Nie wiem jak to sie stalo, ze dopiero teraz po roku trafilem na tak wspanialy wyklad, na temat wilgoci w ziemii. Dokladajac swoje trzy grosze, to we Francji i Niemczech, jest zakaz pod kara z urzedu, pozostawiac ziemie uprawne rolne bez poplonow zimowychna jesien i zime. A jedna z najlepszych roslin ktora zapuszcza korzenie na ponad 2 metry jest seladera, troche niedoceniana dzis, ale bardzo popularna jeszcze w latach 60-70. Mozna ja stosowac tam gdzie sa tereny malozalesione by siegala po wode w ecosystemie. W Ameryce Poludniowej, Indianie znajacy ecosystem, twierdza, ze drzewa sa jak anteny nadawcze dla chmur, i jak jest brak wody w ziemii, wolaja o deszcz i chmury przybywaja na ratunek. I obserwujac nature okazuje sie, ze tam gdzie drzwa tam i deszcze, a tam gdzie wycinka, deszcze zanikaja. A jak zanikaja tworzy sie walka roslin mniejszych o wode.Polacy wycinaja drzewa na opal i palety, jak nigdy dotad. Mamy tez cala mase roslin ktore wola polcien niz slonce.Slonca pragna rosliny ktore przywiezli nam kupcy z krajow mocnonaslonecznionych np jak pomidory, czy papryke, ale mamy u nas cala mase roslin ktore az tyle slonca nie potrzbuja. A co do ogrodzenia, w moim projekcie pasa przyplotowego za najlepsze uwazam wszystkie kolczaste, jako naturalna ochrone kiedys stosowana przciw wilkom czy niedziwiedziom a dzis amatorom kradzierzy owocow pracy innych ludzi.Jerzyny, dzika roza, tarnina, itd. Tez jako pokarm dla ptakow, a przy ziemii domu dla jezy, ktore popilnuja nam ogrodu zeby nie bylo slimakow. Umiejetnosc zatrudniania darmowej pomocy w ogrodzie zwierzat, to juz wyzsza szkola jazdy, ale warta ogromnej uwagi.Serdecznie pozdrawiam.
Super filmiki Panie Grzegorzu ja mam na 0,5 ha działkę taką pompę abisynke i po jednej z zim tak zaczęła działać jak u Pana okazało się że wina jest po stronie tłoka w środku pompy był gumowy i się rozsypal i przepuszczal powietrze zmieniłam na skórzany który wcześniej namoczylam w oleju jadalnym i hula jak trzeba rurę do wody mam taką jak u Was a woda na 8 m głębokości a przez te 8 metrów sam piach a jeszcze lepiej by było gdyby Pan miał ten szpic od tej rury dospawany taki szpic i otoczony drobną siatką wtedy tak szybko nie zabija się zwirem, przy domu i garażu pod rynnami mam beczki (3 szt po 1000l) i wszystko sciølkuje i nawet w sądzie miała być trawka a jest łąka kwietna koszona 2 razy w roku, jak się przeprowadziłem na wieś i zaczęłam robić te swoje metody i wynalazki to byłam bardzo ponizana i wysmiewana przez tych którzy tam mieszkali od lat ziemia 6 klasa i nic miało nie urosnać a było tyle że rozdawalam sąsiadom na około najważniejsze robić swoje pozdrowienia dla Pana i dziewczyn
Ja już myślałam, że mamy beznadziejna glebę i że nic nie urośnie..tym bardziej, że znowu zapowiadają suszę. Wiem już co mam robić. Jestem amatorem, właściwie to mój pierwszy ogród warzywny będzie i pierwszy tunel foliowy w życiu... Jestem pełna optymizmu po obejrzeniu tego filmu ! :)
Jest tylko jeden ogromny minus przy stosowaniu ściółkowania - nornice, gruba warstwa ściółki to dla nich zaproszenie. Dopóki nie ściółkowałem nornic nie było i nie pomaga podlewanie gnojówką z czarnego bzu, mają to w nosie 😦. Świetne filmy, świetny gość z Pana. Oby więcej tak zdrowo myślących ludzi 👍
50 minut film a tak ciekawy że wydawało się, że max 15 minut :) Powoli zaczyna owocować to co w pierwszych filmach pisałeś, ze robisz różne miejsca w różny sposób, żeby namacalnie było można zauważyć różnice :)
Super film, super wykład. Ująłeś praktycznie wszystko co dotyka każdy ogród i ogrodnika. Ja staram się zachaszczać mój RODowski ogródek. Bo więcej roślin, to więcej wilgoci i zacienienia (o czym mówiłeś) i ściółki (kompostu) z martwych roślin.
Fajny film i dobre, sluszne rady. Mam ogrodek przydomowy, a mieszkam w Atenach wiec problemsuszy bardzo mnie interesuje, Znalazlam sposob na sadzenie krzaczkow pomidorow , papryki i ogorkow w doniczkach wpuszczonych w ziemie w ktorych ucjelam dno... Jak podlewam szlaufem to leje wode do tych doniczek i ona przesacza sie powoli do systemu korzeniowego a nie po calym poletku. przestrzenie pomiedzy wylozylam sianem, spadlymi liscmi i podlewam wieczorem, a jak sa gorace dni to tez rano. Kolo krzewow i winogron wkopalambutelki plastikowe do gory nogami i one sa oczywiscie bez korka i z obcietym dnem.Leje wode do nich i ona powolutku splywa sobie do korzeni,,,Serdecznie pozdrawiam
ziemia jest organizmem żywym więc żeby była zdrowa musi mieć skórę czyli ściółkę i rośliny co dobitnie widać w lasach i nieuprawianych mechanicznie obszarach łąki itp.
Ja wymurowałem z bloczków betonowych studnię 150 x 150 cm głębokość 6 metrów. Jak to robiłem ,murowałem cztery rzędy wybierałem ziemię i tak do skutku :-) wrzucam pompkę i podlewam :-)
Jaka pompkę kupić? Dopiero raczkuje w ogrodzie. Dziś mi glebogryzarka przejechal dzierżawca i uzyskałam 500m na ogród. Pomidory ogórki zaraz rozsady wsadzę i woda by się przydała prócz deszczówki i wodociągowej. Studnie kręgowa mam. Pliz help
@@joannadomanska4447 Gdybym miał teraz kupować pompę to ciężką i bardzo wydajną "Furiatka" mżna podłaczyć kilka zraszczy na raz,oczywiście studnia musi być wydajna.Jeśli tylko do podlewania niedzielnego to polecam, zwykłą z pływakiem Pompa zatapialna Einbach 1400 W 9000 l/h coś koło tego tę mam kilka lat się sprawuje.
Super filmiki sam prowadze 2 dzialk na ktorych brak wody rozwiazanie u ciebie takie jak u mnie 2 malzery pod rynna 2 tys litrow wody jest w zapasie. Pozdrawiam!
Zgodzę sie że wiatr osusza glebę, ale uważam że mniej chorują rośliny. Przykładowo buraki należałoby siać w miejscu przewiewnym przed szkodnikami. Wniosek zależy zawsze można znaleźć zalety i wady. Fajnie że poruszył Pan ten temat suszy, niestety jest to problem.
Chodziło mi o to by trochę rozbić wiatr. Nie ma co się od niego izolować całkowicie bo później trzeba by "kliny napowietrzające" wyrąbać jak pewien minister środowiska ;)
To że mniej chorują rośliny może być powiązane z np. microryzą, która się łatwiej formuje i rozprzestrzenia po korzeniach w suchej ziemi - i w trakcie suszy itd - chroni rośline przed tymi stresowymi sytuacjami(jak narazie nie mówię ze swojego doświadczenia a z 'riserczów':>)
Witaj "ogrodniczku "😉 U mnie dzis pięknie popadło.Wszystkie możliwe pojemniki podstawione pod rynny- napełnione 👌Roślinki pięknie teraz odżyją.Trawa ruszy i będę miała czym sciolkowac grządki💪
Wspomniał Pan że nie przyda się to dużym rolnikom (te porady). Otóż wielu rolników nawet nie wie jak zadrzewienie i zakrzewienie śródpolne (w tym miedze które się notorycznie zaorywuje mimo ich ogromnie dobroczynnych funkcji w ekosystemie i rolnictwie) jest ważne. Sam jestem rolnikiem ekologicznym (głównie zboże) i powiem że przeraża mnie ludzka chciwość i to całe niszczenie miedz itd dzięki drzewom krzewom mikroklimat się łagodzi i daje to tyle ze rośliny lepiej znoszą susze ale i mrozy. Z resztą w lasach i na miedzach zyje mnóstwo zwierząt które niszczą szkodniki. osobiście uważam że ekologia ma służyć przede wszystkim dobru człowieka a przy okazji jest zachowana równowaga i inne stworzenia (którym rolnictwo eko zapewnia dobrostan) potem przyczyniają się do lepszych plonów, i tak koło się zamyka. Trzeba przyrodą gospodarować z głową i nie dla samej idei ale po prostu dla naszego dobra, po Bożemu bo tak zostało to stworzone. :) Edit: Póki co jedyne rozwiązanie jakie widzę to retencja i zbieranie deszczówki z KAZDEGO miejsca gdzie się da (beczki, mausery, rowy, oczka wodne) - w czasie ulew nie podtapia a w czasie suszy pozwala przetrwać do kolejnych deszczy.
Świetny film, w obliczu odsłaniania przez rolników gleby,wyjaławianiu jej i pakowaniu w nią sztucznych nawozów bo przecież nic tam nie urośnie ,propagujmy ratowanie ziemi!!!!
Niestety rolnictwo idzie w zupełnie inną stronę. Poniekąd rozumiem, bo jak wyściółkować kilka hektarów ziemi? Swoją drogą najlepiej jakby każdy miał na swoim kawałku ziemi własne owoce i warzywa. Na małym poletku łatwiej ;)
U mnie, zamiast gliny sklejającej korzenie , sprawdza się przy sadzeniu, podsypanie pod korzenie roślin wieloletnich warstewki keramzytu (też glina a nie zlepia). Trzeba troszkę zapłacić (około 50,- za worek 50-80 litrów zależnie od lokalizacji) ale to już na lata, a glina też rzadko gdzie za darmo i straszna z nią papranina.
Klimat się nie zmienia Panie autorze. Klimat zmienia człowiek w Polsce a właściwie okupant.prosze poczytać o chemtrails i chaarp. Film fajny i naprawdę można się od Pana dużo nauczyć.pozdrawiam
No nie wiem czy lodowce się topią przez chemtrails w Polsce...Niestety ale na klimat wpływ ma wiele czynników, nawet to że ludzie zamiast ogrodów maja trawę i tuje. Każdy temat ciekawy :)
Z punktu widzenia badaczy mamy tak naprawdę oziębienie. Nie można twierdzić na podstawie kilkudziesięcioletnich badań że mamy ocieplenie. Sinusoida zmiany może być wiarygodna przy obserwacji kliku tysięcy lat. Inaczej to wróżba z fusuw co obserwujemy teraz na skutek propagandy o CO2 za którą mamy płacić tzw podatek od powietrza. Najwięksi truciciele nieplaca a my płacimy i nie wiemy komu. Polecam Panu Huberta Czerniaka który ma na ten temat duża wiedze
wulkany też powinny płacić podatek od Co2:>...a tak wogóle to też ciekawe jest to zjawisko: @@marion487 phys.org/news/2016-04-co2-fertilization-greening-earth.html
Jeśli w abisynce brakuje wody po wypompowaniu jednej konewki to świadczy , że abisynka jest źle wykonana . Słyszałem coś o rurze 110 mm która tam jest wkopana i to chyba przyczyna . Żadnej rury osłonowej w studni abisynce sie nie stosuje . Jest wiele filmów na temat budowy - kopania studni . Ja zrobiłem juz kilkanaście studni . Jeśli wod a jest na czterech metrach to taka studnie robi się 2 - 3 godziny
Dzięki za fajny film, dużo trafnych wniosków, co ważne i cenne z praktyki a nie teorii. Ja ostatnio właśnie się zafiksowałam co gdzie sadzić, ze względu na cień itp, hihihi dokładnie jak mówiłeś na filmie. Też myślimy o studni kręgowej i kopaniu jej. Polecam kanał tego pana ua-cam.com/channels/ti7FZiCHC5fhvgN_Ns_5ew.htmlvideos , 2 dni oglądałam tak mnie wciągnęło.... wiem, dziwna jestem hihihihi. Pozdrawiam całą Waszą rodzinkę :)
Można podlewać w nocy jak będzie pan miał przy pompie głębinowej komputer , który włączy się w nocy . A teraz odbiegnę trochę od tematu i spytam pana co pan zrobi jeżeli będą w pana studni głębinowej bakterie np . Koli i woda nie będzie się nadawała do picia . Zdaje się ze do wodociągu ma pan daleko.
Ogromnie dziękuję, Grzegorzu, za fantastyczne porady 😊 Bardzo mi się podoba ten typ uprawiania ogrodów. Jak byś mógł mi odpowiedzieć jeszcze na kilka pytań, byłabym wdzięczna. Czy każde zrębki nadają się pod każde rośliny, czy trzeba rozdzielić zrębki iglaste od liściastych? Czy warto zrobić zrębki z gałęzi drzew, które był chore, np. dąb, który co roku ma na liściach pleśń (chyba mączniaka), czy takie gałęzie się nadają? A kora? W zeszłym roku podsypałam korą kilka iglaków, który rosną w donicach na tarasie. I kora zaczęła dość szybko pleśnieć. Pewnie było za wilgotno, ziemia w donicach nie miała kiedy wyschnąć po deszczu. Czy taka kora nie wszędzie się nadaje??? Bo teraz nie wiem co mogę podsypać zrębkami, co korą, a co skoszoną trawą, która póki co butwieje, zrzucana gdzieś na kupę...
Materiał z iglastych drzew i krzewów najlepiej podsypywać pod kwaśnolubne rośliny. Z liściastych jest bardziej uniwersalny. Czy mieszać czy nie to już zależy od potrzeb. Kora zwykle trochę plśnieje. Jest to naturalny proces rozkładu i rzeczywiście najczęściej spowodowany jest wilgocią. Nic nie trzeba z tym robić. Jedynie odsunąć trochę od pnia drzewka żeby nie przechodziła na nie pleśń.
Witam serdecznie ja mam pytanie jaki masz rodzaj gleby u siebie na dzialce.. bo z zona kupilismy kawalek terenu i sam piach. mas zmoze jakis pomysl by naprawic taka glebe ??
@@WSzumilesie e tam, na korbkę. Pełna automatyka! Czujniki temperatury, wilgotności powietrza i gleby i automatyczne dostosowywanie wysokości grządki ;) skoro mogą być inteligentne domy to czemu nie inteligentne ogrody ;)
Mam wody gruntowej na ok 1.5m, działkę z niewielkim spadkiem od drogi głównej w głąb (na północ) Zastanawiałem się nad swale'm, nie tylko w kwestii zatrzymywania wody, ale też jako woda dla kaczek/gęsi w przyszłości. Co o tym sądzisz? Mimo swale i tak musiałbym podnieść trochę ziemi dla drzew owocowych, albo zasadzić je na niewielkich kopcach.
Ja mam takie warunki na działce że żaden drenaż, staw, rów czy cokolwiek innego nie da rady mi wody odprowadzić dopóki nie będzie ona płynąć dalej, a i tak na pobliskich wsiach gdzie rowy są drożne to spływ wody nie ma końca. To takie uroki moich okolic że raczej wszyscy by się tej wody chcieli pozbyć niż ją zatrzymywać. Nie mam pojęcia jak przy takich warunkach sprawdzają się swale. Niestety nigdy nie korzystałem z tej metody.
Mała podpowiedź odnośnie pompy w studni kręgowej, pomiń te po 70 ziko i kup taką za 150 do brudnej wody, o wiele większa wydajność i trzyma mi już ponad rok, a te popularne za 70, 100, padały średnio 2-3 w sezonie
Miałem taką za 75. Wydajność całkowicie mnie zadowalała ale faktycznie te do wody brudnej zdają się być wytrzymalsze. Póki co mi nie potrzebna bo studni kręgowej nie ma ;)
Ja akurat muszę podlewać codziennie na stanowisku 100% słonecznym. Po 2 dniach wszystko pada. Pod spodem piaski ma górze ok 10 cm kompostu. Pierwszy rok nowej grządki. Ściółkowana trawą. Wyjechałem na weekend i kapusta prawie padła.
Lepsza byłaby z nich glastych a z liściastych można dać pod inne krzewy mniej kwaśnolubne. Sory ale wczoraj odpisałem na kilkaset komentarzy i mogłem jakieś szczegóły pominąć niechcący
Ja mam sama glinę plus kamien wapienny🙈🙉😭 zima i jesienia bez kaloszy lub kajaka do bramy się nie można dostać. Jak wyschnie- zeby coś wsadzić kilof i przecinak. Walczę ale sil juz brak
Zakładam dopiero swój pierwszy ogród na wzniesieniu, na samej glinie, bez cienia. Ziemia po budowie deweloperów 😞. Ogródek będzie mały 200m2. Od czego byś mi radził zacząć.? Nie mogę sobie pozwolić na architekta krajobrazu lub firmę zakładającą ogrody. Ze względu na stan zdrowia i wiek chcę mieć parę grządek podwyższonych, dwie wisienki kilka borówek. Czy one w ogóle w tej glinie urosną? Proszę o porady, gdyż widzę że z Pana bardzo mądry człowiek.
ja zaczynałem od sadzenia drzew i krzewów, bo na owoce z tego czeka się najdłużej. Dobrze jest wykorzystywać jak najwięcej wszelakiej materii organicznej. Dzięki niej ziemia czy to gliniasta czy piaszczysta zaczyna żyć.
Dziękuję za szybką odpowiedź, od niedawna mieszkam w podobnych okolicznościach przyrody stąd moje pytanie. Połowa trawnika i ogródka zainfekowana dziadostwem. Walczę drugi rok. Z warzywniaka nie zrezygnuję.
@@marion487 pierwsza pozycja to archiwum.allegro.pl/oferta/budowa-studni-kopanych-kazimierz-czarnocki-srl-i7184678310.html druga to tezeusz.pl/gabryszewski-tadeusz-wodociagi-tadeusz-gabryszewski kupić czytać kopać lub wiercić :-) cena śmiech, wiedza bezcenna ;-)
Ja muszę 100m wiercić ... A co do słomy..właśnie mi leży w ogrodzie i zagłusza trawę taka słoma z kupą po koniach zmieszana, miałam to zebrać ale chyba zostawię...
Na swoich podwyższonych grządkach zacząłem teraz okrywać po posianiu nasion białą agrowłókniną wiosenną i efekt jest naprawdę spoko. Jak podleje wieczorem to następny dzień w pełnym słońcu parowanie jest bardzo ograniczone, wieczorem miejscami na wierzchu jest wilgotno. Jak warzywka trochę podrosną to wyściółkuje słomą. Pozdrawiam
My mamy właśnie teraz problem ze słomą bo nam pozostałe nasiona się obudziły i jest troszkę pielenia. Szkoda że nie mam drobniutkiej zrębki z drzew liściastych. Łatwiej się w tym pracuje :)
Myślałem właśnie ostatnio nad zrębkami ale poczytałem że nieprzekompostowane się nie nadają bo wyciągają azot i takie tam no i zbili mnie z tropu. Załatwiłem sobie sieczke i tym spróbuje ściółkować. Trochę lipa bo nie sama słoma tylko z sianem ale najwyżej jak będzie git to sobie z kostek sam będę ciął sieczke :-) Narazie póki roślinki się nie ukorzenią trochę będę działał z tą włókniną, ale to jest tylko na start. U siebie podlewam wodą ze stawu to mam w opór, tyle że schodzi z godzinę ale h......, zachciało się ogrodu to trzeba cierpieć 😀
Ciekawe jakby się sprawdził worek jutowy albo lniany. Rozciąć i położyć, bardziej eko niż te agrotkaniny i włókniny. Nawet zamiast kartonu na dno go dać, ciekawe ile by wytrzymał.
Obudowy drewniane z desek do grządek warzywnych to na wysokość średnio 15 cm czyli szerokość 1 deski. Pewnie że wygodniej jak obudowa jest wyższa. Wyższa obudowa doprowadza do szybciejszego nagrzewania gleby i jej parowania. Chyba za macie dużo darmowej wody do podlewania.
Przepiękny filmik ale niech Pan mi wierzy za 5 lat będzie ciężko to wszystko wytępić bo to szalenie się rozrośnie tak mam na swojej działce ciągle coś jest kłopotem do usunięcia tak to wszystko zarasta. SORY
Powierzchniowa warstwa też? Jeśli żadnej wcześniej nie ma to pozostają metody takie jak ściółkowanie itp. Zawsze to ogranicza straty wody czasami bardzo znacznie
@@WSzumilesie Wszystko ściółkowane. Ziemia to 30cm gliny i kilkanaście metrow suchego piachu . Z tego powodu podwyższone grzadki w permakulturze . W innym przypadku musialbym tak jak "lokalsi" lać wode caly czas.
Potrzebuję pomocy może mi ktoś powiedzieć jak pozbyć się namiaru wody z ogrodu? Jeden dwa dni deszczu i wszystko stoi wodzie. Dostałam ogród w spadku po świętej babci od lat stoi nie używany kilka lat temu były drzewka posadzone ale problem został. Na wiosnę chciałam zrobić warzywnik ale ta ilość wody. Może mi ktoś pomoc będę bardzo wdzieczna
BARDZO CENNY FILM. U nas sprawę rozwiązało wykopanie dołu ok 2 m (mały stawik). Gleba gliniasta więc trochę zamuliło ale to póki co nie ą dwa przeszkadza w niczym. Po wielu różnych kombinacjach (agregat, pompa...) pociągnięte węże i działa bez żadnych urządzeń... zassana pompką do wyciąganiu oleju od kosiarki i woda jest pod ręką. Wiosną jest jej nadmiar więc napełnione są dwa 1000 l pojemniki w niektórych latach wykorzystana do podlania drzew itp. Od czasu rezygnacji z agencyjnych dotacji pozwalamy rosnąć odrostom osik i iwy... wiosną pszczoły mają raj a potem przeszkadzające gałęzie służą do ściółkowania, dają cień i wiatr nie hula .
Chmury przechodza nad Polska, ale nie spada z nich deszcz. Wiele krajow stosuje rozne metody zasiewania chmur, w celu oczyszczenia powietrza i uzyskania wody. Sa nawet przedsiebiorstwa, ktore zajmuja sie "dostarczaniem" deszczu na potrzeby rolnictwa. Dlaczego w Polsce nikt tym sie nie zajmuje, dlaczego ministerstwo rolnictwa nic nie robibw tym kierunku. Jesli ktos obserwuje niebo to widzi, ze chmury deszczowe przeplywaja nad Polska, tylko nie ma z nich deszczu. Warto poczytac na temat : pl.m.wikipedia.org/wiki/Zasiewanie_chmur .
Na dwudziestu mamy już głębinówkę. Wodę z pierwszej powierzchniowej warstwy powinniście mieć trochę wyżej chyba. zwykle na paru metrach już się da coś pozyskać.
Mam działkę - tam gdzie jest cień trawa rośnie tam gdzie nie ma to jak jest deszczowe lato to urośnie najwyzej do pół łydki. Ziemia 6 klasy ( 4 metry piachu ) nawet brzoza nie przyjęła się. Tylko sosna. Więc cień musi być.
Studnie mają bardzo rozbieżne ceny. Jak robilismy głębinówkę to u nas była cena w okolicy 110 zł za metr, ale jak patrzyłem na inne rejony polski to dochodziły ceny nawet do 400 zł metr
@@WSzumilesie nie ma żadnych minusów masz piwnice i w niej kopiesz studnie i taka studnia jest juz zabezpieczona przed np opadem radioaktywnym jesli to glebinówka nawet jesli to zwykla studnia to nikt ci tam nic nie dosypie itp :) widzialem taka studnie w starym folwarku woda byla super
@@ukasz4216 to już pierwszy duży minus, że trzeba mieć piwnicę a to niemały koszt. Przy naszym poziomie wód gruntowych niemalże niewykonalne by była szczelna. Za dużo by pisać o innych podstawowych wadach jak zagęszczenie gruntu pod płytę fundamentową, podciąganie wody gruntowej do kręgów i wilgoć w piwnicy itd itp jak będziesz miał ciekawy artykuł to podeślij proszę. Chętnie poczytam, bo jak na razie to dalej widzę same wady już nie wspominajac o jakichkolwiek pracach przy pogłębianiu czy czymkolwiek innym ;)
@@stanisawjedrzejczyk7101 niektórzy nawet jak mają wszystko podane na tacy, nawet w reżimowych mediach, to udają że tego nie ma. Przynajmniej już 20 lat mówią ludziom (bo chyba wtedy pierwszy raz usłyszałem), że w czasie defilad wojskowych, igdrzyskach olimpijskich w poważnych państwach rozpyla się chmury dwutlenkiem węgla i ciekłym azotem, żeby święto państwowe przebiegało w przyjaznych warunkach. Na prostą logikę, jeżeli można niszczyć chmury to również można je kondensować i powodować opady. Kiedy ostatni raz widzieliście opady deszczu na olimpiadzie, szczególnie na otwarciu igrzysk? Bo ja nigdy. Tak samo, jak nigdy nie padał deszcz w Moskwie 9 maja wikipedia "Zasiewanie chmur" gazeta wyborcza "Szejkowie chcieli zawalczyć z suszą, więc wywołali sztuczny deszcz." wprost "Pogoda na zamówienie" dobrapogoda24 "Około 60 krajów na 5 kontynentach zasiewa chmury" itd.
Nie twierdziłem, że podobnych eksperymentów nie próbowano. Ale twierdzenie , że ma to istotny wpływ na klimat to całkowicie inna bajka. Można mieć wiedzę lub uczyć się na sensacjach różnych mediuw. Każdy ma wolny wybór!!!
Właśnie przeprowadziłam się na piaski-VI klasa. Jesteś nadzieją i nauczycielem- dzięki. 🐞
Super filmik ...dziekuje za przekazana wiedze.Jestes super sympatycznym i pelnym humoru czlowiekiem.Pozdrawiam serdecznie.
Mega pozytywny kanał, dziękuję
Świetny filmik, dziękuję. Niezmiernie ważny temat, praktyczne porady, zgodne z naturą. Polecam teraz znajomym.
Bardzo lubię oglądać twoje filmiki . Konkretnie na temat i z humorem. Pozdrawiam
Kocham Pana słuchać :). Super filmiki, kopalnia wiedzy, przydatnych pomysłów i informacji. Życzę powodzenia.
Bardzo, ale to bardzo interesujący film, także na ten czas. Pozdrawiam! :-)
Zarąbisty film. Dużo cennych informacji. Bardzo dziękuję.
Nie wiem jak to sie stalo, ze dopiero teraz po roku trafilem na tak wspanialy wyklad, na temat wilgoci w ziemii. Dokladajac swoje trzy grosze, to we Francji i Niemczech, jest zakaz pod kara z urzedu, pozostawiac ziemie uprawne rolne bez poplonow zimowychna jesien i zime. A jedna z najlepszych roslin ktora zapuszcza korzenie na ponad 2 metry jest seladera, troche niedoceniana dzis, ale bardzo popularna jeszcze w latach 60-70. Mozna ja stosowac tam gdzie sa tereny malozalesione by siegala po wode w ecosystemie.
W Ameryce Poludniowej, Indianie znajacy ecosystem, twierdza, ze drzewa sa jak anteny nadawcze dla chmur, i jak jest brak wody w ziemii, wolaja o deszcz i chmury przybywaja na ratunek. I obserwujac nature okazuje sie, ze tam gdzie drzwa tam i deszcze, a tam gdzie wycinka, deszcze zanikaja. A jak zanikaja tworzy sie walka roslin mniejszych o wode.Polacy wycinaja drzewa na opal i palety, jak nigdy dotad.
Mamy tez cala mase roslin ktore wola polcien niz slonce.Slonca pragna rosliny ktore przywiezli nam kupcy z krajow mocnonaslonecznionych np jak pomidory, czy papryke, ale mamy u nas cala mase roslin ktore az tyle slonca nie potrzbuja.
A co do ogrodzenia, w moim projekcie pasa przyplotowego za najlepsze uwazam wszystkie kolczaste, jako naturalna ochrone kiedys stosowana przciw wilkom czy niedziwiedziom a dzis amatorom kradzierzy owocow pracy innych ludzi.Jerzyny, dzika roza, tarnina, itd. Tez jako pokarm dla ptakow, a przy ziemii domu dla jezy, ktore popilnuja nam ogrodu zeby nie bylo slimakow. Umiejetnosc zatrudniania darmowej pomocy w ogrodzie zwierzat, to juz wyzsza szkola jazdy, ale warta ogromnej uwagi.Serdecznie pozdrawiam.
Najpiękniej
Na takiego farmera czekalem!!! Dzieki!
Wielkie dzięki za bezcenne porady :)
zaczynam Cię kumać Szumilesie :)
dobry film
trzymam Cię za słowo
pozdrawiam
Brawo panie grzegorzu podziwiam pana wiedze dzieki za cenne uwagi pozdrawiam rodzinke zdrówka 🤗🤗
Super filmiki Panie Grzegorzu ja mam na 0,5 ha działkę taką pompę abisynke i po jednej z zim tak zaczęła działać jak u Pana okazało się że wina jest po stronie tłoka w środku pompy był gumowy i się rozsypal i przepuszczal powietrze zmieniłam na skórzany który wcześniej namoczylam w oleju jadalnym i hula jak trzeba rurę do wody mam taką jak u Was a woda na 8 m głębokości a przez te 8 metrów sam piach a jeszcze lepiej by było gdyby Pan miał ten szpic od tej rury dospawany taki szpic i otoczony drobną siatką wtedy tak szybko nie zabija się zwirem, przy domu i garażu pod rynnami mam beczki (3 szt po 1000l) i wszystko sciølkuje i nawet w sądzie miała być trawka a jest łąka kwietna koszona 2 razy w roku, jak się przeprowadziłem na wieś i zaczęłam robić te swoje metody i wynalazki to byłam bardzo ponizana i wysmiewana przez tych którzy tam mieszkali od lat ziemia 6 klasa i nic miało nie urosnać a było tyle że rozdawalam sąsiadom na około najważniejsze robić swoje pozdrowienia dla Pana i dziewczyn
Zakochałam się w Szumi lesie dzięki państwu Oglądam całe wieczory
Super masz podejscie co do samowystarczalnosci. Super video. Brat moj mi polecil Twoj kanal I bardzo jestem jemu za to wdzieczny.
Najlepiej skoroszyty, one są przystosowane idealnie :))
Ja już myślałam, że mamy beznadziejna glebę i że nic nie urośnie..tym bardziej, że znowu zapowiadają suszę.
Wiem już co mam robić.
Jestem amatorem, właściwie to mój pierwszy ogród warzywny będzie i pierwszy tunel foliowy w życiu...
Jestem pełna optymizmu po obejrzeniu tego filmu ! :)
Jest tylko jeden ogromny minus przy stosowaniu ściółkowania - nornice, gruba warstwa ściółki to dla nich zaproszenie. Dopóki nie ściółkowałem nornic nie było i nie pomaga podlewanie gnojówką z czarnego bzu, mają to w nosie 😦. Świetne filmy, świetny gość z Pana. Oby więcej tak zdrowo myślących ludzi 👍
nornica to raj dla gleby... rekultywuje ją
Bardzo przydał mi się ten film
50 minut film a tak ciekawy że wydawało się, że max 15 minut :) Powoli zaczyna owocować to co w pierwszych filmach pisałeś, ze robisz różne miejsca w różny sposób, żeby namacalnie było można zauważyć różnice :)
Super obwódki z desek na borówkach,też sobie takie zrobię😄, i wysciele gałązkami iglastymi, pozdrawiam 🙋
Super film, super wykład. Ująłeś praktycznie wszystko co dotyka każdy ogród i ogrodnika. Ja staram się zachaszczać mój RODowski ogródek. Bo więcej roślin, to więcej wilgoci i zacienienia (o czym mówiłeś) i ściółki (kompostu) z martwych roślin.
i więcej wkurzonych sąsiadów ;)
Bardzo sensowny i dosadny temat 💕
Fajny film i dobre, sluszne rady. Mam ogrodek przydomowy, a mieszkam w Atenach wiec problemsuszy bardzo mnie interesuje, Znalazlam sposob na sadzenie krzaczkow pomidorow , papryki i ogorkow w doniczkach wpuszczonych w ziemie w ktorych ucjelam dno... Jak podlewam szlaufem to leje wode do tych doniczek i ona przesacza sie powoli do systemu korzeniowego a nie po calym poletku. przestrzenie pomiedzy wylozylam sianem, spadlymi liscmi i podlewam wieczorem, a jak sa gorace dni to tez rano. Kolo krzewow i winogron wkopalambutelki plastikowe do gory nogami i one sa oczywiscie bez korka i z obcietym dnem.Leje wode do nich i ona powolutku splywa sobie do korzeni,,,Serdecznie pozdrawiam
ziemia jest organizmem żywym więc żeby była zdrowa musi mieć skórę czyli ściółkę i rośliny co dobitnie widać w lasach i nieuprawianych mechanicznie obszarach łąki itp.
Się zgadza ;)
bioróżnorodność i permakultura kluczem do sukcesu
Fajny wstęp do gleboznawstwa od strony praktycznej :)
Ja wymurowałem z bloczków betonowych studnię 150 x 150 cm głębokość 6 metrów.
Jak to robiłem ,murowałem cztery rzędy wybierałem ziemię i tak do skutku :-) wrzucam pompkę i podlewam :-)
Super...taka woda powierzchniowa jak najbardziej sie nadaje :)
Jaka pompkę kupić? Dopiero raczkuje w ogrodzie. Dziś mi glebogryzarka przejechal dzierżawca i uzyskałam 500m na ogród. Pomidory ogórki zaraz rozsady wsadzę i woda by się przydała prócz deszczówki i wodociągowej. Studnie kręgowa mam. Pliz help
@@joannadomanska4447 Gdybym miał teraz kupować pompę to ciężką i bardzo wydajną "Furiatka" mżna podłaczyć kilka zraszczy na raz,oczywiście studnia musi być wydajna.Jeśli tylko do podlewania niedzielnego to polecam, zwykłą z pływakiem Pompa zatapialna Einbach 1400 W 9000 l/h coś koło tego tę mam kilka lat się sprawuje.
świetna gadka! uwielbiam !
Super filmik! Samo życie!
Super filmiki sam prowadze 2 dzialk na ktorych brak wody rozwiazanie u ciebie takie jak u mnie 2 malzery pod rynna 2 tys litrow wody jest w zapasie. Pozdrawiam!
Zgodzę sie że wiatr osusza glebę, ale uważam że mniej chorują rośliny. Przykładowo buraki należałoby siać w miejscu przewiewnym przed szkodnikami. Wniosek zależy zawsze można znaleźć zalety i wady. Fajnie że poruszył Pan ten temat suszy, niestety jest to problem.
Chodziło mi o to by trochę rozbić wiatr. Nie ma co się od niego izolować całkowicie bo później trzeba by "kliny napowietrzające" wyrąbać jak pewien minister środowiska ;)
To że mniej chorują rośliny może być powiązane z np. microryzą, która się łatwiej formuje i rozprzestrzenia po korzeniach w suchej ziemi - i w trakcie suszy itd - chroni rośline przed tymi stresowymi sytuacjami(jak narazie nie mówię ze swojego doświadczenia a z 'riserczów':>)
Witaj "ogrodniczku "😉
U mnie dzis pięknie popadło.Wszystkie możliwe pojemniki podstawione pod rynny- napełnione 👌Roślinki pięknie teraz odżyją.Trawa ruszy i będę miała czym sciolkowac grządki💪
Bardzo pożyteczny kanał. Dziękuję. Jest sub
Ściółkujmy :)
Dzień dobry ✋
Wspomniał Pan że nie przyda się to dużym rolnikom (te porady). Otóż wielu rolników nawet nie wie jak zadrzewienie i zakrzewienie śródpolne (w tym miedze które się notorycznie zaorywuje mimo ich ogromnie dobroczynnych funkcji w ekosystemie i rolnictwie) jest ważne. Sam jestem rolnikiem ekologicznym (głównie zboże) i powiem że przeraża mnie ludzka chciwość i to całe niszczenie miedz itd dzięki drzewom krzewom mikroklimat się łagodzi i daje to tyle ze rośliny lepiej znoszą susze ale i mrozy. Z resztą w lasach i na miedzach zyje mnóstwo zwierząt które niszczą szkodniki. osobiście uważam że ekologia ma służyć przede wszystkim dobru człowieka a przy okazji jest zachowana równowaga i inne stworzenia (którym rolnictwo eko zapewnia dobrostan) potem przyczyniają się do lepszych plonów, i tak koło się zamyka. Trzeba przyrodą gospodarować z głową i nie dla samej idei ale po prostu dla naszego dobra, po Bożemu bo tak zostało to stworzone. :)
Edit: Póki co jedyne rozwiązanie jakie widzę to retencja i zbieranie deszczówki z KAZDEGO miejsca gdzie się da (beczki, mausery, rowy, oczka wodne) - w czasie ulew nie podtapia a w czasie suszy pozwala przetrwać do kolejnych deszczy.
Świetny film, w obliczu odsłaniania przez rolników gleby,wyjaławianiu jej i pakowaniu w nią sztucznych nawozów bo przecież nic tam nie urośnie ,propagujmy ratowanie ziemi!!!!
Niestety rolnictwo idzie w zupełnie inną stronę. Poniekąd rozumiem, bo jak wyściółkować kilka hektarów ziemi? Swoją drogą najlepiej jakby każdy miał na swoim kawałku ziemi własne owoce i warzywa. Na małym poletku łatwiej ;)
@@WSzumilesie I tu wchodzi temat poplonu i przedplonu ziemia nigdy nie powinna być goła,pzdr
Się mi zapomniało ...:( ...a i tak film długi że niektórzy zasypiają ;)
Ogród na piasku wśród sosen brawo
Susza to dzięki takim panom co las podlewaja gód dzob
Słowo na niedzielę z Szumilasu ;) Mój łubin po prostu czeka na deszcz, póki co, mam saharę.
Jak suszy to trzeba się napić ;)
@@WSzumilesie Od 4 godzin pada deszcz :D
U mnie, zamiast gliny sklejającej korzenie , sprawdza się przy sadzeniu, podsypanie pod korzenie roślin wieloletnich warstewki keramzytu (też glina a nie zlepia). Trzeba troszkę zapłacić (około 50,- za worek 50-80 litrów zależnie od lokalizacji) ale to już na lata, a glina też rzadko gdzie za darmo i straszna z nią papranina.
Fajny macie tam klimat, mieszkam w podobnym 🤪 z trzech stron mam las.
Klimat się nie zmienia Panie autorze. Klimat zmienia człowiek w Polsce a właściwie okupant.prosze poczytać o chemtrails i chaarp. Film fajny i naprawdę można się od Pana dużo nauczyć.pozdrawiam
No nie wiem czy lodowce się topią przez chemtrails w Polsce...Niestety ale na klimat wpływ ma wiele czynników, nawet to że ludzie zamiast ogrodów maja trawę i tuje. Każdy temat ciekawy :)
Z punktu widzenia badaczy mamy tak naprawdę oziębienie. Nie można twierdzić na podstawie kilkudziesięcioletnich badań że mamy ocieplenie. Sinusoida zmiany może być wiarygodna przy obserwacji kliku tysięcy lat. Inaczej to wróżba z fusuw co obserwujemy teraz na skutek propagandy o CO2 za którą mamy płacić tzw podatek od powietrza. Najwięksi truciciele nieplaca a my płacimy i nie wiemy komu. Polecam Panu Huberta Czerniaka który ma na ten temat duża wiedze
wulkany też powinny płacić podatek od Co2:>...a tak wogóle to też ciekawe jest to zjawisko: @@marion487 phys.org/news/2016-04-co2-fertilization-greening-earth.html
@@nagirano6325 dokładnie i tu dotykamy setna problemu. To podatek na Polskę od CO2 służy do wydebienia kasy i tak z ubogiego już narodu
Co jarasz?
2020 co to jutub poleca filmy z przed roku - ale tego nie widziałem. Idę oglądać filmik na 30 K sub - godzinę temu wrzucony.
Jeśli w abisynce brakuje wody po wypompowaniu jednej konewki to świadczy , że abisynka jest źle wykonana . Słyszałem coś o rurze 110 mm która tam jest wkopana i to chyba przyczyna . Żadnej rury osłonowej w studni abisynce sie nie stosuje . Jest wiele filmów na temat budowy - kopania studni . Ja zrobiłem juz kilkanaście studni . Jeśli wod a jest na czterech metrach to taka studnie robi się 2 - 3 godziny
Dzięki za fajny film, dużo trafnych wniosków, co ważne i cenne z praktyki a nie teorii. Ja ostatnio właśnie się zafiksowałam co gdzie sadzić, ze względu na cień itp, hihihi dokładnie jak mówiłeś na filmie. Też myślimy o studni kręgowej i kopaniu jej. Polecam kanał tego pana ua-cam.com/channels/ti7FZiCHC5fhvgN_Ns_5ew.htmlvideos , 2 dni oglądałam tak mnie wciągnęło.... wiem, dziwna jestem hihihihi. Pozdrawiam całą Waszą rodzinkę :)
Ja mam studnie na wodę deszczowa i wszystkie rynny mam podłączone .I nią podlewam . Mam pompę i podlewam .
Można podlewać w nocy jak będzie pan miał przy pompie głębinowej komputer , który włączy się w nocy . A teraz odbiegnę trochę od tematu i spytam pana co pan zrobi jeżeli będą w pana studni głębinowej bakterie np . Koli i woda nie będzie się nadawała do picia . Zdaje się ze do wodociągu ma pan daleko.
Ogromnie dziękuję, Grzegorzu, za fantastyczne porady 😊 Bardzo mi się podoba ten typ uprawiania ogrodów. Jak byś mógł mi odpowiedzieć jeszcze na kilka pytań, byłabym wdzięczna. Czy każde zrębki nadają się pod każde rośliny, czy trzeba rozdzielić zrębki iglaste od liściastych? Czy warto zrobić zrębki z gałęzi drzew, które był chore, np. dąb, który co roku ma na liściach pleśń (chyba mączniaka), czy takie gałęzie się nadają? A kora? W zeszłym roku podsypałam korą kilka iglaków, który rosną w donicach na tarasie. I kora zaczęła dość szybko pleśnieć. Pewnie było za wilgotno, ziemia w donicach nie miała kiedy wyschnąć po deszczu. Czy taka kora nie wszędzie się nadaje??? Bo teraz nie wiem co mogę podsypać zrębkami, co korą, a co skoszoną trawą, która póki co butwieje, zrzucana gdzieś na kupę...
Materiał z iglastych drzew i krzewów najlepiej podsypywać pod kwaśnolubne rośliny. Z liściastych jest bardziej uniwersalny. Czy mieszać czy nie to już zależy od potrzeb. Kora zwykle trochę plśnieje. Jest to naturalny proces rozkładu i rzeczywiście najczęściej spowodowany jest wilgocią. Nic nie trzeba z tym robić. Jedynie odsunąć trochę od pnia drzewka żeby nie przechodziła na nie pleśń.
@@WSzumilesie Oo, bardzo dziękuję, nareszcie z grubsza wiem co robić. Pozdrawiam i miłego dnia życzę 😊
Witam serdecznie ja mam pytanie jaki masz rodzaj gleby u siebie na dzialce.. bo z zona kupilismy kawalek terenu i sam piach. mas zmoze jakis pomysl by naprawic taka glebe ??
Jak susza się utrzyma trzeba będzie robić obniżone grządki ;))
Jak to zwykle u mnie...dziś zamieszczam film o suszy to spadł w Szumilesie deszcz :) najlepsze to by były regulowane na korbkę te grządki ;)
@@WSzumilesie e tam, na korbkę. Pełna automatyka! Czujniki temperatury, wilgotności powietrza i gleby i automatyczne dostosowywanie wysokości grządki ;) skoro mogą być inteligentne domy to czemu nie inteligentne ogrody ;)
Mam wody gruntowej na ok 1.5m, działkę z niewielkim spadkiem od drogi głównej w głąb (na północ) Zastanawiałem się nad swale'm, nie tylko w kwestii zatrzymywania wody, ale też jako woda dla kaczek/gęsi w przyszłości. Co o tym sądzisz? Mimo swale i tak musiałbym podnieść trochę ziemi dla drzew owocowych, albo zasadzić je na niewielkich kopcach.
Ja mam takie warunki na działce że żaden drenaż, staw, rów czy cokolwiek innego nie da rady mi wody odprowadzić dopóki nie będzie ona płynąć dalej, a i tak na pobliskich wsiach gdzie rowy są drożne to spływ wody nie ma końca. To takie uroki moich okolic że raczej wszyscy by się tej wody chcieli pozbyć niż ją zatrzymywać. Nie mam pojęcia jak przy takich warunkach sprawdzają się swale. Niestety nigdy nie korzystałem z tej metody.
Zielone pogotowie wleciało mocno na wstępie haha
Ciągle masz w planach wykopanie studni kręgowej? Jeśli tak to jak głęboką i kiedy będziesz się do niej przymierzał?
Niestety na razie muszę odłożyć te plany. Za dużo mam na głowie
Na ile metrów macie studnię? Jaka wydajność? U nas będą wiercić ale 100 m ..niestety taka ziemia ciągle glina...
Wkoncu po 2 miesiącach spadł w Lublinie deszcz
U mnie pada dziś fajnie spokojny deszczyk🤗bogato pod tą słomą .Macie u was kleszcze na działce?
Macie...ale odkąd ją użytkujemy intensywniej to jakoś rzadziej je widzimy
Mała podpowiedź odnośnie pompy w studni kręgowej, pomiń te po 70 ziko i kup taką za 150 do brudnej wody, o wiele większa wydajność i trzyma mi już ponad rok, a te popularne za 70, 100, padały średnio 2-3 w sezonie
Miałem taką za 75. Wydajność całkowicie mnie zadowalała ale faktycznie te do wody brudnej zdają się być wytrzymalsze. Póki co mi nie potrzebna bo studni kręgowej nie ma ;)
Te abisynke to kopałeś czy wierciłeś?
Ja akurat muszę podlewać codziennie na stanowisku 100% słonecznym. Po 2 dniach wszystko pada. Pod spodem piaski ma górze ok 10 cm kompostu. Pierwszy rok nowej grządki. Ściółkowana trawą. Wyjechałem na weekend i kapusta prawie padła.
Mam to samo, i teraz dylemat- wkopać kompost głębiej pod drzewka ryzykując uszkodzeniem korzeni?
Proszę o poradę: czym obsiać nieużywaną działkę, aby nie zarastała chwastami? Dziękuję!
Mi się sprawdziła gryka. Malutko chwastów obok niej i mnóstwo owadów
@@WSzumilesie dzięki za odp. A czy grykę można kosić jak trawę i odrasta bez końca?
Kaznodzieja z Szumilasu :) A gdzie ta działka w ogóle , jak można wiedzieć ?
Pewnie w Polsce 😀 i starczy.
W Szumilesie...;) w Polsce centralnej między Łodzią i Warszawą
@@WSzumilesie ja na Pana miejscu wskazałabym lokalizację od Gdańska po Zakopane lub między Suwalkami a Bielsko-białą niech szukają 😃
co jest lepsze do ściółkowanie kora np z olszyny czy słoma?
Jak dla mnie nie ma lepsze czy gorsze. ..wszystko zależy do czego np: kora fajna pod borówki a słoma pod warzywa...to tylko tak dla przykładu.
@@WSzumilesie pod borówki może być kora z liściastych drzew ?
Lepsza byłaby z nich glastych a z liściastych można dać pod inne krzewy mniej kwaśnolubne. Sory ale wczoraj odpisałem na kilkaset komentarzy i mogłem jakieś szczegóły pominąć niechcący
Nic nie dorówna zrębkom drewnianym;)
👍
Ja mam sama glinę plus kamien wapienny🙈🙉😭 zima i jesienia bez kaloszy lub kajaka do bramy się nie można dostać. Jak wyschnie- zeby coś wsadzić kilof i przecinak. Walczę ale sil juz brak
Święta prawda
Kocham Cię. Nie, nie jestem psychofanką :) ale... może zostanę ;)
Po roku jeszcze bardziej aktualne.
Zakładam dopiero swój pierwszy ogród na wzniesieniu, na samej glinie, bez cienia. Ziemia po budowie deweloperów 😞. Ogródek będzie mały 200m2. Od czego byś mi radził zacząć.? Nie mogę sobie pozwolić na architekta krajobrazu lub firmę zakładającą ogrody. Ze względu na stan zdrowia i wiek chcę mieć parę grządek podwyższonych, dwie wisienki kilka borówek. Czy one w ogóle w tej glinie urosną? Proszę o porady, gdyż widzę że z Pana bardzo mądry człowiek.
ja zaczynałem od sadzenia drzew i krzewów, bo na owoce z tego czeka się najdłużej. Dobrze jest wykorzystywać jak najwięcej wszelakiej materii organicznej. Dzięki niej ziemia czy to gliniasta czy piaszczysta zaczyna żyć.
Na szczęście mam studnię 😀
Ale polecam ściółkowanie poza podlewaniem. Wilgoć trzyma się długo i nie trzeba tyle podlewać :)
Witam, a gdzie indiańska metoda? Taniec deszczu 😜? Pozdrawiam
Ja mam do Pana następujące pytanie. Czy walczył Pan z chrabąszczami majowymi i pędrakami. U mnie występują i nie wiem jak to dziadostwo wytepić.
Niestety nie miałem tej wątpliwej przyjemności by z nimi walczyć. Może nas nie lubią ;)
Dziękuję za szybką odpowiedź, od niedawna mieszkam w podobnych okolicznościach przyrody stąd moje pytanie. Połowa trawnika i ogródka zainfekowana dziadostwem. Walczę drugi rok. Z warzywniaka nie zrezygnuję.
@@helenamoj1472 może dlatego nie miałem okazji walczyć, bo krerów u nas dostatek ;)
Panie!az się prosi o studnie wlasnej roboty!🙂poradzisz i poinstruujesz innych, czas na porzadny film w twoim wykonaniu
Ja już sam wykopałem abisynkę. Teraz myślę o kręgowej ale czy sam dam radę to wątpię bo nigdy tego nie robiłem.
Grześ to dostaniesz ode mnie literaturę i dasz radę. Daj mi e-mail to w wolnej chwili zrobię fotki i Tobie wyślę 😉🤔😀
@@wiejskie-zycie a gdzie masz tą literaturę ?sam bym chętnie skorzystał.pozdrawiam
@@marion487 pierwsza pozycja to archiwum.allegro.pl/oferta/budowa-studni-kopanych-kazimierz-czarnocki-srl-i7184678310.html
druga to tezeusz.pl/gabryszewski-tadeusz-wodociagi-tadeusz-gabryszewski
kupić czytać kopać lub wiercić :-) cena śmiech, wiedza bezcenna ;-)
💗🌞🍉🤗😁
zareklamuje Cię na mojej stronie facebook ;) tylko napisz czy sam studnie biłeś czy płaciłeś bo to drogi chyba interes...
Abisynkę sam wierciłem a głębinówkę to już firma.
Ja muszę 100m wiercić ... A co do słomy..właśnie mi leży w ogrodzie i zagłusza trawę taka słoma z kupą po koniach zmieszana, miałam to zebrać ale chyba zostawię...
Czeme nie pokazałeś jak robiłeś abisynke
Nie mieliśmy wtedy jeszcze kanału na YT.
Na swoich podwyższonych grządkach zacząłem teraz okrywać po posianiu nasion białą agrowłókniną wiosenną i efekt jest naprawdę spoko. Jak podleje wieczorem to następny dzień w pełnym słońcu parowanie jest bardzo ograniczone, wieczorem miejscami na wierzchu jest wilgotno. Jak warzywka trochę podrosną to wyściółkuje słomą. Pozdrawiam
My mamy właśnie teraz problem ze słomą bo nam pozostałe nasiona się obudziły i jest troszkę pielenia. Szkoda że nie mam drobniutkiej zrębki z drzew liściastych. Łatwiej się w tym pracuje :)
Myślałem właśnie ostatnio nad zrębkami ale poczytałem że nieprzekompostowane się nie nadają bo wyciągają azot i takie tam no i zbili mnie z tropu. Załatwiłem sobie sieczke i tym spróbuje ściółkować. Trochę lipa bo nie sama słoma tylko z sianem ale najwyżej jak będzie git to sobie z kostek sam będę ciął sieczke :-) Narazie póki roślinki się nie ukorzenią trochę będę działał z tą włókniną, ale to jest tylko na start. U siebie podlewam wodą ze stawu to mam w opór, tyle że schodzi z godzinę ale h......, zachciało się ogrodu to trzeba cierpieć 😀
Wystarczy zrębki lekko przekompostować albo tak jak by bezpośrednio na grządce podlewać czasem gnojówką ;)
Hmmmmm. Jakby na to nie patrzeć to i tak muszę najpierw natrzaskać zrębek 😀 hehe. Dzięki za podpowiedź
Ciekawe jakby się sprawdził worek jutowy albo lniany. Rozciąć i położyć, bardziej eko niż te agrotkaniny i włókniny. Nawet zamiast kartonu na dno go dać, ciekawe ile by wytrzymał.
Obudowy drewniane z desek do grządek warzywnych to na wysokość średnio 15 cm czyli szerokość 1 deski. Pewnie że wygodniej jak obudowa jest wyższa. Wyższa obudowa doprowadza do szybciejszego nagrzewania gleby i jej parowania. Chyba za macie dużo darmowej wody do podlewania.
Przepiękny filmik ale niech Pan mi wierzy za 5 lat będzie ciężko to wszystko wytępić bo to szalenie się rozrośnie tak mam na swojej działce ciągle coś jest kłopotem do usunięcia tak to wszystko zarasta. SORY
Woda na 4metrach ..ciesz sie u mnie pierwsza warstwa wody jest pomiedzy 18 a 23 metryzaleznie od roku
Powierzchniowa warstwa też? Jeśli żadnej wcześniej nie ma to pozostają metody takie jak ściółkowanie itp. Zawsze to ogranicza straty wody czasami bardzo znacznie
@@WSzumilesie Wszystko ściółkowane. Ziemia to 30cm gliny i kilkanaście metrow suchego piachu . Z tego powodu podwyższone grzadki w permakulturze . W innym przypadku musialbym tak jak "lokalsi" lać wode caly czas.
Potrzebuję pomocy może mi ktoś powiedzieć jak pozbyć się namiaru wody z ogrodu? Jeden dwa dni deszczu i wszystko stoi wodzie. Dostałam ogród w spadku po świętej babci od lat stoi nie używany kilka lat temu były drzewka posadzone ale problem został. Na wiosnę chciałam zrobić warzywnik ale ta ilość wody. Może mi ktoś pomoc będę bardzo wdzieczna
Jeśli jest glina w ogrodzie to niedługo wrzucę film między innymi o tym jak pozbyć się tych kałuż
BARDZO CENNY FILM.
U nas sprawę rozwiązało wykopanie dołu ok 2 m (mały stawik). Gleba gliniasta więc trochę zamuliło ale to póki co nie ą dwa przeszkadza w niczym. Po wielu różnych kombinacjach (agregat, pompa...) pociągnięte węże i działa bez żadnych urządzeń... zassana pompką do wyciąganiu oleju od kosiarki i woda jest pod ręką. Wiosną jest jej nadmiar więc napełnione są dwa 1000 l pojemniki w niektórych latach wykorzystana do podlania drzew itp.
Od czasu rezygnacji z agencyjnych dotacji pozwalamy rosnąć odrostom osik i iwy... wiosną pszczoły mają raj a potem przeszkadzające gałęzie służą do ściółkowania, dają cień i wiatr nie hula .
Chmury przechodza nad Polska, ale nie spada z nich deszcz. Wiele krajow stosuje rozne metody zasiewania chmur, w celu oczyszczenia powietrza i uzyskania wody. Sa nawet przedsiebiorstwa, ktore zajmuja sie "dostarczaniem" deszczu na potrzeby rolnictwa. Dlaczego w Polsce nikt tym sie nie zajmuje, dlaczego ministerstwo rolnictwa nic nie robibw tym kierunku. Jesli ktos obserwuje niebo to widzi, ze chmury deszczowe przeplywaja nad Polska, tylko nie ma z nich deszczu. Warto poczytac na temat :
pl.m.wikipedia.org/wiki/Zasiewanie_chmur .
jednym ze sposobow na susze jest rowniez mikoryza,
masz super na kilku metrach woda u nas to 20 metrów trza sie dokopywać :(
Na dwudziestu mamy już głębinówkę. Wodę z pierwszej powierzchniowej warstwy powinniście mieć trochę wyżej chyba. zwykle na paru metrach już się da coś pozyskać.
Tylko studnia
Mam działkę - tam gdzie jest cień trawa rośnie tam gdzie nie ma to jak jest deszczowe lato to urośnie najwyzej do pół łydki. Ziemia 6 klasy ( 4 metry piachu ) nawet brzoza nie przyjęła się. Tylko sosna. Więc cień musi być.
Witam,można wiedzieć jaki sprzęt Pan ma do tych filmików
Starą kamerkę Sony....nie wiem nawet jaki model
Trochę za bardzo rozwlekasz temat,bardziej zwięźle ,ale i takoglądam Twoje filmiki😊😊
Studnia kręgowa fajna sprawa ale jak mi zaśpiewali 1000zł za metro to mi się odwidziało.
Studnie mają bardzo rozbieżne ceny. Jak robilismy głębinówkę to u nas była cena w okolicy 110 zł za metr, ale jak patrzyłem na inne rejony polski to dochodziły ceny nawet do 400 zł metr
Studnia na 4 kręgi na Mazowszu wystarcza do podlewania ogrodu 1000 m kw. przez cały dzień. U nasz Panie piachi, ale woda na 3 szpadle w ziemi stoi.
Oj z tym poziomem wody na Mazowszu to tak ciut roznie to jest. Pozdrawiam z Mazowsza.
Do czasu..obawiam się że niedługiego.
najgrosze co robia ludzie to nie kopia studni pod domem :D tylko obok :)
Dlaczego? Widzę same minusy kopania pod domem. Coś więcej na ten temat prosimy :)
@@WSzumilesie nie ma żadnych minusów masz piwnice i w niej kopiesz studnie i taka studnia jest juz zabezpieczona przed np opadem radioaktywnym jesli to glebinówka nawet jesli to zwykla studnia to nikt ci tam nic nie dosypie itp :) widzialem taka studnie w starym folwarku woda byla super
@@ukasz4216 to już pierwszy duży minus, że trzeba mieć piwnicę a to niemały koszt. Przy naszym poziomie wód gruntowych niemalże niewykonalne by była szczelna. Za dużo by pisać o innych podstawowych wadach jak zagęszczenie gruntu pod płytę fundamentową, podciąganie wody gruntowej do kręgów i wilgoć w piwnicy itd itp jak będziesz miał ciekawy artykuł to podeślij proszę. Chętnie poczytam, bo jak na razie to dalej widzę same wady już nie wspominajac o jakichkolwiek pracach przy pogłębianiu czy czymkolwiek innym ;)
@@WSzumilesie uwazam ze mórowana piwniczka to super rzecz oczywiscie nie musi byc pod domem ale gdzies obok :)
jak pryskają ze samolotów od lat 80-tych, to masz zmianę klimatu
Nie wiem od czego? , ale niektórym na mózg padło.
@@stanisawjedrzejczyk7101 niektórzy nawet jak mają wszystko podane na tacy, nawet w reżimowych mediach, to udają że tego nie ma. Przynajmniej już 20 lat mówią ludziom (bo chyba wtedy pierwszy raz usłyszałem), że w czasie defilad wojskowych, igdrzyskach olimpijskich w poważnych państwach rozpyla się chmury dwutlenkiem węgla i ciekłym azotem, żeby święto państwowe przebiegało w przyjaznych warunkach. Na prostą logikę, jeżeli można niszczyć chmury to również można je kondensować i powodować opady.
Kiedy ostatni raz widzieliście opady deszczu na olimpiadzie, szczególnie na otwarciu igrzysk? Bo ja nigdy. Tak samo, jak nigdy nie padał deszcz w Moskwie 9 maja
wikipedia "Zasiewanie chmur"
gazeta wyborcza "Szejkowie chcieli zawalczyć z suszą, więc wywołali sztuczny deszcz."
wprost "Pogoda na zamówienie"
dobrapogoda24 "Około 60 krajów na 5 kontynentach zasiewa chmury"
itd.
Nie twierdziłem, że podobnych eksperymentów nie próbowano. Ale twierdzenie , że ma to istotny wpływ na klimat to całkowicie inna bajka. Można mieć wiedzę lub uczyć się na sensacjach różnych mediuw. Każdy ma wolny wybór!!!
@@stanisawjedrzejczyk7101 ua-cam.com/video/DXA6oK5ik5g/v-deo.html a to widziałeś?
Ja wczoraj próbowałem wywołać grzmoty ale prawie się posrałem ;)
Ludzie - wielkie elity sterują pogoda już od dawna. Niestety
Ciekawy materiał. Dzięki
Głos jak marek motas
sloma, zrebki i trawa z kosza wrzucana na biezaco miedzy grzadki na warzywniaku
za dłuuuuuuuuuuuuuugoooooooooo........... lelum polelummmmmm.......
Przewiń do napisów
@@WSzumilesie no baaaaaaa
:)