Nejrozšířenější představy o malířích

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 25 січ 2025

КОМЕНТАРІ • 32

  • @mariaabrahamova4913
    @mariaabrahamova4913 3 роки тому +1

    Mam za to, ze kazdy Vas prispevok je plnohodnotny a uprimny. Za mna palec hore. To postapokalypticke oznacenie sposobu oprav ma pobavilo 😉😄. Fandim Vam.

  • @robertgluon7051
    @robertgluon7051 3 роки тому +3

    Velni zajímavé :)) A navíc pěkně "předneseno". Dikec

  • @jantitera9620
    @jantitera9620 3 роки тому +1

    Tahle povídání ze "zákulisí" jsou skvělá. Díky za ně a těšíme se na další.

    • @JirkaHouska
      @JirkaHouska  3 роки тому +1

      Díky, mám tu už pár zajímavejch dotazů, tak natočim pokračování.

    • @jantitera9620
      @jantitera9620 3 роки тому

      @@JirkaHouska Super. :-)

  • @pavlinao5277
    @pavlinao5277 2 роки тому

    no to je super, že to někdo umí takhle dát do slov :)))

  • @janl6512
    @janl6512 3 роки тому

    Tohle video mně nějak uteklo, moc fajn povídání Jirko. 👍

    • @JirkaHouska
      @JirkaHouska  3 роки тому +1

      Díky ))) ještě pod nim mám zajímavý dotazy, ke kterejm se musim taky dostat.

  • @vaclavurban1028
    @vaclavurban1028 3 роки тому +1

    Jirko, děkuji. Jsem vděčný za každé tvoje video. Myslím, že budeš mít i v budoucnu mnoho vděčných posluchačů svých videí, málokterý malíř dá nahlédnout do tajů svého řemesla. Přál bych ti, aby ses stal profesorem na akademii. Zasloužil by sis to a byl bys skvělý pedagog.
    K tomu, co by chtělo k tomuto tématu ještě zmínit, pokud by mělo sloužit k orientaci budoucích profesionálních malířů a jejich rodičů, dávám pár námětů:
    Co vše obnáší profese malíře jako "podnikatele" (potřeba prostor, materiálního vybavení)? Složitá cesta k tomu, kdy člověk může začít používat profi materiály, drahé velké formáty. Souvisí to s naceňováním svých prvních obrazů. Nemůžu prodat obraz za cenu použitého materiálu na obraze a určitou hodinovou sazbu, když prodám jeden obraz z pěti, deseti děl. Možná by stály za zmínku některé osudy malířů.
    Co obnáší nezbytný marketing vlastního díla? Jak důležitá je třeba taková věc, jako je podpis na obraze?
    Jak funguje galerijní byznys a jak se v něm orientovat?
    Pasti a propasti pro malíře, kteří se chtějí svojí tvorbou živit?
    Ale nejvíc by mě osobně zajímaly tvoje necenzurované komentáře k různým i žijícím malířům, ale chápu, že tohle se veřejně moc nedělá. Ale mohl bys zkusit dát dohromady komentáře k malířům, kteří tě nějak zaujali a ovlivnili a proč, a pak třeba k těm, kteří ti nic neříkají.
    Ber to jen jako náměty, nemusíš se snažit odpovídat do komentáře.
    -----------------------------------------
    Dovolím si ještě vložit pro inspiraci jeden citát o motivaci k uměleckému projevu, který je sice o hudebnících, ale dá se vztáhnout i na malíře a na umělce obecně.
    Mnozí instrumentalisté a zpěváci staví sami sebe do popředí. Přestože to mohou být silné osobnosti a mistři svého žánru, ještě bych je nenazval skutečnými umělci. Skutečný umělec totiž musí být pokorný. Samolibost byla jádrem mnoha virtuózních kariér, ale byl to také konec ryzího uměleckého růstu. Psychologicky vzato, doprovázející a trenér se musí pokusit nalézt a porozumět, kde tkví kořeny sólistova umění. Tyto kořeny jsou rozmanité podobně jako osobnosti umělců. Víra - náboženská, metafyzická nebo materialistická - je jednou z nejsilnějších kořenů; víra v sebe samého je její součástí. Někteří velcí umělci - například Richard Wagner - byli extrémně sebestřední, ale kompenzovali tuto chybu tím, že kázali altruismus ve svých dílech. To nás přivádí k dalšímu zdroji umění: kompenzaci za nedostatky ve svém obrazu - odčinění za skutečné nebo domnělé hříchy a chyby. Třetí, velmi důležitý kořen je vzpoura proti rodině, výchově nebo nepřízni osudu. Mezi těmi, kdo se bouřili, nalezneme naše největší umělce, kteří se stali tím, čím jsou, zdoláním zdánlivě nepřekonatelného protivenství. Uspokojení není dobrý podnět k umění.
    Adler, K.: The art of accompanying and coaching. Minneapolis, University of Minnesota Press 1965, s. 182.

    • @JirkaHouska
      @JirkaHouska  3 роки тому +2

      Děkuji Václave, pěkný náměty, natočím odpovědi do jednoho, či spíše více videí.

  • @duellona31
    @duellona31 3 роки тому +1

    Pěkný povídání 👍👍👍😁

  • @RajaLuthy
    @RajaLuthy 7 місяців тому +1

    Já také ráda fotím v přírodě. Květiny, houby; výhledy do dálky, stromy, vodní hladinu atd. Některá místa fotím i několikrát do roka, protože mě fascinuje, jak se mění. Vlak bych nefotila. Ten je nudný.

  • @alexzajickova605
    @alexzajickova605 3 роки тому +1

    Dobrý den, nenatočíte někdy video o tom, jak naplánovat a uskutečnit výstavu vlastní práce ?

    • @JirkaHouska
      @JirkaHouska  3 роки тому

      Dobrý den, už se stalo ua-cam.com/video/WZ-F_csJRTg/v-deo.html

    • @alexzajickova605
      @alexzajickova605 3 роки тому +1

      @@JirkaHouska moc děkuji 😊

  • @nestcanz
    @nestcanz 3 роки тому

    Na plenéru se školou jsme zavítali do zámeckého parku Sychrova. Borec si tam jako objekt pro plenér vybral odpadkový koš, to byla spíš lenost než vnímavost umělce :D
    Díky moc za fajn díl!
    Zajímalo by mě, jak si myslíš, že výtv. umění dá popularizovat? Přeci jen na vernisáže kolikrát chodí vzájemně umělci nebo pár nadšenců a většina společnosti se zdá být trochu mimo. Často slýchám 'když já tomu nerozumím' (myšleno současné tvorbě).

    • @JirkaHouska
      @JirkaHouska  3 роки тому +2

      Díky. Že borce zdravim a moc se mu nedivim, on ten Sychrov vypadá na první pohled pěkně, ale to všechno moc uklizený, tráva posekaná, žádný popadaný větve, či bodláčí. Jak popularizovat, třeba právě tím, co točim, ale fakt je že nástup sociálních sítí umožnil daleko větší šíření malby mezi veřejnost, samozřejmě i s tou nevýhodou, že díky robotům a reklamě maj najednou úspěch i hrůzy, který by jinak neměly šanci.

  • @makaria81
    @makaria81 3 роки тому

    Může malíř být kreativní i jiným způsobem ? Poezie, výroba předmětů apod.? Nebo je to jen o roztříštění kreativity? Jinak já osobně mám hlad , když maluju, když sedím u toho několik hodin 😆 jen pro odlehčení... jinak ty barvy na obrazech jsou super za vámi. Bude někdy video o míchání barev, jen okrajově?

    • @JirkaHouska
      @JirkaHouska  3 роки тому +1

      Děkuji, hodně malířů zabíhá právě do hudby, či psaní, přeci jen je to činnost nějak spřízněná. Hlad je přirozený, mozek spálí během činnosti obrovské množství kalorií.

    • @JirkaHouska
      @JirkaHouska  3 роки тому

      Něco o míchání samozřejmě taky dám.

  • @vaclavtoman7265
    @vaclavtoman7265 2 роки тому

    Já jako člověk co dělám automatickou malbu tak nepřemýšlím vůbec :dd