Nem messze van ide Kalocsa

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 17 гру 2024
  • A budapesti Polgárok Háza Kárpát-medencei Magyar Népművészet sorozatának X. évadában, 2019. tavaszán két települést látunk vendégül, melyek közös nevezője, hogy népi motívumkincsük a XXI. századi öltözeteken is helyet talált. Elsőként Kalocsát mutatjuk be, majd a - szocialista iparosítás miatt szinte elveszett - Ózd környéki barkók népművészeti kincseiből válogatunk.
    Stábunk Kalocsára látogatott, megkóstoltuk a halászlét Juca néni csárdájában, megtekintettük a Viski Károly Múzeumot, majd a tájházban és a Hagyományőrzők Házában találkoztunk a Varajti Gizella Színjátszókör tagjaival, megnéztük az írást, pingálást, varrást és gépi varrást (riselin), végül pedig a Kalocsai Bokréta Népművészeti Egyesület néptáncpróbájára is bekukkantottunk.
    A filmet készítették:
    'Sigmond Bertalan
    Kelemen Gabriell
    Trznadel Angéla
    Altorjai Bence
    Babusa Edit

КОМЕНТАРІ • 6

  • @tiborszeitz2235
    @tiborszeitz2235 5 років тому +1

    Nagyon szép kis összeállítás :)
    De Imre azt mondta,h amilyen ruhába "született" valaki, olyanba is halt ki.
    Éva viszont azt,h a kora előrehaladtával váltogatta a lány/nő a viseletet.
    Valamit félreértettem volna?

    • @bertalansigmond1092
      @bertalansigmond1092 5 років тому

      Kedves Tibor! A kettő nem kizáró tétel, ugyanis aki egy korszakban született, annak a korszaknak a ruhájában halt ki (pl. singlölés, korai, korai cifra vagy cifra). Viszont a korszak öltözetén belül az életkorának és alkalomnak megfelelően váltogatták a viseletet, tehát például fiatalon cifrát, idősödve a cifrának a "szomorú" változatát hordva. Erről részletesen itt: ua-cam.com/video/Y6sH_XQLlgU/v-deo.html , ahol Romsics Imre elmondja, hogy egy valamirevaló leányt 99 viselettel adtak férjhez - persze mind a 99 egyazon korszak viseletének változatai.

  • @csiknekertimaria1111
    @csiknekertimaria1111 10 місяців тому

    Reklám nélkül jobb lenne

  • @vincentvincent4154
    @vincentvincent4154 2 роки тому

    Fura ez az Ő-zés Kalocsán, nem oda való.Romsicsnak nem is áll jól.

    • @viktoriakishegyi7483
      @viktoriakishegyi7483 Рік тому

      Ez az ős-régi szép tájszólás a Kalocsai Sárköz pota magyarságának sajátja. Romsics Imre beleszületett e népcsoport gazdag hagyomány-világába. Hogy e vidék nyelvi hagyományait a beszélt nyelvben tovabbélteti és őrzi, ez az elhivatott néprajzos szakembertől szerintem példamutató, ezért őt inkább elismerés illeti.