Studio Multimedialne UJD - Technika i Akustyka

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 12 вер 2024
  • Jak w jednym miejscu zmieścić salę kinową, plan zdjęciowy, studio zgraniowe dźwięku 5.1 (a może niedługo Atmos?), salę wykładową, szkoleniową i pewnie jeszcze kilka rzeczy. To wszystko w Częstochowie ("u mnie" :) )
    Strona Uniwersytetu: www.ujd.edu.pl/
    Informacje i cennik wynajmu: www.ujd.edu.pl... (jeszcze nie ma cennika wynajmu studia, ale będzie :) )
    Montaż: Mateusz Nowak (student Inżynierii Multimediów UJD :) )
    Fanpage: www. Pro...
    E-mail: yt@propersound.pl
    #ProperSoundPL #UJDwCzęstochowie #StudiujwCzęstochowie

КОМЕНТАРІ • 16

  • @PASACIK
    @PASACIK Рік тому +1

    Odwiedź Centrum Kultury Teatr w Grudziądzu, ten teatr jest bardzo charakterystyczny

    • @ProperSound
      @ProperSound  Рік тому

      Dzięki za sugestię. Czy masz może tam jakieś dojścia? Z doświadczenia wiem, że jak nie mam człowieka wewnątrz, to ciężko jest załatwić wejście :/

  • @tadeuszjaniszewski8392
    @tadeuszjaniszewski8392 Рік тому

    09:47 w ostatniej wersji tego projektora - AP44 - z II połowy lat 80. optyczny odczyt dźwięku zrealizowano już za pomocą ... podczerwieni. Tak, tak, już 35 lat temu ten polski projektor miał optyczną głowicę dźwiękową pracującą w całości w podczerwieni, czyli w sposób niewidoczny dla oka ludzkiego. Zmiana światła żarowego, białego na podczerwień wyeliminowała wszystkie wady starych odczytów optycznych czyli przydźwięk sieci (żarówka dźwiękowa była zasilana prądem przemiennym) oraz wrażliwością fotodiody na ewentualne światło zewnętrzne. Poprawiła się dynamika odczytu, mniejsze szumy i zakłócenia. Wadą natomiast odczytu podczerwonego było to, że nie można już było niczego zrobić tu samodzielnie, bo podczerwieni nie widać, no chyba że mielibyśmy albo noktowizor albo bardzo dobrej jakości kamerę podczerwoną. Dziś z tym nie ma większego problemu, ale 30 lat temu .... Niemniej polecam AP44 jako ciekawostkę i porównanie do "Elewa", AP23 lub 26 o ile dobrze pamiętam.
    16:01 to jest głośnik ale i jednocześnie skrzynia transportowa na projektor "Elew" na czas transportu, bardzo sprytne rozwiązanie :)

    • @ProperSound
      @ProperSound  Рік тому

      O podczerwieni nie wiedziałem! Mega!
      Tak - ten głośnik jest jednocześnie skrzynia transportową - bardzo fajny pomysł!

    • @tadeuszjaniszewski8392
      @tadeuszjaniszewski8392 Рік тому

      @@ProperSound miałem styczność z ostatnim modelem z tej serii projektorów. I też byłem zaskoczony tym, że w latach 80. nasi inżynierowie z ŁZK PREXER zrobili odczyt w świetle podczerwonym. Dodatkowo projektor w wersji 44 miał wewnątrz wzmacniacz o większej mocy, teraz nie pamiętam czy 20 czy 40W. Oczywiście nadal był mono. Co ciekawe, projektor miał osłonę (obudowę) transportową, ale już bez zabudowanych głośników wewnątrz. Za to w komplecie fabrycznym były 2 kolumny Tonsila, ZGC-coś tam, coś tam, chyba każda miała po 20W z tego co pamiętam. Albo 40W. Jakościowo dawały lepszą reprodukcję dźwięku niż głośniki umieszczone w skrzyni transportowej projektora.
      Jeśli się gdzieś rzuci na oczy AP44 (już nie miał nazwy "Elew") to polecam tę wersję do porównania. Bo oczywiście systemu odczytu nie zobaczymy tam gołym okiem, chyba, że przez kamerę podczerwoną, co też może być ciekawe.
      Nawiasem mówiąc, optyczny zapis dźwięku na taśmie filmowej wynaleziono 100 lat temu, i przez dobrych 30 lat tylko taki stosowano nie tylko w produkcji filmowej ale też dla potrzeb radia i w początkach telewizji. Oczywiście był to system zapisu skomplikowany i drogi w eksploatacji - wymagał specjalnych kamer rejestrujących a potem obróbki taśmy filmowej. Po wynalezieniu innych sposobów zapisu - taśma magnetyczna, a w końcowej fazie zapis cyfrowy - właśnie te narzędzia używano w produkcji dźwięku do filmu, ale finalnie na taśmie nadal była optyczna ścieżka dźwiękowa (a w ostatnich kilkudziesięciu latach równolegle pojawiały się na taśmie 3 nowe systemy kodowania sygnału, w tym cyfrowe, ale ścieżka analogowa ze względu na kompatybilność była do końca życia taśmy filmowej. Tylko pod sam koniec jej życia zmieniono odczyty ze światła białego (żarówka) na światło czerwone - sile diody LED lub wiązka lasera. Ale to już inna opowieść.

    • @tadeuszjaniszewski8392
      @tadeuszjaniszewski8392 Рік тому

      @@ProperSound BTW, a jak z tą akcją pomiarów akustycznych w wybranych kinach? Pamiętam ogłoszenie o akcji, ale potem mi to jakość umknęło.

    • @ProperSound
      @ProperSound  Рік тому

      Trochę kin pomierzyłem. Ogólnie to w każdym kinie jakie zmierzyłem były wady akustyczne. Pomiary wykonywałem źródłem wszechkierunkowym, czyli czymś co typowo w tym pomieszczeniu nie ma miejsca. Teraz przygotowuję się do pomiarów, gdzie będę wykorzystywał kinowe systemy audio. To nie będzie pomiar normatywny, ale taki bardziej rzeczywisty :)

    • @tadeuszjaniszewski8392
      @tadeuszjaniszewski8392 Рік тому

      @@ProperSound tak podpytowuję, bo raz mnie mnie to ciekawi, a dwa, że było zgłaszane kino w mojej rodzinnej miejscowości (Brzeg Dolny), ale nie wiem czy się załapało.
      Z tymi małymi kinami jest taki problem, że te sale zwykle nie były salami kinowymi tylko po prostu "przejętymi" na lokalne kina. Celowo napisałem "przejętymi" bo zwykle te sale nawet nie miały robione żadnej adaptacji akustycznej, bo albo nie można było - konserwator zbytków, albo po prostu nie było pieniędzy. Teraz to się co prawda powolutku zmienia, ale bardzo powoli, zwykle przy okazji generalnego remontu.
      Bardzo jestem ciekaw tych pomiarów i wyników. Rozumiem, że jakiś film będzie? :)

  • @Yoh98
    @Yoh98 Рік тому +1

    Zaintrygował mnie ten ekran transparentny akustycznie, szczególnie w kontekście tego jak wygląda na nim obraz z projektora bo jednak to przede wszystkim do tego służą takie ekrany, i tak podejrzewam, że te perforowane ekrany nie są właśnie tak transparentne akustycznie po to, żeby móc zapewnić jak najlepszą jakość obrazu.

    • @ProperSound
      @ProperSound  Рік тому +1

      Nie mam porównania do profesjonalnego ekranu. Myślę, że kiedyś muszę załatwić jakiś kawałek i zobaczyć/zmierzyć. Teraz projektor na skalibrowany obraz i wyszło to całkiem nieźle (już nie pamiętam szczegółów).

    • @Yoh98
      @Yoh98 Рік тому +1

      @@ProperSound W Polsce jest firma Kauber robiąca dobrze oceniane ekrany projekcyjne, myślę, że mógłbyś od nich wypożyczyć kilka różnych wariantów ekranów projekcyjnych z perforacją, jakieś szare, ALR, CLR itp.

    • @ProperSound
      @ProperSound  Рік тому +1

      Wiesz - muszę się jeszcze douczyć, jak takie ekranu zmierzyć (pod względem obrazu) :)

  • @gazdi6849
    @gazdi6849 Рік тому +1

    Miło widzieć jak zmieniły się te pomieszczenia, aż żałuję, że nie zostałem 2 lata dłużej 😅

    • @ProperSound
      @ProperSound  Рік тому +1

      Mam nadzieję, że dalej będą się zmieniać :)

  • @INEX
    @INEX Рік тому +1

    ❤❤❤