam trzymanie płynnego wodoru (żartuję, to potrzeba megawatów i kosmonautów przecież ;) - fajny pomysł dla mechanika i najlepiej w bunkrze albo pod ziemią to też KOŁO ZAMACHOWE :) stosuje się takie w centrach danych aby nie marnować akumulatorów i nie wymieniać, polecam poczytać o Gyrobus / flywheel o wirówkach w iranie sterowanych z pomocą automatyki Siemens i pendriveów :) oraz o maksymalnych prędkościach wirowych są rozwiazania komercyjne ale... taniej akumulatorem :) a w ogóle to najtaniej energia jądrowa ale trzeba tak z 5-50 Gigawatów do zużycia mieć :), oddzielać węgiel od dwutlenku węgla :) - o może maszyna do centryfugi gazów i sprzedawać argon :)

    • @TymexComputing
      @TymexComputing Рік тому

      Pomyślałem nad tym jeszcze i skoro osobno mamy prąd z elektrowni ( a tak naprawdę lepiej go nie pobierać :) lepiej i taniej dla elektrowni bo nie marnują 20% na przesył żeby nam go wysłać - a kto za to płaci? Pan płaci, pani płaci - wszyscy za to płacimy :). Szukałem też płynu który lepiej magazynowałby ciepło niż woda ale okazało się, że woda ma lepsze właściwości niż olej, gliceryna a nawet etanol są gorsze od wody (w zastosowaniach magazynowania energii :), etanol jest chyba najgorszy i powinien być używany do innych procesów technologicznych tj. rozpuszczanie (rozpuszczanie brudu albo rozpuszczanie etanolu w wodzie). To chyba dlatego jest grzejnik olejowy bo łatwiej go podgrzać i nie paruje , nie zagotuje się już w 100C jakby PTC nie zadziałał :)
      Znalazłem też fajny wyznacznik i materiał nt. magazynowania energii na duże skale - np. stawy solne(solno - solarne!) a wyznacznik to to że w 1M3 można pomieścić tylko kilkanaście kWh ale jeśli użyjemy chemicznego magazynu (z katalizatorami i reakcjami endo i egzotermicznymi) to można zgromadzić już do 300 kWh/m3. z 1kW (z 3 paneli w 3-5 m3 wody spokojnie możemy podgrzać wodę do rozsądnej ciepłej 40-50 przez cały słoneczny dzień czyli ile tam - 4-5 h max latem?)
      www.cire.pl/artykuly/materialy-problemowe/119630-magazynowanie-ciepla-rodzaje-magazynow
      A tak naprawdę jak chcemy magazynować większość ciepła w wodzie to nie potrzeba nam paneli solarnych tylko czarne ogrzewacze solarne, czy jak to się tam nazywa :)?