Václav Cílek: Zadržování vody v krajině od pravěku do dneška - EDO 2023

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 20 вер 2024
  • V teplejším světě se odpaří a spadne víc vody, povodně budou větší a častější. Srážky však budou rovněž nerovnoměrné a často přívalové. Krajina velkých polí a degradovaných půd je náchylná k situaci chronického sucha. Menší a střední toky mohou začít každých pár let a možná i každý rok vysychat. Základem krajiny, která zadržuje vodu je zdravá půda, a to i v lese. Dále se jedná o opatření, které zpomalují dráhu "vodní kapky" v měřítku stromu, louky i celé krajiny. V přednášce se Václav Cílek pokusí ukázat několik prostých odjakživa používaných technik zadržování vody a seznámit posluchače se základy kalifornské školy "water harvestingu".
    Václav Cílek pracuje v Geologickém ústavu AV ČR a v Centru pro teoretická studia (UK a AV ČR), kde se zabývá širokými tématy, které se týkají lidí, vody, rostlin a zvířat. Napsal mnoho knih a zcela zásadně ovlivnil svým esejistickým uměním smýšlení lidí o naší krajině, vnitřní i vnější, na horách, v rovinách i v podzemí, včetně jejich environmentálních problémů.

КОМЕНТАРІ • 16

  • @samhawkins3847
    @samhawkins3847 Рік тому +1

    Pane doktore, perfektní přednáška, ostatně, jak je u Vás standartem.
    Celý život pracuji v zemědělství a jsem rád, že máme stejný názor.
    Se spoustou věcí se ztotožňuji.
    Děkuji
    Ať se daří :-)

  • @JindrichHosta
    @JindrichHosta 3 місяці тому

    Dekuji , hezke , zajimave ,poucne .

  • @lukasrosko1480
    @lukasrosko1480 8 місяців тому +1

    zbožnujem politicke otázky v ekologickej debate : vysuší klima demokraciu ?

  • @chrkprk
    @chrkprk Рік тому +1

    domnívám se že čekat na příkaz "z hora" na zlepšení fungování krajiny je marné,ale my přece víme co máme dělat,těch informací o svejlech ,tůnkách a remízkách je hromada,takže kdo chce může ve svém okolí klidně přispět vlastním činem,můžu doporučit
    navíc vyházet zazemněný rybníček lopatou,je úžasný tělocvik a ušetříte za posilovnu
    pochopitelně jen ten kdo chce

  • @valentyndobrotivy9799
    @valentyndobrotivy9799 Рік тому

    Krásná práce. Děkuji

  • @ladislavhailich889
    @ladislavhailich889 Рік тому +7

    Dotaz k suchu v posledních letech: Existuje nějaká studie, jaký vliv na proudění vzduchu a tím i přinášení srážek na naše území mají ty rozšiřující se parky větrných elektráren, hlavně v Německu a na mořském pobřeží?

    • @Vlcounek
      @Vlcounek Рік тому +3

      Absurdně minimální.

    • @ladislavhailich889
      @ladislavhailich889 Рік тому +8

      @@Vlcounek No, to může být jen zdání. Jeden větrník při plném výkonu odebírá 4 až 10 MW dynamické energie z proudění vzduchu. Zhruba 2x tolik, kolik dávají okamžitého výkonu, což je dáno účinností vrtulí. V západní Evropě je již kolem 300 GW instalovaného výkonu větrníků, které pohlcují část energie větru a zpomalují tím proudění vzduchu. A to ze směru, odkud k nám přichází většina srážek.

    • @MagnusVenter369
      @MagnusVenter369 Рік тому

      @@ladislavhailich889 No co jsem zaslechl na přednášce před x lety, tak jak píšete, větrníky ubírají na síle větru, který fouká ze západu a nese mraky plné vody do Evropy, proto mají na západě extrémní záplavy a někde jsou u suchánků, protože to všechno spadne na malém prostoru, navíc mají efekt vysoušení půdy v blízkém okolí.

    • @Gate2Cipriano
      @Gate2Cipriano Рік тому +1

      Jo vliv to má stejnej jako když na Labi postavíte dětskej vodní mlýnek 😁 Lidi vy jste fakt komici s tou antiekologickou ideologií 😀

    • @MagnusVenter369
      @MagnusVenter369 Рік тому +1

      @@Gate2Cipriano nápodobně pane komiku

  • @radusodehnal8623
    @radusodehnal8623 Рік тому +2

    O tom se v minulosti mluvilo zadržování vody v krajině, ale to už se odložilo, napřed coronavirus a teď Ukrajina, takže voda není důležitá?

    • @zviretniklapil288
      @zviretniklapil288 Рік тому +2

      Takhle bych to neviděl. Stát je velký, proto umí jen velké projekty a proto mu všechno strašně dlouho trvá. Já žiju ve vyslovené pidivesnici severně od Pardubic, a tam "jsme" za posledních snad pět let vysázeli alej vysloveně diagonálně přes pole (cyklostezka; rafinovaně vybrané ovocné stromy, aby měli cyklisti co spásat od časného léta do podzimu), v rámci obnovy existující louky udělali několik tůněk a takovou kamennou skládačku pro všelijakou žoužel, další alej podél silnice, k neprostupnosti zarostlý opukový lom jsme vyklučili, taky udělali dvě tůně a pase se tam stádečko beranů a "za odměnu nám sama od sebe v příkopě vyrostla divizna tak vzácná, že se na ni přijel podívat pan profesor až z Olomouce.
      A úplně doma sekám zahradu tak nějak napůl (na mozaikovou seč je moc malá) a nevěřil byste - po dvou letech NEsekání na ježka je schopná úžasně rozkvést (můžete jí pomoct pytlíkem nějakého přiměřeného osiva nebo, máte-li v okolí někoho, kdo seká louku na seno, sebrat pár hrstí toho sena a rozhodit ho a zpod nohou vám vyskakují snad opravdu tisíce všelijakých kobylek, že je ani neumím pojmenovat.
      A bydlíte-li ve městě, zkuste ve vnitrobloku nebo na trávě mezi paneláky udělat něco na tenhle způsob: www.pleva.cz/a/jak-vyrobit-pitka-pro-vcely-a-hmyz. Možná zjistíte, že máte daleko méně pitomé sousedy, než vám dosud připadalo.
      Viz www.neratov-novinsko.cz/fotogalerie/projekty-pro-prirodu-zima-20212022. Jak povídal pan Cílek - ze začátku to vypadá hrozně, ale po dvou třech letech nepoznáte, že to tam není odjakživa. Viz mapy.cz/turisticka?pano=1&pid=85296509&newest=1&yaw=2.383&fov=1.257&pitch=0.186&x=15.6539362&y=50.0811297&z=17.

  • @mariaasd8830
    @mariaasd8830 Рік тому

    🍀!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!...