Opieka długoterminowa i domowa | Kongres

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 15 кві 2024
  • Tendencje demograficzne w Polsce wskazują na dynamiczny proces starzenia się społeczeństwa. Według danych GUS liczba gospodarstw domowych, w skład których wchodziły osoby starsze (w tym osoby po 65. roku życia) w 2021 roku wyniosła ponad 5,1 mln. Stanowi to ponad 41 proc. ogółu.
    Jednocześnie seniorzy to grupa, o którą powinniśmy zadbać w sposób szczególny. Starzenie się społeczeństwa jest wyzwaniem dla systemu opieki zdrowotnej, który będzie zmagać się z dodatkowym popytem na świadczenia zdrowotne. Przy ograniczonych zasobach kadrowych rozwiązaniem może być rozmów opieki długoterminowej oraz domowej. Kluczowym celem wydaje się przedłużenie aktywności zawodowej i społecznej seniorów w taki sposób, by osoby sprawujące nad nimi opiekę mogły nadal być aktywne na rynku pracy.
    Jak obecnie postrzegamy największe wyzwania polityki senioralnej? Czy pacjent geriatryczny w systemie ochrony zdrowia może liczyć na kompleksową opiekę? W jakich obszarach państwo powinno szczególnie zagwarantować wsparcie „srebrnemu” pokoleniu (bon senioralny, dopasowana profilaktyka, wsparcie prawne)?
    Do uczestnictwa w dyskusji zaprosiliśmy:
    Iwonę Kozłowską - wiceprzewodniczącą sejmowej Komisji Polityki Senioralnej
    Jakuba Adamskiego - dyrektora Departamentu Współpracy w Biurze Rzecznika Praw Pacjenta
    prof. Agnieszkę Neumann-Podczaską - dyrektor naczelną Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji
    prof. Tomasza Targowskiego - Konsultanta Krajowego w dziedzinie geriatrii
    Irenę Rej - prezesa Izby Gospodarczej Farmacja Polska

КОМЕНТАРІ •