Život u okupiranom Beogradu 1941-1944: Red rad i mir

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 17 тра 2022
  • U trećoj epizodi dokumentarne serije "Život u okupiranom Beogradu 1941-44, Red, rad i mir", sagovornici, istoričari i svedoci govore o nestašicama osnovnih životnih namirnica, duvana, alkohola kao i o načinima nabavke i pokušajima vlade Milana Nedića da ih ravnomerno distribuira stanovništvu podelom bonova.
    Svedoci govore o "snalaženju" u nabavci obuće i odeće tokom okupacije kada je celokupna proizvodnja bila usmerena pre svega za potrebe nemačkih okupacionih vlasti. Istoričari govore i novom sistemu informisanja, kontroli informacija, ratnoj propagandi u kojoj učestvuju svi listovi i novine koji su izlazili tokom okupacije, a naročito o ulozi Radio Beograda koji je tokom okupacije dobio posebno mesto u sistemu nemačke propagande jer je mogao da se čuje na celom jugoistoku Evrope kao i u Africi gde se tada otvorio novi front.
    "Nacionalna nepouzdanost" uvodi se kao novi kriterijum za očuvanje radnog mesta, odnosno gubitka posla u državnoj službi. Kriminal i pored uvođenja policijskog časa beleži porast. I ravnogorski i partizanski pokret preko svojih ilegalaca počinju da deluju u okupiranom Beogradu i izazivaju kako reakciju Specijalne policije i Gestapoa tako i podeljene reakcije stanovništva.
    O svojim sećanjima na život pod okupacijom u Beogradu govore: Breda Kalef i Branislava Ristović, dok istoričari: dr Nataša Milićević, dr Aleksandar Stojanović, dr Rade Ristanović, dr Radosav Tucović, dr Radmila Radić, dr Bojan Đorđević i dr Maja Vasiljević govore o svojim istraživanjima vezanim za period okupacije Beograda u Drugom svetskom ratu.
    Scenarista i reditelj Nenad Milošević
    Label and copyright: Radio-televizija Srbije

    Zabranjeno svako kopiranje video i/ili audio snimaka i postavljanje na druge kanale!
  • Розваги

КОМЕНТАРІ • 7

  • @veljkoc
    @veljkoc 2 роки тому +3

    Odlična serija, hvala onima koji su je osmislili i realizovali.

  • @marinavidojevic6149
    @marinavidojevic6149 2 роки тому +5

    Drago mi je da RTS radi profesionalno, što više ovakvih sadržaja!!! Bila sam sasvim odustala od vas, najviše zbog informative.

  • @hugolazarevic9921
    @hugolazarevic9921 2 роки тому +6

    Uskoro ćemo da imamo NATO trupe u Beogradu, njihova propaganda je već tu

  • @drankiesays
    @drankiesays 2 роки тому +7

    Jedno pitanje, koliko je zena u Beogradu bilo silovano za vrijeme njemacke okupacije? A koliko je bilo zena silovanih poslije oslobodjenja od Rusa, 1944.-e? Za slucaj novoga oslobodjenja od Rusa, da znamo! Kao i to, kojoj grupaciji Srbi i Srbija pripadadaju. Kulturoloski i svjetonazorski. Hvala.

    • @zalosnasova750
      @zalosnasova750 Рік тому +6

      Beograd i srbiju je oslobodio 3.ukrajinski front a ne rusi.

    • @miroslavakostic
      @miroslavakostic Рік тому

      ​@@zalosnasova750 Ne razumeš. Oslobodili su Srbiju Ukrajinci a silovali su samo Rusi i četnici.