Сіеру 2 літри теж дімексид іикористовував але інакше . Закупив прокладки гбц ,піддона , сальники клапанів . Прогрів двигун Виставив приблизно поршні в рдин рівень Залив в циліндри розмішаний з ацетоном дімексид приблизно по 50 грам розмішаний 50/ 50 І почав зняття гбц . Зайняло години 1.5 розчин ще стояв у циліндрах . Пішов ремонтувати гбц . Лишив двигун як є . Наступного дня. Циліндри були пусті . Блоку нічого не робив . Лише витер без жодних зусиль поршні від кіптяви . І залив у циліндри дизель щоб змити залишки ацетону і димексиду . Зняв піддон помив від фарби розчиненої димексидом . Пофарбував лише зовні . Після збору двигун змінився кардинально . Проїхав 8000 і продав збирався працювати за кордоном . Масла не доливав . До ремонту літр на 1000 км . Хоча правду кажучи кальників клапанів майже не було . Лити в оливу особисто я б не ризикував ще й їздити . Всі гумки до заміни 100 процентів. А що зробить знята з піддону фарба з системою змащування. Навідь богу не відомо . Досвід власний . Хай ваші залізні коні живуть довго приносячи приємні враженн
Вітаю. За оливу скажу таке. Стараюсь скрізь лити ХАДО. Мотокоса китаєць прожила 5 років. Бензопила прожила 13 років. Попередній мотоблок живий і досі два роки десь під Полтавою і 11 років у мене. Все використовувалось інтенсивно по калимах. Це не реклама. Просто кажу як є. Але то все фігня. Естакада у тебе ,,зачьотна,,
Привіт 🤝 Дякую за коментар. Да естакадою задоволений 😁, яка не є, але свою функцію виконує, на СТО не ремонтуюсь 👍 Стосовно конкретної марки мастила. Звичайно, кожен обирає марку, якій довіряє або яка зарекомендувала себе в роботі. Я притримуюся принципу обирати не по бренду, а по допускам і специфікації. Все інше то реклама та маркетинг.
Фарба нікуди не поплила, навіть сіточка насосу не була забита, а після насосу ще фільтр стоїть. Не вводьте людей в оману. Все потрібно робити "з головою". Зняв піддон, фарбу у вигляді плівки відмив, піддон став блискучим. Все. Більше нічому там забити насос чи фільтр, або ж як ви кажете "канали". Всі інші відкладення розчиняються. Тепер інколи заливаю димексид бутилочку для профілактики. Останній раз це було 50тис км тому, цокотіли гідрики. І доречі це на дорогущі1 синтетиці, яку міняв кожні 10 тис км.
Друде не тягни . Зніми кришку гбц зроби ревізію сальникам клапанів . Особливо якщо під навантаженням чорний дим . Сальник не знімає оливу з штоку клапана і воно потрапляє в циліндр . Особливо з таким віком і були перегріви до того ж димексид в оливі . Повір промивання нічого не дасть . ВЗАГАЛІ. Оливу не розрізняють за кольором , а за допусками .
Вибач, але... Бус Vito, дизель 300ткм - між замінами доливу не потребує. А подивитись колір-прозорість на око, макнути палець і сказати, що масло фігня - головний технолог ELF-у застрілився... Ради статистики, за останні 20 років у мене були: Рено 11, Рено 25, Калина. Б/ушні, у всіх пробіги дійшли в межах за 250-350 ткм, жору не було, від капіталок Бог милував, ніяких промивок димексидами и прочою хернею, заміна кожних 10ткм, масло - таки той самий ELF півсинтетика. То не реклама, просто константація факта. А в той мотоблок, супер конструкції 30х років минулого віку - хоч Олейну заливай, йому то по бубну. ))
Мерс Vito і Ланос? Ну ти канєшно порівняв😁 Я не казав що Ельф фігня, я кажу що між цим і тим різниці немає (на власному досвіді) Якщо ти не користувався опельовським 16 клапаним двигуном 80-х років розробки та не мав проблем з гідрокомпенсаторами то краще б мовчав, тому що димексид реально допомагає 🙂 Калина за 250 без жору і капіталки. Дякую 👍😁 насмішив
@@vovaklym , у 70х-90х у мене ще були москвич і жгуль-03, і лили туди масло 8МГ "від Камаза"... Так що я добре знаю що таке відкладення смоли і закоксовка мотора. З приходом сучасних масел ті проблеми відпали. Ти ж сам засираєш двигун дешевим маслом , а потім намагаєшся чистити дімексілом, але якщо двигуну вже приходить кабзда - ті дімексілові примочки, як мертвому кадило.
Так головне вірити! Сам після заміни масла : -О, стала набагато краще їхати, тихіше робити... ! Але то тільки перший день, а а на другий день - як було так і лишилось.))
При чому тут "на вухо"? Відкриваєш кришку клапанів - чисто, гідрики не цокотять - канали чисті. Мені цього достатньо щоб сказати, що різниці між дорогим і дешевим маслом немає. Тобто в роботі двигуна різниці немає.
Привіт в мотоблок лю 15 в 40 в москаль 10в40 гарне порівняння лайк 🇺🇦
Сіеру 2 літри теж дімексид іикористовував але інакше .
Закупив прокладки гбц ,піддона , сальники клапанів .
Прогрів двигун
Виставив приблизно поршні в рдин рівень
Залив в циліндри розмішаний з ацетоном дімексид приблизно по 50 грам розмішаний 50/ 50
І почав зняття гбц . Зайняло години 1.5 розчин ще стояв у циліндрах .
Пішов ремонтувати гбц . Лишив двигун як є . Наступного дня. Циліндри були пусті . Блоку нічого не робив . Лише витер без жодних зусиль поршні від кіптяви . І залив у циліндри дизель щоб змити залишки ацетону і димексиду .
Зняв піддон помив від фарби розчиненої димексидом . Пофарбував лише зовні .
Після збору двигун змінився кардинально .
Проїхав 8000 і продав збирався працювати за кордоном . Масла не доливав . До ремонту літр на 1000 км . Хоча правду кажучи кальників клапанів майже не було .
Лити в оливу особисто я б не ризикував ще й їздити . Всі гумки до заміни 100 процентів. А що зробить знята з піддону фарба з системою змащування. Навідь богу не відомо .
Досвід власний .
Хай ваші залізні коні живуть довго приносячи приємні враженн
Вітаю. За оливу скажу таке. Стараюсь скрізь лити ХАДО. Мотокоса китаєць прожила 5 років. Бензопила прожила 13 років. Попередній мотоблок живий і досі два роки десь під Полтавою і 11 років у мене. Все використовувалось інтенсивно по калимах.
Це не реклама. Просто кажу як є.
Але то все фігня.
Естакада у тебе ,,зачьотна,,
Привіт 🤝 Дякую за коментар. Да естакадою задоволений 😁, яка не є, але свою функцію виконує, на СТО не ремонтуюсь 👍
Стосовно конкретної марки мастила. Звичайно, кожен обирає марку, якій довіряє або яка зарекомендувала себе в роботі. Я притримуюся принципу обирати не по бренду, а по допускам і специфікації.
Все інше то реклама та маркетинг.
@@vovaklym Вітаю. Цілком згоден
фарба злизла,а сальники клапанов? как там поживают?
А він не думав куди ті клапті фарби "поплили" і які канали в системі забили.
Фарба нікуди не поплила, навіть сіточка насосу не була забита, а після насосу ще фільтр стоїть. Не вводьте людей в оману. Все потрібно робити "з головою".
Зняв піддон, фарбу у вигляді плівки відмив, піддон став блискучим. Все. Більше нічому там забити насос чи фільтр, або ж як ви кажете "канали". Всі інші відкладення розчиняються. Тепер інколи заливаю димексид бутилочку для профілактики. Останній раз це було 50тис км тому, цокотіли гідрики. І доречі це на дорогущі1 синтетиці, яку міняв кожні 10 тис км.
Друде не тягни . Зніми кришку гбц зроби ревізію сальникам клапанів .
Особливо якщо під навантаженням чорний дим .
Сальник не знімає оливу з штоку клапана і воно потрапляє в циліндр . Особливо з таким віком і були перегріви до того ж димексид в оливі . Повір промивання нічого не дасть . ВЗАГАЛІ.
Оливу не розрізняють за кольором , а за допусками .
Вибач, але... Бус Vito, дизель 300ткм - між замінами доливу не потребує.
А подивитись колір-прозорість на око, макнути палець і сказати, що масло фігня - головний технолог ELF-у застрілився...
Ради статистики, за останні 20 років у мене були: Рено 11, Рено 25, Калина. Б/ушні, у всіх пробіги дійшли в межах за 250-350 ткм, жору не було, від капіталок Бог милував, ніяких промивок димексидами и прочою хернею, заміна кожних 10ткм, масло - таки той самий ELF півсинтетика.
То не реклама, просто константація факта.
А в той мотоблок, супер конструкції 30х років минулого віку - хоч Олейну заливай, йому то по бубну. ))
Мерс Vito і Ланос? Ну ти канєшно порівняв😁
Я не казав що Ельф фігня, я кажу що між цим і тим різниці немає (на власному досвіді)
Якщо ти не користувався опельовським 16 клапаним двигуном 80-х років розробки та не мав проблем з гідрокомпенсаторами то краще б мовчав, тому що димексид реально допомагає 🙂
Калина за 250 без жору і капіталки. Дякую 👍😁 насмішив
@@vovaklym , у 70х-90х у мене ще були москвич і жгуль-03, і лили туди масло 8МГ "від Камаза"... Так що я добре знаю що таке відкладення смоли і закоксовка мотора. З приходом сучасних масел ті проблеми відпали.
Ти ж сам засираєш двигун дешевим маслом , а потім намагаєшся чистити дімексілом, але якщо двигуну вже приходить кабзда - ті дімексілові примочки, як мертвому кадило.
@@vovaklym У односельця була 99-та. Якщо я правильно розумію - двигуни аналогічні. 400 тисяч без жору. На якісних масла.
Яка ціна така й олива. Світла схожа на веретьонку,вона якраз без присадок.
Дякую за коментар
Масло вторинної переробки можливо?
5:12 KAMA-OIL Elf Evolution Юко Vipa Полтавська😊😊
👍🙂
Це якийсь шлях таксиста)
Мотор за 250к пробіг, то для чого тут димексид, там вже нема що розкоксовувать
Гідрики перестають цокотіти після димексиду.
Не вірю в якісне мастило за 500 ₴. На око якість не визначиш, лише хімічним аналізом. Що ти хотів на вухо відрізнити по маслу в роботі двигуна.
Так головне вірити! Сам після заміни масла : -О, стала набагато краще їхати, тихіше робити... !
Але то тільки перший день, а а на другий день - як було так і лишилось.))
@@Ihor_Zhenchuk У мене МАЗДА 626 теж бере масло. Що закономірно, дешевого більше, дорогого менше. Чому не знаю, та здогадуюсь.
При чому тут "на вухо"? Відкриваєш кришку клапанів - чисто, гідрики не цокотять - канали чисті. Мені цього достатньо щоб сказати, що різниці між дорогим і дешевим маслом немає. Тобто в роботі двигуна різниці немає.