Długo czekałem na ten odcinek. Postać niezwykle tragiczna i dająca wiele do myślenia. W materiale zabrakło mi jedynie wspomnienia kilku pozytywnych wątków z jego działalności jako ministra obrony, np. "W styczniu 1947r. generał Thommée powrócił do Polski, gdzie napotkał na trudności wynikające z niechęci władz komunistycznych wobec przedwojennych oficerów. Formalnie przyjęty do wojska i przeniesiony w stan spoczynku, przez długi czas nie otrzymywał emerytury. Generał żył w nędzy, pracując jako stróż i dozorca domu w Gdyni. Dopiero po osobistej interwencji marszałka Konstantego Rokossowskiego w 1956r. otrzymał należną emeryturę i mógł wrócić do Warszawy, gdzie zamieszkał na Żoliborzu."
Dwa lata czekałem na ten odcinek 😊 Zapinajcie pasy, Panowie - zrobię tylko kawę do samochodu, i opowiecie mi tę historię w trasie na kierunku Wielopole Skrzyńskie 💪
Nieprawdopodobnie cenny podcast. Wreszcie zagadkowy Rokossowski wyjaśniony. To jest niezwykle skomplikowana postać. Polak i Rosjanin w jednym, do tego komunista, represjonowany podczas czystek, a także niezwykle zdolny dowódca wojskowy, który podobno oszczędzał krew swoich żołnierzy, w przeciwieństwie do pozostałych marszałków Związku Radzieckiego. Zdecydowanie najciekawsza postać II Wojny Światowej.
Piękny start dnia! Co do zasady potraktowanie konkretnego człowieka jako temat odcinka, obejmujący jego całą karierę i szlak bojowy, okraszony anegdotami, osadzony w stosownym kontekście, powinno być regularnym cyklem na kanale. Głównie dlatego że wciąż obracamy się w sferze mitów które nasi szanowni Redaktorzy demontują koncertowo. Jak zawsze świetnie się słuchało :)
najlepsze co się zdarzyło Polskiej Armii to fakt że Rokosowski został jej dowódcą. Mogliśmy dostać np. Żukowa bądź Sierowa. Rokosowski utożsamiał sie z tą Armią pomimo że była to dla niego degradacja. (tak na początku uważał). Co do czystek w wojsku jego wpływy były ograniczone bo decydowała wojskowa informacja kierowana przez Rosjan. Nosił ze sobą pistolet i mówił "żywego mnie nie dostaną": co świadczy o jego stosunku do NKWD. Amerykanie porównywali go do Pattona. Dobry ciekawy podcast, dziękuję
No to nowy odcinek zaliczony więc nie zaszkodzi odsłuchać ponownie paru starszych ulubionych odcinków. Taka moja prywatna tradycja 😁. Ktoś jeszcze tak ma?
To byli tacy w ZSRR? To wbrew polityce towarzysza Stalina. Co znaczy nie szafował? Że u Żukowa ginęły miliony a u Rokosowskiego setki tysięcy? Bo potrafił posłać wojsko na skrzydło, a nie jak większość frontalnie. Ale czy to znaczy że oszczędzał żołnierską krew? Raczej nie, wynika to raczej z inteligencji marszałka.
Rozumiem, że wg ciebie przeciętny żołnierz ACz znał statystki strat poszczególnych armii ,kierowanych przez dowódcę X czy Y. Dzielił się tą wiedzą z innymi przez np Messengera . Pewnie robiono jakieś ankiety wśród żołnierzy i na takiego super dowódcę wybrano Rokossowskiego .
@@MAP1-234 a ty uważasz że byli aż tak głupi i nie widzieli strat gdy potykali się o trupy? A w innej bitwie trupów było mało? Po za tym szeregowy to wiedział jak jego kapral się nazywa, a kolega wspomniał o marszałku. Czyli o oficerach którzy, czemu nie zaprzeczysz mogli już taką wiedzę posiadać, choćby okopową.
@darekdrzewicz8236 Serio? Służyli raz u jednego , raz u drugiego, potem u trzeciego. Liczyli trupy, na całym obszarze walk ,walczący pod dowództwem Rokossowskiego dzielił się ( poprzez telefony komórkowe) z kolegami walczącymi pod rozkazami Żukowa, Koniewa, Watunina itp. Serio w to wierzysz. Ty pewnie też takie statystyki znasz? Podziel się .Taki przeciętny Wania mógł znać straty plutonu, kompanii co najwyżej , nie całych armii
@MAP1-234 mówisz o przeciętnym Wani generale lejtnancie? Bo oni służyli pod marszałkami. Przeczytaj jeszcze raz komentarz bo nic nie zrozumiałeś, pewnie od piątkowego nadmiaru samogonu.
Mogliście jeszcze wspomnieć o dość zabawnym sposobie w jaki rozpoczyna się autobiografia Rokossowskiego: „w roku 1940 w Soczi”, nie mówiąc ani dlaczego do tego Soczi trafił ani co robił wcześniej
Świetny podcast Chociaż ja cały czas poszukuję informacji (potwierdzonych, rzeczywistych, a nie spekulacji) jak zachowywał się, jaki miał osąd, stosunek marszałek np. ws procesu 16, Stanisława Mikołajczyka, Witolda Pileckiego, czy Władysława Gomułki.
Nie wiem jak w Rosji, ale u nas przed wojną jak ojciec był Polakiem, to syn był Polakiem i w jego wierze był, jak matka była Polką, to córka była Polką.
Rokossowski dzięki temu że działał na dalekim wschodzie, gdzie zaopatrzenie było jakie było nauczył się walczyć tym co mial "pod ręką". Te umiejętności następnie wykorzystywał w walkach z niemcami w czasie drugiej wojny światowej. Po drugie był kawalerzystą, w kawalerii wykorzystuje się manewr i to mu pomagało w walce.
Polak uporem, rozwagą i sprytem potrafi zaskoczyć. Szkoda, że w złym obozie. Chociaż, w Polsce nie miałby szans zrobić kariery i wykazać się skutecznością w wielu bitwach.
Za to najbardziej przereklamowany Żukow - Żukow nigdy nie wygrał żadnej operacji bez posiadania tak przytłaczającej przewagi ilościowej i materiałowej, że z łatwością wygrałby każdy. A każdą operację, w której siły miał Żukow zbliżone do przeciwnika - przegrał w upokarzający sposób. Mierny, ale ślepo posłuszny Stalinowi i bez mrugnięcia okiem marnujący bez sensu setki tysięcy własnych żołnierzy na skinienie Stalina.
@@MAP1-234 - Operacja Mars, listopad-grudzień 1942, mimo dużej przewagi klęska i ogromne straty. - Obrona Kijowa, lipiec-sierpień 1941, mimo przewagi ilościowej klęska i okrążenia 600 tys. żołnierzy radzieckich. - Obrona Smoleńska, lipiec-wrzesień 1941, Żukow był zaangażowany w koordynację działań obronnych na Froncie Zachodnim, porażka i utratą Smoleńska. - Bitwa Rżewewska, 1942-1943, mimo olbrzymiej przewagi ilościowej i materiałowej minimalne zyski terytorialne przy ogromnych stratach ludzkich. - Próba deblokady Leningradu, 1941-1942, mimo przewagi ilościowej klęska i wielkie straty kolejnych ataków. Wojskowo Żukow był słabeuszkiem, był za to absolutnie oddanym i wiernym narzędziem w ręku Stalina.
Ciekawy odcinek, nigdy nie interesowali mnie dowódcy RKKA, wydawalo mi się że szybko odchodzili i geniuszami nie byli. Jak widać byli też i zdolniejsi.
No jednak nie tak szybko, większość wybitniejszych radzieckich dowódców zaczęło wojnę na dość wysokich stanowiskach i dotrwali do końca. Rokossowski, Żukow, Koniew, Wasilewski, Czujkow itp., to nazwiska które przewijają się cały czas...
szczerze: to ten komentarz był taktyczny - wiadomo algorytmy youtuba kochają komentarze więc to moja cegiełka, ale spoko że podjąłeś galluanominimie temat, no cóż wielu dowódców RKKA to byli po prostu oportuniści jak np. Żukow dla mnie postacie nieciekawe, jak miałbym wskazać nietuzinkowych liderów DWS to powiedziałbym że Roosevelt, Churchill, Patton, Rokosowski (po tym podcaście), Manstein no i niestety mój nr 1 DWS czyli HITLER, psychopata i dewiant a jednak moim zdaniem człek niesamowicie przenikliwy i inteligentny.
POWIEM TAK, MASA CUDOWNYCH PATRIOTÓW POLSKICH ODDAŁO SWOJE ŻYCIE ZA WOLNĄ POLSKĘ, A CIULE JĄ PRZEHANDLOWALI W LIZBONIE. WPŁYWY CIA W POLSCE SĄ WIDOCZNE PO DECYZJACH TZW POLSKICH POLITYKÓW.
jest sporo ciekawych i śmiesznych historyjek relacji pomiędzy nim a stalinem, znacie jakieś historie ? m.innymi ta w której stalin kazał mu wyjść kilka razy i potwierdzić jego zdanie, ale Rokossowski uparcie obstawał przy swoim :)
Czy mogło dojść do spotkania Manerheima i Rokosowskiego jako że obydwoje w podobnym czasie byli oficerami kawalerii na terenie księstwa warszawskiego ?
Rokossowski oficerem został dopiero w czasie wojny, służbę rozpoczął jako szeregowiec, w chwili zaciągnięcia się Rokossowskiego do wojska Mannerheim dowodził dywizją...
Raczej nie, Mannerheim w tamtym czasie był już pułkownikiem, a Rokossowski się nawet wtedy o wojsko nie otarł, a później to był dopiero zwykłym szeregowcem.
Rokossowski mawial ze w Rosji jest Polakiem a w Polsce Rosjaninem. Jednak trzeba mu przyznac ze wiedzial ze elementem neizaleznej polityki Panstwa jest wlasny przemysl ciezki i zdolnosci produkcyjne. Dla mnie gosc byl w porzadku ale o zwyciestwie wedlug mnie zdecydowal Wasilewski ktory wiedzial ze o sukcesie operacyjnym decyduje nie jeden czlowiek a wspolgranie zespolu.I tak sie stalo pod Staligradem gdzie wylonily sie nowe gwaizdy pokroju Vatutina czyli prekursora wojny kombinowanej i elastycznego podejscia - przejscia do aktywnej obrony w przypadku napotkania wojsk pancernych i chowania wojsk uderzeniowych. No ale potwalo to troszke czasu i ulalo sie duzo krwii zeby sie naumiec....
Nie zgodze sie, ze Rokossowski uwielbial Stalina! On go w ramach podleglosci wojskowej szanowal. Tak jak dzisiaj zawierza sie komputerom i po sprawdzeniu mozliwosci, wykonuje plan.
"Niech żyje na towarzysz Stalin Co usta słodsze ma od malin Niech żyje nam towarzysz Roko Co jedną brew ma za wysoko" Nie wiem, czy faktycznie istniała taka prześmiewcza piosenka, czy wymyślił ją na potrzeby kabaretu Jan Pietrzak, ale wryła mi się w pamięć.
Zdolny samouk, mający sporo szczęścia. Gdyby nie rewolucja, to nigdy by nie zrobił takiej kariery. Być może stąd to oddanie partii, bo gdyby nie osiągnołby takiego sukcesu.
Jakby nie było to Rokossowski pogodził się z Żukowem i to podczas gdy był oddelegowany do Polski. Było to w EW-wie. Żukow mu kiedyś powiedział; " Konstanty , Polacy nigdy nam nie wybaczą, że ich wyzwoliliśmy". To jest prawda.
otoz to ! komunizm byla jedyna droga wyjscia z systemu beznadziejności dla ludzi imperium rosyjskiego w 1917 r. A takze dla większości mas polskich w latach 1918-1944.
Myślę, że przejścia sprawiły, że musiał w cos wierzyć. Uwierzył czerwoną w "rewolucję" i to do tego stopnia, że został jej wiernym nawet, gdy go zdradziła.
O czym Ty piszesz? Rewolucja czy ludzie go zdradzili? Idea pozostaje zawsze w sercu a ludzi trzeba odsiewac. Tak samo jak z kosciolem w Polsce.Jest duzo zgnilizny w plebanii ale to nie znaczy ze sa super ludzie np Salezjanie
- a Sz.Kolega to komu wierzy? - agenturze black rock? - zdrowia życzę🤣🤣🤣👍 PS - marsz Rokossowski niczemu nie „uwierzył” - to domena troglodytów katolickiego chowu min , marsz.Rokossowski przyjął doktrynę marksistowską - a ta nie ma nic wspólnego z żadnymi „wiarami” wyznawanymi przez ludy prymitywne na określonym szczeblu ewolucji się znajdującymi👍
Długo czekałem na ten odcinek. Postać niezwykle tragiczna i dająca wiele do myślenia. W materiale zabrakło mi jedynie wspomnienia kilku pozytywnych wątków z jego działalności jako ministra obrony, np.
"W styczniu 1947r. generał Thommée powrócił do Polski, gdzie napotkał na trudności wynikające z niechęci władz komunistycznych wobec przedwojennych oficerów. Formalnie przyjęty do wojska i przeniesiony w stan spoczynku, przez długi czas nie otrzymywał emerytury. Generał żył w nędzy, pracując jako stróż i dozorca domu w Gdyni. Dopiero po osobistej interwencji marszałka Konstantego Rokossowskiego w 1956r. otrzymał należną emeryturę i mógł wrócić do Warszawy, gdzie zamieszkał na Żoliborzu."
dla niego nie bylo tragedii ale poczucie dobrze wypełnionego obowiązku
Przydałoby się więcej takich odcinków. Najlepiej cała seria o feldmarszałkach i generałach z czasów IIWŚ :)
Caly dom wykończyłem z waszymi podcastami, jedna z lepszych rzeczy na yt, dziekuje panowie
Dwa lata czekałem na ten odcinek 😊 Zapinajcie pasy, Panowie - zrobię tylko kawę do samochodu, i opowiecie mi tę historię w trasie na kierunku Wielopole Skrzyńskie 💪
Nieprawdopodobnie cenny podcast. Wreszcie zagadkowy Rokossowski wyjaśniony. To jest niezwykle skomplikowana postać. Polak i Rosjanin w jednym, do tego komunista, represjonowany podczas czystek, a także niezwykle zdolny dowódca wojskowy, który podobno oszczędzał krew swoich żołnierzy, w przeciwieństwie do pozostałych marszałków Związku Radzieckiego. Zdecydowanie najciekawsza postać II Wojny Światowej.
Piękny start dnia! Co do zasady potraktowanie konkretnego człowieka jako temat odcinka, obejmujący jego całą karierę i szlak bojowy, okraszony anegdotami, osadzony w stosownym kontekście, powinno być regularnym cyklem na kanale. Głównie dlatego że wciąż obracamy się w sferze mitów które nasi szanowni Redaktorzy demontują koncertowo. Jak zawsze świetnie się słuchało :)
najlepsze co się zdarzyło Polskiej Armii to fakt że Rokosowski został jej dowódcą. Mogliśmy dostać np. Żukowa bądź Sierowa. Rokosowski utożsamiał sie z tą Armią pomimo że była to dla niego degradacja. (tak na początku uważał). Co do czystek w wojsku jego wpływy były ograniczone bo decydowała wojskowa informacja kierowana przez Rosjan. Nosił ze sobą pistolet i mówił "żywego mnie nie dostaną": co świadczy o jego stosunku do NKWD. Amerykanie porównywali go do Pattona.
Dobry ciekawy podcast, dziękuję
Patton był raczej egocentrycznym bucem pokroju Żukowa.
Najlepsze pogawędki o historii drugiej wojny w dziejach polskiego youtuba😊
,,Polak, autentyczny Polak. Ale obywatel ZSRR z wyboru".
Prof. Paweł Wieczorkiewicz
"Wolę aby mnie się bali niż kochali. Miłość bowiem przechodzi,a strach pozostaje"
Miłość słabnie,a strach ludzie oswajają i powszedniej
Genialny podcast, każdy odcinek niezmiernie interesujący, fascynujący, ciekawy.
Cudownie was słuchać Panowie ❤
Łapka w ciemno, mój ulubiony marszałek ;)
Dziękuję za ten materiał. Pozdrawiam autorów i słuchaczy 👋✌️👍💪
Ale tempo, poprzedniego nie zdążyłem odsłuchać a tu już kolejny zacny materiał 😀
Fantastyczny materiał! 😊
Dziękuje za kolejny ciekawy podcast. Pozdrawiam.
Dziekuje Panom za interesujacy odcinek
Bardzo dobry materiał. Pozdrawiam
Bardzo dobry materiał.
Dziękuję. Bardzo dobry materiał.
Świetny materiał. Dobrze się oglądało. Pozdrawiam👍👍👍👍
Świetny odcinek!
Bardzo ciekawy odcinek! Pozdro dla wszystkich systemowców!
"Niech się cieszą miasta, wioski
bo powrócił Rokossowski"... 🫠
- i tu przykład priwislanskiego typu charakterologicznego - wyśmiać, ponabijać się - lekkie i śmieszne - dla gawiedzi właściwe
@januszdziubinski4772 Ja tego tekstu nie wymyśliłam.
Zaprzeczasz historii?
No to nowy odcinek zaliczony więc nie zaszkodzi odsłuchać ponownie paru starszych ulubionych odcinków. Taka moja prywatna tradycja 😁. Ktoś jeszcze tak ma?
Rokossowski miał jeszcze jedną cechę rzadką u komandirów sowieckich. Nie szafował krwią żołnierską. I za to go podwładni lubili.
To byli tacy w ZSRR? To wbrew polityce towarzysza Stalina. Co znaczy nie szafował? Że u Żukowa ginęły miliony a u Rokosowskiego setki tysięcy? Bo potrafił posłać wojsko na skrzydło, a nie jak większość frontalnie. Ale czy to znaczy że oszczędzał żołnierską krew? Raczej nie, wynika to raczej z inteligencji marszałka.
Rozumiem, że wg ciebie przeciętny żołnierz ACz znał statystki strat poszczególnych armii ,kierowanych przez dowódcę X czy Y. Dzielił się tą wiedzą z innymi przez np Messengera . Pewnie robiono jakieś ankiety wśród żołnierzy i na takiego super dowódcę wybrano Rokossowskiego .
@@MAP1-234 a ty uważasz że byli aż tak głupi i nie widzieli strat gdy potykali się o trupy? A w innej bitwie trupów było mało? Po za tym szeregowy to wiedział jak jego kapral się nazywa, a kolega wspomniał o marszałku. Czyli o oficerach którzy, czemu nie zaprzeczysz mogli już taką wiedzę posiadać, choćby okopową.
@darekdrzewicz8236 Serio? Służyli raz u jednego , raz u drugiego, potem u trzeciego. Liczyli trupy, na całym obszarze walk ,walczący pod dowództwem Rokossowskiego dzielił się ( poprzez telefony komórkowe) z kolegami walczącymi pod rozkazami Żukowa, Koniewa, Watunina itp. Serio w to wierzysz. Ty pewnie też takie statystyki znasz? Podziel się .Taki przeciętny Wania mógł znać straty plutonu, kompanii co najwyżej , nie całych armii
@MAP1-234 mówisz o przeciętnym Wani generale lejtnancie? Bo oni służyli pod marszałkami. Przeczytaj jeszcze raz komentarz bo nic nie zrozumiałeś, pewnie od piątkowego nadmiaru samogonu.
Świetny podcast.
Dziękuję panom za kolejny ciekawy materiał
Świetny podcast. Dziękuję
Mogliście jeszcze wspomnieć o dość zabawnym sposobie w jaki rozpoczyna się autobiografia Rokossowskiego: „w roku 1940 w Soczi”, nie mówiąc ani dlaczego do tego Soczi trafił ani co robił wcześniej
Bardzo ciekawy materiał. Dziękuję i pozdrawiam serdecznie 😊😊😊
bardzo ciekawa histiria. chętnie posłuchałbym o najlepszym i najgorszym dowódcy w armiach polskich
jak zawsze rewelacyjny odcinek....!
Dzięki , super ‼️
Dziękuję
Świetny podcast
Chociaż ja cały czas poszukuję informacji (potwierdzonych, rzeczywistych, a nie spekulacji) jak zachowywał się, jaki miał osąd, stosunek marszałek np. ws procesu 16, Stanisława Mikołajczyka, Witolda Pileckiego, czy Władysława Gomułki.
Wobec Pileckiego zapewne żaden, bo zarówno jego postać jak i proces nie były rzeczą ani znaczącą w swoim czasie, ani powszechnie znaną...
Dziękuję...
Rokossowski to był system.
I tak i nie
Masz rację, Kamilu
Poczytny komentarz
Zgodzę się z Tobą Tomaszu i jednocześnie się nie zgodzę
Ale ty jesteś inteligentny inaczej ,twój komentarz mówi sam za siebie.
System to jest system co jest systemowe😅 uwielbiam Norberta i Kamila i uwielbiam ich...systemowo😁
Bardzo chciałem zobaczyć o nim odcinek, tyle się w waszych filmach o nim nasłuchałem jakie on był wybitny dowódca
Šwietny odcinek 👏
Trzeba docenic narszalka Rokossowskiego,ze w przeciwienstwie do innych dowódców Armii Czerwonej dbal o zycie żołnierzy i nie wysylal na rzeź.
A jesteś to w stanie uzasadnić odpowiednimi danymi , że Rokossowski był rzekomo jedynym takim dowódcą?
🤣
Nie wiem jak w Rosji, ale u nas przed wojną jak ojciec był Polakiem, to syn był Polakiem i w jego wierze był, jak matka była Polką, to córka była Polką.
Do @pomaranczowoczarny. To nie jest regułą. W życiu inaczej bywało i bywa.
Dziękuję Panowie,jak zwykle najwyższa jakość materiału
Trzeba przyznać że to był twardziel
Jak zwykle mistrzostwo świata...
Na to właśnie WSZYSCY czekali.
No to jedziemy👍
Rokossowski dzięki temu że działał na dalekim wschodzie, gdzie zaopatrzenie było jakie było nauczył się walczyć tym co mial "pod ręką".
Te umiejętności następnie wykorzystywał w walkach z niemcami w czasie drugiej wojny światowej. Po drugie był kawalerzystą, w kawalerii wykorzystuje się manewr i to mu pomagało w walce.
To jest najlepszy podcast
Polak uporem, rozwagą i sprytem potrafi zaskoczyć. Szkoda, że w złym obozie. Chociaż, w Polsce nie miałby szans zrobić kariery i wykazać się skutecznością w wielu bitwach.
Żeby sie w polsce wykazać musiał też by być wiernym jedynemu marszałkowi i też nie ma pewności czy by w berezie nie skończył.
To może teraz inny, kolejny generał czy marszałek na tapet? Dziękuję za ciekawy materiał🙂👍🏻
Za to najbardziej przereklamowany Żukow - Żukow nigdy nie wygrał żadnej operacji bez posiadania tak przytłaczającej przewagi ilościowej i materiałowej, że z łatwością wygrałby każdy.
A każdą operację, w której siły miał Żukow zbliżone do przeciwnika - przegrał w upokarzający sposób.
Mierny, ale ślepo posłuszny Stalinowi i bez mrugnięcia okiem marnujący bez sensu setki tysięcy własnych żołnierzy na skinienie Stalina.
To w jakich operacjach ponosił tak upokarzające porażki?Pod Moskwą w 1941 miał przygniatającą przewagę?
@@MAP1-234 - Operacja Mars, listopad-grudzień 1942, mimo dużej przewagi klęska i ogromne straty.
- Obrona Kijowa, lipiec-sierpień 1941, mimo przewagi ilościowej klęska i okrążenia 600 tys. żołnierzy radzieckich.
- Obrona Smoleńska, lipiec-wrzesień 1941,
Żukow był zaangażowany w koordynację działań obronnych na Froncie Zachodnim, porażka i utratą Smoleńska.
- Bitwa Rżewewska, 1942-1943, mimo olbrzymiej przewagi ilościowej i materiałowej minimalne zyski terytorialne przy ogromnych stratach ludzkich.
- Próba deblokady Leningradu, 1941-1942, mimo przewagi ilościowej klęska i wielkie straty kolejnych ataków.
Wojskowo Żukow był słabeuszkiem, był za to absolutnie oddanym i wiernym narzędziem w ręku Stalina.
@@bazejs8084 Zacznę od operacji Mars: czym tam dowodził Żukow?
@@bazejs8084 Leningrad? Jak długo tam był Żukow i podaj przykłady " kolejnych ataków" i rzecz jasna siły + straty
@@bazejs8084 Jaką funkcję pełnił Żukow w obronie Kijowa?
Żukov z airpodami, nieźle.
Zróbcie odcinek o Kuomintangu i Czang Kaj-Szeku
Świetny odcinek... Zresztą już N-ty 👍👍
Z dużym zainteresowaniem wysłuchałem ten odcinek. DZIĘKUJĘ !!!
Bardzo Wam dziękuję za ten odcinek
Kiedyś słyszałem takie powiedzenie: "Żukowom priwiet, Rokossowskowom priwiet, a adnemu Stalinu urra! uraa! urra!"
Rokossowski we wspomnieniach pisał że spotkał się z Stalinem bo mieli urodziny w tym samym dniu
Coś pięknego , dodane kilka minut temu, pozdrawiam wszystkich proszę Polaków
Lecimy 💪
Czy jest szansa na identyczny odcinek o Budionny?
Ciekawy odcinek, nigdy nie interesowali mnie dowódcy RKKA, wydawalo mi się że szybko odchodzili i geniuszami nie byli. Jak widać byli też i zdolniejsi.
No jednak nie tak szybko, większość wybitniejszych radzieckich dowódców zaczęło wojnę na dość wysokich stanowiskach i dotrwali do końca. Rokossowski, Żukow, Koniew, Wasilewski, Czujkow itp., to nazwiska które przewijają się cały czas...
szczerze: to ten komentarz był taktyczny - wiadomo algorytmy youtuba kochają komentarze więc to moja cegiełka, ale spoko że podjąłeś galluanominimie temat, no cóż wielu dowódców RKKA to byli po prostu oportuniści jak np. Żukow dla mnie postacie nieciekawe, jak miałbym wskazać nietuzinkowych liderów DWS to powiedziałbym że Roosevelt, Churchill, Patton, Rokosowski (po tym podcaście), Manstein no i niestety mój nr 1 DWS czyli HITLER, psychopata i dewiant a jednak moim zdaniem człek niesamowicie przenikliwy i inteligentny.
17:10 nie Grigorija, a Gieorgija Żukowa.
Witam wszystkich
Co by o Nim nie mowic, to postac i kariera fascynujaca
Nigdy nie miał łatwo , dla Polaków zawsze był Ruskim a dla Ruskich Polakiem
Był, jest i będzie. U nas nie ma go kanonie historii bo zdradził polskość, a u ruskich bo to nie nasz taki na 100%
POWIEM TAK, MASA CUDOWNYCH PATRIOTÓW POLSKICH ODDAŁO SWOJE ŻYCIE ZA WOLNĄ POLSKĘ, A CIULE JĄ PRZEHANDLOWALI W LIZBONIE. WPŁYWY CIA W POLSCE SĄ WIDOCZNE PO DECYZJACH TZW POLSKICH POLITYKÓW.
Czy zechcieliby Panowie zrobic odcinek o generale Rola-Żymierskim? Wydaje sie to bardzo ciekawa i tsjemnicza postac
Czy będzie odcinek o Żukowie?
Ps. 2. Nadal uważam ,że " Sensacje XX wieku " miały wielki wpływ na to co słyszymy z ust Nerberta . 😉
Tak. Wołoszański to z Norberta powinien się cieszyć. Chodzi przecież o to żeby być lepszym o mistrza.
jest sporo ciekawych i śmiesznych historyjek relacji pomiędzy nim a stalinem, znacie jakieś historie ?
m.innymi ta w której stalin kazał mu wyjść kilka razy i potwierdzić jego zdanie, ale Rokossowski uparcie obstawał przy swoim :)
Albo Stalin przynoszący Rokossowskiemu róże z ogrodu 🤣🤣
Ochrzcił swoje córki. Nie był stalinistą. Komunistą
Otczestwo nie jest nazwiskiem ojca tylko nazwiskiem dziecka utworzonym od imienia ojca, czyli patronimikiem.
Zrobcie odcinek o Marszalku Kulikowie!!!❤
Mega wyklad
Czy mogło dojść do spotkania Manerheima i Rokosowskiego jako że obydwoje w podobnym czasie byli oficerami kawalerii na terenie księstwa warszawskiego ?
Jeśli już to chyba obaj 😃
@@kamilmisztal5868 obydwoje* pozdro bęc
Rokossowski oficerem został dopiero w czasie wojny, służbę rozpoczął jako szeregowiec, w chwili zaciągnięcia się Rokossowskiego do wojska Mannerheim dowodził dywizją...
@@kamilmisztal5868 albo obydwaj 😀
Raczej nie, Mannerheim w tamtym czasie był już pułkownikiem, a Rokossowski się nawet wtedy o wojsko nie otarł, a później to był dopiero zwykłym szeregowcem.
Otwracie FSO na Żeraniu i rozpoczęcie produkcji samochodu warszawa uświetnił Rokossowski. Przejechał Chryslerem New Yorkerem.
Rokossowski mawial ze w Rosji jest Polakiem a w Polsce Rosjaninem. Jednak trzeba mu przyznac ze wiedzial ze elementem neizaleznej polityki Panstwa jest wlasny przemysl ciezki i zdolnosci produkcyjne. Dla mnie gosc byl w porzadku ale o zwyciestwie wedlug mnie zdecydowal Wasilewski ktory wiedzial ze o sukcesie operacyjnym decyduje nie jeden czlowiek a wspolgranie zespolu.I tak sie stalo pod Staligradem gdzie wylonily sie nowe gwaizdy pokroju Vatutina czyli prekursora wojny kombinowanej i elastycznego podejscia - przejscia do aktywnej obrony w przypadku napotkania wojsk pancernych i chowania wojsk uderzeniowych. No ale potwalo to troszke czasu i ulalo sie duzo krwii zeby sie naumiec....
Chcemy więcej historii! .
Pozdrawiam ❤
Najlepszy marszałek Stalina to bardzo ciekawe zagadnienie w wymiarze operacyjnym to SYSTEM
Klasa
czy zukow na tym obrazku ma earpodsy appla?
Tak
@@juliusz_hnatko01 Tak myslalem, dzikuje za odpowiedz
😮
Konstanty Systemowicz Rokossowski
Syn robotniczej Woli
I cholibka, sam Algorytm mnie tutaj przywiódł. Tyle wygrać XD
Nie zgodze sie, ze Rokossowski uwielbial Stalina! On go w ramach podleglosci wojskowej szanowal. Tak jak dzisiaj zawierza sie komputerom i po sprawdzeniu mozliwosci, wykonuje plan.
Dla ruskich polski, dla Polaków ruski komentarz taktyczny dodany w celu promowania ciekawych treści.
Для русских он герой
Dziękuję za ten materiał. Pozdrawiam autorów i słuchaczy. 👋✌️👍💪🇵🇱
Wszystkich dociekliwym polecam "Dzieci Arbatu "
czy jest tak coś o Rokossowskim ?
Czy na kręcenie najlepszych podcastów też jest system?
Dla zasięgów.
ten wzrok mówi wszystko.....
lady, ludzki, cieply
Jak dla mnie najlepszy podcast jak do tej pory panów 3razy przesłuchany
Czy Rokossowski był najlepszym marszałkiem?
I tak i nie. Trzeba pamiętać, że wojna to system Kamilu
Niezwykle dziwnie jest słyszeć swoje imię gdziekolwiek, bo tak mało osób je nosi
Spokojnie. Skoro Stasiu stał się modny, to i na Ksawerego przyjdzie wkrótce czas, o ile już nie ma tłumu takich przedszkolaków.
@@Luke-Lukason Konstantego ciężej obecnie znaleźć niż Ksawerego...
"Niech żyje na towarzysz Stalin
Co usta słodsze ma od malin
Niech żyje nam towarzysz Roko
Co jedną brew ma za wysoko"
Nie wiem, czy faktycznie istniała taka prześmiewcza piosenka, czy wymyślił ją na potrzeby kabaretu Jan Pietrzak, ale wryła mi się w pamięć.
Komentarz taktyczny będący częścią systemu.
Ciekawy odcinek. Temat który mnie pasjonuje to kampania na Pacyfiku. Czekam na więcej z tej tematyki.
Na Pacyfiku to Piegzik a oni się z Norbertem nie bardzo lubią xD
Zdolny samouk, mający sporo szczęścia. Gdyby nie rewolucja, to nigdy by nie zrobił takiej kariery. Być może stąd to oddanie partii, bo gdyby nie osiągnołby takiego sukcesu.
Jakby nie było to Rokossowski pogodził się z Żukowem i to podczas gdy był oddelegowany do Polski. Było to w EW-wie. Żukow mu kiedyś powiedział; " Konstanty , Polacy nigdy nam nie wybaczą, że ich wyzwoliliśmy". To jest prawda.
otoz to ! komunizm byla jedyna droga wyjscia z systemu beznadziejności dla ludzi imperium rosyjskiego w 1917 r. A takze dla większości mas polskich w latach 1918-1944.
@@SzymonOlszewski-k1r- i to pokazuje niestety stan priwislan - setki lat katolickiego syfu stworzyły takiego a nie innego człowieka
@@brunodrweski3689- bardzo trafna uwaga, cieszy że w priwislanii jeszcze ktoś myśli👍👍👍
Myślę, że przejścia sprawiły, że musiał w cos wierzyć. Uwierzył czerwoną w "rewolucję" i to do tego stopnia, że został jej wiernym nawet, gdy go zdradziła.
Zgadzam się z panem absolutnie
O czym Ty piszesz? Rewolucja czy ludzie go zdradzili? Idea pozostaje zawsze w sercu a ludzi trzeba odsiewac. Tak samo jak z kosciolem w Polsce.Jest duzo zgnilizny w plebanii ale to nie znaczy ze sa super ludzie np Salezjanie
- a Sz.Kolega to komu wierzy? - agenturze black rock? - zdrowia życzę🤣🤣🤣👍
PS - marsz Rokossowski niczemu nie „uwierzył” - to domena troglodytów katolickiego chowu min , marsz.Rokossowski przyjął doktrynę marksistowską - a ta nie ma nic wspólnego z żadnymi „wiarami” wyznawanymi przez ludy prymitywne na określonym szczeblu ewolucji się znajdującymi👍