Дякую за цю передачу.Я напів Лемкиня.Мої батьки були переселені( операція ВІСЛА ) на Харківщині,але вони ,,рвались ''додому.Ізастрягли на Лівівщині,Дуже важкий період був у їх житті.Дуже.Боже,допомагай.
А я як лемко вважаю, що міносвіти має розказати про геноцид і асиміляцію лемків в україні. Як лемків вирвали з корінням з їхніх етнцчних земель, силою вивезли на україну і обізвали їхню мову говіркою, а тепер приплітають, що вони українці, щоб просто заткнулись і не створювали проблем.
Якби ти був лемко і знав свій родовід, то ти б ніколи, ніколи, не говорив погане на українців, найрідніших тобі братів. Бо коли ти взнаєш свій родовід, то ти будеш будувати не Польщу, Словаччину, а лем Україну.
Дякую за цікаве відео! Я не маю жодного відношення до лемків, але свого часу цікавився лемківською культурою та фольклором. Принаймні розумію більшість змісту пісень. Цікаво, що деякі пісні лемків з Польщі мають тіїж самі мелодії як і польські народні, але інші слова і зміст. Наприклад, лемківська "За поляноу чорна рола" дуже подібна до "Juz jo wiecej"
Мої бабця і дідусь по батьковій лінії були лемки . Жили вони в Польщі . ( мій батько народився там ) . В паспорті було записано: Краківська обл ., Горлицький район, село Розділля . По операції Вісла їх примусово переселили в Кіровоградську область, а пізніше в Тернопільську.
Дякую за передачу, за саму ідею створення циклу таких передач. Мої батьки - лемки. Русенко, Кобаса, Ланяк. Мову памятаю добре від моїх рідних:бабці, мами, родичів. Село Красне (Коростенька). Кросно, Ряшів. .
Гарна задумка, натхнення у роботі. Не знаю чи у мене лемківське коріння (прізвище польське), але з лемками щось пов’язує, бо добре пам’ятаю які ікони висіли на стіни і хаті діда з бабою, та й деякі страви лемківські готуємо, до прикладу, солодкий сир, або як у нас кажуть грудка, на Великдень. Цікаво знати історію свого роду, та, на жаль, уже нема у кого запитати.
facebook.com/molodlem/photos/a.1492308094317729/2928256657389525/?type=3 зверніть увагу на цю подію. Можливо, допоможе у пошуку рідні. Презентація відбудеться 15 лютого
Дуже дякую за змістовну передачу про лемків.Моя мама була лемкиня і я весь час розказую своїм дітям про наше походженя.З вашої передачі дізнався багато нової інформації.
Дякую за цікавий влог. Я з Канади, але мій дідо переселився Лемківщини від села Розтока Мала. Я думаю що цього села вже нема. Як би ви міли поставити Англійський subtitles, то би було мені ліпше. Дякую
Дякую за інформацію. Дуже цікаво .У мене лемківське коріння , мову розумію . Пам'ятаю з дитинства , бабуся розмовляла. У нашому селі , що на Тернопільщині було декілька сімей "Західняків" так їх називали, тобто Лемків .
Я лемкиня і горжусь цим хоча говірку не знаю нею говорила моя бабця і мама ну а я звісно ні Ви знаєте я колись нарікала і на поляків за те переселення а тепер зрозуміла що нічого не відбувається просто так всім керує Бог Через переселення лемків пішло підсилення українського етносу і підсилення самого духу України Два Майдани починались з Західної України де найбільш компактно живуть лемки вони разом з бойками і гуцулами зробили сильний кулак який завжди починає а Київ підхоплює рух до незалежності тому наша Україна завжди буде відроджуватись як фенікс.І те що лемки були розселені по цілій Україні Сталін зробив величезну помилку бо лемки принесли в генетику і Слобожанщини і всіх областей України оту непокору і дух несприйняття всякого гніту.Цей ген українства дрімав а тепер проснувся і дивишся вроді людина розмовляє російською а думає як справжній українець.Тому в москалів нема жодних шансів нас перемогти бо нашого цвіту по світу багато і коли прийшла біда в наш дім всі піднялися і підняли весь світ на захист України.Тішусь дуже тішусь що такі молоді розвивають лемківську культуру.Дай Боже вам здоров'я і наснаги в такій важливій справі
8:33 Моє село розташовне на Галичині, яка була в складі Польщі(Другої Речі Посполитої). Після того як через моє село пройшовся фронт другої світової війни, радянська влада яка контролювала село, почала звідци депортувати поляків в Польщу, а лемків в моєе село. Назва мого села - Оліїв(Зборіський район)
Дякую за доступне та цікаве відео! Досліджую свій рід по прізвищу "Лапичак/Lapychak". Дослідив, корені 1900-х, що жили в Нижанковичах мої; були переселені через операцію "Вісла". Поки в мене є гіпотеза, що маю лемківське походження)))
@@МиколаЛапичак , вибачте, це не могла бути операція Вісла, бо під час Вісли українців з території Польщі відправляли за Віслу, а саме на захід Польщі та північ Польщі . Думаю ваших рідних депортували ще до 1947 року, себто з Польщі в Україну.
Привіт від 100%-ї лемкині:) Натрапила на ваш канал випадково і дуже цьому рада. Сідаю за перегляд усіх відео на каналі, дякую вам за них. Зараз поділюся каналом з батьками, щоби і вони потішилися:) Успіху вам та процвітання❤️
Я на половину лемка на половину угорка з Закарпаття. Народилась у Великоберезнянському районі на Кордоні з Словаччиною, за 70 км той трикутник Польша, Словаччина Закарпаття. Слухаю як говорять виселені лемки з Польші то говірка більш схожа до львівської, тих львів'ян які живуть на кордоні з Закарпаттям. Закарпатські лемки говорять трохи інакше, багато словацьких, угорських, німецьких слів, це зумовлено майже тисячолітній входженням до Угорщини. Словацькі лемки говорять майже як ми лиш трохи вже з словацьким акцентом. Побут та народні звичаї майже ідентичні у нас. Зараз працюю в Словаччині біля Братіслави і тут словаки говорять "лем" уж". Є в мене колегиня з словацької лемківщини і вона говорить так само як і я і каже що в паспорті записана як українка, але її всі предки жили в Словаччині. Приналежність в минулому до інших країн увібрало в лексикон іншомовні слова, але ми всі розуміємо один одного
Словаци не гварять леM але леН (len) і нич в злім, але в якім паспортї тота ваша колеґыня записана як Українка? Шак в словацькых паспортах, ани в обчаньскых преуказах ся НЕ пише народність... окрем того мерькуйте, же за соціалізма было много Русинів записаных як Словаци або Українцї, в дослїдку словакізації або українізації, котры на жытелёх зохабили свої слїды дотеперь...
@@user-kh6lb4xf6v будете ви мені говорити як словаки говорять. Лем і уж говорять навіть під Братиславою де я працюю. Коли приїхала то була в шоці що я їх майже на 70% розумію бо в Ужгороді де я живу в моєму діалекті то половина словацьких слів. До речі вони не називають себе словаци, ніде таке не чула, а словенці
@@ВаракутаНаталия Veď ja sama som sa narodila v Bratislave a žijem tu celý život, som riadnou občiankou Slovenska, národnosťou Slovenka a Rusínka (ak žijete pri Bratislave, tak viete, že v poslednom sčítaní obyvateľov sa dali uviesť 2 národnosti), ale v pase, ani v občianskych preukazoch národnosť napísanú nemáme (pokojne si poproste od tej kolegyne nech vám to v tom pase alebo občianskom teda ukáže, uvidíte, že tam nič také napísané není). V Bratislave sa hovorí leN, nie lem, Slováci sa nazývajú Slováci (singulár - Slovák), ak stále máte pochybnosti, tu je link na Jazykovedný ústav Ľudovíta Štúra: slovnik.juls.savba.sk/?w=Slovák&s=exact&c=ff6a&cs=&d=kssj4&d=psp&d=ogs&d=sssj&d=orter&d=scs&d=sss&d=peciar&d=ssn&d=hssj&d=bernolak&d=noundb&d=orient&d=locutio&d=obce&d=priezviska&d=un&d=pskfr&d=pskcs&d=psken# Okrem toho, samozrejme, že v Užhorode je prítomný vplyv nie len slovakizmov, ale aj maďarizmov, Zakarpatie bolo predsa istú dobu časťou Rakúsko-Uhorska a neskôr Česko-slovenska...Okrem toho lexika spisovnej ukrajinčiny a spisovnej slovenčiny je na 68% spoločná, čiže jasné, že sa tam vyskytnú podobné slová. Prajem pekný deň :).
Добрий день! Дякую за цікаву інформацію щодо лемків. Хочу спитати. Чи знайоме Вам призвище - Кикта. Воно зустрічаеться В західній частині Донецької області, у Харківській та Полтавській вже змінене на "Кикоть", "Киктьов", "Киктенко"/"Кихтенко", "Кихоть". Цікаво, що саме Кикта є на заході Львівської області та, судячи по карті розповсюдження, у західних регіонах Польщі. Що означає це призвище, якщо воно Вам відоме?
Хотів би закинути тезу до обговорення. Мені здається, що термін "лемко" - дещо штучний українізм, який увійшов у вжиток у 20 ст. через "науковізацію" з боку дослідників-етнографів. Зокрема, в нас, на Закарпатті зовсім не побутує традиційно українське закінчення імен і назв на "-ко". У нас зазвичай кажуть "лемаки", або "лемакы". Чи не здається шановному товариству що це більш традиційна і більш правильна назва. Хотілося б почути як реально називають себе люди з польського сегменту Лемковини. Наперед вдячний за аргументовану дискусію
Дякую, було цікаво. Немає ніяких родичів з Лемківщини, наскільки знаю, але ж такі пісні гарні... Шукаю їх, аби накласти на сучасний інструментальний ряд
Доброго дня. Моє дівоче прізвище Лемкалович, тато з Сколівського району. Не думаю, що призвіще просто так схоже на "лемків"...якими ще способами можна перевірити, чи хтось з предків був Лемком?
Прывiтаньня вам з Беларусi! Вялiкi дзякуй за гэтае вiдэа. Два гады таму вельмi прыгожыя лемкаускiя песьнi у выкананьнi польскiх, славацкiх а таксама украiнскiх сьпевакоу кранулi маё сэрца i таму я вырашыу блiжэй пазнаёмiцца з гicторыяй i культурай русынау-лемкау. Ваша вiдэа вельмi добра адказвае на пытаньне хто такiя лемкi.
Моє прізвище Кобаса. У мого батька у радянському паспорті було написано місце народження (мова оригіналу ):Краківська область, Горлицький район, село Бортне.
Зустрівся на Ватрі в Польщі з професором Краківського університету. Він пояснював мені, що лемки походять від Італії ( от влохії). Я не погодився і доводив, що лемки,- це українська етнічна група. Почалося непорозуміння.Мене звинуватили у " великоукраїстві і націоналізмі" і це питання залишилось для мене загадкою. Спілкувався з лемками в Горлиці, Білянці, Гладишові.Люблю мову Вашу. Здоров'я Вам всім!!! Прошу коментарів.
п. Михайле, вдячні за коментар! то для наших західних сусідів політичне питання. Їм складно визнати, що лемків = русини = сучасні українці, тому й виникла волоська теорія походження лемків.. на це працює частина наукового історичного середовища. ще в 90-тих роках виділено ресурси під сесю діяльність. На нашу думку, лемки походять від білих хорватів і є одним із племен Русі, а саме найзахіднішим
Моя бабуся із Берегів Нижні/ а дідусь із Ветліни/ їх переселили з Польщі не після ІІ світлої, а в 40рр//Моїй бабусі було 9 років і то ж самі Поляки спалили їхні села за допомогу УПА, за те що вони вважали себе українцями// Хоча їм давали вибір/могли залишитися/як поляки/але якщо вони відмовлялися і відносили себе до українців/то їх вигнали з Польщі до України// Але в Польщі в архіві їхнього ужонду/я знайшла свого дідуся//Дідусь то мій був переселенцем, а його родина (брат мами/тата) ні// Там у Ветліні є моє прізвище - теж знайшла у архіві перепису населення до сьогодні...🙂
Я - чистокровна лемкиня. Моя баба так само говорила, і мама з татом в молодості теж. За цю таку мову нас( моїх бабусь та батьків ) принижували та насміхалися місцеві жителі на заході України, я це чітко пам"ятаю. Під час операції "Вісла" мої родичі(батьки, бабусі й дідусі) були вивезені з Кросна, Ясла, Кремпної, Святкови Великої, Дошниці... на Донбас (Дружківка), де прожили 1,5 року а потім зібрали свої речі й поїхали додому. Але їх не пропустили через кордон, тому вони залишилися жити на заході України, де й похоронені вже. Авторе, ви пишете з помилками. Прошу вибачення, але правильно українською писати :терИторія, дЕтально (НЕ тереторія чи дитально!).Це не описки..., на жаль.
У нашій родині ''лем'' використовують не тільки як ''лише"(тільки), його також додають до дієслів у проханнях: ''дай-лем'', ''пой-лем'', "вкажи-лем"... Волосянка/ ВБерезний
Добрий день. Дякую за ваш проект. Чи можливо пояснити текст пісні "Под облачком" . Дещо зрозуміло, але боюся, що не все точно. Виконання Христини Соловій.
Как себя не назови, но 99% тебя определяет в какой культуре ты вырос. Я в советской вырос. Русская школа, русский город. При этом с третьего класса учили украинский язык. Я его уважаю, украинские книги читал в детстве без проблем.
У мене жашливі спогади про советску школу((( 2-4 класи української школи біля здоровенної котельні, дороги з двостороннім рухом і заводу союзного значення (( російська школа з українськими класами 5,6 Коли хворіли наші вчителі з любого предмету ...був рус.язик, або літ.((( Коли нарешті побудували українську школу досить велику, місць було замало.... У кожному класі /а, б, в, г, д, е /від 40 до 45 учнів((((((( російських шкіл було багато учнів + - 30.
Всю жизнь моя бабушка говорила, что она лемка. Была совсем ребенком когда их семью после ВВ переселили на западную Украину, а после она оказалась с мужем в Одесской области. Я пыталась найти по фамилии хоть что-то в просторах интернета, но ничего не получается. Может кто подскажет. Мне интересно.
Не маю відношення до лемків, але думаю що було би непогано створити університет лемківської бесіди. Сам я є волинянином і маю далеків родичів серед гуцул, але гуцули то далеко не одне саме що лемки. Родом з галицько-волинського порубіжжя, міста Броди.
Моих прабабушку и прадедеда по операции Висла выселили из Перегрымки Лемковского района 5 мая 1945 в донецкую область,даже документы сохранил,очень интересуюсь,бабуля говорила что они из белых хорватов
Дещо маю повісти про лемків, бо рік і квартал проживав колись в Ужгороді. Що характерно можу підмітити, то західні долиняни(західніше Латориці) теж ввживають слово -лем, замість -тільки, -лище. Так що певен в тому, що при совітах південно-східних лемків, спеціально визначили долинянами, жеби не відображати їх рідство з лемками Пряшівщини, та розселених по Польщі прикарпатців. Гадаю, що лемки дійсно мають поаво бути окремим народом, бо вони своєю культурою створюють щось середнє, між українцями і словаками. У нас на Слобожанщині теж можно відшукати їхні корені, навіть від переселенців часів ,,Хмельниччини". Знаю, є села на пн.-заході Слобожанщини, де говір нагадує лемківмький, навіть є (уже занедбане)с. Кросна, як відлуння тепер уж польського Krosno. Біля Конотопу є села, Вел. і Мал. Самбори... Бажаю успіхів засновнику(користувачу) та слухачам каналу. А в нас на Слобожанщині мова найбільш схожа з полтавською говіркою, бо сюди переселявся люд зі всієї України, хіба що трохи більше русизмів ніж у селах під Полтавою. Бо як у них, так і в нас поєдналися діалекти Пд.-Сх.з Пд.-Зах.
Зміна оператора не обговорюється! Локація в наступних випусках є інша! Готові цільово використати вашу пожертву, якщо така буде, для оренди гарної локації для одного з наступних випусків
Виглядає, що вказане село відноситься до території Західної Бойківщини. Зверніться до Товариства Бойківщина - можливо серед їх учасників є вихідці зі Ступосян
@@kst4765 Оскільки лемки жили в Низьких Бескидах, а їх було кілька в Підчалах. В околицях Мушини та Криниці. 10, може, 20 маленьких сіл у долинах. А на схід від Бескидів - гори Бещади, де мешкав Бойків. Але бойки - це інша культура, подібна до лемків.
Странно, только что послала комментарий, и почему то большая часть его, где я рассказываю о периоде фашистском, перечёркнута. Не понимаю, что это твориться на вашем сайте?
Лэмки( русы) жили родами, а стало быть это народ, народ имевший земе , и трудящийся на ней - это их родина, трудились в согласии с природой на основе природных знаний. Корни уходят в глубь веков. Так , религиозность лэмок - это новодел, навязанный из вне для оболванивания , обмана и эксплуатации, так же новодел украинизация лэмок. Украина - это проект инородцев с целью лишить коренное население хозяев их воля ести на своей земе, обратив их в рабство. С это целью , каждый кто " панувал" на лэмкивщине считал своим долгом создать здесь условия для эмиграции. Ибо разделенный, разосланный род теряет свою устойчивость и прочность. Принцип пришлого инородца захватчика - разделяй, стравливай и властвуй. Более того лэмки русыны, кроме того , что трудолюбивые ещё честные и справедливые. А этого ох как не любят воровитые и культурно - нагловатые инородцы.
Я лемка, судя по всему.. Мои предки иъ Словакии, село Колбовце, Бердийовского уезда. Дядя в шутку дразнил бабушку -лемка. Хотя мы считали себя русинами. Мой папа 1930 года рождения, проживает в Крыму, Симферопольский район. В 1947 году его родители с младшими детьми переехали в западную Украину. Сделали это совершенно добровольно. Вначале войны фашисты уничтожали села и уводили народ в лагеря. Бабушка у нас отчаянная, удалось бежать из конюшни, куда их свезли перед отправкой в лагерь. Немцы ещё не были столь бдительны вначале войны. И до весны 1945 года прятались по лесам и горам. Набедовались страшно, без слёз не могли рассказывать. Папа до си х пор вспоминает, как они с братом ходили смотреть на убитых, после боёв. Порой ему начинает казаться, что это было вчера. Всё таки возраст сказывается. И после всех этих страшных дней, приход советских войск в марте 45 года, он воспринял, как прибытие ангелов на землю. Рассказывает, что он прятался за сараем, и вдруг видит, что над землёй вдалеке все в белом летят люди. Он подумал, что это ангелы прилетели, давай кричать и всех сзывать:"Ангелы, ангелы, я вижу ангелов". После увидел, что это были молодые красивые мужчины в белых камуфляжных костюмах на лыжах. Первыми пришли разведчики, красивые, хорошо экипированы, потом потянулась советская армия- измученные, уставшие люди. А в селе Колбовце , на бывшей земле моего деда выстроена школа. Я помню это место, когда ещё не было там ничего выстроено. Папа мой отказался от этого наследства с радостью. Говорил, что это тяжкий труд обрабатывать землю. 🤣
@@AndriiPeliak Лемки в Україні - це українці, це безперечно. Але коли вони жили в Польщі, ніхто з них не вважав себе українцями. Їм сказали, що вони українці, і вони поїхали в Україну, і там радянська влада ставилася до них належним чином. Тих, хто не був переконаний, що вони українці, Народна влада Польщі перемістила на захід. Але з 1956 року їм було дозволено повернутися на батьківщину. з 10 тис. повернуто 1 тис. Так, і це сподобалось на заході Польщі.
Лемко - польська назва карпатських русинів. Ніхто в Польщі так не називав українців у 19 столітті. І той факт, що сьогодні деякі українці називають себе "лемками", це просто падіння після тих часів. Ім'я. Але вони не мають нічого спільного з лемками, які живуть у Польщі, ні релігія, ні культура, ні мова.
Фігня це все, лемки в більшості своїй греко-католики і подекуди православні, то як вони релігійно не пов'язані? Чи у вас там лемки в Римо-католицизм подались? Культурно і мовно і так понятно так як всі етногрупи мають свої особливості. А термін "карпатські русини" це що таке? В 19 столітті при Австрії усі були просто русинами, а те що лемки гірський народ і так понятно, але це не відміняє їх приналежності до певної нації. Усі гірські народи певною мірою відрізняється від сусідів з низовин, така ж сама ситуація з етнографічними групами грузинів, але вони всі грузини.
@@billkill157 А який ти українець шовініст і фашист, ти думаєш, що греко-католицька релігія якось пов'язана з Україною? Не сміши мене . Ви не маєте ніяких прав власності на цю релігію, навпаки, українці старанно нищили самостійність цієї релігії, бо вона була споріднена з римською владою. Ця релігія тісно пов'язана з латинською культурою, а не з візантійською, як православ'я. А лемки не православні. Те, що пережили деякі з переселенців в Україні на православ'ї. Але ніколи в Польщі чи Словаччині.
@@billkill157 І ось чергова нісенітниця шовіністів і фашистів з України. В Австро-Угорщині виділялися дві окремі нації, це були колишні галицькі українці та русини. Ці дороги вважалися політично підозрілими та сприятливими для Росії, тому після вибуху Першої світової війни їх переслідували та вбивали, також українці на австрійській службі, і навіть було створено концентраційний табір для русинів. А оскільки справедливість є, то після війни 1918 року в Парижі українців вважали союзниками Німеччини та Австрії і визнавали, що вони не мають права на власну державу, як і що їх треба покарати за Першу світову війну. . У Німеччини забрали територію, Австрія розвалилася, а ви потрапили до СРСР.
@@mariuszlech9173 ахахахха, звернись до лікаря по справку недоумства) Ще раз ГРЕКО-КАТОЛИЦТВО- Воно Греко не просто так, літургія у вас Візантійська! І пов'язане воно з Україною напряму.
@@mariuszlech9173 Йдемо далі, під час 1 світової "русини були в ***** таборах", окей а якої віри ці русини були, випадково не православної? Слухай ПШполяк - у тебе в голові стільки лайна, невігластва і недоумства що аж по швах тріскає, ти сам собі суперечиш в своїх судженнях. А на тему того хто кого там і ким вважав мені начхати.
Така логіка цікава в українців. Якщо лемки українці, то чому ви насильно їх виселили з їхніх земель сюди і чому розкидали мою родину по всій укрвїні???? Чому????
Що що?😂 Ви українці влаштували геноцид лемків в купі з поляками, щоб ті не дай Бог не хотіли свою державу стіорити і тепер в тому ж дусі продовжуєте.... Вигадуєте брехню щоб далі їх пресувати, задовбали вже
Дуже подобаються лемківські пісні,аж мурахи по шкірі.
Дуже дякую Вам. Я ЖИВУ ДАЛЕКО від України, але пам'ятаю все що говорили Бабця і Дідо.
Дякую за цю передачу.Я напів Лемкиня.Мої батьки були переселені( операція ВІСЛА ) на Харківщині,але вони ,,рвались ''додому.Ізастрягли на Лівівщині,Дуже важкий період був у їх житті.Дуже.Боже,допомагай.
Я вважаю, що міносвіти повинне в історію України внести всі етноси, адже це українці, про яких ми майже нічого не знаємо.
А я як лемко вважаю, що міносвіти має розказати про геноцид і асиміляцію лемків в україні. Як лемків вирвали з корінням з їхніх етнцчних земель, силою вивезли на україну і обізвали їхню мову говіркою, а тепер приплітають, що вони українці, щоб просто заткнулись і не створювали проблем.
Якби ти був лемко і знав свій родовід, то ти б ніколи, ніколи, не говорив погане на українців, найрідніших тобі братів. Бо коли ти взнаєш свій родовід, то ти будеш будувати не Польщу, Словаччину, а лем Україну.
Мої батьки із ПЕРЕГРИМКИ виселені були в донецьку обл. Переїхали на Львівщину в 1947 році.
Дякую за цікаве відео! Я не маю жодного відношення до лемків, але свого часу цікавився лемківською культурою та фольклором. Принаймні розумію більшість змісту пісень. Цікаво, що деякі пісні лемків з Польщі мають тіїж самі мелодії як і польські народні, але інші слова і зміст. Наприклад, лемківська "За поляноу чорна рола" дуже подібна до "Juz jo wiecej"
В перший раз чую про Лемків. Дуже цікаво. Дякую!
Мої бабця і дідусь по батьковій лінії були лемки . Жили вони в Польщі . ( мій батько народився там ) . В паспорті було записано: Краківська обл ., Горлицький район, село Розділля .
По операції Вісла їх примусово переселили в Кіровоградську область, а пізніше в Тернопільську.
Привіт всім лемкам приємно що такі молоді признаються в своєму походженні.
Дякую Слава Україні !! Чудово підготована та дуже познавальна розповідь.
Дякую за передачу, за саму ідею створення циклу таких передач. Мої батьки - лемки. Русенко, Кобаса, Ланяк. Мову памятаю добре від моїх рідних:бабці, мами, родичів. Село Красне (Коростенька). Кросно, Ряшів.
.
Гарна задумка, натхнення у роботі. Не знаю чи у мене лемківське коріння (прізвище польське), але з лемками щось пов’язує, бо добре пам’ятаю які ікони висіли на стіни і хаті діда з бабою, та й деякі страви лемківські готуємо, до прикладу, солодкий сир, або як у нас кажуть грудка, на Великдень. Цікаво знати історію свого роду, та, на жаль, уже нема у кого запитати.
Дякуємо за відгук!
facebook.com/molodlem/photos/a.1492308094317729/2928256657389525/?type=3 зверніть увагу на цю подію. Можливо, допоможе у пошуку рідні. Презентація відбудеться 15 лютого
Дуже дякую за змістовну передачу про лемків.Моя мама була лемкиня і я весь час розказую своїм дітям про наше походженя.З вашої передачі дізнався багато нової інформації.
Дай Боже здоров'я Вам, я з родини лемків,мама з села Святкова Велика.🙏🙏🙏🇺🇦
Дякую за цікавий влог. Я з Канади, але мій дідо переселився Лемківщини від села Розтока Мала. Я думаю що цього села вже нема. Як би ви міли поставити Англійський subtitles, то би було мені ліпше. Дякую
Дякую за інформацію. Дуже цікаво .У мене лемківське коріння , мову розумію . Пам'ятаю з дитинства , бабуся розмовляла. У нашому селі , що на Тернопільщині було декілька сімей "Західняків" так їх називали, тобто Лемків .
Дякую! Цікаво визнавати про культуру та в о л ь н і с т ь Духу західних українців.
Я лемкиня і горжусь цим хоча говірку не знаю нею говорила моя бабця і мама ну а я звісно ні Ви знаєте я колись нарікала і на поляків за те переселення а тепер зрозуміла що нічого не відбувається просто так всім керує Бог Через переселення лемків пішло підсилення українського етносу і підсилення самого духу України Два Майдани починались з Західної України де найбільш компактно живуть лемки вони разом з бойками і гуцулами зробили сильний кулак який завжди починає а Київ підхоплює рух до незалежності тому наша Україна завжди буде відроджуватись як фенікс.І те що лемки були розселені по цілій Україні Сталін зробив величезну помилку бо лемки принесли в генетику і Слобожанщини і всіх областей України оту непокору і дух несприйняття всякого гніту.Цей ген українства дрімав а тепер проснувся і дивишся вроді людина розмовляє російською а думає як справжній українець.Тому в москалів нема жодних шансів нас перемогти бо нашого цвіту по світу багато і коли прийшла біда в наш дім всі піднялися і підняли весь світ на захист України.Тішусь дуже тішусь що такі молоді розвивають лемківську культуру.Дай Боже вам здоров'я і наснаги в такій важливій справі
Гордыня, великий грех а чем теперь гордитесь... Кастрюля с майдана
8:33 Моє село розташовне на Галичині, яка була в складі Польщі(Другої Речі Посполитої). Після того як через моє село пройшовся фронт другої світової війни, радянська влада яка контролювала село, почала звідци депортувати поляків в Польщу, а лемків в моєе село.
Назва мого села - Оліїв(Зборіський район)
Вдячні, що поділились інформацією.
Дякую за доступне та цікаве відео!
Досліджую свій рід по прізвищу "Лапичак/Lapychak". Дослідив, корені 1900-х, що жили в Нижанковичах мої; були переселені через операцію "Вісла".
Поки в мене є гіпотеза, що маю лемківське походження)))
це точно була операція Вісла? І куди саме їх переселили?
@@AndriiPeliak переселили власне в р-н Нижанкович з с.Мальговичі. Так "Вісла".
@@МиколаЛапичак , вибачте, це не могла бути операція Вісла, бо під час Вісли українців з території Польщі відправляли за Віслу, а саме на захід Польщі та північ Польщі . Думаю ваших рідних депортували ще до 1947 року, себто з Польщі в Україну.
Дуже цікаво,дякую!
Привіт від 100%-ї лемкині:)
Натрапила на ваш канал випадково і дуже цьому рада. Сідаю за перегляд усіх відео на каналі, дякую вам за них. Зараз поділюся каналом з батьками, щоби і вони потішилися:)
Успіху вам та процвітання❤️
А це дуже файний формат. Дякую. Так тримати!
Дякуємо!
Я на половину лемка на половину угорка з Закарпаття. Народилась у Великоберезнянському районі на Кордоні з Словаччиною, за 70 км той трикутник Польша, Словаччина Закарпаття. Слухаю як говорять виселені лемки з Польші то говірка більш схожа до львівської, тих львів'ян які живуть на кордоні з Закарпаттям. Закарпатські лемки говорять трохи інакше, багато словацьких, угорських, німецьких слів, це зумовлено майже тисячолітній входженням до Угорщини. Словацькі лемки говорять майже як ми лиш трохи вже з словацьким акцентом. Побут та народні звичаї майже ідентичні у нас. Зараз працюю в Словаччині біля Братіслави і тут словаки говорять "лем" уж". Є в мене колегиня з словацької лемківщини і вона говорить так само як і я і каже що в паспорті записана як українка, але її всі предки жили в Словаччині. Приналежність в минулому до інших країн увібрало в лексикон іншомовні слова, але ми всі розуміємо один одного
Словаци не гварять леM але леН (len) і нич в злім, але в якім паспортї тота ваша колеґыня записана як Українка? Шак в словацькых паспортах, ани в обчаньскых преуказах ся НЕ пише народність... окрем того мерькуйте, же за соціалізма было много Русинів записаных як Словаци або Українцї, в дослїдку словакізації або українізації, котры на жытелёх зохабили свої слїды дотеперь...
@@user-kh6lb4xf6v будете ви мені говорити як словаки говорять. Лем і уж говорять навіть під Братиславою де я працюю. Коли приїхала то була в шоці що я їх майже на 70% розумію бо в Ужгороді де я живу в моєму діалекті то половина словацьких слів. До речі вони не називають себе словаци, ніде таке не чула, а словенці
@@ВаракутаНаталия Veď ja sama som sa narodila v Bratislave a žijem tu celý život, som riadnou občiankou Slovenska, národnosťou Slovenka a Rusínka (ak žijete pri Bratislave, tak viete, že v poslednom sčítaní obyvateľov sa dali uviesť 2 národnosti), ale v pase, ani v občianskych preukazoch národnosť napísanú nemáme (pokojne si poproste od tej kolegyne nech vám to v tom pase alebo občianskom teda ukáže, uvidíte, že tam nič také napísané není). V Bratislave sa hovorí leN, nie lem, Slováci sa nazývajú Slováci (singulár - Slovák), ak stále máte pochybnosti, tu je link na Jazykovedný ústav Ľudovíta Štúra: slovnik.juls.savba.sk/?w=Slovák&s=exact&c=ff6a&cs=&d=kssj4&d=psp&d=ogs&d=sssj&d=orter&d=scs&d=sss&d=peciar&d=ssn&d=hssj&d=bernolak&d=noundb&d=orient&d=locutio&d=obce&d=priezviska&d=un&d=pskfr&d=pskcs&d=psken#
Okrem toho, samozrejme, že v Užhorode je prítomný vplyv nie len slovakizmov, ale aj maďarizmov, Zakarpatie bolo predsa istú dobu časťou Rakúsko-Uhorska a neskôr Česko-slovenska...Okrem toho lexika spisovnej ukrajinčiny a spisovnej slovenčiny je na 68% spoločná, čiže jasné, že sa tam vyskytnú podobné slová. Prajem pekný deň :).
Дуже дотепно розповів! Дякую
Добрий день! Дякую за цікаву інформацію щодо лемків. Хочу спитати. Чи знайоме Вам призвище - Кикта. Воно зустрічаеться В західній частині Донецької області, у Харківській та Полтавській вже змінене на "Кикоть", "Киктьов", "Киктенко"/"Кихтенко", "Кихоть". Цікаво, що саме Кикта є на заході Львівської області та, судячи по карті розповсюдження, у західних регіонах Польщі. Що означає це призвище, якщо воно Вам відоме?
про таке прізвище не чули.
Ось мапа поширення - ridni.org/karta/%D0%9A%D0%B8%D0%BA%D1%82%D0%B0
Широ дякую за відео 💛💙
Молодці!
Lemkos family !! I love you all !
Сироти на шкірі від лемківських пісень🌞
Хотів би закинути тезу до обговорення. Мені здається, що термін "лемко" - дещо штучний українізм, який увійшов у вжиток у 20 ст. через "науковізацію" з боку дослідників-етнографів. Зокрема, в нас, на Закарпатті зовсім не побутує традиційно українське закінчення імен і назв на "-ко". У нас зазвичай кажуть "лемаки", або "лемакы". Чи не здається шановному товариству що це більш традиційна і більш правильна назва. Хотілося б почути як реально називають себе люди з польського сегменту Лемковини. Наперед вдячний за аргументовану дискусію
Дякую, було цікаво. Немає ніяких родичів з Лемківщини, наскільки знаю, але ж такі пісні гарні...
Шукаю їх, аби накласти на сучасний інструментальний ряд
Вдячні за відгук. Напишіть нам на пошту щодо пісень, які Вас цікавлять - molodlem @ gmail . com
Дякую, було цікаво!
Доброго дня. Моє дівоче прізвище Лемкалович, тато з Сколівського району. Не думаю, що призвіще просто так схоже на "лемків"...якими ще способами можна перевірити, чи хтось з предків був Лемком?
Прывiтаньня вам з Беларусi!
Вялiкi дзякуй за гэтае вiдэа. Два гады таму вельмi прыгожыя лемкаускiя песьнi у выкананьнi польскiх, славацкiх а таксама украiнскiх сьпевакоу кранулi маё сэрца i таму я вырашыу блiжэй пазнаёмiцца з гicторыяй i культурай русынау-лемкау. Ваша вiдэа вельмi добра адказвае на пытаньне хто такiя лемкi.
Вдячні Вам за слова підтримки!
отже де список міст,містечок,сіл.Було зазначено ,проте не побачила.Дякую
www.google.com/maps/d/edit?mid=1KFfRzzNLRnokBaVz9_b8mQMRoQc&usp=sharing
Моє прізвище Кобаса. У мого батька у радянському паспорті було написано місце народження (мова оригіналу ):Краківська область, Горлицький район, село Бортне.
це село на теренах Лемківщини
Вы талантливый ведущий
Я на 1/4 лемок по лінії тата/дідуся) Мої предки згідно з церковними книгами заснували Чистогорб😁
Зустрівся на Ватрі в Польщі з професором Краківського університету. Він пояснював мені, що лемки походять від Італії ( от влохії). Я не погодився і доводив, що лемки,- це українська етнічна група. Почалося непорозуміння.Мене звинуватили у " великоукраїстві і націоналізмі" і це питання залишилось для мене загадкою. Спілкувався з лемками в Горлиці, Білянці, Гладишові.Люблю мову Вашу. Здоров'я Вам всім!!! Прошу коментарів.
п. Михайле, вдячні за коментар! то для наших західних сусідів політичне питання. Їм складно визнати, що лемків = русини = сучасні українці, тому й виникла волоська теорія походження лемків.. на це працює частина наукового історичного середовища. ще в 90-тих роках виділено ресурси під сесю діяльність. На нашу думку, лемки походять від білих хорватів і є одним із племен Русі, а саме найзахіднішим
Днк славян
Він був правий, але націоналісти з україни, які лемків асимілювали, з вами не погодяться
Моя бабуся із Берегів Нижні/ а дідусь із Ветліни/ їх переселили з Польщі не після ІІ світлої, а в 40рр//Моїй бабусі було 9 років і то ж самі Поляки спалили їхні села за допомогу УПА, за те що вони вважали себе українцями// Хоча їм давали вибір/могли залишитися/як поляки/але якщо вони відмовлялися і відносили себе до українців/то їх вигнали з Польщі до України// Але в Польщі в архіві їхнього ужонду/я знайшла свого дідуся//Дідусь то мій був переселенцем, а його родина (брат мами/тата) ні// Там у Ветліні є моє прізвище - теж знайшла у архіві перепису населення до сьогодні...🙂
Я - чистокровна лемкиня. Моя баба так само говорила, і мама з татом в молодості теж. За цю таку мову нас( моїх бабусь та батьків ) принижували та насміхалися місцеві жителі на заході України, я це чітко пам"ятаю. Під час операції "Вісла" мої родичі(батьки, бабусі й дідусі) були вивезені з Кросна, Ясла, Кремпної, Святкови Великої, Дошниці... на Донбас (Дружківка), де прожили 1,5 року а потім зібрали свої речі й поїхали додому. Але їх не пропустили через кордон, тому вони залишилися жити на заході України, де й похоронені вже. Авторе, ви пишете з помилками. Прошу вибачення, але правильно українською писати :терИторія, дЕтально (НЕ тереторія чи дитально!).Це не описки..., на жаль.
що Ви верзете? Ну помились і що? Ви є непомильною?
Чому так грубо? Це зовсім не красить.
Насміхались, бо лемки не українці
Дякую! Бабця з села Вілька. Може ще хто є вихідцем звідти?
Мій тато та його родина з Вільки,а мама з Балутянки
Мій батько з Сяноку.Їх переселили ,коли йому було десь 6 років ,тому він не говорив по лемківськи,але бабуся і тітки говорили більше юж,ніж лем.
В мене бабуся і дідусь жили в Бонарівці, виселили їх на Івано-Франківщину.
У нашій родині ''лем'' використовують не тільки як ''лише"(тільки), його також додають до дієслів у проханнях: ''дай-лем'', ''пой-лем'', "вкажи-лем"... Волосянка/ ВБерезний
Так і є❤
Правильно, дай лем це і є дай лише. Наприклад дай лем молОка, веце нич нехцу.
Добрий день. Дякую за ваш проект. Чи можливо пояснити текст пісні "Под облачком" . Дещо зрозуміло, але боюся, що не все точно. Виконання Христини Соловій.
Ну, привiт, боаття та сестри 😀
Витаме!
Как себя не назови, но 99% тебя определяет в какой культуре ты вырос. Я в советской вырос. Русская школа, русский город. При этом с третьего класса учили украинский язык. Я его уважаю, украинские книги читал в детстве без проблем.
У мене жашливі спогади про советску школу((( 2-4 класи української школи біля здоровенної котельні, дороги з двостороннім рухом і заводу союзного значення (( російська школа з українськими класами 5,6 Коли хворіли наші вчителі з любого предмету ...був рус.язик, або літ.((( Коли нарешті побудували українську школу досить велику, місць було замало.... У кожному класі /а, б, в, г, д, е /від 40 до 45 учнів(((((((
російських шкіл було багато учнів + - 30.
@@zvirb Вот так начинаются конфликты. Каждый только для себя решает, на каком языке говорить.
Взагалі то знати інші мови допомагає зрозуміти свою, але чому тут таварісч козиряється московською мовою і совковою школою я не розумію.
Всю жизнь моя бабушка говорила, что она лемка. Была совсем ребенком когда их семью после ВВ переселили на западную Украину, а после она оказалась с мужем в Одесской области. Я пыталась найти по фамилии хоть что-то в просторах интернета, но ничего не получается. Может кто подскажет. Мне интересно.
Мабуть можна по місцю народження .
Не маю відношення до лемків, але думаю що було би непогано створити університет лемківської бесіди. Сам я є волинянином і маю далеків родичів серед гуцул, але гуцули то далеко не одне саме що лемки. Родом з галицько-волинського порубіжжя, міста Броди.
цікава ідея
Я лемкиня і мої діти теж❤
У Геродота вони названі "авхати". Грецькі слова "αυχεω" і "λημ" - однозначні.
❤️
В мені тече русинська (лемківська)кров.......
Слава нашому Роду...!!!!!
Моих прабабушку и прадедеда по операции Висла выселили из Перегрымки Лемковского района 5 мая 1945 в донецкую область,даже документы сохранил,очень интересуюсь,бабуля говорила что они из белых хорватов
Дещо маю повісти про лемків, бо рік і квартал проживав колись в Ужгороді.
Що характерно можу підмітити, то західні долиняни(західніше Латориці) теж ввживають слово -лем, замість -тільки, -лище. Так що певен в тому, що при совітах південно-східних лемків, спеціально визначили долинянами, жеби не відображати їх рідство з лемками Пряшівщини, та розселених по Польщі прикарпатців.
Гадаю, що лемки дійсно мають поаво бути окремим народом, бо вони своєю культурою створюють щось середнє, між українцями і словаками.
У нас на Слобожанщині теж можно відшукати їхні корені, навіть від переселенців часів ,,Хмельниччини". Знаю, є села на пн.-заході Слобожанщини, де говір нагадує лемківмький, навіть є (уже занедбане)с. Кросна, як відлуння тепер уж польського Krosno.
Біля Конотопу є села, Вел. і Мал. Самбори...
Бажаю успіхів засновнику(користувачу) та слухачам каналу. А в нас на Слобожанщині мова найбільш схожа з полтавською говіркою, бо сюди переселявся люд зі всієї України, хіба що трохи більше русизмів ніж у селах під Полтавою. Бо як у них, так і в нас поєдналися діалекти Пд.-Сх.з Пд.-Зах.
Фамілії
Лабик, Тхір
Переселили в Калуш !!
Все круто, але змініть оператора або змініть локацію))
а чим вам оператор не сподобався?
Зміна оператора не обговорюється! Локація в наступних випусках є інша!
Готові цільово використати вашу пожертву, якщо така буде, для оренди гарної локації для одного з наступних випусків
Моя родина депортована на Донбас із села Ступосяни. З більшістю родичів загублений зв'язок. Є хто з відтіля ?
Виглядає, що вказане село відноситься до території Західної Бойківщини. Зверніться до Товариства Бойківщина - можливо серед їх учасників є вихідці зі Ступосян
facebook.com/boykivschyna
@@MolodLem у таблиці причеплиної к відео є село Ступосяни , то село біля річки Сян. Чи я невірно дивлюсь? Підкажіть будласка
@@MolodLem підкажіть будь ласка, чому це західна Бойківщина?
@@kst4765 Оскільки лемки жили в Низьких Бескидах, а їх було кілька в Підчалах. В околицях Мушини та Криниці. 10, може, 20 маленьких сіл у долинах. А на схід від Бескидів - гори Бещади, де мешкав Бойків. Але бойки - це інша культура, подібна до лемків.
Вони підтримували і пдтримують УКРАЇНУ ..!!!
мої батьки вихідці злемковини село балутянка і бартошова
Мій дідо з с.Яблінки, а баба з Щербанівки.
Якщо в заселенні Слобожанщини брали участь й лемки, то може хтось з моїх предків був лемком.
Маю
А чому ви показали тільки малу частину Закарпаття? Підкарпатські русини і лемки це один народ! Туди треба було зобразити ціле Закарпаття!
Лемківщина це лем частина Закарпаття
Я маю лемківське коріння
Не вони розселилися ,а ї ЇХ розселили.
дідо з Горлиці , а баба з Мухначки
ko taki lemki zo Slovacji: ua-cam.com/video/JQ_NLVZgXYM/v-deo.html
Странно, только что послала комментарий, и почему то большая часть его, где я рассказываю о периоде фашистском, перечёркнута. Не понимаю, что это твориться на вашем сайте?
Лэмки( русы) жили родами, а стало быть это народ, народ имевший земе , и трудящийся на ней - это их родина, трудились в согласии с природой на основе природных знаний. Корни уходят в глубь веков. Так , религиозность лэмок - это новодел, навязанный из вне для оболванивания , обмана и эксплуатации, так же новодел украинизация лэмок. Украина - это проект инородцев с целью лишить коренное население хозяев их воля ести на своей земе, обратив их в рабство. С это целью , каждый кто " панувал" на лэмкивщине считал своим долгом создать здесь условия для эмиграции. Ибо разделенный, разосланный род теряет свою устойчивость и прочность. Принцип пришлого инородца захватчика - разделяй, стравливай и властвуй. Более того лэмки русыны, кроме того , что трудолюбивые ещё честные и справедливые. А этого ох как не любят воровитые и культурно - нагловатые инородцы.
Все пішло з українських людей і земель
Дуже цікаво, але заважають гучні та різькі вставки
Бизівно ош бисідувуть русини доста специфічно.Тото ся склало історично .
Я Дзюба
Ви собі це росповісти...
БОЙКІВ забули!
Я лемка, судя по всему.. Мои предки иъ Словакии, село Колбовце, Бердийовского уезда. Дядя в шутку дразнил бабушку -лемка. Хотя мы считали себя русинами. Мой папа 1930 года рождения, проживает в Крыму, Симферопольский район. В 1947 году его родители с младшими детьми переехали в западную Украину. Сделали это совершенно добровольно. Вначале войны фашисты уничтожали села и уводили народ в лагеря. Бабушка у нас отчаянная, удалось бежать из конюшни, куда их свезли перед отправкой в лагерь. Немцы ещё не были столь бдительны вначале войны. И до весны 1945 года прятались по лесам и горам. Набедовались страшно, без слёз не могли рассказывать. Папа до си х пор вспоминает, как они с братом ходили смотреть на убитых, после боёв. Порой ему начинает казаться, что это было вчера. Всё таки возраст сказывается. И после всех этих страшных дней, приход советских войск в марте 45 года, он воспринял, как прибытие ангелов на землю. Рассказывает, что он прятался за сараем, и вдруг видит, что над землёй вдалеке все в белом летят люди. Он подумал, что это ангелы прилетели, давай кричать и всех сзывать:"Ангелы, ангелы, я вижу ангелов". После увидел, что это были молодые красивые мужчины в белых камуфляжных костюмах на лыжах. Первыми пришли разведчики, красивые, хорошо экипированы, потом потянулась советская армия- измученные, уставшие люди.
А в селе Колбовце , на бывшей земле моего деда выстроена школа. Я помню это место, когда ещё не было там ничего выстроено. Папа мой отказался от этого наследства с радостью. Говорил, что это тяжкий труд обрабатывать землю. 🤣
Powynno byty "Ya lemkynia" ne "ja lemka"
Лемки - это Украинцы?
Скажімо так, більшість лемків вважає себе частиною українського етносу
7:15
@@AndriiPeliak Лемки в Україні - це українці, це безперечно. Але коли вони жили в Польщі, ніхто з них не вважав себе українцями. Їм сказали, що вони українці, і вони поїхали в Україну, і там радянська влада ставилася до них належним чином. Тих, хто не був переконаний, що вони українці, Народна влада Польщі перемістила на захід. Але з 1956 року їм було дозволено повернутися на батьківщину. з 10 тис. повернуто 1 тис. Так, і це сподобалось на заході Польщі.
Лемки то Русини Карпацки не Українці !!!
@@piotrszkirpan, русини, то - українці.
Лемко - польська назва карпатських русинів. Ніхто в Польщі так не називав українців у 19 столітті. І той факт, що сьогодні деякі українці називають себе "лемками", це просто падіння після тих часів. Ім'я. Але вони не мають нічого спільного з лемками, які живуть у Польщі, ні релігія, ні культура, ні мова.
Фігня це все, лемки в більшості своїй греко-католики і подекуди православні, то як вони релігійно не пов'язані? Чи у вас там лемки в Римо-католицизм подались?
Культурно і мовно і так понятно так як всі етногрупи мають свої особливості.
А термін "карпатські русини" це що таке? В 19 столітті при Австрії усі були просто русинами, а те що лемки гірський народ і так понятно, але це не відміняє їх приналежності до певної нації. Усі гірські народи певною мірою відрізняється від сусідів з низовин, така ж сама ситуація з етнографічними групами грузинів, але вони всі грузини.
@@billkill157 А який ти українець шовініст і фашист, ти думаєш, що греко-католицька релігія якось пов'язана з Україною? Не сміши мене . Ви не маєте ніяких прав власності на цю релігію, навпаки, українці старанно нищили самостійність цієї релігії, бо вона була споріднена з римською владою. Ця релігія тісно пов'язана з латинською культурою, а не з візантійською, як православ'я. А лемки не православні. Те, що пережили деякі з переселенців в Україні на православ'ї. Але ніколи в Польщі чи Словаччині.
@@billkill157 І ось чергова нісенітниця шовіністів і фашистів з України. В Австро-Угорщині виділялися дві окремі нації, це були колишні галицькі українці та русини. Ці дороги вважалися політично підозрілими та сприятливими для Росії, тому після вибуху Першої світової війни їх переслідували та вбивали, також українці на австрійській службі, і навіть було створено концентраційний табір для русинів. А оскільки справедливість є, то після війни 1918 року в Парижі українців вважали союзниками Німеччини та Австрії і визнавали, що вони не мають права на власну державу, як і що їх треба покарати за Першу світову війну. . У Німеччини забрали територію, Австрія розвалилася, а ви потрапили до СРСР.
@@mariuszlech9173 ахахахха, звернись до лікаря по справку недоумства)
Ще раз ГРЕКО-КАТОЛИЦТВО- Воно Греко не просто так, літургія у вас Візантійська! І пов'язане воно з Україною напряму.
@@mariuszlech9173 Йдемо далі, під час 1 світової "русини були в ***** таборах", окей а якої віри ці русини були, випадково не православної?
Слухай ПШполяк - у тебе в голові стільки лайна, невігластва і недоумства що аж по швах тріскає, ти сам собі суперечиш в своїх судженнях.
А на тему того хто кого там і ким вважав мені начхати.
Така логіка цікава в українців. Якщо лемки українці, то чому ви насильно їх виселили з їхніх земель сюди і чому розкидали мою родину по всій укрвїні???? Чому????
давайте все за порядком, бо видимо, же написана бздура.. Хто депортував лемків із їх домівок?
Чув що польські лемки підтримують рашку у війні з Україною. Дарма що розмовляють подібною до української мови і сповідують православну віру.
Що що?😂 Ви українці влаштували геноцид лемків в купі з поляками, щоб ті не дай Бог не хотіли свою державу стіорити і тепер в тому ж дусі продовжуєте.... Вигадуєте брехню щоб далі їх пресувати, задовбали вже
@nk1645 неадекватних не запрошували.
So many 🏳️🌈 + among them