Rekuperacje czy klimatyzacje można wyczyścić czy ozonować żeby się pozbyć mikrobów i grzybów. Z gruntowym wymiennikiem niby można zrobić to samo, jednak ja widzę tu inny problem. Nie pojawi się po roku czy dóch ale po 20 latach na pewno. Jak powietrze ma iść przez zeolit to jego właściwości w końcu się wyczerpią a już go nie wymienimy na nowy (jak to można zrobić z jakąś beczką zasypana filtracją), druga sprawa że powoli będzie się tam odkładał osad z kurzu itp. i zatykał przestrzenie i coraz mniej powietrza i coraz trudniej będzie można przepchać. Mija 20 lat i system przestanie działać. Jak jest system przepłukiwania tego to może problem rozwiązać, tak samo jak np. filtry na wejściu bo te można wymieniać i zapewnią bez pyłowość powietrza wtłaczanego do środka. Opowieści o wiecznej żywotności zeolitu to między bajki można włożyć, będzie wieczny jak będzie nieużywany, jak będzie używany i będzie cokolwiek wchłaniał to to cokolwiek (np wspominane promieniowanie) będzie się w nim kumulować i jak się cały "napełni" to nie tylko że przestanie już wchłaniać ale zacznie nawet to wchłonięte oddawać. Dlatego jak mi instalator powie że 25 lat będzie działać a potem wymiana to uwierzę, jak powie że przetrwa 3 pokolenia, to go zaliczę do.... i na pewno nie będę już dalej z nim na poważnie rozmawiał.
Zamiast takiej inwestycji, można zakopać kilkaset metrów rur z wodą a na wejściu rekuperacji zastosować wymiennik ciepła (taką chłodnicę samochodową :) ) i osiągniemy efekt ocieplenia lub wychłodzenia powietrza. Nie będzie filtracji ale będzie zysk energetyczny.
Nie ma uzasadnienia ekonomicznego wykonywanie GWC, ma uzasadnienia głównie dla firmy, która to sprzedaję. Chyba że wykonamy wszystko sami. W XX wieku miało to sens: 1. Były tańsze (zazwyczaj żwirowe) 2.Klimatyzacja była droga 3. Rekuperatory nie miały elastycznego systemu rozmarzania i niską sprawność (wymienniki krzyżowe). Na dzień dzisiejszy to jeśli koniecznie ktoś chcę, to tylko z uwagi na filtrowanie powietrza jakim jest GWC (żwirowe lub przeponowe z zeolitem). Ewentualnie można zamontować ok 10mb rury atestowanej jako forma blokujaca zamarzanie wymiennika w rekuperatorze i tyle
Czy ja wiem, czy to jest drogie... A czy to się opłaca... Wiele rzeczy w życiu się nie opłaca, a jednak ludzie to montują, muszą mieć inne powody, nie tylko finansowe. Pozdrawiam.
Moja rekuperacja bierze około 18-19 kWh miesięcznie. To daje delikatnie ponad 200kWh na rok. Razem z grzałką wstępną jest tego 300kWh. Wniosek nasuwa się sam. GWC rurowy jeśli ma się odpowiednie warunki na działce i zrobi się samemu to może się opłacać. Filtry w rekuperacji to może z 50 zł rocznie.
@@MrCzuczno takie typowe brednie marketingowe i tendencja ilość montowanych gwc będzie spadkowa, a nie wzrostowa. Skoro rekuperatory są coraz lepsze i mają coraz wydajniejszą modulację pracy grzałki, coraz lepsze filtry antysmogowe. Klimatyzacje tanieją i filtry do niech też są coraz lepsze, a gwc tylko drożeje. A najlepsza brednia to to że GwC nie pobiera prądu: powietrze musi "pokonać" opór gwc i pompga mu w tym wentylator, który zużywa prąd (często więcej niż klima).No ale cóż inne sprzedawca mógł powiedzieć, może się kiedyś doczekamy obiektywnego materiału na yt
Tak naprawdę GWC bezprzeponowe jest dla osób świadomych, które nie chcą klimatyzacji (z różnych względów) i którym podobają się rozwiązania OZE działające wiecznie. Z ekspertyz biologicznych nt. GWC żwirowych wynika, że po 13 latach nie wykazały one czynnych biologicznie zanieczyszczeń. Z badań nt. zdolności filtracyjnych dolomitów wynika, że posiadają zdolności filtracyjne co najmniej 15 lat (tyle trwa badanie), zeolit, który ma właściwości sorbcyjne 10000 razy większe niż dolomit można założyć, że będzie filtrował znacznie dłużej. Pojawiają się również badania nt. regeneracji złoża za pomocą solanki, więc warto mieć możliwość wpuszczenia takiej solanki przez linię kroplującą do warstwy mineralnej. Żadne bakterie się nie rozwiną w środowisku w którym mamy ciągły przepływ powietrza, warstwę filtracyjną, rury antystatyczne i antybakteryjne, w której nie zalega wilgoć. Czy zatem GWC się opłaca? Nie. Ale nie wszystko co się opłaca warto i nie wszystko co warto się opłaca. Dzięki GWC można zrezygnować z grzałki wstępnej w rekuperatorze i wymienniku entalpicznym + zaoszczędzić na filtrach i ich wymianie. Warto tutaj również wspomnieć o regulacji wilgotności przez GWC, zwłaszcza istotne przy chłodzeniu latem np. na matach kapilarnych. Wpuszczane powietrze przez GWC które będzie na wejściu rekuperatora mieć 17 stopni i 100% wilgotności ocieplając się do 22 stopni będzie miało tej wilgotności już tylko ok. 70%, co pozwoli na chłodzenie domu do takiej temperatury bez ryzyka powstania kondensatu.
Przyznam, że mocno nad tym myślałem i ciesze się że tego nie zrobiłem. Zaoszczędzone 20k zainwestowałem w odwierty do gruntowej pompy ciepla, zamiast pierwotnie planowanej powietrznej, dzięki czemu również będę mógł korzystać z chłodu z gruntu latem, a jdnocześni mam bardzij stabilne, trochę tańsze ogrzewanie zimą. W kwestii filtrowania powietrza, za cenę GWC pewnie można kupić zapas najlepszych filtrów do rekuperatora na jakieś 30 lat.
Waldku fajnie że w końcu rozpocząłeś cykl na swoim kanale dotyczącej pasywnej energetyki opartej o wymienniki gruntowe 👌👏. Moim zdaniem projektując dom powinno się w pierwszej kolejności rozpocząć od tego typu rozwiązań wyjściowo a następnie w oparciu o tego typu rozwiązania projektować PV wraz z magazynami chemicznymi 🔋⚡️, pompy ciepła, rekuperacją, wiatrakami oraz inne źródła energii dla obiektu mieszkalnego.
A dzięki. Chcę na kanale pokazywać różne rozwiązania związane z budową domu i nie tylko. Ale masz rację, to wszystko musi ze sobą grać w jednej drużynie.
Będę u siebie robić poziomy gruntowy wymiennik glikolowy do pompy ciepła i przy okazji dam nitkę na glikolową chłodnicę/nagrzewnice do rekuperacji dodatkowo na lato klimakonwektor w salonie też na ten sam glikol, zobaczymy co z tego wyjdzie 😁
Po co dodatkowa nitka, możesz wykorzystać te z gruntówki. Przecież latem nie będziesz ich używał. A jak już chcesz mieć to prawdziwie działające to lepiej brać chłód z pompy.
Niech ten pan pokaże przykładowe obliczenia, wartości wilgotności latem i zimą. Bo latem gwc podniesie wilgotność czego nie chcemy a zimą obniży podczas gdy ona jest za niska. Podniesienie wilgotności jak i obniżenie będzie wymagało dodatkowej energii której sprzedawcy gwc chyba nie uwzględniają.
No właśnie co ciekawie odwrotnie. Latem woda wykropli się na wymienniku, ponieważ jest on zimniejszy od powietrza i domu, a zimą ta wilgoć będzie pobierana stamtąd, bo powietrze na zewnątrz jest suche.
Takie rzeczy, ze coś jest wieczne i jak jest dobrze zrobione to nic się nie może wydarzyć i ten Pan mówi to z taką pewnoscia. Zaczyna to być podejrzane czy to prawda. Już o wielu takich rzeczach slyszałem, po 20 latach czlowiek sie pyta innych fachowcow ze ma z tym taki i taki problem i dostaje odpowiedź : kiedys tak sie robiło, ale teraz robi sie to samo juz zupelnie inaczej i teraz to dopiero jest dobrze, wtedy to była stara technologia. To jak ma być wieczne to wlasciciel firmy montującej GWC niech da wieczna gwarancje do konca zycia swojego. swoich dzieci i wnuczka. Zobowiazenie gwarancyjne całym swoim majatkiem, które przechodzi na nastepne pokolenia. Dom dobrze zbudowany murowany nie jest wieczny a GWC bedzie wieczne to ciekawe.
Ja już się chyba wyleczyłem z chęci posiadania GWC. Latem klima robi lepszą robotę, a na zanieczyszczone powietrze zimą są filtry. Finansowo też nie daje to super oszczędności zakładając, że trzeba wydać na to jakieś 10-15 tyś lub więcej (przeponowe GWC z zeolitem), bo też musi tam chodzić jakaś pompka i też są filtry do wymiany + właściwości absorpcyjne zeolitu nie są wieczne. Nie wiem, może gdyby koszt zamykał się w góra 2000zł to jeszcze bym spróbował, ale tak to niech inni próbują - może kiedyś zrobię pod garażem jak się okaże, że byłem w błędzie ;)
@@szczepanwierzbicki każdy niesamowicie kombinuje jest zmuszany do wydawania pieniędzy na przeróżne rozwiązania odzysku ciepła i tak dalej, a wystarczyło żeby były tańszs lub w normalnych cenach surowce energetyczne a nie sztucznie zawyżone przez rząd i UE. Ale ceny energii będą szły w górę a my będziemy kombinować jeszcze bardziej jak tu oszczędzić 1 czy 2 kilowaty to jest błędne koło.
Zamiennie przy gruntowej pompie ciepła wystarczy dołożyć jeden odwiert więcej i zamontować chłodnicę kanałową na nawiewie powietrza do pomieszczeń i przepuścić przez nią glikol z odwiertu, a pozostałe odwierty wykorzystać do klimakoxnwektorów.
Ja kupiłem dom w stanie surowym zamkniętym i było już po ptakach żeby robić to w fundamencie. Ale ciekawe byłoby czy i jak to dobrze robić poza budynkiem. Rekuperację mam więc nawet opcja żeby podłączyć to do istniejącej czerpni
Czy rekuperacja się opłaca? - oszczędność przy pompie ciepła budynek 250m2 to 1200 kWh prądu elektrycznego a koszt instalacji rekuperacji 25tys zł Ocieplenie 15cm styro ściany, 25cm wełna dach, podłoga styro 8cm, dół podłogówka a góra grzejniki Sezon z rekuperacją zużycie prądu 7450kwh a bez rekuperacji 8600kwh (została założona po siedmiu latach od zakończenia budowy).
12 lat GWC z rur Rehau z tlenkiem srebra. Gdyby nie fakt, że sam sobie robiłem, a rury kupiłem okazyjnie to byłyby to pieniądze wyrzucone dosłownie w błoto. Korzyści temperaturowe są mizerne. Żeby to faktycznie zauważalnie działało trzeba by zrobić wymiennik 5x powierzchnia domu. Buduję drugi dom teraz i już tej głupoty nie zrobię.
bo jest rurowy a nie bez przeponowy. Rurowy szybko traci swoje właściwości a bez przeponowy ma cały czas połączenie z gruntem ale tez nie ma dużych oporów jak przy żwirowym.
GWC nie dobrane do potrzeb jest nic nie warte, czyli lepiej nie robić wcale. Natomiast takiego wymiennika nie da się przewymiarować. A, i najprostszym, najlepszym i najtańszym, jest zwykłe złoże żwiru. Komplikowanie tego pierwotnego pomysłu jest przekombinowaniem.
Jestem na etapie planowania budowy. Zastanawiam się nad takim wymiennikiem, jednak mam pewne wątpliwości. Kiedy takie złoże zeolitu się wyczerpie? Czy zwilżanie podłoża nie spowoduje w wymienniku rozwoju jakiś bakterii? Mieszkam na wsi i co jakiś czas sąsiad na działkę obok mojej lubi nawieźć gnojówki. Czy taki wymiennik potrafi odfiltrować tego typu zapachy? Czy ogólnie nie czuć w domu zwilżoną ziemią? Czy taki wymiennik potrafi zimą ogrzać powietrze do tego stopnia żeby nie załączała się grzałka w rekuperatorze? To takie pierwsze pytania które przychodzą mi do głowy po obejrzeniu :)
jak jesteś na etapie planowania to pomyśl o pc gruntowej oczywiście drożej na początku ale ZAWSZE z gruntu temp. DODATNIA a nikt nie mówi, że przy zmianach klimatu nie będzie syberyjskich zim i afrykańskich upałów a grunt to grunt TOTALNA STABILIZACJA (oczywiście jak jest projekt i dobrze wykonane) - odwierty u mnie działa od 12 lat
@@marekprzedstawiciel8740w cenie gruntowej masz pełny system HVAC i komfort cały rok a nie później płacz że rekuperacja nie chłodzi a podłogówka chłodząc nie daje oczekiwanego komfortu i mocno podnosi wilgotność.Mrozow dużych to mamy tyle co kot napłakał a upały już który miesiąc się ciągną?
@@krzysjakobson5383 nie mam rekuperacji mi nie jest potrzebna dom dobrze zbudowany nie nagrzewa się Ciekawe jak będą afrykańskie upały ale i syberyjskie mrozy to ilu będzie płakało że sprzęt nie daje rady A gruntowa z ziemi pobiera zawsze temp dodatnia Obecnie w domu przy temp 30 mamy 24-25 więc provlemh nie ma Może były dwa dni co noce były plus 22 to nie miała jak się trochę schodzić Dzisiaj na dole rano o 6 miałem 22,8 wystarczy mieć rozczelinione dwa okna
Rekuperacja do chłodzenia się nie nadaje, choćby i w lato gwc dawał 0 to za małe przepływy są aby schłodzić nagrzany letnim słońcem dom. Porównajcie sobie ile 1m3 powietrza na godzinę przesyła klimatyzator a ile rekuperacja.
Moje pytanie brzmi, czy moge to zrobić w podłodze budynku gospodarczego typu garaż na samochód w którym bedzie podpiwniczenie. Ewentualnie jak sie to przygotować do poziomu zero zebyście to mogli zamontować ? 😊
Mam podpiwniczenie w domku jednorodzinnym. Jeżeli bym nie otwierał okienek, a otwieram. Miałbym około 18-20 stopni. Musiałbym przepuścić te powietrze przez filtry i wtłoczyć do chałupy. Coś chyba podobnego.
Jak czytam fachowców od gwc co to nigdy doczynienia, pojęcia o wiedzy nie wspomnę😂 nie mieli to mi się ich żal robi, że pajaców z siebie robią. Ale, za autorytetów uchodzą wśród podobnym sobie.
Pierwsze pytanie : Czy wymiennik jest bardziej produktywny od klimy ??? Czy jest to opłacalne ? Klima i mała instalacja fotowoltaiczna i mam za darmo mocno wydaje chłodzenie . Kiedy jest bardzo ciepło , pracuje wtedy klima i pracują panele więc jest gitara :🎸:):):)
@@damiandemongrabowski3 skąd ma przyjść woda ze szlamem skoro, to jest pod ziemią, a instalacja otoczone i zasypana piaskiem, a dom pewnie będzie posiadał odwodnienie?
Merytorycznie..... Kiedyś rozmawiałem ze znajomymi i zeszli na tema zdrowego odżywiania , co szkodzi a czego unikać . Więc pytam , po co rozmowa o zdrowiu z palaczem który wypala 40 papierosów dziennie ? Spojrzeli na mnie i stwierdzili że to bez sensu. I tak jest z każdym nałogiem ? chorobą ? Jeśli ktoś lubi palić , pić , jeść , ćpać to z nim dyskusja o zdrowiu nie ma sensu..... O wdychanym powietrzu też.......
Średnia to liczona temp z latem Zima może być minus 30 i co?? Ma gruntowa pompę z odwiertami przy minus 20 z gruntu plus dwa Wiesz jaki jest wówczas cop? Prawie 5 A nie 1,5
Dodaj folie lub panele na podczerwien. Eksplataja kosztuje grosze. Zalety to 2 systemy, w wypadku awarii. Te pare dni w roku -30C??? Wystarczy. Koszty energii sa bardzo niskie. Nie trzeba hydraulika. Nie zalezysz od Rosji, gornikow, itd. Minisplity, masz jeszcze klime dodatkowo. Jest paru gosci na youtube, sa badzo zadowoleni i chwala takie systemy. Ja mam 24 lata podlogowke, 4 pietra plus 16 zon, bul dupy. Plus gwaranja sie skonczyla. Nigdy wiecej systemu CO z woda! NIGDY! Dodaj magazyn energi, kupuj prad tanio lub laduj z PV. Tesla i da sie zyc. COP nie ma zadnego znaczenia, liczy sie srednia roczna temperatura z ktorej odzyskujesz lub oddajesz energie.
Oddychać powietrzem które jest mieszane z powietrzem glebowym i mikroplastikiem z rur i tej zielonej membrany... i to ma być zdrowe!??. Już dekady minęły jak żwirowe wymienniki zaliczyły wielką klapę, ale temat wrócił za sprawą magicznego zeolitu. Ładnie brzmi ale to może być każdy biały kamyk. Jeszcze trochę a dla tej mody na energetyczną poprawność poddamy się każdemu eksperymentowi. I co ciekawe! jakoś dziwnie cicho o radonie, a to on chyba powinien tu być najważniejszy...
Nie wierzę w "filtrowanie" powietrza, skoro nie można wymienić lub wyczyścić filtra. Do tego istnieje realna możliwość zasysania do domu grzybni i bakterii z gleby i do tego jeszcze nie bezpieczeństwo pobierania radonu, który przecież jest w gruncie. Myślę, że dużo bezpieczniej korzystać z GWC na glikolu z wymiennikiem ciepła.
@@PompaCiepłaiPV Myślę, że Twoja odpowiedź jest niemerytoryczna. Nie mam fachowej wiedzy, ale dedukując z tego co wiem mam obawy. Obawy, które znikają przy wykorzystaniu czynnika chłodzącego w ziemi, a nie przepływu powietrza. Ponieważ, jak myślisz, nie posiadam nawet "szczątkowej wiedzy", zajrzałem do Wikipedii, podane jest kilka badań, warto zaznaczyć, że dokonano wyboru tych badań, aby przepchnąć ogólną tezę o bezpieczeństwie rozwiązania. A mimo wszystko: 1. w temacie grzybni i bakterii napisano: "Na podstawie tych badań działanie gruntowych wymienników ciepła ziemia-powietrze jest dopuszczalne, pod warunkiem, że przeprowadzane są regularne kontrole i dostępne są odpowiednie urządzenia czyszczące" - i tu pytanie: w realnych warunkach kto i jak będzie przeprowadzał kontrole i oczyszczanie tych rurek pod fundamentami" Do tego warunek jest aby system miał sprawną instalację odsączającą, a agent sprzedaży tego rozwiązania mówi o celowym zalewaniu wodą. 2. w temacie radonu: badanie wskazuje na warunki: "W niektórych obszarach geograficznych ważne jest, aby połączenia zapobiegały infiltracji gazu radonowego. Nie można stosować materiałów porowatych, takich jak niepowlekane rury betonowe. W idealnym przypadku w instalacjach należy stosować rury ziemne z antybakteryjnymi warstwami wewnętrznymi, aby zahamować potencjalny wzrost pleśni i bakterii w rurach". Z tego co wiem, powietrze swobodnie przechodzi przez warstwę kruszywa, a do tej warstwy ma swobodny dostęp radon z gleby. Myślę, że nie wziąłbyś takiego systemu do swojego domu nawet za darmo, "na test". Warto abyś starał się być obiektywny, inaczej tracisz na wiarygodności.
@@PompaCiepłaiPV Jeszcze dodam, że radon występuje w różnej ilości w poszczególnych regionach Polski. Jego stężenie na południu, a szczególnie w Sudetach jest wysokie. Nie zwiększałbym niepotrzebnie ekspozycji na ten gaz i to jeszcze w powietrzu domowym.
Kiedyś były popularne odkurzacze centralne, nie mamy pojęcia jaki mikrob siedzi w obojętnie jakich rurach po 10, 20 latach. Ktoś z rodziny zajmujący się klimatyzacją odradził mi nawet rekuperację z powodu problemu z utrzymaniem rur w czystości, sterylizować tego się nie da, ręką i szmatką nie dojdziesz, ale wybór należy do każdego, niczego nie należy negować. Niby istnieją metody, jak ozonowanie, specjalistyczna chemia, ale kto stosuje ją regularnie...
@@PompaCiepłaiPV a widziałem na wielu filmach na kanale izzi instalacje, jak robili serwisy, albo zmiany w kilkuletnich instalacjach. Druga sprawa mam znajomych z rekuperacją i kontrolują stan instalacji i jest sucho :)
Waldek, nie daj się rzeźbić.Zamiast tej tandety z tony plastiku za kupę kasy to sobie zamontuj prawdziwy wymiennik GWC z rur spiralnych na glikolu.Taniej i lepiej i nic ci go nie zaleje. Ten gość jest trochę teoretycznie "obstukany" w temacie bo handluje tymi pseudowymiennikami ale w rzeczywistości nie ma on dobrej wiedzy o termice i termodynamice. Pod domem to się piwnicę porządną buduje a nie GWC.Pozdrawiam z Podkarpacia.
Waldek jak juz się tym tak zachwycasz to uwierz, ze nie ma czym. Ten produkt ma więcej wad niz zalet, wystarczy poczytać jak się projektuje poziome wymienniki gruntowe. Umieszczanie tego pod domem to następny poroniony pomysł. Sama powierzchnia powinna być tak na szybko i bez znajomości warunków gruntowych ok 2-4 razy powierzchnia domu. Dla pompy ciepła taki wymiennik 4-5 razy. pow. domu i głębokość min. 2,5-4m. Klima wychodzi dużo taniej....
@@PompaCiepłaiPV niestety ten układ też wymaga prądu, a dobry energooszczedny wentylator to jakieś 2tys. i w tej cenie za darmo się nie kręci. Taki wymiennik trzeba regularnie odgrzybić (tak samo jak klimę). Poszukaj na forum muratora, tam jest dużo informacji i praktyków, którzy takie GWC zrobili i użytkują pewnie od 20lat.
Jest jescze jedno rozwiązanie którego nikt nie stosuje czynnik chłodniczy r729 powietrze😂 . Bierzemy kompresor 10barowy na zewnątrz budynku i montujemy zawór i rozprężamy powietrze w domu . Sprawność max 25% czyli cop 0,25. Sprężarka spręża powietrze z tęperatury 25 stopni do 10 bar czyli powietrze ma +26,5 czyli może osiągnąć max 50 stopni wychładzamy w gruntowym wymienniku do ok 12 stopni to przy rozprężaniu w pomiesczeniu będzie miało ok -14. 😮 . Z gruntowym wymiennikiem ciepłA sprwnośc chłodnicza to 32 % 0,32cop.
Rekuperacje czy klimatyzacje można wyczyścić czy ozonować żeby się pozbyć mikrobów i grzybów. Z gruntowym wymiennikiem niby można zrobić to samo, jednak ja widzę tu inny problem. Nie pojawi się po roku czy dóch ale po 20 latach na pewno. Jak powietrze ma iść przez zeolit to jego właściwości w końcu się wyczerpią a już go nie wymienimy na nowy (jak to można zrobić z jakąś beczką zasypana filtracją), druga sprawa że powoli będzie się tam odkładał osad z kurzu itp. i zatykał przestrzenie i coraz mniej powietrza i coraz trudniej będzie można przepchać. Mija 20 lat i system przestanie działać. Jak jest system przepłukiwania tego to może problem rozwiązać, tak samo jak np. filtry na wejściu bo te można wymieniać i zapewnią bez pyłowość powietrza wtłaczanego do środka. Opowieści o wiecznej żywotności zeolitu to między bajki można włożyć, będzie wieczny jak będzie nieużywany, jak będzie używany i będzie cokolwiek wchłaniał to to cokolwiek (np wspominane promieniowanie) będzie się w nim kumulować i jak się cały "napełni" to nie tylko że przestanie już wchłaniać ale zacznie nawet to wchłonięte oddawać. Dlatego jak mi instalator powie że 25 lat będzie działać a potem wymiana to uwierzę, jak powie że przetrwa 3 pokolenia, to go zaliczę do.... i na pewno nie będę już dalej z nim na poważnie rozmawiał.
Myślałam, że będzie teraz o montażu najnowszego magazynu energii, ale GWC to też super sprawa!
O magazynie będzie niebawem
Zamiast takiej inwestycji, można zakopać kilkaset metrów rur z wodą a na wejściu rekuperacji zastosować wymiennik ciepła (taką chłodnicę samochodową :) ) i osiągniemy efekt ocieplenia lub wychłodzenia powietrza. Nie będzie filtracji ale będzie zysk energetyczny.
👍
i nic tam się nie podzieje :)
Nie ma uzasadnienia ekonomicznego wykonywanie GWC, ma uzasadnienia głównie dla firmy, która to sprzedaję. Chyba że wykonamy wszystko sami. W XX wieku miało to sens: 1. Były tańsze (zazwyczaj żwirowe) 2.Klimatyzacja była droga 3. Rekuperatory nie miały elastycznego systemu rozmarzania i niską sprawność (wymienniki krzyżowe). Na dzień dzisiejszy to jeśli koniecznie ktoś chcę, to tylko z uwagi na filtrowanie powietrza jakim jest GWC (żwirowe lub przeponowe z zeolitem). Ewentualnie można zamontować ok 10mb rury atestowanej jako forma blokujaca zamarzanie wymiennika w rekuperatorze i tyle
Czy ja wiem, czy to jest drogie... A czy to się opłaca... Wiele rzeczy w życiu się nie opłaca, a jednak ludzie to montują, muszą mieć inne powody, nie tylko finansowe. Pozdrawiam.
Moja rekuperacja bierze około 18-19 kWh miesięcznie. To daje delikatnie ponad 200kWh na rok. Razem z grzałką wstępną jest tego 300kWh. Wniosek nasuwa się sam.
GWC rurowy jeśli ma się odpowiednie warunki na działce i zrobi się samemu to może się opłacać.
Filtry w rekuperacji to może z 50 zł rocznie.
@@MrCzuczno takie typowe brednie marketingowe i tendencja ilość montowanych gwc będzie spadkowa, a nie wzrostowa. Skoro rekuperatory są coraz lepsze i mają coraz wydajniejszą modulację pracy grzałki, coraz lepsze filtry antysmogowe. Klimatyzacje tanieją i filtry do niech też są coraz lepsze, a gwc tylko drożeje. A najlepsza brednia to to że GwC nie pobiera prądu: powietrze musi "pokonać" opór gwc i pompga mu w tym wentylator, który zużywa prąd (często więcej niż klima).No ale cóż inne sprzedawca mógł powiedzieć, może się kiedyś doczekamy obiektywnego materiału na yt
Tak naprawdę GWC bezprzeponowe jest dla osób świadomych, które nie chcą klimatyzacji (z różnych względów) i którym podobają się rozwiązania OZE działające wiecznie.
Z ekspertyz biologicznych nt. GWC żwirowych wynika, że po 13 latach nie wykazały one czynnych biologicznie zanieczyszczeń. Z badań nt. zdolności filtracyjnych dolomitów wynika, że posiadają zdolności filtracyjne co najmniej 15 lat (tyle trwa badanie), zeolit, który ma właściwości sorbcyjne 10000 razy większe niż dolomit można założyć, że będzie filtrował znacznie dłużej.
Pojawiają się również badania nt. regeneracji złoża za pomocą solanki, więc warto mieć możliwość wpuszczenia takiej solanki przez linię kroplującą do warstwy mineralnej.
Żadne bakterie się nie rozwiną w środowisku w którym mamy ciągły przepływ powietrza, warstwę filtracyjną, rury antystatyczne i antybakteryjne, w której nie zalega wilgoć.
Czy zatem GWC się opłaca? Nie. Ale nie wszystko co się opłaca warto i nie wszystko co warto się opłaca. Dzięki GWC można zrezygnować z grzałki wstępnej w rekuperatorze i wymienniku entalpicznym + zaoszczędzić na filtrach i ich wymianie.
Warto tutaj również wspomnieć o regulacji wilgotności przez GWC, zwłaszcza istotne przy chłodzeniu latem np. na matach kapilarnych. Wpuszczane powietrze przez GWC które będzie na wejściu rekuperatora mieć 17 stopni i 100% wilgotności ocieplając się do 22 stopni będzie miało tej wilgotności już tylko ok. 70%, co pozwoli na chłodzenie domu do takiej temperatury bez ryzyka powstania kondensatu.
Przyznam, że mocno nad tym myślałem i ciesze się że tego nie zrobiłem. Zaoszczędzone 20k zainwestowałem w odwierty do gruntowej pompy ciepla, zamiast pierwotnie planowanej powietrznej, dzięki czemu również będę mógł korzystać z chłodu z gruntu latem, a jdnocześni mam bardzij stabilne, trochę tańsze ogrzewanie zimą. W kwestii filtrowania powietrza, za cenę GWC pewnie można kupić zapas najlepszych filtrów do rekuperatora na jakieś 30 lat.
Waldku fajnie że w końcu rozpocząłeś cykl na swoim kanale dotyczącej pasywnej energetyki opartej o wymienniki gruntowe 👌👏. Moim zdaniem projektując dom powinno się w pierwszej kolejności rozpocząć od tego typu rozwiązań wyjściowo a następnie w oparciu o tego typu rozwiązania projektować PV wraz z magazynami chemicznymi 🔋⚡️, pompy ciepła, rekuperacją, wiatrakami oraz inne źródła energii dla obiektu mieszkalnego.
A dzięki. Chcę na kanale pokazywać różne rozwiązania związane z budową domu i nie tylko. Ale masz rację, to wszystko musi ze sobą grać w jednej drużynie.
Będę u siebie robić poziomy gruntowy wymiennik glikolowy do pompy ciepła i przy okazji dam nitkę na glikolową chłodnicę/nagrzewnice do rekuperacji dodatkowo na lato klimakonwektor w salonie też na ten sam glikol, zobaczymy co z tego wyjdzie 😁
Trzeba próbować, a nóż wyjdzie ;-)
Po co dodatkowa nitka, możesz wykorzystać te z gruntówki. Przecież latem nie będziesz ich używał. A jak już chcesz mieć to prawdziwie działające to lepiej brać chłód z pompy.
Jak wchodzę do piwnicy to czuję się jak w ,, pięknej klimatyzowanej sali " 😊😊
Trzeba całe lato siedzieć w piwnicy z tego wniosek 😜
Niech ten pan pokaże przykładowe obliczenia, wartości wilgotności latem i zimą. Bo latem gwc podniesie wilgotność czego nie chcemy a zimą obniży podczas gdy ona jest za niska. Podniesienie wilgotności jak i obniżenie będzie wymagało dodatkowej energii której sprzedawcy gwc chyba nie uwzględniają.
No właśnie co ciekawie odwrotnie. Latem woda wykropli się na wymienniku, ponieważ jest on zimniejszy od powietrza i domu, a zimą ta wilgoć będzie pobierana stamtąd, bo powietrze na zewnątrz jest suche.
Takie rzeczy, ze coś jest wieczne i jak jest dobrze zrobione to nic się nie może wydarzyć i ten Pan mówi to z taką pewnoscia. Zaczyna to być podejrzane czy to prawda. Już o wielu takich rzeczach slyszałem, po 20 latach czlowiek sie pyta innych fachowcow ze ma z tym taki i taki problem i dostaje odpowiedź : kiedys tak sie robiło, ale teraz robi sie to samo juz zupelnie inaczej i teraz to dopiero jest dobrze, wtedy to była stara technologia. To jak ma być wieczne to wlasciciel firmy montującej GWC niech da wieczna gwarancje do konca zycia swojego. swoich dzieci i wnuczka. Zobowiazenie gwarancyjne całym swoim majatkiem, które przechodzi na nastepne pokolenia. Dom dobrze zbudowany murowany nie jest wieczny a GWC bedzie wieczne to ciekawe.
Tak bywa
Ja już się chyba wyleczyłem z chęci posiadania GWC. Latem klima robi lepszą robotę, a na zanieczyszczone powietrze zimą są filtry. Finansowo też nie daje to super oszczędności zakładając, że trzeba wydać na to jakieś 10-15 tyś lub więcej (przeponowe GWC z zeolitem), bo też musi tam chodzić jakaś pompka i też są filtry do wymiany + właściwości absorpcyjne zeolitu nie są wieczne. Nie wiem, może gdyby koszt zamykał się w góra 2000zł to jeszcze bym spróbował, ale tak to niech inni próbują - może kiedyś zrobię pod garażem jak się okaże, że byłem w błędzie ;)
Trzeba by to policzyć i porozmawiać z kimś, kto posiada i wie o czym mówi.
@@szczepanwierzbicki każdy niesamowicie kombinuje jest zmuszany do wydawania pieniędzy na przeróżne rozwiązania odzysku ciepła i tak dalej, a wystarczyło żeby były tańszs lub w normalnych cenach surowce energetyczne a nie sztucznie zawyżone przez rząd i UE.
Ale ceny energii będą szły w górę a my będziemy kombinować jeszcze bardziej jak tu oszczędzić 1 czy 2 kilowaty to jest błędne koło.
Zamiennie przy gruntowej pompie ciepła wystarczy dołożyć jeden odwiert więcej i zamontować chłodnicę kanałową na nawiewie powietrza do pomieszczeń i przepuścić przez nią glikol z odwiertu, a pozostałe odwierty wykorzystać do klimakoxnwektorów.
Ja kupiłem dom w stanie surowym zamkniętym i było już po ptakach żeby robić to w fundamencie. Ale ciekawe byłoby czy i jak to dobrze robić poza budynkiem. Rekuperację mam więc nawet opcja żeby podłączyć to do istniejącej czerpni
Dobry pomysł na film, dzięki 👍
Czy rekuperacja się opłaca?
- oszczędność przy pompie ciepła budynek 250m2 to 1200 kWh prądu elektrycznego a koszt instalacji rekuperacji 25tys zł
Ocieplenie 15cm styro ściany, 25cm wełna dach, podłoga styro 8cm, dół podłogówka a góra grzejniki
Sezon z rekuperacją zużycie prądu 7450kwh a bez rekuperacji 8600kwh (została założona po siedmiu latach od zakończenia budowy).
Ale czy przy rekuperacji jedyny aspekt to zwrot szybki inwestycji… no raczej chyba nie 🤔
Po instalacji tego w fundamencie jak sterowac wilgotnoscia zeby nie wyplukac nic z fundamentów?
12 lat GWC z rur Rehau z tlenkiem srebra. Gdyby nie fakt, że sam sobie robiłem, a rury kupiłem okazyjnie to byłyby to pieniądze wyrzucone dosłownie w błoto. Korzyści temperaturowe są mizerne. Żeby to faktycznie zauważalnie działało trzeba by zrobić wymiennik 5x powierzchnia domu. Buduję drugi dom teraz i już tej głupoty nie zrobię.
Szacun za powiedzenie prawdy :)
bo jest rurowy a nie bez przeponowy. Rurowy szybko traci swoje właściwości a bez przeponowy ma cały czas połączenie z gruntem ale tez nie ma dużych oporów jak przy żwirowym.
GWC nie dobrane do potrzeb jest nic nie warte, czyli lepiej nie robić wcale. Natomiast takiego wymiennika nie da się przewymiarować. A, i najprostszym, najlepszym i najtańszym, jest zwykłe złoże żwiru. Komplikowanie tego pierwotnego pomysłu jest przekombinowaniem.
Ale wracamy znowu do kosztów. Ile będzie kosztować ogrzanie 130m domu gwc+ pompa?
Jestem na etapie planowania budowy. Zastanawiam się nad takim wymiennikiem, jednak mam pewne wątpliwości. Kiedy takie złoże zeolitu się wyczerpie? Czy zwilżanie podłoża nie spowoduje w wymienniku rozwoju jakiś bakterii? Mieszkam na wsi i co jakiś czas sąsiad na działkę obok mojej lubi nawieźć gnojówki. Czy taki wymiennik potrafi odfiltrować tego typu zapachy? Czy ogólnie nie czuć w domu zwilżoną ziemią? Czy taki wymiennik potrafi zimą ogrzać powietrze do tego stopnia żeby nie załączała się grzałka w rekuperatorze? To takie pierwsze pytania które przychodzą mi do głowy po obejrzeniu :)
jak jesteś na etapie planowania to pomyśl o pc gruntowej
oczywiście drożej na początku
ale ZAWSZE z gruntu temp. DODATNIA
a nikt nie mówi, że przy zmianach klimatu nie będzie syberyjskich zim i afrykańskich upałów
a grunt to grunt TOTALNA STABILIZACJA (oczywiście jak jest projekt i dobrze wykonane) - odwierty
u mnie działa od 12 lat
Tu masz rację, ale gruntowa pompa jest niestety obsługowa i z tym źródłem dolnym różnie bywa.
@@PompaCiepłaiPV a co jest obsługowe w pc gruntowej?
do dolnego źródła jest potrzebny projekt więc wszystko jest wiadome co jest w głębokościach
@@marekprzedstawiciel8740w cenie gruntowej masz pełny system HVAC i komfort cały rok a nie później płacz że rekuperacja nie chłodzi a podłogówka chłodząc nie daje oczekiwanego komfortu i mocno podnosi wilgotność.Mrozow dużych to mamy tyle co kot napłakał a upały już który miesiąc się ciągną?
@@krzysjakobson5383 nie mam rekuperacji mi nie jest potrzebna dom dobrze zbudowany nie nagrzewa się
Ciekawe jak będą afrykańskie upały ale i syberyjskie mrozy to ilu będzie płakało że sprzęt nie daje rady
A gruntowa z ziemi pobiera zawsze temp dodatnia
Obecnie w domu przy temp 30 mamy 24-25 więc provlemh nie ma
Może były dwa dni co noce były plus 22 to nie miała jak się trochę schodzić
Dzisiaj na dole rano o 6 miałem 22,8 wystarczy mieć rozczelinione dwa okna
Rekuperacja do chłodzenia się nie nadaje, choćby i w lato gwc dawał 0 to za małe przepływy są aby schłodzić nagrzany letnim słońcem dom. Porównajcie sobie ile 1m3 powietrza na godzinę przesyła klimatyzator a ile rekuperacja.
A jak wykorzystać wodę ze studni wykonanej z kręgów betonowych o głębokości około 8 m?
Moje pytanie brzmi, czy moge to zrobić w podłodze budynku gospodarczego typu garaż na samochód w którym bedzie podpiwniczenie. Ewentualnie jak sie to przygotować do poziomu zero zebyście to mogli zamontować ? 😊
Mam podpiwniczenie w domku jednorodzinnym. Jeżeli bym nie otwierał okienek, a otwieram. Miałbym około 18-20 stopni. Musiałbym przepuścić te powietrze przez filtry i wtłoczyć do chałupy. Coś chyba podobnego.
pod warunkiem, że piwnicę żwirem zasypiesz, 😂 inaczej szybko piwnicę oziębisz
Ale z ciebie śmieszek heheszek…
Jak czytam fachowców od gwc co to nigdy doczynienia, pojęcia o wiedzy nie wspomnę😂 nie mieli to mi się ich żal robi, że pajaców z siebie robią.
Ale, za autorytetów uchodzą wśród podobnym sobie.
Ja tam się nie znam, to pytam i słucham odpowiedzi fachowców
Pierwsze pytanie :
Czy wymiennik jest bardziej produktywny od klimy ???
Czy jest to opłacalne ?
Klima i mała instalacja fotowoltaiczna i mam za darmo mocno wydaje chłodzenie .
Kiedy jest bardzo ciepło , pracuje wtedy klima i pracują panele więc jest gitara :🎸:):):)
A zimą świeże ogrzane powietrze, też rozwiążesz klimą za darmo ?
@@PompaCiepłaiPV zima świeże powietrze mam jak otworzę okno 😎
Można i tak, ale u mnie w okolicy zimą nie ma świeżego powietrza ;-) U Ciebie sądzę że też, tylko tego nie kontrolujesz.
@@PompaCiepłaiPV przesadzasz :)
Wiem o czym mówię ;-)
Interesuje mnie tylko jakie fi rur na wejściu i wyściu.
Jak zasypią to piaskiem i zagęszcza to te panele plastikowe zostaną sprasowane jak by walec po nich przejechał.
Bardzo fajny materiał. Czy jest możliwość podania namiaru na firmę, która wykonuje takie inwestycje ?
Pewnie, w opisie filmu jest namiar na firmę.
Geostrong Dąbrowa Górnicza, proponuję zadzwonic do producenta, wymiennik mozn montować samemu niema filozofi. Pozdrawiam
Jezeli ktoś zastanawia sie czy warto, mozna zobaczyc gotowy dom w Elblągu. Działa jak najbardziej. Instalacja wykonana przez firmę ROTECH.
Dzięki
❤
Dzięki 👍
A jak przyjdzie woda ze szlamem i innymi drobinami syfu to się nie zatka ?
@@damiandemongrabowski3 skąd ma przyjść woda ze szlamem skoro, to jest pod ziemią, a instalacja otoczone i zasypana piaskiem, a dom pewnie będzie posiadał odwodnienie?
Mój kolega miał podobną sytuację i twierdzi że po odpompowaniu wody jest w porządku, ale zaglądać tam, nie zaglądał...
Też fakt. Dzięki za komentarz.
To w koncu ile to kosztyje? domek 100m2
Wymiennik 450m3 ze wszystkimi bajeram (zeolit, drenaż i linia kroplująca)i i montażem to jakieś 22k brutto
Merytorycznie..... Kiedyś rozmawiałem ze znajomymi i zeszli na tema zdrowego odżywiania , co szkodzi a czego unikać . Więc pytam , po co rozmowa o zdrowiu z palaczem który wypala 40 papierosów dziennie ? Spojrzeli na mnie i stwierdzili że to bez sensu. I tak jest z każdym nałogiem ? chorobą ? Jeśli ktoś lubi palić , pić , jeść , ćpać to z nim dyskusja o zdrowiu nie ma sensu..... O wdychanym powietrzu też.......
Coś w tym jest…
Srednia roczna temperatura w Polsce to 8C. Temperatura gruntu to 5C. Jaki jest sens takiego drogiego i skomplikowanego systemu???
Średnia to liczona temp z latem
Zima może być minus 30 i co??
Ma gruntowa pompę z odwiertami przy minus 20 z gruntu plus dwa
Wiesz jaki jest wówczas cop?
Prawie 5
A nie 1,5
Dodaj folie lub panele na podczerwien. Eksplataja kosztuje grosze. Zalety to 2 systemy, w wypadku awarii. Te pare dni w roku -30C??? Wystarczy. Koszty energii sa bardzo niskie. Nie trzeba hydraulika. Nie zalezysz od Rosji, gornikow, itd. Minisplity, masz jeszcze klime dodatkowo. Jest paru gosci na youtube, sa badzo zadowoleni i chwala takie systemy.
Ja mam 24 lata podlogowke, 4 pietra plus 16 zon, bul dupy. Plus gwaranja sie skonczyla. Nigdy wiecej systemu CO z woda! NIGDY! Dodaj magazyn energi, kupuj prad tanio lub laduj z PV. Tesla i da sie zyc.
COP nie ma zadnego znaczenia, liczy sie srednia roczna temperatura z ktorej odzyskujesz lub oddajesz energie.
A gdzie on skomplikowany 🤔
Oddychać powietrzem które jest mieszane z powietrzem glebowym i mikroplastikiem z rur i tej zielonej membrany... i to ma być zdrowe!??. Już dekady minęły jak żwirowe wymienniki zaliczyły wielką klapę, ale temat wrócił za sprawą magicznego zeolitu. Ładnie brzmi ale to może być każdy biały kamyk. Jeszcze trochę a dla tej mody na energetyczną poprawność poddamy się każdemu eksperymentowi. I co ciekawe! jakoś dziwnie cicho o radonie, a to on chyba powinien tu być najważniejszy...
Nie wierzę w "filtrowanie" powietrza, skoro nie można wymienić lub wyczyścić filtra. Do tego istnieje realna możliwość zasysania do domu grzybni i bakterii z gleby i do tego jeszcze nie bezpieczeństwo pobierania radonu, który przecież jest w gruncie. Myślę, że dużo bezpieczniej korzystać z GWC na glikolu z wymiennikiem ciepła.
Myślę że twoje obawy nie są podparte chociaż szczątkową wiedzą, z tąd te obawy 🤔
@@PompaCiepłaiPV Myślę, że Twoja odpowiedź jest niemerytoryczna. Nie mam fachowej wiedzy, ale dedukując z tego co wiem mam obawy. Obawy, które znikają przy wykorzystaniu czynnika chłodzącego w ziemi, a nie przepływu powietrza. Ponieważ, jak myślisz, nie posiadam nawet "szczątkowej wiedzy", zajrzałem do Wikipedii, podane jest kilka badań, warto zaznaczyć, że dokonano wyboru tych badań, aby przepchnąć ogólną tezę o bezpieczeństwie rozwiązania. A mimo wszystko: 1. w temacie grzybni i bakterii napisano: "Na podstawie tych badań działanie gruntowych wymienników ciepła ziemia-powietrze jest dopuszczalne, pod warunkiem, że przeprowadzane są regularne kontrole i dostępne są odpowiednie urządzenia czyszczące" - i tu pytanie: w realnych warunkach kto i jak będzie przeprowadzał kontrole i oczyszczanie tych rurek pod fundamentami" Do tego warunek jest aby system miał sprawną instalację odsączającą, a agent sprzedaży tego rozwiązania mówi o celowym zalewaniu wodą. 2. w temacie radonu: badanie wskazuje na warunki: "W niektórych obszarach geograficznych ważne jest, aby połączenia zapobiegały infiltracji gazu radonowego. Nie można stosować materiałów porowatych, takich jak niepowlekane rury betonowe. W idealnym przypadku w instalacjach należy stosować rury ziemne z antybakteryjnymi warstwami wewnętrznymi, aby zahamować potencjalny wzrost pleśni i bakterii w rurach". Z tego co wiem, powietrze swobodnie przechodzi przez warstwę kruszywa, a do tej warstwy ma swobodny dostęp radon z gleby. Myślę, że nie wziąłbyś takiego systemu do swojego domu nawet za darmo, "na test". Warto abyś starał się być obiektywny, inaczej tracisz na wiarygodności.
@@PompaCiepłaiPV Jeszcze dodam, że radon występuje w różnej ilości w poszczególnych regionach Polski. Jego stężenie na południu, a szczególnie w Sudetach jest wysokie. Nie zwiększałbym niepotrzebnie ekspozycji na ten gaz i to jeszcze w powietrzu domowym.
Super sprawa
Tak mówią niektórzy… w sumie nie zaszkodzi założyć, jak mają być korzyści 🤔
@@PompaCiepłaiPV tak jak się ludzie teraz budują to mogą kombinować i wybierać
Dokładnie, ale powiem Ci że nieraz widziałem dorabianie takiego GWC obok domu, więc jest to możliwe.
@@PompaCiepłaiPV no pewnie jest ale co z trawnikiem i kwiatami żony 🫣
i tu jest problem nie do przeskoczenia ;-)
Kiedyś były popularne odkurzacze centralne, nie mamy pojęcia jaki mikrob siedzi w obojętnie jakich rurach po 10, 20 latach. Ktoś z rodziny zajmujący się klimatyzacją odradził mi nawet rekuperację z powodu problemu z utrzymaniem rur w czystości, sterylizować tego się nie da, ręką i szmatką nie dojdziesz, ale wybór należy do każdego, niczego nie należy negować. Niby istnieją metody, jak ozonowanie, specjalistyczna chemia, ale kto stosuje ją regularnie...
Co do rekuperacji są możliwości na czyszczenie rur, ale masz rację mało znam ludzi, którzy to robią 🤔
Tyle, że w rekuperacji nie ma wilgoci i żadne grzyby tam nie rosną. Klimatyzacja to jednak inna bajka, szczególnie, że ma długie okresy przestojów.
A kto Ci nagadał głupot że nie ma tam wilgoci ?
@@PompaCiepłaiPV a widziałem na wielu filmach na kanale izzi instalacje, jak robili serwisy, albo zmiany w kilkuletnich instalacjach.
Druga sprawa mam znajomych z rekuperacją i kontrolują stan instalacji i jest sucho :)
Ja już 15 lat temu zrobiłem gwc rurowy tylko pamiętać trzeba żeby były rury lite
Waldek, nie daj się rzeźbić.Zamiast tej tandety z tony plastiku za kupę kasy to sobie zamontuj prawdziwy wymiennik GWC z rur spiralnych na glikolu.Taniej i lepiej i nic ci go nie zaleje. Ten gość jest trochę teoretycznie "obstukany" w temacie bo handluje tymi pseudowymiennikami ale w rzeczywistości nie ma on dobrej wiedzy o termice i termodynamice. Pod domem to się piwnicę porządną buduje a nie GWC.Pozdrawiam z Podkarpacia.
Pozdrawiam.
Posiadam GWC podwójny dzień/noc żwirowy od 18 lat, tak więc twoje wypociny wkładam między bajki😂
Ciężko oddycha się glikogen ...
Mam wymiennik grzebieniowy.....zobaczymy jak będzie działać
Waldek jak juz się tym tak zachwycasz to uwierz, ze nie ma czym.
Ten produkt ma więcej wad niz zalet, wystarczy poczytać jak się projektuje poziome wymienniki gruntowe. Umieszczanie tego pod domem to następny poroniony pomysł.
Sama powierzchnia powinna być tak na szybko i bez znajomości warunków gruntowych ok 2-4 razy powierzchnia domu. Dla pompy ciepła taki wymiennik 4-5 razy. pow. domu i głębokość min. 2,5-4m.
Klima wychodzi dużo taniej....
Różnica zasadnicza jest taka iż klima pobiera prąd a to nie…
@@PompaCiepłaiPV niestety ten układ też wymaga prądu, a dobry energooszczedny wentylator to jakieś 2tys. i w tej cenie za darmo się nie kręci.
Taki wymiennik trzeba regularnie odgrzybić (tak samo jak klimę). Poszukaj na forum muratora, tam jest dużo informacji i praktyków, którzy takie GWC zrobili i użytkują pewnie od 20lat.
Ale jedziesz po tym Maćku ja zeolit używam do koncentratorow tlenu. absorbują azot i wydalają tlen. dodaje też do wody oczyszcza organizm
Gościu chciał chyba powiedzieć o 20% oszczędności a nie o COP
No chyba tak.Nie wie co to COP.
A dopytamy, ale raczej tak
jakie mamy ceny prądu ??? 000000 jak mamy 20 paneli + magazyn 10 ile razy można to wałkować ??
Jest jescze jedno rozwiązanie którego nikt nie stosuje czynnik chłodniczy r729 powietrze😂 . Bierzemy kompresor 10barowy na zewnątrz budynku i montujemy zawór i rozprężamy powietrze w domu . Sprawność max 25% czyli cop 0,25. Sprężarka spręża powietrze z tęperatury 25 stopni do 10 bar czyli powietrze ma +26,5 czyli może osiągnąć max 50 stopni wychładzamy w gruntowym wymienniku do ok 12 stopni to przy rozprężaniu w pomiesczeniu będzie miało ok -14. 😮 . Z gruntowym wymiennikiem ciepłA sprwnośc chłodnicza to 32 % 0,32cop.
Kolejna bzdura, smiac sie chce
Śmiech to zdrowie, korzystaj 👍
Prz 30 stopniach 17 ????? Czarodziej 😂😂😂 po dwóch dniach takich będziesz nawiewać 30 stopni 😂😂😂
Guzik prawda! Mam bezprzewodowe i podczas największych upałów latem, po 10 dniach nie przekroczyło 18 stopni
Inwestycja bez sensu. Poczekamy na grzybka jak urośnie. 7 st w zimie , po uj to komu