How to Quickly Calculate Your Grocery Cost Per Person Per Meal

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 7 лют 2025
  • With the higher costs of groceries these days, is it still always cheaper to eat at home? Here's how to figure out exactly how much you're spending on groceries per person per meal. (Spoiler alert: YES, it's still much cheaper to buy your own groceries and feed your family at home!)
    Subscribe to my emails sharing my family's weekly meal plan here:
    dashboard.mail...
    Thanks for watching!
    Find me online:
    Website: thetexmexmom.com
    Instagram: / thetexmexmom
    Facebook: / texmexmom

КОМЕНТАРІ • 6

  • @jonathanandhannahsmith7009
    @jonathanandhannahsmith7009 14 днів тому

    Wow! Pretty mind blowing how much cheaper it is to cook and eat at home!

    • @TheTexMexMom
      @TheTexMexMom  13 днів тому +1

      I know! 🤯 Kind of an encouraging thing to think about too when I feel like I’m spending a lot on groceries 🙃

  • @ruthfrey9578
    @ruthfrey9578 14 днів тому

    Michael and I were just talking about this! We've both had single friends tell us that eating out is less expensive now with the groceries being higher. We're like, um, no, not really. 😂

    • @TheTexMexMom
      @TheTexMexMom  13 днів тому

      Haha yeah, I know it seems that way to people sometimes but when you do the math it’s amazing how much money you save eating at home!!

  • @fire_stick
    @fire_stick 10 днів тому

    You have neglected cost of cooking the food against eating out.

    • @TheTexMexMom
      @TheTexMexMom  10 днів тому

      That would definitely be interesting information to know. I don’t think it would make the cost per serving go up all that much though.