Kardiologia | Kongres

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 15 кві 2024
  • Choroby sercowo-naczyniowe to nadal główna przyczyna śmierci Polaków - około połowa wszystkich zgonów wśród Polaków jest spowodowana chorobami układu krążenia. Jest to jednocześnie jedna z głównych przyczyn, dla których obywatele cieszą się jedną z najniższych w Unii Europejskiej liczb lat przeżytych w zdrowiu. Chociaż to zjawisko szczególnie dostrzegane wśród mężczyzn, niepokojące dane epidemiologiczne dotyczą całej populacji.
    Znaczny odsetek mieszkańców Polski znajduje się w grupie wysokiego ryzyka sercowo-naczyniowego. Rodzi to szczególne obciążenie systemu opieki zdrowotnej, od lekarzy rodzinnych, przez ambulatoryjną opiekę specjalistyczną do lecznictwa szpitalnego. Realizowane są obecnie dwa projekty o ogólnopolskiej skali - Krajowa Sieć Kardiologiczna i Narodowy Program Chorób Układu Krążenia. Środowisko ekspertów oraz pacjentów zabiega również o rozwój opieki specjalistycznej (KOS-NS; KOS-Zawał). Warto zastanowić się w jaki sposób dokonać skoordynować te projekty, zachęcić Polaków do profilaktyki, zorganizować ścieżkę diagnostyczno-terapeutyczną pacjentów kardiologicznych.
    Do uczestnictwa w dyskusji zaproszeni zostali:
    Agnieszka Gorgoń-Komor - Senator RP, Zastępczyni Przewodniczącej senackiej Komisji Zdrowia;
    Prof. Adam Witkowski - pełnomocnik Ministra Zdrowia ds. Narodowego Programu Chorób Układu Krążenia, Narodowy Instytut Kardiologii;
    Prof. Piotr Dobrowolski - kierownik Samodzielnej Poradni Lipidowej, Narodowego Instytutu Kardiologii;
    Agnieszka Wołczenko - prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pacjentów ze Schorzeniami Serca i Naczyń EcoSerce.

КОМЕНТАРІ •