Dekuju😊Zapojeni toho osciku neni nijak slozity...I kdyz ze zacatku bych taky byl rad, kdyby ni to nekdo ukazal. Krokodylek ze sondy jde na ground a sonda jde na pin, ktery merim. Ground beru z hlavniho filtracniho kondenzatoru, pokud merim na primaru, pokud merim na sekundaru, tak beru ground z vystupu. Natocim na to video😊
Tohle bylo hodně dobrý video od začátku co pán psal jak nad tím seděl sem si vzpomněl na sebe a samozřejmě IC úplně stejnej problem 👍 super díky rád sleduju tak pohodový vyprávění můžu poslouchat celou směnu 👌
Dobrá práce. Skvělý postup i diagnostika závady. Pakárnu s výměnou kondenzátorů v těchhle deskách znám. Já bych skončil u toho driveru, protože bych nevěděl kde ho sehnat. Takhle by to mělo vypadat a ne jako někteří místní patlalové, co se v tom hrabou bez zjevných znalostní a občas sedne štěstí na vola a podaří se jim něco zprovoznit. Přeji mnoho takových úspěchů.
Jako hračka a trenažer na opravy dobrý, ale pro praktický využití jako 100Mbit 48port fast ethernet s gigabit uplinkem a SFP asi marný s tragickou propustností a téměř nulovou finanční i užitnou hodnotou.
Jí měl teď hezkou závadu. Prorazená dioda v PFC (step up) vedla k tomu, že na kondenzátoru i můstku bylo jen 200V DC. To jsem opravil, ale okanžitě po tom explodovali oba zdroje (main a standby) za tím, které při tom byli funkční (z těch 200V běželi...). Následoval přesun do popelnice, protože už by to bylo moc práce. Ale celkem by mě zajímalo, co se stalo. Taky bych vyměnil kondenzátor v napájení to IC, byvá to příčina, když odejde.
Fajn žes to opravil, ale pověz mi jednu věc - proč jsi nejdřív nešel osciloskopem po výstupu toho švába dříve, než jsi začal odpajovat tranzistor? Zbytečně sis přidělal práci. Kontrola jeho funkce nebyla třeba před kontrolou IO, jelikož tam nebyl zkrat.
Ahoj. Protoze, jak rika Marek, ze neni na mosfetu zkrat, neznamena, ze je ok a vzdy to kontroluju podle toho, co odchazi nejcasteji. Kazdej mame nejakou zkusenost a za me je to 1 vadne IC na 10+ mosfetu😊💁🏻♂️Vystup nemusi byt jen zdanlive, vzdy je dobry to testovat co nejvic izolovane.
@@marphymarphy Jasně, že když není ve zkratu, tak to neznamená, že je OK, Ale když není ve zkratu, tak můžeš klidně měřit a měření na vývodu švábu je rychlejší než odpajovat trand včetně chladiče. Je to záležitost vteřin. Jinak moje zkušenost je taková, že ten trand se obvykle šlusne a na odchodu sebou v polovině případů vezme i ten řídící obvod a nebo ho nějak nakopne (pokud není mezi tím třeba nějaký budič). Mosfet, který se neotvírá, znám prakticky jen z hodně historické elektroniky. Takže když když měním mosfety (zejména pokud jsou to nějaké dražší typy třeba za dvě kila kus), tak vyměním automaticky i řídící obvod, který stojí třeba jen 30Kč. Nestojí mi to za ten čas a možné budoucí komplikace a už vůbec ne za reklamace. Ale nikomu to nenutím, jen vysvětluju jak to vidím já.
Přiznám se, že to IC jsem tipoval hned co jsem ho uviděl jako žhavého kandidáta. Akorát já bych se do opravy nepouštěl. Je to jenom stovkový switch, čili v podstatě už k ničemu. I nková wifi už má teoretickou rychlost 300 Mbit/s a tu tenhle switch saturovat nedokáže. Nko je standard z roku 2009. Dnes už prostě tenhle switch strašně brzdí, a to i doma. Možná by se hodil ke kamerám, těm stovka stačí. Ale zas jich většinou není tolik.
Na spoustu věcí (ne na vše samozřejmě) stovkový switch pořád stačí (např. na roztahání levného netu po paneláku, sběr dat, kamery, průmysl). A zkus si přes Nkovou WiFi načíst vzdálený adresář který má třeba stovky nebo ještě lépe tisíce souborů oproti klasickému kabelu. Teoreticky rychlejší, prakticky nikoliv. Ale i kdybys měl 10x pravdu (jakože nemáš), tak je to rozhodnutí majitele, nikoliv Márfyho.
@@Thales_WH Tak s tou poslední větou samozřejmě souhlasím. Ale jinak i náš městský operátor už nabízí víc než stovkové tarify. U všech lidí, které spravuju jsem už dávno vyměnit stovkové switche za gigabit. Není rok 2006. Jitter se sníží a net tolik pocitově nelaguje. Vždyť sám vidíš, že se Marphymu to UA-cam a Seznam sotva načetlo. Kdyby třeba hrál online hry, je namydlený.
@@speed_rider362 Pokud se mu to sotva načetlo, tak pokud ten switch není vadný, tak bude problém jinde. Ale obecně ať už je rok jakýkoliv, tak vždy záleží na správci infrastruktury zda používá zařízení adekvátní danému účelu. To musí posoudit on sám na základě dobré znalosti místních poměrů. Pokud usoudí, že to stačí, tak proč by tam měl za každou cenu investovat do výkonnějšího hardwaru? Pak jsou také místa, kde to není o logice a potřebách, ale třeba o rozpočtu nebo přístupu vedení. A ještě jedna věc na závěr: bydlím v Praze. Ne za Prahou, ale regulérně v Praze, jezdí mi tu běžně tramvaj atd. Je sice hezké, že ISP nabízí už minimálně od roku 2016 rychlost 250Mbit, ale v reálu jsem rád, když to jede50Mbit. A to jsem asi tak 60m od DSLAMu na optice a od DSLAMu ke mě vede poměrně nové vedení. Takže z hlediska připojení k netu by mi byl gigový switch na dvě věci.
@@Thales_WH Jasně, respektuju to. U mě lidi využívají lokální síť i na zálohy a tam je vyšší rychlost kopírování opravdu znát. Navíc procesor uvnitř switche je starý a na dnešní poměry dost žere. Nákup soudobého switche si dnes lze bez problému obhájit. Navíc po takovéhle pecce (přepětí) může vzrůst třeba packet loss, leccos může být načnuté. Nevidíme do každého čipu. Čas je drahý a ztrácet ho s tímhle switchem mi přijde neproduktivní. OK, je hotová skvělá diagnostika spínaného zdroje, ale ten vlastní spotřebič za to nestojí ani omylem. Může se vylít třeba za měsíc, nebo i za týden.
@@speed_rider362 Ano, lokální provoz beru, tam je to jasné. Jak říkám - jsou i jiné než technické důvody. 52 portový switch nekoupíš za litra, ale i kdyby jo, tak narazíš na někoho, před kým si to prostě neobhájíš i kdybys měl důvody seberacionálnější. To je jako když jsem v minulém zaměstnání řešil proč jsou v malém rozvaděči tři 24 port switche, je neustálý nedostatek reálně zapojených zásuvek, protože je nebylo kam do těch switchů narvat a hlavně se do toho rozvaděče už nic dalšího rozumně nevešlo. Byl tam bordel, na který jsem musel každý den koukat. Pro firmu by nebyl sebemenší problém koupit nový, kvalitní, značkový switch a ty vergly vyházet. Z principu ale prostě ne. Jak víš, jak funguje organizace, ze které pochází ten switch? A nebo to ten člověk má třeba někam do domu dětí a mládeže, kde můžou být rádi, že mají vůbec něco.
mohl bys prosim doplnit do seznamu "jaky mam osciloskop"? :)) a nejaky tip na novy stolni nebo multimetrovy, aby co nejmin stal a byl pouzitelny na mereni PWM spinanejch zdroju? diky;)
Ahoj. Je to Fnirsi 1014D. Doplnim to, ale ukaze se to az u nove nahranych videi, takze nekdy od ledna😊Pokud myslis fakt levnej, neresis vzorkovani, citlivost a potrebujes merit jen frekvence ve spinakach, staci Ti cokoli za par Dolacu z Aliku, co ukaze alespon 200kHz, hranicne aspon 100kHz💁🏻♂️😊Ale i obyc multak, co meri frekvenci, jen neuvidis prubeh😊
@@marphymarphy Ahoj, dekuji za info, ses trida;) Mezitim sem oprasil muj startej Metex co umi 4 nebo 40MHz. Kolik tak byva normalni frekvence na gate mosfetu? Je fakt, ze tam to bud je nebo ee:))
@@HardKonOlomouc doporučil bych vám nějakou školu elektroniky, protože opravovat věci nelze jenom koukáním na YT. Mám praxi bezmála 25let a k tomu jsem vystudoval elektroniku a stejně je potřeba se stále učit. Učím se každým dnem a pořád mi to připadá málo, to potvrdí asi každý zkušený odborník. Ve zkratce odpověď na to, kolik je na gate frekvence, tak asi pár kHz až jednotky MHz, ale k čemu to je, když nevíte, jak funguje dané zapojení? Musíte se naučit číst schéma, okem musíte pochopit, co to má dělat a to samé pohledem na PCB, kde vidíte zapojení součástek. Potom jste schopen měřit a odečítat hodnoty tak, že víte, co to (ne)dělá. Nejlepší je na to osciloskop, kde krom napětí vidíte celý průběh signálu a lze usuzovat, co může být špatně. Při použití DMM musíte mít zkušenosti na to, co přesně měřit a co lze očekávat. PWM má totiž pevnou frekvenci, ale různou střídu a to vám obyčejný DMM opravdu neukáže...
@@the8bitpc_805 diky za obsahlou odpoved. Ja jsem sice jen silnoproudar, ale nejaky znalosti slaboproudu taky mam, skolu urcite nepotrebuju :D Jinak ja opravuju uz skoro 25 let tiskarny HP.;) Doporucuju shlidnout video Dratenky, jak opravuje Samsung televizi, to je aspon borec:D:D Taky uz taky ke stari blbnu, ale jak co v tom spinanym zdroji funguje jakstaks vim, a prave vicemene z videi Marphyho oprav ;) Ten dotaz byl vicemene na orientacni zmereni, jesi tam ty kmity sou nebo ne. Na to ze 3x za rok neco zkusim opravit ani oscilo nepotrebuju, mozna uplne staci ten DS0138:D Kdysi sem stavel predzesilovace na dalkovy ovladani z modulu z televize a zesilovace 2x100W, tak to byla si myslim jina liga a pajet umim, dokonce mam i foukacku, spis mam problem, ze na to uz houby vidim:(
Ta upřímná radost z 5 Voltů :D Ale super že se to povedlo opravit
ja mam tiež podobnu radost ked sa mi čokolvek podari opravit...
Jj, dulezite je se umet radovat z malickosti😊
@@marphymarphy Naprosto souhlasím, jen ať tu je více radosti z povedených věcí.
... precízne meranie ... základ úspešnej opravy ...super...👍🏻
Dekuju :-)
Základ je diagnostika závady, opravit už to pak zvládne kde kdo.
Opäť výborné a veľmi poučné video.
Dekuju😊
Výborné a poučné ako vždy. Rád by som bol, keby tam bolo v skratke opísané aj zapojenie osciloskopu. Možno to uvítajú aj iní kutilovia. Ďakujem.
Dekuju😊Zapojeni toho osciku neni nijak slozity...I kdyz ze zacatku bych taky byl rad, kdyby ni to nekdo ukazal. Krokodylek ze sondy jde na ground a sonda jde na pin, ktery merim. Ground beru z hlavniho filtracniho kondenzatoru, pokud merim na primaru, pokud merim na sekundaru, tak beru ground z vystupu. Natocim na to video😊
@limeadevs1131
@@marphymarphy škoda, že ešte nie je natočené sľúbené video.
Díky za video. Učím se z tvých videí a jsem rád, že jsme se dobrali ke stejné závadě.👍
Dekuju, sem rad, pokud Ti moje videa neco predavaj😊
Tady ty pátrací videa, o tom kde je problém, jsou úplně super, ty mě baví nejvíc 😉👍 .
Mne taky😊
Tohle bylo hodně dobrý video od začátku co pán psal jak nad tím seděl sem si vzpomněl na sebe a samozřejmě IC úplně stejnej problem 👍 super díky rád sleduju tak pohodový vyprávění můžu poslouchat celou směnu 👌
Dekuju😊
Jako vždy skvělá práce 😉 jo ten úlet s nahrávaním moc dobře znám taky se mi to stalo 😂 děkuji za video a prezentaci mého kanálu 😊
Kdyby se mi to stalo jen jednou👏🏻😂
Dobrá práce. Skvělý postup i diagnostika závady. Pakárnu s výměnou kondenzátorů v těchhle deskách znám. Já bych skončil u toho driveru, protože bych nevěděl kde ho sehnat. Takhle by to mělo vypadat a ne jako někteří místní patlalové, co se v tom hrabou bez zjevných znalostní a občas sedne štěstí na vola a podaří se jim něco zprovoznit. Přeji mnoho takových úspěchů.
Dekuju😊Ten driver je nastesti z celkem bezny rady od (tusim) ST a maj ho bezne na TME😊
@@marphymarphy Díky, budu si pamatovat.
Sladký klasický trafa.😁
Jako hračka a trenažer na opravy dobrý, ale pro praktický využití jako 100Mbit 48port fast ethernet s gigabit uplinkem a SFP asi marný s tragickou propustností a téměř nulovou finanční i užitnou hodnotou.
Muj ukol byl to zprovoznit, ne hodnotit uzitnou hodnotu💁🏻♂️😊
Jí měl teď hezkou závadu. Prorazená dioda v PFC (step up) vedla k tomu, že na kondenzátoru i můstku bylo jen 200V DC. To jsem opravil, ale okanžitě po tom explodovali oba zdroje (main a standby) za tím, které při tom byli funkční (z těch 200V běželi...). Následoval přesun do popelnice, protože už by to bylo moc práce. Ale celkem by mě zajímalo, co se stalo.
Taky bych vyměnil kondenzátor v napájení to IC, byvá to příčina, když odejde.
Za trafem nebylo nic asi proto, že jsi měl DC 13:06.
Ono i tak by to neco malo namerilo😊Jako...Poznal bys na tom meraku, kdyby tam neco bylo😊Nenameril sem nic, pac proste nejel ten driver😊
Taky jsem se toho všiml 😁
krásná práce. neplánuješ strhnout tu folii z V-metru?
Ahoj😂Folie uz je vymenena, jen mam predtoceno, takze do konce roku budes koukat jeste na tu starou😂
@@marphymarphy díky. Obsedantní porucha
Super! Skvelé!
Dekuju😊
Fajn žes to opravil, ale pověz mi jednu věc - proč jsi nejdřív nešel osciloskopem po výstupu toho švába dříve, než jsi začal odpajovat tranzistor? Zbytečně sis přidělal práci. Kontrola jeho funkce nebyla třeba před kontrolou IO, jelikož tam nebyl zkrat.
Ahoj. Protoze, jak rika Marek, ze neni na mosfetu zkrat, neznamena, ze je ok a vzdy to kontroluju podle toho, co odchazi nejcasteji. Kazdej mame nejakou zkusenost a za me je to 1 vadne IC na 10+ mosfetu😊💁🏻♂️Vystup nemusi byt jen zdanlive, vzdy je dobry to testovat co nejvic izolovane.
@@marphymarphy Jasně, že když není ve zkratu, tak to neznamená, že je OK, Ale když není ve zkratu, tak můžeš klidně měřit a měření na vývodu švábu je rychlejší než odpajovat trand včetně chladiče. Je to záležitost vteřin. Jinak moje zkušenost je taková, že ten trand se obvykle šlusne a na odchodu sebou v polovině případů vezme i ten řídící obvod a nebo ho nějak nakopne (pokud není mezi tím třeba nějaký budič). Mosfet, který se neotvírá, znám prakticky jen z hodně historické elektroniky. Takže když když měním mosfety (zejména pokud jsou to nějaké dražší typy třeba za dvě kila kus), tak vyměním automaticky i řídící obvod, který stojí třeba jen 30Kč. Nestojí mi to za ten čas a možné budoucí komplikace a už vůbec ne za reklamace. Ale nikomu to nenutím, jen vysvětluju jak to vidím já.
I cant believe...Its working 👍
👍😀
Přiznám se, že to IC jsem tipoval hned co jsem ho uviděl jako žhavého kandidáta. Akorát já bych se do opravy nepouštěl. Je to jenom stovkový switch, čili v podstatě už k ničemu. I nková wifi už má teoretickou rychlost 300 Mbit/s a tu tenhle switch saturovat nedokáže. Nko je standard z roku 2009. Dnes už prostě tenhle switch strašně brzdí, a to i doma. Možná by se hodil ke kamerám, těm stovka stačí. Ale zas jich většinou není tolik.
Na spoustu věcí (ne na vše samozřejmě) stovkový switch pořád stačí (např. na roztahání levného netu po paneláku, sběr dat, kamery, průmysl). A zkus si přes Nkovou WiFi načíst vzdálený adresář který má třeba stovky nebo ještě lépe tisíce souborů oproti klasickému kabelu. Teoreticky rychlejší, prakticky nikoliv. Ale i kdybys měl 10x pravdu (jakože nemáš), tak je to rozhodnutí majitele, nikoliv Márfyho.
@@Thales_WH Tak s tou poslední větou samozřejmě souhlasím. Ale jinak i náš městský operátor už nabízí víc než stovkové tarify. U všech lidí, které spravuju jsem už dávno vyměnit stovkové switche za gigabit. Není rok 2006. Jitter se sníží a net tolik pocitově nelaguje. Vždyť sám vidíš, že se Marphymu to UA-cam a Seznam sotva načetlo. Kdyby třeba hrál online hry, je namydlený.
@@speed_rider362 Pokud se mu to sotva načetlo, tak pokud ten switch není vadný, tak bude problém jinde. Ale obecně ať už je rok jakýkoliv, tak vždy záleží na správci infrastruktury zda používá zařízení adekvátní danému účelu. To musí posoudit on sám na základě dobré znalosti místních poměrů. Pokud usoudí, že to stačí, tak proč by tam měl za každou cenu investovat do výkonnějšího hardwaru?
Pak jsou také místa, kde to není o logice a potřebách, ale třeba o rozpočtu nebo přístupu vedení.
A ještě jedna věc na závěr: bydlím v Praze. Ne za Prahou, ale regulérně v Praze, jezdí mi tu běžně tramvaj atd. Je sice hezké, že ISP nabízí už minimálně od roku 2016 rychlost 250Mbit, ale v reálu jsem rád, když to jede50Mbit. A to jsem asi tak 60m od DSLAMu na optice a od DSLAMu ke mě vede poměrně nové vedení. Takže z hlediska připojení k netu by mi byl gigový switch na dvě věci.
@@Thales_WH Jasně, respektuju to. U mě lidi využívají lokální síť i na zálohy a tam je vyšší rychlost kopírování opravdu znát. Navíc procesor uvnitř switche je starý a na dnešní poměry dost žere. Nákup soudobého switche si dnes lze bez problému obhájit. Navíc po takovéhle pecce (přepětí) může vzrůst třeba packet loss, leccos může být načnuté. Nevidíme do každého čipu. Čas je drahý a ztrácet ho s tímhle switchem mi přijde neproduktivní. OK, je hotová skvělá diagnostika spínaného zdroje, ale ten vlastní spotřebič za to nestojí ani omylem. Může se vylít třeba za měsíc, nebo i za týden.
@@speed_rider362 Ano, lokální provoz beru, tam je to jasné. Jak říkám - jsou i jiné než technické důvody. 52 portový switch nekoupíš za litra, ale i kdyby jo, tak narazíš na někoho, před kým si to prostě neobhájíš i kdybys měl důvody seberacionálnější. To je jako když jsem v minulém zaměstnání řešil proč jsou v malém rozvaděči tři 24 port switche, je neustálý nedostatek reálně zapojených zásuvek, protože je nebylo kam do těch switchů narvat a hlavně se do toho rozvaděče už nic dalšího rozumně nevešlo. Byl tam bordel, na který jsem musel každý den koukat. Pro firmu by nebyl sebemenší problém koupit nový, kvalitní, značkový switch a ty vergly vyházet. Z principu ale prostě ne. Jak víš, jak funguje organizace, ze které pochází ten switch? A nebo to ten člověk má třeba někam do domu dětí a mládeže, kde můžou být rádi, že mají vůbec něco.
Ten velky .... ehm... kapacitor..... ve zdroji vypada promackly. Neni to nejaky cinsky repas?
Majitel toho switche ho menil predemnou. Nvm, jak se podarilo ho promacknout🤷🏻♂️😅
@@marphymarphy Ja jen, ze v jednom videu mel Danyk taky promackly kondik a Cinan tu diru zalepil voskem a dal novou folii...
Proc me to vubec neprekvapuje?😂
aky pouzivate microskop? ten co je v popiske z blesaku? aka je min a max. medzera pri praci pre ostre zobrazenie?
Jj, ten, co je v popisku. Umi zaostrit, i kdyz ho uplne polozim na plochu, bezne mam pracovni misto 15-20cm a sel by v pohode i vejs :-)
mohl bys prosim doplnit do seznamu "jaky mam osciloskop"? :)) a nejaky tip na novy stolni nebo multimetrovy, aby co nejmin stal a byl pouzitelny na mereni PWM spinanejch zdroju? diky;)
Ahoj. Je to Fnirsi 1014D. Doplnim to, ale ukaze se to az u nove nahranych videi, takze nekdy od ledna😊Pokud myslis fakt levnej, neresis vzorkovani, citlivost a potrebujes merit jen frekvence ve spinakach, staci Ti cokoli za par Dolacu z Aliku, co ukaze alespon 200kHz, hranicne aspon 100kHz💁🏻♂️😊Ale i obyc multak, co meri frekvenci, jen neuvidis prubeh😊
@@marphymarphy Ahoj, dekuji za info, ses trida;) Mezitim sem oprasil muj startej Metex co umi 4 nebo 40MHz. Kolik tak byva normalni frekvence na gate mosfetu?
Je fakt, ze tam to bud je nebo ee:))
@@HardKonOlomouc doporučil bych vám nějakou školu elektroniky, protože opravovat věci nelze jenom koukáním na YT. Mám praxi bezmála 25let a k tomu jsem vystudoval elektroniku a stejně je potřeba se stále učit. Učím se každým dnem a pořád mi to připadá málo, to potvrdí asi každý zkušený odborník.
Ve zkratce odpověď na to, kolik je na gate frekvence, tak asi pár kHz až jednotky MHz, ale k čemu to je, když nevíte, jak funguje dané zapojení? Musíte se naučit číst schéma, okem musíte pochopit, co to má dělat a to samé pohledem na PCB, kde vidíte zapojení součástek. Potom jste schopen měřit a odečítat hodnoty tak, že víte, co to (ne)dělá. Nejlepší je na to osciloskop, kde krom napětí vidíte celý průběh signálu a lze usuzovat, co může být špatně. Při použití DMM musíte mít zkušenosti na to, co přesně měřit a co lze očekávat. PWM má totiž pevnou frekvenci, ale různou střídu a to vám obyčejný DMM opravdu neukáže...
@@the8bitpc_805 diky za obsahlou odpoved. Ja jsem sice jen silnoproudar, ale nejaky znalosti slaboproudu taky mam, skolu urcite nepotrebuju :D
Jinak ja opravuju uz skoro 25 let tiskarny HP.;) Doporucuju shlidnout video Dratenky, jak opravuje Samsung televizi, to je aspon borec:D:D
Taky uz taky ke stari blbnu, ale jak co v tom spinanym zdroji funguje jakstaks vim, a prave vicemene z videi Marphyho oprav ;) Ten dotaz byl vicemene
na orientacni zmereni, jesi tam ty kmity sou nebo ne. Na to ze 3x za rok neco zkusim opravit ani oscilo nepotrebuju, mozna uplne staci ten DS0138:D
Kdysi sem stavel predzesilovace na dalkovy ovladani z modulu z televize a zesilovace 2x100W, tak to byla si myslim jina liga a pajet umim, dokonce mam
i foukacku, spis mam problem, ze na to uz houby vidim:(
Hodně se mi líbí aneng tahám to i do auta je to nezmar
No, šla bych na to z jiné strany, ale u těchto věcí je podstatný výsledek.
Jak rikas. Dulezitej je vysledek. Kazdej mame nejaky postupy :-)
a reknes nam z jake strany?:P:) , doufam ze ne ze by sis koupila novej switch nebo to odnesla opravarovi:))