A leap into the past ~ Tesla Sonet Duo (1959-1965) ~ Czech ⁴ᴷ

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 17 кві 2019
  • History of the reel-to-reel tape recorder and history of modifications of individual models. It is accompanied by a description of the characteristics of the tape recorder. The 1960s icon, the legendary Tesla Sonet Duo.
    A demo sample and a reproduction sample are also included.
    I am collecting tape recorder information on this page:
    audio.arigato.cz/cs_tesla_sone...
    ------------------- Recording --------------------
    The video was taken using a Panasonic Lumix DC-GH5S reflex camera.
    The audio recording was made using TEAC TASCAM DR-100 MK II.
    ------------------- SOCIAL MEDIA -------------------
    Where do we meet?
    Facebook Group (Czech):
    redirect.arigato.cz/facebook.htm
  • Наука та технологія

КОМЕНТАРІ • 106

  • @westfan75
    @westfan75 4 роки тому +4

    Hezké video a vyčerpávající popis.
    Jem bych autora poopravil ohledně té výroby pásků u nás a sice v tom, že magnetofonové pásky se u nás vyráběly už v 50. letech, byly to tzv. plněné pásky Supraphon typ L a výrobcem byly Gramofonové Závody v Loděnicích, kde se v pozdějších letech navíjely na cívky již zmiňované východoněmecké Agfy CH z dovážené metráže.
    Plněnym páskům L se říkalo proto, že na rozdíl od klasických pásků kde je aktivní vrstva nanesená na nosné podložce, tak zde vlastně aktivní vrstva tvořila přímo hmotu pásku, takže bylo jedno jakou stranou bude pásek přiléhat k hlavám.
    Tyto pásky se používaly u prvního konerčního magnetofonu Tesla MGK10 vyráběného v letech 1956-58 a také u magnetofonu Supraphon MF2 z let 1958-60.
    Plněné pásky ale umožňovaly jen omezený kmitočtový rozsah, takže pro modernější magnetofony typové řady Sonet už nevyhovovaly, ostatně i v návodu k obsluze k Sonetu (předchůdce Sonetu Duo) je doslova uvedeno, že tyto pásky jsou pro tento magnetofon nevhodné právě z důvodu malého frekvenčního rozsahu a jelikož v tehdejší ČSR se ještě moderní pásky schopné většího rozsahu a vybuzení nevyráběly, řešilo se to jejich dovozem.

    •  4 роки тому +1

      Děkuji za upřesnění, lze tedy tyto plněné pásky L vůbec považovat za magnetofonové pásky? Není to spíše předchůdce klasických pásek, u kterých princip zůstával po celou dobu existence stejný, jen se měnilo složení magnetického materiálu?

  • @radiosiesta
    @radiosiesta 5 років тому +2

    Pěkná mašinka. Tenhle magnetofon měla sousedka a s její dcerou jsme na něm poslouchali nahrávky 60 let. Kryl, Kubišová, Kahovec, Rebels, Synkopy 61, Beatles... atd. To vše před rokem 1989. Její máma to nahrávala jako mladá tehdy v 60 letech z rádia. Byl to model s těma zlatýma mřížkama. U nás byl magnetofon Tesla B54 a to byl plastový stroj. Kamarád ti měi doma Tesla B444 lux a kamoš z ulice, zase u nich doma byl Tesla B90. Spolužákův bratr měl stereofonní Tesla B 100. Ten jsme mu upřímně záviděl. Měl k tomu i dvě reprobedny. U naší Tesla B54, byl hlavně motorek časem hodně hlučný a měl problémy s nahráváním občas. Ale tahalo se to kde mohlo, nahrávalo se z pásku na pásek . Kamoš měl k Tesla B90 i velký reproduktor a tak jsme u nich v půdním podkroví za některých letních dní dělai "diskotéku". Roztáhla se autodráha, pustila hudba a o zábavu bylo postaráno a venku mohlo klidně pršet.Těším se na další podobná videa. Děláš to moc dobře.

  • @theantiquescollector2199
    @theantiquescollector2199 4 місяці тому

    mam starsiho modreho soneta po repasi, a nikdy bych ho neprodal:) hraje famozne, samozrejme video taky super

  • @domesthos
    @domesthos Рік тому

    Senzace. Magiče byly super. Díky za parádní video

  • @igorbristol9240
    @igorbristol9240 2 роки тому

    Výborne video!

  • @tomil2002
    @tomil2002 4 роки тому +1

    Ta muzika v pozadí být nemusela a nebo tišeji a tlumeněji , snižuje srozumitelnost výkladu , ale jinak fajn video , děkuji . Mimochodem , měl jsem rodinu v SRN a když jsem jednou dávno před r.89 pustil nahrávky s nějakého kotoučáku ale nebyl to Sonet při nějaké jejich návštěvě návštěvě u nás tak žasli nad frekvenčním rozsahem a pořád dokola si pouštěli některé pasáže a to byly nahrávky pořízené ze stanice Vlatava vysílajicí na VKV s pořadu Posloucháte Větrník a s polských stanic PR3 a PR2.Nakonec jsem jim věnoval magnetofonovou cívku Emgeton s mými nahrávkami.Na oplátku jsem časem dostal nějaké kazety pro změnu s nahrávkami které tehdy u nás nebyly úplně běžně k dostání i když na PR2 se vysílaly celé CD a LP desky ve špičkové kvalitě , takže kdo měl zájem , zdroje měl , ale stálo to čas. Nejít v sobotu na zábavu , ale sedět u rádia a nahrávat , ovšem výsledek za to stál.Nádherná zvuková kvalita.

  • @jirkakarasek9678
    @jirkakarasek9678 3 роки тому +1

    V tom "plastovým" Sonetu Duo vám zřejmě řachly svitkové kondenzátory které jsou na síťové šňůře jako odrušovače.Ty umějí udělat pěknou ránu 😄
    Mám ve sbírce Sonet i Sonet Duo.Oba jsem repasoval a jsou plně funkční.
    Jinak moc hezké a zajímavé video.I když znám vše co v něm bylo o magnetofonu řečeno tak jsem se nenudil.Pro člověka neznalého věci skvěle vysvětleno,paráda 🙂

    •  3 роки тому +1

      Řachly "h0vna", co jiného ;-) Ale doposud jsem to nerozebíral, protože nebyl čas.

  • @radiosiesta
    @radiosiesta 5 років тому +2

    Tak to je párádní video. S Kotoučovým magnetofonem , u nás Tesla B54, jsem prožil dětství. Byl to přístroj, kde cvrkal motorek , jak cvrček. Ale nezapomenutelný čas dětsví , jak jsem na něj s tátou nahrával z rádia.písně. Sonet duo měla sousedka a tak jsme jej s jejich dcerou poušttěli. A bylo nám jedno, že na pásku je zakázaný Kryl či Kubišová. Kamarád měl zase doma Tesla B444 Lux Super. A kamarád z ulice měl moderní Tesla B90. To se nahrávalo a kopírovalo, co jen šlo.

    • @mireknovacek9680
      @mireknovacek9680 5 років тому

      Zakázaný Kryl či Kubišová? Já myslel že zakázané porno které ste museli tajit před rodičema..

    • @radiosiesta
      @radiosiesta 5 років тому +2

      @@mireknovacek9680 Víš k čemu sloužil kotoučový magnetofon? Prosím, neztrapni se takovou hloupou odpovědí.

    • @mireknovacek9680
      @mireknovacek9680 5 років тому

      @@radiosiesta vím, taky sme ho měli doma, dal se k němu připojit mikrofon a nahrávat. Bohužel když sem byl menší tak sme ještě neměli kamerky jako dneska. Tak sem si aspoň občas nahrával když měl fotřík pěkně divokou milenku a myslel si že spím. Natáhnout kabel k němu do ložnice a dát mikrofon pod postel a pak sem se nemohl dočkat až si to poslechnu:)

  • @tomaspo3735
    @tomaspo3735 5 років тому +1

    Moc pěkný ! :) Taky ho mám a čas od času na něm pouštím ABBU :D

    •  3 роки тому

      :-D Já mám různé pásky z šedesátek, hlavně Silvestry :-)

    • @jankolator8137
      @jankolator8137 3 роки тому

      @ podle mě měl nejlepší reprodukci Tesla sonet b3 a kvalitní páskou jako BASF schotch agfa....... Ten zvuk je dobrej na to jak je to 50 let starej stroj

  • @DTSVK
    @DTSVK 4 роки тому

    Veľmi pekné video. Už som si myslel, že svoj prvý magneťák neuvidím. Pred 40 rokmi som si ho mierne vylepšil. Kryt som odobral a tak som mohol používať väčšie, asi 15cm hliníkové cievky. Teraz sa to volá tuning.

    •  4 роки тому

      :-D

  • @tatrapomar3013
    @tatrapomar3013 2 роки тому +1

    3:10 - čistě pro zajímavost :). Moderní dlouhohrající pásek měl 360m a umožňoval 60 minut záznamu/reprodukce, tloušťka pásku byla 25µm. Ten původní dlouhohrající pásek, který jste ve videu používáte, měl 270m, doba záznamu/reprodukce byla 45 minut, tloušťka 35µm. Standartní pásek měl pak délku 180m, doba záznamu 30 minut , a tloušťka 50µm (neopravuji chyby, které tam nemáte, pouze shrnuji :D). Ještě existoval dlouhohrající pásek s trojnásobnou dobou záznamu (3x více než standard), ten se oběvil ještě později a v dnešní době není možné jej v podstatě sehnat, a ani se s ním setkat, protože byl zkrátka moc tenký, takže se snadno přetrhnul. Tento pásek měl tloušťku pouhých 18µm, délku 540m a dobu záznamu 90 minut. Všechny délky a doby záznamu jsou uváděny pro cívky o průměru 13cm, které zde používate, a jedná se o pouze orientační hodnoty - každý výrobce to měl trochu jinak. :)

  • @janna13skletsplay73
    @janna13skletsplay73 5 років тому

    💜 tak nabusenu elektroniku tak velkymi kondenzatormy som este nevidela ak ti jeden odide mas co robit aby si to spravil

  • @rotaxmame
    @rotaxmame 5 років тому +3

    Video je super, ale teda ty ukázkový píšničky, to je něco strašnýho :) To už snad radši i Evu a Vaška ;)

    • @Anbestas2
      @Anbestas2 4 роки тому

      V tehdejší době - klasika, zvláště když se nahrávaly písničky z rozhlasu po drátě třeba. Nejkvalitnější šance byla z gramodesek ale jehly gramofonů - to byla "rydla" tehdy. Co se dalo dělat, byl to hit a kdo tenhle magneťák měl na toho se holky "lepily" :-))

    • @koulic6208
      @koulic6208 2 роки тому

      Eva a Vašek, stará klasika kterou všichni milujeme :)

  • @TESLA_KF507
    @TESLA_KF507 3 роки тому

    A náhradní díly se shánějí celkem lehce. Nikdy jsem s tím neměl problém. A nejlepší je si to opravit sám. Jó :-) a ty kondíky mi bouchly taky. :-) Mě bouchly odrušovací zapojené vůči zemi.

    •  3 роки тому

      Né každý audiofil nebo sběratel je zároveň elektronik, aby si uměl elektroniku opravovat sám. Já jsem sice elektronikem byl, ale dnes už na to nevidím a ani nemám tak pevnou ruku, jako zamlada. Poslední, co jsem opravoval, byl programátor pamětí EPROM a jelikož byl samá SMD součástka, byl to horror. Prostě už na to nemám ;-)

    • @TESLA_KF507
      @TESLA_KF507 3 роки тому

      @ :-)

  • @kdochce-vidi8540
    @kdochce-vidi8540 Рік тому

    ... pamatuju. 👍

  • @michalkesel7879
    @michalkesel7879 2 роки тому

    Můj táta má dva sonety a jednoho mě dá, ale chtěl sem se zeptat nevíte jaké jsou nejčastější závady u motoru v tomto stroji?

  • @Honza-dg4vb
    @Honza-dg4vb 3 роки тому

    Cívečky na něj umím vyrábět ze starých cd a prostředků ze zaváděcích pásků. Také když člověk sedí před sonetem zdruhé strany chladící mřížky slyší výfuk repráku opačné polarity a zvuk působí jako prostorový. Kdyz jsou vsichni lidi prič osolím ho a chladím zvukem lampy =D

  • @adam207321
    @adam207321 3 роки тому +2

    Zdravím, chcel by som tú dokumentáciu na úpravu toho soneta. Môj je v stave nič moc elektricky takže takáto úprava s modernejšími súčiastkami pripadá do úvahy (aj preto lebo je mechanicky top stav aj vizuálne dokonca plast neohnutý :D) bol by som velmy rád keby ste ma niekam nasmerovali kde tú dokumentáciu nájdem

    •  3 роки тому

      Zkuste štěstí zde:
      www.warforum.cz/viewtopic.php?t=1595247&sid=c1a250e0cb0344d9e1cea7d552009fde

  • @abeljozef
    @abeljozef 4 роки тому +1

    Nie je pravda že človek počuje do 11 KHz. Mladý človek okolo 15 rokov vie ísť cez 16KHz až k 18 KHz. Potom to vekom postupne upadá. Mimochodom pri rýchlosti posuvu nejde len o frekvenčný rozsah ale aj o skreslenie a odstup signálu a šumu. Pri nižšej rýchlosti sa musí vďaka efektu štrbinovej straty na hlave zvyšovať zosilnenie snímacieho zosilňovača s rastúcou frekvenciou aby sa kompenzoval útlm vplyvom štrbiny hlavy. Zvýšením rýchlosti posuvu sa zväčšuje vlnová dĺžka a tým sa štrbinový efekt potláča a netreba ten snímací zosilňovač hnať do takého vysokého zosilnenia čo zlepší odstup signálu a šumu a zároveň sa zmenší skreslenie. Sonet duo nie je vzácny zberateľský artikel nakoľko sa ich vyrobilo veľmi veľa a je ich prebytok. Vzácnosť je taký Memoton, prípadne MGK10, Supraphon MF2 a iné typy. Mimochodom OR WO pásky sa nie bezdôvodne prezývali aj šmirgeľ na hlavy.

    •  4 роки тому

      Každý má ten rozsah jiný. Dnes není problém si to změřit. Za mého mládí na střední škole, jsme dělali takový test a právě tam se ukázalo, že ze spolužáků 14 kHz a víc neslyší skoro nikdo (opravdu, až na pár výjimek). Většina z nás končila mezi 11 a 12 kHz. Ale je fakt, že to mohlo být dáno i tím, že jsme jen připojili první reproduktor, který někdo našel, ke generátoru sinusového signálu. A že ten reprák mohl mít při těchto kmitočtech tak veliký útlum, že už ho pak fakt skoro nikdo neslyšel. Ale tehdy jsme nic lepšího neměli.

    • @BlueNeon81
      @BlueNeon81 2 роки тому

      @ keď som mal cca. 22 až 25 rokov, som počul v pohode do 19 kHz, postupom času sa to začalo zhoršovať. Teraz mám 40 a už nepočujem 15 kHz pískanie na konci Sgt. Peppera.

  • @frantavychopen8281
    @frantavychopen8281 Рік тому

    Rád jsem se podíval. Hřídel setrvačníku je tónový hřídel a gumová je přítlačná kladka. Tak se to popisovalo.

  • @ffvlasto
    @ffvlasto Рік тому

    👏👏👏👍👍👍

  • @filipwalkmanmonzar5130
    @filipwalkmanmonzar5130 3 роки тому

    Dobrý den, můžu se zeptat také vlastním sonet duo ale nedavno mi tam bouchly 2 svitkové kondenzátory 5000pF /250V nevíte čím by šly nahradit?

    •  3 роки тому

      Já sám opravy nedělám, zkuste se přidat do skupiny "Příznivci a uživatelé elektroniky Tesla n.p." na Facebooku a tem se zeptat:
      facebook.com/groups/2058720804360043

    • @filipwalkmanmonzar5130
      @filipwalkmanmonzar5130 3 роки тому

      @ Děkuji mockrát poptám se :)

  • @tomascernak6112
    @tomascernak6112 9 місяців тому

    Ve svých 45 letech slyším ještě 18 kHz, bývaly doby, kdy jsem slyšíval 21 kHz a bylo pro mně utrpení být s pískajícími přístroji v jedné místnosti, které nikdo jiný neslyšel. Jinak samozřejmě vyžilý 60tník co celý život poslouchal hlasitou hudbu asi fakt více jak 14 kHz neslyší. Nicméně reálně vzato rozsah 50Hz až 14 kHz je tak na nějakej popík. Cokoliv sofistikovanějšího běžný posluchač pozná, že magnetofon nestačí. Ono je to hlavně taky o tom, že v krajních hodnotách rozsahu jsou analogy už hodně zkreslené, takže použitelný rozsah je spíše tak 80 Hz až 12 kHz. Basy budou slabší a výšky ploché. Na druhou stranu, v optice doby relevance to bylo více než dostatečné. V té době vlastně ani nebylo běžné VKV rádio (tuším že začalo v roce 1962 a mělo z počátku pokrytí jen ve velkých městech ČSSR) a proti "kvalitě" KV byl tenhle magnetofon jak z jiného světa. Ovšem proti gramofonům té doby už to bylo slabé.

  • @panpsenice1048
    @panpsenice1048 2 роки тому

    Zdravím, nedávno se mi podařilo sehnat nádherný sonet duo, po servisu sem ho vyzkoušel a hrál krásně ale pro ozvučení obýváku nestačí, proto sem se rozhodl že ho přes kabel připojím ke gramorádiu, ale nemohu najít linkový výstup magnetofonu o kterém se zmiňujete, mohl by jste mi prosím poradit kde ho hledat?

    •  2 роки тому +1

      Vzadu, za těmi zaklapávacími dvířky, jsou vstupy a výstupy. Protože už je to párl let, tak si přesně nevzpomínám, jak to je, ale určitě je tam výstup na sluchátka s impedancí 4000 Ohmů a ten lze využít jako linkový výstup. To jsou ty tři velké díry svisle. Pak jsou tam DINy, ale fakt už si fakt nepamatuju, jak to je. Viz obrázek 23.
      www.radiomuseum.org/dsp_multipage_pdf.cfm?pdf=navod_k_obsluze_magnetofonu_tesla_sonet_duo.pdf

    •  2 роки тому +1

      Jo, tak v čase 13:24 je záběr na ty konektory, takže jsou tam DIN jen jako vstupní, čili výstup je opravdu jen přes ty sluchátka nebo reproduktorový výstup.

  • @jakubholy
    @jakubholy Рік тому

    Romane, myslíte že grundig TK 27 může mít stejné problémy jako teslácký sonet

  • @jankolator8137
    @jankolator8137 Рік тому

    To se mi stalo , u magnetofonu , že bouchnul , tak budu muset kontaktovat pana Hájka

    • @marekkrehak3383
      @marekkrehak3383 Рік тому

      v Sonete, aspoň v mojom plasťáku, sú na prívode, ešte pred vypínačom, dva kondíky, jeden z fázy, jeden z nuláku a spolu druhým koncom na kostru prístroja... Sú to klasika teslácke hovniaky, to jediné tam mohlo buchnúť pri vypnutom prístroji a tie aj zvykli proste časom prasknúť... treba ich len vymeniť lebo tie strašne starli... Ak človek nieje citlivý tak ich stačí odpojiť, celý obal je ukostrený a pripojený na ochranný vodič.

  • @robinreliant6645
    @robinreliant6645 3 місяці тому

    Chtěl bych se zeptat, je možné nahrávat na Sonet Duo z notebooku a jestli ano, tak jak?

    •  3 місяці тому +2

      Je možné nahrávat z jakéhokoli zdroje, který má klasický linkový výstup (Line-out, AUX). notebook by to mohl splňovat také. Ideální je, aby ten zdroj signálu byl monofonní nebo alespoň měl možnost sloučit levý a pravý kanál dohromady. Zdroj signálu se přivede do DIN pětikolíku pro rádio/magnetofon na piny 1 a 2 (nebo 3, nepamatuji si to přesně).

  • @MALFOXANALOGUE
    @MALFOXANALOGUE 3 роки тому +1

    Blahh...Ozafon tape..holy shit quality :)

    •  3 роки тому

      Teljesen egyetértek!

  • @honzik30
    @honzik30 3 роки тому

    z lamp je mi příjemná i heavymetal a rap i techno stejne jako dechovka a cimbalovka

    •  3 роки тому +1

      Já bych řekl, že pokud člověk nemá netopýří sluch, je hudba dobrá z jakéhokoli zdroje, který je schopen reprodukce v kmitočtovém rozsahu 100-10 000 Hz. Upřímně, byl jsem překvapen, že na takovéto "hudba na pozadí" hraní je Sonet Duo lepší, než kdejaký BT reproduktor...

  • @martinpitrmoc607
    @martinpitrmoc607 5 років тому

    Romane natoc video o windows 7 příští rok končí

  • @atomicrocker
    @atomicrocker 5 років тому +1

    Záznam na Sonetu Duo je půlstopý, nikoli dvoustopý, ale to je detail.

    •  5 років тому

      Vycházel jsem z informací, které jsem našel na Internetu. Tato formulace je tedy zvolená zřejmě nepříliš šťastně.

  • @Honza-dg4vb
    @Honza-dg4vb 3 роки тому

    Ten tříkolíkáč sonet duo mám ted po generalce a vyčištění kontaktů přehrávání a nahrávání. Také mám i čtvrtstopý tranzistorový Philips stereo kufříček a hraje krásně a má jen drobné poruchy které opravuji během dvou někdy pěti minut. vestavěné repro hrají jako hifi bedna a náhon má tichý motor má jako B90 ale má lepší trafoplechy a je i na 248 voltů a nikdy se nehřeje

  • @frantisekcelko344
    @frantisekcelko344 2 роки тому

    Ano sonet duo byl na tehdeší dobu výborný magnetofon a nezněl vůbec špatně akorát v dnešní době je trochuproblém se scháněním řemínkú tak že kolikrát člověku nezbývá nic jiného než ho vyrobit což kolikrát není vůbec jednoduché. Jinak samozřejmě mladí lidé na to šetřily a nebylo to kolikrát vůbec jednoduché ale což o to šetřit se musí vždycky když chce člověk něco získat

    • @jankolator8137
      @jankolator8137 2 роки тому

      Na bazoši pan prodava nové řemeny na magnetofony tesla soned duo/b3

  • @jankolator8137
    @jankolator8137 Рік тому

    U sonet duo u té plastové bouchnul svitkový kondík ,zřejmě byl prasklý a v háji .

    •  Рік тому

      Jo jo, teď už to vím, známá "hov*na" bouchají ve všech starších přístrojích o sto šest.

  • @NikatheGamerGirl
    @NikatheGamerGirl 5 років тому +1

    Ty jo, vevnitř je to fakt masakr :D

    •  5 років тому +4

      Holt doba _pre-PCB_ tedy před plošnými spoji. A to ještě můžeme být rádi, že to už letovali pájkou, protože jsem kdysi velmi dávno našel vnitřnosti z něčeho, asi počítače, ve kterém byly ovíjené spoje, tedy žádné pájení, prostě se vodiče omotávaly kolem takových nožiček a jako celek to působilo jako mísa se špagetama... :-D.

    • @NikatheGamerGirl
      @NikatheGamerGirl 5 років тому

      :D :D :D

  • @jankolator8137
    @jankolator8137 Рік тому +1

    Také ho mám , dokonce budu mít Mgk10 první československý magnetofon Tesla

    •  Рік тому

      Jo, ten MGK10 znám jenom z obrázků, naživo jsem ho nikdy neviděl. Ale ten Sonet, co teď mám (resp. dnes už mám mám celkem 3), jsem jako školák viděl na živo v chodu u spolužákových rodičů. U jiného spolužáka jsme si pouštěli hudbu z B700, což bylo tehdy "dělo." A sousedi v paneláku měli B4 s mikrofonem, co jsme se na tom tehdy s jejich synem vyblbli... Škoda, že se ty nahrávky nedochovaly, upištění puberťáci a jejich pubertální humor, to musela být síla :-D

    • @jankolator8137
      @jankolator8137 Рік тому

      ​@Tu b700 jsem získal od dědovýho kamaráda ,tu jsem pustil do světa ,dalšímu sběrateli u mě vydrželá 10 let

    • @jankolator8137
      @jankolator8137 Рік тому

      ​@Mám i Teslu Start jeden pán má ješte jednu klidně mohu poslat kontakt ,kdyby jste měl o Starta zájem funkční první na baterky z Tesly Liberec

    • @jankolator8137
      @jankolator8137 11 місяців тому

      ​@Už mám Mgk10

  • @jankolator3640
    @jankolator3640 3 роки тому

    A také k magnetofonu se prodávala olejnička byla to součást magnetofonu

    •  3 роки тому

      Tak to je zajímavá informace :-)

  • @honzik30
    @honzik30 3 роки тому

    stejnou neduhou trpí i moderní B90 kde se probíjí stabilizační kondíky a někdy shoří předřadný rezistor někdy zesilovač jako malý jsem neumel opravovat a snažil jsem se elektroniku nahradit moderní ale už takové ptákoviny nedělám škoda těch skvostů jinak kromě dua a b90 a B4 a 400 ja tesly nerad tyhle jmenované se v dnešní uspěchané době dají opravovat i bez cizí pomoci

    •  3 роки тому +1

      Těm socialistickým svitkovým kondenzátorům se neříká "hovna" bezdůvodně... ;-)

    • @frantisekcelko344
      @frantisekcelko344 2 роки тому

      Jo to je pravda s tím souhlasím

  • @hismastersvoice3415
    @hismastersvoice3415 3 роки тому

    jak mam opravit vypinač u sonet duo znamej kterej daval dohromady a servisoval před 60 lety že mam vyměnit pero ve vypínači

    •  3 роки тому +1

      Mně magnetofony opravoval Retro Radio Servis, takže já se v nich vůbec nešťoural...

  • @mafianec4308
    @mafianec4308 3 роки тому

    tu supraphon pasku mam ale vubec mi nepřipadá že by tam namotali pasek agfa spiš furt praska a praská možna někdo tam namotal pasek ozafon ja jsem ji koupil ze sonetem b3

    •  3 роки тому

      Já jsem koupil ty cívky Ozafon od někoho na inzerát s tím, že je to sběratelská záležitost, než že by byly na hraní. Ty pásky se doslova rozpadaly pod rukama. Já je chtěl hlavně jako dekoraci do sbírky (a jako rekvizitu do videa), tak mi to zase až tak nevadilo. Ale že ty cívky budou "házet," čili že budou nepoužitelné i když na ně navinu nový pásek, tak s tím jsem nepočítal.

  • @TESLA_KF507
    @TESLA_KF507 3 роки тому

    Myslím, že většina lidí slyší běžně 15kHz. Ale samozřejmě většinu ten magnetofon chytne. Jen málokdy se zaznamenává vyšší frekvence, než 10kHz.

    •  3 роки тому

      Asi jak kdo. Jako dítě jsem si stěžoval na televizi, že píská a nikdo jiný to neslyšel. Jako středoškolák jsem už pískání neslyšel. Dneska jsem rád, že slyším aspoň do 11 kHz...

    • @TESLA_KF507
      @TESLA_KF507 3 роки тому

      @ No, dobře. To byla jen poznámka pro zajímavost.

    •  3 роки тому

      Já to nemyslel nějak zle, spíš jen jako upřesnění, že svět, resp. život, není černobílý a nic není věčné.

    • @TESLA_KF507
      @TESLA_KF507 3 роки тому

      @ Já vím :-).

  • @janhonza1759
    @janhonza1759 Рік тому

    Ja koupil dva znicene od lidi co je nekde nasli a treti mi dal strejda mira a dal jsem dohromady jeden a ten je jako uplne novy jeste plechove kryty husta kvalita srovnatelna se sony minidisc akorad pulstope mono

  • @hismastersvoice3415
    @hismastersvoice3415 4 роки тому

    Vyraběl se vod roku 1959 až 1964. Potom vod roku. 1965 az do roku 1968 se vyraběl tesla sonet duo

  • @litlestar1000
    @litlestar1000 5 років тому

    Rád bych doplnil, že člověk může běžně slyšet 16khz a někdo dokonce i 18khz

    •  5 років тому +1

      Však jsem říkal, že "netopýři" slyší víc a nemyslel jsem tím ty létající savce :-D Když jsme za mlada dělali poslechové testy, žádný ze spolužáků neslyšel víc, než 13 kHz a většina slyšela mezi 11 a 12 kHz. Já sám slyším jen lehce přes 11 kHz, pak už je jen ticho... Ostatně, není problém si to vyzkoušet, třeba tady: ua-cam.com/video/YvbG5iYLi9g/v-deo.html :-)

  • @marcusaurelius1511
    @marcusaurelius1511 4 роки тому

    Krásný video, ale lampáč magič bych nechtěl ani zadarmo. Jednak bych si na tom pomalu mohl smažit vejce jak se to hřeje, jednak brum těch elektronek je neodstranitelný a jednak ta váha. Například jeden z mých strojů B47 Student váží 7 kg a přitom je větší, řada B4 je na patnáctky kotouče. K tomu čisťoučká reprodukce a nehřeje se, zkrátka výhody tranzistorů.

    •  4 роки тому

      V mém případě jde o ryzí nostalgii. Tento magnetofon jsem poprvé viděl jako malé dítě a byl jsem jím uchvácený. Takže na poslech ho nemám, na to mám zásobu FLACů, ale poslech z něj mi nevadí, vrací mne to do dětství...

    • @marcusaurelius1511
      @marcusaurelius1511 4 роки тому

      @ Tak to pak jo. Přeju krásný víkend.

    • @user-lb8gc8ob1j
      @user-lb8gc8ob1j 2 роки тому

      @ Це техніка для душі.Слухати на такому магнітофоні сучасну музику не є прийнятним.
      .

  • @hismastersvoice3415
    @hismastersvoice3415 3 роки тому

    mam teslu sonet b3 ale nedavno se stalo že se nechce rosvítit oko fungoval měl jsem ho u pavla kterej tyhle magnetofony kdysy opravoval pracoval v tesle v pardubicych sonet duo na něm taky pracoval nedavno mi vopravoval spínáč

  • @radkamessnerova1027
    @radkamessnerova1027 4 роки тому

    Jeden mam prodam

    •  3 роки тому

      Mám tři kusy a jeden šrot, to mi stačí ;-)

  • @hismastersvoice3415
    @hismastersvoice3415 4 роки тому

    mam teslu sonet b3 chybi volič napětí mužeto fungovat i bezněj magnetofon pujde na promazaní

    •  4 роки тому +1

      To je otázka? Pokud se chybějící volič napětí správně "zadrátuje," může to fungovat i bez něj.

    • @hismastersvoice3415
      @hismastersvoice3415 4 роки тому

      @ je pěknej tesla sonet duo podle mě je hezči a nejhezči tesla sonet b3

    • @hismastersvoice3415
      @hismastersvoice3415 4 роки тому

      @ natože mije 13 tak mam i his master voice model 102 gramofon na kliku

    • @hismastersvoice3415
      @hismastersvoice3415 4 роки тому

      @ nejlepší burza je zakupy u česky lipi tam seženeš vše

  • @hismastersvoice3415
    @hismastersvoice3415 4 роки тому

    pulstopi snima druhou stopu

  • @beatlesak537
    @beatlesak537 4 роки тому

    Taky ho mám akorad by chtěl vyměnit spínač

    •  4 роки тому +1

      Jestli nebyl servisován v posledních letech, tak toho bude potřebovat vyměnit víc, třeba řemínky a kondenzátory...

    • @beatlesak537
      @beatlesak537 4 роки тому

      Byl servisovan aje promazanej

    • @beatlesak537
      @beatlesak537 4 роки тому

      Aja jsem ho dostal a někdo tam vyměnil řemen

    • @hismastersvoice3415
      @hismastersvoice3415 4 роки тому

      Magnetofon byl promazán a servisovanej