Ale mówi poprawnie po polsku i to jest najwazniejsze, w czasach, kiedy zawodowi redaktorzy TV i radiowi nie potrafią mówić poprawną polszczyzną. Pozdrawiam.
Mieszkałem w Kletnie do 13 roku życia, moi rodzice zmarli na nowotwory, może w Kletnicy jakieś były ślady uranu, z tym, że moja Matka pracowała w PRL-u w hucie, a Ojciec na powierzchni w kopalni na śląsku, więc pewniej zawiniły zakłady pracy.
Świetny materiał mój ojciec pracował w kopalni uranu w radoniowie okolice Jeleniej góry a gryfowa . Pamiętam jak ojciec przychodził i pokazywał nam ubranie jakie tam pracował . Zmarł na raka płuc. Niestety takie były czasy a ci ludzie co pracowali nie wiedzieli że to jest szkodliwe.
Nowotwory zaczęły się od pierwszych prób jądrowych. A wciskają nam że już faraonowie chorowali na raka ha ha. Dlaczego Polska nie może mieć elektrowni atomowej i za Stalina jak i teraz.
Mój dziadek z kolei pochodził spod Lwowa i zgodzili się dobrowolnie na wyjazd na roboty pod Frankfurt by umknąć napadom UPA, bo u rodziny pod Żywcem też nie było ciekawie. Głód. Jak wracali to dziadek kupił gospodarstwo pod Kłodzkiem w Wojborzu i pracował w kopalniach w Stroniu Śląskim. Później na starość miał problemy z nerkami
Niezły kanał, wcześniej jakoś na niego nie wpadłem ale odrabiam zaległości. Ciekawe informacje, rzetelnie wykonane - gratuluję. Podrawiam i czekam na więcej.
Dobrze zrobiony film o polskim uranie przez młodych...chyba już dokumentalistów. Dobra robota, życzę Panom sukcesów. A reszczie znajomym sugeruję stracić te 20 minut :-)
Marek Ścisły;-) Podobają mi się takie inicjatywy poza głównym nurtem. Proszę zobaczyć na You Tube takich twórców jak: "historia bez cenzury" czy "Dzike Sudety", albo "Telewizja Łużyce" . Aż żal coś tam ściska, że np. TVP czy inne telewizje tak mało robią podobnych programów. Pozdrawiam serdecznie.
Ogladam Twoje filmy o d niedawna Ale super historycznie przedstawiasz wszystko Subka dalem i czekam na wiecej Wiiecej takich kanalow Nastepco pana Wołoszanszkiego
W latach 1960 mieszkałem w okolicy. Na trasie Jelenia Góra - Szklarska Poręba za wsią Goduszyn po prawej stronie było wejście do kopaln i są tam duże hałdy wyrobisk, obecnie zarośniete lasem - łaziłem tam, kopalnie były juz zamknięte, ale na hałdach wystawały stalowe rury doprowadzające powietrze do kopalń. Nadal w następnej wsi Wojcieszyce można znależć brązowe żródełka nigdy nie zamarzające a lokalne wiejsce psy zdychają dość szybko. Slyszalem ze u jednej babci w piwnicy napromieniowanie przekraczało normy i to mnogo, mnogo.
Co do piwnic i promieniowania. Ponoć w budynku przejętym po PAN-ie na wrocławskim Ostrowie Tumskim też stwierdzono podwyższoną radioaktywność. Dałoby się to zweryfikować i - jeśli to prawda - opowiedzieć historię tamtych badań?
Była jeszcze kopalnia uranu w Starym Julianowie koło Wałbrzycha. Hałdę widać jeszcze z daleka jadąc z Wałbrzycha w kierunku Świdnicy przez Modliszów . Niedawno w St. Julianowie żyli jeszcze ludzie którzy tam pracowali , lub wiedzieli dużo na ten temat. Pozdrawiam . Bardzo dobry film , gratuluję .
Gratuluje! bardzo ciekawy film. Ale wydaje mi sie, ze przedsiebiorstwo w Kowarach - to bylo juz poznej. Pierwsze to byly "Kuzniecowskie kopalnie" ktore powstaly tez w 1947 na Gornym Slasku, ale umowa byla podpisana w marcu.
Bardzo przyjemnie się ogląda , ciekawostki historyczne i bardzo fajna ścieżka dźwiękowa w tle ... jedyne do czego mógłbym się doczepić to delikatna wada wymowy pana prowadzącego, jednak to tak drobny szczegół że przy całej ilości plusów idzie to pominąć :)
Podczas rejestracji lub obróbki audio (najprawdopodobniej to pierwsze) zwróć uwagę na ustawienie czułości (gain). Twój głos jest nieprzyjemnie przesterowany, co wpływa na odbiór filmu. Poza tym bardzo dobry materiał!
Kopalnia uranu,przynajmniej jedna była w Górach Świętokrzyskich.Dziadek mojej żony mieszkał w Nowej Słupi i opowiadał jak kiedyś pracował w takich kopalniach.Też skarżył się na zmęczenie.Mówił że można było tylko leżeć na ziemi a i tak z takiej pracy wychodziło się wykończonym.
Grzegorz Wenzel "Kopalnia" była też w Starym Julianowie. Działała kilka lat, a pracował tam żony dziadek. Opowiadał, że chodniki wysypywano rtęcią, żeby chronić górników przed promieniowaniem.... Zresztą teren dawnej kopalni zrekultywowano, chodniki dokładnie zasypano i dziś są tam łąki. Ciekawostką jest, że kiedy podzielono teren na działki budowlane (kilka lat temu) na tablicy reklamowej ktoś dopisał "uwaga - uran". www.google.pl/maps/@50.788484,16.370391,3a,75y,349.89h,90.89t/data=!3m6!1e1!3m4!1s5w0EmTamC9QIRnJHLA0mQw!2e0!7i13312!8i6656!6m1!1e1
historia gornictwa w Gorach Swietokrzyskich jest powszechnie znana a Rudki/Nowa Slupia to rudy zelaza do produkcji kwasu siarkowego. Nigdy nie bylo tam 'tajnej kopalni' a informacje o pojawiajacej sie mineralizacji uranowej sa bardzo mgliste.Niemniej jesli komus mozna pocisnac tak nieziemski kit jak "chodniki wysypywano rtęcią, żeby chronić górników przed promieniowaniem" to jak dla mnie - uran mozna wydobywac z nadmorskiego piasku przed Grand Hotelem w Sopocie !!!
Uran jest metalem ale nie występuje w postaci metalicznej. Tzn. występuje w postaci metalicznej ale bardzo krótki okres czasu rzędu mikro czy nano sekund. W każdym razie jest to tak krótki okres czasu że prawie niezaóważalny. Dlatego uran występuje w postaci proszku dwutlenku uranowego (zazwyczaj ma żółty kolor). Tworząc mieszankę z cyrkonem (który jest metalem) otrzymujemy uran metaliczny o określonym procentowo składzie i w takiej formie (prętów paliwowych) stosowany jest w większości elektrowni atomowych. Tak gwoli wyjaśnienia terminu metaliczny uran.
w latach 80-tych mówiono że gdzieś na Dolnym Śląsku są kopolnie uranu, że zarabia się w nich dwa razy lepiej niż na węglowych, ale że przyjmuje się tam do pracy tylko ludzi, którzy mają już przynajmniej dwoje dzieci, bo praca tam powodowała bezpłodność. nie wiem czy było to prawdą, ale tak mówiono.
Czy są jeszcze jakieś złoża uranu w sudetach? Czy jest możliwość odkrycia nowych? Czy jest możliwość wydobycia jeśli by zaszła taka potrzeba? Z góry dziękuje za odpowiedz.
krislaziale Sudety hmm powiem inaczej w Kowarach bo tam były zakłady i kopalnie R1 jest nadal pełno złóż uranu o których nikt nie wie bo nie otwiera się już nowych kopalni, jest nawet możliwość na powtórne przerobienie odpadów, które były wyrzucone ponieważ w tamtych czasach była słaba technologia i maszyny nie mogły wydobyć całego uranu, dzisiejsza technologia pozwala na powtórne przerobienie odpadów i otworzenie kopalni ale nikt tego nie robi może to i lepiej aktualnie zakłady R1 są niszczone przez nowego posiadacza tamtych terenów wszystko sprzedaje na złom żeby zwróciły mu się koszty zakupu działki i budowli które tam się znajdują, (wiem tyle o tym ponieważ mieszkam w Kowarach górnych gdzie się znajdują właśnie te zakłady) pozdrawiam
Super ogarnięty temat, który zawsze mnie fascynował. A pan prowadzący strasznie przypomina mi piłkarza Pawła Wszołka, co dodatkowo podnosi adrenalinę, bo tenże gra w Legii.
Do 1957 kopalnia rudy uranu funkcjonowała na polach w Grzmiącej powyżej linii kolejowej do Wałbrzycha. Przez 2 lata pracował w niej jako ślusarz mój wujek Edmund Michalak. Została po niej hałda skał powyrobiskowych. Wiosną i latem 1978 w tamtym miejscu pracowała wiertnia geologiczna, prawdopodobnie w związku z rozpoczętą budową elektrowni jądrowej w Żarnowcu. Kilka lat temu czytałem artykuł o zasobach rudy uranowej w Polsce i Głuszyca (zamiast Grzmiącej) była wspomniana z szacowaną na ponad 600 ton tlenku uranu zasobnością
ja ogolnie siedze w takich tematach krajoznawczo historycznych ale o tym zrownaniu z ziemia tego miasta nie słyszałem, ciekawe tematy poruszacie. Czekam na serie odcinkow o układzie warszawskim.
Swietny material - merytorycznie, rzeczowo, fajny montaz. Z minusow: miejscami za szybki montaz scen, postaraj sie tez mowic wolniej. Mysle, ze wciaz najlepszym gawedziarzem historycznym jest Woloszanski i na nim mozna wiele rzeczy wyskillowac :) Powiedz, ile czasu zajela produkcja?
@@nochybanieraczej2307 Tytan pod Suwałkami (tzw "przesmyk suwalski", którego tak bardzo us mani "pilnują" aby "Ruscy" nie "wkroczyli", hahahahahahahaha)
@@nochybanieraczej2307 30 lat za późno. "Przyjaciele i sojusznicy" z "imperium dobra" juz wszystko rozkradli co mozna było ukraść Polakom, a co sie nie dało to zaorali. Ale mamy jeszcze Lasy Państwowe-przedsiębiorstwo państwowe. Nie zdążyli rozkraść bul, ryży seplenista i rockefeller/rotshild.
Dzieki Bogu ze jako oporny dostalem skierowanko tylko do odrobienia zasadniczej na Brzeszczach kolo Jawiszowic . przy samej szosie . ale niestety fifty.fifty czyli 2 latka za 2 ...
Witam Pana. Co do filmu i historii super jest ok. Zastanawia mnie fakt że wybrał Pan Sztolnie Liczyrzepe która to wogole nie miała nic wspólnego z wydobyciem uranu była tylko poszukiwacza a nie wydobywcza
A dziś polska Spółka EJ1 ktora miala opracowac analize czy elektrownia atomowa się opłaca, działająca w ramach Polskiej Grupy Energetycznej, współfinansowana też przez inne państwowe koncerny energetyczne (ma efektowną siedzibę, przy jednej z najbardziej ekskluzywnych ulic Warszawy) niby prowadzi wstępne analizy przygotowujące grunt pod inwestycję. Ale tak naprawdę to raczej dobrze płatna synekura dla ustosunkowanych politycznie byłych urzędników ministerstwa skarbu. Swego czasu firmą kierował Aleksander Grad, potem zatrudnieni tam byli wiceministrowie z czasów kiedy Grad kierował resortem. Grad, w czasie kiedy kierował EJ1, zamówił w kanadyjskiej firmie Worley Parsons (równie ekskluzywna siedziba, najpierw w najdroższym wieżowcu w Warszawie, potem przy ul. Wiejskiej) za sumę do 250 mln zł (rachunek mógł być niższy, ostateczny zakres prac miał zostać dopiero ustalony) opracowanie na podstawie którego miała zapaść decyzja w sprawie lokalizacji elektrowni. Kontrakt został zerwany, EJ1 próbuje teraz sama poradzić sobie z przygotowaniem analizy. Oficjalnie dlatego, że kooperacja z Kanadyjczykami się nie układała. A nieoficjalnie dlatego, że projekt budowy elektrowni spadł na odległe miejsce na liście energetycznych priorytetów. Budowa elektrowni to w najlepszym razie 50 mld zł. Pod warunkiem, że ma się takie pieniądze w kieszeni. Jeśli trzeba zaciągnąć kredyt rozłożony na wiele dziesięcioleci koszt budowy rośnie do 100 mld zł. Wszystko wskazuje, że gdyby elektrownia jądrowa powstała produkowałaby drogą energię elektryczną, której nikt z własnej woli nie chciałby kupować. I zdecydowanie lepiej byłoby wyłożyć tych 100 mld zł na wspieranie krajowych technologii związanych z odnawialnymi źródłami energii, uzyskanie dostępu do polskich złóż gazu łupkowego (bo amerykańskie pateny w Polsce się nie sprawdziły)Więc na co, poza pensjami pracowników, poszły miliony wydane przez EJ1. Ale w spółce EJ1 praca nadal wre i utylizuje nasze podatki...
Rewelacyjny film. Krótko, rzeczowo i bardzo ciekawie. Bez lania wody. Montaż też na 5!
+Piotr „Phoenix” Rawski Dziękuję. :)
Prawda, rzeczowo, ale prowadzący posiada zbyt dużą wadę wymowy, co zniechęca do przyjemnego słuchania meteriału.
Ale nadrabia wiedzą i meteorytyką. Mi w ogóle nie przeszkadza. Także ilu widzów, tyle zdań. Pozdrawiam ! :)
Ale mówi poprawnie po polsku i to jest najwazniejsze, w czasach, kiedy zawodowi redaktorzy TV i radiowi nie potrafią mówić poprawną polszczyzną. Pozdrawiam.
Mieszkałem w Kletnie do 13 roku życia, moi rodzice zmarli na nowotwory, może w Kletnicy jakieś były ślady uranu, z tym, że moja Matka pracowała w PRL-u w hucie, a Ojciec na powierzchni w kopalni na śląsku, więc pewniej zawiniły zakłady pracy.
Chłopaki...
Jesteście Zajebiści
Krótko, zwiężle i na temat ! ! !
Pełna "Profeska"
Ja pier..le. Ale komentarz.
Materiał i sposób przedstawienia go widzowi mega dobry.
Film powstał kilka lat temu. Cieszę się, że są osoby, którym się jeszcze podoba.
Świetny materiał mój ojciec pracował w kopalni uranu w radoniowie okolice Jeleniej góry a gryfowa . Pamiętam jak ojciec przychodził i pokazywał nam ubranie jakie tam pracował . Zmarł na raka płuc. Niestety takie były czasy a ci ludzie co pracowali nie wiedzieli że to jest szkodliwe.
Mój dziadek pracował na Miedziance, zatrudniony przymusowo za działalność w Armii Krajowej. Także zmarł na raka płuc...
Nowotwory zaczęły się od pierwszych prób jądrowych. A wciskają nam że już faraonowie chorowali na raka ha ha. Dlaczego Polska nie może mieć elektrowni atomowej i za Stalina jak i teraz.
Jeździłam tam na wakacje do rodziny, Miejscowi wiedzieli o kopalniach , a dziadek byl więźniem Gross Rossen , szczęśliwie przeżył.
Mój dziadek z kolei pochodził spod Lwowa i zgodzili się dobrowolnie na wyjazd na roboty pod Frankfurt by umknąć napadom UPA, bo u rodziny pod Żywcem też nie było ciekawie. Głód. Jak wracali to dziadek kupił gospodarstwo pod Kłodzkiem w Wojborzu i pracował w kopalniach w Stroniu Śląskim. Później na starość miał problemy z nerkami
Das ist schon seltsam beide haben Krebs
Krebs
Zawsze plus dla ciekawych filmów dokumentalnych ;)
Niezły kanał, wcześniej jakoś na niego nie wpadłem ale odrabiam zaległości.
Ciekawe informacje, rzetelnie wykonane - gratuluję. Podrawiam i czekam na więcej.
Dobrze zrobiony film o polskim uranie przez młodych...chyba już dokumentalistów.
Dobra robota, życzę Panom sukcesów.
A reszczie znajomym sugeruję stracić te 20 minut :-)
Jacek Mielcarek to nie jest "strata" 20 minut! :)
Przyłączam się do gratulacji!
Marek Ścisły;-) Podobają mi się takie inicjatywy poza głównym nurtem.
Proszę zobaczyć na You Tube takich twórców jak: "historia bez cenzury" czy "Dzike Sudety", albo "Telewizja Łużyce" . Aż żal coś tam ściska, że np. TVP czy inne telewizje tak mało robią podobnych programów.
Pozdrawiam serdecznie.
+Jacek Mielcarek - TVP i inne tv zajęte są odmużdżaniem lemingów...na takie produkcje kasy nie dostaną...kasa idzie na paszkwile w stylu idy !!!
Jacek Mielcarek designerbrita
Britishdesigner
Show.british,designer
co ty pierdolisz?
Bardzo fajnie się to ogląda, gratulacje.
+RailFun PL Dziękuję i pozdrawiam. :)
wspaniały film.Szkoda ,że nie podano lokalizacji wszystkich kopalń uranu na terenie Polski - a było ich ponad 20.!!!!!!
Świetny materiał, zajebiście zmontowany.
Brawo. Kolejny świetny program od was. Proszę o więcej.
+CitizenofHeaven74 Dzięki.
dziękuję....właśnie wróciłem z terenu kopalni Uranu w Grzmiącej-Głuszycy
Fajnie zrobione dynamiczny filmik
świetny materiał.
+Dawid Wampir Dzięki. :)
Jestem pod wrażeniem, świetny materiał. Pozdrawiam.
SUPER! Świetny film!
super !fajnie sie to ogląda , oby tak dalej
Super ciekawy film doskonała narracja oraz montaż.
Dziękuję!
Super! Polak potrafi.
Jak zawsze świetna opowieść!!!
Wow. Kawał dobrej roboty!
Brawo Panowie tak trzymac! I idzcie dalej.!
Pozdrawiam 😍💟
Świetnie zrealizowany materiał
Bardzo ciekawe informacje, pozdrowienia dla autora !
super temat ! może teraz coś o drzewach które skamieniały pionowo przez jakąś katastrofe i jest ich wiele na dolnym śląsku i na całym świecie !!!!
Jakich drzewach ?
extra material duzo ciekawostek i faktow
Ogladam Twoje filmy o d niedawna Ale super historycznie przedstawiasz wszystko Subka dalem i czekam na wiecej Wiiecej takich kanalow Nastepco pana Wołoszanszkiego
To są moje tereny z tamtąd wywodzą się moje korzenie... kotlina Kłodzka...i nie wiedziałem...extra odcinek...!!!
A teraz to na 100% mieszkasz w Warszawie
Super przygotowane odcinki super super super
film super *pozdrawiam
Bardzo podobał mi się filmik. Ciekawy temat, realizacja również na dobrym poziomie. Da się zauważyć spory postęp w Waszych produkcja. Oby tak dalej :)
Super film. Pozdrawiam.
Dobrze i na temat
Dobra robota!
Bardzo ciekawy materiał.
Życzę więcej takich odcinków.
Pozdro!
Super program.
Świetna robota!
Rzeczowo i ciekawie, pozdrawiam!
Dziękuję i również pozdrawiam!
Dziękuję za ciekawy materiał, dobrze przedstawiony. Warto wiedzieć 🤔
Dobra robota
Bardzo mi sie podobało
Wiedziałem że moje miasteczko się tu pojawi :) . Świetny kanał, świetne materiały. Pozdrowienia z Kowar :)
Pozdrawiam!
Świetny materiał
Dziękuję nigdy nic nie wiedziałem że w Polsce jest uran
Mega!!
W latach 1960 mieszkałem w okolicy. Na trasie Jelenia Góra - Szklarska Poręba za wsią Goduszyn po prawej stronie było wejście do kopaln i są tam duże hałdy wyrobisk, obecnie zarośniete lasem - łaziłem tam, kopalnie były juz zamknięte, ale na hałdach wystawały stalowe rury doprowadzające powietrze do kopalń. Nadal w następnej wsi Wojcieszyce można znależć brązowe żródełka nigdy nie zamarzające a lokalne wiejsce psy zdychają dość szybko. Slyszalem ze u jednej babci w piwnicy napromieniowanie przekraczało normy i to mnogo, mnogo.
Co do piwnic i promieniowania. Ponoć w budynku przejętym po PAN-ie na wrocławskim Ostrowie Tumskim też stwierdzono podwyższoną radioaktywność. Dałoby się to zweryfikować i - jeśli to prawda - opowiedzieć historię tamtych badań?
Fajny material.Sub
Świetny film, rewelacyjny montaż.
+Emil Flis Dzięki. :)
Była jeszcze kopalnia uranu w Starym Julianowie koło Wałbrzycha. Hałdę widać jeszcze z daleka jadąc z Wałbrzycha w kierunku Świdnicy przez Modliszów . Niedawno w St. Julianowie żyli jeszcze ludzie którzy tam pracowali , lub wiedzieli dużo na ten temat. Pozdrawiam . Bardzo dobry film , gratuluję .
+Jan Qwerty dokładnie.Opolno Zdrój oraz Jasna Góra.Pozdrawiam.
Cudownych mamy sąsiadów!
Świetny materiał. Oczywiście sub pozdrawiam
ciekawy film
Gratuluje! bardzo ciekawy film. Ale wydaje mi sie, ze przedsiebiorstwo w Kowarach - to bylo juz poznej. Pierwsze to byly "Kuzniecowskie kopalnie" ktore powstaly tez w 1947 na Gornym Slasku, ale umowa byla podpisana w marcu.
Bardzo przyjemnie się ogląda , ciekawostki historyczne i bardzo fajna ścieżka dźwiękowa w tle ...
jedyne do czego mógłbym się doczepić to delikatna wada wymowy pana prowadzącego, jednak to tak drobny szczegół że przy całej ilości plusów idzie to pominąć :)
Moje kochane miasto
Podczas rejestracji lub obróbki audio (najprawdopodobniej to pierwsze) zwróć uwagę na ustawienie czułości (gain). Twój głos jest nieprzyjemnie przesterowany, co wpływa na odbiór filmu. Poza tym bardzo dobry materiał!
woj swietokrrzyskie Rudki kopalnia rudy zelaza oraz uranu
Masz suba i łapę
Bardzo ciekawie opowiadacie, wszystko na temat i bez zbędnego pajacowania jak na niektórych kanałach :) Subskrybuję i Pozdrawiam!
Nie wiedziałem że w Polsce wydobywano uran ps super film
Jest więcej u nas takich kopalni .
Witam W Nowej Rudzie koło szpitala jest Uran :)
Kopalnia uranu,przynajmniej jedna była w Górach Świętokrzyskich.Dziadek mojej żony mieszkał w Nowej Słupi i opowiadał jak kiedyś pracował w takich kopalniach.Też skarżył się na zmęczenie.Mówił że można było tylko leżeć na ziemi a i tak z takiej pracy wychodziło się wykończonym.
Grzegorz Wenzel
"Kopalnia" była też w Starym Julianowie. Działała kilka lat, a pracował tam żony dziadek. Opowiadał, że chodniki wysypywano rtęcią, żeby chronić górników przed promieniowaniem....
Zresztą teren dawnej kopalni zrekultywowano, chodniki dokładnie zasypano i dziś są tam łąki. Ciekawostką jest, że kiedy podzielono teren na działki budowlane (kilka lat temu) na tablicy reklamowej ktoś dopisał "uwaga - uran".
www.google.pl/maps/@50.788484,16.370391,3a,75y,349.89h,90.89t/data=!3m6!1e1!3m4!1s5w0EmTamC9QIRnJHLA0mQw!2e0!7i13312!8i6656!6m1!1e1
+Grzegorz Wenzel To moje rodzinne okolice....Zgadza się, była kopalnia uranu w Rudkach. Ostatnio odkryto tam zachowane wyrobiska.
W Górach Świętokrzyskich to była kopalnia uranu w Rudkach
historia gornictwa w Gorach Swietokrzyskich jest powszechnie znana a Rudki/Nowa Slupia to rudy zelaza do produkcji kwasu siarkowego. Nigdy nie bylo tam 'tajnej kopalni' a informacje o pojawiajacej sie mineralizacji uranowej sa bardzo mgliste.Niemniej jesli komus mozna pocisnac tak nieziemski kit jak "chodniki wysypywano rtęcią, żeby chronić górników przed promieniowaniem" to jak dla mnie - uran mozna wydobywac z nadmorskiego piasku przed Grand Hotelem w Sopocie !!!
W rudkach
Uran jest metalem ale nie występuje w postaci metalicznej. Tzn. występuje w postaci metalicznej ale bardzo krótki okres czasu rzędu mikro czy nano sekund. W każdym razie jest to tak krótki okres czasu że prawie niezaóważalny. Dlatego uran występuje w postaci proszku dwutlenku uranowego (zazwyczaj ma żółty kolor). Tworząc mieszankę z cyrkonem (który jest metalem) otrzymujemy uran metaliczny o określonym procentowo składzie i w takiej formie (prętów paliwowych) stosowany jest w większości elektrowni atomowych. Tak gwoli wyjaśnienia terminu metaliczny uran.
łapka w górę
A 88 tys ton uranu na podlasiu? Nikt chyba o tym juz nie pamięta. Koło Bielska Podlaskiego we wsi Rajsk
Pracowałem tam.
Chyba rud uranu !!!??? Film jak mówi tytuł dotyczy kopalni uranu na Dolnym Śląsku.!!! Rusz trochę głową !!!
@@andrzejwasiluk3075 Zgadza się, rud uranu
Z tego co słyszałem to zlokalizowano tam 100k ton U238
potwierdzam, byłam tą sztolnią xddd
Też tam byłem ;-)
A z jakich powodow zlikwidowano w polsce kopalnie barytu w Boguszowie i Stanislawowie k/Jawora?
fajny polecam, bez bełkotu
Miałem okazję pracować z dwoma górnikami którzy pracowali na uranie .Mam małą wiedzę
II BOGUSŁAW WOŁOSZAŃSKI
O wiele lepszy od W.
Agent S.B
Czy we wsi Stanisławów koło Jawora czy też Legnicy też była kopalnia uranu?
Kopalnie tam były ,słyszałem ,że była tam też kopalnia uranu
Prawda to?
w latach 80-tych mówiono że gdzieś na Dolnym Śląsku są kopolnie uranu, że zarabia się w nich dwa razy lepiej niż na węglowych, ale że przyjmuje się tam do pracy tylko ludzi, którzy mają już przynajmniej dwoje dzieci, bo praca tam powodowała bezpłodność. nie wiem czy było to prawdą, ale tak mówiono.
Rozumiem, że to taki dzisiejszy B. Wołoszański? ;) Gratuluję bo to całkiem ciekawe rzeczy :)
pozdrawiam
Czy są jeszcze jakieś złoża uranu w sudetach? Czy jest możliwość odkrycia nowych? Czy jest możliwość wydobycia jeśli by zaszła taka potrzeba?
Z góry dziękuje za odpowiedz.
krislaziale Sudety hmm powiem inaczej w Kowarach bo tam były zakłady i kopalnie R1 jest nadal pełno złóż uranu o których nikt nie wie bo nie otwiera się już nowych kopalni, jest nawet możliwość na powtórne przerobienie odpadów, które były wyrzucone ponieważ w tamtych czasach była słaba technologia i maszyny nie mogły wydobyć całego uranu, dzisiejsza technologia pozwala na powtórne przerobienie odpadów i otworzenie kopalni ale nikt tego nie robi może to i lepiej aktualnie zakłady R1 są niszczone przez nowego posiadacza tamtych terenów wszystko sprzedaje na złom żeby zwróciły mu się koszty zakupu działki i budowli które tam się znajdują, (wiem tyle o tym ponieważ mieszkam w Kowarach górnych gdzie się znajdują właśnie te zakłady) pozdrawiam
Suwałki - jest uran, ale zalegający głębiej niż 2000m
Oglądnąłem, czekam na więcej i informuję, że ta czarna "krecha" za osłoną to nie uran, tylko spray ;)
Tak się składa że akurat mieszkam w Radoniowie ;)
no i co z tego skladania wynika?
Add Eus to że ta miejscowosc jest wspomniana w filmie. Brawa za uwage.
RDS-1 była bombą plutonową. Reszta bardzo ciekawa :).
Super ogarnięty temat, który zawsze mnie fascynował. A pan prowadzący strasznie przypomina mi piłkarza Pawła Wszołka, co dodatkowo podnosi adrenalinę, bo tenże gra w Legii.
mógłbym prosić o track listę ??? :D :D
A co z kopalniami uranu w szklarskiej porębie?
Zapomnieliście o Okrzeszynie na dolnym śląsku !
I PIECHOWICACH
A co ze sprzedawaniem uranu Czeczenom ?
fajnie rzeczowo bez zbednego pie....... brawo
Очень хорошая работа. Вы можете сделать это дальше. Только не интересуйтесь документами того времени.....
Polska potęgą atomową mogłaby być :) Ciekawe co by na to Ruscy i Amerykańce powiedzieli ;)
(edit: dobry materiał, bardzo rzeczowy)
Zaraz by w imię pokoju Amerykanie napadli na Polskę 😈😈😈
Ruscy już powiedzieli, a kowboje powiedzą.
Tam pracował pan Dudek były pracownik kierowca sam Gaz Rejonu Energetycznego Przeworsk u Julka Guni.Nie wiem czy jeszcze żyje.
fajny film tylko szkoda że nie ma w nim wzmianki o kopalni uranu Grzmiąca
Do 1957 kopalnia rudy uranu funkcjonowała na polach w Grzmiącej powyżej linii kolejowej do Wałbrzycha. Przez 2 lata pracował w niej jako ślusarz mój wujek Edmund Michalak. Została po niej hałda skał powyrobiskowych. Wiosną i latem 1978 w tamtym miejscu pracowała wiertnia geologiczna, prawdopodobnie w związku z rozpoczętą budową elektrowni jądrowej w Żarnowcu. Kilka lat temu czytałem artykuł o zasobach rudy uranowej w Polsce i Głuszyca (zamiast Grzmiącej) była wspomniana z szacowaną na ponad 600 ton tlenku uranu zasobnością
Rodzina mojej zony opowiadala, ze w lasach kolo Radoniowa, jeszcze dlugo poszukiwano zbiegow z kopalni.
ja ogolnie siedze w takich tematach krajoznawczo historycznych ale o tym zrownaniu z ziemia tego miasta nie słyszałem, ciekawe tematy poruszacie. Czekam na serie odcinkow o układzie warszawskim.
mój wujek pracował w 50 latach w wojsku w tych kopalniach
i pewnie, tak jak mój, nie na "ochotnika"
Czarno wspominał ten komunistyczny, stalinowski, czas..
jaka byla zawartosc u235?
Swietny material - merytorycznie, rzeczowo, fajny montaz. Z minusow: miejscami za szybki montaz scen, postaraj sie tez mowic wolniej. Mysle, ze wciaz najlepszym gawedziarzem historycznym jest Woloszanski i na nim mozna wiele rzeczy wyskillowac :)
Powiedz, ile czasu zajela produkcja?
+Hertz Dzięki za komentarz. Produkcja? Hmmm.. chyba z ponad tydzień, w tym składanie.
Podobna kopalnia byla w Grzmiącej k/Gluszycy
Tak, zgadza się
Usrael niebawem będzie wydobywał.
Cogito ergo sum
Już sieprzygotowali: Ustawa 1066 i us mani jako stróże w PL.
@@michals547 Aaaa to dlatego im tak na Polscę zależy
@@nochybanieraczej2307 Tytan pod Suwałkami (tzw "przesmyk suwalski", którego tak bardzo us mani "pilnują" aby "Ruscy" nie "wkroczyli", hahahahahahahaha)
@@michals547 Dobrze że ludzie chociaż powoli ale się dowiadują co jest grane i że ameryka i izrael to najwięksi wrogowie Polski !!!
@@nochybanieraczej2307 30 lat za późno. "Przyjaciele i sojusznicy" z "imperium dobra" juz wszystko rozkradli co mozna było ukraść Polakom, a co sie nie dało to zaorali. Ale mamy jeszcze Lasy Państwowe-przedsiębiorstwo państwowe. Nie zdążyli rozkraść bul, ryży seplenista i rockefeller/rotshild.
O jakich Janowicach Wielkich jest mowa ?
Tych w gminie Krotoszyce ?
Janowice Wielkie na wschód od Jeleniej Góry. Co do drugiego pytania, nie jestem teraz w stanie tak z głowy odpowiedzieć.
Ja mieszkam na dolnym śląsku i 5 km od demnie jest ta kopalnia
Dzieki Bogu ze jako oporny dostalem skierowanko tylko do odrobienia zasadniczej na Brzeszczach kolo Jawiszowic . przy samej szosie . ale niestety fifty.fifty czyli 2 latka za 2 ...
Witam Pana. Co do filmu i historii super jest ok. Zastanawia mnie fakt że wybrał Pan Sztolnie Liczyrzepe która to wogole nie miała nic wspólnego z wydobyciem uranu była tylko poszukiwacza a nie wydobywcza
A dziś polska Spółka EJ1 ktora miala opracowac analize czy elektrownia atomowa się opłaca, działająca w ramach Polskiej Grupy Energetycznej, współfinansowana też przez inne państwowe koncerny energetyczne (ma efektowną siedzibę, przy jednej z najbardziej ekskluzywnych ulic Warszawy) niby prowadzi wstępne analizy przygotowujące grunt pod inwestycję. Ale tak naprawdę to raczej dobrze płatna synekura dla ustosunkowanych politycznie byłych urzędników ministerstwa skarbu. Swego czasu firmą kierował Aleksander Grad, potem zatrudnieni tam byli wiceministrowie z czasów kiedy Grad kierował resortem.
Grad, w czasie kiedy kierował EJ1, zamówił w kanadyjskiej firmie Worley Parsons (równie ekskluzywna siedziba, najpierw w najdroższym wieżowcu w Warszawie, potem przy ul. Wiejskiej) za sumę do 250 mln zł (rachunek mógł być niższy, ostateczny zakres prac miał zostać dopiero ustalony) opracowanie na podstawie którego miała zapaść decyzja w sprawie lokalizacji elektrowni. Kontrakt został zerwany, EJ1 próbuje teraz sama poradzić sobie z przygotowaniem analizy. Oficjalnie dlatego, że kooperacja z Kanadyjczykami się nie układała. A nieoficjalnie dlatego, że projekt budowy elektrowni spadł na odległe miejsce na liście energetycznych priorytetów.
Budowa elektrowni to w najlepszym razie 50 mld zł. Pod warunkiem, że ma się takie pieniądze w kieszeni. Jeśli trzeba zaciągnąć kredyt rozłożony na wiele dziesięcioleci koszt budowy rośnie do 100 mld zł. Wszystko wskazuje, że gdyby elektrownia jądrowa powstała produkowałaby drogą energię elektryczną, której nikt z własnej woli nie chciałby kupować. I zdecydowanie lepiej byłoby wyłożyć tych 100 mld zł na wspieranie krajowych technologii związanych z odnawialnymi źródłami energii, uzyskanie dostępu do polskich złóż gazu łupkowego (bo amerykańskie pateny w Polsce się nie sprawdziły)Więc na co, poza pensjami pracowników, poszły miliony wydane przez EJ1.
Ale w spółce EJ1 praca nadal wre i utylizuje nasze podatki...