Život u okupiranom Beogradu 1941-1944: Horizontalna kolaboracija i sport

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 17 тра 2022
  • U šestoj epizodi dokumentarne serije Život u okupiranom Beogradu 1941-44. sagovornici, istoričari i svedoci govore o sportu, stupanju žena u intimne odnose sa okupatorom i o prostituciji tokom okupacije.
    Okupacija predstavlja društvo bez muškaraca, koji su najčešće u zarobljeništvu, na ratištu ili na prinudnom radu. Žene su u ratnim uslovima i uslovima okupacije prinuđene da preuzmu mnogo veću ulogu od one koja im je namenjena u mirnodopsko vreme. One moraju da se staraju o porodici i da često obavljaju poslove koje su nekada obavljali isključivo muškarci. Takva situacija otvara i mogućnosti za kontakt žena sa okupatorom, odnosno vojnicima i oficirima, a seksualne i ljubavne veze koje se tada uspostavljaju u literaturi se nazivaju horizontalna kolaboracija, što je i jedna od tema šeste epizode serije Život u okupiranom Beogradu 1941-44. U Beogradu je postojalo više javnih kuća tokom okupacije. Jedna se nalazila u Ulici Majke Jevrosime, druga u Kosovskoj, treća u današnjoj ulici Gavrila Principa itd. Pojedine javne kuće radile su isključivo za nemačku vojsku, međutim, postojale su javne kuće i za druge stanovnike a ne samo za predstavnike okupaciona uprave.
    U okupiranoj Srbiji, a posebno u Beogradu sport je imao važnu ulogu u takozvanoj normalizaciji života. Sport i kulturne manifestacije trebalo je da stvore sliku normalnog, čak prosperitetnog života pod okupacijom. Sport je, kao i u samoj nacističkoj Nemačkoj, i na okupiranim teritorijama doživeo reorganizaciju: zauzimao je važno mesto u stvaranju novog čoveka a u Nedićevoj Srbiji - novog Srbina koji bi u tom slučaju postao deo arijevske rase. Sport je po shvatanju nacista zamišljen tako da bude svestran, masovan, dostupan svima, sem Romima i Jevrejima, i kao takav trebalo je da postane segment Nove Evrope.
    Najposećenije su bile fudbalske utakmice, pre svega zbog toga što je fudbal najjednostavnije organizovati. Na jednoj utakmici BSK i BASK-a bilo je osamnaest hiljada gledalaca. Sport pod okupacijom je druga tema šeste epizode serije Život u okupiranom Beogradu 1941-44.
    O navedenim temama govore istoričari i svedoci: Branislava Ristović, Breda Kalef, dr Ljubinka Škodrić, dr Nataša Milićević i dr Nikola Mijatov.
    Scenario i režija Nenad Milošević
    Label and copyright: Radio-televizija Srbije

    Zabranjeno svako kopiranje video i/ili audio snimaka i postavljanje na druge kanale!
  • Розваги

КОМЕНТАРІ • 9

  • @archivumserborum2918
    @archivumserborum2918 2 роки тому +18

    Стварно квалитетно и лепо урађена документарна серија. Свака част за РТС! 👍

  • @milankovacevic208
    @milankovacevic208 2 роки тому +5

    Veoma otrežnjujuće.
    Pogotovo po pitanju naših moralnih kvaliteta.

  • @RasVoja
    @RasVoja Рік тому +2

    Zene I, II, III i IV kategorije

  • @loremipsum7759
    @loremipsum7759 2 роки тому +5

    14:10 Da li je moguce da ovako nesto neko izjavi? Koja nenormalnost

    • @RasVoja
      @RasVoja Рік тому +1

      Da, oduvek su zene bile "deo ratnog plema", "sirenja svog semena" i sl. videti recimo silovanje kao oruzije u ratovima posle WW2 a i ranije

  • @drankiesays
    @drankiesays 2 роки тому +3

    Jedno pitanje, koliko je zena u Beogradu bilo silovano za vrijeme njemacke okupacije? A koliko je bilo zena silovanih poslije oslobodjenja od Rusa, 1944.-e? Za slucaj novoga oslobodjenja od Rusa, da znamo! Kao i to, kojoj grupaciji Srbi i Srbija pripadadaju. Kulturoloski i svjetonazorski. Hvala.

    • @ivannbg8589
      @ivannbg8589 Рік тому +3

      U Jajincima kod Beograda, Nemci su za vreme okupacije ubili ukupno 80.000 ljudi.

    • @RasVoja
      @RasVoja Рік тому +1

      Bilo je silovanja svaki put i tokom ulaska okupatora tj oslobodioca i neposredno posle