Litość i współczucie a rzeczywista pomoc w neuroróżnorodnym środowisku szkolnym - dr Joanna Ławicka

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 26 вер 2023
  • Dorośli, którzy wspierają dzieci doświadczające przemocy, często zastanawiają się, jak mogą im skutecznie pomóc. W polskiej rzeczywistości, reakcje na przemoc często prowadzą do umniejszania problemu lub nadmiernej litości, co paradoksalnie może pogłębiać konflikt. Takie podejście nie tylko nie pomaga ofierze, ale też może przenosić konflikt do bardziej ukrytej sfery relacji między uczniami. Jak radzić sobie z problemem przemocy w specyficznym, neuroróżnorodnym środowisku szkolnym? Dr Joanna Ławicka, pedagog specjalny, doktor nauk społecznych w zakresie pedagogiki, omawia praktyczne wskazówki, jak dorośli mogą wspierać dzieci doświadczające przemocy.
    dr Joanna Ławicka - Pedagog specjalny, doktor nauk społecznych w zakresie pedagogiki. Prezes zarządu Fundacji Prodeste od 2013 r. Autorka książek „Nie jestem kosmitą. Mam zespół Aspergera”, „Człowiek w spektrum autyzmu. Podręcznik pedagogiki empatycznej” oraz „Jarzmo. Spektrum przemocy”. Ukończyła Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na kierunku pedagogika specjalna oraz studia doktoranckie na wydziale Historyczno-Pedagogicznym Uniwersytetu Opolskiego. W Fundacji pełni funkcję prezesa zarządu. Prowadzi konsultacje dla rodzin dzieci w spektrum autyzmu oraz nastolatków i dorosłych w spektrum autyzmu. Superwizuje specjalistów pracujących z osobami w spektrum - indywidualnie i w placówkach edukacyjnych. Szkoli, wykłada i prowadzi warsztaty. Konsultantka transkulturowej psychoterapii pozytywnej w trakcie Kursu Mistrzowskiego (Master Course) dla psychoterapeutów. Publikuje w czasopismach specjalistycznych, jest też autorką wielu artykułów o tematyce społecznej w popularnych magazynach. Prowadzi bloga HackingSociety.
    Spotkanie odbyło się podczas „II Dni OLWEUSA”, studenckiego wydarzenia naukowego o charakterze konferencji, dotyczącego bullyingu i przemocy rówieśniczej w szkołach, organizowane przez Koło Naukowe Badań Relacji Rówieśniczych i Bullyingu OLWEUS.
    Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS to projekt popularyzujący wiedzę psychologiczną na najwyższym merytorycznym poziomie oraz odkrywający możliwości działania, jakie daje psychologia w różnych sferach życia zarówno prywatnego, jak i zawodowego. Projekt obejmuje działania online, których celem jest umożliwienie rozwoju każdemu, kto ma taką potrzebę lub ochotę, niezależnie od miejsca, w którym się znajduje. Więcej o projekcie: web.swps.pl/strefa-psyche
    #wsparcie #przemoc #szkoła

КОМЕНТАРІ • 12

  • @TMH90445
    @TMH90445 8 місяців тому +6

    Straszna ta sytuacja z urodzinami. Biedne dzieciaki, tresowane tak potwornie do bezsensownych rytuałów i poddawane takim rytuałom rzekomo miłym, a tak naprawdę przemocowym i uprzedmiatawiających. No i to notoryczne wysyłanie dzieci gnębionych na terapie, które mają zmienić je, a nie agresorów. Te instytucje związane z opieką i edukacją są wyjątkowo traumogenne.
    Ale cieszę się, że o neuroróżnorodności mówi osoba kompetentna, znająca życie autystyczne z własnego doświadczenia, a nie zarozumiali terapeuci, których interesuje tylko korekcja "problematycznego" zachowania.

  • @MartynaRowniak
    @MartynaRowniak 7 місяців тому +2

    Mocne

  • @mikicionekk3554
    @mikicionekk3554 8 місяців тому +3

    Doskonały wykład!!

  • @threesolarian
    @threesolarian 8 місяців тому +3

    Dobra robota 👍

  • @Joanna-wy8gd
    @Joanna-wy8gd 7 місяців тому

    W moim "prestiżowym" liceum w Łodzi, wychowawca podżegał do agresywnych zachowań (włącznie z przemocą fizyczną). Pomimo, że miałam bardzo dobre wyniki w nauce, ale nie dałam sobie prać mózgu, to ten nauczyciel postanowił mnie zdeptać. Nasiliło się to, gdy doświadczyłam ciężkie załamanie nerwowe. Zakładam, że dążył do tego, abym targnęła się na swoje życie! Czy taka osoba powinna być w ogóle nauczycielem?!

  • @dzigit4680
    @dzigit4680 7 місяців тому +1

    Bardzo ciekawy i fajny wykład, ale zabrakło mi chociaż 1 konkretnego i szczegółowszego przykładu rozwiązania przemocowego problemu

  • @kamsolt00
    @kamsolt00 7 місяців тому

    Maltretowanie etymologicznie, oryginalnie znaczyło "złe traktowanie". Makes sense

  • @iwonaa1060
    @iwonaa1060 8 місяців тому +3

    Uczenie dzieci składania życzeń lub nauka norm i zasad społecznych ,życie w dążeniu do harmonii jest podniesione do rangi przemocy 😲 Interpretacja Fryderyka bardzo ciekawa, sądzę,że zbyt mocno nacechowana emocjami 🤔 Co złego jest w społeczeństwie z zasadami ? Pytanie : Czy Pani w ogóle bierze pod uwagę faktem, że dzieci mają różne typy charakteru ,że w ogóle w większości są egzodynamikani? Nitche wzorem ...Zepsuty zachod wzorem .Tak jest wzorem,czego nie stosować .Polecam książkę profesora Wielomskiego " Zabójcy Zachodów", to się Pani dowie np. dla kogo Nitche był i jest wzorem .

    • @Joanna-wy8gd
      @Joanna-wy8gd 7 місяців тому +1

      Jeśli dziecko się boi i wręcz płacze, to oczywistym jest, że nie można na nim tego wymuszać, bo to jest znęcanie się! Zakładam, że nie posiada Pani żadnego wykształcenia w tym kierunku

    • @iwonaa1060
      @iwonaa1060 7 місяців тому

      @@Joanna-wy8gd Proszę o definicje wymuszania? Przykład wyżej wymieniony ma służyć jako dowód na to ,że jak dzieci nie chcą, to nie trzeba ich uczyć zasad🤔 Czyli ,jeśli dziecko zechce zrobić siku na środku sali i będzie płakać, namawiane na korzystanie z ubikacji to to będzie wymuszenie ? Barak zasad to anarchia.