Progovorite

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 23 жов 2024
  • Kampanji progovorite pridružio se i bosanskohercegovački hip-hop muzičar Zlatan Hajlovac, publici poznatiji kao Kontra. Rap muzikom se bavi od 2004. u Sarajevu, gradu u kojem je rođen 1990. godine. Član je FM JAM kolektiva, kao i Dlanbeatza, a do sada je izdao više nezavisnih izdanja u vidu albuma i mixtapeova.
    Za #DjecaRataBiH je poručio: "Po mom mišljenju nasilje je manifestacija određenog papanluka, necivilizovanog ponašanja i jedan izraz opšte nemoći. Kada nedostaje argumenata, kada nedostaje intelekta, dijaloga, tada nasilje stupa na scenu."
    O kampanji #Progovorite
    Djeca rođena iz čina ratnog seksualnog nasilja doživjela su apsolutnu povredu prava djeteta, a danas se suočavaju sa narušavanjem ljudskih prava. Ne mogu ostvariti temeljna prava poput prava da budu zaštićeni od stigme i diskriminacije, pravo na potpuni identitet, nacionalnost, jednake mogućnosti u obrazovnom sistemu, ravnopravnost pri zapošljavanju, stambenom zbrinjavanju, besplatnoj pravnoj i psihološkoj pomoći, itd.
    Obaveza nediskriminacije zahtijeva od države da, pogotovo poslije ratnog sukoba, aktivno identifikuje pojedinačnu djecu i grupe djece čije priznavanje i ostvarivanje prava mogu zahtijevati posebne mjere. Obaveza usvajanja posebnih mjera pojačana je obavezom država prema međunarodnim zakonima o ljudskim pravima da ne djeluju kao stigmatizatori i da štite pojedince od stigmatizirajućih radnji ili propusta trećih strana. U slučaju djece rođene iz čina ratnog seksualnog nasilja, Bosna i Hercegovina nije ispunila svoje obaveze.
    Poruke kampanje o progovaranju protiv seksualnog nasilja u sukobima i pravne nevidljivosti djece rođene iz čina ratnog seksualnog nasilja, podršci preživjelima i važnosti rješavanja ovog problema iz pravne i društvene perspektive važni su podsjetnici ljudima da djeluju. Različiti akteri, uključujući vlade, vojske, globalne aktere i pojedince, svi imaju važne odgovornosti u rješavanju problema seksualnog nasilja u sukobu. Vlade i vojske moraju dati prioritet problemu i poduzeti konkretne korake da spriječe, odgovore i privedu počinioce na odgovornost. Globalni akteri, poput UN-a, Europske Unije i nevladinih organizacija moraju osigurati sredstva i tehničku podršku lokalnim organizacijama koje rade na terenu. Pojedinci mogu podržati organizacije koje rade na rješavanju ovih problema, tako što se suprotstavljaju seksualnom nasilju i govore o važnosti pravne prepoznatljivosti djece rođene iz čina seksualnog nasilja, te ovom problemu daju prioritet pri zagovaranju promjene politike.
    „Svjesni smo kompleksnosti sistema, uloženih napora i postignutih rezultata. Ali, svjesni smo i zaborava i zanemarivanja. Pokazali smo spremnost da dijelimo svoja iskustva, kao i spremnost na interdisciplinarnu saradnju bez koje ne možemo adekvatno riješiti probleme ove kategorije. Ako govorimo o inkluziji koja vodi ka eliminaciji ili suzbijanju diskriminacije, u tom slučaju prvi i krucijalan korak jeste biti zakonski prepoznat i zbrinut od strane teritorijalno utvrđene, demokratske, suverene države. Institucionalna vidljivost djece kroz zakon i specifične programe ujedno osigurava i priznavanje naše boli što je jako važno u prihvatanju i liječenju kolektivne i individualne traume. Adekvatna, sveobuhvatna i uniformna prava preživjelih ratnog seksualnog nasilja i njihove djece u Bosni i Hercegovini je imperativ. Mi smo građani ove države, mi smo istina ove države, regije, svijeta. Mi smo istina međunarodne zajednice. Mi smo progovorili. Vrijeme je da institucije i društvo prekinu šutnju o nama.“
    ** ''Ovaj video napravljen je uz finansijsku podršku Evropske unije. Za njegov sadržaj isključivo je odgovorno Udruženje ''Zaboravljena djeca rata'' i on ne odražava nužno stavove Evropske unije." **

КОМЕНТАРІ •