Cynkowanie - podstawowe informacje
Вставка
- Опубліковано 10 лют 2025
- W dzisiejszym odcinku podstawy cynkowania we wlasnym garazu. Skupia sie on na etapach procesu oraz jego problematyce.
Odcinek nie jest sponsorowany. Bazuje jednak na gotowym zestawie. Szczegoly na koncu filmu.
Pamietajcie o BHP! Maska, gogle, rekawice gumowe i wentylowane pomieszczenie! Skladniku musza byc przechowywane w odpowiednik pojemnikach. Odpady nalezy oddac do odpowiedniej utylizacji! - Наука та технологія
Jest Pan dla mnie ogromną inspiracją. Studiowałem Inżynierię Materiałową oraz Inżynierię Produkcji na stopniu inżynierskim, a teraz kończę kierunek Mechanika i Budowa Maszyn na stopniu magisterskim. Moją pasją są motocykle, aktualnie tworzę własne stanowisko do piaskowania/szkiełkowania. Chcę potrafić jak najwięcej rzeczy robić samemu i móc rozwijać własne projekty renowacji klasyków. Widzę, że Pan bardziej w świecie samochodów się porusza, mimo wszystko jest mi niezmiernie miło odkryć osobę z takim zacięciem do mechaniki. Niestety, nawet na studiach, często trudno znaleźć takie osoby. Stąd czekam też z niecierpliwością na kolejne filmy. Pozdrawiam. 😉
Do tytułu PANA mi daleko, także tego Marek, po prostu. Ja kończyłem Elektrotechnikę ze specjalizacją w pojazdach i tam pasjonatów też nie było:) Szukaj jakiś lokalnych grup czy też jeździj na lokalne zloty (teraz raczej z tym ciężko). Moim pierwszym grubszym projektem była renowacja niemieckiego skutera z 1961 roku - Heinkel Tourist 103A2. Jak poszukasz to na kanale znajdziesz kilka odcinków po angielsku o nim. Jak zrobi się ciepło to go wyciągnę z salonu i nagram jakiś świeży materiał. Jeszcze niedawno, przez bite 14 miesięcy jeździłem do pracy tylko motocyklem. Zaliczyłem nawet ostatni TT na IoM więc motocykle też są, bo z tego się nie wyrasta!
Ciśnij i się nie poddawaj! Gromadzenie narzędzi trwa całe życie. Powodzenia!!!
Ładne te ozdoby choinkowe robisz :)
Bardzo mi się podoba jak starasz się wszystko swoimi własnymi rękami zrobić. Nieustannie trzymam kciuki za powodzenie projektu.
Czasami nie mam wyboru. Nie mam na tyle miejsca żeby rozebrać całe auto i oddać rzeczy na raz do cynkowania. A tak to można na bieżąco ;) dzięki!
@@MarekReinsch tak się domyślałem. Pozdrawiam.
Przy pomocy jakich składników wykonuje się pasywacje na żółto/złoto ? Ten jeden przedmiot obstawiam, że zrobił się matowy ponieważ po piaskowaniu nie był spolerowany.
Gdzieś po internecie krąży polska książka o cynkowaniu (kilka stron) w której wypisane są składniki. Ja kupowałem gotowca z angielskiego eBaya bo wtedy tam mieszkałem. Wydawało mi się że w filmie dałem gdzieś zrzut ekranu ze składnikami....
Oglądałem!
To się chwali! 🔥
Właśnie jak przebiegał proces ponownej renowacji wlewu.
Bo też będę musiał rurkę odnowić i chciałbym wewnątrz uzyskać właściwy efekt
Musiałem zamówić pręt cynkowy który zamocowalem na gumkach w środku, na przestrzał (pręt nie może dotykać elementu bo będzie zwarcie).
@@MarekReinsch
Zamówiłem blachę która zostanie zwinięta albo pocięta na paski i wówczas ją tak umiejscowienie wewnątrz aby się nie styka z rurką.
W jakiej substancji cynkowałeś i co użyłeś do pasywacji?
Korzystałem z gotowych produktów które kupiłem na eBayu. Lista jest pokazana w filmie :)
@@MarekReinsch Widzę, że wszystko co potrzebne trzeba kupować na eBayu, u mnie to samo :), ostatnio tylko w Stanach kupuję. Mam pytanko, bo raczkuję w tym temacie. Czy można bezkarnie oksydować sprężyny stalowe bez obawy o ich osłabienie, utratę elastyczności. Gdzieś czytałem że powoduje to, że stal staje sie bardziej krucha.
@@TheStonedstone oksydowac na zimo raczej nie ma problemu, na gorąco nie wiem. Cynkowac odradzam bo zachodzi zjawisko uwodorowania, więc robi się kruche jeśli nie wygrzejesz. Trzeba wygrzewać w piecu w odpowiedniej temperaturze i określony czas aby pozbyć się wodoru.
@@MarekReinsch Dzięki. O to mi właśnie chodziło
Stefan Sękowski już dawno napisał ,Galwanotechnika domowa' Problem w tym że trudno ją zrozumieć nie widząc tego.Niema też ile prądu potrzeba. Ten film pomags zrozumieć.
Chce zapytać o roztwór do pasywacji. Jak zrobić taki roztwór i czy składniki da się jakoś łatwo kupić w Polsce. Wiem ,że na końcu jest pokazany zestaw z UK.
Niestety nie potrafie odpowiedziec na to pytanie. Dosc dawno temu czytalem ksiazke na temat podstaw galwanizacji i byly w niej wypisane wszystkie skladniki. Ksiazka byla dosc stara ale dostepna w internecie w formacie PDF. Warto poszukac! Zostaje jeszcze opcja kupienia od jakiegos lokalnego zakladu? Butelka ktora mi starcza na zrobienie kilku litrow roztworu jest malutka!
Tak, można. Poczytaj o chromianowaniu powłok cynkowych.
Jestem po pierwszych próbach i jeszcze to nie jest to. Element ma ciapki: połowa pokryła się ciemną wartwą, czuć pod palcem że grubszą , a reszta jest jasno szara. Fakt, nie mam pompki jeszcze, mieszałem ręcznie co 10 min. Kształ elementu skomplikowany.
Moja procedura jest taka: aceton > H2O > kwas solny 30% > H2O > elektroliza (ciężarki cynkowe jako elektrody, elektrolit to H2O + siarczan cynku siedmiowodny) > H2O > preparat do pasywacji na złoto. Ewidentnie problem mam na etapie elektrolizy bo przedmiot jest pięknie wyczyszczony przez kwas. Czy te ciapki to może być brak pompki? Element dostał też chropowate krawędzie ale tylko tam gdzie ciężarek cynkowy był za blisko. Prąd nie więcej jak 1A /dm2
Pompka to mus, próbowałem bez i były kiepskie wyniki. To samo z grzałka. Najlepiej używać blaszek jako elektrody bo mają większą powierzchnię. Muszą być też z kilku stron, żeby materiał odkładał się równomiernie.
Proszę o podanie składu do zrobienia roztworu pasywatora na żółto lub link do zakupu gotowego roztworu.Dziękuję.
Jak przedstawiałem w filmie, ja kupiłem gotowe na angielskim eBayu, bo mieszkam w Anglii. Musisz szukać na internetach albo w książkach o galwanizacji (PDFy do znalezienia w internecie).
Pasywacja ściąga ocynk więc za długo nie można moczyć, okolo 10 sec.
Cynk można znaleźć pod frazą "cynk sztabka" na allegro czy innych portalach
z czego jest roztwór do pasywacji na "złoto" ?
Nie mam pojęcia ponieważ kupowałem gotowy zestaw. Kiedyś czytałem fajną krótka polską książkę/podręcznik na temat cynkowania i tam był wszystkie odczynniki chemiczne podane. Może warto poszukać. Znalazłem to wtedy w PDFie. Niestety tytułu nie pamiętam.
Gdzie można dostać ten roztwór do cynkowania na złoto?
Niestety nie orientuje sie ale polecam ogarnac jakas ksiazke na temat galwanizacji domowej. Ja rezyduje w Anglii i kupilem caly gotowy zestaw.
Sprawdzales moze jaka jest grubosc takiego ocynku?
Niestety nie, bo nie mam potrzebnego urządzenia.
@@MarekReinsch miernik grubosci lakieru wystarczy
@@yasiiu niestety nie posiadam
Max 10 mikronów
@@yasiiu bzdury wypisujesz
Elementy trzeba zanurzać i wynurzać pod napięciem, jak dobrze pamiętam.
Absolutnie nie, bo zrobisz czarne plamy tam gdzie elementy pierwszy dotknie roztworu.