Sam zrobił GWC za 5000 zł !? - część 2

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 20 жов 2024

КОМЕНТАРІ • 59

  • @fotografnowakowski7921
    @fotografnowakowski7921 11 місяців тому +4

    Dobrze się słucha specjalistów, którzy mają tyle ciekawego do powiedzenia. Już czekam na wyniki tych testów!!! Dobra robota Panowie.

  • @wittwoy7875
    @wittwoy7875 10 місяців тому +3

    Taki fachowiec jak Pan Witold w rodzinie to prawdziwy skarb.
    Zasubskrybowane i czywiscie 👍

  • @robertchmielewski6457
    @robertchmielewski6457 11 місяців тому

    Dzieki Panowie za ten odcinek, tez planuje to zrobic dokladnie tak samo. Macie moze jakies porownania testy jak dziala reku pobierajac powietrze z GWC vs. bezposrednio z czerpni na scianie. Te dane pomogly by bardzo ludziom decydowac sie lub nie na ta nowinke. Dzieki za program

    • @Sniffer54Sk
      @Sniffer54Sk 10 місяців тому

      ProVent prowadzi pomiary live. Polecam tą firmę, warto skorzystać z ich wiedzy i doświadczenia przy wykonaniu GWC. Jest wiele szczegółów i błędów, które można popełnić przy GWC. Ich instrukcje są bardzo szczegółowe.

  • @Mieszko777
    @Mieszko777 11 місяців тому +1

    Super info, czekam na ocenę instalacji

  • @michakominyrzeszow6343
    @michakominyrzeszow6343 11 місяців тому +2

    Fajnie wasz klient sobie to wymyslil. Ciekawe jakie bedzie mial wnioski po paru latach. Pozdrawiam :)

    • @piotrklonicaklimap
      @piotrklonicaklimap  11 місяців тому +1

      Sam jestem ciekawy jak się to sprawdzi😉

    • @marekwisniewski5572
      @marekwisniewski5572 6 днів тому

      @@piotrklonicaklimap NIe ma prawa dobrze działać - będzie tak jak mówisz w lato - gość nie uzyska punktu rosy w rurach popołudniami , wieczorami i nad ranem będzie sobie wrzucał do domu wilgoć. Sens to ma zrobienie GWC tak jak on zrobił ALE POD PIWNICĄ na głębokości 3 m pod zaizolowaną płytą fundamentową piwnicy tak z 10cm styroduru - tam temperatura na początku marca po całej zimie będzie około 6 stopni natomiast maksymalna w lato 13,5 stopnia i wtedy jak czerpnia w lecie będzie pobierać powietrze tuż znad gruntu wieczorem i nad ranem kiedy rosa osiada samoistnie na roślinkach (trawniku) to temperatura na wysokości +10-+20 cm jest 2-3 stopnie wyższa niż wyżej ( bo grunt na powierzchni akumulował ciepło przez słoneczny dzień ) to wtedy nawet przy wilgotności 95% powietrze o temperaturze 17,5-19 stopni trafi do GWC i tam wystąpi punkt rosy przy 13,5 stopniach ( sprawdzone dokładnie ) - wtedy to ma gigantyczny sens w lato a nawiewane powietrze będzie suche i chłodne. Efekt w zimę też znacznie lepszy. Dopiero na głębokości - 3m GWC nabiera sensu i oszczędności są istotne tak że do 10 lat się to zwraca. I co najważniejsze WŁAŚNIE POD DOMEM gdzie jest izolacja i tworzy się ostry gradient temperatury. Mam rurowy ( też z rury drenerskiej wymiennik tak zrobiony pod piwnicą żelbetową na 12 cm styroduru - opomiarowane - grzałka przez 3 lata nigdy się nie włączyła z logów widzę, że temperatura przez GWC na nawiewach zawsze była 5-6 stopni korzystniejsza w lato i w zimę niż bez- natomiast mam problem z bypassem w okresach przejściowych.

  • @r3d984
    @r3d984 7 місяців тому

    Bardzo się cieszę, że natrafiłem na ten materiał. Właśnie przymierzam się do budowy GWC. Po dłuższym szperaniu w sieci mam parę pytań . Czy żółte rury perforowane nie powinny być układane bezpośrednio w piasku? Owszem piasek może zatkać perforacje ale to nie będzie szczelne połączenie, woda będzie się wtedy przesączać ale wolniej a piasek dlatego, że lepiej przylega do rury i lepiej wymienia ciepło niż kamienie, nie mówiąc już o przestrzeniach między kamieniami, które działa jak izolacja. Skropliny to nie deszczówka, że muszą być od razu odprowadzone bo zatka się odpływ. A mokry piasek dużo lepiej oddaje ciepło. Planowałem poprowadzić rury perforowane, 3 odcinki 160mm po 50m. Na takiej długości, przy wydatku nominalnym 300m3/h, to ok 17,5Pa strat, faktyczny przepływ nie byłby 300m3/h tylko 280m3/h. Te dane są sczytane z dwóch wykresów: spadków ciśnienia przewodów wentylacyjnych dla średnicy wewnętrznej 144mm (160mm ) i charakterystyki zamontowanego wentylatora. Inaczej mówiąc, opory są tak dobrane aby nie trzeba było instalować dodatkowego wentylatora na wlocie GWC. Jedynym problemem jest, że ta żólta rura drenażowa zacznie pełnić swoją funkcję i po deszczu będzie się lało. No to co, dla chcącego nic trudnego - poniżej poziomu rur- montaż studzienki i pompy odprowadzającej deszczówkę. Pytanie tylko jak często taka studzienka będzie się napełniać jeśli kanały położy się powiedzmy na głębokości 1,5m - wody gruntowej na tej głębokości na pewno nie mam,bo i na 2m w pobliżu nie było.

    • @marekprzedstawiciel8740
      @marekprzedstawiciel8740 7 місяців тому

      zrób sobie droższy system "na dzień dobry" ale pewniejszy na długie lata!!!
      pc gruntowa z odwiertami
      rewelacyjny system
      u mnie działa od 12 lat
      dom z 2012 (gdzie obowiązywał wt2008- 130 kWh/m2r)
      a pompa z sieci na ogrzewanie (CO) pobiera 13-15 kWh/m2/r

  • @MAESTROCATFISH
    @MAESTROCATFISH 11 місяців тому +5

    Szczepan widać kto na tą firmę efektywnie pracuje😂😂 a kto efektownie😂😂

    • @piotrklonicaklimap
      @piotrklonicaklimap  11 місяців тому +3

      Szczepan to jest i efektywny i efektowny😁

    • @siwy7551
      @siwy7551 10 місяців тому +1

      Ale Szczepan co ty odjebałeś że zasyp fundamentu zrobiłeś z gliny, co?

  • @piotrniklas4453
    @piotrniklas4453 9 місяців тому

    Ale skomplikowany sposób 😂

  • @zbigniewnajduch8072
    @zbigniewnajduch8072 10 місяців тому +1

    Te żółte rury, jaka maja wytrzymalosc na ściskanie? Bo dla mnie wygloada to jak poduszka powietrzna ktora wkoncu siądzie.

    • @siwy7551
      @siwy7551 10 місяців тому

      Wez pod uwagę że jak przyjdzie mokra porą roku to może tam nawalić wody i wtedy żywot gwc się skończy

    • @zbigniewnajduch8072
      @zbigniewnajduch8072 10 місяців тому

      Jak dla mnie kiepski pomysł pod każdym względem. Tego nie powinno robić się pod domem, a już na pewno nie z takich rur. Dodatkowo będzie w okresie zimowym wtłaczał mroźne powierzetrze pod dom. Jeżeli jest tam wysoki stan wód gruntowych i rury będą zalane, to je zamrozi i podniesie posadzkę.

    • @sebek6543210
      @sebek6543210 10 місяців тому

      Stąd przed budową domu robi się pomiary gruntu, a nie buduje na pałę co popadnie @@zbigniewnajduch8072

  • @kondzio2003
    @kondzio2003 10 місяців тому +2

    Jakj jest sens robić GWC pod domem aby ochładzać grunt pod domem?

    • @28suchy
      @28suchy 10 місяців тому +1

      grunt pod domem się nie wychładza ,ponieważ ziemia ma też swoją temperaturę .W przypadku domu gdy fundamenty są ocieplone to mróz z zewnątrz nie atakuje tak bardzo , natomiast ciepło ziemi podnosi się pod płytę domu i może mieć nawet do 9-11st.C, bez ocieplonych fundamentów około 2-4 stC.Wszystko zależy od tego ile ciepła ucieka z domu przez podłogę i ściany , które stoją na fundamencie, czy płycie no i jaka ziemia. Ciepło promieniuje od wyższej temp. do niższej , nie tylko w górę , ale i w dół , oraz na boki . Dlatego sugeruje się też by wokół domu gdy robi się np opaskę z kostki brukowej , to zrobić pod nią pas XPS na szerokości około 60 cm , wtedy oddalamy od domu możliwość dodatkowego przemarzania. Ja się przymierzam do budowy w przyszłym roku i właśnie zastanawiam się nad tym rozwiązaniem . Będę chciał u siebie dodatkowo zastosować grzanie ziemi pod domem w okresie letnim . Czyli Gwc , póżniej ocieplenie z xps , następnie rury z ogrzewania podłogowego ,położone na ziemi do których pójdzie ciepło z pod blachy na dachu . Tak patrząc całościowo , to dojdzie ekstra jakieś 6-7tys zł, ale wtedy przez lato pex będzie odbierał ciepło z pod blachy i będzię je transportował pod dom , przez cały sezon. Ziemia pod domem będzie się nagrzewać zapewne kilka lat , ale chodzi o to by ciepło które będzie się uwalniać z pod domu , głównie pójdzie na fundament a przez niego na ściany domu , czyli teoretycznie dom powinien dłużej trzymać ciepło .To co przejdzie przez XPS w dół powinien przejąc GWC i z powrotem wpuścić do domu . Trochę to kombinowane , ale zobaczymy na ile wystarczy determinacji .

    • @marcinpander5501
      @marcinpander5501 9 місяців тому

      Właśnie ciężko znaleźć jakieś informacje w tym temacie. O ile wychłodzi się ten grunt? Czy istnieje możliwość że grunt pod domem zamarznie od GWC i powstaną wysadziny? A może właśnie lepiej pod domem żeby wykorzystać ewentualne straty ciepła z domu przez podłogę?

    • @kondzio2003
      @kondzio2003 9 місяців тому +1

      @@28suchy "grunt pod domem się nie wychładza" oczywiście, że się wychładza, a tym bardziej jak mu pomagamy wymiennikiem gruntowym, a więc wychładzamy grunt pod domem, a więc więcej ciepła ucieka z domu bo różnica temperatur jest większa. Lepiej moim zdaniem zrobić GWC poza domem i nie mrozić gruntu pod domem.

    • @cezaryczech3817
      @cezaryczech3817 8 місяців тому +1

      Mieszkam w starszym domu. Nie mam GWC, ale mam rozwiązanie wykorzystujące ciepło ziemi. Podpiwniczenie podcalym domem. Piwnice mają betonowe podłogi, bez ocieplenia,ściany kamienne. Z zewnątrz piwnice ocieplone styrodurem z opaską poziomą wokół domu. Piwnica trzyma temperaturę stalą, zimą 10 st. C, latem do 15 st. C. Dom dość szczelny i ciepły. Wentylacja w domu grawitacyjna. Nawiew powietrza wentylacyjnego jest do pownicy. Cyrkulacja powietrza naturalna zimą, wymuszana latem. Wyminę powietrza określiłem na 100-200m3/h. Przewodnictwo ciepła w gruncie jest wystarczające, by nie schłodzić piwnicy zimą

    • @marekwisniewski5572
      @marekwisniewski5572 6 днів тому

      Co za brednie - ochłodzi się na chwilę ale masa ziemi pod domem jest niemal nieskończona - jaką pojemność cieplną ma zwarta wilgotna ziemia a jaką powietrze ? weź kalkulator i sobie policz. - żeby wychłodzić grunt to musiałbyś tam wiać strumieniem powietrza jak z silnika odrzutowego a nie powolnym przepływem powietrza do Rekuperatora. Jeżeli weźmiesz taki wymiennik zrobisz na głębokości 3 m pod piwnicą to tam w środku zimy nigdy nie spadnie temperatura poniżej 6 stopni - natomiast w lato nigdy nie wzrośnie powyżej 13,5 stopnia - taka temperatura gwarnatuje punkt rosy w gruncie nawet w wilgotne letnie wieczory i poranki gdzie temperatura spadnie do 15 stopni a przy gruncie będzie z 18 stopni . Tym sposobem wykraplasz sobie wilgoć i powietrze wtłaczane do domu w lato nie będzie parne.

  • @ryszardx5883
    @ryszardx5883 10 місяців тому

    Ile stuk zoltych rur pan zalozyl ?

  • @aknfhb21
    @aknfhb21 11 місяців тому

    Jak wygląda sytuacja bakterii/grzybów w takich rurach?
    z innej beczki jeszcze nie baliście się zasypać fundamentu ziemią?

    • @icozzezeszwecji
      @icozzezeszwecji 10 місяців тому +1

      No właśnie używali terminu ziemia ale pokazane było że zasypują gliną piaszczystą - więc jest OK. Ale fakt jest taki że powinni sprostować w filmie żeby ludzie nie potraktowali tego dosłownie i nie zasypywali humusem xD

  • @szkodnik5168
    @szkodnik5168 11 місяців тому

    Bardzo jestem ciekaw jak sprawuje sie wspomniany pierwszy wymiennik ze zlożem kamiennym i w czym ten ma być od niego lepszy. Pozdrawiam

    • @piotrklonicaklimap
      @piotrklonicaklimap  11 місяців тому +1

      Może Witold coś napisze w tej sprawie lub jak będziemy u niego to spróbuję go dopytać😉

  • @arturcemel5441
    @arturcemel5441 11 місяців тому

    10 tys zaoszczędzone bo mój gwc płytowy 400 kosztował 15tys.Brawo majster. Pozdrawiam Ekipę

    • @piotrklonicaklimap
      @piotrklonicaklimap  11 місяців тому

      Teraz to twój wymiennik z 20tys kosztuje😉

    • @arturcemel5441
      @arturcemel5441 11 місяців тому

      @@piotrklonicaklimap to racja ja 15 płaciłem 3lata temu gdzie i tak to się nie zwróci, ale komfort jest

    • @jackcia3230
      @jackcia3230 10 місяців тому

      @@arturcemel5441 sledze temat od paru lat i w polskich warunkach klimatycznych jest to malo oplacalne to znaczy mozna miec ten sam komfort bez inwestycji .......duze znaczenie ma ilosc ludzi w domu i wielkosc domu i miejsce lokaliozacji gory ,morze suwalki.....wymiennik tak nie koniecznie gwc w ziemi....

    • @arturcemel5441
      @arturcemel5441 10 місяців тому

      @@jackcia3230 powiem Ci ze mam dom koło Wrocławia dokładnie 20km na wiosce dom w polu i na gwc lepiej jest w domu tzn rekuperacja sama nie wydala tak jak z podłączonym gwc. Chodzi mi o temp

  • @robertchmielewski6457
    @robertchmielewski6457 9 місяців тому

    Jak tam z tymi testami rekuperatora zasilanego z czerpni vs. Z GWC, pokazecie te "kosmiczne" ironizowane roznice? Pan Witold nie uczestniczy w forum i pytaniach, moze zademonstrujecie teraz przy mrozach jakie sa to roznice i zadacie mu kilka pytan z forum na zywo bylby juz pelny obraz w sprawie tematu GWC.

    • @damianmichno975
      @damianmichno975 9 місяців тому

      Kosmiczna różnica dotyczyła porównania. Czyli z 20 lub więcej stopni różnicy na wejściu rekuperatora (z i bez gwc), na nawiewie już różnica jest tylko kilka stopni. A ta druga jest kluczowa

  • @RDesign.
    @RDesign. 11 місяців тому +2

    A ja prośbę mam z innej beczki. Podczas nagrywania dźwięk w stereo proszę 😅

    • @piotrklonicaklimap
      @piotrklonicaklimap  11 місяців тому +1

      No coś poszło nie tak😉 tak to jest jak instalator bierze się za montaż filmów. Powoli wszystkiego się uczę odnośnie montażu także będzie coraz lepiej😉

    • @piotrklonicaklimap
      @piotrklonicaklimap  11 місяців тому +1

      Mikrofony już przestawione😉

    • @RDesign.
      @RDesign. 11 місяців тому

      Dziękuję. Poprawi to znacznie oglądanie waszych filmów ☺️ Małymi krokami do perfekcji. Pozdrawiam

  • @bosman990
    @bosman990 10 місяців тому +1

    ...a co z wilgocią +++ kurzem = śmierdzącym mułem, w rurze???

  • @budowyremontypomysykontrow6451
    @budowyremontypomysykontrow6451 10 місяців тому +1

    Zrobiłem Podobnie. Zapraszam do zapoznania się z moim pomysłem

  • @bartomiejkos370
    @bartomiejkos370 11 місяців тому

    Miałem bardzo podobny pomysł i mam. Pytanie do inwestora czy orientował się jak wygląda trwałość tych rur żółtych? Brawa za odwagę!!

    • @MrCzucz
      @MrCzucz 11 місяців тому

      na słońcu kilka lat. Pod ziemią pewnie kilkaset. To zwykły plastik.

    • @bartomiejkos370
      @bartomiejkos370 11 місяців тому

      @@MrCzucz no tusz tak zakładam, ale czy wiesz to "na nosa" czy że specyfikacji technicznej?

    • @MrCzucz
      @MrCzucz 11 місяців тому +1

      @@bartomiejkos370 to jest twarde pvc (pvc-u). Plastik zakopany w ziemi raczej długo wytrzyma :). Trwałość określana na minimum 50 lat. Myśle, że w stabilnych warunkach i z 200 poleży.
      Żeby mieć większą pewność możesz zastosować rury kanalizacyjne. Ale pewnie poleżą tyle samo.

    • @jagodowa16
      @jagodowa16 11 місяців тому +2

      Jeżeli już musi być rura PVC to przynajmniej niech ma jakieś papiery do kontaktu z żywnością lub woda pitną. Rury kanalizacyjne to najgorszej jakości materiały.

  • @aleksandraambiklonica
    @aleksandraambiklonica 11 місяців тому

    I MiSZcz drugiego planu 😁

    • @MrRatpaw
      @MrRatpaw 11 місяців тому

      Żona Piotra Kłonicy? 🙂

  • @siwy7551
    @siwy7551 10 місяців тому

    Wszystko spoko ale u mnie tam byłaby woda dlatego nie ma opcji

  • @rafa9263
    @rafa9263 10 місяців тому +1

    Już czuję zapach grzyba z tego wymiennika🤦.

  • @krzysztofpiotrdziadosz2434
    @krzysztofpiotrdziadosz2434 10 місяців тому

    Facet za plecami dłubie w wełnie bez maski i bez rękawic, gotowy pacjent na raka już w terminie kilku lat

    • @MafiaMatiego1
      @MafiaMatiego1 10 місяців тому

      Możesz rozwinąć swoją wypowiedz? Układałem kawałek wełny w maseczce ale bez storju ochronnego w zwykłych rękawiczkach. Mam się czego obawiać?

    • @rogacz962
      @rogacz962 3 місяці тому

      @@MafiaMatiego1 Nie. Wełna jest materiałem obojętnym. Jedynym czego należy unikać to wdychanie pyłków, ale jak układasz jeden raz w życiu to nic Ci nie będzie i bez maski.

  • @kapitanpanda
    @kapitanpanda 8 місяців тому

    Jakie jest pana zdanie na temat GWC panie Piotrze????