Mugurkaula diska trūce uzsūcas vai nē? Kādos gadījumos?

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 17 кві 2024
  • neirokirurgi.lv/starpskriemel...
    Dr. Jānis Šlēziņš un dr. Raimonds Mikijanskis
    Starpskriemeļu diska trūce jostas daļā. Kādēļ tāda rodas?
    Starpskriemeļu diska trūce jostas daļā - tās veidošanās ir cieši saistīta ar diska uzbūvi. Starpskriemeļu disks sastāv no divām daļām- blīva diska gredzena un biezam gēlam līdzīga diska kodola. Diski ir nozīmīgas mugurkaula struktūras, tie nodrošina triecienu absobciju (amortizāciju) starp skriemeļiem, augstāk esošo skriemeļu balstu un nodrošina plašas mugurkaula kustības visos virzienos.
    Par diska trūci sauc situāciju, kad starpskriemeļu diska ārējais gredzens ieplīst un diska gredzena iekšpusē esošais kodols caur plīsuma vietu izspiežas ārpus gredzena. Gadījumā, ja diska gredzena plīsums un kodola izspiešanās notiek nerva tuvumā un nervs tādējādi tiek nospiests - rodas diska trūces simptomi, kurus nosaka nerva nospiedums - sāpes pa attiecīgā nerva gaitu (jostas gadījumā - visi nervi iet uz kāju). Nereti ir situācijas, kad diska trūce izveidojas vietā, kur tuvumā nav nervu, līdz ar to diska trūce var būt pilnīgi bez simptomiem.
    Nereti radioloģisko izmeklējumu aprakstos figurē “diska protrūzija” - par diska protrūziju, atšķirībā no diska trūces, sauc starpskriemeļu diska deformāciju (izvelvēšanos), bez diska gredzena plīsuma. Nelielas diska protrūzijas ir vērojamas gandrīz ikvienā izmeklējumā (magnētiskā rezonanses tomogrāfijā vai datortomogrāfijas izmeklējumā), taču visbiežāk tās nav simptomu cēlonis. Dažkārt gan arī diska protrūzija var būt pietiekami liela, lai nospiestu nervu un izsauktu attiecīgos nerva nospieduma simptomus.

КОМЕНТАРІ •