Užitečná sršeň obecná 2020 - popularizační dokument z dílny Biologického centra AV ČR

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 3 лис 2020
  • Podnikli jsme nebezpečnou výpravu do jádra hnízda divokých sršní. Jak takové hnízdo vypadá? Kolik vojáků ho střeží a jak vlastně náš největší zástupce sociálního hmyzu žije? Uvidíte ve videu Biologického centra AV ČR.
    ____________________________________
    #srsen #nocvedcu #vedaposetmeni #nocvedcu2020 #atzijeveda #EuropeanResearchersNight #EuropeanResearchersNight2020 #tydenvedyatechniky #prednaska #online #festival #avcr #akademievedcr #bilogickecentrumavcr #věda #výzkum #fotografie #biodiverzita #česko #českébudějovice #mejtesebiologicky #srsenobecna
  • Наука та технологія

КОМЕНТАРІ • 44

  • @isioclya8288
    @isioclya8288 3 роки тому +27

    Sledování videa mě naplňovalo hrůzou. Komentář píšu ale proto, abych poukázal na jedinečnost a skvělý přístup pana Krištůfka. Vysvětluje danou věc velice poutavě a vytvořil tak zajímavý náhled do života tohoto obávaného hmyzu.

  • @hermionaskaut1688
    @hermionaskaut1688 2 роки тому +8

    Moc děkujeme za nádherný dokument a příležitost nahlédnout do aktivního hnízda!

  • @jardahouha
    @jardahouha 9 місяців тому +4

    Ohromný respekt před lidmi,kteří toto video vytvořili! Sám se při své práci v lese se sršni často potkávám a musím říct,že něčeho podobného,co ti lidé ve videu předvedli bych absolutně nebyl schopen.

  • @michalkedrigern7653
    @michalkedrigern7653 2 місяці тому +2

    respekt, pěkná práce! před lety jsme jezdili na brigádu opravovat jeden hrádek ve středních Čechách, měli jsme klubovnu. Každé ráno, přiletěl sršeň a ,,zkontroloval,, boudu okolo, hotový průzkum. Někdy i později odpoledne. Stalo se, že si troufnul dovnitř a opatrně pomalým letem zkoumal interiér, jednou mě na palandě i vzbudil. Říkali jsme mu František. Kde jsou sršni, nejsou vosy a méně much. Jen musíte vědět kde je hnízdo a být ,,v pohodě a klidu,,

  • @katkarinadro653
    @katkarinadro653 Рік тому +8

    Děkuji za tento krásně zpracovaný dokument, kde je ukázáno, že i tolik démonizovaná sršeň má místo v naší přírodě. A závisí na chování člověka, jestli je nebezpečná, nebo ne. I navzdory porušení hnízda, sršně jakoby cítily poselství, kterého jsou součástí♥. Myslím, že kdyby to nebylo zdokumentováno, na základě všeobecného mínění by nikdo nevěřil, že se sršeň chová podobně klidně jako včela.

  • @lukaskurfirt9118
    @lukaskurfirt9118 2 місяці тому

    Jsou to mojí miláčkové mám budku kde si staví sršní královna své hnízdo miluji je. Video super jste můj člověk.

  • @magdazrzava7112
    @magdazrzava7112 3 роки тому +13

    Krásné video. Díky :) Jste hrdinové.

  • @marceldrga8522
    @marceldrga8522 3 роки тому +10

    Krásné video a hlavně poučné, děkuji :)

  • @filip9173
    @filip9173 2 роки тому +5

    Já mám, každoročně, dvě sršní hnízda mezi střešní krytinou a krovy, nicméně ne vždy se sršním zadaří si postavit hnízdo na vhodném místě. Jednou jsem ho musel likvidovat doma, poněvadž si ho postavili přímo na půdě, a to fakt nešlo, čtyřikrát babce (dokud ještě byla potentní a bydlela doma), poněvadž už byla stará, a když si ty sršně postavily hnízdo do vchodových dveří do sklepa, tak to taky nešlo, a s bábou to nešlo, chovat sršně, ona je vždycky něčím nasrala, a pak jí píchly. Takže to, co vidím, není pro mne žádné novum.
    Jinak mohu potvrdit, vespa crabro, ta "naše" sršeň, je absolutně bezproblémový, nekonfliktní, živočich. Strach asi budí svou velikostí a hlučným letovým provozem, ale jinak je absolutně bezproblémová. Já mám alergii na včelí jed, mám i Epipen (tj. adrenalin v autoinjektoru, kdyby se - prý - dostavil anafylaktický šok, ovšem silně pochybuji, že když jsem to nikdy neměl, že bych to včas poznal, ale to je asi jedno), ale za celý život mne sršeň píchla jedenkrát (a to jsem, bábě, známým, sobě, celkově, zlikvidoval asi dvě desítky sršních hnízd), a to proto, že jsem na ní šlápl bosou nohou. Nasrala mě, hned jsem jí zabil, ale nemohu říci, že bych jí nerozuměl. Pokud na vás sedne, tak na ní nefuňte a necukejte s sebou, ona si vás očichá (krom zraku mají dobrý čich) a poletí pryč.
    Oni měli neopreny, jsou to včelaři, já med nežeru a včely rád nemám (ale nic proti), takže nemám včelařský oblek. Musíte mít oblečení, které má tkanice (tj. taktická vojenská, policejní, uniforma, ale i tyvek kombinesa za tři stovky práci odvede), tkanicemi utáhle nohavice přes boty, gumové rukavice pod fest utáhnutým rukávem, plynová maska (používám m10m, ale to je asi jedno), přes ní kukla, a přes kuklu kapuce (Ministry of Defence Police bunda, nebo její vojenská varianta, to je jedno, má kapuci s drátkem, kterým lze vytvarovat, a má stuhu, kterou se dá, kolem té masky, utáhnout, ta kapuce je dostatečně velká, a je to celé míněno jako improvisovaný protichemický oděv), všecko musí být utěsněné, aby se to nedostalo na kůži, a i v létě podvlíkačky a fleece bundu pod to, kdyby je náhodou napadlo píchnout, tak ať to neprojde. Já to, teda, vždycky likvidoval, takže nastříkal biolit, pořádně, zavřel a přišel tak za 15 - 20 minut, čímž jsem měl práci ulehčenu. Ono kdybyste šli dál, tak o 2 patra, tak tam bude plno velkých, nenažraných ponrav, ony sršně hned, jak to mají plné, staví dál a dál. Pak už to stačí shodit, lopatkou nabrat všecko do pevného pytle na odpad, zauzlovat (i když to má tkaničku, zauzlovat), ten pytel, pro Sicher, ještě do jednoho pytle, taky zauzlovat, a do popelnice. Takto velké hnízdo jsem, snad, likvidoval jednou, a myslím, že ani tak velké nebylo, přeci jenom, když už si to postaví někde blbě, většinou se na to přijde poměrně brzy (červen?, tak asi), tak se to, holt, zlikviduje, a hotovo. Ale jednou jsem takové velké likvidoval, bábě, protože ona nějak do toho sklepa šla snad až v srpnu, nebo do té cimry, a ono bylo hodně vzadu, v rohu, trvalo mi to přes hodinu a ponravy si říkaly pořád o žrádlo, i když sršně už byly všecky mrtvé od biolitu, ty ponravy to, asi, tak rychle nezmorduje.
    Jinak, když máte ten vědecký zájem, nešlo by tam strčit, krajem, kameru na tyčce, takovou tu sondu? Chtělo by to opatrně, samozřejmě, ale sršně jsou pohodářky, ty vás tam, pomalu, vítaly, jak kdyby čekaly na delegaci pracujících. To by mohlo jít.

  • @tobo3879
    @tobo3879 2 роки тому +3

    Super práce pro osvětu.

  • @CAJAGISAN
    @CAJAGISAN 3 роки тому +3

    Super video! srsne su fascinujuce zivocichy!

  • @martin.1243
    @martin.1243 Рік тому +1

    Klobúk dole a ďakujem..

  • @MartinProavis
    @MartinProavis 10 місяців тому +3

    Dva metry přímo nad hlavou mám sršní hnízdo. Nebojím se. Občas mne nějaký sršeň přiletí okouknout zda nejsem k jídlu a zase odlétne. Pohoda. Když jim člověk neohrožuje hnízdo, nevšímají si ho...

  • @MKrištínWildness
    @MKrištínWildness 3 роки тому +3

    Veľmi pekný a pučný dokument. Vďaka.

  • @OldSchoolGarageOSG
    @OldSchoolGarageOSG Рік тому +1

    Super video ✌️

  • @user-sv8kr6cr7b
    @user-sv8kr6cr7b 3 роки тому +2

    Krasne za zajimave :-)

  • @DarrouzetFrelonasiatique
    @DarrouzetFrelonasiatique 3 роки тому +3

    Vespa crabro, beautiful hornet species! :-)

  • @petr3348
    @petr3348 Рік тому +1

    Krasne

  • @alexanderbenceJR
    @alexanderbenceJR 2 роки тому +1

    Krásne video. Ďakujem

  • @matesakoid
    @matesakoid 3 роки тому +4

    Užitečné a hodné sršně mi celkem zdatně decimují včely.
    Číhají 30-40 cm před česnem a v letu chytají včely vylétající z úlu. Během čtvrt hodiny 10 kousků.
    Jednou přijde den a s vysokorychlostní kamerou tu akrobacii natočím, s běžnou kamerou i když dám vysoké rozlišení a maximum snímků za sekundu je to stále jen rozmazaný flek.

  • @RadekCrazy1
    @RadekCrazy1 2 роки тому +3

    Co mě na vosách všeobecně fascinuje je fakt, že samečci vznikají tím, že neplodné dělnice začnou samy klást vlastní vajíčka. Je to nelogické ale zároveň dobře přírodou vymyšlené aby se geny tolik nemísily.

    • @samuelbenes8820
      @samuelbenes8820 2 роки тому

      Co prosím? Samci vznikají stejně jako všechny dělnice, z vajíček královny. Akorát nemají žihadlo a jejich život trvá krátkou dobu, protože hned po páření s novými královnami uhynou. Samce poznáme podle výrazně delších a zakulacených tykadel :-)

    • @RadekCrazy1
      @RadekCrazy1 2 роки тому +1

      @@samuelbenes8820 Samci mají delší zadečky a delší tykadla ale opravdu jsou z vajíček dělnic. Taky jsem tomu nechtěl sám věřit.

    • @samuelbenes8820
      @samuelbenes8820 2 роки тому +1

      @@RadekCrazy1 Dělnice jsou neplodné, je to uváděné ve všech dokumentech a článcích

  • @frantisekvsiansky7986
    @frantisekvsiansky7986 Рік тому +1

    🎉❤❤

  • @BranislavBruder
    @BranislavBruder 3 роки тому +3

    Z týchto potvoriek mám rešpekt. Raz som počas bicyklovania som natrafil na ich hniezdo. Bolo v padnutom strome cez cestu. Nevšimol som si to, tak mi darovali tri štípance. A druhý krát na chate keď sme boli. Hniezdo v noci padlo, tak som to pekne detailné natočil cez teleobjektiv z dvojmetrovej zdialenosti. ua-cam.com/video/q7D73sARtmQ/v-deo.html Tam som dostal, tiež jeden štipanec ale to som si nevšimol, že liezol po mne. 😬🙂

    • @samuelbenes8820
      @samuelbenes8820 2 роки тому +3

      Tak ono jediné místo, kde jsou naše Sršně Obecné agresivní, je okolí 5 metrů od svého hnízda, to berou jako teritorium. Ale spíš bych řekl, že Vás Sršně kously, než bodly. Sršně obecné to preferují :)

  • @Constrictorist
    @Constrictorist Рік тому

    Dobre som videl? Na tej larve bol klieštík (varoa destructor) ? Či len nejaká nečistota? Ďakujem za odpoveď...

  • @jansobek8184
    @jansobek8184 Рік тому +1

    opatrně :D

  • @LookInDJProduction
    @LookInDJProduction 2 місяці тому

    mám dotaz, mám pozemek a v něm boudu, kde převážně něco kutím.
    Pod přístřeškem si právě začla královna stavět počátek hnízda, zatím tam lítá sama a staví, za 3 dny už je to velikost golfového míčku a těď dodělává druhou vrstvu.
    Od té doby vymizeliy otravné vosy, jde mi o to zda mohu její hnízdo:
    1) Počkat až odlétne pro materiál, a hnízdo sundat a přemístit ? ( zda ho potom najde jinde, nebo zda je to zbytečné )
    2) zda to musím zlikvidovat i skrálovnou ( což mi přijde líto )
    3) neřešit a riskovat že se rozmnoží a postaví báň, mám je asi 30 cm nad hlavou při vchodu.
    Díky. Jsem za ně rád, jen si vybrali špatný místo :(
    PS: super video.

  • @jf1945
    @jf1945 2 роки тому +2

    Bohužel s alergií mě trápí i fobie. Po pravdě bych byl nejraději kdyby tento hmyz (+ i vosy) zmizel. Chápu ale jejich užitečnost, zvlášť sršeň je užitečná,jen naše společné setkání končí mým divokým mácháním rukou, případně útěkem,což bohužel neovlivním, i když bych rád zůstal v klidu.
    S neklidem i vyhlížím příchod asijského druhu a zajímalo by mě, jestli jsou nějak včelaři připraveni.

  • @kompot801
    @kompot801 2 роки тому +6

    Sršně jsou fascinující, neagresivní a moc užiteční živočichové!! Měli jsme tu čest je mít na zahrádce a sledovat je byla vždy zábava. Nikdy nikomu neublížili, proč taky, že??

    • @johnashtonlee6930
      @johnashtonlee6930 2 роки тому +4

      Skúste Mandarínske tie by ste najradšej nechcel zažiť

    • @TrainSpotter_Vrsovicak
      @TrainSpotter_Vrsovicak Рік тому +1

      ​@@johnashtonlee6930 teď se bavíme o obecných.Mandarinske jsou no ani nebudu rozebírat

  • @TommiSR
    @TommiSR Рік тому

    Je aj tento druh sršňa taký, že môže zlikvidovať jedno celé včelie spoločenstvo do pár hodín ?

  • @dark-gen233
    @dark-gen233 3 роки тому +3

    Pane profesore když jdete ke svým úlům tak si sebou berete kouř. To jste měl udělat také když jste odkrýval sršní hnízdo. Já nejsem včelař,ale vím že chodit k roji nebezpečného hmyzu bez kouře si koledujeme o smrt.

    • @BiologickeCentrum
      @BiologickeCentrum  3 роки тому +7

      Dobrý den, dovolíme si odpovědět za pana Krištůfka. Všichni jsme měli neopreny + včelařské vybavení, rukavice a tak dále. Takovéto záběry by nevznikly, kdyby byli sršni omámení a s kouřovou clonou....pěkný den!

    • @dark-gen233
      @dark-gen233 3 роки тому +2

      @@BiologickeCentrum Aha děkuji. Všem z vaší fakulty za odpovědi a za vaše úsilí,které jste proto museli vynaložit.

  • @PalinoCestovatel
    @PalinoCestovatel 3 місяці тому

    Aj vďaka takýmto milovníkom prírody v zahraničí je potvrdený prvý výskyt Sršňa ázijského už aj v Čechách a Maďarsku. Tam kde sa objaví, tam to neznamená koniec včelstiev, ale koniec včelárstva, ako takého.

  • @TommiSR
    @TommiSR Рік тому

    Je aj tento druh sršňa taký, že môže zlikvidovať jedno celé včelie spoločenstvo do pár hodín ?