Młodzież i nauka dla klimatu podczas II Śląskiego Konwentu Klimatycznego CLIMATE-CON 2023
Вставка
- Опубліковано 15 січ 2025
- Reportaż z dwóch sesji specjalnych: „Młodzież dla klimatu” oraz „Nauka dla klimatu”, które odbyły się 11-12 października 2023 roku podczas II Śląskiego Konwentu Klimatycznego CLIMATE-CON 2023.
Sesję specjalną „Nauka dla klimatu” otworzył profesor Marek Gzik, Przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego, a całość moderowała Aldona Węgrzynowicz, Zastępca Dyrektora Departamentu Inwestycji i Projektów Regionalnych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.
W panelu „Usuwanie i zagospodarowanie CO2” zaproszeni uczestnicy dyskusji reprezentowali przemysł oraz branże związane z wychwytem i zagospodarowaniem CO2. Tematem dyskusji były przede wszystkim największe wyzwania, przed którymi stoją firmy w tej dziedzinie. Zaprezentowano osiągnięcia technologiczno-organizacyjne, a także wyniki badań ukazujące na czym polega skuteczne podjęcie kompleksowych działań ograniczających, niwelujących lub wtórnie gospodarujących CO2.
XX wiek był okresem, w którym społeczeństwa na całym świecie musiały stawić czoła licznym wyzwaniom środowiskowym obejmującym zanieczyszczenia powietrza, odpady toksyczne, deplecję ozonu oraz szeroko rozumiane zmiany klimatu. W obliczu takich wyzwań, koniecznym stało się prowadzenie kompleksowych prac badawczych w obszarze zmian klimatu. Stąd też zwłaszcza współcześnie, środowiska naukowe są zaangażowane w szereg kluczowych dyskursów obejmujących badania i monitorowanie, rozwój technologii przy prowadzonej polityce prośrodowiskowej. Jakie działania prowadzą śląskie uczelnie? Jakie kierunki działań na przyszłość oraz innowacji wskazują wyniki prowadzonych badań? Czy bliska współpraca nauki i biznesu może przynieść szybkie wdrożenie w życie nowych rozwiązań? Czy klimatyczne wyzwania znajdują odzwierciedlenie w działaniach biznesowych? Na te pytania próbowali odpowiedzieć uczestnicy panelu „Wyzwania klimatyczne XXI wieku i rola nauki w ich przezwyciężeniu”.
Zmiany klimatu w sensie dosłownym dotyczą Ziemi - naszej matki-planety, o określonym ukształtowanym przez miliardy lat ekosystemie. Jak wynika z obecnych szacunków - 7,8 miliarda mieszkańców Ziemi zużywa znacznie więcej zasobów, niż Ziemia jest w stanie w naturalny sposób odnowić, a także emituje znacznie więcej odpadów, niż może zostać wchłoniętych. Szacuje się, że na obecnym poziomie konsumpcji zużywamy ekwiwalent 1,7 zasobów planety. Nadmierna eksploatacja Ziemi prowadzona przez ludzi poważnie osłabia zdolność przyrody do podtrzymywania życia, funkcjonowania społeczeństw i gospodarek. Postępująca urbanizacja, a także dotychczasowe modele produkcji i konsumpcji powodują, że przyroda ulega degradacji w tempie szybszym niż kiedykolwiek wcześniej. Tematem dyskusji „Ziemia a zmiany klimatu” były największe wyzwania przyrodnicze, z którymi boryka się obecnie nasza planeta, ale również my, jako jej mieszkańcy, m.in. topnienie lodowców, zagrożenie braku wody pitnej, utrata bioróżnorodności.
Sesja specjalna „Młodzież dla klimatu” prowadzona była przez Młodzieżowy Sejmik Województwa Śląskiego.
Sesję otworzył pokaz mody i biżuterii wykonanej z materiałów recyclingowanych, a przygotowany i zaprezentowany przez uczniów Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Katowicach.
Działania Młodzieżowych Rad i organizacji młodzieżowych dla klimatu i środowiska. Panel „Śląska młodzież dla klimatu” opierał się na wymianie doświadczeń osób z różnych środowisk młodzieżowych. Odbyły się dyskusje dotyczące działań na rzecz ochrony środowiska i wspierania ekologii. W panelu znalazły się odpowiedzi na następujące pytania: W jaki sposób młodzież może działać na rzecz ekologii? Jakie jest wartość naszych wysiłków? W jaki sposób możemy zachęcić innych do działania na rzecz naszej planety?
„Działania młodzieży na rzecz zrównoważonej mody oraz aktywizmu”, to panel starający się odpowiedzieć na pytanie: Jak młodzi ludzie mogą działać, aby przyczynić się do zmniejszenia wpływu branży odzieżowej na środowisko
i jakie są najskuteczniejsze sposoby działania?
O współpracy, empatii, odpowiedzialności i wiedzy w edukacji klimatycznej w dzisiejszej szkole rozmawiano podczas warsztatów „Edukacja klimatyczna w szkołach”, które poprowadził prof. dr hab. Piotr Skubała z Uniwersytetu Śląskiego.
Wydarzenie zorganizowane zostało w ramach projektów zintegrowanych LIFE: „IP LIFE dla Adaptacji Terenów Pogórniczych” [LIFE-IP COALA] oraz „Śląskie. Przywracamy błękit”. Kompleksowa realizacja programu ochrony powietrza dla województwa śląskiego [LIFE-IP AQP-SILESIAN-SKY].
.
ODWIEDŹ NASZĄ STRONĘ: przywracamyble...
POLUB NASZ FANPAGE: / slaskie.przywracamy.bl...
OBSERWUJ NAS NA INSTAGRAMIE: / slaskie.przywracamy.bl...
.
#ŚląskiePrzywracamyBłękit #SilesiaBlueSkyRestored #LIFEprogramme