Jak dobrać części do PC?

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 27 жов 2024

КОМЕНТАРІ • 13

  • @robi2757
    @robi2757 11 місяців тому +1

    Każdy kolejny film może być lepszy lub gorszy, nie ma się jednak co zrażać, tylko idzie się dalej za własną pasją.
    Z kwestii technicznych x-kom lu morele - między nimi jest rywalizacja i zawsze któryś cenowo wypada lepiej. Procesory - wersja box wcale nie oznacza, że na pewno jest tam dodane chłodzenie. Do tego procesor 11 generacji nie jest nowym procesorem - obecnie wchodzi 14 generacji. Tak na oko ten film był chyba nagrywany około 2 lata temu, to przedstawiona w nim rzeczywistość miała by pełne pokrycie.
    Co do konfiguracji - zaczyna się od tego co ma mieć dany komputer i do czego ma być wykorzystywany. Dobierając procesor (liczbę rdzeni) - w przypadku obecnych systemów operacyjnych i ogromnej ilości procesów działających w tle, liczba rdzeni i wątków ma duże znaczenie. Dobierając ram, też warto dołożyć więcej, zwiększając płynność pracy pod obciążeniem. Co do dysków samsunga, to bym polemizował jak w twoich rękach zakończy żywotność tak przynajmniej 20 dysków M2, to pogląd się Tobie wyrobi co jest dobre a co nie.
    W przypadku doboru płyty pod 11-tą generację procka warto powiedzieć jaki standard dysków M2 obsługuje. Do tego 512 GB pojemności hmm - instaluję np starą już grę ARK S.E. i zajmuje mi ona z dodatkami i paroma modami prawie 498 GB, gdzie tu miejsce na system operacyjny, o całej reszcie nie wspomnę. Panie minimum 1 TB pojemności to podstawa.
    Dobór odpowiedniego zasilacza pod względem marki i zabezpieczeń (nie koniecznie certyfikatu sprawności energetycznej oraz tego czy jest modularny, czy nie) ma wpływ na żywotność dysków M2. Kiepska płyta, drobny psztyczek elektryczek i żegnasz się z dyskiem M2 (względnie zacznie tylko palić komórki) lub przypadkowy pendrive idzie się grzać. Dysk M2 może się uszkodzić nawet w ciągu pierwszej godziny pracy (małe wredne bad sektory - czerwone kropki na zielonym tle skanowania). Dobór obudowy również dokonuje się pod względem zapotrzebowania (osobiście używam coś takiego jak nagrywarkę BD - płyty BD o pojemności 100 GB to naprawdę bardzo dobry i pewny sposób przechowywania danych) warto więc zwrócić uwagę na możliwości jakie daje obudowa oraz gdzie będzie ona umiejscowiona (jaki jest dostęp do przycisków, portów USB oraz jaka jest przewiewność obudowy - inaczej w lecie przy temperaturach 30 kilku stopni zrobisz sobie w pokoju saunę). To czy świeci, czy nie to rzecz drugorzędna. Osobiście jak gram to w tym czasie wolę zdecydowanie patrzeć na monitor niż na obudowę. Kolejna rzecz chłodzenie procka + wiatraki do obudowy (TDP chłodzenia i TDP procesora oraz ich wzajemna zależność to podstawa wyboru). Do tego przewiewna obudowa + dobre i ciche wiatraki (zawsze oznacza drogie, jeżeli mają być na długo), umiejscowiona we właściwym miejscu - to komputer jest cichy i w miarę chłodny - krótko mówiąc dobrze zaprojektowany układ podzespołów i chłodzenia powietrznego jest bardziej wydajny i lepszy od swojego wodnego odpowiednika stosowanego w tradycyjnych obudowach w sposób standardowy (przód, góra). Sytuacja ulega zmianie jak ktoś zainwestuje w obudowę podniesioną z przewiewnym na wylot miejscem na chłodnicę na bocznym spodzie komputera. Takich obudów jest jednak mało i kosztują sporo powyżej tysiąca. I ważne żeby obudowa miała filtry przeciw-kurzowe (siatka mesch nie równa się filtr).
    Jeszcze jedna istotna sprawa względem doboru płyty głównej - dobra sekcja zasilania i przede wszystkim jej chłodzenie - w Twoim wyborze płyty zdecydowanie tego brakuje.
    I na koniec karta grafiki nie 2 a 3 wentylatorowa jeżeli wchodzisz w karty RTX a szczególnie serii 3000 lub 4000. Inaczej piekarnik w obudowie murowany.
    Reasumując Twój wybór podzespołów - działać będzie ale to co będzie w środku - krótko mówiąc nie musisz jechać n pustynie żeby poczuć skwar, pustynia będzie już w Twoim komputerze ;)
    Sorki za bardzo mnie poniosło, ale takie są realia działania współczesnych komputerów, no chyba że wymieniasz sprzęt co 2 lata. Chyba jednak lepiej robić to tak co 8 - 10 lat. Dobrze dobrany sprzęt na tyle posłuży - nawet do grania. Niestety taki sprzęt tani raczej nie będzie.
    Pozdrawiam

    • @elektronikadlalaika
      @elektronikadlalaika  11 місяців тому +1

      Wow, zdecydowanie najdłuższy kom na kanale 🎉 Dzięki za to i wiesz, 13gen była świeża gdy nagrywałem, ale raczej chodzi o to, jak dobrać części typu cpu i socket, ram i cpu, zasilacz pod płytę itp. Ale rzeczywiście masz rację, w filmie jest ukazane po prostu złożenie po taniości, ale tak, moznaby dać lepszy RAM, większy dysk, i to nie są duże różnice w cenie. Co do dysku, to bardzo indywidualna kwestia 😅

    • @robi2757
      @robi2757 11 місяців тому

      Spoko też do swojego tzw nowego zestawu dobrałem procek 11 Generacji a konkretnie i7 11700 KF kupiony parę miesięcy temu. A od 12, 13 i tym bardziej 14-tej generacji wolę się trzymać z daleka (jak się sprzęt wymaxuje to rachunki za prąd stają się większe), nie mówiąc już o znanym problemie wyginanych procków, czyli konieczności demontażu fabrycznych gniazd i zakładaniu topowych ramek mocujących. Co do kompa tak jak mówiłem dobra obudowa (na minimum 5 wiatrów), dobry zasilacz, płyta z dobrą i chłodzoną sekcją zasilania oraz dobre chłodzenie procka - to jest podstawa zestawu, reszta elementów powiedzmy że jakoś ujdzie. W przypadku dysków lepszą praktyką jest zastosowanie przynajmniej kilku dyskó: M2 na system (od 120 - 256 GB) i zwykłego SSD na Gry i dane.
      A po taniości to składają Chińczycy na sprzedaż. Dysk SSD od chińczyka, a w środku dwa pendrive lub karty pamięci - takie cuda.
      Z producentami to masz racje, że każdy woli co innego. Osobiście do szajsungów jestem uprzedzony w przypadku prawie każdego ich sprzętu. Musiałbyś jednak mieć wiedzę odnośnie specyfiki funkcjonowania tej firmy. W każdym bądź razie szajsung robi na ilość a nie na jakość. Nie mniej jednak dyski półprzewodnikowe produkowane obecnie to duża loteria, a odpowiedź dadzą tylko specjalistyczne programy diagnostyczne. Laicy mogą tylko wykorzystać do tego HD tune, czy Crystal Disk Info.
      I tak jak mówiłem to wcześniej na dysk półprzewodnikowy ma wpływ jakość płyty głównej, a już na pewno zasilacz (brak stabilnego zasilania rozniesie każdy dysk półprzewodnikowy, kartę pamięci, czy pena i to momentalnie). Sory znowu się rozpisuję :) @@elektronikadlalaika

  • @Limako7845
    @Limako7845 6 місяців тому +2

    Fajny poradnik ale mam pytanie ponieważ chcę sobie kupić Intel Core i5 14600KF ale nie pisze jaki ma obsługiwany chipset i nie wiem jaką płytę główną dobrać

    • @elektronikadlalaika
      @elektronikadlalaika  6 місяців тому +1

      To nic dziwnego, bo chipset można wybrać, chipset mówi ci jakiej klasy płytę masz. Ty potrzebujesz płyty na lga 1700 najlepiej z chipsetem umożliwiającym podkręcanie (bo masz cpu z K)

  • @polish_comrade
    @polish_comrade Рік тому +2

    Super film 👍👍👍

    • @elektronikadlalaika
      @elektronikadlalaika  Рік тому +1

      Dzięki, daje mi to motywację, jeszcze fajnie, jakbyś wsparł kanał w miarę możliwości :) link w opisie 👍

    • @inqizzo
      @inqizzo 10 місяців тому

      @@elektronikadlalaika no moim zdaniem niezbyt super, co jak co ale 11 gena z 3060ti w 2023 to nie jest coś czym bym sie chwalił, a na pewno nie jest to nic na temat czego robiłbym materiał na yt

  • @Robalixonik69
    @Robalixonik69 9 місяців тому +1

    Zapomniałeś dodać
    Że trzeba sprawdzić wymiary obudowy
    Czy np karta się zmieści lub płyta

  • @den4ny82
    @den4ny82 Рік тому

    Bardzo fajny poradnik 👍

    • @den4ny82
      @den4ny82 Рік тому

      Ale pamiętaj nigdy nie oszczędzaj na zasilaczu bo może się to źle skończyć (pro tip)

  • @Miki_YT09
    @Miki_YT09 Рік тому +1

    Fajny film ale polecił bym zmiane mikrofonu zeby nie bylo szumów

    • @elektronikadlalaika
      @elektronikadlalaika  Рік тому +1

      Dzięki za kom, to niestety wina głośnych wentylatorów w PC :/ muszę je wymienić 😊