Bogata in ustvarjalna življenjska pot prof. dr. Janeza Grada - Intervju
Вставка
- Опубліковано 5 лют 2025
- Doktor matematičnih znanosti, upokojeni redni profesor informatike na Ekonomski fakulteti v Ljubljani in zaslužni profesor Univerze v Ljubljani je našo občino lani postavil na svetovni zemljevid, ko je opravil raziskavo v povezavi z optimalnim planiranjem kmetijske proizvodnje pri ekološkem kmetu Tonetu Čiču. »Tone nam je zaupal svoje planiranje, nakar smo raziskovalci s pomočjo računalniške opreme in matematične metodologije s področij linearnega in ciljnega programiranja izdelali optimalno rešitev letnega planiranja proizvodnje v ekološkem kmetijstvu. Poročilo o tem smo predstavili na The 2021 World Congress in Computer Science, Computer Engineering, & Applied Computing, Las Vegas, ZDA.« Dr. Janez Grad že dolga desetletja sodeluje z občinskimi društvi, turističnim društvom, čebelarskim društvom in s prispevki v Galeriji 19 in v Erbergovih paviljonih. Odmevni sta bili predvsem dve razstavi - razstava čmrljev in ogled njegovega čmrljaka v Petelinjah za udeležence Svetovnega čebelarskega kongresa Apimondia 2003, ki ga je gostila Slovenija; bil je tudi član organizacijskega odbora kongresa. Drug pomemben dogodek je bila predstavitev knjige Redkejše vrste čmrljev v Sloveniji. Omeniti moramo tudi njegovo organizacijo za izdajo prvih slovenskih znamk s čmrlji. Razstava je bila prav tako v paviljonih, pri projektu pa so sodelovali Pošta Slovenije, Čebelarska zveza Slovenije(ČZS) in Filatelistična zveza Slovenije. Dr. Grad je bil v Sloveniji pobudnik dela s čmrlji v okviru ČZS in na njegovo pobudo je bila leta 1997 ustanovljena sekcija ljubiteljev in rejcev čmrljev. Njen vodja je bil vse do ustanovitve Komisije za alternativne opraševalce leta 2005, ko je postal predsednik te komisije. V tem času je napisal veliko prispevkov v dnevnih časopisih, znanstvenih in poljudnih revijah, bil je pobudnik in soavtor dveh knjig o čmrljih v Sloveniji.
Dr. Janez Grad je bil rojen v vasi Petelinje. Po gimnaziji se je vpisal na naravoslovno fakulteto v Ljubljani in se po diplomi zaposlil na Inštitutu Jožef Stefan (IJS). »Inštitut je bil zelo raziskovalno usmerjen in mi je leta 1961 omogočil štirimesečno strokovno izpopolnjevanje na Zveznem zavodu za statistiko v Beogradu, delo na raziskovalnem inštitutu v Bonnu, osem mesecev, in dve leti na univerzi v Birminghamu, kjer sem magistriral. Po vrnitvi sem doktoriral na Univerzi v Zagrebu in postal vodja Republiškega računskega centra. V tujini sem tudi šest tednov raziskoval na univerzi Calgary.« Zatem je postal vodja Univerzitetnega računalniškega centra ULj hkrati pa začel poučevati na Ekonomski fakulteti v Ljubljani, kot docent, izredni profesor in redni profesor. Po upokojitvi je na željo Fakultete za upravo bil še šest let pri njih in sooblikoval dodiplomski in podiplomski študij informatike po bolonjski deklaraciji. Leta 1987 je bil gostujoči profesor na univerzi v Bloomingtonu, ZDA. Na Ekonomski fakulteti, kjer je poučeval računalništvo in informatiko, je bil mentor pri dvanajstih doktorskih disertacijah, tudi makedonski državljanki in etiopskemu državljanu, ter pri več deset magisterijih in univerzitetnih diplomah. Na IMFM je bil nosilec 16 raziskovalnih nalog Računalniško orientirane matematične metode I - XVI.
Kljub upokojitvi še vedno ostaja aktiven v svetu čebelarstva in čmrljev. »Pri ČZS izdajamo zvezke Dogodki iz življenja čmrljev in čebel samotark. Sodelujemo tudi z univerzama Colorado in Missouri v ZDA, s Poljaki, Čehi in Nemci.« Povezan ostaja s soobčani. »Čmrljak na Čebelarskem centru Slovenije je pomagalo graditi ČD Dolsko, vodja Ivan Mlakar, Nežka Čad pa je poslikala panje. Zahvaljujem se še Občini za vključitev čmrljev in čebel samotark v Zbornik I Občine Dol pri Ljubljani (Iz dežele Jurija Vege). Bil sem član uredniškega odbora zbornikov I in II. Hvala Občini tudi za podporo pri izdaji knjige Redkejše vrste čmrljev v Sloveniji pri CMD.«
Iskrena hvala vsem, ki so sodelovali pri ustvarjanju filma.
Čebelarska zveza Slovenije
dr. Andrej Gogala
dr. Danilo Bevk, Nacionalni inštitut za biologijo
Franc Šivic
Ekonomska fakulteta, Univerza v Ljubljani
Institut Jožef Štefan
Režija: Ivan Marjanović
Scenarij: Nataša Klemenčič in Ivan Marjanović
Besedilo: Nina Keder
Snemalec in montažer: Ivan Marjanović
STUDIO M4