Ja to kiedyś robiłem lakierem akrylowym do drewna (takim, jak np. lakieruje się boazerię). Nakładałem nieco lakieru na karton i rozprowadzałem go równomiernie "packą" zrobioną z kawałka grubego kartonu. Z tym, że lakier akrylowy po wyschnięciu jest dość twardy, więc nie impregnowałem całych arkuszy, tylko pojedyncze części niedługo przed ich przyklejeniem. Jeśli zrobiłbym to wcześniej, karton zrobiłby się zbyt twardy i łamliwy. W efekcie potem, po całkowitym wyschnięciu, poszycie np. samolotu było gładkie i sztywne i można było modele nawet czyścić z kurzu wilgotną szmatką. Z tym, że moja przygoda z modelarstwem kartonowym skończyła się dawno temu. Ostatnim modelem, jaki zbudowałem był A-10 Thunderbolt II z Małego Modelarza rocznik 94. :)
Pędzel nie bardzo się nadaje do caponowania, a ten zaprezentowany w filmie jest dodatkowo za wąski. Z własnego doświadczenia polecam nakładanie caponu wałeczkami gąbkowymi - nakładanie jest szybsze i o niebo bardziej równomierne niż przy użyciu pędzla. Poza tym, w odróżnieniu od pędzli, odpada mycie wałeczków w rozcieńczalniku po zakończeniu pracy, gdyż z uwagi na groszowe koszty ich zakupu można je po prostu wyrzucić. Jedynie pokazany pod koniec sposób na przybrudzenie powierzchni można zrealizować pędzlem. No i nieprawdą jest, że tak zaimpregnowane arkusze nadają się do wycinania kształtek i klejenia modelu - jak mówi autor - już po kliku godzinach. Wymagany czas schnięcia to minimum jedna, a najlepiej dwie lub nawet trzy doby, aż do całkowitego zaniku zapachu rozcieńczalnika. Kilka godzin to pośpiech, a ten jest wskazany tylko i wyłącznie przy łapaniu pcheł. Pozdrawiam.
Używam tylko wąskiego pędzla ze względu na kłopotliwe mycie a nie chcę kupować za każdym razem. Wałek jest fajny ale trzeba by przelewać kapon do kuwety. Dla mnie odpada zbyt kłopotliwe, ale sama technika wałkiem na pewno równiej rozprowadza nie da się ukryć.
@@kartonoweczogi7845 Otóż Caponu nie trzeba przelewać do kuwety. Wałeczki do caponowania kartonu nie muszą być szerokie, ja używam takich o szerokości ok. ~5-max-7 cm i capon pobieram wprost z puszki. Równomierność rozprowadzenia na kartonie uzyskuję po prostu długimi szybkimi pociągnięciami wałeczkiem (arkusz na podkładzie z gazet). Z uwagi na "żadną" cenę wałeczków (dosłownie grosze) nie zawracam sobie głowy ich myciem - zostawiam do wyschnięcia i wyrzucam. W końcu nie caponujemy na skalę przemysłową ;) Bardzo podobał mi się, zaprezentowany w innym filmie, sposób wykonywania małych otworków przy pomocy dziurkaczy, zwłaszcza tych w formie dłutek wykonanych własnoręcznie z brzeszczotów - do gąsienic rzeczywiście rewelacja. Dzięki za ten kanał i fachowe porady. Pozdrawiam.
@@rafapaszek7805 Dokładnie tak. Na wszelki wypadek powiem, że w żaden sposób nie chciałem się z moim pomysłem narzucać. mam nadzieję, że nie zostałem tak odebrany. Pozdrawiam.
A co z płaskimi powierzchniami do których mają być później przyklejone inne elementy, klej nie trzyma jakoś gorzej na połączeniu z warstwą lakieru, czy to już kwestia doboru kleju?
Fajny patent z "brudzeniem" starych modeli. W niektórych wydaniach rzeczywiście te kolory są zbyt "oczouderzeniowe" :) Jaka proporcja czarnej farby? Wystarczy np. kropla farby na ilość caponu na pędzlu, czy też mieszasz je przed nałożeniem? Pozdrawiam.
I don't understand what you say, i only understand word 'lacquer'..... but i wanna try it. What is kapon? Where can i find it? What is kapon subtitute if i can't find it here in my country?
@@fw190a516ata oh, i see....it's a nitrocelulose lacquer.....,,i have one nitrocelulose lacquer, for wood...is it the same thing? I tried it on laser printed paper, but..it just wipe away the printed picture....
@@chaerudim This method is applicable only on offset print. Laser print will be damaged. If you are not sure, what print you have (laser is glossy), try first on small spot somewhere.
@@cibazolnorbert4889 i did try it on laser printed paper, it's doesn't work... i haven't try it on offset print paper. I have 2 magazine i got from ebay, but i haven't cut it out at all...i just scan it and print it.
Hi. I have the same question, because in Slovakia we have no Kapon lacquer. Only base nitrocellulose lacquer C1036. Have your Kapon product any number or something like that. I cannot find it on internet.
Według opisu na puszcze kapon schnie 1 godz. ja trochę rozcięczam z nitro aby nie był zbyt gesty wiec schnie szybko, niestety zapach przykry utrzymuje się nawet do kilku dni, potem nie czuć. Nie polecam używać w pokojach gdzie się przebywa aby się nie zatruć.
Super filmik nawet nie wiedziałem że trzeba zaimpregnować model lakierem ale dopiero zaczynam z papierowymi wcześniej sklejałem z plastiku . Jako pierwszy kartonowy model będę sklejać prom posażersko-samochodowy : Bute Eilean Bhóid Pozdrawiam
Warto zaimpregnować przed sklejaniem. Kapon śmierdzi ale próbowałem lakier wodny strasznie faluje arkusze szczególnie ważne przy budowie pokładów statków
@@rafapaszek7805 To Jakim preparatem najlepiej zaimpregnować zaczynam dopiero z papierowymi . Może jakieś rady na początek bo jak widzę ile jest wycinania składania i kombinowania z tym to zastanawiam się czy podołam .Pozdrawiam
Ja używam Kapon ale najważniejsze aby się nie zrazić do kartonówek więc jak jest jakiś kłopot i robi trudności to lepiej pominąć i nie impregnować papieru a jak chcesz to Kapon najlepszy. Zalecam zacząć od modelu max 5 arkuszy A4 i dobrze jest robić kilka jednocześnie jak zdenerwuje jeden to przechodzę do drugiego a potem wracam do pierwszego.
Można zabezpieczyć wydruk lakierem bezbarwnym w sprayu. Rozwiązanie proste i nadaje się również do modeli drukowanych cyfrowo. Najczęściej używam lakieru błyszczącego ale ostatnio przymierzam się do matowego. Powinien być lepszy do pojazdów wojskowych.
Prościej szerszym, ale używam cieniutki bo taki mam a chodzi o mycie w rozpuszczalniku łatwiej myje mi się cienki, ale technicznie rzecz biorąc racja szerszy lepszy
Ja tam nigdy nie impregnowałem papieru bo używałem wikolu do klejenia który nie chciał kleić takich lakierowanych elementów. Trzeba używać butaprenu lub innych klejów rozpuszczalnikowych, kilka godzin przy otwartym butaprenie i zaczynasz widzieć smoki i jednorożce. Budowa modelu schodzi wtedy na drugi plan, jak czołg który sklejasz zaczyna do ciebie strzelać odłamkowym. Kto nie przeżył to nie zrozumie o czym piszę. 🦄🦎🐲☢
Takiego kanału właśnie potrzebowałem! Pozdrawiam
Super kanał, wszytko pokazane w bardzo prosty sposób , Tak trzymać !
Ja to kiedyś robiłem lakierem akrylowym do drewna (takim, jak np. lakieruje się boazerię). Nakładałem nieco lakieru na karton i rozprowadzałem go równomiernie "packą" zrobioną z kawałka grubego kartonu.
Z tym, że lakier akrylowy po wyschnięciu jest dość twardy, więc nie impregnowałem całych arkuszy, tylko pojedyncze części niedługo przed ich przyklejeniem. Jeśli zrobiłbym to wcześniej, karton zrobiłby się zbyt twardy i łamliwy.
W efekcie potem, po całkowitym wyschnięciu, poszycie np. samolotu było gładkie i sztywne i można było modele nawet czyścić z kurzu wilgotną szmatką.
Z tym, że moja przygoda z modelarstwem kartonowym skończyła się dawno temu. Ostatnim modelem, jaki zbudowałem był A-10 Thunderbolt II z Małego Modelarza rocznik 94. :)
Pędzel nie bardzo się nadaje do caponowania, a ten zaprezentowany w filmie jest dodatkowo za wąski.
Z własnego doświadczenia polecam nakładanie caponu wałeczkami gąbkowymi - nakładanie jest szybsze i o niebo bardziej równomierne niż przy użyciu pędzla. Poza tym, w odróżnieniu od pędzli, odpada mycie wałeczków w rozcieńczalniku po zakończeniu pracy, gdyż z uwagi na groszowe koszty ich zakupu można je po prostu wyrzucić.
Jedynie pokazany pod koniec sposób na przybrudzenie powierzchni można zrealizować pędzlem.
No i nieprawdą jest, że tak zaimpregnowane arkusze nadają się do wycinania kształtek i klejenia modelu - jak mówi autor - już po kliku godzinach. Wymagany czas schnięcia to minimum jedna, a najlepiej dwie lub nawet trzy doby, aż do całkowitego zaniku zapachu rozcieńczalnika.
Kilka godzin to pośpiech, a ten jest wskazany tylko i wyłącznie przy łapaniu pcheł.
Pozdrawiam.
Używam tylko wąskiego pędzla ze względu na kłopotliwe mycie a nie chcę kupować za każdym razem. Wałek jest fajny ale trzeba by przelewać kapon do kuwety. Dla mnie odpada zbyt kłopotliwe, ale sama technika wałkiem na pewno równiej rozprowadza nie da się ukryć.
@@kartonoweczogi7845 Otóż Caponu nie trzeba przelewać do kuwety. Wałeczki do caponowania kartonu nie muszą być szerokie, ja używam takich o szerokości ok. ~5-max-7 cm i capon pobieram wprost z puszki. Równomierność rozprowadzenia na kartonie uzyskuję po prostu długimi szybkimi pociągnięciami wałeczkiem (arkusz na podkładzie z gazet).
Z uwagi na "żadną" cenę wałeczków (dosłownie grosze) nie zawracam sobie głowy ich myciem - zostawiam do wyschnięcia i wyrzucam. W końcu nie caponujemy na skalę przemysłową ;)
Bardzo podobał mi się, zaprezentowany w innym filmie, sposób wykonywania małych otworków przy pomocy dziurkaczy, zwłaszcza tych w formie dłutek wykonanych własnoręcznie z brzeszczotów - do gąsienic rzeczywiście rewelacja.
Dzięki za ten kanał i fachowe porady.
Pozdrawiam.
@@Max777E dobry pomysł
Dobry pomysł z wałkiem najważniejsze, aby każdy dobrał technikę dogodną dla siebie i sklejał a jak się nie chce to nawet nie impregnować.
@@rafapaszek7805 Dokładnie tak. Na wszelki wypadek powiem, że w żaden sposób nie chciałem się z moim pomysłem narzucać. mam nadzieję, że nie zostałem tak odebrany.
Pozdrawiam.
Dobry poradnik.
Czy próbował ktoś zamiast pędzla użyć wałka?
A co z płaskimi powierzchniami do których mają być później przyklejone inne elementy, klej nie trzyma jakoś gorzej na połączeniu z warstwą lakieru, czy to już kwestia doboru kleju?
Czy rozcieńczasz Kapon rozpuszczalnikiem przed impregnacją????? Na puszce Kaponu jest napisane żeby rozcieńczyć przed użyciem w stosunku 1:1...
Czy taki Capon,nadaje sie do impregnowania modeli okrętów? Mam okręt Dunkierka firmy Wak i chce pomalować arkusze
A karton wycinany laserem też się impregnuje jak tak to czym i czy taki karton się lakieruje?
Fajny patent z "brudzeniem" starych modeli. W niektórych wydaniach rzeczywiście te kolory są zbyt "oczouderzeniowe" :) Jaka proporcja czarnej farby? Wystarczy np. kropla farby na ilość caponu na pędzlu, czy też mieszasz je przed nałożeniem? Pozdrawiam.
So this is laser printed then covered in Capron, which is cellulose Matt lacquer?
What weight paper?
No, he said to avoid the laser printouts, because capon will damage the printout. Usually we use a 120 - 160 g/m2 matt paper.
I don't understand what you say, i only understand word 'lacquer'..... but i wanna try it. What is kapon? Where can i find it? What is kapon subtitute if i can't find it here in my country?
Kapon is a base nitrocelulose lacquer .
@@fw190a516ata oh, i see....it's a nitrocelulose lacquer.....,,i have one nitrocelulose lacquer, for wood...is it the same thing? I tried it on laser printed paper, but..it just wipe away the printed picture....
@@chaerudim This method is applicable only on offset print. Laser print will be damaged. If you are not sure, what print you have (laser is glossy), try first on small spot somewhere.
@@cibazolnorbert4889 i did try it on laser printed paper, it's doesn't work... i haven't try it on offset print paper. I have 2 magazine i got from ebay, but i haven't cut it out at all...i just scan it and print it.
Capon is only for offset print.
czy to powoduje ze papier jest wodoodporny?
Hello, tell me what kind of varnish are you using? glossy, matte? How many layers to apply and the name of the varnish. Thank you in advance.
This actually is not varnish, this is nitrocellulose lacquer. Varnish is acrylic waterbased. In Poland you can buy it by the name of Capon
Hi. I have the same question, because in Slovakia we have no Kapon lacquer. Only base nitrocellulose lacquer C1036. Have your Kapon product any number or something like that. I cannot find it on internet.
Dzięki
Co to jest kapon po slovackom jazyke? Lak?
7:02 ten ferdynant z jakiego wydawcy? Stary gpm?
Stary GPM
GPM
@@kartonoweczogi7845 tak jak myś;lałem, mam jagdpanthere, też z gpm u, w takim samym dokładnie malowaniu :)
You use thinner for NC laquer? C6000 or sme other? 1:1, 1:2?
I use capon without thinner, then capon is too thick I add nitro thinner on feel.
Po takiej impregnacji można lakierować model po sklejeniu??
Najpierw malowanie potem lakier chyba
Sub leci😂😊
A ja impregnuje aerografem. Cos w tym zlego?
Nic.
Jak długo utrzymuje się zapach?
Według opisu na puszcze kapon schnie 1 godz. ja trochę rozcięczam z nitro aby nie był zbyt gesty wiec schnie szybko, niestety zapach przykry utrzymuje się nawet do kilku dni, potem nie czuć. Nie polecam używać w pokojach gdzie się przebywa aby się nie zatruć.
Super filmik nawet nie wiedziałem że trzeba zaimpregnować model lakierem ale dopiero zaczynam z papierowymi wcześniej sklejałem z plastiku . Jako pierwszy kartonowy model będę sklejać prom posażersko-samochodowy : Bute Eilean Bhóid Pozdrawiam
Warto zaimpregnować przed sklejaniem. Kapon śmierdzi ale próbowałem lakier wodny strasznie faluje arkusze szczególnie ważne przy budowie pokładów statków
@@rafapaszek7805 To Jakim preparatem najlepiej zaimpregnować zaczynam dopiero z papierowymi . Może jakieś rady na początek bo jak widzę ile jest wycinania składania i kombinowania z tym to zastanawiam się czy podołam .Pozdrawiam
Ja używam Kapon ale najważniejsze aby się nie zrazić do kartonówek więc jak jest jakiś kłopot i robi trudności to lepiej pominąć i nie impregnować papieru a jak chcesz to Kapon najlepszy. Zalecam zacząć od modelu max 5 arkuszy A4 i dobrze jest robić kilka jednocześnie jak zdenerwuje jeden to przechodzę do drugiego a potem wracam do pierwszego.
@@rafapaszek7805 kupiłem statek na początek poziom 2/5 ale i tak będę chciał iść w kierunku pojazdów wojskowych .
Można zabezpieczyć wydruk lakierem bezbarwnym w sprayu. Rozwiązanie proste i nadaje się również do modeli drukowanych cyfrowo. Najczęściej używam lakieru błyszczącego ale ostatnio przymierzam się do matowego. Powinien być lepszy do pojazdów wojskowych.
Nie łatwiej to zrobić gąbką do naczyń, lub po prostu szerszym pędzlem?
Szerszy pędzel lepszy.
Prościej szerszym, ale używam cieniutki bo taki mam a chodzi o mycie w rozpuszczalniku łatwiej myje mi się cienki, ale technicznie rzecz biorąc racja szerszy lepszy
Ja tam nigdy nie impregnowałem papieru bo używałem wikolu do klejenia który nie chciał kleić takich lakierowanych elementów. Trzeba używać butaprenu lub innych klejów rozpuszczalnikowych, kilka godzin przy otwartym butaprenie i zaczynasz widzieć smoki i jednorożce. Budowa modelu schodzi wtedy na drugi plan, jak czołg który sklejasz zaczyna do ciebie strzelać odłamkowym. Kto nie przeżył to nie zrozumie o czym piszę. 🦄🦎🐲☢
Zaimpregnowany karton utrudnia, a w wielu przypadkach wręcz uniemożliwia kształtowanie poszczególnych detali w trzech wymiarach.
Rafla ogień ogień kurde haha
sub leci, Pozdrawiam
Dzięki
Po co się tak ociągać tym pędzelkiem, wystarczy to zrobić szerszym pędzlem i po sprawie.Lakier jest wtedy równomiernie rozprowadzony.
ja tak zrobiłem i tylko bojebałem wycinaj jak jsst tak jest naj lepiej
Rafał zamiast za budowę modeli ,weż się za ortografię .
Dzięki